Abdoesjaparov richt ravage aan Zware Tour werkt doping in de hand Cees Priem wint aan geloofwaardigheid Raas had gebrek aan mankracht Ploeg van LeMond met lege handen rroene-trui-drager pas twintig minuten na val over de finish Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc wijst kritiek op trace af Volgend jaar laatste Tour voor Rooks Voor België slechtste Tour uit geschiedenis MAANDAG 29 JULI 1991 sport ARIJS (GPD) - De Tour de rance heeft gisteren een dra- latisch slot gekregen. Wat een appy end had moeten worden, raaide in de laatste honderd leter op een bloedstollende ra- age uit. De boosdoener was de ussische sprinter Djamoladi- e Abdoesjaparov, die in zijn roene trui met oogkleppen op aar de streep op de Champs Jysées sprintte en pardoes te en een dranghek reed. Zijn val ad een domino-effect, met 'Ab- oe' sloeg nog een aantal ren- lers ongenadig hard tegen het jegdek. bdoesjaparov wordt twee da- en in observatie in het Hopital e la Pitié in Parijs gehouden. )e man uit Oezbekistan brak ijn linkersleutelbeen en liep en- ele hoofdwonden op. Abdoesja- arov kwam met zijn kamikaze- edrag, waaraan andere sprin- ers zich groen en geel ergeren, ls een 'boontje om zijn loontje', [et zag er geruime tijd naar uit at de 'cowboy van Tasjkent' jn fout moest bekopen met het erlies van de groene trui. Het iglement zegt namelijk dat een inner pas recht heeft op deze rijs (gehonoreerd met 50.000 ulden) als hij met fiets en al de nish- is gepasseerd. Desnoods ipend. )e Rus bleef na zijn gruwelijke :rash evenwel voor 'oud vuil' op Ie grond liggen. Hij was zelfs ven buiten bewustzijn. Temid- en van een horde fotografen en lamera-mensen werd hij met lunst- en vliegwerk opgelapt loor Tour-arts GérardPorte, die jeen ernstig letsel constateerde, (bdoesjaparov werd ruim twin- ig minuten na zijn buiteling veer op de fiets gezet. Onder- teund door Porte en drie man van de organisatie legde de Rus jroggy de laatste meters af. Di eet na de streep werd hij in een imbulance gelegd en voor nader inderzoek naar een ziekenhuis ifgevoerd. Jit de incidentrijke sprint kwam enslotte een andere Rus, Dimi- Indurain niet in Nederlandse criteriums ROOSENDAAL (GPD) - Miguel Indurain, de Spaanse winnaar van de Tour de France, komt de komende weken niet naar Nederland. Met die mededeling schokte Gerry van Gerwen, die de contracten met de renners regelt, zaterdag diverse organisatoren van ruim in het budget zittende criteriums. Met name Boxmeer, Sti phout, Chaam, Pannin- gen en Roosendaal had den veel geld over voor de gele trui-drager, maar moesten toezien dat Ba- nesto-manager Francis la Farque afgelopen weekeinde alle contac ten en contracten af weerde. Volgens La Farque blijft Indurain vandaag (maandag) nog in Parijs en wordt hij dinsdag en woensdag in Spanje ge huldigd. Het komend weekeinde neemt Indu rain deel aan enkele wed strijden in Frankrijk en besluit daar maandag 5 augustus zijn optreden in het criterium van Cha teau Chinon. waarvoor ook al renners als Chiap- pucci en Fignon zijn ge contracteerd. Van Gerwen: „Indurain wil per se daar starten om iets terug te doen voor zijn ploegmakker Jean-Francois Bernard, die een kilometer of der tig van Chateau Chinon woont. Dat heb je dus maar te accepteren. Het is jammer, maar niet on overkomelijk. Voor en kele criteriums zoek ik nog naar andere moge lijkheden". De Russische sprinter Djamoladine Abdoesjaparov veroorzaakte gistermiddag op de Champs Elysees een enorme ravage in de sprintende kopgroep door eerst tegen de afrastering te botsen en vervolgens tegen het wegdek te slaan. De Rus sleurde andere renners in zijn val mee. Abdoesjaparov ligt links op de achtergrond en in het midden stuitert de Italiaan Stefano Zanatta over de weg. Een andere Rus, Dimitri