Het einde van het overleg-model 'Kerkelijk toerisme': je elders thuis voelen PZC Prijsverhoging pil schandalig Chinese vrouwen doen monnikenwerk achter computer opinie en achtergrond levensbeschouwing li 1111111111111111111111111 Voor PvdA-leider Wim Kok is er geen weg terug meer ZATERDAG 27 JULI 1991 Kerkelijk toerisme, daar mee wordt wel gedoeld op leden van een kerkelijke ge meente, die het in hun eigen wijk of plaats niet kunnen vin den en dan op zondag (soms ook door de week) hun heil el ders zoeken: in een naburige gemeente of parochie, waar de predikant hun beter bevalt of de liturgie meer in hun geest is. Daar voelen ze zich thuis en leven ze zo goed als dat op af stand mogelijk is mee. Wie in de kerk min of meer thuis is, zal dit verschijnsel on getwijfeld herkennen. Zo niet, dan is het in elk geval voorstel baar in zover het aansluit bij te genstellingen tussen individu le zin van dat woord lid zal kun nen worden van een gemeente waar hij of zij niet woont. Het voorstel was uiteraard niet lichtvaardig, maar na langdu rig overleg en met ernstige ar gumentatie op tafel gelegd door een commissie, die was in gesteld zo gaat dat immers op grond van veel vragen en opmerkingen uit het hele land. Dat gebeurde nu al weer een aantal jaren geleden. Toen hield de synode het aan. Nu echter werd het, maar niet zon der nogal wat tegenstemmen, aangenomen. Sommige ont wikkelingen zijn niet tegen te houden. Of moeten we on danks alle bezwaren zeggen, -- (Door Yojaiia S karma, Inter Press Service, IPS) Zeven uur per dag achter beeldscherm en toetsen bord zitten is één ding, al die tijd teksten intikken in een taal die je niet begrijpt is iets heel anders. Dat laatste werk doet de Chinese Zhao Qiao, die acht- tiende-eeuwse Engelse gedich ten intikt zonder er enig idee van te hebben waar die poézie over gaat. Zhao maakt deel uit van een heel leger van jonge vrouwen die werken in een zogeheten intyp- bedrijf te Zhuhai, een Chinese plaats net buiten de Portugese kolonie Macau. Deze arbeidsin tensieve bedrijfstak, waar mil joenen lettertekens op diskette worden gezet om vervolgens in westerse gegevensbanken te worden opgenomen, is de laatste tien jaar een lucratieve zaak ge worden voor China. De uitbesteding van gegeven sinvoer aan het buitenland be gon zo'n twintig jaar geleden. Bedrijven lieten hun papieren informatie in het Caribisch ge bied of op de Filipijnen opnemen in computerbestanden. Vooral Amerikaanse bureaus voor marktonderzoek lieten dit mon nikenwerk graag over aan laag betaalde Filipino's of Westin diërs. Later, toen computers ook bij andere soorten bedrijven op gang maakten, zagen deze zich voor de gigantische opgave ge steld hun conventionele schrif telijke dossiers om te zetten in computerbestanden. Ook zij wa ren er als de kippen bij om deze vele mensjaren opslokkende klus te laten doen in lagelonen landen. De Filipijnen waren hierbij aan vankelijk in het voordeel, omdat dit land over een flink reservoir van Engels-spekende arbeids krachten beschikt. Maar dankzij nog lagere lonen slaagde China erin een groot deel van de markt te veroveren, de taaihandicap ten spijt. Snelheid „De taal doet er niet toe, want de arbeidster hoeft niet te snappen wat ze typt", legt Nikki Yuen uit, manager van het in Hong Kong gevestigde bedrijf Computers hip. „Het gaat om snelheid en accuratesse. De taal is alleen van belang bij met de hand ge schreven documenten, waar je soms moet raden wat er precies staat. In dat geval sturen we het materiaal naar de Filipijnen." Haar bedrijf is een joint venture aangegaan met het Chinese overheidsbureau voor statisti- sche informatie, om vanuit Zhu- hai westerse firma's te kunnen bedienen. Het heeft in China j zo'n duizend mensen in dienst,1 Verder werkt Computership sa men met een Filipijnse onderne- ming van zo'n vierhonderd werknemers. Ook in Indonesië j wordt enige gegevensinvoer ver zorgd, maar