Campagne maakt werk van zorg Draagbare viervoeters zijn in Fabulous Thunderbirds speelden geroutineerd Bellamypark als centrale ontmoetingsplaats publiek Toch optimisme genezingskansen Natuurbouw komt nu van de grond DeVIijt Bedden Subsidie-aanvragen seizoensverlenging werden gehonoreerd provincie 15 Landelijk project voor het eerst in Zeeland Ook PZZ neemt deel Programma VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1991 ZIERIKZEE - De landelijke campagnebus 'Maak werk van zorg' staat dinsdag op het Ha venplein in Zierikzee. Met de komst van de informatiebus op de wekelijkse toeristendag in de Oosterscheldestad kan voor het eerst in Zeeland door een breed publiek kennis worden gemaakt methet project Ge zondheidszorg en Arbeids markt. De bedoeling van het project is jongeren en ouderen bekend te maken met de vele mogelijkhe den voor werk en opleiding in de gezondheidszorg. De campagne wordt gevoerd door de Nationa le Ziekenhuisraad: de vereni ging van instellingen in de intra murale gezondheidszorg in Ne derland, waartoe ook het Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) behoort. De campagne krijgt onder meer een vervolg tijdens een landelij ke radio- en televisie-actie, ver zorgd door de AVRO, op zater- september. Op stapel staat een dagvullend program ma waarin volgens voorlichtster Marianne Stijnman van het PZZ in Kloetinge heel veel aspecten van de zorg aan de orde komen. De uitzending is overigens niet alleen een initiatief van de Na tionale Ziekenhuisraad: ook de landelijke Vereniging voor Thuiszorg, de Federatie van Werkgeversverenigingen in de Welzijnssector en de Vereniging van Nederlandse Bejaardenoor den doen mee. In de uitzending, die plaatsvindt onder het motto. 'Wie zorgt, die Leeft', komt voor al de werker in de zorg in beeld. Een andere vervolgactiviteit is een landelijke open dag in dé ge zondheidszorg. op zaterdag 26 oktober, waaraan ook het PZZ meedoet. mers, zoals scholieren van 12 tot en met 16 jaar, studerenden, her intreders, allochtonen en werk zoekenden. Eén van de redenen voor de start van het project Gezondheids zorg en Arbeidsmarkt is het hui dige negatieve beeld van de sec tor. Voorlichtster Stijnman: „Daardoor worden enerzijds be langrijke arbeidsmarktdoel groepen als schoolverlaters af geschrikt. En anderzijds wordt door meebeslissende groepen als ouders, docenten, decanen en leeftijdgenoten het werken in de gezondheidszorg afgeraden. Het is dringend noodzakelijk dat er een verandering komt, in deze beeldvorming". De bus waarmee de gezond heidszorg de komende tijd het land ingaat om campagne te voeren is in feite een rijdende stand, met video-apparatuur. een geluidsinstallatie en tekst panelen. De oplegger en trekker met een lengte van in totaal zo'n 11 meter gaan naar banenmark- ten, vakbeurzen en allerlei mani festaties. Op een bureau staan twee computers, die informatie geven over opleidingen en oplei- dingsvoorwaarden. beroepsmo gelijkheden en salaris. Tevens zijn deskundigen aanwezig om informatie te verschaffen en om vragen te beantwoorden. De campagnebus werd voor het eerst gepresenteerd in maart, op de gezondheidszorg vakbeurs Medica en komt naar Zierikzee in het kader van een proefperio de Verbetering Voor het landelijke project Ge zondheidszorg en Arbeidsmarkt is een meerjarentraject uitgezet. Als belangrijke aandachtsvel den onderkent mevrouw Stijn man: een kwalitatieve verbete ring van het instellingsaanbod aan het personeel, werving en behoud van personeel en ima go-verbetering van de totale zorgsector. Het project richt zich vooral op potentiële werkne- MIDDELBURG - Het project seizoensverlenging, een drieja rige proef waarin provincie. Re gionaal Bestuur Arbeidsvoor- el, ziening en de Kamers van Koop- 0- handel gezamenlijk opereren, 01- heeft voor dit jaar negen subsi- die-aanvragen gehonoreerd. Bedrijven of samenwerkings verbanden van bedrijven kun nen respectievelijk 30 en 40 pro- el cent subsidie