HfiUtlILE ZEEUWSE COURAH Israël gaat akkoord met overleg Bobbejaanland SPRINT Bush verleent geen steun aan afscheidingsbeweging in SU Politie zwijgt over onderzoek moord op elfjarig meisje EG-boterberg in koelschepen op zee opgeslagen Mogelijk militairen EG naar Joegoslavië Duizenden Kroaten vluchten Voor oktober oplossing Palestijnse deelname kunst cultuur 7 t/m 11 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. UP*X Zonnige perioden Zon en wolkenvelden wisselen elkaar af. De maximumtemperatuur wordt 23 graden. De meest xoestelijke wind is -zwak, aan zee vanmiddag matig. 234e jaargang no. 180 Vrijdag 2 augustus 1991 PZC ril i Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft 1b Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service (Van onze correspondent) TEL AVIV - Israël zal in okto ber deelnemen aan de vredes conferentie over het Midden- Oosten, als er tenminste voor die tijd een bevredigende oplos sing is gevonden voor de kwes tie van de Palestijnse vertegen woordiging. Premier Jitschak Shamir heeft gisteren dat lang verwachte antwoord gegeven aan de bezoekende Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, James Baker. Het Israëlisch-Amerikaanse overleg van gistermiddag duur de niet meer dan anderhalf uur. Daarna kwamen Shamir en Ba ker samen naar buiten voor het afleggen van verklaringen. „Sinds het 'begin van zijn be staan heeft Israël vrede gezocht met zijn buren", zei Shamir. „Daarom hebben we onze be reidheid uitgesproken vredeson derhandelingen aan te gaan vol gens het Amerikaanse voorstel, op voorwaarde dat de kwestie van de Palestijns-Arabische ver tegenwoordiging binnen de Pa lestijns-Jordaanse delegatie op een bevredigende wijze zal wor den geregeld. Ik zal ons kabinet aanbevelen het voorstel goed te keuren". Historisch moment Baker wees op het historische karakter van het moment waar op' Shamir zijn besluit bekend maakte, „slechts enkele uren voor de eerste verjaardag van Iraaks wrede invasie van Ku- wayt". „Agressie is verslagen en omdat agressie is verslagen heeft gematigdheid de kans ge kregen op te bloeien. Ik denk dat het vooruitzicht van Arabisch- Israëlisch vredesoverleg niet langer alleen maar een droom is. We moeten allemaal erkennen dat er nog werk moet worden verzet, maar ik geloof dat de Is raëlische aankondiging van vandaag buitengewoon positief en van grote betekenis is". De Verenigde Staten en Israel zijn het gisteren officieel eens ge worden over de toelating tot de vredesconferentie van een „stil le waarnemer" van de Verenigde Naties. Aanvankelijk wilde pre mier Shamir de VN volstrekt buitensluiten. De oorspronkelij ke Israëlische opvatting dat het multilaterale deel van de confe rentie beperkt zou moeten blij- LONDEN (RTR) - De Luxemburgse minister van buitenlandse za ken, Jaques Poos, heeft donderdag gezegd dat een militaire inter ventie door de Europese Gemeenschap nodig zou kunnen zijn om een verder uiteenvallen van Joegoslavië tegen te gaan. „We moeten proberen het te stoppen omdat een uiteenvallen geen oplossing is. Als het begint in Kroatië gaat het door en zullen alle binnenlandse en buitenlandse grenzen ter discussie worden ge steld", zei Poos voor de Britse televisie. „Misschien moeten we overwegen een buffermacht te plaatsen", voegde hij toe. Poos zei daarbij te denken aan de Westeuropese Unie (WEU). „Ik kan me voorstellen dat we de Westeuropese Unie voor dit doel gebruiken". Lid van de WEU zijn de 12 lidstaten van de EG mi nus Denemarken, Ierland en Griekenland. Poos, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Hans van de Broek en zijn Portugese ambtgenoot Joao de Deus Pinheiro - de EG- trojka - reizen vandaag naar Joegoslavië om opnieuw te bemiddelen in de burgeroorlog. ven tot een ceremoniële ope ningszitting is eveneens herzien. Alle deelnemers