voor de grote inter- j nationale klussen kan dit land niet tegen China opboksen. China begaf zich begin jaren '80 voor het eerst op dit terrein, toen 1 het openingen begon te maken naar de buitenwereld. In 1989 werden er, met behulp van VN- gelden voor technologie en trai ning, in alle provincies compu tercentra opgericht, dertig in to taal, om informatie van de volks- telling te verwerken. Ook wer den er mensen naar het Westen gestuurd voor een korte oplei- ding in computerbeheer en tech- j nieken voor gegevensverwer king. Maar toen de volkstelling voorbij was, hadden de mede-1 werkers niets meer omhanden. Om de verworven vaardigheden en apparatuur te gelde te maken ging het statistisch bureau een samenwerking aan met Compu- j tership, waarvoor het in alle der-1 tig provincies gegevens laat in- voeren. Op dit moment worden in Zhu- hai alle Engelse gedichten, ge publiceerd tussen 600 en 1900, in een grote gegevensbank opge nomen. Andere werkneemsters zijn bezig ingewikkelde wettek sten in te tikken voor een juridi sche data-base in de VS, die in de toekomst ook voortdurend geactualiseerd zal worden. Een nog ontzagwekkender onderne- ming is het bladzijde voor blad zijde intypen van oude edities van kranten. De kaartenbakken van een grote Amerikaanse uni versiteit ondergaan eenzelfde behandeling. Yuen gelooft dat de sector voor- j lopig zal blijven groeien. „Er wordt geschat dat er alleen al in de VS genoeg schriftelijke infor matie op invoer ligt te wachten om ons tien jaar bezig te houden/ En bedrijven gaan maar door; met papier produceren." (Van onze verslggeefster Carine Neefies) In Nederland zijn zo'n vijftien soorten anticonceptiepillen. Ze worden op de markt ge bracht onder 26 verschillende merknamen. De pillen die niet door het ziekenfonds worden vergoed, worden vanaf 1 augus tus per halfjaar gemiddeld zo'n 12 gulden duurder. Marvelon, Trinordiol en Trigy- non zijn de populairste anticon ceptiepillen in Nederland. Deze pillen zijn zeer geliefd, omdat ze minder dan 50 microgram oe- strogeen bevatten. Te veel oe- strogeen kan nare bijwerkingen veroorzaken. De kans bestaat zelfs dat de pilgebruikster een hart- of vaatziekte krijgt. De populaire pil Marvelon kost nu per half jaar 37,96. Zieken fondspatiënten moeten voor de ze pil een eigen bijdrage van 5,81 betalen. Particulier verze kerden betalen 10,35 extra aan apothekerskosten plus btw, waardoor de totale prijs op onge veer 50 komt. Door de prijssstijging die de ge neesmiddelenfabrikanten per 1 augustus invoeren, wordt Mar velon 11,24 duurder en kost straks 49,20 per halfjaar. De ei gen bijdrage voor de zieken fondspatiënte wordt automa tisch ook 11,24 hoger. Voor taan betaalt deze pilgebruikster ieder half jaar 16,72. De particulier verzekerde is straks 61 kwijt voor een doos Marvelon. Afhankelijk van de polisvoorwaarde vergoedt de verzekeringsmaatscappij de pil in zijn geheel, gedeeltelijk of he lemaal niet. Marvelon werd in 1981 door het farmaceutische concern Orga- non als wereldprimeur op de markt gebracht. Het was een be langrijke voorloper in de serie 'lichte pillen' die nauwelijks bij werkingen veroorzaakten. De nieuwe pil leidde niet tot ge wichtstoename en vooral veel jonge gebruiksters merkten dat hun huid minder vet werd. Marvelon is een zogenoemde strippil. Op iedere strip zitten 21 pilletjes die allemaal zijn samen gesteld uit dezelfde hoeveelheid hormonen. Na drie weken houdt de gebruikster 'een pauze-week' waarna ze weer overgaat op de volgende strip. Eigen bijdrage De prijsverhoging van de anti conceptiepillen is behoorlijk in grijpend voor de pilgebruik- sters. Sommige vrouwen die nooit een cent moesten betalen, moeten nu plotseling naar de portemonnee grijpen. Dat geldt vooral voor ziekenfondsverze kerden die bij voorbeeld de lich te pil Trigynon slikken. Deze pil kost nu per half jaar ƒ38. De ziekenfondsverzekerde moest volgens de normen van het