EG-missie Joegoslavië mislukt l llfliCiltE ZEEUWSE COURA Ook Israëlisch kabinet steunt plan Spectaculaire redding in volle zee I cMlr-d ifu Hnb Busramp Zimbabwe eist 87 mensenlevens Van den Broek legt schuld bij Serviërs Winnie Mandela raakt post binnen ANC kwijt 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. 1234e jaargang no. 182 Maandag 5 augustus 1991 Weinig verandering In de vroege ochtend plaatselijk mist. Later zonnige perioden en droog weer. Matige wind uit zuidwest tot west. Mid dag temperatuur 23 graden. UUR kodak express SERVICE Beier: niel duurder! FOTO IVE RSCHOORE ress itos VERSCHO Ellenleur Goes Hulsi Middelburg Middelhorms Vhssmgen Zierikzi (Van onze correspondente BELGRADO - De vredesmissie van het EG-driemanschap on der leiding van minister Van den Broek in Joegoslavië is gis teren op een volslagen misluk king uitgelopen. De drie Servi sche vertegenwoordigers in het Joegoslavische staatspresi- dium kwamen botweg niet op dagen. Daarmee blokkeerden ze de unanieme ondertekening an het EG-voorstel om waar nemers naar Kroatië te sturen. De voorstellen van de EG be stonden uit een onmiddellijke terugtrekking van de troepen van het Joegoslavische leger en de Kroatische milities uit het ge bied en ontwapening van de Ser vische bevolking. Na een staakt-het-vuren hadden EG- waarnemers de handhaving van het bestand moeten controle ren. Unanimiteit was een eerste voorwaarde om de taken van de EG-waarnemers in Slovenië uit te breiden naar de oorlogsgebie den in Kroatië. Alleen die unani miteit kon garanderen dat alle partijen bereid zijn om mee te werken aan een staakt-het-vu ren. In de nacht van zaterdag op zondag had de Servische presi- _dent Milosevic na urenlange on- derhandelingen uiteindelijk toch ingestemd met het zenden van de waarnemers. Aangeslagen Prostituée vermoord gadering waar het EG-memo- randum had moeten worden on dertekend. 's Ochtends had ook generaal Kadijevic, de federale minister van defensie van Joego slavië, geweigerd het stuk te aanvaarden. Een zichtbaar aangeslagen mi nister Van den Broek conclu deerde om twee uur 's middags dat het verdër geen zin meer had om door te praten: „Er is een gro te meerderheid voor de door ons voorgestelde oplossing, maar er is een gebrek aan politieke wil om echt tot een staakt het vuren te komen". Van den Broek legde de schuld van de mislukking geheel in Ser vische handen, hoewel hij de re publiek aanvankelijk niet bij naam noemde (dat deed hij later op Schiphol wel). „Het is hard te constateren dat na urenlang overleg met de politieke verant woordelijke van een republiek, diezelfde verantwoordelijke de volgende dag instructies geeft die geheel in tegenspraak zijn met de afspraken die eerder wa ren overeengekomen", aldus de geëmotioneerde bewindsman. Van den Broek wilde nog niet zeggen wat de EG hierna gaat doen. Er zal eerst nader moeten Maar zondagmiddag bleek dat het woord van de president niets waard was. Zowel de vertegen woordigers van Servië, Kosovo en de Vojvodina als Milosevic zelf lieten het afweten op de ver- FNV: stuur geen vrachtwagens naar Joegoslavië DEN HAAG (GPD) - De Ver- voersbond FNV wil de werkge vers in het wegvervoer vragen geen chauffeurs meer naar Joe goslavië te sturen. Chauffeurs die door hun werkgever toch r het land worden gestuurd, moeten dat weigeren. Ze kun nen rekenen op steun en geld van de bond, aldus FNV-be- stuurder Ros. Volgens de be stuurder gebeurt het nu tiental len keren per week dat Neder landse vrachtwagens naar Joe goslavië moeten vertrekken. De bond vindt de risico's voor de chauffeurs echter veel te groot. Ook in gebieden waar het nu re latief rustig is kan de situatie per dag omslaan. „Het is volstrekt onverantwoord om nu iemand weg te sturen. De chauffeurs lopen kans vast te ko men zitten en zelfs beschoten te worden. Je kunt van hieruit niet overzien in welk