ET 'ROÏINCIALE ZEEUWSE COURflN Surinaamse minister stapt op Kr oaten zetten strijd voort ondanks vele slachtoffers 0 Bush in Moskou aangekomen VS: geen sprake van sancties Suriname TT Rupert Christopher beticht van betrokkenheid bij drugshandel Surinaamse legerleiding gespannen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Vanavond onweer Zonnig, droog en warm weer. In de loop van de middag toenemende on weersneiging. Matige wind uit zuid oost. Maximumtemperatuur 28 gra den. 234e jaargang no. 177 Dinsdag 30 juli 1991 1184-8432] L (Van onze correspondente PARAMARIBO - De Surinaam- minister van defensie Rupert Christopher heeft zijn ontslag ingediend bij president Kraag. Aan legerleider Bouterse heeft hij zijn functie als officier bij de Militaire Politie ter beschik king gesteld. Christopher zei met deze stappen de weg te wil len vrijmaken voor een onder zoek onder leiding van de Suri naamse procureur-generaal naar beschuldigingen die in de afgelopen maanden tegen hem zijn geuit. ,Ik kan de beschuldigingen niet ;q maar voorbij laten gaan", zèi Christopher. „Als mijn ontslag wordt ingewilligd kan een on derzoek plaatsvinden tegen de burger Christopher. Ik 'wil niet dat men kan zeggen: hij heeft zich met het onderzoek be moeid". De legerleiding bleek niet op de hoogte te zijn van Christophers ontslagaanvraag. Commandant Graanoogst bezocht nietsver moedend een receptie ter gele genheid van de 78ste verjaardag van president Kraag toen zijn minister het aftreden bekend maakte. Volgens Christopher was het een persoonlijke beslis sing in het belang van „vrouw, kinderen en collega's". BescEiuldigingen Hij zei niet te weten of ook ande re militaire kopstukken overwe gen hun functie neer te leggen. Christopher maakte zelf een op somming van wat hem sinds vo rig jaar is aangewreven. „Ze zeg gen dat ik twee lijfwachten van Brunswijk heb vermoord". Vol gens hem lag de zaak anders. „Het was een gerechtvaardigde arrestatie waarbij verzet werd geboden. En dat verzet is toen gebroken. Ik heb het niet ge daan, maar ik was er wel bij aan wezig. Het is gebeurd en het is jammer". Christopher kondigde aan dat hij uit eigen zak 'bloedgeld' zal betalen aan de familie van de omgekomen lijfwachten. „Die mensen zitten zonder inkom sten. Ik zal een belangrijk deel van mijn salaris overmaken". Christopher zou ook een justieel onderzoek op prijs stellen naar zijn vermeende betrokkenheid bij de verdwijning van een aan tal indianen in het door de Toekayana's beheerste West- Suriname. De voormalige minister ver- Spanning op Madagaskar onverminderd ANTANANARIVO (DPA/RTR/ AFP) - De oppositie van Mada gaskar blijft ondanks pogingen van president Didier Ratsiraka de spanning op het eiland te verminderen, vasthouden aan haar eis dal de president moet vertrekken. Dat bleek maandag op een bijeenkomst van de op positie in het centrum van Antanannarivo, de hoofdstad van Madagaskar. Oppositieleiders spraken in Antananarivo een menigte van naar schatting 150.000 enthou siaste aanhangers toe. De de monstranten schreeuwden dat de concessies van Ratsiraka te laat kwamen. (Van onze correspondente PARAMARIBO - Het Suri naamse leger is nog niet in staat van paraatheid gebracht, maar de legerleiding is op alles voor bereid. Met argusogen wordt gevolgd hoe de Amerikaanse drugsbestrijdingsorganisatie DEA berichten lanceert die in Surinaamse ogen de geesten rijp moeten maken voor een in vasie van een model dat eerder in Grenada en Panama is toege past. Naar buiten toe reageert de lei ding laconiek op de beschuldi ging dat het leger tevens de lei ding in handen heeft van een machtig drugskartel. Het wordt afgedaan als „het oude liedje" en ook Bouterse's adviseur Herren- berg heeft zijn standaardreactie klaar: hij overweegt gerechtelij