Geneesmiddelen Vergoe- dings Systeem (GVS) voor deze pil geen eigen bijdrage betalen. Als Trigynon straks elke zes maanden 54,70 kost, moet de ziekenfondsverzekerde wel een eigen bijdrage betalen. De fabri kanten verhogen de prijs waar door de GVS-norm met ruim 16 wordt overschreden. De pil gebruikster is de dupe en moet voor deze extra kosten opdraai en. Trygynon kost straks bijna 110 gulden per jaar en is hiermee een van de duurste anticoncep tiepillen in Nederland. Trigynon is een zogenoemde driefasenpil en werd in 1980, vlak voor de komst van Marve lon, geïntroduceerd. Deze pil probeert de natuurlijke cyclus zo goed mogelijk na te bootsten. In een maandelijkse strip zitten drie soorten tabletten die elk een andere dosis hormonen be vatten. Trigynon is in Nederland redelijk populair, omdat de pil zorgt voor een regelmatige men-1 struatie-cyclus. Goedkoop Vrouwen die zware anticoncep-1 tiepillen nodig hebben, zijn' straks relatief het goedkoopst uit. Van de vijftien soorten kent Nederland zeven zware pillen waaronder Microgynon-50 en Lyndiol 5. Deze laatste was in 1961 de eerste anti-conceptiepil in Nederland. Anticonceptie- I middelen waren nog taboe en in de bijsluiter werd nadrukkelijk gewaarschuwd dat „dit middel zwangerschap voorkomt". Lyn diol 5 kost nu 23,55 en is straks voor ƒ31.14 te koop. De zieken fondsverzekerde die voorheen voor deze pil geen eigen bijdrage moest betalen, telt straks iedere maand 5,48 neer. Lyndiol is een zware pil en bevat maar liefst 50 microgram oestro- geen. De gebruikster is eerder vatbaar voor hart- of vaatziek ten. Hoewel de laatste jaren tien tallen lichte pillen zijn ontdekt, zijn er nog steeds vrouwen die deze zware pil nodig hebben. Het hormoonstelsel van deze groep vrouwen reageert niet goed op de lichte pil. Ze krijgen voortdu rend bloedingen en hebben meer oestrogeen nodig, dus slikken ze een zwaardere pil. Sommige vrouwen zijn wel twee of drie jaar bezig voordat ze de voor hen geschikte anticoncep tiepil hebben gevonden, vertelt Van Zijl, hoofdbestuurslid van de apothekersorganisatie KNMP. „Juist daarom is die prijsverhoging zo schandalig. Vrouwen kunnen nu niet zeg gen: Ach, dan neem ik maar een goedkoper pilletje', omdat hun lichaam hier hoogstwaarschijn lijk anders op reageert. Ze wor den nu gedwongen om extra geld neer te tellen. En de genees middelenfabrikanten realiseren1 heel goed dat zij een monopolie positie hebben. Daar maken ze nu flink misbruik van". en gemeenschap, die zich in de maatschappij van onze dagen overal voordoen. Het heeft bo vendien te maken met een dui delijk afgenomen wijk- of dorpsbewustzijn (hoeveel men sen ken je tegenwoordig nog in je straat?) en een toegenomen mobiliteit, die je in staat stelt te gaan en staan waar je wilt. Maar doet dat kerkelijk toeris me niet ernstig afbreuk aan de geestelijke samenhang, die je toch in een kerkelijk verband zou mogen verwachten? Mag of moet de onderlinge verbonden- heid-in-de-Heer niet veel zwaarder wegen dan de tussen verschillende mensen natuur lijk altijd aanwezige verschil len in opvatting en beleven? Het is begrijpelijk, dat zulke vragen worden gesteld, zeker in een tijd waarin elke integra tie, elke samenhang zozeer on der druk staat. Mensen, die in ander verband - politiek, cul turele belangstelling mijlen van elkaar afstaan, zouden in de kerk elkaar ondanks alles toch moeten vinden... Vandaar dat wat laatdunkende woord 'toerisme'. Drong de consu mentenmentaliteit ook al in het geestelijk leven door? Zijn we zelfs daar op weg naar een egocentrische vrijblijvend heid? 