ROVINCIALE ZEEUWSE COURA Bouterse beschuldigt Derby Kans op succes voor Joegoslavië lijkt heel EG in klein PLO zegt waarschijnlijk 'ja' /anDijke Bush ambieert tweede termijn België verhoogt prijs benzine met vijf cent Legerleider Suriname zegt niet betrokken te zijn bij drugssmokkel Ultimatum Mandela reportage vrije tijd 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. -& Rustig en zomers Plaatselijk mist en later op de dag prij- wel onbeioolkt. Zwakke tot matige ioi?id uit uiteenlopende richtingen. Temperatuur 24 graden. 234e jaargang no. 181 Zaterdag 3 augustus 1991 OPRUIMING: AKANTIELAND plm. 40 st. occasions vouwwagens en toercaravans NU TOT 50% KORTING OP=OP!ü Van onze correspondent) PARAMARIBO - De Surinaam se legerleider Desi Bouterse be schuldigt Nieuw Frontleider Fred Derby ervan betrokken te zijn bij de drugshandel. Bouter se zegt zich vrijwillig te willen melden bij de Nederlandse mi nister van justitie Hirsch-Bal- lin als uit een officieel rapport zou blijken dat hij zeil' betrok ken is bij de handel in cocaïne. Politie zoekt Duitse auto na moord meisje HOORN (GPD) - Het recherche bijstandsteam dat zich bezig houdt met het onderzoek naar de moord op Jessica Laven (11) uit Blokker, vraagt het publiek gericht om tips over een licht groene Mercedes. Uit diverse hoeken kreeg de Hoornse politie aanwijzingen die erop wijzen dat vorige week zaterdag en eerder bij het zwembad De Wijzend in Zwaag een dergelijke personenwagen gezien zou zijn. Eerder bereikte het team de tip dat het meisje in zo'n Mercedes gestapt was. Het gaat om een lichtgroene Mercedes Benz, model W123. voorzien van een Duits kente ken, waarin de lettercombinatie HH voorkomt. Dat houdt in dat de auto uit Hamburg komt. Het lichaam van het meisje werd woensdag avond vijf kilometer voor de grensovergang bij Nieuwe- schans in Groningen aangetrof fen. Uit het onderzoek is geble ken dat zij is gewurgd. (Advertentie) ANTIEK GEVRAAGD voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. Verhage Middelburg Tel. 01180-27639 Bouterse zei dit in een toe spraak voor officieren en man schappen in de Memre Boekoe- kazerne. „Dan lever ik mijn pet in bij president Kraag en ga ik naar het Catshuis. Laten ze me maar een visum geven", aldus de legerleider. Hij gaf toe dat militairen „hand en spandiensten verlenen" aan de cocaïnesmokkel. „Als een MP op Zanderij 50.000 gulden krijgt aangeboden om even niet naar links te kijken, dan moet hij sterk in zijn schoenen staan. Maai- we weten ook dat politie, douane, advocaten en hoge jus titiële autoriteiten betrokken zijn. En de handelsehte zit er he lemaal in. Die financieert de im port met cocainegeld". Aftreden Bouterse beschuldigde tevens vakbondsvoorzitter en Nieuw Front-leider Fred Derby van be trokkenheid bij de drugssmok kel. „Derby's zoon, die in Am sterdam bij de SLM werkt, kwam met miljoenen guldens naar Suriname om hier wit te wassen. Derby heeft hem gehol pen met het leggen van de con tacten. Laat hij het ontkennen. Dan heb ik nog wat namen van advocaten en notarissen. Als er iemand moet aftreden, dan is hij het wel". Fred Derby liet giste ren desgevraagd weten nog niet op de beschuldigingen te willen reageren. Bouterse noemde de artikelen serie in het NRC Handelsblad over de rechtstreekse betrok kenheid van de Surinaamse le gertop bij drughandel „babbel tjes" die hij niet serieus heeft ge nomen. „Terwijl jullie je druk maakten over kranteberichten. zat ik rustig vis te eten in Apoe- ra. Heel relaxed", hield hij zijn manschappen voor. President De legerleider brengt de nieuw ste beschuldigingen aan zijn adres in verband met de politie ke crisis in Suriname. „Binnen kort wordt een president geko zen in de Verenigde Volksverga dering. Wijdenbosch is één van de kandidaten. De aanval is in gezet. Drugs, leger en Nationale Democratische Partij worden in WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse president George Bush heeft voor het eerst duide lijk gemaakt dat hij zich voor een tweede ambtstermijn kan didaat wil stellen. Op vragen over de besprekingen met zijn adviseurs over de strategie om de verkiezingen in het komend jaar mee in te gaan, zei Bush aanvankelijk dat hij nog geen vast besluit heeft genomen. Maar bij doorvragen of hij een mogelijkheid ziet dat hij niet een tweede