PZC zeeland opdrukte aan de Zeeuwse kust Plat voor The Wall Geschminkt en op stelten Belgisch echtpaar gedood bij botsing Skinheads rustig in het centrum van Vlissingen Sleepboten in actie bij probleemj achten Dialect Schip op strand extra attractie Wachttijden bij veren Terneuzenaar gepakt voor overval in Sas Gevaarlijke medicijnen bij de Brouwersdam verloren zeeuwse almanak MAANDAG 29 JULI 1991 VLISSINGEN Als gevolg van het mooie zomerweer én talrij ke evenementen in Zeeland is de langverwachte topdrukte het afgelopen weekeinde op gang gekomen. Vooral langs de kust bleek het moeilijk om nog een parkeerplaatsje te vinden. Druk was het nagenoeg overal, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie Zeeland, maar dat leidde nergens tot problemen. De uittocht, die zondagmiddag rond een uur of zes op gang kwam, veroorzaakte alleen een file op de Brouwersdam rich ting Haringvlietdam. Wachtende auto's waren zater dag alleen bij de inmiddels be kende knelpunten (Vlaketun- nel), de toegangswegen naar de Walcherse kust en bij de veer diensten. Bij files in en bij de Vla- ketunnel op rijkwegs A58 kwam 'net zowel zaterdag als zondag- tot verschillende kop-staart- botsingen. Zaterdag kwam als gevolg van de bouwvakvakantie -een enorme stroom recreanten SAS VAN GENT - De 27-jarige Terneuzenaar A. W. is zondag door de rijkspolitie Midden Zeeuwsch-Vlaanderen op ver denking van een gewapende ij overval op een winkel aan de Westkade in Sas van Gent aan gehouden. Vrijdagavond had W. omstreeks acht uur een winkelierster onder 'bedreiging van een mes gedwon gen de kassa te openen en een mjgëldbedrag af te geven. Vervol gens maakte hij zich met de klei ne buit (enkele tientallen gul dens) uit de voeten. Door een nauwkeurig signalement kon nadat hij zaterdagnacht in Terneuzen ook een jonge vrouw met een ketting had mishan deld, gisteren worden aangehou den. De dader, die in verzekering is gesteld, heeft inmiddels een be kentenis afgelegd. Zeeland binnen, wat tot ver keersproblemen leidde. Zondag waren het volgens de politie vooral dagjesmensen die de drukte op de A58 veroorzaakten. Opstoppingen Verkeersopstoppingen en dus lange wachttijden waren er vooral zaterdagmiddag- bij de veerdienst Vlissingen/Breskens waar tussen de anderhalf a twee uur gewacht moest worden voor de pont. De piek was in Vlissin- gen tussen twee en drie uur 's middags. In Breskens bedroeg de wachttijd één en anderhalf uur. Om zes uur 's avonds waren de lange wachttijden voorbij. Bij het veer Kruiningen-Perk- polder moesten automobilisten zaterdagmiddag rond drie uur anderhalf uur geduld hebben voor ze een plaatsje konden be machtigen op de pont. De grote stroom naar Zeeuwsch-Vlaande ren was toe te schrijven aan een hippisch evenement in Nieuw- vliet. Overigens stonden ook in West. Zeeuwsch-Vlaanderen bij de toegangen tot de stranden dichte rijen auto's. De politie sprak van een 'enorme drukte'. Enorm druk was het ook in het centrum Vlissingen, waar de elf de versie van het Straatfestival van start ging. 's Avonds toen het muziekspektakel The Wall en het vuurwerk waren afgelo pen, kostte het enige moeite om de stad te verlaten. „Het duurde drie kwartier a een uur om weg te komen", aldus een politie woordvoerder. „Maar dat risico loop je altijd bij dit soort evene menten. Je komt de stad niet meer uit." Tot echte problemen of grote verkeersopstoppingen kwam het evenwel nergens. Zaterdagavond kreeg Vlissin gen er plotseling een extra at tractie bij toen op het Badstrand de bulkcarrier Golden Falcon aan de grond liep. Naar schat ting tienduizend mensen namen een kijkje bij het immense schip. Ook 's nachts, toen het vuur werk al was afgelopen, maakte vele toeristen en Vlissingers een blokje om over de boulevard. „Het was al met al een prachtige dag", concludeerde een Vlis- singse politieman. Twee impressies van de drukte, zaterdagavond in Vlissingen. Terwijl