Eensgezindheid kenmerkt top 'ROVINCIALE ZEEUWSE COURA Crisistop in Joegoslavië mislukt Zesde ontmoeting presidenten kleintjes Babyruil kost ziekenhuis 14 miljoen ANWB: Frankrijk zaterdag overvol Bush en Gorbatsjov zijn nu partners te Winstdeling ot f1500 Vrij van elasting - 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. :34e jaargang no. 178 Woensdag 31 juli 1991 Koeler Vanochtend regen en onweer, 's Middags zonnige perioden en afne mend buiig. Temperatuur 22 graden. Zwakke zuidwestelijke ivind. [)pgave ad Ivertenties per telefoon: 01184-84321 lelijk te zenden aan: antie-afdeling PZC 3, 4380 AA Vlissingen (Van onze correspondent) [OSKOU - De Amerikaanse resident Bush heeft op de eer ie dag van zijn ontmoeting met ovjet-leider Gorbatsjov waar- :huwingen en wijze raadge- ingen uitgedeeld. De waar- chuwingen betroffen het dis- luut tussen de Sovjetunie en Ja- ian over het bezit van de Koe- illcn-eilanden, de Sovjet-hulp lan Cuba en de houding van het Cremlin ten opzichte van de laar onafhankelijkheid stre lende Baltische republieken, lush zei, in een redevoering 'oor het prestigieuze Instituut 'oor Buitenlandse Betrekkin- jen. dat er een nieuw beloftevol ei jjdperk daagt in de wereldpoli- ie iek en bood de Sovjetunie ei iriendschap aan. Maar hij waar schuwde ook, dat de pogingen ian de Sovjetunie om aanslui- 'ij ing te zoeken bij de wereld- Ie narkt schipbreuk kunnen lei en als er geen oplossing komt hristopher ilijft aan jaat omhoog voor het geschil met Japan over de na de Tweede Wereldoorlog door Moskou geannexeerde Koerillen-eilanden. Bovendien zei Bush dat Castro's Cuba, „op 90 mijl afstand van de kust van Florida", niet de mas sieve militaire steun uit Moskou nodig heeft die het nu krijgt. „De Verenigde Staten vormen geen bedreiging voor Cuba", aldus Bush. Hij voegde eraan toe, dat de huidige relaties tussen Mos kou en Havanna een obstakel voor verdieping van de betrek kingen tussen de Sovjetunie en Amerika kunnen vormen. Datzelfde geldt voor de houding die het Kremlin inneemt tegen de drie Baltische republieken, die uit de Sovjetunie willen tre den. „Er is een nieuwe generatie Baltische leiders, in vrije verkie zingen door het volk gekozen, die de nieuwe leiders in Moskou vraagt een streep te halen door een van de somberste erfenissen van het Stalin-tijdperk. Onder handelingen in wederzijds ver trouwen kunnen tegemoet ko men aan de aspiraties van vol ken die vrijheid willen. We moe ten de vooruitgang in onze rela ties hierdoor niet de waagschaal stellen", aldus Bush. Maar op deze drie meningsver schillen na overheerste gisteren de eensgezindheid. Bush wan delde in de Kremlin-tuinen, gea nimeerd pratend met Gorbats jov. Witte-Huiswoordvoerder Fitzwater zei later op de dag dat er nu geen sprake meer is van 'concurrenten' of 'tegenstan ders'. maar van 'partners'. Tijdens de lunch was de op het laatste moment door Gorbats jov uitgenodigde Russische pre sident Jeltsin opvallend afwezig. Volgens zijn woordvoerder had Jeltsin de uitnodiging te laat ontvangen, toen het programma al vaststond. Gorbatsjovs woordvoerder Ig- natenko zei echter dat de voor malige rivalen Jeltsin en Gor- cl df ARAMARIBO (ANP) - Rupert Ihristopher blijft minister van delefensie in Suriname. Hij heeft dinsdag positief gereageerd op iet verzoek van president Jo- lan Kraag om zijn maandag i •ediende ontslagaanvraag in te he rekken. De kwestie werd eer rijder op de dag besproken tijdens ten speciale vergadering van de uilfaad van ministers. lerder liet de regering weten dat an^ieschuldigingen als zouden Ihristopher en andere hoge au- deioriteiten betrokken zijn bij han- lel in cocaïne naar het rijk dei- abelen verwezen kunnen wor- len. ;ÖEN HAAG (GPD) - Werkne mers zouden een belastingvrije