Voordelta goed voor waterkracht Wij voelen ons in de steek gelaten Loc 137 wordt fraai tramrijtuig Perkpop festival in teken van blues in beeld Hersenscan toont groei tumor Anouk P2C provincie zaterdag 27 juli 1991 11 Rapport noemt Brouwersdam als lokatie Ex-krij gsgevangenen Heinkenszand huldigt 'zilveren! schilder GOES - In het kantoortje van de remise van de Stoomtram Goes-Borsele hangt een fraaie foto van een elektrische stoomlo comotief. Op de plaat, genomen in de jaren dertig, wacht de 137, zoals het gevaarte door ingewijden wordt genoemd, pronkend op het begin van de reis. Voor de SGB-remise in Goes staat eind juli 1991 een lichtelijk vervallen rijtuig, dat op het eerste oog weinig overeenkomsten met de oude 137 vertoont. En toch; hier staat hetzelfde beestje. Als alles volgens planning verloopt, glijdt het gevaarte over een paar maanden weer over de rails. Dit keer niet als loc, maar als rolstoel-vriendelijk rijtuig. Luuc Steendijk laat met enige trots de riante toilet aan boord van de oude 137 zien. Een rijtuig, speciaal aangepast aan gehan dicapte reizigers. Met links en rechts hydraulische liften, uit- neembare banken en dan natuurlijk, die ruime wc. De Stroom tram Goes-Borsele rijdt al twintig jaar met zijn nosta- ligische stoomlocomotieven en rijtuigen door het Zuidbevel and- se landschap. Maar voor mensen met een lichamelijke handicap zat een ritje met de oude locs er tot nu toe zelden in. Daar moest verandering in komen, vond de SGB, en klopte bij diverse instanties aan voor geld, zodat een rijtuig aangepast kon worden. Onlangs kwam de vijfde financiële toezegging binnen; het comité kinderpostzegels schonk de SGB 27.000 gulden. Daarmee is de voor het gerenoveerde rijtuig benodigde 100.000 gulden ruimschoots binnen. Steendijk. in het dagelijks leven scheepsmachinist, is één van de vele vrijwilligers die in de vrije uren aan het rijtuig werkt. „Dat is het leuke aan de stoomtram; alles wordt door vrijwilligers ge daan. Iedereen draagt zijn steentje bij." De vrijwilligers van de SGB hopen het speciale rijtuig op 1 okto ber te kunnen presenteren. De loc 137 in renovatie (foto Willem Mieras) De formatie Charmin' Children uit Hulst tijdens het Perkpop festi val vrijdagavond in Perkpolder (foto Carnile Schelstraete Contract Charmin' Children vijf cd's PERKPOLDER - Champagne voor Charmin' Children uit Hulst. De vijf leden tellende band kreeg enkele uren voor het begin van het Perkpop festival vrijdagavond in Perkpolder het bericht dat de gerenommeerde platenmaatschappij Virgin een contract met de muzikanten aangaat voor de produktie van vijf cd's. Groepsmanager Joost Neelemans verwacht dat het eerste volwassen pronkstuk van Charmin' Children begin volgend jaar van de 'pers' zal rollen. „Dit is natuurlijk helemaal te gek", verwoordde Neelemans z'n trots over zijn vier jongens en één meid. „Het zat er een beetje aan te komen, want we hadden al een voorcontract voor onze in juni uitgebrachte mini-cd. Maar het was toch spannend of het grote werk zou doorgaan. De mi ni was een uitprobeersel voor Virgin. Even kijken of het zou aanslaan. Blijkbaar is dat ge lukt. Mede dank zij het grote aantal optredens in het alterna tieve clubcircuit en voor radio en televisie (de VPRO)." De vijf cd's worden wereldwijd uitgebracht. Charmin' Children maakt dansbare new-wave met een ferme knipoog naar Echo and the Bunnyman. Deze week kwam hun single Chew It op de platenmarkt. Het nummer is te vens te vinden op de mini-cd Uck. Zondag 1 september speelt de band samen met zo'n veertig an dere groepen uit Nederland, En geland en de Verenigde Staten op het Ein Abend In Wien festi val in de Rotterdamse Doelen. De organisatie van het twee daagse muziekfestijn