bij de Oranjemolen en het Arsenaal duizenden bezoekers het spekta kel The Wall volgden, trok aan de andere kant van de boulevards een gestrande Liberiaanse bulkcarrier voor het badstrand ook duizenden kijkers (foto boven Lex de Meester, foto onder Ruben Oreél) SCHARENDIJKE - Een inwoner van Scharendijke is zaterdag aan de noordzijde van de Brouwersdam zijn portemonnee verloren, die behalve waardepapieren levensgevaarlijke medicijnen bevat. De politie waarschuwt eventuele vinders voor het middel Tranxene (vijftig milligram), dat bij inname dodelijk is. Verder bevinden zich in de portemonnee twee stuks Diazapan, een ongevaarlijk geneesmiddel. VLISSINGEN - Ze lopen op stelten, maar daarmee is ook direct het enige concrete ge zegd. De Franse theatergroep 'Horse-Strate' zette zaterdag, tijdens de eerste dag van het Straatfestival, de Vlissingse binnenstad op stelten. Berna- dette Coqueret (choreografe) en Jean-Pierre Billand, uitge dost in vale lompen en angst aanjagend geschminkt, gingen op in hum omgeving. Bewe gingloos kleefden ze zich aan de muren van de Jacobskerk om plotseling met diepe keelklanken een uitval te doen naar het publiek. 'Horse-Strate' bestaat uit vijf mannen en vrouwen, die sinds een paar jaar theaterproduk- ties uitvoeren. Vlissingen maakte kennis met 'Groudeck ou le temps immobile', het ver haal van twee standbeelden die het beu zijn eeuwenlang stil te blijven staan. „Ze openen hun ogen en gaan weg", vertelt Bernadette Coqueret, „ze ko men van hun voetstuk af." Groudeck ou le temps immobi le is een spel tussen twee perso nen, maar ook een spel met het publiek, dat verschrikt achter uit deinst als Bernadette plot seling een stap voorwaarts gaat. In hun spel maken ze geen gebruik van stemmen, al leen de mimiek voldoet. „Als we bewegen zijn de mensen bang, dat begrijpen we niet", glimlacht Bernadette Coque ret. Maar aan de andere kant lokt 'Horse-Strate' deze reac ties bewust uit. Behalve 'Hors-Strate' waren in het Vlissingse centrum nog al lerlei andere theaterproduk- ties te zien, onder meer een trio 'muzikanten' (tamboer-maitre, majorette en muzikant) dat het geluid van een brass-band pro duceerde via een muziekbox in een kinderwagen. Een beeld van het spektakel The Wall (foto Lex de Meester 'Horse-Strate' tegen de muur van de St. Jacobskerk 'geplakt' fo to Lex de Meester) VLISSINGEN - The Wall ging weliswaar niet plat, maar Vlissingen wel! Aan het einde van het muzikale levensver haal van Pink, de jongen die een denkbeeldige muur om zich bouwt, klonk een klate rend applaus op. Voor een dui zendkoppig publiek voerden Zeeuwse amateurmusici, daarbij geholpen door basis schoolleerlingen, eenmalig het popspektakel uit dat voor het laatst te zien was in Ber lijn kort na het neerhalen van het IJzeren Gordijn. Met de opvoering van The Wall opende de elfde versie van het Vlissingse Straatfestival pas echt goed. De lokatie - het Ar- senaalgebied - bleek ander maal een prima plek om een uitvoering goed tot haar recht te laten komen. Niemand hoef de iets te missen van The Wall. Op de dijk en voor het hoofdpo dium stond het zwart van de mensen, die niets wilde missen van het spektakel. The Wall begon een half uur la ter dan was voorzien, maar barstte daarna in alle hevig heid los met fascinerende en angstaanjagende lichteffecten, rookwolken die de musici op het podium aan het zicht ont trokken, spetterende gitaar partijen en emotionele zang partijen. The Wall werd lang zaam opgebouwd. Het 'We don't need no education', het bekendste nummer uit het ler vensverhaal, werd zachtjes meegeneuried. Na elk 'hoofd stuk' werd met applaus een nieuwe episode uit The Wall begroet. Doordat The Wall een half uur later begon, en het vuurwerk op tijd moest beginnen, liepen veel toeschouwers na afloop de combinatie film/vuurwerk mis. Bij de Oranjemolen, waar velen strandden, was de Wester- scheldehemel weliswaar ook verlicht, maar