jliitkering uit de winst van hun Jiedrijf moeten kunnen krijgen, lot een bedrag van 1500 gulden ier jaar. Dat is de kern van een Ineerderheidsadvies van een "speciale werkgroep van Stichting van de Arbeid. Het voorstel zal in september aan liet kabinet worden aangebo- de werkgroep hebben de on- lernemersorganisaties zich ge- teel achter het idee geschaard. )e vakbeweging is terughou- lender. Ze is er wel voorstander ttan. maar uitsluitend als het (liet ten koste van de schatkist jaat. Zou dat wel het geval zijn, ian geeft de vakbeweging de 'oorkeur aan zaken als handha- 'ing van de koppeling en de wao. '^pe vertegenwoordigers van de ^Ministers van financiën en van ociale zaken in de werkgroep jiebben zich wat afwijzend opge- UK lllc ot!7uivelbond: -"clkprijs MOSKOU (RTR) - De presidenten Bush en Gorbatsjov schud den elkaar dinsdag de hand aan het begin van hun besprekingen in het Kremlin. Het is de zesde maal dat Bush de Sovjetleider ontmoet sinds hij in 1989 president werd maar het is voor het eerst dat dit op Sovjetbodem plaatsheeft. In zijn welkomstwoord noemde Gorbatsjov zijn Amerikaanse ambtgenoot leider van een grote macht die een wezenlijk aan deel heeft in het opzetten van een nieuwe wereldorde. De Sovjet unie bevindt zich, net als de rest van de wereld, in een overgangs proces. Daarom wordt grote waarde gehecht aan de Sovjet-Ame rikaanse betrekkingen, aldus Gorbatsjov. President Bush roemde op zijn beurt het beloftevolle nieuwe tijd perk in de betrekkingen tussen de VS en de Sovjetunie. De nieu we samenwerking tussen beide landen kan een grotere stabiliteit in de wereld mogelijk maken, zo zei hij foto Mike SargentlAFP) batsjov de avond ervoor (toen zij een einde maakten aan hun me ningsverschillen over het nieu we Unieverdrag) al waren over eengekomen dat Jeltsin de al eerder vastgestelde aparte ont moeting met Bush zou hebben en later dinsdagavond wel zou aanzitten aan het diner. Bevoorrechte status Bush kondigde gisteren aan dat hij het Amerikaanse Congres zal voorstellen de Sovjetunie de sta tus van Meest Bevoorrechte Handelsnatie toe te kennen. Vol gens het Witte Huis zijn er nu geen redenen meer om die te weigeren. Dat betekent een nieuw han delsverdrag tussen beide landen en het verlagen van douaneta rieven voor de Sovjet-import. Volgens Moskou zal dit leiden tot een verhoging van de Sov jet-export met jaarlijks 150 mil joen dollar. Jeltsin benadrukte in zijn ge sprek met Bush dat de verhou dingen in de Sovjetunie danig zijn veranderd na zijn verkiezing tot Russisch president. Fitzwa ter erkende dat later ook, maar voegde eraan toe dat de Ameri kanen niet willen kiezen tussen republieken en Kremlin. „Het gaat ons erom dat de Sovjetunie een democratisch land met een vrije markt wordt", aldus Fit zwater. Het feit dat Jeltsin maandag nacht met Gorbatsjov de knoop over het Unieverdrag doorhakte (het meningsverschil over het systeem van belastingheffing werd opgelost volgens woord voerders) bewijst volgens Ame rikaanse zegslieden dat ook de Russische president gevoelig is voor de westerse voorkeur voor het behoud van de Sovjetunie als eenheidsstaat. Claus weer terug in Nederland DEN HAAG (GPD) - Prins Claus heeft het vakantieadres van de koninklijke familie in het Ita liaanse plaatsje Tavarnelle ver laten en is weer in Nederland te ruggekeerd. Na een zeer kort verblijf met zijn vrouw en kin deren is hij opnieuw opgeno men in het Bronovo ziekenhuis. De kans bestaat dat de prins binnenkort weer voor een paar dagen naar het buitenhuis van de Oranjes afreist. aal azij 0Ui)EN HAAG (ANP) - De Zuivel- )eijiond FNZ verwacht dat de prij- ,m]en voor melk en melkproduk- lslten de komende maanden enke le procenten zullen stijgen. Dat ei1omt volgens een woordvoer der