abelkrant start tv-uitzendingen Dat geluid, je zou er je ziel aan willen verkopen Mosselprimeur voor Philippine Rel bij jachthaven om kranteknipsels vakantie Tweejarig experiment op de Bevelanden vanaf oktober Wolkenvelden Mendeur Evenementen Auto-Lease Walcheren B.V. Vijftien teams doen mee aan Scheldevlucht zeeuwse almanak Vergrijp iOES - In oktober '91 begint de :rste Zeeuwse kabelkrant met jlevisie-uitzendingen. Het aat om een experiment van ivee jaar in de regio Bevelan- en. Er wordt gebruik gemaakt an het huidige informatieka- aal van Zekatel, de Zeeuwse abel televisie-maatschappij, e kabelkrant is een initiatief an Zeeland TV, een speciale :nnootschap opgericht door e uitgevers van de nieuws- en ertentiebladen De Bevelan- er en De Faam/Vlissinger. Via et informatiekanaal gaat de abelkrant nieuws uit Noord- n Zuid-Beveland brengen, af- ewisseld met reclamebood- chappen. Zoekactie naar ermiste vrouw IIGGEKERKE - Een vliegtuig an de luchtdienst van de rijks- olitie en vrijwilligers met hon en van de Vlissingse Rescue- roep hebben woensdagmiddag en grootscheepse zoekactie ge- ouden in de omgeving van Big- ekerke. De rijkspolitie zocht aar de 43-jarige G.K. uit het ielderse Wapenveld, ie vrouw was woensdag als ver- list opgegeven door haar gezin Biggekerke, waar ze op akantie zijn. De vrouw zou naar ;n telefooncel gaan, maar lijkt nderweg een ander besluit te ebben genomen, oorbijgangers hebben haar onderdagmorgen naar huis ge- racht, nadat de vrouw hen om- treeks elf uur in Dishoek had angesproken. Volgens de rijks- olitie verkeerde ze in verwarde lestand. De vrouw verklaarde at ze de nacht in de duinen had oorgebracht. De rijkspolitie be- oot woensdagmiddag al tot en zoekactie omdat de vrouw jet was gestopt met een medi- jnkuur, als gevolg waarvan zij Uiten bewustzijn had kunnen iken. De kabelkrant zendt elke dag 24 uur uit: een regelmatig wisse lend pakket pagina's dat 15 tot 20 minuten duurt. Er mogen geen bewegende beelden wor den vertoond; wel kan gebruik worden gemaakt van animatie. Wanneer het experiment slaagt, zal ook in andere regio's een ka belkrant worden opgezet: Zeeuwsch-Vlaanderen, Walche ren en Noord-Zeeland. Door de uitgevers, verenigd in de Zeeland Combinatie, zijn hierover al afspraken gemaakt (naast De Bevelander en De Faam/Vlissinger gaat het hierbij om De Eendrachtbode, Zierik- zeese Nieuwsbode en Zeeuws- Vlaams Advertentieblad). Lokaal nieuws Initiatiefnemer J. A. Kopmels van weekblad De Bevelander is enkele jaren bezig geweest de kabelkrant van de grond te brengen. Hij is overtuigd van de mogelijkheden van het nieuwe medium, ook al blijkt elders in het land dat lang niet iedere ka belkrant succes heeft. „De con sument - de tv-kijker - inhaleert meer lokaal nieuws en informa tie. Dat zie je allerwegen. Van daar de ontwikkeling van de re gionale en lokale omroepen. De huis-aan-huisbladen zijn be langrijker geworden als informa tiebron. Er is in medialand nogal wat veranderd, mede onder in vloed van de techniek. Vandaar dat wij in Zeeland de kabelkrant willen aanpakken. We kunnen niet op onze lauweren rusten; als wij het niet doen, dan doet een ander het wel." Voor de kabelabonnees op de Bevelanden komt het infoka- naal var Zekatel te vervallen. Een deel van deze informatie wordt via de kabelkrant ver werkt. Zeeland TV wil de presen tatie van het nieuws en de bood schappen minder statisch ma ken. Ook wordt voor ander ach- (Slot van pagina 17 kolom 1 Restauranteigenaar F. Wiskerke gooit de per expresse aangevoerde mosselen door de machine (foto Camile Schelstraete) PHILIPPINE - Enkel de rode loper ontbrak, maar de eerste Zeeuwse mosselen werden donderdagmiddag even voor half twee met veel ongeduld en een groots welkom binnengehaald in Philippine. In een poging de schelpdieren zo snel mogelijk naar het mosseldorp te krijgen, stuurde restauranteigenaar F. Wis kerke zelfs een busje vooruit om de vrachtwagen op de 'lijn Yer- seke-Philippine' bij het veer in Perkpolder te beroven van zes zakken zeegoud. „Eindelijk", verzuchtte Wiskerke bij dè aan komst van de mosselkoerier. „Het heeft al lang genoeg ge duurd." Hoewel het mosselseizoen vandaag, vrijdag, officieel van start gaat, zat de Auberge