ke stappen tegen het Nederland se dagblad NRC. Maar achter de schermen bleek gisteren op een feestje ter ere van de jarige president Kraag, dat men gespannen is. „We zou den al die Hollanders en Ameri kanen eruit moeten gooien en verder moeten gaan met de Bra zilianen. Misschien kunnen die ons beschermen", zei een officier die zijn naam niet genoemd wil hebben. Brazilië liet Washington al eer der weten dat het geen prijs stelt op militaire acties tegen buur land Suriname. Jonge Moskovieten maandag met de vlaggen van de Verenigde Staten en de Sovjetunie, ter verwelkoming van Bush (foto Dimitri Korotayev/AFPI MOSKOU (RTRADPA) - De Amerikaanse president Bush is maandag in Moskou aangekomen voor de topconferentie met zijn Sovjetcollega Gorbatsjov die vandaag en morgen wordt gehouden. De president zetten dan hun handtekening onder het verdrag tot beperking van de strategische wapens (START), waarbij ze hun voorraden intercontinentale raketten met onge veer 30 procent reduceren en een eind maken aan een periode van 40 jaar waarin ze beide een formidabele bewapening tot stand hebben gebracht. Verder praten Bush en Gorbatsjov over de manier waarop de VS de Sovjetunie kan helpen bij het oplossen van de economische problemen. Ook het vredesoverleg in het Midden-Oosten staat op de agenda. Niet uitgesloten is dat de ministers van buitenlandse zaken. Ba ker en Bessmertnych, deze week samen naar het Midden-Oosten reizen om de laatste obstakels weg te nemen voor een vredescon ferentie waaraan Israël, Jordanië en de Palestijnen, Egypte en Syrië meedoen. Afgevaardigden van beide landen parafeerden het START-ver- drag maandag al in Genève. Het is vervolgens naai- Moskou ge stuurd waar het morgen wordt ondertekend door Gorbatsjov en Bush. Voorzitter Linton Brooks van de Amerikaanse delegatie en zijn Sovjet-collega Joeri Nazarkin voorzagen vier exemplaren van het START-verdrag, van 600 pagina's elk, van hun handteke ning. Voor de ceremonie zaten de twee en hun delegaties tegenover elkaar in de George Hall van de Sovjetmissie in Genève, waar de laatste onderhandelingsronde werd gehouden. Twee kopieën zijn opgesteld in het Engels en twee in het Rus sisch. Beide partijen wisselden ook 400 pagina's aan bijlages uit, die echter niet hoeven te worden geparafeerd. „Zwaar werk, is het niet Joeri", zei Brooks toen hij zijn initialen begon te plaatsen op de honderden bladzijden van het akkoord.. „Maar wel leuker dan erover onderhandelen", aldus Nazarkin. trouwt er ook op dat onderzoek zal uitwijzen dat hij nimmer de Opiumwet heeft overtreden. „Ik was erbij toen mijn regering een speciaal orgaan aankondigde om de drugshandel te bestrij den. Het was geen show. Het is een verregaande politieke be slissing om het buitenland te be trekken bij het onderzoek". Christopher zei niet op de hoog te te zijn van de toenemende in ternationale druk op de Suri naamse legerleiding. „Dat is dan jammer", zei Christopher, na ge confronteerd te zijn met geruch ten over een economische boy cot van Suriname. Christopher was voor zijn minis terschap een niet erg bekende officier bij de Militaire Politie. Wel werden zijn naam en die van zijn collega Meivin Linscheer ge fluisterd bij elk gewelddadig in cident waarbij het leger was be trokken. Samen met de namen van Bouterse. Graanoogst en Herrenberg prijken hun namen nu op een lijst van de Ameri kaanse drugsbestrijdingsorga nisatie DEA. Het vijftal zou de leiding in handen hebben van een 'Paramaribo-kartel' dat de doorvoer van cocaïne organi seert. Noriega-scenario De adviseur van Bouterse, H. Herrenberg, heeft deze berich ten in alle toonaarden ontkend. Hij wil van de VS opheldering over de beschuldigingen van de Amerikaanse drugsbestrijdings dienst DEA dat Herrenberg be trokken is