krijgen in de pro- motiekosten van activiteiten OOdie erop gericht zijn meer men- af. sen tussen oktober en april naar Zeeland te krijgen. Van de twaalf aanvragen heeft de project-stuurgroep er negen TJ gehonoreerd waarmei een be en drag van 125.000 gulden ge- agmoeid is. Gedurende drie jaar, """0 was het eerste, komt er jaar lijks twee ton voor seizoensver- U lenging beschikbaar. De bedrij ven hoesten zelf een totaalbe drag van vier ton op, waarbij personeels- en investeringskos ten niet zijn meegerekend. Hotels, recreatieparken, musea en samenwerkingsverbanden van logiesverstrekkende- en dagrecreatiebedrijven en sa menwerkende horecabedrijven hebben inmiddels te horen ge kregen dat hun projecten voor subsidie in aanmerking komen. De mèeste ondernemers hebben het gezocht in speciale winterar- rangementen, waarin haast geen enkele attractie in Zeeland en de verrre omtrek vergeten is. Tot 15 oktober kunnen nieuwe aanvragen worden ingediend bij de Kamers van Koophandel in Middelburg en Terneuzen. De Kamers zorgen voor de uitvoe ring van het project. VLISSINGEN - Het voorpro gramma met David Gogo and The Persuaders was donder dagavond net om tien uur af- Optredens van Sémola Teatre gaan nu door VLISSINGEN - Het Sémola Teatre heeft de sprong in het diepe gewaagd. Na ampel be raad tussen de vier Spaanse artiesten en de organisatie van het Straatfestival is beslo ten de voorstellingen door te laten gaan. De kaartverkoop liep donder dag iets beter, maar veel men sen wachtten af wat het weer zou gaan doen. „Wij nemen een risico", verklaarde Straatfesti val-organisator Klaas Over- dam, „maar dat is naar ons idee aanvaardbaar. Het Sémola Teatre kwam naar Vlissingen op eigen verantwoording. Wij hebben dat nu voor een deel overgenomen." Het weer blijft een ongewisse factor. Het Sémola Teatre kan niet meer uit de voeten als het regent, omdat het dan te ge vaarlijk wordt voor de arties ten. Maar, onder voorbehoud van de weersomstandigheden, treden de Spanjaarden van avond (vrijdag) en zaterdag avond op in de eigen open luchtpiste op de Zeilmarkt. gelopen, maar waar waren The Fabulous Thunderbirds? Nergens op het Arsenaalter rein. Ze moesten nog komen en ze kwamen, geen minuut te vroeg. Een korte sound-check werd gehouden en ze gingen spelen, zo van de eettafel. The Fabulous Thunderbirds, opgericht in 1975 door zanger Kim Wilson en de inmiddels vertrokken gitarist Jimmie Vaughan, hebben geen lange voorbereidingstijd nodig. Ze hebben in al die jaren zoveel er varing opgebouwd: eerst in Zo'n drieduizend bezoekers, een recordaantal voor de elfde editie van het Straatfestival, kwamen op de Texaanse vijf mansformatie af. En niet alleen uit Zeeland, maar ook uit Noord-Brabant. Breda. The Fabulous Thunderbirds zijn in de Verenigde Staten doorge broken in 1986 met hun door Dave Edmunds geproduceerde elpee Tuff Enuff en vrij snel daarna in West-Europa. Swingend FESTIVAL 27 juli t/m 3 augustus clubs in hun thuisstaat Texas en later op talrijke festivals. Ze kunnen doorgaan, zonodig vijf uur achter elkaar. De hoofdrol was in Vlissingen uiteraard weggelegd voor Kim Wilson. Zijn typische stem maakt grotendeels het geluid van The Fabulous Thunder birds. Of hij zijn maat van het eerste uur Jimmie Vaughan, de oudere broer van wijlen Stevie Ray Vaughan, mist? Twee gita risten, Duke Rubbilard en Kid Banghan, zijn hem opgevolgd. Jimmie Vaughan is overigens al twee jaar weg. Hij speelt solo. De band staat bekend als één van de meest swingende rhythm- en bleusgroepen. The Fabulous Thunderbirds maak ten die reputatie donderdag avond niet helemaal waar, hoe wel voor het podium door enke le tientallen fans stevig de pogo werd gedanst. Kim Wilson, de twee gitaristen, drummer Fran Christina en bassist Preston Hubbard speelden gerouti neerd, alsof ze nog uren te gaan hadden. Misschien hadden ze ook last van vermoeidheid na de korte, zware toemee door Europa. The Fabulous Thunderbirds stonden, eerder in het