'Buiten-lid' Het is dan ook geen wonder, dat de generale synode van de Nederlandse Hervormde kerk onlangs de nodige moeite had met het voorstel om het onder vrij strikte condities mogelijk te maken, dat iemand in de vol dat ze niet tegengehouden mó gen worden? Want het waren geen onbe langrijke ontwikkelingen, die in deze richting werkten. Deels waren ze van sociologische aard: al lang doorbreken ons wonen, werken en de vrijetijds besteding het geografisch pa troon, dat onze samenleving keurig indeelde. Zou dat alles, zo invloedrijk als 't is, dan in godsdienstig verband buiten beschouwing moeten blijven? We zeggen toch niet voor niets, dat het geloven te maken heeft en moet hebben met de dingen van alledag. Doet het dan niet krampachtig aan om juist hier het geografisch patroon van de woongemeente zo strak te handhaven? Daarnaast zal ieder moeten er kennen, dat er alle tijden door in de christelijke gemeente niet alleen nuanceringen en ver schillen hebben bestaan in het beleven en belijden, maar dat dat vaak ook leidde tot erken de, gelegitimeerde organisato rische vormgevingen. Al in de Nieuw-Testamenti- sche tijd is sprake van afzon derlijke groeperingen rondom de apostelen Petrus en Paulus. Die werden niet onderdrukt, maar met elkaar in gesprek ge bracht: het eerste 'concilie' in de kerk. Daarom ging het en is het alle tijden door blijven gaan: datje elkaar niet veroor deelt en dus eigenlijk afschrijft, maar in het veelkleurig geheel erkent en blijft erkennen. De eenheid-in-de-Heer is geen rim pelloos gegeven, maar een kerk in eigen dorp of wijk tegenover mogelijkheden tot ontplooiing van een persoonlijke overtui- Noodzakelijke samenhang van de ging (foto Pieter Honhoff) spanning waarin je elkander niet loslaat. En juist zó is de kerk, op haar best althans, in meerdere of mindere mate voorbeeld geweest voor men sen, stromingen en partijen in de samenleving, die in hun in dividualisme of groepsbewust- zijn niet of nauwelijks in staat waren met anderen rekening te houden. Ruimte Waar in een maatschappij het individualisme hoogtij viert, natuurlijk, daar dreigt de noodzakelijke samenhang (ge meenschappelijke verantwoor delijkheid. samenwerking, aanspreekbaarheid op waar den en normen) verloren te gaan. Dat geldt niet alleen in de kerk. maar vooral waar mensen op elkaar aangewezen zijn. Maar daarnaast geldt ook, dat er ruimte moet zijn voor de ontplooiing van een persoonlij ke overtuiging. Daarvoor is, in elk geval op z'n tijd, ook wenselijk of zelfs no dig, dat je je ergens thuis voelt; dat je niet steeds de neiging voelt tegen een bepaald denkklimaat op te moeten ko men; dat je je verstaan weet en in een bevrijdend èn verplich tend verband opgenomen. Zo functioneert dat immers ook in het verenigingsleven en in het vrijwilligerswerk, om eens iets te noemen, dat ik overigens ze ker niet op één lijn met de kerk en het geloof zou willen stellen. Wanneer zo de i'uimte voor de ontplooiing van de persoonlij ke overtuiging geboden wordt, dan is er ook kans op overleg en mogelijk zelfs verbondenheids- gevoel met hen wier overtui ging en levenswijze heel anders gericht zijn. Je kunt dat beter als bij verrassing ontdekken dan dat je je schikt in wat als afgedwongen en opgelegd wordt ervaren. Het bewuste synodebesluit lijkt me dan ook belangrijk en zeker niet alleen met het oog op kerkelijke regelgeving. Ik wil 't ook niet zien als toegeven aan een betreurenswaardige, maar onvermijdelijke ontwikkeling, als opgeven van de eenheid die als heilig gegeven bewaard had moeten worden. Je kunt 't na tuurlijk betreuren, dat het in de kerk nauwelijks minder ge- compliceed ligt dan in de rest van de wereld. Het lijkt me ech ter raadzaam met de nodige wijsheid te zoeken naar wegen waarop die eenheid gestalte kan krijgen. Om ze, waar men sen haar ontdekken, als ge schenk te ontvangen. In het groot geheel van de oe cumene kwamen we in de loop van de laatste decennia tot een soortgelijk inzicht. Toen in 1948 de Wereldraad van Ker ken werd opgericht, verwacht ten velen dat dit op afzienbare termijn zou leiden tot hereni ging van kerkgenootschappen. Dat blijkt veel langzamer en moeizamer in z'n werk te gaan. Je kunt de vraag stellen of en in hoeverre dat erg is: hoeveel ge wonnen wordt