Konisjev (rechts), van de ploeg van Cees Priem, maakte gebruik van de verwarring en won de laatste etappe (foto Pascal PavanilAFP) tri Konisjev, als winnaar tevoor schijn. Het was al de tweede van de topman uit de TVM-ploeg van Cees Priem, die op slag als succesvolste Nederlandse ploeg (twee zeges) uit de Ronde kwam. Aan succes ontbrak het de Sov jet-renners toch niet. Samen wa ren Abdoesjaparov (2x>, Konis jev (2x) en Ekimov (lx) goed voor vijf dagprijzen. Miguel Indurain bleef bespaard van alle ellende en kon even la ter 'normaal' worden gehuldigd als Tour-winnaar. Op het po dium werd hij geflankeerd dooi de Italianen Gianni Bugno (2de) en Claudio Chiappucci (3de), die als klimkoning van de 78ste Tour de France in de boeken is gekomen. Het ploegenklasse- ment werd een prooi voor de sterke formatie van Indurain. Indurain winnaar bij zevende poging PARIJS (ANP) - In zijn zevende poging heeft Miguel Indurain de Tour de France gewonnen. Hij debuteerde in 1985. Zijn resultaten in de Tour zijn: 1985: opgave in vierde etappe; 1986: opgave in twaalfde etappe; 1987: 97ste; 1988: 47ste; 1989: 17de, winnaar van de etappe in Cauterets; 1990: 10de, winnaar van de etappe in Luz-Ardiden; 1991: lste en winnaar van de tijd ritten in Alencon en Macon. PARIJS (ANP) - Cees Priem verwacht dat TVM na de ritzeges van Dimitri Konisjev voorgoed het imago van vierde Nederlandse wielerploeg kwijt is. De jaren niet serieus genomen wielerformatie heeft door de Sovjet rus aan geloofwaardigheid gewonnen. Niet dat het in de aard van de Zeeuw ligt. om na de over winningen van Konisjev een grote mond open te trek ken. „Maar twee ritzeges kunnen de andere twee ploegen niet overleggen. Dat was ons doel. Jammer dat Gert-Jan Theunisse niet bij de eerste tien is geëindigd, daar streef den we ook naar. We hebben tweederde deel kunnen ver wezenlijken. Daar kan ik alleen maar tevreden over zijn", vindt Priem. Theunisse werd in de Pyreneeën, evenals zijn vriend Rooks, geveld door de zenuwen en maagklachten, in de ploegentijdrit werd het team getroffen door lekke ban den van Harmeling. Het uitvallen van Skibby trok aan vankelijk ook een streep door de rekening. „We hebben in deze Tour veel publiciteit gehad door Theunisse de zeges van Konisjev en de laatste plaats van Harmeling." Het stoort Priem dat de Nederlandse renners te snel misplaatste vedetteneigingen krijgen. In dat opzicht noemt hij Rob Harmeling als lichtend voor beeld. „Een man naar mijn hart, ploeterend voor een contract, niet van opgeven willen weten. Hij kent zijn beperkin gen, maar buit zoveel als mogelijk zijn sterke kanten uit. Met vallen en opstaan. Een karaktermens, van wie er te weinig in het peloton rondrijden. Tegenwoordig wil ie dereen vedette zijn in plaats te werken." IDoor Peter Ouwerkerk PARIJS - Zijn derde Tour als directeur was niet bepaald zijn grootste spektakelstuk. Toch is Jean-Marie Leblanc tevreden. Content vooral met de enorme publieke belangstelling voor het evenement. En hij kan ook volledig instemmen met de winnaar, Miguel Indurain. Toch was er nogal wat kritiek op de 'choreografie' van de 78ste Tour de France. De aanloop zou te lang zijn geweest, de berge tappes te simpel. Leblanc (47) weerspreekt het, maar belooft voor de Tour 1992 wel een heel ander parkoers. „Er wordt ieder jaar over het Tour-tracé gedebatteerd. Dat hoort erbij, accepteren we ook, want wij zijn niet meer dan de re gisseurs, die een recensie over hun werkstuk mogen verwach ten". „De legende van de Tour wil, dat er drama's zijn in het hoogge bergte. Daar heb ook ik van ge houden, van die prachtige, door leefde koppen van Coppi, Barta- li, Bobet. Maar onze taak is het maken van een moderne Tour. Met flitsende ritten, waar niet de winnaar al bekend