voor 'pro gressieve bands' is onder meer in handen van het muziekblad Oor en verschillende Nederlandse platenmaatschappijen. Het eve nement wordt vastgelegd op een verzamel-cd. Charmin' Children is op dit werk van de partij met het nummer Chew It. Programmering Dat succes niet altijd waarborg is voor een warm onthaal van de massa, bleek vrijdagavond op Perkpop '91. De handen van het ruim duizendkoppige publiek gingen zo nu en dan slechts flauwtjes op elkaar voor het nieuwe talent. De verklaring hiervoor lag waarschijnlijk in de 'historische' programmering van het Zeeuws-Vlaamse pop festival aan de Zeedijk. Net als de voorgaande drie jaren vorm de blues de hoofdmoot. Daar kwam het publiek dan ook voor. Trekker was andermaal één van Zeelands oudste bands. Draften Blues, de winnaar van de Grote Prijs van Nederland 1988. De groep werd voorafgegaan door de tweede Hulster formatie. Se cond Sight. Gezien de kwaliteit van Perkpop '91 mag voorzich tig worden geconcludeerd dat het festival bezig is zich serieus te ontpoppen tot een Pinkpop in pocket-formaat. Marcel Modde DEN HAAG - De Voordelta ter hoogte van de Brouwersdam is de beste plaats voor aanleg van een bovengrondse pomp-aceu- mulatiecentrale (PAC). Het gaat daarbij om het opwekken van energie door middel van wind en waterkracht. De cen trale heeft de vorm van een gi- Eis tien maanden wegens beroving van cafetaria MIDDELBURG - De 18-jarige Zwollenaar E. S. T. en 20-jarige Vlissinger U. E. C. hoorden vrij dag voor de rechtbank in Mid delburg vijftien maanden ge vangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, te gen zich eisen voor de beroving van de cafetaria aan de Vrede hoflaan in Vlissingen op 22 de cember vorig jaar. Het tweetal maakte negentig gulden buit nadat C. de vrouw die er werkte met een mes had bedreigd en T. de enige andere bezoeker van de zaak met een flesje op het hoofd had geslagen. T. was kort tevoren met een makker uit een strafinrichting in Groningen ontsnapt, waarna hij in Vlissingen onderdak kreeg en C. leerde kennen. Omdat beiden dringend om geld verlegen zaten bedachten zij het plan voor de beroving. Zij bestelden een hap je eten in de cafetaria. Vervolgens deed C. of hij een tientje was verloren en zocht de grond af. De serveerster hielp hem zoeken, waarna hij de vrouw beetpakte, een mes op de keel zette en haar toesnauwde: „Je geld of je leven." In de ver warring griste hij het geld uit de kassa en verdween hij met zijn maat. Pas in april werd het tweetal gearresteerd. Beiden legden te genover de politie een bekente nis af. Op de zitting herriepen zij hun verklaringen en hingen zij een verhaal op dat zij zouden zijn bedreigd door twee onbe kende Amsterdammers. Die zouden de ware daders zijn, maar uit angst hadden T. en P. de schuld op zich genomen. Enig doorvragen door rechtbankpre sident mr R. A. Fibbe liet geen spaan heel van het verhaal. De rechtbank doet 9 augustus uitspraak. gantisch waterbassin. Gelet op de technische mogelijkheden en te verwachten kostenontwikke lingen moet zo'n centrale een dijkhoogte van 75 meter en een doorsnee van 4.000 meter krij gen. Het vermogen van deze wa terkrachtcentrale is 1.500 mega watt, de jaarcapaciteit 30 mil joen kilowattuur (in Borssele staat 873 megawatt opgesteld). Voor de technische haalbaar heid van een bovengrondse pomp-accumulatiecentrale zijn een betrekkelijk geringe water diepte en een goede grondsoort gewenst. En bovendien, in ver band met aansluiting op het hoogspanningsnet, een ligging niet te ver van de kust. Voorts dient een negatieve invloed op de kustverdediging te worden vermeden. De Voordelta voldoet aan alle ei sen; vandaar de keus voor een plek bij de Brouwersdam. Mo menteel is aanleg van