ambtstermijn zou in gaan, zei Bush: „Nee, ik wil eer lijk zijn, het enige zouden ge zondheidsproblemen zijn, en die heb ik op het ogenblik niet". Bush liet nog open wanneer hij zijn besluit zal bekendmaken. De presidents- en Congresver kiezingen in de Verenigde Sta ten worden op 5 november 1992 gehouden. Groep Duitse toeristen in Turkije ontvoerd ANKARA(DPA) - Een groep van tien Duitse toeristen is vrijdag, vermoedelijk door Kurdische opstandelingen, ontvoerd. Dit heeft de Duitse ambassadeur, Ekkehard Eickhoff, vrijdag avond in Ankara bevestigd. De toeristen kampeerden bij een meer bij de Nemrut-vulkaan in het oosten van Turkije. Vijf an dere toeristen konden ontko men en hebben de gebeurtenis bij een politiebureau in Tatavan gemeld. De gijzelaars zijn vijf mannen, drie vrouwen en twee kinderen. De Turkse autoriteiten hebben veiligheidstroepen ingezet voor een grootscheepse zoekactie. De identiteit van de ontvoerders is onbekend, maar in het gebied waar de toeristen zich bevonden strijden Kurden al zeven jaar voor een onafhankelijke staat. Israëlische politiemannen patrouilleerden vrijdag in Oost-Jeruzalem om onrust te voorkomen tijdens het bezoek van minister Baker aan de stad (foto Menhame KahanaiAFP) (Van onze correspondent) TEL AVIV - De PLO zal binnen enkele dagen „een duidelijk ant woord" geven op het Amerikaanse voorstel voor een vredescon ferentie over het Midden-Oosten. Dat antwoord zal waarschijn lijk voorwaardelijk positief zijn, evenals de officiële reactie van Israël. Faysal al-Hussayni, leider van een Palestijnse delegatie uit de bezette gebieden, zei dat gisteren in Jeruzalem, na afloop van vier uur durende besprekingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker. Palestijnen en Amerika nen begonnen gisteren met het op schrift stellen van de resulta ten van hun besprekingen in de afgelopen paar maanden. Het grootste struikelblok vormt nog altijd de samenstelling van de Palestijnse delegatie. Israel eist uitsluiting van PLO-verte- genwoordigers, inwoners van Oost-Jeruzalem en Palestijnen van buiten de bezette gebieden. De delegatieleden herhaalden gisteren dat alleen de PLO een antwoord kan geven op de vraag wie de Palestijnen op de confe rentie zal vertegenwoordigen. „De namen van de Palestijnse deelnamers zullen op dezelfde manier worden bekendgemaakt als die van de andere afvaardigden," zei prof. Ashrawi, aldus te kennen gevend dat de Palestijnen niet van plan zijn hun lijst met namen ter goedkeuring voor te leggen aan Israël. Uitweg Faysal al-Hussayni leek gisteren heel voorzichtig een uitweg te opperen uit het dilemma van de Oostjeruzalemse vertegenwoor diging. Gevraagd of hijzelf of Hanan Ashrawi (beiden afkomstig uit Jeruzalem, maar Ashrawi woont nu in Ramallah naar de con ferentie zullen gaan. antwoordde Hussayni: „Het is niet een kwestie van Faysal of Hanan, het gaat erom of een Palestijn uit Jeruzalem met een blauwe identiteitskaart aanwezig zal zijn ol niet". De Israëliërs hebben na de verovering van Oost-Jeruzalem in 1967 de Palestijnse inwoners van de stad. die geen Israëlisch staatsburger wilden worden, een speciale blauwe identiteits kaart verstrekt. Het is mogelijk dat Hussayni met zijn opmerking bedoelde dat hij genoegen zou nemen met iemand in de delegatie die in het bezit is van zo'n kaart, maar nu buiten Jeruzalem op de Westelij ke Jordaanoever woont. BELGRADO (GPD/ANP) - De kans op resultaat voor de EG- trojka, die vrijdag onder lei ding van minister Van den Broek afreisde naar Joegosla vië, lijkt gering. Het Kroatische parlement beraadt zich van daag zelfs over de vraag of de oorlogstoestand moet worden uitgeroepen. In Servië bestaat grote aarzeling over de vierde vredesmissie van de EG. Op hun reis doen de EG-minis- ters achtereenvolgens de Kroa tische hoofdstad Zagreb, de Slo veense hoofdstad Ljubljana en de Joegoslavische hoofdstad Belgrado aan. Als alles goed gaat, wordt zondag op het eiland Brioni een akkoord getekend over de uitbreiding van de taak van de Europese waarnemers naar de strijdgebieden in Kroa tië. Voorwaarde is dat in die gebie den een staakt-het-vuren tot stand komt. De kans daarop is zeer klein. Het Kroatische parle ment had afgelopen dagen moe ten beslissen over een voorstel voor zo'n staakt-het-vuren, dat het Joegoslavische staatspresi- dium