kunnen in prin cipe nogmaals in een zaal verga deren als Israël daarmee in stemt. Shamir zal zondag deze twee compromissen ter goed keuring voorleggen aan het ka binet. Palestijnen Een konvooi van 400 voertuigen met vluchtelingen trok donderdag weg uit het door Serviërs bedreigde stadje Kostajnica in Kroatië (foto Peter Northall/EPA) HOORN (GPD) - De Hoornse ge meentepolitie wil geen medede lingen doen over de richting Foto van het vermoorde meisje (foto ANP) Asielzoekers nemen de benen SCHIPHOL (ANP) - Zeven Afri kaanse asielzoekers zijn don derdagavond om kwart voor ne gen uitgebroken uit het opvang centrum op Schiphol-Oost. Dit maakte de marechaussee be kend. De zeven braken enkele ruiten en ontsnapten via het dak. Bui ten vertrokken ze in een gereed staande auto en de marechaus see vermoedt dan ook dat ze hulp hebben gehad van buiten af. Twee van de asielzoekers za ten twee dagen in het opvang centrum, de andere vijf zaten er drie weken. Dit in afwachting van de beslissing van justitie over hun verblijfsaanvrage. waarin het onderzoek naar de moordenaar van Jessica Laven (11) gaat. Het feit dat het ont zielde lichaam dicht bij de Duit se grens is gevonden, wil vol gens woordvoerder C. Beunder nog niet zeggen dat de dader in Duitsland wordt gezocht. Vol gens een politiewoordvoerder in Groningen, waar het stoffe lijk overschot gevonden werd, wijst alles er op dat Jessica is gewurgd. Uit de staat van het lichaam maakte de Groningse politie op dat het minstens een dag in de wegberm gelegen moet hebben. Het stoffelijk overschot is giste ren overgebracht naar het ge rechtelijk laboratorium in Rijs wijk. Hier voerde men de sectie uit. De uitslagen hiervan, waar van de politie hoopt dat ze tot nieuwe aanwijzingen zullen lei den, worden vandaag in Hoorn verwacht. Een aanwijzing die het vermoe den versterkt dat de gezochte man uit Duitsland komt, vormt een anonieme tip. Hierin werd gemeld dat het meisje uit Blok ker zaterdagmiddag na haar be zoek aan het openluchtzwem bad in Zwaag in een auto met een Duits kenteken zou zijn ge stapt. Of ook de Duitse politie een rol gaat spelen bij het onderzoek, wordt niet bevestigd. Politie woordvoerder C. Beunder houdt zich over dit onderdeel op de vlakte: „Juist in het belang van het onderzoek houden wij onze verdere plannen geheim. Ons grootste belang is nu de opspo ring van de dader. En die willen wij met over onze schouder laten meelezen." (Van onze correspondent) BUDAPEST - In het oosten van Kroatië, in het grensgebied met Servië, is het gisteren tot he vige gevechten tussen Servische nationalis ten en Kroatische eenheden gekomen. Daarbij heeft het leger volgens het Kroatische minis terie van informatie vanaf de Servische zijde van de Donau geschoten en zijn voor het eerst legereenheden vanuit Servië Kroatië binnen gedrongen. Zeker 21 mensen kwamen bij de gevechten om het leven. Duizenden Kroaten zijn uit het ge bied wegevlucht in de richting van de Kroati sche stad Osijek. De nieuwe minister van binnenlandse zaken Vekic kondigde gisteren de algehele mobilisa tie in Kroatië aan. Probleem daarbij is overi gens dat de republiek niet over voldoende wa pens beschikt om alle reservisten van mate rieel te voorzien. Het geweld van gisteren viel samen met een nieuw voorstel voor een staakt-het-vuren door het Joegoslavische staatspresidium. Vandaag zou het presidium weer bijeenkomen om een beslissing te nemen, mogelijk in aanwezigheid van de EG-trojka onder leiding van minister Van der Broek, die vanmiddag naar Belgrado vertrekt. Gisterochtend, nog voor het uitbreken van de nieuwe gevechten, liet de Kroatische president Tudjman al weten dat de republiek niet bereid is zijn milities te ontwapenen. Wel is Kroatië nu bereid om te praten over autonomie voor de Servische bevolking. De exacte rol