een water krachtcentrale financieel-eco- nomisch niet haalbaar, maar de mogelijkheden moeten wel open worden gelaten. Dat blijkt uit het rapport 'De Noordzee...nieu we mogelijkheden', opgesteld door de Interdepartementale Coördinatiecommissie Noord zee Aangelegenheden (Icona). In dat rapport worden ook goede kansen gezien voor windenergie projecten op zee. Verwacht wordt dat de techniek om streeks 2000 zover zal zijn. dat grootschalige projecten uitge voerd kunnen worden. Uitgegaan wordt van parken met een vermogen van 50 mega watt. met een energie-opbrengst gelijk aan een elektriciteitsver bruik van 50.000 huishoudens. Een dergelijk park beslaat een oppervlakte van twee vierkante kilometer. Vanwege de netaan- sluiting kunnen ze niet verder dan 15 kilometer uit de kust wor den aangelegd. Lokaties worden in het rapport niet genoemd. Inzet van getij-energie kan met de huidige beschikbare technie ken in de Nederlandse situatie niet rendabel worden benut, om dat het getij verschil aan de kust te gering is. Ook op langere ter mijn wordt gebruik van getijde energie niet voorzien. Golfener- gie is evenmin rendabel. De golf slag is daarvoor te gering. Milieu De Icona heeft bij 13 vormen van menselijk gebruik van de Noord zee gekeken naar nieuwe ont wikkelingen die zich tot 2020 kunnen voordoen. Nagegaan is hoe deze ontwikkelingen zich verhouden tot de maatschappe lijke behoeften, het financiële draagvlak en het huidige beleid. De conclusie is dat er veel nieu we gebruiksmogelijkheden zijn. maar dat uitvoering in alle ge vallen afhangt van milieu-effect rapportages. Alleen de aanwij zing van natuurgebieden en de bescherming van cultureel erf goed (archeologie) kunnen zon der rapportage plaats grijpen. Voor vis- en schelpdierteelt en natuurontwikkeling is een mi lieu-effect rapportage evenmin nodig, tenzij er sprake is van een grote activiteit. Uit het onderzoek van de Icona valt op te maken dat verder gaande ontwikkelingen op het gebied van exploitatie van bio logische bronnen - waaronder maricultuur - mogelijk zijn. Er wordt een toename van exploi tatie van grondstoffen (zand- en grindwinning) verwacht. De mo gelijkheid van kustuitbreiding wordt haalbaarder geacht dan aanleg van kunstmatige eilan den. Bij kustuitbreiding kan, zij het op milieuverantwoorde wij ze, gedacht worden aan verwer king van afval en verontreinigd slib. Ben Pluijmers (1) ontmoet op de plek waar hij slavenarbeid verrichtte een bewaker van toen. „De enige die niet sloeg". 1 i i i i 1 i i i ii i i m i i i i ii i i i i i i stantie in het leven moet wor den geroepen om deze hele zaak te onderzoeken". Terugkerend op de plaats waar hij destijds z'n slavenarbeid verrichtte, ontmoette de 75-ja- rige Middelburger een bewa ker van toen. Pluijmers heeft hem hartelijk de hand ge schud. „Die vent heeft nooit geslagen. Hij schold ons uit, maar dat moest hij doen tegen over de medebewakers. Ik kon niet kwaad zijn op die man". Mensen, die vinden dat Japan bij ze in het krijt staat: het zijn er zo'n 75.000, verspreid over een groot aantal landen, Oud militairen, maar ook burgers, die door hun kampervaringen volledig in de knoei zitten. Nog steeds. Ook in Nederland woont een groot aantal ex-krijgsgevange nen uit Jappenkampen. Pluij mers schat het aantal nog in le ven zijnde Zeeuwse ex-krijgs- gevangenen op rond de veer tig. Hijzelf kwam als beroepsmili tair in die benarde omstandig heden. Drie-en een halfjaar zat hij in een kamp. Pluijmers kon bij terugkeer in Nederland zijn carrière niet meer afmaken. Hij werd afgekeurd als gevolg van de gebreken die hij in krijgsge vangenschap had opgelopen. De Middelburger maakt een optelsom: Lubbers heeft de ex-krijgsgevangenen laten val len als een