gebied er geen gevaren zijn. Werkgevers mogen hun werknemers niet aan zulke gevaren blootstellen om het ge win", aldus Ros. Twee doden bij schietpartij in Londens café LONDEN AFP) - Twee mannen zijn gedood en vier verwond bij een schietpartij die zich zater dag afspeelde in een kroeg in het zuiden van Londen. Twee bewapende en gemasker de mannen kwamen kort voor Sluitingstijd het café binnen en losten „een groot aantal" scho ten, aldus de politie. Een barbe- diende en vijf bezoekers werden geraakt. Twee bezoekers overle den in het ziekenhuis. De daders waren gisteren nog niet gepakt en de politie tast in het dqister omtrent het motief voor de schietpartij. De Oceanos is zinkende terwijl een helikopter het schip nadert (linksboven) foto John ParkinlAP) Van onze correspondent JOHANNESBURG - In een grootscheepse reddingsoperatie zijn zondag voor de Zuidafrikaanse kust 557 opvarenden gered van een zinkend cruise-schip. Nog 21 mensen werden gister avond vermist, maar de autoriteiten hoopten dat die door ande re schepen zijn opgepikt. De onder Griekse vlag varende Ocea nos was zaterdagnacht op weg van Oost-Londen naar Durban in moeilijkheden geraakt door een orkaan. Helikopters van de Zuidafrikaanse marine en luchtmacht kwa men in actie, nadat de Oceanos rond middernacht had gemeld dat de machinekamer onder water stond mogelijk als gevolg van een bomexplosie. Politie meldde dat de kapitein voor vertrek een bommelding had gehad maar onderzoek van het schip had geweigerd. Koopvaar dijschepen pikten mensen op die ronddobberden in reddingsbo ten of in paniek in de kolkende zee waren gesprongen. Een huzarenstukje verrichtten de piloten van 14 helikopters. Zij haalden in vliegende storm 219 opvarenden van boord. Rond het middaguur waren de meesten van de 400 passagiers, vrijwel allen Zuidafrikanen, onder wie veel bejaarden, en 180 bemanningsle den van boord gehaald. Anderhalf uur later verdween de 7500 ton metende Oceanos in de golven. Eén bemanningslid, de 46-jarige croupier Avgerinos Tsikis, werd zondagmiddag even na twee uur door een helikopter uit zee ge vist, waar hij meer dan 10 bange uren had beleefd, de man was uitgegleden toen de reddingsboot waarin hij wilde klimmen door een golf werd opgetild. Tsikis. die dank zij zijn reddingsvest bleef drijven, moest, onopgemerkt door de redders, toezien hoe ande ren werden gered. Een helikopterpiloot ontdekte hem bij toeval. Een aantal passagiers had ernstige kritiek op een aantal Griekse bemanningsleden, die in de eerste plaats hadden gedacht aan de redding van het eigen vege lijf en de passagiers aan hun lot had den overgelaten. Bij de meeste opvarenden overheerste echter de opluchting dat zij de ramp hadden overleefd. worden overlegd met de part ners en met de landen die zijn aangesloten bij de Conferentie voor Vrede en Samenwerking (CVSE). Maar hij sloot verdere bemoeienis van de EG op dit moment eigenlijk uit. „Op dit moment is er niets meer dat we kunnen doen. De consequenties van deze mislukking zullen moe ten worden getrokken door de genen die hem veroorzaakt heb ben". Ook aan het sturen van een vre desmacht lijkt de minister op dit moment niet te denken: „Wij kunnen geen dingen opdringen terwijl we anderen juist vragen niets aan elkaar op te dringen". Van den Broek zinspeelde er bij aankomst op Schiphol op, dat de Joegoslavische kwestie nu door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zou moeten worden opgepakt. Incidenten Ook dit weekend was er in Kroa tië sprake van diverse inciden ten, vooral in de buurt van de Oostkroatische provincie hoofdstad Osijek. In het naburi ge Bijelo Brdo zou met mortie ren zijn geschoten. Volgens het Joegoslavische leger werd het vuur geopend op een van haar eenheden. Volgens de Kroati sche autoriteiten kwam het door Kroaten bewoonde dorp Sarvas onder vuur te liggen. Ook zes buitenlandse verslagge