is na veertien dagen". Klimmers „Ze zeggen: te weinig bergen. Welnu, als we een derde Pyre- neeën-etappe hadden opgeno men, dan had Indurain na twee weken al acht minuten voorge staan. Was het dan een leuke Tour geworden?" „Wie zegt overigens, dat een Tour een Tour moet zijn voor klimmers? En wie garandeert dat als je een Tour met veel ber gen construeert, je ook een klim mer als winnaar krijgt? In 1987 voorspelde iedereen dat die Tour een Ronde voor de Colom- bianen zou worden. Stephen Ro che won". „Ik vind niet, datje anno nu met een een monsterachtige Tour moet afkomen. Dat is tegen de eisen des tijds. Bovendien werk je de doping in de hand. Het is ook in het belang van de gezond heid van de renners dat we op deze manier denken". Onbeheersbaar „De kritiek van Fignon? Die heeft altijd wat te kankeren. Maar als hij deze Tour niet zwaar genoeg vond, waarom kwam hij dan in de zwaarste etappes niet met de besten binnen?" De Tour is onbeheersbaar ge worden. De karavaan van bijna 4000 mensen en 1500 auto's is zo groot, dat ze niet meer in de hand is te houden. Wat vorig jaar op Luz Ardiden gebeurde, en dit jaar op l'Alpe d'Huez berokkent de Tour alleen maar schade. Leblanc: „Succes is bijna niet te beteugelen. We hebben al de no dige maatregelen-genomen om de uitwassen van het succes te gen te houden. Minder sponsors, minder genodigden, minder commerciële poespas. Maar ook ik ben op l'Alpe d'Huez bang ge worden van de enorme hoeveel heid publiek. Agressie ook soms. Maar moet je l'Alpe d'Huez dan tot verboden gebied verklaren? „Moeten we het aantal deelne mers verminderen, 20 ploegen van 9, of 22 ploegen van 8? Moe ten we een limiet stellen aan het aantal journalisten? Minder ge nodigden? Minder fotografen op Renners jagen door het hart van Parijs foto AP) PARIJS (GPD) - Steven Rooks zal volgend jaar in principe zijn laatste Tour de France rijden. Dat kondigde de Noordhollander gis termiddag, direct na de finish in Parijs Rooks, volgende week 31, wil na 1992 'voorzichtig af bouwen'. Rooks zegt pas op de laatste dag van de Tour tot deze beslissing te zijn gekomen. „Ik wil nog een paar jaar op de fiets blijven, maar nog één jaar voluit gaan. De wedstrijden zijn nog wel op te brengen, de training wordt mentaal echter steeds zwaarder." „Ik wil nog één goede Tour rijden", zegt Rooks. „Dan is het voor wat de Ronde van Frankrijk betreft over voor me. Na volgend jaar richt ik me op een paar kleinere rondes, de wereldkam pioenschappen en de klassiekers. Alleen als er onvoorziene dingen gebeuren, zou ik op mijn beslissing kunnen terugkomen". Lof voor Gerrit de Vries PARIJS (ANP) - De op: brengst was dit jaar schaars. Het past niet bij Jan Raas, het zint hem ook niet, al laat de Zeeuwse ploegleider van Buckler niet veel van zijn onvrede merken. Zijn streven voor de Tour was enkele dagsuc cessen en een klassering in de top tien van Rooks. De werkelijkheid was anders. Slechts één ritzege stond op het saldo in Parijs: de over winning van Jelle Nijdam in Valenciennes. In het licht van de drie ritze ges van vorig jaar een tegen valler. En de 26ste plaats van Rooks op bijna veertig mi nuten was ook veel minder dan verwacht. „In tegenstel ling tot voorgaande jaren had ik in deze Tour twee doe len: het klassement en dag prijzen. Dat betekende dat ik De Vries aan Rooks moest koppelen. Ik had zeven man voor de vlakke etappes, maar dat reduceerde door de ziekte van Frans Maassen al snel tot vier, want Poels en Solleveld hebben Maassen er doorheen moeten slepen", verklaart Raas de matige re sultaten. Gerrit de Vries De Buckler-ploeg heeft vol gens Raas daarom niet echt kunnen heersen op de etap pe naar Valenciennes na. Het gebrek aan mankracht brak de Zeeuw op. De inzin king van Rooks in de eerste Pyreneeën rit was ook niet ingecalculeerd. De kopman voor het hooggebergte ver loor in de rit naar Jaca bijna een half uur.