Fiks conflict bij Vijvervreugd Alles is hier kalm, en wat beweegt, beweegt langzaam 3 lift ISlr Half onsje egel 'Beunhazerij' in de mosselsector moet verdwijnen Zonnig vakantie Vlas Vlamingen willen snel olieveegschip Gs vragen uitbouw gezinsvervangende voorzieningen Onweer directeur Verpleeg- en Rusthuizen boos over brieven Evenementen i zeeuwse almanak PZC zeeland ZATERDAG 27 JULI 1991 fIDDELBURG - Bij het zwak- innigeninternaat Vijver- reugd in Middelburg is een ooglopend conflict ontstaan ussen de oudervereniging en lgemeen directeur G. C. de Iruijn van de Stichting Ver- ileeg en Rusthuizen Zeeland SVRZ) waaronder Vijver- reugd ressorteert. Ook heeft )e Bruijn het aan de stok met de ifdelingshoofden van Vijver- reugd. In twee brieven, één an voorzitter Glerum van de udervereniging en één aan de fdelingshoofden, maakt de di- ecteur duidelijk geen overleg e dulden dat niet via de direc- ie loopt. )e inzet in beide conflicten ver- :hilt. De oudervereniging neigt q n de reorganisatieplannen voor Ie zwakzinnigenzorg naar een oorkeur voor een zelfstandiger functioneren van Vijvervreugd. Bij het bestuifr bestaat de in druk dat de SVRZ-directie druk wil uitoefenen op ouders om vol ledig de lijnen te volgen die de directie uitzet. Voorzitter Gle rum heeft de ouders daarvoor in een brief gewaarschuwd. De Bruijn toont zich daarover zeer verbolgen. Glerum had de leden van zijn eigen vereniging niet achter de rug van de directie om mogen schrijven. Hij had, volgens de directeur, direct con tact moeten opnemen tijdens een overlegvergadering. „Ach ter je rug om torpedeert ene heer Glerum je hele verhaal. Sterker nog hij stuurt mij niet eens een kopie van zijn achterbaks ge schrijf', stelt De Bruijn, die ook nog opmerkt dat Glerum vol strekt in strijd met alle fatsoens normen heeft gehandeld. 'Vakmensen' De Bruijn trekt fel van leer tegen de manier waarop Glerum de brief heeft opgesteld. Hij spreekt van een 'warrige brief en ver zoekt de voorzitter van de ouder vereniging dringend "gezien uw vaak moeilijk te volgen spreek- en schrijftrant, voorlichtings teksten voortaan over te laten aan vakmensen". De heer Gle rum was voor commentaar niet bereikbaar. Mevrouw E. Keu- ning-Stam, bestuurslid van de oudervereniging, meldt dat haar bestuur zich, nog moet beraden over de mededelingen van De Bruijn. „Wij mogen wellicht een ander standpunt hebben over de reorganisatie van de zwakzinni genzorg maar dat hebben we echt vanuit onze betrokkenheid bij de pupillen. We zijn ervoor om hun belangen te behartigen. De directie heeft niets te maken met de manier waarop de be sluitvorming in onze vereniging tot stand komt. Dit lijkt wel erg veel op dictatuur". Op een heel ander vlak ligt het conflict tussen de afdelingshoof- ]\Twee jaar voor J irugsdealers HIDDELBURG - De Vlissingers \jl. van L. (40) en G. W. van D. (36) iregen bij vonnis van de recht- lank in Middelburg ieder der- ig maanden gevangenisstraf yaarvan zes maanden voor- vaardelijk opgelegd voor lrugshandel en gewoontehe- ing. Zij hadden in de periode 'an 1988 tot april van dit jaar in in woonplaats harddrugs ver- ;ocht en er, zoals rechtbank- 'oorzitter mr R. A. Fibbe het «•muieerde, een bloeiende he- igspraktijk op na gehouden. namen geregeld gestolen lederen als betaling voor de :gs aan en zetten verslaafden ie aan bepaalde spullen te ilen. Het vonnis van Van D. is conform de eis. In de zaak van Van L. had de officier twin tig maanden, waarvan vijf voor waardelijk, geëist, maar de rechtbank vond hem even schul- Hg aan de misdrijven als