vers, die zaterdag met een boot vanuit Osijek vertrokken naar het inmiddels door Serviers ver overde Dalj, zijn op hun tocht onder vuur gekomen. Vier van hen keerden zondag per auto te rug naar Osijek, maar volgens een Sloveense journalist die aan de tocht deelnam, is één man omgekomen en raakte een ande re gewond. Zes verdachten ontvoering Duitse toeristen gepakt DIYARBAKIR (DPA) - Na de ontvoering van dertien Duitse toeristen in het oosten van Tur kije heeft de politie in de pro vincie Bitlis zes personen gear resteerd. Drie gijzelaars konden al snel ontsnappen en zijn in veiligheid, de andere tien onder wie drie kinderen zijn door de ontvoerders naar een onbeken de plaats gebracht. Uit Turkse veihgheidskringen werd zaterdag vernomen dat het gaat om toeristen uit Hamburg in de leeftijd van 10 tot 38 jaar, die reisden zonder gids. Ze had den hun twee kampeerwagens neergezet bij een kratermeer in het Nemrutgebergte PLO verzet zich niet tegen voorstellen vredesconferentie (Van onze correspondentI TEL AVIV - Een overweldigen de meerderheid in het Israëli sche kabinet steunt het voorstel van premier Jitschak Shamir om onder bepaalde voorwaar den dèel te nemen aan een vre desconferentie over het Mid den-Oosten. Bij de kabinetszit ting van zondag stemden zes tien ministers voor zijn beleid. Alleen Ariel Sharon (Likud), Rechavam Ze'evi (Moledet) en Yuval Neeman (Techiya) ver klaarden zich er tegen. Er was een felle woordenwisse ling tussen minister van volks huisvesting Sharon en andere le den van het kabinet. Sharon be schuldigde Shamir, minister van defensie Arens en minister van buitenlandse zaken Levy van incompetentie. Volgens hem heeft het onderhandelings team belangrijke zaken achter gehouden voor de Israëlische bevolking. „Deze conferentie zal uiteindelijk leiden tot oorlog", voorspelde hij. „Iedereen waar schuwt ons, maar ons uit ama teurs bestaand onderhande lingsteam ziet geen gevaren". Shamir antwoordde dat hij niet bang was voor de persoonlijke aanvallen van de Egyptische president Mubarak en dat hij nu evenmin onder de indruk is van de aanvallen „door leden van de regering, die lijken te zijn beze ten door machtswellust". Minister zonder portefeuille Re chavam Ze'evi, van de rechts-ex- tremistische Moledet-partij, stemde tegen omdat hij de vre desconferentie beschouwt als een val. „We kunnen er met geen mogelijkheid voordeel uit ha len". zei hij. „We kunnen alleen maar verliezen. Alle andere par tijen die deelnemen, zijn tegen ons, met inbegrip van de Ver enigde Staten". Een grote meerderheid van de ministers bleek daarentegen overtuigd van de noodzaak een 'historische kans' niet onge bruikt te laten liggen. Premier Shamir verklaarde dat hij sinds zijn vroege jeugd ver trouwen heeft gehad 'in het eeu wig voortbestaan van het joodse volk en de profetische voorspel ling van vrede in het Land'. „Daarom twijfel ik er niet aan dat God over ons waakt. Er zijn risico's en er zal hard moeten worden onderhandeld. Het is geen tijd voor uitzinnige vreug de, maar we hebben de juiste be slissing genomen". De Palestijnse bevrijdingsbewe ging PLO liet zondag weten het initiatief voor een vredesconfe rentie niet in de weg te zullen staan. De PLO wil dat eerst vol- DEN HAAG (ANP) - Een 37-jari- ge man die in de nacht van vrij dag op zaterdag was aangehou den op verdenking van het neer steken van een 23-jarige Haagse prostituée, is na verhoor weer heengezonden. Hij bleek niets met de zaak te maken te hebben, aldus de Haagse politie zondag. De man was kort na d&steekpar- tij aangehouden omdat hij vol deed aan het signalement dat getuigen van de dader hadden gegeven en omdat hij slechts ge kleed ging in een natte broek en natte sokken. De man kon ech ter aantonen dat hij op het tijd stip van de moord bij een kennis JOHANNESBURG (AFP) - Winnie Mandela, de vrouw van ANC-leider Nelson Mandela, is