van het leger is onduidelijk. Ze ker is dat het opperbevel geen toestemming gaf tot de acties van de afgelopen dagen. Presi dent Mesic, de hoogste man in het leger, zei dat deze zonder zijn toestemming hebben plaats gevonden. Verenigde Staten kiezen geen partij (Van onze correspondent) MOSKOU - De Amerikaanse president George Bush gaf don derdag in de Oekramse hoofd stad Kiev een niet mis te versta ne waarschuwing aan republie ken die uit de Sovjetunie willen treden. „Wij zullen geen partij kiezen tussen het Kremlin en de republieken", aldus Bush. \J* 500 2460 Lichtaart (bij Turnhout) België - 09 32 14/55.78.11 - Fax. 09 32 14/55.78.15 „Sommigen proberen ons een keus op te dringen tussen steun voor Gorbatsjov of voor leiders van onafhankelijheidsbewegin- gen. Ik vind dat een verkeerde keus". Bush, die in de naar onafhanke lijkheid strevende Oekraïne door duizenden opgetogen Oe- krainers werd toegejuicht, sprak in het parlement, met achter zich een reusachtig standbeeld van Lenin. Hij waarschuwde republiekslei ders en volksvertegenwoordi ging niet te kiezen voor een 'ho peloos isolement'. Dat was een afzwakking van de vooraf ver spreide tekst van zijn rede, waar in het woord 'zelfmoord' werd gebruikt. De Oekraïne, de op één na groot ste Sovjet-republiek, heeft wel deelgenomen aan de onderhan delingen over een nieuw Unie verdrag. maar verzet zich nog te gen ondertekening ervan. In september zal het parlement er over debatteren. De onafhanke lijkheidsbeweging Roech, een grote oppositionele minderheid in het parlement, is tegen dat verdrag en wil afscheiding van de Sovjetunie. Bush Parlementsvoorzitter en com munist Kravtsjoek, een van de grote kanshebbers bij de voor december vastgestelde presi dentiële verkiezingen in de repu bliek, sprak in zijn welkomst woord op het vliegveld van Kiev al meteen over de Oekraïnse on afhankelijkheid. „Wij hebben gekozen voor de weg naar democratie en onaf hankelijkheid. De meerderheid Zoals al werd verwacht is de kwestie van de Palestijnse verte genwoordiging niet opgelost. De Amerikanen hebben Shamir weliswaar toegezegd dat er geen Palestijnen uit Oost-Jeruzalem aanwezig zullen zijn bij de aan vang van de conferentie, maar ze willen dat Israël zich bereid ver klaard Oostjeruzalemmers toe te laten als over drie jaar de on derhandelingen over Palestijns zelfbestuur beginnen. De Israëli sche premier weigert die toezeg ging te doen en daarom is er gis teren over de Palestijnse verte genwoordiging niets op papier gezet. Afgezien daarvan wil Shamir voor de conferentie begint een lijst met Palestijnse afgevaar digden keuren, als de Palestij nen tenminste bereid zijn onder de Israelisch-Amerikaanse voorwaarden deel te nemen. Ook de PLO heeft gisteren voor waardelijk Ja" gezegd tegen de vredesconferentie Maar de Pa lestijnse voorwaarden staan haaks op de Israëlische eisen. Zo wil de PLO zelf de Palestijnse de legatieleden kiezen, zonder Is raëlische bemoeienis. Verder wil de organisatie dat Is raël de bouw van nederzettingen staakt voor de conferentie be gint en eist ze dat het doel van de conferentie zal zijn een Israëli sche ontruiming van al het be zette Arabische gebied, met in begrip van Oost-Jeruzalem. Gevangene na negen jaar vrij door DNA-test NEW YORK (DPA) - Een 36-jari- ge Amerikaan die negen jaar ge vangen heeft gezeten omdat hij in 1982 zijn nicht zou hebben verkracht, is donderdag in Green Haven in de staat New York vrijgelaten. Een dag eer der had een rechter vastgesteld dat DN A-onderzoek heeft aan getoond dat de sperma in het ondergoed van het slachtoffer van een andere man afkomstig was. De zaak is opmerkelijk, omdat Amerikaanse rechters in 1982 nog niet met DNA-tests plach ten te werken. Het heeft de neef jaren gekost voordat hij de auto riteiten zo ver kreeg dat ze het DNA-onderzoek