eweld werpt schaduw over top V redesconferentie Vl-Oosten in oktober Kroatië mobiliseert troepen tegen Servische militanten Noodweer in Frankrijk Actie voor rust zeehonden Nieuw dieptepunt in peiling voor PvdA orbatsjov en Bush ondertekenen kernwapenverdrag UT 11 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnige perioden Perioden met zon en wolkenvelden. De kans op een bui is klein. Temperatuur 22 graden. De zuidioestelijke wind is I zwak tot matig. 34e jaargang no. 179 onderdag 1 augustus 1991 LICHTLAND DE SPECIAALZAAK 20 tot 50 op uitlopende modellen I Van onze correspondent )SKOU - De top tussen de esidenten Bush en Gorbats- r is woensdag geëindigd met ondertekening van een kern- ipenverdrag en het lanceren n een gezamenlijk vredesini- itief voor het Midden-Oosten. ze resultaten werden echter jrschaduwd door dramati- ïe gebeurtenissen elders in de vjetunie. Bij een overval ensdagmorgen op een Li- iwse douanepost aan de grens t de republiek Wit-Rusland apan akkoord iet afspraken uto-export (Van onze correspondent IUSSEL - Japan is gisteren fïnitief ingegaan op het EG- rzoek om uitvoer en afzet van to's op de Europese markt men de perken te houden tot t jaar 2000. Minister Nakao n industrie en internationale ndel verwelkomde de belofte n de EG om de komende jaren ïïi hindernissen op te werpen ,rèn Japanse investeringen, feite komt de afspraak erop a- dat Japan in 1999 bijna ;nveel auto's uit zal voeren als 1.23 miljoen stuks. Wel krij- de Japanse autofabrieken lop de gelegenheid om in de V zelf zogeheten 'transplants' te zetten en in Europa zelf te ïduceren. Dat is op dit mo st al voor 260.000 wagens het italvoornamelijk in Enge- id. gesproken is dat de Japanners n investeringen tot 2000 kun- n uitbreiden tot een capaci- t van 1,2 miljoen stuks. werden zeven grenswachten ge dood en een gewond. De daders zijn nog onbekend. Een bomaan slag op een legerkazerne in de hoofdstad Vilnius eiste alleen materiele schade. Een ontploffing in de passagiers- trein van Moskou naar de Azer- beidjaanse hoofdstad Bakoe kostte zeker veertien mensen het leven. Volgens lokale autori teiten in Machatsjkala (Dage stan) werd een bom in een van de rijtuigen geplaatst. Sovjet-leider Gorbatsjov zei op de afsluitende persconferentie ROQUEMAURE - Een jonge Franpaise duwt woensdag haar rijwiel door de ondergelopen straten van Roquemaure (stad tussen Avignon en Orange). Grote delen van Frankrijk kregen in de nacht van dinsdag op woensdag zware onweders en bijbehorende stortregens te verwerken. In Roquemaure stond het water in sommige straten 120 centimeter hoog (foto Andre Fernandez!AFP) dat hij persoonlijk het onder zoek naar het Litouwse incident zal leiden. Volgens de Litouwse president Landsbergis is het Kremlin in elk geval verant woordelijk voor de reeks inci denten tegen de douanekanto ren die de naar onafhankelijk heid strevende republiek heeft geïnstalleerd. Landsbergis brandmerkte het Sovjet-leger of georganiseerde criminelen als de daders. President Bush meende gisteren dat het 'onsportief zou zijn een verband te leggen tussen de ge beurtenissen in Litouwen en zijn dinsdag uitgesproken steun voor Baltische onafhankelijk heid. Bush zei toen. doelend op de annexatie van de Baltische landen in 1940. dat 'de zwarte erfenis van het Stalin-tijdperk' teniet moet worden gedaan. Bush hamerde woensdag nog maals op de noodzaak van vreedzame onderhandelingen over onafhankelijkheid voor de drie Baltische republieken. Gor batsjov beloofde dat zo snel mo gelijk duidelijkheid zal worden gegeven over wat er precies aan de Litouwse grens is gebeurd en dat alles wordt gedaan om der gelijke conflicten en problemen in de toekomst te voorkomen. De verbetering van de relaties tussen de supermachten was voor beide presidenten een veel opgewekter onderwerp. Met eni ge trots kondigden zij als geza menlijk initiatief het houden van een internationale vredes conferentie over het Midden- Oosten aan. Bush en Gorbatsjov benadruk ten dat dit enkele jaren geleden niet mogelijk zou zijn geweest. Ook de ondertekening van het START-verdrag tot verminde- (Slot zie pagina 3 kolom 7) niet bekend. Waltmans Het oud-PPR-kamerlid H. Walt mans (61). nu burgemeester van Landsmeer, was in het begin van de jaren vijftig voorzitter van de extreem-rechtse 'Heelneder- landse Jongerenbeweging'. Als redacteur van het Vlaams/Ne derlandse periodiek 'Het Pen noen' zette hij zich bo vendien scherp af te- O gen de democratie. O