Rotter damse Nighttown en woens dagavond in Brussel. Ze vliegen morgen voor een con cert naar Londen en daarna te rug naar Texas. De 21-jarige David Gogo die ooit met Stevie Ray Vaughan werkte, plakt er met zijn Persuaders nog een rondrit door Zweden aan vast. Kim Wilson, oprichter en zanger van The Fabulous Thunderbirds, toont het publiek zijn mondhar monica (foto Lex de Meester) VLISSINGEN - Waar aan het einde van de middag kinderen dansen onder het toeziend oog van trotse ouders, wagen zich 's avonds volwassenen op de dansvloer. Het Bellamypark in de Vlissingse binnenstad is ruim een week lang niet het domein van de heilige koe. Als het aan de twee horeca-onder- nemers Jeroen Verdonk en Willem Houtman ligt, ver dwijnt het autoblik volgend jaar zes tot acht weken van het plein. Het Bellamypark is omge doopt tot de centrale ontmoe tingsplaats van het Straatfesti val, De bedoeling was dat de bezoekers zich daar verzamel den en vervolgens verder gin gen, naar de betaalde optre dens op het Arsenaalterrein of de klassieke concerten in de Sint-Jacobskerk. Met name de eerste dagen bleven echter veel mensen op het Bellamypark zitten. Ze vonden daar al de muziek en de festivalsfeer waarvoor ze naar Vlissingen waren gekomen. Door de wijziging van het en- treebeleid voor de voorstellin gen op de hoofdpodia is dat veranderd. Het Bellamypark is dan toch het verwachte verza melpunt geworden én tegelij kertijd de plek waar iedereen gratis kan verpozen. Negen hofeca-ondernemers aan het Bellamypark en het Beursplein pachten het zomers aangeklede plein van de orga nisatie van het Straatfestival. De programmering op het po dium. een muziektent, is in handen van het Straatfestival. De vrijwilligers van het festival verlenen de ondernemers hand- en spandiensten, vooral op technisch vlak, ..We hadden dit eerder moeten doen", prijst Willem Houtman het initiatief aan, „Neem Oos tende. Daar is al jaren een plein met tentjes eromheen en 's zo mers worden daar allerlei acti viteiten gehouden. Schitte rend. En je ziet het hier. Alle be zoekers, ook de ouderen, vin den het prachtig. Het Bellamy park leeft. Dit is echt een aan winst. 't Is veel beter dan die nakermis die altijd op het Bel lamypark is gehouden. Wij moeten in Vlissingen af van de frikadellensfeer." Jeroen Verdonk en Willem Houtman hebben wel zo hun bedenkingen bij de program mering. De muziek moet dans baar zijn, goed in het gehoor liggen, een vonk doen over slaan, maar mag niet te hard zijn. Het trio Mark van der Feen, Tipica Manzana en Coo- pertest waren naar hun oordeel gouden grepen. Zij maakten sfeer. Mark van der Feen Friends (te hard) en de big band The Evergreens (geen sfeer) pasten volgens hen niet in de formule. Zelf doen Slechts één oplossing is moge lijk, geven de twee onderne mers toe. Ze moeten volgend jaar zelf voor een programma zorgen. Ze willen dat ook doen. in samenwerking met het Straatfestival en de artiesten bemiddelaar bij het Middel burgse arbeidsbureau Ad van de Woestijne. „Laat 's middags een clown optreden voor de kinderen geeft Willem Hout man aan, „en laat de fanfare Ons Genoegen uit Vlissingen 's avonds spelen, 't Zullen geen al te dure optredens worden. maar dat is helemaal niet no dig." De beide horeca-ondernemers willen in het najaar met colle ga's een goed onderbouwd plan maken. Hun gedachten gaan uit naar een opwarmperiode van twee weken voor het Straatfestival, een week tij dens en drie weken na het zo- merevenement. Jeroen Verdonk en Willem Houtman kunnen nog zoveel willen. Zij zijn afhankelijk van de gemeente. De Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef reageert afwachtend. „Ik roep niet gelijk 'hoera'. Het Bellamypark maakt nu duide lijk onderdeel uit van het Straatfestival. Ik vraag me af of het zes weken wel zo kan, in verband met bijvoorbeeld het geluid en het parkeren. Laat ze maar met uitgewerkte ideeën komen." Vrijdag 2 augustus 17.00 uur: Aqua Boque, Bella mypark 20.00 