des Moules donderdag rond lunchtijd goed gevuld met mensen (voornamelijk Belgen) die voor een eerste portie van de Zeeuwse delicatesse hadden gereserveerd. Ze had den er een uurtje wachten voor over. Een mosselmaaltijd gaat dit seizoen in dë restaurants voor 31 gulden over de toonbank, vijf gulden meer dan vorig jaar. In eer ste instantie werd gestreefd naar een beperking van de prijs tot maximaal dertig gulden, maar dat bleek door de verwachte ge ringe oogst en de uitgestelde start van het seizoen niet haalbaar, aldus Wiskerke. „De aankoop per kilo is voor ons op de markt 75 procent duurder. Voor de consument rekenen we 18 procent bo venop de prijs van vorig jaar." De mosselrestaurants houden rekening met een aanzienlijke da ling van de bruto winstmarge. F. Vermeerschen van De Oude Haven: „Een maand uitstel is een maand strop. Het seizoen wordt er niet langer op." Vermeerschen verwacht evenwel dat er voor de restaurants voldoende mosselen zullen zijn om dit jaar door te komen. „Door de prijsverhoging zal de consument minder snel geneigd zijn flink in te slaan op de markt", hoopt de Philippiense restau ranthouder. De Westkappelse zeedijk Heel Westkapelle is hem dierbaar, maar de dijk, ja, dat is toch het summum. W. Gabriëlse (82), oud-wethouder en ereburger van Westkapelle, woont in een doorsnee bejaar denwoning aan de Molenwal. De dijk is vanuit zijn huis niet te zien. Toch gaan zijn gedach ten vaak uit naar de robuuste waterkering. „De dijk is van ons, de Westkappelaars, maar we kunnen natuurlijk de vreemden niet weren." Gabriëlse heeft een vel papier aan beide kanten volgepend om niets te vergeten. Hij is niet veranderd. De oude PvdA-er was als wethouder, van 1945 tot 1970, de vraagbaak en vertrou wensman van vele Westkappe laars. Hij deed zijn werk heel gedegen. Gabriëlse - gekleed in de Westkappelse dracht - is het prototype van de oude Westkappelaar. Hij heeft als kind aan de dijk gespeeld. Hij heeft als dijkwer ker aan de dijk gewerkt. Hij heeft oktober 1944 gezien hoe geallieerde vliegtuigen de dijk kapot gooiden. Hij heeft als wethouder het toerisme, de komst van de vreemden naai de dijk, bevorderd. Gabriëlse zit vol goede herinneringen aan het leven met de dijk. „Als wij buiten gingen spelen, vroegen mijn ouders nooit: 'waar ga je heen Wij gingen naar de dijk. Dat was vanzelf sprekend." Maar als kleuter mocht Gabriëlse niet bij het water komen, „Dat was te ge vaarlijk. Toen ik op de lagere school zat, mocht ik wel. En ik ging altijd." Zijn liefde voor de zeedijk én niet te vergeten het zuidstrand is zo groot, dat Gabriëlse zijn ogen bijna niet droog kan hou den. „Je kon er geen kwaad doen. Er was zoveel speelgele- genheid. Het was er zo mooi. En naarmate je ouder werd, ging je er steeds meer van genieten. Achter het rijshout naar de bul derende zee kijken. Schitte rend." De Westkappelse jongens trok ken erop uit met de hengel, niet één van een hengelsportzaak, maar met een stok, gesneden van een taaie wilgetak. „We vingen kabeljauw vanaf de paalhoofden. We visten ook met een snoer van vijftien, twintig meter. Vijftien haken zaten eraan. We bonden het snoer aan één kant aan een W. Gabriëlse: „De dijk is van de Westkappelaars, maar we kunnen natuurlijk de vreemden niet weren" (foto Ruben Oreel) paalhoofd en wierpen de rest in het water, het uiteinde ver zwaard met een steen. Om het kwartier, bij opkomend water, trokken we het snoer op. Zo kwamen we vaak aan een mooi zooitje vis." Spelen, vissen, maar natuurlijk ook strandjutten. Bij Westkap pelaars zit dat in het bloed. Ga briëlse verbaast zich er nóg over dat bijna niemand uit Zoutelande na een hevige storm langs het strand trok. „Ik moest en zou als jongen bij slecht weer naar het water. Een keer lag ik 's nachts te luisteren naar de luid gierende brulboei voor de kust. Ik stapte uit bed, klom de trap af. pakte m'n klompen in de hand en opende de voordeur. 