Maricultuur De stichting World Fish Center opent vandaag een maricul- tuurcentnim op Neeltje Jatis. Het is een - bescheiden - begin van onderzoek naar kweekmethoden van Q forel en schelpdieren. w Ombudsman De Nationale Ombudsman, mr drs M. Oosting. gaat de klachten bekijken over de geluidsoverlast die oefenvluchten met de Pilatus PC-7 Turbotrainer bo ven Walcheren veroor zaken. Knetemdnn De knechten moeten voor hun werk tijdens het WK wielrennen ok beloond worden, vindt Gerrie Knetemann. De kopmannen ko men toch wel aan hun trekken, vindt de HuijbergenaarDe bondscoach maakt voorlopig, in tegenstelling tot voorgaande ja ren, de selectie van de Neder landse equipe voor het WK in Stuttgart nog 14 HHHH BHHHHHBHBBnHnBHi ush en Gorbatsjov nemen initiatief (Van onze correspondent )SKOU - De Verenigde Sta- i en de Sovjetunie zijn het in iskou eens geworden over een i internationale vredesconfe- itie voor het Midden-Oosten, in oktober onder hun auspi- n zal worden gehouden. De ikondiging van de conferen- zet Israël onder zware druk. Israëlische regering wil niet Elnemen voordat de samen hing van de Palestijnse dele tie bij de onderhandelingen idelijk is. Amerikaanse president sh, die woensdag na afloop i de top met Gorbatsjov met aankondiging kwam, moest i ook bevestigen dat Israël g dwars ligt. Minister van bui- ilandse zaken James Baker ut vandaag naar Jeruzalem de Israëliërs op andere ge- rhten te brengen. Baby heeft broer van 70 MELBOURNE (DPA) - Een Australiër van 92 is de vader geworden van een welgeschapen zoon. Naar de krant Herald- Sun woensdag meldde, bracht de van het eiland Fiji afkomstige 38-jari- ge vrouw van de man in een ziekenhuis een ge zonde zoon ter wereld. De baby heeft vier (half)-broers en zusters uit het eerste huwelijk van zijn vader. De oud ste van hen is 70. De 92-jarige vader, die liever anoniem blijft, heeft zijn al gepensio neerde oudste zoon niet verteld dat zijn jonge vrouw in verwachting- was. De niet-rokende en niet-drinkende grijsaard was acht jaar geleden door zijn eerste vrouw verlaten. Een dokter van het zie kenhuis in Melbourne denkt dat de vader van 92 goede kans maakt op de kwalificatie 'oudste verwekker van een kind' in de recente geschiede- 1 nis. Op Iran na hebben de Arabische landen al toegezegd deel te zul len nemen aan de conferentie. De PLO heeft nog geen definitief standpunt bepaald. Israël ech ter wil niet dat PLO-leden of uit Oost-Jeruzalem afkomstige Pa- lestijnen in de Palestijnse dele gatie worden opgenomen. Het beschouwt de PLO als een ter reurorganisatie en wenst deze niet te erkennen als de vertegen woordiger van het Palestijnse volk. Israël vreest bovendien dat deel neming van Palestijnen uit Oost-Jeruzalem, dat in 1967 werd geannexeerd, de Israëli sche claims op Jeruzalem als on gedeelde Israëlische stad zullen verzwakken. De regering vreest bovendien dat een vredesrege ling met de Arabische landen ge paard gaat met teruggave van alle in 1967 op de Arabische lan den veroverder gebieden. Garanties Bush noemde gisteren geen exacte datum voor de conferen tie. Evenmin werd het duidelijk of Baker in Israël de gevraagde garanties zal geven dat PLO-le- den en Palestijnen uit Oost-Je ruzalem niet aan de conferentie zullen deelnemen. Voor de top in Moskou had Sov jet-minister van buitenlandse zaken Bessmertnych al gezegd dat de conferentie nog dit jaar zal moeten plaatsvinden, omdat anders het 'risico van nieuwe ob- r-stakels' te groot zou zijn. De Amerikanen echter wilden aan vankelijk Israël niet aan een tijdslimiet binden. De beide leiders zijn het daar op hun top echter over eens gewor den. Bush zei tijdens de geza menlijke persconferentie met Gorbatsjov dat „er nu een histo rische gelegenheid is om een proces te starten dat kan leiden naar een rechvaardige en duur zame vrede. Die historische kans mag niet worden gemist". Baker zal na de besprekingen in Jeruzalem bezoeken brengen aan Tunesië en Marokko. Bessmertnych zei gisteren dat ook hij spoedig naar Israël zal af reizen. Het doel van dat bezoek zal zijn herstel van de diploma tieke betrekkingen, in 1967 door Moskou verbroken vanwege de Israëlisch-Arabische oorlog. Vermist meisje dood gevonden in Groningen GRONINGEN (GPD) - In een wegberm in Oost-Groningen is gisteravond het stoffelijk over schot gevonden van Jessica La ven (11) uit Blokker. Het meisje, dat 'zaterdagmiddag spoorloos verdween uit het openlucht zwembad De Wijzend in Zwaag, is geïdentificeerd door leden van het