Bloedige gevechten in Kroatië Suriname hult zich in zwijgen over cocaïne-affaire Bouterse Armenië roept op strijd Avondje vast voor de boulevard Arens: instemming vredesconferentie slechts formaliteit Van den Broek doet voorstel voor controle op bestand Indurain onaantastbaar 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. ■■nm Zonnig en warm Ook vandaag is het zonnig met een middagtemperatuur van 26 graden. De oostelijke wind is matig en vrij krachtig op zee. 234e jaargang no. 176 l/laandag 29 juli 1991 UUR KODAK EXPRESS pQjQ KW TS KLEURENFOTO S SERVICE Beter: niet duurder FOTO ■VERSC HOOR E Ellen Leur Goes Hulst Middelburg Middelharms Vlissmgen Zierikzee 3ELGRADO/DEN HAAG ANP/DPA/AFP) - Kroatië heeft a zware militaire nederlagen en staakt-het-vuren afgekon digd. De gevechten in Kroatië lijn echter dit weekeinde ge woon doorgegaan en waren vol- ;ens waarnemers de bloedigste inds het geweld tussen Ser- '3 i-iërs en Kroaten uitbrak. P )e wapenstilstand die in de piacht van zaterdag op zondag' ;rd afgekondigd en waardoor •oatië instemt met alle voor gaarden van het Joegoslavische ovag in beroep egen uitspraak enzine-accijns HAAG (ANP) - De Bovag, belangenorganisatie van de p autobranche (pomphouders), gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de Haagse kort llgeding-rechter die op 10 juli be paalde dat de regering de ac cijnsverhoging (het kwartje van Kok) op autobrandstof ge- woon mag invoeren. Dit maakte een woordvoerder van de Bo- vag zondag bekend. Het hoger beroep dient op 8 au gustus om 10.00 uur voor het Haagse gerechtshof. De Bovag eist dan vernietiging van het vonnnis in het kort geding. De Bovag stelt tot het juridische "eindpunt te willen weten of de Nederlandse overheid zonder overleg met de andere EG-lid- staten de accijns zo grof kan ver- hogen. R De achterliggende gedachte van de Bovag is de eventuele kans van de pomphouders in de grensstreken om een schade claim bij de overheid in te die nen voor teruglopende omzet. MOSKOU (AFP) - In de Kauka- sische republiek Armenië heeft het defensiecomité zondag een oproep tot gewapende mobili satie gedaan „ter verdediging van het vaderland", aldus het .Sovjetpersbureau TASS. Het comité, dat in mei door de iArmeense president Levon Ter Petrossian is opgericht, roept al le mannen op die „geschikte ge vechtswapens" hebben zich voor maandagavond aan te mel den bij regionale bureaus om „bevelen in ontvangst te ne men". Ook vraagt het comité burgers die niet aan gevechten kunnen deelnemen wegens hun gezondheid of familieverplich tingen, hun wapens bij de bu reaus af te geven. Armenië en Azerbajdzjan ma ken al drie jaar ruzie over het ge bied Nagorny-Karabach, een overwegend door Armeniërs be woonde enclave in Azerbajdz jan. Liz Taylor trouwt voor achtste keer LOS ANGELES (UPI) - Filmster Liz Taylor zal op 5 oktober, na zeven huwelijken met zes mannen, opnieuw trou wen. De man is een on deraannemer, Larry Fortensky, die zij ont moet heeft toen zij een anti-verslavingskuur volgde. Zanger Michael Jackson zal als ceremoniemees ter optreden, zei haar lijf- biograaf Chen Sam in New York. staatspresidium, moet volgens de leiders van de opstandige re publiek gecontroleerd worden door de in Joegoslavië verblij vende waarnemers van de Euro pese Gemeenschap. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken zei echter dat in Kroatië in eerste instantie pa trouilles van het federale leger en de leden van de Kroatische milities gezamenlijk moeten gaan toezien op het staakt-het- vuren. De Europese waarnemers zouden leiding kunnen geven aan deze samenwerking. Van den Broek zei zondag voor de AVRO-radio dat hij zijn EG-col- lega's vandaag in Brussel van dit plan op de hoogte zal stellen. Escalatie In het zondagochtend versprei de communiqué van de staats raad van Kroatië staat dat de raad meent de afspraken „te moeten aanvaarden" van ,het Joegoslavische presidentschap en de Europese Gemeenschap, „rekening houdend met de esca latie van de conflicten en de tal loze slachtoffers, aan beide zij den, van de oorlog die Kroatië werd opgedrongen". De staatsraad werd voorgezeten door de Kroatische president Franjo Tudjman die tot dan toe had