alsnog lieten doen. DNA is de drager van het genetische erfelijk materiaal van ieder individu. „Rechtbanken moeten de moed hebben een fout toe te geven, ook al is die jaren geleden ge pleegd", aldus de rechter bij de uitspraak. Rembrandts schilderij De Staalmeesters onderging samen met zes andere schilderijen een omvangrijke restauratie. De oude discussie over hoe Rembrandt zijn schilderijen precies heeft bedoeld laait weer op. Verder in de bijlage Kunst en Cultuur: Publiek laat het afweten bij de ooit zeer drukbezochte concerten van Mikis Theodo- rakis De onbekende soldaten van Baron Chassé Jozef Deleu, initiatiefnemer/topman van de stichting Ons Erfdeel èn schrijver van lyrisch proza De jeugdcultuur van de jaren negentig, de hou se-scene. Uitagenda Het schilderij als wereld op zich. Exposities en filmwijzer. mm Winst Philips Ook al is de nettowinst flink ge stegen, Philips is nog niet tevre den over de resultaten in het tweede kwartaal. .Het is leuk en bemoedigend, maar we zijn er nog lang niet", aldus de financiële topman H. H A, Appelo. v Anouk Ondanks eerdere pessimistische geluiden uit het Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt meent de Amerikaanse hersenspecialist Burzinsky dat er geen reden tot ongerustheid is over de genezing van de driejarige Anouk Schel- kens. De arts heeft dit vader en moeder Schelkens per fax la- C ten weten. I w Van onze correspondent BRUSSEL - De EG-overschot- len rijzen opnieuw de pan uit. In sommige lidstaten is er al een gebrek aan koelhuizen om de vlees- en boterbergen in op te slaan. Dit meldde de woord voerder van EG-landbouwcom- missaris Ray MacSliarry giste ren in Brussel. Voor de Ierse kust liggen thans permanent drie koelschepen met boter, omdat er in Ierland zelf geen plaats meer is. Bijna een half miljoen ton boter ligt opgeslagen in de EG-landen. Dat is gelijk aan zo'n twee mil jard pakjes van een half pond en ruim twee keer zoveel als vorig jaar omstreeks deze tijd. De rundvleessituatie is nog zorg wekkender, aldus de woordvoer der. Gisteren lag er 800.000 ton bevroren rundvlees opgeslagen en daar komt elke week nog zo'n 15.000 tot 20.000 bij. Volgens de woordvoerder wordt er in de EG te veel geproduceerd. Daarbij komt dat de consumptie van rundvlees is teruggelopen door de publikaties over de 'koegek- te' die op mensen over zou kun nen slaan. De Golfcrisis zorgde voor een te rugval van de export naar het Midden-Oosten van 300.000 ton. De EG kreeg bovendien een im port te verwerken van bijna een miljoen kalveren uit Oost-Euro pa. De situatie begint zich een beetje te herstellen, maar de kosten voor de i'undvleessector zijn door dit alles met 80 procent gestegen. De Commissie ver- Slot zie pagina 3 kolom 8) van het Oekraïnse volk onder steunt die koers", aldus Kravts joek. Zijn woorden werden wel in het Engels vertaald, maar on danks de aanwezigheid van Sov- jet-vice-president Janajev niet in het Russisch. Kravtsjoek is als 'onafhankelij ke communist' voor een confe deratieve Sovjetunie: een sa menwerkingsverband van to taal zelfstandige staten. Bush zei echter tegen met hem mee reizende verslaggevers dat Mos kou verwacht dat de Oekraïne zich bij het Unieverdrag zal aan sluiten. „Ik denk dat Gorbatsjov zich daar zeker van voelt", aldus Bush, Na zijn toespraak tot het parle ment en de besprekingen met de republieksleiders bezocht Bush, alvorens naar Washington terug te vliegen, het oorlogsmonu ment in Babi Jar. Tijdens de Tweede Wereldoorlog execu teerden de Duiters daar binnen anderhalf jaar meer dan hond- derdduizend joden, zigeuners, Russen en Oekraïners. Bush stem brak toen hij in herin nering riep dat de slachtoffers (Slot zie pagina 3 kolom 1 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlisslngen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1