recherchebijstands team uit Hoorn. Hoe het meisje om het leven is gekomen, was vannacht nog niet bekend. Het stoffelijk overschot werd ontdekt in een berm langs de weg N7 tussen Groningen en Nieuweschans, nabij Beerta. En kele lifters alarmeerden tussen zeven en acht uur gisteravond de politie toen zij het lichaam vonden. De man die gisteren in Amster dam in verband met deze zaak is aangehouden, is al snel weer op vrije voeten gesteld. De politie constateerde na verhoor dat de man niets met de zaak had uit te staan.. AMELAND - Leden van Greenpace vragen woensdag de opvarenden van een oud zeilschip een andere route te nemen. De milieubeweging begon gisteren een actie om recreanten te bewegen niet door de Blauwe Balg te varen. Deze ondiepe vaargeul loopt dwars door een zeehondenre servaat. De robben zouden in sommige delen van het Waddengebied ernstig worden gehinderd door het optreden van watersporters foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De PvdA zou bij verkiezingen voor de Tweede Kamer op dit moment 27 zetels behalen. Dat zou een verlies van 22 zetels betekenen ten opzichte van de laatse ver kiezingen. Dat blijkt woensdag uit de meest recente peiling van het onderzoeksbureau Inter/ View uit Amsterdam. Het percentage stemmen dat de PvdA zou halen (17.7) is het laag ste dat het bureau voor de partij heeft gemeten in de afgelopen tien jaar. Het CDA verliest ten opzichte van de Tweede-Kamerverkie zingen van 1989 één zetel: van 54 naar 53. Volgens Inter/View heb ben de aangekondigde WAO- maatregelen van het kabinet hoegenaamd geen effect op de positie van de christendemocra ten. dit in tegenstelling tot de positie van de PvdA, de andere regeringspartij. In de recente peiling is D66 met 28 zetels (nu 12) populairder dan de PvdA. De VVD komt met 26 zetels (nu 22) op de vierde plaats. Groen Links zou op acht zetels kunnen rekenen (nu zes), klein rechts op zeven (nu zes). Oostenrijk mag lid EG worden (Van onze correspondent) BRUSSEL - Als het aan de Eu ropese Commissie in Brussel ligt mag Oostenrijk lid worden van de Europese Gemeenschap. „Oostenrijk is een land dat we gens zijn democratische instel ling, economie en sociale kli maat hoort tot de Europese fa milie", aldus EG-commissaris Frans Andriessen gisteren in Brussel bij de bekendmaking van het positieve advies. De Oostenrijkse Bondskanselier Vranitzky reageerde gisteren opgetogen. (Advertentie) Vredesplan Het Amerikaanse vredesplan, waarmee de Sovjets instemmen, gaat uit van Israëlische terug trekking uit de bezette gebie den. volgens de VN-resoluties 242 en 338. De Arabische landen moeten in ruil Israël als staat er kennen en de veiligheid van zijn grenzen garanderen. BELGRADO (RTR/DPA/AFP) - Kroatië gaat meer troepen mobili seren om zich beter te kunnen weren tegen aanvallen van Servische nationalisten en het federale leger. Daartoe besloot woensdag de Opperste Staatsraad, de hoogste politieke leiding van de afvallige republiek. Het besluit kwam enkele dagen na een verheviging van de gevechten in de Kroatische gebieden met een Servische meer derheid. Ook woensdag kwam het daar tot gewelddadige confron taties. De meest invloedrijke politieke leiders van Joegoslavië kwamen woensdag voor de tweede opeenvolgende dag in Belgrado bijeen om een einde te maken aan de gevechten. Een groep diplomatieke verte genwoordigers van de Europese Gemeenschap arriveerde in de Joe goslavische hoofdstad om de vierde vredesmissie binnen een maand van de EG-trojka voor te bereiden. De trojka - de ministers van bui tenlandse zaken van Nederland. Portugal en Luxemburg - komt vrij dag in Belgrado aan om te bemiddelen in een staakt-het-vuren. De Kroatische president Franjo Tudjman boycotte het overleg in Belgrado. Als voorzitter van de Opperste Staatsraad kondigde Tudj man aan dat Kroatië meer politiemannen en reservisten van de Kroatische nationale garde wil oproepen en stationeren in die gebie den waar wordt gevochten. De raad stemde voorts in met het voorstel het Kroatische parlement en de regering maatregelen voor te leggen die;moeten leiden tot een oplossing van het vluchtelingenprobleem in de republiek. Sinds het uitbreken van de gevechten in de 'Servische' gebieden hebben vele Kroaten de wijk genomen naar rustiger oorden in de republiek. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar17 En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller; 01184-8421Ó Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1