bij het slechten van organisatorische verban den waarin mensen in samen hang met hun zeer uiteenlo pende omstandigheden en denkwerelden hun geloof bele ven en belijden. Hoeveel gaat daarbij verloren of wordt als wezensvreemd aangevoeld? En dat moetje dan vergelijken met de ontmoeting, het ge sprek, de samenwerking, de ge meenschappelijk genomen verantwoordelijkheid, waarin deze nog steeds apart bestaan de kerken elkander ook heden ten dage vasthouden. De een heid-in-de-Heer is ten diepste een geheim. Ze kan ook heel wat verscheidenheid van per soonlijke overtuiging aan. T. Rinkema (Van onze parlementaire redacteur Carel Goseling) Wim Kok, PvdA-leider, vi ce-premier en minister van financiën, wilde het niet te hard zeggen. Toch was zijn boodschap niet mis te verstaan. Als de vakbeweging 'oorlog' wilde met het kabinet over de aanpak van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid, kon zij die krijgen. Hij zou voor het dreigen met acties in elk geval niet op zij gaan. Ook niet als de tegenstellingen onoverbrug baar dreigden te worden. Kok heeft duidelijk een andere koers ingeslagen. Wat hem be treft moet de PvdA niet meer achter de vakbeweging aanlo pen. De sociaal-democraten moeten een eigen lijn trekken en daar ook voor staan. Alleen zo kan het land gered worden. Kun nen er over vier jaar aan het eind van de kabinetsperiode resulta ten van het beleid aan de kiezers getoond worden; een beloning via het stemhokje incasseren. Natuurlijk, het kabinet zou eni ge steun van de vakbeweging kunnen gebruiken. Bijvoorbeeld bij het maken van afspraken over loonmatiging in ruil voor het scheppen van meer banen, scholing en de opvang van kan sarmen. Maar ach, zo zwaarwe gend is dat ook weer niet. Met het stellen van hoge looneisen treft de vakbeweging immers zichzelf ook. Neemt op den duur de werkgelegenheid af en zullen zaken als het scheppen van meer banen, scholing en maatregelen voor kansarmen op een andere wijze gefinancierd moeten wor den (lees: hogere lasten). Voor Kok is er geen weg terug meer. De oud-voorzitter van de FNV heeft voor de confrontatie met zijn vroegere achterban ge kozen. Een opmerkelijke koers- wending. mede ingegeven door het feit dat er als regeringspartij keuzen gemaakt moeten worden waai- men vroeger in de opposi tie kon volstaan met leuzen. Kok krijgt echter ook steun bin nen zijn eigen partij. Te lang is de PvdA gezien als de partij voor 'softies', alles wat ziek, zwak en misselijk was. De sociale rechts staat, mede door de PvdA opge bouwd, is te ver doorgeschoten. Er maken te veel mensen ten on rechte gebruik van, waardoor de kosten uit de hand lopen. Steeds hogere premies wil straks nie mand meer betalen en dus meer werkgelegenheid. Er wer den wat 'oude' afspraken herbe vestigd en daar bleef het bij. Ie der ging vervolgens een eigen weg. Dit voorjaar vonden werkgevers en vakbonden een centraal over leg met het kabinet niet eens meer nodig. Er viel toch niets te bespreken, luidde het excuus. Men regelde de zaken zelf wel via de cao-onderhandelingen, goed schiks of kwaadschiks. Hoe ver ook werkgevers en bon den uiteen waren gegroeid bleek wel binnen de SER, toen men daar gezamenlijk tot een advies aan het kabinet moest komen over de aanpak van ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid. Werkgevers en vakbonden ble ven mijlen uit elkaar staan, on danks het stootkussen van de kroonleden binnen de SER. De onmacht ten top. Geen wonder dat vanuit de PvdA het verdeel de SER-advies als 'een gemiste kans' werd omschreven. Werk gevers en vakbonden hadden de mogelijkheid om het bestaans recht van de SER, en daarmee indirect van het consensus-mo del, te bevestigen hopeloos ver knoeid. Kloven De kloven zijn inmiddels gesla gen. Binnen de FNV doen stuk ken de ronde, waarin ervoor ge pleit wordt afstand te nemen van 'bondgenoot' PvdA. De rela tie tussen CDA en CNV staat al langer op een laag