'Waar ga je heen zei m'n vader opeens. Ik moest terug naar bed, maar ik mocht die ochtend wel om vijf uur in plaats zes uur weg." Armoede dreef de Westkappe laars voor de oorlog naar de kust. „We liepen tot voorbij Westduin, de Vlissingse ood- jes." Halfverbrande kolen van stoomschepen en aangespoeld hout waren altijd welkom. Maar Gabriëlse en vele andere dorpsgenoten haalden ook hout van de dijk. Ze zaagden halfversleten paaltjes van de zeewering. „Niemand zei daar iets van. De dijk was tenslotte van ons. Wat we de ene dag hadden opgebouwd, braken we de volgende dag af." De Polder Walcheren mocht de dijk beheren en werk uitbeste den aan aannemers, maar al leen de Westkappelse dijkwer kers bepaalden hoe het werk werd verdeeld. „Westkapelle had een dijkwerkersvereni ging, waarbij driehonderd ge zinnen waren aangesloten. Bij gewoon onderhoud werkten dijkwerkers om de beurt. Ou deren die niet meer zo gemak kelijk mee konden, gingen toch. We steunden elkaar." Ga briëlse vertelt dat met zeer veel genoegen. „Ik heb dat groeps- socialisme genoemd. De men sen wisten dat niet. maai- het was wel degelijk een vorm van socialisme, van solidariteit." Gabriëlse komt nog zelden op de zeedijk, de vernieuwde zee dijk, Hij kan er niet meer op ko men en vindt hem 'ook niet de helft zo mooi'. Massa's toeris ten, vooral Belgen, zijn er vrij wel elk weekeinde. „Ik heb dat altijd voorgestaan. Het is goed voor het dorp. En ik kan het wel begrijpen. Niets is mooier dan de zee. Altijd hoor je dat zange rige, melodieke geluid. Je zou er je ziel aan verkopen." Harpten van der Werf Een smoel als een mendeur. Deze oer-Zeeuwse uitdruk king slaat op iemand die luid en duidelijk - dikwijls ongevraagd - zijn mening kenbaar maakt. De mendeur - de grote dubbele deur van een schuur - is in meer gezegdes ver werkt. Ie is ok mè van 'n reiger tegen de mendeure escheten, staat voor iemand die, rijk geworden, veel poeha maakt en zijn bescheiden komaf vergeet. En 'n broek mé 'n mendeure is in de boeredracht een broek met een brede, vierkante klep. De Zeeuwse boerderij is van oorsprong een Frankisch type. De schuur, al dan niet aan het woonhuis vastgebouwd, is de blikvanger. Zwart geteerd, met witte randen rond deuren en vensters. Door de grote mendeur kunnen wagens met graan of hooi de dorsvloer oprijden. In een van de vleugels van de mendeur zit een deurtje, hel klienkèt, voor personen. De Zeeuwse Boerderijenstichting brengt de karakteristie ke hofstedes in kaart, met de bedoeling ze voor het nage slacht te behouden (foto Ruben Oreel) pagina 17 TERNEUZEN - De Stichting Jachthaven Terneuzen heeft ha venmeester M. M. Pape verbo den twee PZC-publicaties op het prikbord te hangen over een conflict tussen de sleep- en ber gingsmaatschappij Multraship en eigenaar G. Guhre van het Duitse zeiljacht Bacludia. Pape zegt door zijn baas, stichtings voorzitter J. M. P. Standaert, te zijn gesommeerd de krantebe- richten 'onmiddellijk weg te ha len, want anders zou dat verve lende gevolgen kunnen hebben'. De publicaties gaan over het lo strekken van de Bacludia van een zandbank in de Oosterschel- de (23 juli) door een sleepboot van Multraship. De eigenaar van het jacht was in de veronderstel ling dat het om een 'vrienden dienst' ging, maar Multraship eiste de gangbare sleepkosten op. Guhre spande daarop een kort geding aan tegen de werkmetho de van het Terneuzense sleepbe drijf. De president van de arron dissementsrechtbank in Middel burg stelde de berger evenwel in het gelijk en sommeerde Guhre tot het betalen van de 7800 gul den claim. „Ik had beide artikelen over de ze zaak opgehangen op het pu blicatiebord bij mijn kantoor", vertelt Pape. „Maar op last van Standaert (mijn baas) moest ik ze subiet verwijderen. Waarom vertelde hij er niet bij. Hij zei al leen dat ik de kranteberichten weg moest halen, omdat dit an ders later vervelende gevolgen zou kunnen hebben. Het leek me beter de order op te volgen, want Standaert is toch mijn werkge ver." Nooit gezegd De stichtingsvoorzitter bestrijdt dat hij zijn havenmeester heeft gedreigd met 'gevolgen'. „Dat is nooit gezegd. Die woorden zijn voor rekening van Pape." Vol gens Standaert moesten de pu blicaties van het prikbord wij ken omdat 'de stichting zich niet leent voor dit soort uitingen'. „Ik wil niet hebben dat de jacht haven betrokken wordt in een kwestie tussen Multraship en anderen. We hebben een goede verstandhouding met Multras hip en dat wil ik zo houden, Wij moeten neutraal blijven.. De stichting bepaalt wat