het beste uit zicht op het dundoek bood de kop van de Oranjedijk. FESTIVAL 27 juli t/m 3 augustus Programma Maandag 29 juli 17.00 uur: Mark van Veen Trio, Bellamypark 17.00 uur: futuristisch theater- en filmproject Containers, Bel lamypark 21.30 uur: Dogtroep, theater project 1'Ascension du Manda rin. Oranjemolen op Oranje- dijk 21.45 uur: Ruben Blades and Son Del Solar, latin- en salsa- muziek, Arsenaalterrein 22.30 uur: Coopertest, jazz- rock- en fusion-muziek, Bella mypark Vlakke solist, alert orkest VLISSINGEN, ST. JACOBSKERK Sinfonia met concertmeester Peter Despiegelaere in werken van Vival di. Mozart, Kersters, Turina en Grieg. Solist: Michail Mouratch, piano „TT! en alert kamerorkest en Hl een vlakke solist: zo laat zich het eerste klassieke con cert samenvatten, zaterdag avond voor zo'n honderdvijftig bezoekers gegeven. Bij het op treden, in een overwegend licht klassiek programma, bleken de twaalf strijkers van het Bel gische kamerensemble aan zienlijk zekerder te opereren dan enkele jaren geleden. Het manifesteerde zich door het hele programma heen: Vi valdi's concert voor strijkers in A, dat als opmaat diende, klonk resoluut en puntig gear ticuleerd, de laat-romantische lading in de drie bagatellen van de eigentijdse Belg Kersters kregen een pasende onder huidse onrust mee en evocatief was Turina's gebed van een to rero. Men bracht die verschil len in stijlen en tijdperken met overtuiging en doorgaans in goed samenspel. Mozarts veertiende pianocon cert kv 449 en Griegs Holberg suite waren interpretatief de gevoeligste bijdragen. Merk waardig: net zoals vorig jaar bij Nieuw Sinfonietta en soliste Eliana Rodriguez, bleek ook zaterdagavond een verschil lende benadering tussen or kest en solist. Sinfonia speelde Mozart in de versie voor piano en strijkers - zonder blazers dus - met inachtname van de verworven heden van de authentieke praktijk alert en gepronon ceerd. Michail Mouratch daar entegen kleurde de pianopartij in de eerste twee delen nogal vlak in: elegant, maar zonder bevlogenheid; vitaal was zijn visie alleen in het spitse rondo. In Grieg was het samenspel van Sinfonia te waarderen, maar de uitvoering van de vijf op de baroktijd geënte minia- tuurdansen werd naai- mijn in druk wat overladen roman tisch aangezet. Kees Cijsouw Door de botsing raakten beide ernstig beschadigde auto's van de weg foto Canule Schelstraete) SINT KRUIS - Het echtpaar Lippens-Willems uit Eeklo (B) is zater dagmiddag omstreeks half vijf tengevolge van een aanrijding op de kruising Ketelaarstraat-Eiland in Sint Kruis om het leven geko men. Zowel de bestuurder van de auto M. Lippens (84) als zijn echt genote A. Willems (82) werden op slag gedood. Het Belgisch echtpaar wilde komende vanuit de richting Oostburg de kruising oversteken naar de Belgische grensplaats Sint Margrie- te. Men verzuimde daarbij voorrang te verlenen aan R. Z. uit Eede. die op de voorrangsweg richting Sint Kruis reed. Als gevolg van de botsing geraakte de heer Lippens in de auto be kneld. Zijn vrouw werd uit de auto geslingerd. Z. had enkele ribfrac- turen, terwijl zijn kinderen een hersenschudding, snijwonden en een shock opliepen. Na behandeling in het ziekenhuis van Oostburg kon den ze naai- huis. De auto's werden geheel vernield. TERNEUZEN - Sleepboten van Multraship zijn zondag twee keer in actie gekomen om mo torjachten uit de problemen te helpen. Voor de kust van Dom burg raakte de Orion 2 uit Blan- kenberge aan de grond. Nadat de boot was vlotgetrokken, bleek de Belg water te maken. De Multratug 5 heeft het jacht na een provisorische reparatie op sleeptouw genomen naar de haven van Breskens. Een ande re sleper van het bedrijf schoot later op de dag de Spritofus te hulp, die lussen Terneuzen en Hansweert was vastgelopen. De Orion raakte volgens een woordvoerder van Multraship 's middags omstreeks twee uur vermoedelijk wegens een in schattingsfout