zijn maat en legde hem daarom de zelfde straf op. MIDDELBURG - Een dag lang in de hete zon had dit veertien dagen oude egeltje danig verzwakt. Het is één van de vondelin getjes dat Vogelasiel De Mikke in Middelburg er elke zomer weer bovenop helpt. Vijftig gram weegt dit egeltje. De zes soort genoten in de doos zijn een week ouder, maar wegen al vier tot vijf keer zoveel. Pas als ze zo'n drie ons wegen, acht asielbeheerster Coby Louwer- se de diertjes sterk genoeg om in het wild te leven. De Mikke is het enige asiel in Zeeland dat van het ministerie van landbouw en visserij deze beschermde dieren mag houden. „In april begint het egelseizoen," zegt de beheerster. „Sinds de egels uit hun winter- schuilplaats zijn gekomen, hebben we er al achttien binnen ge had. Eerst zijn het vooral verzwakte dieren, maar in de zomer komen de egeltjes uit de nesten binnen." Mensen die hun tuin opruimen, lopen kans dat onder de ruige takkenbos en de grote hoop bladeren een egelnest zit. Het is zaak om het nest niet te verstoren en de kleintjes niet op te pakken, anders vreet moeder-egel haar eigen jongen op. „Dek zo'n nest weer toe met dorre bladeren en wacht een week of drie, vier. Als mensen met alle geweld een hele nette tuin willen hebben, dan brengen ze zo'n nestje maar naar ons." Het jonkie krijgt om de twee uur te eten via een spuitje. Pas om middernacht stoppen die voedingen en om 7.30 uur begint de asielhoudster er weer mee, vertelt ze. „We geven ze een speciaal soort melk," zegt Coby. „De mensen die egels elke avond een schoteltje melk geven, maken de dieren doodziek. Wat katte- of hondebrokken, fruit en wat water is veel beter." Ongeveer de helft van de egels die in het opvangcentrum aan de Koudekerkseweg belanden, wordt gered. „We krijgen vaak aan gereden egels. Als ze niet plat zijn, hebben ze een gebroken pootje." Andere verwondingen hebben een minder onschuldige oorzaak. Netten over aardbeibedden kunnen egelnekjes haast doorsnijden. „We hebben egels gehad die messteken in hun rug hadden. Walgelijk, wat mensen doen. Een hond zal nooit een egel pakken." Egels vertoeven graag in de buurt van mensen. Boerde rijen, grote tuinen, boomgaarden zijn geliefde verblijfplaatsen. Een half onsje egel in het Middelburgse dierenasiel De Mikke (foto Rubeii Oreel De Schelde dijk in Terneuzen Ruimte, water en bij helder weer de zon, die onge stoord ondergaat. Ds L. Huis man, predikant van de gere formeerde gemeente in Ter- neuzen, heeft het allemaal bij de hand. In zijn flat, zeven hoog, ver boven de kruin van de Scheldedijk, stelt hij vast dat het toeval hem op de mooist mogelijke plek heeft gebracht. Het toeval, jazeker! Want voor hij anderhalf jaar geleden vanuit Terneuzen be roepen werd, had hij de stad en de Schelde nog nooit gezien. „Terneuzen, dat leek me zo'n kalm, Zeeuws stadje. Meer met de allure van een dorp". Huisman kan slechts met moeite bepalen welke plaats de mooiste is. Hij ziet de zon, de wind, het water en de wolken en vindt het prachtig. Maar hij kan het niet helpen: de mooiste plaats op de wereld is toch waai- je kinderen zijn. En de vier kinderen van het echtpaar Huisman zijn in Zuid-Afrika, het land waar Huisman zeven tien jaar zendingspredikant is geweest. Afkomstig uit de Hoeksche Waard stond Huisman eerst tien jaar als predikant in Vlaar- dingen. Toen er een tekort kwam aan zendingspredikan ten, vertrok hij met zijn gezin naar Bobhuthatswana, het thuisland van de Tswana's, een Bantu-stam in Zuid-Afrika. „Alles is daar precies het tegen overgestelde van hier. Het is er heuvelachtig, droog, er zijn geen rivieren en als er vijf jaar achtereen misoogsten zijn, heerst er armoede". „Zoals we hier dikwijls naar de zon verlangen, zaten we daar vaak te springen om regen. Tien maanden van het jaar schijnt een zomerse zon. Als het eens bewolkt is, komt nie mand meer op tijd omdat ie ders horloge aan de hemel staat. 