gesteld dat pas sprake kon zijn van een staakt-het-vuren als het federale leger terug is ge keerd naar de kazernes. De kans dat de EG-trojka, be staande uit de ministers van bui tenlandse zaken van Nederland, Luxemburg en Portugal, deze week opnieuw naar Joegoslavië afreist is dit weekeinde aanzien lijk toegenomen. De Italiaanse minister van buitenlandse za ken, Gianni de Michelis, zei za terdag in Dubrovnik tegen de Joegoslavische premier, Ante Markovic, dat een nieuwe EG- missie in Joegoslavië zal komen bemiddelen. Volgens Van den Broek is een dergelijk trojka-bezoek ook een „signaal aan de EG-waarne- mers, dat wij begrip hebben voor de risico's die hun taak met zich meebrengt". Ofschoon de Kroatische staats raad in de nacht van zaterdag op zondag akkoord ging met een Belangstelling voor de bij het Badstrand vastgelopen bulkcarrier (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - De bezoekers van het Vlissingse Straatfestival en toevallige boulevard-flaneerders kregen zaterdagavond on verwacht een extra schouwspel aangeboden. Op het Badstrand liep omstreeks acht uur de Liberiaanse bulkcarrier Golden Fal con aan de grond. Het 24.800 ton metende schip kwam zondag nacht om tien over half twee op eigen kracht vrij. Volgens een woordvoerder van de politie keken zaterdagavond zo'n tiendui zend mensen naar het onfortuinlijke schip. De Golden Falcon, met een diepgang van zeven meter en een lengte van 178 meter, liep bij laag water door nog onbekende oor zaak aan de grond. Het schip kwam leeg uit de richting Antwer pen en wilde via het Oostgat de Noordzee opvaren toen het op het Badstrand vastliep. Talrijke sleepboten uit Vlissingen en Terneuzen schoten de bulk carrier te hulp, wisten een kabel vast te maken, maar de kapitein van de Golden Falcon weigerde assistentie. De patrouilledienst bleef, evenals de sleepvaartdiensten, in de buurt van de bulkcar rier voor het geval het schip niet op eigen kracht kon loskomen. Het overige scheepvaartverkeer op de Westerschelde ondervond geen hinder van de stranding. Via scheepvaartberichten werd het op de hoogte gehouden. (Zie pagina 5) Van onze correspondent PARAMARIBO - De Surinaam se legertop maakt zich ogen schijnlijk nauwelijks druk over de beschuldigingen van directe betrokkenheid bij de cocaïne handel. De pr-man van het Ka binet van het militair gezag, Borger Breeveld, verstrekt de standaard-ontkenning die hij de afgelopen jaren al vaker uit de kast heeft moeten halen. En hij verwijst naar het speciale 'orgaan' dat twee weken gele den werd ingesteld door vice- president Jules Wijdenbosch om de handel in drugs ferm aan te pakken. Een uur nadat liet 'orgaan' het levenslicht aanschouwde, zaten de twaalf in Suriname geaccre diteerde ambassadeurs al bij Wijdenbosch op de kamer tij dens een 'massa-ontbieding', waar de hulp van hun regeringen werd gevraagd. „De natie is in groot gevaar", hield NDP'er Wijdenbosch de Surinamers voor. „Personen, dwars door alle maatschappelij ke belangengroepen zijn bij de cocaïne-smokkel betrokken. De gevolgen zijn niet meer te over zien. We hebben aanwijzingen dat een groot deel van de import wordt gefinancierd met geld dat in de drugshandel is verdiend". Om een reactie gevraagd naar de beschuldiging van de Ameri kaanse drugsbestrijdingsorga- nisatie DEA dat Bouterse zelf leiding geeft aan de drugsmafia, laat ook Wijdenbosch verwijzen naar het 'orgaan', dat hard aan het werk moet om de natie te redden en waarvan wordt ver moed dat het een aansporing is van de legerleiding aan dubieu ze gelukzoekers om hun cocai- ne-handel te staken. Toekomstige regeerders van het Nieuw Front laten zich graag een kopie van de onthullende NRC-publikatie toespelen, om zich vervolgens zeer bescheiden op te stellen. Dank zij een hoog oplopende ruzie tussen Nieuw Front en de oppositiepartij De mocratisch Alternatief '91 is het nog niet gelukt om Nieuw Front-kandidaat Ronald Vene- tiaan tot president te verkiezen. Gedoodverfde ministers houden zich op de vlakte en de spreek buis van het Front, Fred Derby, kondigt regelmatig aan dat na de machtsovername „een inven tarisatie gemaakt zal worden, waarna hard wordt opgetre den". Woordvoerder Jubitana