„Gebeurt dat niet, dan eindigt hij bij de eerste tien. In één dag waren al zijn kansen verkeken. In de Alpen heeft hij zich goed hervonden, maar de achter stand was te groot om de schade te herstellen." Raas zegt enerzijds ontevre den te zijn maar anderzijds, gezien de omstandigheden, vrede te hebben met het uit eindelijke resultaat. Con tent was hij zeker over Gerrit de Vries. De 24-jarige Fries wordt door zijn ploegleider een natuurmens genoemd. „Onvoorstelbaar hoe die jongen recupereert. Hem moeten we langzaam naar de top begeleiden. Hij is een man van de toekomst. We hebben nog twee tot drie jaar de tijd nodig. Nu kijkt hij nog op tegen Rooks, maar hij is de man die straks voor het klassement kan gaan rijden." Staks, met of zonder Buckler als sponsor. De producent van alcoholvrij bier laat Raas over veertien dagen weten of de samenwerking wordt voortgezet na 1992. Als het antwoord negatief is, heeft de Zeeuw anderhalf jaar om naar een geschikte opvolger te zoeken. „Op dit moment heb ik geen enkel idee wat hun plannen zijn. Ook geen enkele indicatie." de motor? We gaan na de Tour opnieuw evalueren. Maar het zal moeilijk zijn". „Ik voel er niet veel voor de Tour voor te behouden aan de grote steden. Ik vind niet dat de Tour voorgoed moet verdwijnen uit plaatsen als Morzine, Luchon, Luz Ardiden. Maai- onze op dracht is geen eenvoudige". Plannen Welke plannen zijn er voor 1992? Nog steeds Amerika? Aankom sten om acht uur 's avonds, om dat dat beter past bij de dagin deling van de tv-kijker, waarin dus ook de sponsors het meest zijn geinteresseerd? Of wordt het een Tour d'Europe, met start in Spanje, en vervolgens via Frankrijk, Italië, Zwitserland, Duitsland, Luxemburg, België, Nederland op Parijs aan? Leblanc: „In oktober wordt het profiel onthuld. Meer kan ik er niet over zeggen. Alhoewel, dit: Montreal wilde de start in '92, ter gelegenheid van Amerika 500 jaar. Maar dat is om technische redenen onmogelijk. Finishen om acht uur is technisch even eens uit den boze. Dat kunnen we renners, soigneurs, mecani ciens en schrijvende pers niet aandoen. En het zijn toch die groeperingen die voorop staan". „Een Europese Tour? We star ten al in San Sebastian, en Euro pa wordt één, volgend jaar. De kans zit er in. dat we over meer grenzen gaan. Meer kan ik er niet over zeggen". Wat was het meest positieve en het meest negatieve punt in deze Tour? Leblanc: „Positief was de uit straling van de winnaar, Indu rain, een exponent van de nieu we generatie. Plus het succes bij het grote publiek. De school vakanties in Frankrijk vielen goed, de televisie zorgde voor mooie beelden, de mensen wil den de renners zien". ..Negatief was de zaak-PDM. Ik heb nog altijd geen vrede met hun verklaringen. Ik heb ze gele zen, en ook ik wijs elke aantij ging van doping af. Renners als Kelly, Breukink hebben dat niet nodig. Maar waarom zo lang ge aarzeld met een serieuze uit leg?". „Als een verantwoordelijke van PDM op de avond van de crisis met een duidelijke uitleg was ge komen: een verkeerd gebruik van vitaminen - wat voor de hand lag -, dan had menigeen er de schouders over opgehaald. Nu hebben ze zichzelf met ver dachtmakingen opgezadeld". „De Tour was de PDM-zaak al snel weer vergeten, maar de schade is voor PDM zelf. Toch één van de beste ploegen van de wereld, niet?" PARIJS (GPD) - Van de 22 ploe gen die in de Tour de France van de partij waren, bleven er tien met lege handen staan, wat be treft etappe-overwinningen. De meest prominente van deze niet-winners, was de Z-forma- tie van Greg LeMond. Een zwa re tegenvaller was ook het team van Once, dat geen potten kon breken