'De zon is dood', zeggen ze dan. Maar die komt meestal heel snel weer tot leven." Het verlangen naar het Neder landse klimaat, het 'Holland' dat altijd 'thuis' was gebleven, deed Huisman zich beroepbaar stellen. „Toen Terneuzen rond was vroeg de kerkeraad hoe we wilden wonen. Een pastorie is wat groot voor twee mensen en onze kinderen wilden in Zuid- Afrika blijven. Daarom zagen we het aanbod van een flatje wel zitten. In het Terneuzen zo- Zonnig weer met enkele stapelwolken. De wind is aanvan kelijk zuid, kracht één tot twee en draait in de middag aan zee naar west tot noordwest, kracht twee tot drie. Ds L. Huisman op het balkon van zijn flat, zevenhoog boven de Scheldedijk (foto Camile Schelstraete) als ik het voor ogen had, waren flatgebouwen hooguit drie hoog. Het werd de zevende ver dieping". In de hoek van de kamer staat een verrekijker. Sommige schepen worden bekenden. De bananenboot en een schip dat Evergreen heet, ze komen hier heel vaak langs. Bij helder weer zie je van hieruit de centrales in Borssele, de televisietoren van Goes en de torenspitsen van verre dorpen. Alles is kalm, wat beweegt, beweegt langzaam en dat geeft een geweldige rust. Misschien behoedt de schoon heid van deze plek ons voor het heimwee". De Scheldedijk, aan de voet van het flatgebouw, biedt al leen wandelaars een route. „Geen auto's, geen brommers. Je ziet hier mensen lopend ge nieten van het uitzicht. Af en toe een trimmer of een 'ge stremde' in een rolstoel". De dominee moet nog weieens zoe ken naai' het Nederlandse woord. Het Zuidafrikaans voor gehandicapte ligt nog vooraan in de mond. Hij kan zich voorstellen dat mensen soms gedeprimeerd ra ken als de lucht lang zijn best doet om in grijsheid uit te mun ten. „Dan denk ik weieens aan Bobhuthatswana, waar we een huis in de zon hebben achterge laten. Zelfben ik niet zo snel ge deprimeerd. misschien wel juist omdat ik me zo'n totaal ander beeld voor ogen kan toveren". Al is hij vaak 'dood', de zon is voor Huisman de hoofdrolspe ler in het schouwspel aan de Scheldedijk. „In het begin, toen we hier pas waren, draaide de zon voor ons gevoel de ver keerde kant op. Maai- één ding zie je nergens zo prachtig als hier en dat is zonsondergang. We gaan met onze neuzen naar het westen zitten als de dag ten einde loopt. Dan zien we de zon langzaam naar het water zak ken. Op de horizon lijkt hij even te aarzelen en dan is hij op weg om 's ochtends weer op tijd in het oosten te verschijnen. In Afrika kon je niet .zo lang van de ondergaande zon genieten. Er is haast geen schemering en de vuurbal lijkt ook veel groter, net alsof het een andere zon is. Het leuke is wel dat mijn kinde ren, duizenden kilometers van hier, naar dezelfde zon kijken als wij". De meest dierbare plek, is waar je kinderen wonen. Wat zeven tien jaar lang thuis leek. blijkt het niet echt te zijn. Meer een soort station, vertrouwd dat wel, en mooi ook. Best een plek waar het lang goed toeven zal zijn. Maar als ds Huisman met emeritaat gaat. pakt het echt paar meteen het vliegtuig naar Zuid-Afrika. Mieke van der Jagt Kenners zeggen: vlas is net als wijn, het jaartal speelt een grote rol. Hoewel de oogst van het frêle gewas nog maar net is