bij de handel in cocaï ne. Volgens Herrenberg is er sprake van een 'Noriega'-scena- rio, dat een sfeer moet scheppen om, net als in Panama, te kun nen ingrijpen. (zie ook pagina 3) Fransen betogen voor man die meloenendief doodschoot LES SABLES D'OLONNE (AP)- Meer dan 1.500 inwoners van Les Sables d'Olonne, een stadje aan de Atlantische kust ten zuidwesten van Nantes, hebben maandag een demonstratieve mars gehouden als steunbetui ging aan een van hun stadsgeno ten die zich voor de rechter zal moeten verantwoorden wegens doodslag. De 30-jarige Michel Paupion is zondag in staat van beschuldi ging gesteld vanwege het dood schieten van de 34-jarige Domi nique Caubet, en het ernstig ver wonden van Caubets broer. Het voorval had vrijdagnacht plaats. Paupion had besloten 's nachts de wacht te houden bij zijn meloenen, waarvan er eer der waren gestolen. Dorpsgenoten noemden Pau pion een beminnelijk mens, die net als veel andere dorpelingen wanhopig was geworden door de herhaalde diefstallen in de zo mermaanden. Nieuwe vredesmissie EG-ministers naar Joegoslavië (Advertentie) 40-50°/. KORTING OP ALLE ZOMERKLEDING l__ langeviele 11-13, middelburg, tel. 33500 ZAGREB (RTR/AFP/DPA) - Kroatië is aan de verliezende hand in de oorlog tegen Servië, Servische nationalisten en het federale leger maar zal zijn strijd voor onafhankelijkheid onverdroten voortzetten. Het aantal dodelijke slachtoffers is daarbij van ondergeschikt be lang. Dat zei de Kroatische par lementsvoorzitter Zarko Doml- jan maandag tijdens een- pers conferentie. „Het lijkt alsof Kroatië de oorlog aan het verliezen is maar de oor log is in feite maar net begon nen", zei Domljan. „Dit is een historische mogelijkheid om datgene te realiseren wat de be volking altijd heeft gewild - een soeverein en vrij Kroatië. Kroa tië en zijn regering zullen niet van dit streven afwijken, on geacht het aantal slachtoffers en de kosten". De uitlatingen van Domljan ko men na dagen van felle gevech ten tussen Servische nationalis ten en eenheden van de Kroati sche politie en nationale garde. Daarbij vonden zeker 45 burgers - voor het merendeel Kroaten - de dood. De Joegoslavische krant Borba berichtte maandag dat sinds vrijdag in Banija (het gebied ten zuiden van de Kroati sche hoofdstad Zagreb) zeker 180 mensen zijn omgekomen. Kroatië stelt dat Servië de zeg genschap over die Kroatische gebieden probeert te krijgen die voornamelijk door etnische Ser viërs worden bewoond. Volgens Zagreb krijgt Servië daarbij de hulp van het federale leger. Kroatië (4,5 miljoen inwoners) kent een Servische minderheid van 600.000 personen Radio Za greb meldde maandag nieuwe gevechten. Bij Karlovac. ten zuiden van Zagreb, zouden Ser vische strijders een burger heb ben gedood. Spoedzitting De Kroatische autoriteiten vroegen maandag om een spoed zitting van het staatspresidium. Het collectieve presidentschap moet volgens Zagreb uitzoeken wie het afgelopen weekeinde achter de dood van Kroatische burgers en soldaten heeft geze ten. De Kroaat Stipe Mesic, voorzit ter van het presidum, heeft voor vandaag een bijeenkomst van de 23 belangrijkste politici in Joegoslavië vastgesteld. De bij eenkomst in Belgrado is een voortzetting van het mislukte overleg van vorige week in het Macedonische Ohrid. De politici zullen vooral praten over de toekomstige organisatie van de Joegoslavische staat en het vreedzaam samenleven van de verschillende bevolkings groepen gedurende de komende drie maanden. In die periode moeten de zes deelrepublieken onderhandelen over een vreed zaam uittreden uit de Joegosla vische federatie. De Europese Gemeenschap (EG) besloot maandag in Brus sel tot een nieuwe missie van de trojka (de ministers van buiten landse zaken van Nederland, Portugal en Luxemburg), eind