ondanks de aanwezig heid van coureurs als Marino Lejarreta en Vuelta-winnaar Melchor Mauri Prat, Eduardo Chozas en Anselmo Fuerte. Verder bleven op nul steken: Lotto (Bruyneel en Museeuw), Amaya (Pensee en Parra). Helvetia (Rué en Delion). Postobon (Herrera) Wein- mann (Wegmüller), Tonton Tapis g? Greg LeMond (Roche en De Wolf). Toshiba (Jala- bert) en Clas (Ruiz Cabestanyi. Het succesvolst waren het Franse RMO en het Italiaanse Ariostea. Zij scoor den elk vier etappezeges dank zij Motiet (2x), Claveyrolat, de verras sende Braziliaan Ribeiro (allen RMO), Argentin, Cenghialta en Liet-" ti (allen Ariosteai. De vierde eerste prijs behaalden de Italianen als col lectief, in de ploegentijdrit. Van de wild card-formaties was Castorama verreweg de beste. De équipe van Guimard, die aan het eind van het jaar gaat 'schei den' van Fignon, behoorde met Thierry Marie, revelatie Luc Le blanc en de oude meester zelf (Fignon) tot de smaakmakers van de Ronde. De tweede plaats in het ploegenklassement, ach ter het ongenaakbare Banesto van Tourwinnaar Indurain, ac centueerde dat. De Fransen de den het trouwens toch erg goed getuige de vier renners bij de eer ste tien. te weten Charly Mottet (4), Luc Leblanc (5). Laurent Fig non (7) en Gérard Rué 10). Ook Panasonic (Ekimov) en TVM (Konisjev 2x) maakten hun wild card waar, in tegenstelling tot Tonton Tapis, Postobon en Amaya, die die een anonieme ronde reden. PARIJS (GPD) - België heeft de slechtste Tour de France uit de geschiedenis achter de rug. Weliswaar won Etienne De Wilde een etappe, maar de bestgeklas- seerde Belg heeft nog nooit zo laag gestaan: Johan Bruyneel, 35ste op 57.28 De Tourcrisis in België duurt al vijftien jaar-. Na Lu- cien van Impe (eindwinnaar in '76) brak weliswaar het tijdperk-Criquielion aan, maar hoger dan een vijfde plaats reikte de Waal nooit. Meespelen voor de eindover winning, of etappezeges in het hooggebergte - dat berei ken de Belgen al jaren niet meer. De balans van de laatste ja ren: 1988 - 0 ritzeges (ook in 1910. was dat al eens ge beurd), maar nog wel een groene trui voor Eddy Planc- kaert. 1989 - 1 ritzege (De Wilde), Luc Roosen beste Belg in eindklassement, 27ste. 4 1990 - 2 ritzeges (Johan Mu seeuw), Claude Criquielion beste Belg in eindklasse ment. 9e. s 1991 - 1 ritzege (Etienne De Wilde). Johan Bruyneel bes te Belg in eindklassement, 35ste. De oorzaken van de Belgi sche Tourcrisis zijn volgens oud-ronderenners als Eddy Merckx en Johan De Muynck duidelijk: „Belgi sche amateurs leven veel te veel in een beschermde om geving. Ze komen het land, laat staan Europa amper nog uit. En dat zet ze wereld vreemd in de jungle van het professionalisme", zegt De Muynck. De gevolgen zijn ook mani fest: de sponsors haken een voor een af. Eind dit jaar stoppen SEFB, Histor en Weinmann hun activiteiten. En voorlopig hebben zich geen nieuwe geldschieters gemeld. „Dat betekent onge twijfeld. dat België interna tionaal nog verder zal weg zakken", voorspelt Merckx. Naast de uiterst sombere ba lans qua succes, valt ook de- kwaliteit van de Belgische uitvallers op: Museeuw, Mo reels, Nevens. Dhaenens, De Wolf, Van Itterbeeck en Goessens haalden Parijs niet. Een halve ploeg voor het wereldkampioenschap. „Maar in dat soort wedstrij den kunnen we nog wel een hoofdrol spelen", wijst bondscoach Merckx terug naar Japan 1990, met goud en zilver voor Dhaenens en De Wolf. „Daarom ben ik nog niet zo pessimistisch voor het komende WK, volgende maand in Stuttgart" „Maar de Tour - ik zie de eer ste jaren geen uitweg. In Spanje en Italië was er niet zo lang geleden ook sprake van een crisis. Maar die was van tijdelijke aard. en niet structureel. In "België vrees ik helaas van wel".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9