pitje. CDA en PvdA gaan, binnen en buiten het kabinet, een steeds 'hardere' koers varen. De werkgevers ha meren op lagere lasten en zwaai en met de geldbuidel als de vak beweging te veel eisen op tafel legt in cao-onderhandelingen. Want de werknemer, dus ook het vakbondslid, is nog altijd het meest gevoelig voor het eigen loonzakje, nietwaar? In de jaren '80 ging het sociaal- economisch slecht. Na enig aar zelen bleek iedereen bereid, ka binet, werkgevers en vakbon den, om via een gezamenlijke ac tie het onheil te helpen keren. Dat lukte. Het gaat weer goed, is nu de algemene mening. Het ge zamenlijke belang is daarmee weggevallen. Voor overleg en consensus is geen plaats meer. Ieder voor zich waarbij de over koepelende overheid ook nog een eigen rol gaat spelen. Niet verzoenend maar confronte rend. De jaren '80 liggen ook al zo ver achter ons... dreigt het stelsel ook voor de mensen die er echt op aangewe zen zijn, verloren te gaan. En dat is pas echt a-sociaal. Kok deinst er ook niet meer voor terug de uitvoeringinstanties in de sociale zekerheid, vaak be stuurd door vakbonden en werk gevers, hard aan te vallen. Zij gaan te veel van de belangen van de cliënt uit. Die mag het vooral niet nog moeilijker worden ge maakt. Kafka-achtige toestan den, aldus Kok, waar zo snel mo gelijk een einde aan gemaakt moet worden. De bewindsman trekt daarmee een vorig jaar ingezette lijn door. Een fijn die regelrecht voert tot het einde van het consensus-mo del in ons land. Het einde van het voortdurende overleg tussen kabinet, werkgevers en vakbon den om gezamenlijk te zorgen voor een breed draagvlak voor allerlei maatregelen. Voortouw Hoe snel het consensus-model aan de kant wordt geschoven blijkt ook als we terugkijken naar 1990. In zijn Eindhovense rede (24 september 1990) legde Thijs Wöltgens, fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, al de fundamenten. Hij gaf daar aan dat de politiek naar zijn me ning weer het primaat, het voor touw, in ons land moest krijgen. Niks terugtredende overheid. Nee, de politiek moest zelf weer besluiten durven te nemen. Er mocht niet meer gewacht wor den op adviezen van werkgevers en vakbonden, op de SER of de Stichting van de Arbeid. 1 Wöltgens trok zijn lijn door bij de algemene politieke beschou wingen over de rijksbegroting 1991, op 9 oktober 1990 in de Ka mer. Volgens hem dreigde de po litiek zich te verlammen door overleg dat zich van commissie naar werkgroep en adviesaan vraag voortsleepte. „Dan zakt het beleid en de aanpak van de problemen weg in een moeras van inspraak en advies. Het ka binet mag grote waarde hechten aan overeenstemming met de sociale partners. Er komt echter een moment dat het de zaken waar het zelf voor verantwoor delijk is, zowel wet- en regelge ving, niet meer mag laten afhan gen van consensus. Dat moment is nu aangebroken". Even later was de PvdA'er nog duidelijker: „Het zelfrespect van de politiek gaat mij aan het hart. Waar belangenorganisaties de uitvoering 'van onze gemeen schappelijke wil blokkeren, daar mag de politiek niet op zij gaan". Een variant op het bekende standpunt van CDA-fractielei- der Brinkman 'regering, regeer', en het verwijt van WD'er Bolke- stein dat het kabinet allerlei las tige besluiten wegschoof, omdat er nog een verplichte adviesron de langs de sociale partners moest plaatsvinden. Nu hadden de sociale partners de politiek eind 1990 ook wel een kans voor open doel geboden. Met veel pijn en moeite wist het kabinet nog een soort centraal overleg met werkgevers en vak bonden bijeen te krijgen. De po litiek was vragende partij en echte besluiten vielen daar dan ook niet. Zeker niet bij het voor naamste onderdeel: de voortge zette loonmatiging in ruil voor Wim Kok: PvdA-leider, vice-premier van het kabinet met het CDA, minister van financiën, oud-vakbondsleider foto Toussaint Kluiters/ANP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4