begonnen, is duidelijk dat 1991 niet een écht goed jaar zal zijn. Daarvoor is een te gróót deel van het vlas aangetast door regen, hagel en wind. Overal op de Zeeuwse akkers - maar vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen - is vlas te vinden. Na het plukken wordt het gewas in zwaden op het land gelegd of opgetast in hokjes. Dat hangt af van de ver dere verwerking. Daarbij gaat van het vlas bijna niets verloren. Vrijwel alles kan gebruikt worden. In spinnerijen wordt linnen vervaar digd. Uit gezwingelde vlaslokken worden garen en touw ge maakt. Uit het afval kan papier worden geproduceerd en er worden bouw- en meubelplaten van geperst. De zaadbollen leveren lijnolie op, voor verwerking m verven, zeep en kunsthars. Vlas is niet alleen een rijk gewas, het is ook mooi. Tijdens de bloei stoffeert het blauw en blond het landschap (foto Camile Schelstraete) pagina 15 den en De Bruijn. In soortgelijke bewoordingen als in zijn brief aan Glerum wendt de directeur zich tot de hoofden als reactie op een brief waarin zij aandacht vragen voor een aantal knelpun ten. De problemen rond invul ling van vacatures, de ellende die daardoor onstaat bij het op nemen van vakanties, de grote werkdruk, de vraag wanneer me dicijnen moeten worden voorge- (Slot zie pagina 13 kolom 7) van onze verslaggever) BRUSSEL - De Vlaamse deelregering wil nog dit jaar een olieveegschip aanschaffen, naar het voorbeeld van de Smal Agt van Rijkswaterstaat in Nederland. Gemeenschapsmi nister van Openbare Werken Johan Sauwens heeft daarover overeenstemming bereikt met de Vereniging van Baggeron- dernemingen Zeeschelde, een combinatie van Dredging In ternational en nv De Nul in Aalst. De 'olieveger' wordt bij calamiteiten ingezet op de Westerschelde, maar ook op het Kanaal Gent-Terneuzen en het Albertkanaal. Aanvankelijk wilden de plannenmakers van Openbare Werken gebruikmaken van een bestaand ploeg-baggerschip. de DN 30. Maar bij nader inzien werd de combinatie van bag geren en olievegen niet ideaal gevonden. Woordvoerder D. van den Bulcke van De Nul in Aalst: „Zo'n combinatie lag min of meer voor de hand. Voor het openhouden van sluizen en voor andere baggerwerkzaamheden verhuren we ook re gelmatig schepen aan de staat. Maar waar eerst werd ge dacht aan het ombouwen van een bestaand schip, is nu beslo ten nieuwbouw te plegen." Kamerlid doet beroep op minister RILLAND - Minister drs P. Buk man van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij moet acuut maatregelen nemen om de beunhazerij in de mosselsector tegen te gaan. Met name aan het met de hand rapen van mosse len en mosselzaad moet paal en perk worden gesteld. Het Eerste Kamerlid drs H. Eversdijk vraagt Bukman per brief om ac tie. Hij suggereert een snelle, eenvoudige wijziging van de Visserijwet, waardoor de beun hazerij - anders dan nu het geval is - beter kan worden bestreden. Met zijn brandbrief aan de mi nister haakt Eversdijk in op kri tiek van de belangenvereniging Zevibel. Voorzitter J. D. de Voogd van deze club luidde re cent de noodklok. Vooral op de bij eb droogvallende wadden worden meer dan normaal hand matig mosselen en zaad ver gaard. Er is geen sprake meer van rapen voor eigen gebruik. Het gaat puur om geld verdie nen en gelet op de schaarste aan mosselen - waardoor de vraag groter is dan het aanbod en de prijzen hoog zijn - lukt dat aar dig. Senator Eversdijk wijst Buk man erop dat allerlei handwerk tuigen worden gebruikt, als hark, riek en kruiwagen. Er wor den op grote schaal mossels ver zameld, in het bijzonder halfwas