deze week. De EG besliste ook het aantal EG-waarnemers in Kroatië te vergroten. McDonald's krijgt steun Gorbatsjov MOSKOU (UPI/ANP) - Sovjetpresident Gor batsjov heeft persoon lijk beloofd dat de Ame rikaanse hamburgerke ten McDonald's op een volledige ondersteu ning van de Sovjetauto riteiten kan rekenen wanneer het gaat uit breiden. Dat heeft de di rectievoorzitter van de Canadese McDonald's- divisie, George Cohon, maandag gezegd. Cohon was dé grote ini tiator achter de intro ductie van McDonald's op de Sovjetmarkt. Gor batsjov zou in een ge sprek met de Canadees de hamburgergigant uit de VS hebben omschre ven als „een van de pio niers van de perestroi- ka". McDonald's opende een filiaal in Moskou op 31 ja nuari 1990. Volgens Co hon zijn vanaf die tijd ze ker twintig miljoen Sov jetburgers in aanraking gekomen met de typisch Amerikaanse fastfood- cultuur. In totaal werken zo'n 1500 mensen bij de Moskouse vestiging. Pomphouders De Haarlemse economische po litierechter mr ir H. Heijne Mak- kreel heeft gisteren de eerste pomphouders veroordeeld die zich niet aan de nieuwe verkoop- regels voor onder meer drank cn eetwaren hielden. De exploitan ten kregen per overtreding tien duizend gulden boete, waarvan negendui- A zend voorwaardelijk. Vernield Een proefveld met maïs van kweekbedrijf en zaadhandel Van der Have uit Kapelle is inde nacht van zondag op maandag volledig vernield. Enkele hon derden planten op het veld bij Rilland, werden door onbekenden met een ™"F 7nes gekortiviekt. F outparkeerders Buitenlandse automobilisten die in Zeeland hun auto ver keerd parkeren hoeven niet te rekenen op enige genade van de politie. Ze krijgen een be keuring of worden, als ze het doorgaande verkeer belemme ren of een invalide-parkeer plaats in beslag ne men, zonder pardon Q weggesleept. w Romario Het voetbalseizoen moet nog be ginnen, maar Romario de Souza F aria heeft. PSV alweer op tilt. De vedette verscheen gisteren niet op de persdag, hetgeen voorzitter Jacques Ruts en ma nager Kees Ploegsma in woede deed ontste- A O ken. I (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse overheid is al enige ja ren bezorgd over de rol van Su riname bij de handel in cocaïne, maar heeft niet aan Nederland gevraagd om sancties tegen Su riname of andere vergaande maatregelen. Dat is gisteren gezegd door de ambtenaar op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken die zich in het bijzonder be zighoudt met Suriname. De ambtenaar reageerde desge vraagd op publicaties in NRC- Handelsblad over strafmaatre gelen. Volgens de publicaties zouden de Amerikanen aan Nederland in ambtelijk overleg hebben ge vraagd om sancties tegen Suri name zoals het stoppen van het luchtvaartverkeer tussen Suri name en Nederland, en het niet langer verstrekken van visa's aan Surinamers die Nederland willen bezoeken. De berichten zorgden gisteren in politieke en militaire kringen in Suriname voor grote, zij het niet openlijk geuite bezorgdheid. Maar de ambtenaar op het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken ontkent dat zijn re gering sancties van Nederland zou willen. Senaat Ook de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag ontkende gis teravond, dat de Amerikanen aan Nederland zouden hebben gevraagd om Suriname met sancties te treffen. Ook berichten als zou de sub commissie narcoticazaken van de Amerikaanse Senaat voorbe reidingen treffen om in de derde week van augustus een speciale hoorzitting te wijden aan de co caïnehandel in Suriname, waar bij ook getuigen uit Nederland zouden worden opgeroepen, worden tegengesproken. (Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigeirlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller.*01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1