van de 'Raad van Acht' van de Toekayana-Indianen neemt voor kennisneming aan dat zijn organisatie volgens de NRC-re- constructie slechts zou zijn op gericht om de cocaïne-handel te maskeren. Peinzend verneemt hij dat minister Van den Broek ook over aanwijzingen beschikt dat de Surinaamse legerleiding in de drugshandel zit. Na overleg met Toekayana-commandant Thomas mogen we hem nog eens bellen. Lachlust De beschuldigingen jegens Bou terse door de DEA en minister Hans van den Broek worden niet overal in Paramaribo serieus ge nomen. In kringen van de aan het leger gelieerde NDP wijst men erop dat in het verleden niet alleen de militairen verden king op zich hebben geladen. De Desi Bouterse, opnieuw in ver band gebracht met een leidende rol in de cocaïnehandel. politie, de advocatuur, de doua ne. de handelselite en de vlieg maatschappij TCA zagen promi nente vertegenwoordigers ach ter de tralies verdwijnen. Bovendien worden vraagtekens gezet bij details in het NRC-ver haal. Jagers en houthandelaren bijvoorbeeld, die de vermeende landingsplaats van cocaïne, 'het Tibiti-gebied', regelmatig bezoe ken, kennen geen illegale vlieg velden en hebben ook geen transportvliegtuigen gezien of gehoord. Na wat overleg en het betalen van tolgeld kan de Toekayana-controlepost op de weg naar Apoera gepasseerd worden, waarna naar hartelust kan worden gejaagd op herten en konijnen. Het door anonieme getuigen in Nederland geschetste beeld van Bouterse die wekelijks zijn co- caine-route rijdt, wekt de lach lust op van menig Surinamer. En de legerleider worden vele ei genschappen toegedicht, waar onder slimheid. De cocaïne hoogstpersoonlijk ophalen in het Tibiti-gebied zou de kleine samenleving uitermate dom wil den noemen en daardoor on waarschijnlijk. Ex-militairen De weinige NRC-lezers in Para maribo vinden het verbazend dat de namen niet genoemd zijn van hoge ex-militairen die er door de halve bevolking van worden verdacht in de cocaïne handel te zitten. Gefluisterd wordt dat twee leden van de 'groep van 16' staatgreep-ple- gers in 1980 de hand boven het hoofd gehouden wordt door Desi Bouterse. „Met groeiende tegen zin", zo vullen ingewijden aan, maar toch. Dat Suriname een belangrijk doorvoerland van cocaïne is ge worden, en dat daarbij ook mili tairen betrokken kunnen zijn. wordt door niemand ontkend. Maar dat alle wegen wijzen naar Bouterse en consorten, wordt nog niet bewezen geacht. onmiddellijk staat-het-vuren zijn de gevechten tussen Kroa ten en Serviërs zondag gewoon doorgegaan. Uit alle drie de re gio's in Kroatië waar grote Ser vische gemeenschappen leven kwamen meldingen van vuurge vechten, raketbeschietingen, explosies en bomaanslagen. Vol gens de Kroatische politie zijn zondag ten minste 20 burgers en 16 militie-leden om het leven ge komen. In Kroatië werd gesproken over de hevigste en bloedigste ge vechten sinds het etnisch ge weld uitbrak. Het werkelijk aan tal slachtoffers is waarschijnlijk dan ook veel hoger Ooggetui gen zeiden dat „overal op straat en in de bossen doden en gewon den liggen". Dat de Kroaten enorme verlie zen hebben geleden is volgens waarnemers ook te merken aan de jubeltonen in de Servische dagbladen. Met de kop „De stad Glina is bevrijd" opende de Poli- tika Expres uit Belgrado zijn zondag-editie. Ook berichten over massale de sertie worden steeds talrijker. Blijkbaar zijn de militie-leden, die pas enkele maanden geleden zijn gerekruteerd, niet voorbe reid op de zware gevechten. Meisje vermist HOORN (GPD) - De politie van Hoorn is een zoekactie begon nen naar de 11-jarige Jessica La ven uit Blokker. Het meisje werd zaterdagmiddag voor het laatst gezien bij een zwembad in Zwaag. Getuigen meldden de politie dat ze bij het bad contact heeft gehad met een ongeveer 55-jarige man. Onderzoek naar balpenmoord zit muurvast LEIDEN (GPD) - Het aantal re chercheurs van de Leidse poli tie dat zich bezighoudt met het onderzoek naar de zogenoemde balpenmoord is ingekrompen. Het regionaal bijstandsteam dat na de moord werd ingesteld is opgeheven. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer in deze moordzaak werd op zondag 26 mei in haar woning in Leiden gevonden. Bij sectie werd later een balpen in haar schedel aangetroffen. Nog nooit werd iemand in Nederland op een dergelijke wijze ver moord. Volgens de politie heeft het on derzoek tot nu toe niets opgele verd; er is dan ook geen zicht op een spoedige aanhouding van een verdachte. De politie tast volledig in het duister omtrent het motief voor dé moord. China laat drie dissidenten vrij BEIJING (REUTER) - China heeft drie studentenactivisten vrijgelaten na het uitzitten van hun straf voor hun aandeel in de bloedig onderdrukte democra tiseringsbeweging in 1989. Dit hebben vrienden van de activis ten zondag bekendgemaakt. Zij waren veroordeeld wegens „contra-revolutionaire activi teiten". Een van de drie is Zheng Xu- guang (23). Hij was een van de 21 dissidenten die vookwamen op een lijst van „meestgezochte" personen, opgesteld na het lege ringrijpen op het Tiananmen- plein op 4 juni 1989. Verscheide ne studenten wier namen ook op de beruchte lijst voorkwamen, zoals Wuer Kaixi en Chai Ling, slaagden er in China te ont vluchten. Bloedbad in Colombia BOGOTA (DPA) - Zwaarbewa pende gemaskerde mannen heb ben in een voorstad van Cali in Colombia een café overvallen en ten minste 15 bezoekers doodgeschoten. Tien mensen raakten zwaar gewond. Waarnemers vermoeden dat het gaat om een wraakactie van een drugsbende. In de Colombiaan se cocaïnewereld bestrijden de kartels van Cali en Medellin el kaar al jaren op leven en dood. Het hoofd van het Medellin-kar- tel, Pablo Escobar, heeft zich on langs aangegeven bij de justitië le autoriteiten nadat de regering in Bogota had toegezegd dat drugshandelaars niet langer uit geleverd zullen worden aan de Verenigde Staten. De Spanjaard Miguel Indurain heeft in het afgelopen weekeinde zijn Tourzege nog meer glans gegeven door zaterdag ook de tweede tijd rit overtuigend te winnen. Opnieuw liet hij zijn belangrijkste belager, de Italiaan Gianni Bugno, achter zich. Verrassend was in de tijdrit overigens het sterke optreden van de al afgeschreven Greg LeMond. Op de slotdag zorgde de Russische kamikaze-piloot Abdoesjaparov voor de meeste sensatie door in een fel sprintende kopgroep op de Champs Elysees tegen de dranghekken te botsen en vervolgens te gen het wegdek te slaan. Hij sleurde andere renners mee in zijn val. Op de foto winnaar Indurain (midden), Bugno (links, tweedeen Chiapucci rechtsderde) (foto Ed Oudenaarden!ANP) 9 t/m 11 Zilver Drie medailles oogstten de Zeeuwse deelnemers aan de na tionale atletiekkampioenschap- pen in Eindhoven. Het meest sprak het zilver van junior Gre gory Lede in het seniorenveld bij het hinkstapspringen. Zilver was er ook voor Tanja Tienpond en brons voor Frank Zweedijk bij het speer- O werpen. I w WÊÊmaÊÊÊÊÊÊÊÊtm WASHINGTON (RTR) - Israël is bereid deel te nemen aan een conferentie over vrede in het Midden-Oosten, zo zei de Israë lische minister van Defensie, Moshe Arens, zondag voor de Amerikaanse televisie. De offi ciële aanvaarding is „slechts een formaliteit", aldus de mi nister. „Op grond van de akkoorden die we hebben bereikt tijdens het bezoek van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, James Baker, is ons antwoord in principe positief', zei Arens in een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie. De Verenigde Staten hebben Is raël en de Palestijnen twee com promisvoorstellen voorgelegd over de kwestie van de Palestijn se deelname aan een vredescon ferentie. In het eerste compromis stem men de Palestijnen er mee in dat er in de eerste fase van de be sprekingen geen Palestijnen uit Oost-Jeruzalem meedoen. In ruil daarvoor krijgen zij een brief waarin Washington toezegt dat het vraagstuk van de soevereini teit van Jeruzalem in de tweede fase van de onderhapdelingen over een definitief akkoord over de status van de stad aan de or de komt. De tweede mogelijkheid is dat Israël instemt met afgevaardig den uit het oostelijk deel van de stad. In deze formule is een Ame rikaanse toezegging voorzien waarin Washington belooft dat de status van Jeruzalem in de gesprekken helemaal niet aan de orde komt. (Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC. Afdeling abonnementen 'Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1