door de korting op de melk quota, waardoor boeren in de ce|G minder mogen produceren, dfn door de daling van de melk- iianvoer van buiten de EG. jkierdoor slinken de voorraden, ^at leidt tot een positievere temming op de zuivelmarkt. De Woordvoerder van de FNZ wijst |r op dat ook het hete weer van fle afgelopen weken een rol kan Spelen. Koeien produceren dan linder melk. Een trekker, waarachter een wagen met Kroatische vluchtelingen, dinsdag op weg naar veiliger stre ken (foto AP) NEW YORK (DPA) - Een ziekenhuis in de Amerikaanse stad Wauchula (Florida) moet een echtpaar zeven miljoen dollar (ongeveer 14 miljoen gulden) schadevergoeding betalen vanwe ge een babyruil. Het hospitaal verwisselde 12 jaar geleden het pasgeboren dochtertje van het echtpaar met een ander meisje. De ouders kwamen er in 1988 achter dat hun dochter Arlena niet hun biologische kind kon zijn. Dat bleek na een onderzoek van wege hartklachten waaraan Arlena korte tijd later overleed. En kele maanden later ontdekte het echtpaar dat hun werkelijke dochter onder de naam Kimberley bij een weduwe was onderge bracht. Het echtpaar ziet na een driejaar durende gerechtelijke procedu re af van hun biologische dochter. In ruil daarvoor ontvangen de vader en moeder een schadeloosstelling van 1,6 miljoen dollar (ruim 3 miljoen gulden). Bovendien krijgt het echtpaar een levenslange jaarlijkse vergoe ding die van 96.000 dollar langzaam oploopt tot 180.000 dollar (ongeveer 360.000 gulden). (Van onze correspondente) BUDAPEST - Het door presi dent Mesic op maandag bijeen geroepen crisisoverleg van 23 Joegoslavische toppolitici over de situatie in het land is giste ren voor de zoveelste keer op een mislukking uitgelopen. Eerst liet de Kroatische presi dent Tudjman het afweten uit protest tegen het geweld dat af gelopen weekeinde in Kroatië plaatsvond. Daarna verliet Me sic zelf de vergadering omdat hij het niet eens was met de opstel ling van de Serviërs. Die hebben volgens de president hun meer derheid in de vergadering ge bruikt om een Servisch over wicht af te dwingen in de com missie die het staakt-het-vuren in Kroatië moet gaan controle ren. Ook de Sloveense president Kucan stapte op, omdat hij vond dat er zinloos heen en weer werd gepraat. De hoop is nu gericht op het be zoek van de EG-trojka, dat voor later in de week is voorzien. In middels heeft een aantal af gevaardigden in het Servische parlement geëist, dat Duitsland zich onthoudt van het sturen van internationale waarnemers. Het land zou, aldus de parlemen tariërs, geen recht hebben zich met de Joegoslavische aangele genheden te bemoeien, omdat het twee wereldoorlogen tegen Servië heeft gevochten. Anti-Duits In Servië is duidelijk sprake van een groeiende anti-Duitse stem ming. Veel nationalisten verwij ten Duitsland en Oostenrijk dat ze de situatie in Joegoslavië op dit moment aangrijpen om hun droom uit de Tweede Wereldoor log. de overheersing van Europa, alsnog te verwezenlijken. In Kroatië is het de afgelopen dagen betrekkelijk rustig geble ven na de gewelddadigheden van afgelopen weekeinde die waarschijnlijk minstens hon derd, mogelijk zelfs honderd- Bankschandaal Rekeninghouders van de in op spraak geraakte BCCI wacht ten dinsdag in Londen op de uit spraak van het Hooggerechts hof over deze bank. Uiteindelijk bleek dat de sluiting vier maan den is uitgesteld en dat een reddingsoperatie O ivordt voorbereid. w Spoorbrug Aan de oostzijde van het Kanaal door Zuid-Beveland wordt don derdag 29 augustus een speciale tribune ingericht om het te ver wachten publiek de kans te ge ven de plaatsing van de nieuwe spoorbrug over het verbrede kanaal goed te kunnen zien. Zomerbus De zomerbus in Zeeland loopt als een trein. Per dag maken zo'n 1500 passagiers