uur: Bram Beekman, or gelconcert, Sint-Jacobskerk 21.45 uur: Mory Kante en band, Westafrikaanse kora-muziek, Arsenaalterrein 23.15 uur: Marlboro Music Tour 1991. optredens van B. B. Queen, Daisy Dee, Infobeat, Full Effect Feat, Stacey Paton en Oscar and the Obsession, uit het disco-circuit, Bellamy- park 23.30 uur: Sémola Teatre. In Concert, circusachtige show met acrobaten, dompteurs en clowns, in openluchtpiste op de Zeilmarkt Anouk met haar moeder voor het vertrek naar Houston (foto Henk Hommers Tumor Anouk gezwollen VOGELWAARDE - De familie Schelkens uit Vogelwaarde heeft weer een nieuwe strohalm waar ze zich aan vast kan klam pen. De Amerikaanse hersen- specialist Burzinsky liet Danny en Gerda Schelkens donderdag avond per telefax weten dat hij geen reden tot ongerustheid ziet in de genezing van hun driejari ge dochter Anouk. Volgens de arts is het zeer goed mogelijk dat de tumor in de hersenen van het meisje is opgezwollen, door dat de medicatie het gezwel van binnenuit week maakt. Vorige week vrijdag kreeg de fa milie uit Vogelwaarde in het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis te horen dat de tumor van Anouk was gegroeid. Tot dusver was er vanuit gegaan dat het ge zwel na drie maanden behande ling in omvang zou zijn afgeno men. Danny: „In Rotterdam hebben ze een CT-scan gemaakt van Anouk, terwijl Burzinsky drie maanden geleden in Houston een veel nauwkeuriger NMRI- scan heeft gemaakt. Beide foto's zijn volgens Burzinsky' niet met elkaar te vergelijken. De NMRI is veel scherper en geeft een be ter beeld van de weefselvor ming." Direct na het onderzoek in het Dijkzigtziekenhuis ging de her- senfoto op de post naar Hous ton, voor een tweede opinie. Anouks ouders: „Burzinsky schrijft in de fax dat deze ont wikkeling niet nieuw is voor hem. Juist omdat Anouk er zo op het eerste gezicht op vooruit gaat haar ogen staan weer recht en ze heeft meer weerstand te gen ziekte), is het volgens hem heel goed mogelijk dat de tumor van binnenuit door de medicij nen wordt afgebroken. Daar door kan het zijn dat het gezwel wat in omvang is toegenomen. Allicht dat deze verklaring van Burzinsky door andere artsen met gelach wordt ontvangen, maar zij hebben geen ervaring met dit soort situaties. Ze heb ben er geen weet van." Over twee maanden wordt een nieuwe scan gemaakt van de tu mor. Tot die tijd wordt de medi catie van Anouk met 55 milliliter per etmaal verhoogd tot 280 mil liter. „Daarmee gaan we in ieder geval door", zegt Danny vastbe raden. „We moeten toch iets. Stoppen met de medicijnen kun nen we niet. Dan bereik je niets. Dat is een ding dat zeker is. Ver der is het afwachten. Maar we wisten van tevoren dat het een lange weg zou zijn." VLISSINGEN - Na een uiterst aarzelend begin komt natuur bouw in Zeeland van de grond. Gebieden die niet ol'nauwelijks geschikt zijn voor agrarisch ge bruik, worden zodanig inge richt dat de natuur zich er vrij kan ontwikkelen. Het gaat om kenmerkende Zeeuwse land schapstypes: poelgebiedjes, drinkputten, (vogel)eilandjes, schorren. De particuliere na tuurbescherming is warm pleit bezorger van natuurbouw. Maar wat tot nu toe is opge bouwd, is vooral te danken aan enkele enthousiaste ambtena ren van rijks- en provinciale waterstaat. Zij hebben kans gezien, dikwijls door werk met werk te maken, een aantal projecten er door te drukken. Vooral overhoeken bij wegen en op sluiscomplexen zijn op deze wijze tot potentieel na tuurgebied omgevormd. Het ge bruikelijke gladde grasveld, met hier en daar een boom, is ver dwenen. Met uitvoering van het natuurbouwproject op Neeltje Jans is ook de particuliere na tuurbescherming in beeld geko men. En sinds kort ligt er eeil ambitieus plan Tureluur, van de Zeeuwse Milieu Federatie, dat op tal van plaatsen langs de Oos- terschelde voorziet in natuur bouw. De voorstanders van deze vorm van landinrichting hebben het tij mee. De minister van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij presenteerde vorig jaar een Na tuurbeleidsplan. Daarin is na drukkelijk veel plaats inge ruimd voor natuurbouw. Het te rugbrengen van plukjes natuur, niet geïsoleerd maar in samen hang, zodat de voor flora en fau na zo belangrijke verbindings wegen - linten in het landschap - ontstaan. Met de komst van het Natuurbeleidsplan is bij uit voering van landinrichtings plannen ook de verplichting ont staan om natuurbouw mee te ne men. Zo is het plan voor een eventuele ruilverkaveling op Walcheren met enig tandenge knars flink gewijzigd. Ontpolderen Als het goed is past natuurbouw in de omgeving. Gebieden horen niet op te vallen als oneigenlijk element. Dat beperkt weliswaar de mogelijkheden, maar een schor hoort nu eenmaal aan het zoute water en niet ergens lan dinwaarts. Bij de tot op heden uitgevoerde projecten is de na tuurlijke inpassing goed gelukt. Ook het plan Tureluur speelt in op bestaande en/of vroegere mo gelijkheden: ontpolderen bij voorbeeld alleen op slechte landbouwgronden. Bij bestuurders en beleidsbepa lende ambtenaren moet nog veel weerstand worden overwonnen. Zij hebben als vanouds recht streeks economisch gebruik van grond voorop staan. Het uitge ven van geld om overhoeken op de schop te nemen, zien ze niet altijd zitten. Natuurbouw is prachtig, maar het mag niet te veel kosten. Dat voor het na tuurbouwproject op Neeltje Jans ruim 1,5 miljoen gulden op tafel komt, is te danken aan de volharding van een kleine groep enthousiastelingen. Overigens: nut en noodzaak van natuur bouw ondervinden steeds meer begrip. De natuurbouw in Zeeland is tot dusver kleinschalig. Daardoor bestaat het gevaar van een bloempotcuituur: geïsoleerde gebiedjes die niet de kans heb ben zich echt te ontwikkelen. Daarom is het duinlandschap op Neeltje Jans met. een oppervlak te van ruim 40 hectare een vera deming. Bij uitvoering van nieu we projecten is streven naar grootschaligheid van belang. En er valt nog heel wat te compen seren voor alle verloren gegane waardevolle gebieden. Poelmoerassen Provinciale waterstaat beet eni ge jaren geleden de spits af. Bij de afslag rijksweg A58/Deltaweg werden poelmoerassen aange legd (in de wandeling Beijersber- genmoerasjes genaamd, naar de ecoloog drs J. Beijersbergen). Later volgden karrevelden bij de Oesterdam op Tholen, drinkput ten langs de Sloeweg en de her inrichting van het Schelphoek- gebied op Schouwen. Rijkswa terstaat was actief bij de storm vloedkering, waar aan de Noord- bevelandse kant een duinvallei verscheen. Bij de Krammer- en Kreekraksluizen werden moe rasgebieden gegraven. Het is de bedoeling de overhoeken langs rijksweg A58 natuurvriendelijk in te richten. Bij de afslagen Mid delburg en Rilland is dat inmid dels gebeurd. Op Neeltje Jans hebben Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten de handen ineen geslagen. Aan de Oosterschelde- kant is het duinlandschap klaar. Aanleg van een slufter aan de Noordzeekant volgt dit najaar. In recreatief medegebruik is voorzien. Deze royale aanpak in de monding van de Oosterschel- de vraagt om een vervolg. De aanzet in de vorm van het plan Tureluur ligt er. (Advertentie) VLISSINGEN - Steeds meer dingen worden draagbaar en in de vakantie, als iedereen de straat op gaat, is dat het meest zicht baar. Stereo-apparaten, koelboxen, lichtgewichttentjes en tele foons: je ziet ze op schouders, aan armen, op ruggen en aan het oor voorbij wandelen. Een trend die zich ook voortzet in het huisdierenwezen. Per slot van rekening moet al dat kostbaars worden bewaakt. Een hond je op de binnenzak of in de buurt van de tas houdt dieven en zakkenrollers op een afstand. Een draagbaar hondje, dat wel (foto's Pieter Honhoff) Het Bellamypark: een centrale ontmoetingsplaats voor festivalgangers (foto Lex de Meester) Slaapkamer en bedden speciaalzaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland 'j Beestenmarkt 12. Goes. tel. 01100-32213

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 25