binnen het Afrikaans Natio naal Congres haar post 'sociale zaken' kwijtgeraakt. Dit heeft het ANC bekendgemaakt in een communique over wisselingen in zijn schaduwkabinet, het Nationale Werkco mité. Chris Hani, die de leiding had over dé gewapende tak van de zwarte beweging, is 'bevrijd' van zijn taken om zich geheel te kunnen wijden aan de activiteiten van de communistische partij. Hani raakte omstreden omdat hij tegen opschorting van de gewapende strijd was. '""«MiwSi Watersnood De watersnood in delen van Oos tenrijk, de Duitse deelstaat Beie ren en Tsjechoslowakije heeft veel slachtoffers geëist, ondanks het Jëit dat het publiek vantevo- ren was gewaarschuwd. Het do dental was gister avond opgelopen tot O 27. O Record In Temeuzen is zaterdag het grootste brood ter wereld gebak ken. De recordhouder bakker Van Strien krijgt hiervoor een vermelding in het Guinness Book of Records. Om het brood in z'n geheel in het bakblik te krijgen werd een muur van de bakkerij uitgebroken en een gat in de omhei- C ning gemaakt. w Romario Alles is weer vergeten en verge ven. Romario. die vele dagen te laat bij PSV arriveerde, kan in Eindhoven bij de leiding, bij zijn medespelers en bij de toeschou wers weer een potje breken. Te gen Valencia had hij met twee wereldgoals een zeer groot aaiideel in de Q 3-1-zege. W VCV Zeeland VCV Zeeland eindigde op het Borsele-toemooi van Lebol Nieuwdorp als vijfde. De Zeeuw se profploeg won het prestige- duel tegen Middelburg met 2-0. Winnaar van het evenement werd Swindon Town, dat Vitesse met 1-0 de 1 1 baas bleef. HARARE (AP) - Zeker 80 Zim babwaanse schoolkinderen en zeven volwassenen zijn zater dag gedood toen de bus waarin ze zaten in een ravijn stortte. Onder de slachtoffers is de 39- jarige Nederlandse docente Will van Kaimthout. Ook de chauffeur kwam om. Elf kinde ren en docenten raakten ernstig gewond. De kinderen hadden een sportdag gehad en waren op weg terug naar huis. De bus, die bij het dorpje Trout- beck in het oosten van Zimbab we op een weg met veel bochten reed. sloeg waarschijnlijk over de kop nadat de remmen het hadden begeven, zo werd ge meld op de radio. De politie heeft een onderzoek gelast naai de toedracht van het ongeluk, dat zaterdagavond om ongeveer half twaalf gebeurde. Een van de overlevenden, de do cente Liliosa Manjoro, zei dat de chauffeur veel te hard reed en dat hem al een paar keer ver geefs was gevraagd vaart te min deren. Ze zei dat kort voor het ongeluk een aantal kinderen de chauffeur had gesmeekt te stop pen. omdat ze liever de laatste 32 kilometer lopend wilden afleg gen dan nog langer in de bus te moeten zitten. Manjoro was de enige van de overlevenden die in staat was te spreken. Onder de zeven volwassenen die omkwamen waren vier docen ten, een controleur van de bus maatschappij en een bagage sjouwer. Elf kinderen en een do cent werden zwaar gewond op genomen in het ziekenhuis van Nyanga, in het oosten van Zim babwe. De politie zei dat de bus meer dan de toegestane 75 passagiers vervoerde. Volgens de politie ging het om het ernstigste ver keersongeluk dat ooit is gebeurd in Zimbabwe. De slachtoffers waren allen leerlingen en docen ten van een roomskatholieke middelbare school in het oosten van het land. daan wordt aan -bepaalde voor waarden voordat ze instemt met een conferentie waarvan de PLO is uitgesloten maar „ik denk niet dat er een obstakel is dat groot genoeg is om de Palestijnen er van te weerhouden dëel te ne men aan de conferentie", zei Bassam Abu Sharif, politiek ad viseur van PLO-voorzitter Yas ser Arafat, in Tunis. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: Israëlische vredesactivisten betoogden zondag in Jeruzalem tegen de nederzettingenpolitiek van hun regering (foto AFP) In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdellng abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1