gebruik van deze voorziening, die nu ook in cabriolet-uitvoering over de Zeeuwse wegen rijdt. Ook voor de strandexprestrein is bijzonder veel be- 1 langstelling. VCV Zeeland VCV Zeeland was gisteren tegen het Brighton and Hove Albion van goede wil. Dat alleen ivas te gen de sterke Engelse opponent echter niet voldoende. Brighton profiteerde van een aantal defensieve fou- O ten en won met 2-4. I O tachtig mensen het leven heb ben gekost. De meeste slachtof fers waren Kroatische politie agenten, van wie een aantal op een gruwelijke manier zijn afge slacht. De door Serviërs beheerste Kra- jina stemde gisteren in met het staakt-het-vuren dat de Korati- sche regering zondag afkondig de. Voorwaarde is wel dat de Kroaten de laatste militiemen sen uit het gebied terugtrekken. Veel kunnen dat er niet meer zijn, want de Krajina is inmid dels feitelijk autonoom Servisch gebied. Ondanks de wapenstilstand is er plaatselijk overigens nog wel ge vochten. Volgens het ministerie van informatie in Zagreb zijn de afgelopen dagen in totaal vier burgers omgekomen. Steeds meer Servische en Kroatische gezinnen verlaten hun dorpen, vaak met achterlating van het grootste deel van hun bezittin gen en van hun vee. Veel Kroati sche kinderen zijn inmiddels voor epkele weken naar de kust op vakantie gestuurd, in de hoop dat de gewelddadigheden in die tijd afnemen. Paniek In Zagreb groeit intussen de kri tiek op de houding van presi dent Tudjman. Het opinieweek blad Danas schreef deze week over de president: „Hij is zicht baar nerveus en reageert als een mens die in de val zit. Men kan zien dat hij volledig in paniek is". Ook andere kranten verwijten Tudjman dat hij geen duidelijke politiek voert en slechts rea geert op de stappen van zijn te genstanders. Het parlement is volgens de media niet meer dan een applausmachine van de Kroatische Democratische Unie. de partij van Tudjman. Veel ministers in de Kroatische regering wordt incompetentie verweten. DEN HAAG (ANP) - In Frank rijk staat het drukste weekein de van dit zomerseizoen voor de deur. Circa 11 miljoen vertrek kende en terugkerende vakan tiegangers zullen zich op de Franse wegen begeven. De ver keersstroom komt woensdag al op gang en zal zaterdag zijn hoogtepunt bereiken. De ANWB adviseert Nederlanders dan ook op die dag niet door Frankrijk te reizen. De grootste knelpunten zijn de Boulevard Peripherique rond Parijs, de wegen richting Bre- tagne en Normandië, de wegen naar het zuiden, met name het Saone/Rhónegebied, de Fouviè- retunnel in Lyon en de wegen richting Atlantische en Middel landse zeekust. De ANWB verwacht in België vooral verkeersproblemen op de wegen naar de kust. Grootste knelpunt is hier de E40 Brussel- Oostende. In Duitsland zal het goed te merken zijn dat de vakanties in het noorden ten einde lopen en die in Beieren zul len beginnen. Vrijdagavond en zaterdagochtend moet dan ook rekening worden gehouden met druk verkeer in beide richtin gen. Knelpunten zijn de auto bahnen in het zuiden, de wegen naar Berlijn, de Al Keulen- Muenster-Bremen en de A7 Würzburg-Hannover. De ANWB en de Politieverkeers- centrale in Driebergen vernach ten voor Nederland vooral druk te op de wegen naar de Noord zeekust. Bij mooi en warm weer zullen komend weekeinde dag jesmensen massaal verkoeling gaan zoeken aan zee. De groot ste problemen worden verwacht op de A12 Utrecht-Den Haag centrum, de A20 Gouda-Hoek van Holland bij de aansluiting op de N20, de A29 Rotterdam- Zierikzee, de A58 Breda-Vlissin- gen en verder de wegen naar Zandvoort en de wegen naar de randmeren. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC.eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 10' Vier weken voor: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1