schelpdieren. Die worden ver volgens zwart of grijs verhan deld, aldus het kamerlid. Het ra pen vindt bovendien plaats in de gesloten periode van de mos selzaadvisserij en in gebieden waar de mechanische visserij niet is toegestaan. Eversdijk ver wacht, als er niet wordt ingegre pen, toename van de beunhaze rij, omdat het een uiterst lucra tieve handel is geworden. Hij vreest dat de gang van zaken ertoe zal leiden dat ook de regu liere kwekers massaal in de ge sloten periode op mosselzaad gaan vissen, met alle vervelende gevolgen van dien. Eversdijk wil een terugkeer naar de vroegere situatie, waarin het rapen met handwerktuigen was verboden. Hij ziet twee mogelijkheden: wij ziging van de Visserijwet of toe passing van de Natuurbescher mingswet, omdat door het betre den van de slikken en schorren forse schade wordt toegebracht- aan flora en fauna. Het kamerlid geeft de voorkeur aan wijziging van de Viserijwet of uitgifte van een zogenaamde algemene maatregel van bestuur. Volgens Eversdijk wordt het tijd dat het ministerie eens wat doet. Zevibel trok al in 1990 aan de bel; er gebeurde niets. Het ka merlid heeft afgezien van het stellen van vragen. Hij gelooft dat een brief aan de minister sneller werkt en haast is gebo den. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de staatssecretaris van welzijn, volksgezondheid en cultuur geadviseerd Zeeuwse dagver blijven en gezinsvervangende tehuizen voor gehandicapten uit te breiden tot een bedrag van 787.000 gulden. Het grootste deel van het geld moet worden besteed aan uitbreiding van dagverblijven voor ouderen. De Rank in Goes kan met tien plaatsen worden vergroot (245.920 gulden), De Dagboog in Terneuzen met acht (226.120 gul den), Eeckenstein in Sint Jan steen met twee (56.530 gulden) en De Windroos in Middelburg met vier (113.060 gulden). Bo vendien kan voor de nevenvesti ging van De Windroos in Vlissin- gen 25.000 gulden worden be steed aan huisvestingslasten. De gezinsvervangende tehuizen Singelzicht in Middelburg en Paardestraat in Vlissingen kun nen hun tweede lokatie elk met twee plaatsen uitbreiden (res pectievelijk 60.224 en 56.530 gul den). Op basis van een speciale regeling heeft Zeeland recht op een totaal bedrag van ruim 1,3 miljoen gulden. Het nog reste rende deel (515.000 gulden) wil len gs besteed zien aan het ma ken van nevenvestigingen van gezinsvervangende tehuizen. Op die manier kunnen op ver schillende plaatsen kleinschali ge voorzieningen worden ge maakt. Doordat het overleg over de nevenvestigingen nog niet is afgerond, kan over de besteding van de ruim vijf ton nog niet wor den geadviseerd. Gs schrijven de staatssecretaris, dat zij dat advies nog wel dit jaar willen in dienen. MMI I I I I I I I I I I I - Ze zijn nogal benauwd van onweer. Altijd als het gaat bliksemen en donderen, komt de hele familie uit bed om oudenuets, rond de keu kentafel het oordeel af te wachten. Onlangs was het goed raak. De hele nacht ge knetter en nog eng dichtbij ook. De oudste zoon ver scheen ter vergadering in zijn mooiste merkspijker- broek met een gloednieuwe, dure sioeater. „Waarom heb jij je goeie goed aan?", wilde de moeder tussen de don derslagen door weten. „Nou, als het inslaat en de boel brandt hier helemaal af, heb ik tenminste mijn beste kleren nog". De vader bleek onder de indruk van die redenering. „Die jongen kan nadenken, dat heeft hij van zijn vader". Oprecht verbaasd was de jongste zoon. „Wat doe 'jij hier dan in die uitgelubberde tricot- pyama?".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9