er op het prikbord van de jachthaven komt: Politieke pamfletten bij voorbeeld zijn daar ook niet op hun plaats", aldus Standaert. Pape is zich van geen kwaad be wust. Integendeel zelfs, want de havenmeester zegt de krantebe richten juist te hebben opgehan gen om de watersporters te 'waarschuwen' dat ze in gevallen expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 0 01184-19610 als van de Bacludia eerst moe ten informeren naar de sleepkos ten, alvorens het touw van de berger aan te nemen. Volgens mr G. Nijland. de vaste advocaat van watersportvereni ging Zierikzee (en pleitbezorger van Guhre in het kort geding) staat Pape in zijn recht. Nijland- „Hij moet zijn werk als haven meester goed doen. Daarbij hoort ook het waarschuwen van de watersporters tegen de gang van zaken bij de sleepbedrijven. Het is toch te gek dat je in deze tijd geen kranteknipsel op een prikbord mag hangen. Als dat verboden is. zijn we terug bij af. Dit is een beknotting van de vrij heid van meningsuiting en een beperking van de mogelijkhe den van Pape om z'n baan goed uit te oefenen." Kassa De Terneuzense havenmeester zal zich samen met de raadsman nog beraden op eventueel te ne men stappen tegen het publica tieverbod. De bewuste artikelen liggen nu op de toonbank naast de kassa in het kantoor van Pa pe. „Als de mensen hun haven geld komen betalen, kunnen ze de stukjes lezen als ze willen." Pape's collega in Zierikzee, C. Neelise, heeft de beide krantebe richten volgens Nijland inmid dels op de post gedaan naar ver schillende Duitse en Belgische watersportbladen. „Om ze te waarschuwen", aldus de advo caat. Binnenschip vaart tegen meetboei MIDDELBURG - Don derdagmorgen is het Belgische binnenschip Ra (3487 ton) op de Wes- terschelde in aanvaring gekomen met een meet boei van Rijkswater staat. Het binnenschip was omstreeks acht uur onderweg van Vlissin- gcn naar Sluiskil en kwam ter hoogte van de Sloehaven in aanvaring met de meetboei, die reeds enkele maanden geleden buiten de vaar geul was verankerd. Een passerend zeeschip zag dat het binnenschip de meetboei raakte en meldde dit aan de Ra darcentrale Vlissingen van de Verkeersdienst Westerschelde van het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritie me Zaken, die het pa trouillevaartuig V 87 naar het binnenschip stuurde. Een riviermees- ter stelde aan boord een onderzoek in naar de oorzaak van de aanva ring. Rijkswaterstaat stelde na het onderzoek de schipper van het bin nenschip aansprakelijk voor de schade aan de boei. ARNEMUIDEN - Voor de zesentwintigste keer wordt zaterdag 3 augustus de Scheldevlucht gehouden. De rally in de lucht werd in 1934 voor het eerst georganiseerd in Vlissingen. Dit jaar strijden vijftien équipes uit binnen- en buitenland om de zilveren Schelde- meeuw. De organisatie, de Vliegclub Midden Zeeland, heeft een foto-speur tocht uitgezet. Naast een routebeschrijving voor een één uur duren de vliegtocht in Zeeland, krijgen de deelnemers foto's van verschil lende objecten die zij vanuit de lucht moeten herkennen. In voor gaande jaren waren dat kiekjes van onder meer molens, kerken en watertorens. Ook de landing van de motorvliegtuigen op het vliegveld Midden- Zeeland. die op de meter nauwkeurig moet zijn, wordt beloond met punten of strafpunten. De score telt mee voor het Nederlandse kam pioenschap. Dik honderdveertig reed hij, de Goese jongeman die Sinds kort in het bezit is van een rijbeivijs en een automo- biel. Veel harder dus dan de regering wil hebben, maar er gaan weken voorbij zon der dat hij zich verdiept in van overheidswege ver strekte decreten. Boven dien, het kan op de Zeeuwse rijksweg zo rustig zijn. Ter hoogte van Lewedorp werd hij aangehouden. Een politieman sprak hem in al le rust toe over het vergrijp en de daaraan verbonden kosten. De jotigeman knikte begrij pend, maar één ding snapte hij niet: hoe had men zijn snelheid toeten te meten. De verbalisant wees over zijn schouder naar een ge parkeerd voertuig. ..Dat noemen wij een osa." zei hij. „Een onopvallende surveil lance auto." De overtreder liet het even op zich inwerken en zei: „Een osa dus. Bij ons thuis noemen toe dat aso.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 15