bij Domburg aan de grond. Een bergingsleider van het sleepbedrijf was op het moment van de oproep aan boord van het jacht de Bachus, dat in de buurt van de Orion lag. Na contact met het IJmuiden Rescue Center heeft de Bachus de boot losgetrokken. Direct na het vlottrekken bleek evenwel dat het veertien meter lange jacht bij de schroefassen ernstige avernij had opgelopen en in snel tempo water maakte. De bergingsleider van Multras hip is daarop aan boord gegaan en heeft het lek provisorisch ge dicht, waarna de Orion door de Bachus richting Westkapelle werd gesleept. De reddingsboot Koningin Beatrix was in de buurt. Het sleeptouw is even la ter overgenomen door de Mul tratug 5, die het Belgische jacht heeft afgeleverd in Breskens. Deze actie werd gecoördineerd door het DGSM-vaartuig V85 Bij de Westerscheldeboei 34 tus sen Terneuzen en Hansweert raakte zondagnamiddag de Spritofus aan de grond De schipper, zijn vrouw, twee kinde ren, een hond en een papegaai zijn uit veiligheidsoverwegingen van boord gehaald, waarna het jacht kon worden losgetrokken. VLISSINGEN - Een groep van dertig a vijftig rechts-radicale skinheads heeft zaterdag in het centrum van Vlissingen weinig tot geen problemen veroor zaakt. De politie hoefde geen en kele keer daadwerkelijk in te grijpen. Twee cafés in de Wal- straat sloten zaterdagavond om twaalf uur de deuren, maar één van hen ging later weer open. Op het Beursplein besloot één van de horeca-ondernemers zijn terras voortijdig te sluiten. Geruchten over een grote groep van internationale skinheads uit Nederland. België, Duitsland en Engeland, die zaterdag op het Nollestrand bij Vlissingen, een meeting wilde houden bleken niet helemaal waar te zijn. In het centrum van de Scheldestad (met name op het Beursplein) waren skinheads te zien, die zich in kleine groepjes verspreiden. De politie hield hen wel in de ga ten, maai- bleef op afstand. „Als ze iets zouden vernielen", aldus een woordvoerder van de Vlis singse gemeentepolitie, „dan hadden we ingegrepen." Vol gens hem kwam een deel van de skinheads van buiten de provin cie Zeeland. De groep bleef maar eventjes op het Nollestrand, maar veroor zaakte daar geen problemen. Omstreeks vijf uur besloot de politie wel in actie te komen, toen bierdrinkende skinheads op het Beursplein discrimine rende opmerkingen maakten te gen een aantal kleurlingen. Toen de politie arriveerde bleek het groepje al weg te zijn. Taxi Zaterdagavond kregen een paar skinheads onderling ruzie toen zes van hen een taxi wilde ne men, maar de chauffeur slechts drie van hen wilde meenemen, Ook kreeg de politie nog een loze melding van een vechtpartij op het Bellamypark, maar bij aan komst bleek er niets aan de hand te zijn. „We hebben de indruk dat de zaak probleemloos is verlopen", aldus de politiewoordvoerderd. „Vantevoren weet je nooit, wat er kan gebeuren, maar het is goed gegaan. We hebben geen wanklank gehoord." Twee jaar geleden veroorzaakte een groep Brabantse skinheads grote problemen in de Wal- straat. Om escalatie te voorko men werd toen niet ingegrepen. Die handelwijze werd dit jaar op nieuw gevolgd. 11111111111111111111 M 11111 Tim van zes jaar, geboren en getogen in Tilburg, be gint al een aardig Brabants dialect met een zachte g te ontwikkkelen. Hij brengt regelmatig zijn vakanties door bij zijn opa en oma in Vlissingen, waar hij een diepe vriendschap met een buurjongetje heeft ontwikkeld. Samen brengen ze de gehele dag door in een gedeelde fantasieivereld, die soms hardhandig moet ivorden onderbroken voor de maaltijd thuis. Tijd voor het avondeten hebben die twee nauwelijks in het vuur van het spel. Er worden dan ook vele uit vluchten verzonnen om aan die dagelijkse verplichting te kunnen ontsnappen. „Ik kan niet eten", zei hij laatst. „Waarom dan niet?" vroeg zijn oma. „Pien in de buuk", was het antwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5