woensdag heeft opgesteld. Maar die zitting, die donderdag begon, werd uitgesteld tot giste ren en vervolgens tot vandaag. Het onderwerp van debat is niet alleen de wapenstilstand, maar ook het voorstel van de Kroati sche minister van binnenlandse zaken Vekic om de oorlogstoe stand af te kondigen. Het debat is uitgesteld, omdat de verschil lende partijen zich intern nog moeten beraden. Europese macht Minister Van den Broek noemde gisteren een discussie over het zenden van een interventie macht naar Joegoslavië „vol strekt voorbarig. „Ik ben daar nog lang niet aan toe", aldus de bewindsman. Al eerder is er van Nederlandse zijde op gewezen dat de WEU - het militair bond genootschap van negen van de twaalf EG-landen - niet beschikt over een geïntegreerde militaire commando- en samenwerkings structuur. Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt niets voor het sturen van Nederlandse militairen. Dat meldden woord voerders van PvdA en CDA vrij RIO DE JANEIRO (AFP/UPI) - De zwarte Zuidafrikaanse leider Nelson Mandela heeft donderdag de regering-De Klerk een ultimatum gesteld wat betreft de vorming van een overgangsregering. In een korte verklaring voor de pers in Rio de Janeiro in Brazilië, waar hij momenteel een offi cieel bezoek brengt, zei Mandela dat als Pretoria weigert „geen verdere besprekingen tussen hen en ons" meer zullen plaatsvinden. Aan de interim-regering zouden alle politieke organisaties van Zuidafrika moeten deelnemen, zei de leider van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC). Zo'n regering is nu van „cru ciaal belang" voor Zuid-Afrika. aldus Mandela. één adem genoemd". Volgens Bouterse is men in het buiten land „niet blij met het leger, om dat dit de zijde van het volk heeft gekozen". De aanhoudende bschuldigin- gen over legerbetrokkenheid bij de cocaïnehandel is volgens Bouterse een politiek instru ment. „Als maar voldoende vaak wordt aangegeven dat je rommelt, dan kan uiteindelijk op legale wijze geïntervenieerd worden in binnenlandse aange legenheden. Vroeger werd je van communisme beschuldigd. Nu is er het drugssyndroom". De legerleider nodigde journa listen en vertegenwoordigers van ambassades in Paramaribo uit om vrij naar het binnenland te reizen, „Zeg maar hoe je wil, met de boot of met het vliegtuig. Ik hoef van tevoren niet te weten wat de bestemming is. Cocaïne- Taboratoria op de Tafelberg? We gaan naar de Tafelberg. Of naar Apoera. of waai-je maar wilt. Zeg pas in de lucht waar je wil lan den". Uitnodiging dag voor de NCRV-microfoon. WEU-secretaris-generaal Van Eekelen ziet weinig problemen bij de' vorming van een vredes macht, die volgens hem vier- tot vijfduizend militairen zou moe ten omvatten. „Joegoslavië ligt dichtbij. Een vredesmacht van de Westeuropese Unie zou er binnen enkele dagen kunnen zijn. Ze kunnen de trein nemen of er eenvoudig naai' toe rijden." Voorwaarde Van Eekelen verbindt echter een belangrijke voorwaarde aan het zenden van soldaten: „Eerst moet er politieke besluitvor- ming van de Europese Gemeen schap plaatsvinden. De Twaalf zullen eerst moeten zeggen 'We zijn aan het eind van ons latijn en moeten de zaak doorgeven aan de WEU' Zonder een derge lijke uitspraak van de EG kun nen de WEU-landen niet optre den." Het dodental bij de strijd in het noordoosten van Kroatië tussen Kroatische agenten en gardis ten en Servische nationalisten en het federale leger loopt snel op. Het officiële Joegoslavische persbureau meldde vrijdag dat al meer dan 100 doden zijn geval len rond het dorp Dalj Gevaarlijke rups in N-Brabant DEN HAAG (ANP) - Op meerdere plaatsen in Noord-Brabant zijn rup sennesten van de Eike- processievlinder aange troffen. De haren van de ze rupsen scheiden mie- rezuur af en kunnen na aanraking met huid of luchtwegen een heftige en pijnlijke reactie te weeg brengen. De ge meenten in het betref fende gebied zijn hier over ingelicht door de Inspectie Milieuhygiëne Noord-Brabant. Dit maakte de Vlinderslich ting in Wageningen vrij dag bekend. De stichting is evenals de Plantenziektenkun- dige Dienst, door de In spectie Milieuhygiëne op de hoogte gesteld. Bij de bestrijding van de rups is gekozen voor een mecha nische en milieuvriende lijke methode. De rupsen verlaten 's nachts hun spinselnest in de eik en verplaatsen zich in een langgerekt lint om van de bladeren van de boom te eten. Aan deze eigenschappen dankt het insekt de naam eikeprocessievlin- der. Nevada Test Site; Bizar monument vati de eerste naïeve jaren van het atoomtijdperk, waar Amerikanen bekeken ivat hun nieuwe speeltje allemaal kon. Verder in Reportage: 9 De oud-Nieiuv Links- ers: ouder maar niet minder boos. de rebellen van weleer willen de PvdA weer aanpakken 9 Zeeuwse Medical Escort Service repa trieert zieke toeristen uit de hele wereld 9 Hetinysterie van het kan nibalisme 9 Unieke vondst op Voorne: akker uit de Ijzertijd beioijst dat er al eeuwen landbomv bedreven wordt op de hoge ve?ien. Bouterse herhaalde een uitnodi ging die vice-president. Wijden bosch aan de regeringen van met Suriname bevriende mo gendheden had gedaan. „Laat- de regio, de VS en de Organisatie van Amerikaanse Staten komen helpen om de drugssmokkel aan te pakken. De militairen zullen ondersteuning bieden". De opsporing moet volgens Bou terse geleid worden door „een speciaal orgaan", direct onder de president, waarvan het leger geen deel zal uitmaken. De le gerleider waarschuwde dat bij een grondig onderzoek „de beer put helemaal opengaat". Brandweerlieden staken silo Holten in brand HOLTEN (ANP) - De grote brand, die in de nacht van don derdag op vrijdag in het cen trum van Holten een 20 meter hoge silo heeft verwoest, blijkt aangestoken door twee leden van het Holtense brandweer korps. Beide pyromanen zijn in de loop van vrijdag aangehouden. Ze hebben bekend. Over hun mo tief en de wijze waarop ze de brand hebben gesticht kon de politie vrijdagavond nog niets zeggen. De brand in de leegstaande silo had zo'n grote omvang dat de vrijwillige brandweer van Hol ten voor het blussen assistentie moest vragen aan haar collega's van Deventer. Lochem en Bath- men. De twee brandweerman nen, die de brand stichtten, na men volgens de politie zelf volop deel aan de uren durende blus operatie. Het lukte de vlakbij ge legen woningen en een disco theek te behouden. 15 t/m 17 Per pakje de ivereld rond, Zeeuws koeriersbedrijf bezorgt alles over de hele wereld. Verder in de bijlage Vrije Tijd: 9 Een ander Amster dam, ivandelen door de Joodse buurten 9 Met kip de warme dagen door vergt enige voorzichtigheid Franse Haute Couture is haar Gouden Vingerhoed kwijt 9 Nieuios van de automarktSaab is bezig met de ontxoikkeling van een stuurloze auto Saskia en Serge anno 1991 blijven actiefin het bruiloften- en partijencircuit. 23 t/m 27 BRUSSEL (ANP) - Op 1 septem ber stijgt de prijs van benzine en dieselolie in Belgie met bijna vijfcent per liter. Dat is een van de besluiten die het Belgische begrotingsconclaaf heeft opge leverd. Een aantal topministers heeft bijna twee weken lang vergaderd om de begroting voor 1992 rond te krijgen. De uitkomst van hun beraad is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. De Belgische auto-sector heeft vrijdag al fel geprotesteerd te gen het besluit de accijnzen te verhogen. Ze wil niet dat het ge bruik van de auto opnieuw duur der wordt. De automobilisten betalen de staat al 240 miljard frank (ruim dertien miljard gul den) per jaar en dat is genoeg, zo liet de branche in een reactie we ten. Maai" de regering zal zich daar ongetwijfeld niets van aan trekken. Het tekort waarmee België het komende jaar ingaat komt na het begrotingsconclaaf uit op (omgerekend) 19,7 miljard, of wel 4,9 procent van het bruto na tionaal produkt (BNP). Men heeft het tekort tot dit bedrag weten te beperken door voor ruim 4,5 miljard aan bezuinigin gen of nieuwe inkomsten te vin den. Tijdens het conclaaf zijn ook stappen gezet op weg naar een verdere staatshervorming. Be sloten is dat er rechtstreekse verkiezingen komen voor de par lementen van de deelgebieden. Die verkiezingen zullen in begin sel samenvallen met die voor het Europarlement, Ook krijgen de deel regeringen het recht inter nationale verdragen te sluiten. Nieuw is verder dat de Gemeen schappen opcenten mogen hef fen op de inkomstenbelasting. Dat kan ertoe leiden dat men op den duur in Wallonië meer belas ting zal betalen dan in Vlaande ren (of omgekeerd). In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk met kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 438Ó ,VÖ yiissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1