baksteen. Minister Van den Broek was de premier al daarin voorgegaan. „Er is er nu maar één in Den Haag, die zich druk om ons maakt. En dat is Wiebenga van de VVD. Ik hoop dat er een kamerdebat van komt". Pluijmers pakt nog eens terug naar de uitspraken van de pre mier van Japan. En zijn spijt- betoon. Dan zegt hij: „Ze zijn er niet met een excuus. Dat is zo goedkoop Ze moeten werke lijk iets echts doen. Hoeveel mensen zitten er nu niet thuis met de brokken. Wachtend op een warmhartig optreden. Mis schien zijn er nog wel andere manieren dan een financiële tegemoetkoming. Welke zou ik zo direct niet weten. Maar er moet een slot aan komen. En een van die middelen is om zeer zeker de mensen die door de gebeurtenissen hun hele fa milie zijn kwijt geraakt of fi nancieel slecht zitten omdat hun carrière is misgelopen een tegemoetkoming te ge ven". Na afloop van zijn bezoek aan Japan kreeg Pluijmers de vraag gesteld: moet de konin gin naar Japan gaan. Zonder de ervaring van dat bezoek en het luisterend oor van zovelen had de Middelburger Wim Kan nagesproken. Nooit niet. Het bezoek had echter zijn gedach ten veranderd. „Maar nou ga je wéér anders denken. Als de ko ningin die Japanse ereschul den niet ter sprake kan bren gen moet ze niet gaan". Jacques Cats Binnenhaven Vlissingen dag lang gestremd KATS - De waterstand in de Vlissingse Binnenhaven moet zaterdag 7 september verhoogd worden tot 1.60 meter boven NAP in verband met het uitdok ken van een schip bij de Ko ninklijke Maatschappij de Schelde. Dat laat de Scheep vaartdienst Ooslerscheldeke- ring in Kats weten. Om het vereiste waterpeil te be reiken wordt vrijdag 6 septem ber bij laag water, omstreeks 18.00 uur, de binnenkeersluis in gebruik genomen. Tijdens het verhogen van de waterstand wordt er geen scheepvaart ge schut met de binnenkeersluis. De grote en de kleine zeesluis in Vlissingen werken alleen als de waterstroom het toestaat. De maximale schutlengte wordt be perkt tot 110 meter. Tot het schip op de Schelde is uitgedokt en de waterstand in de Binnenhaven terug kan, is scheepvaartverkeer van en naar het Kanaal door Walcheren ge stremd. De stremming is tegen zaterdagavond voorbij, ver wacht C. C. de Bruijn, plaatsver vangend hoofd van de scheep vaartdienst. Anderhalf jaar voor twee verkrachtingen MIDDELBURG - De rechtbank jn Middelburg heeft de 24-jarige P. C, A. de V. uit Terneuzen con form de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf waarvan een half jaar voor waardelijk voor twee verkrach tingen en één poging daartoe. Deze hadden plaats in Terneu zen en Sas van Gent in de perio de juni vorig jaar tot en met ja nuari van dit jaar. Daarnaast had De V. vorige zomer ook nog twee aanrandingen gepleegd. De V. werd door de districtspsy chiater in zeer beperkte mate ontoerekeningsvatbaar ver klaard. In de proeftijd van twee jaar van het voorwaardelijk deel van de straf moet De V. zich dooi de reclassering laten begeleiden, De 19-jarige Bredanaar S. C. A. Z. werd voor een verkrachtings poging veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en 210 uur dienstverlening. Hij pleegde zijn daad vorige zomer op Wal cheren. Hij trok een vrouw van de fiets en probeerde haar een eind van de weg af te verkrach ten, maar omdat zij zich hevig verzette bleef het bij een poging. Ook hij moet zich in de proeftijd onder toezicht van de reclasse ring stellen en een cursus sex- uele vorming gaan volgen. Behandeling lijkt niet aan te slaan ROTTERDAM/TERNEUZEN - Een domper op alle goede hoop. Doeltreffender kan Danny Schelkens de gemoedstoestand van de familie uit Vogelwaarde niet schetsen. Een CT-scan van het gezwel in de hersenen van de driejarige Anouk wees vrij dag uit dat de tumor na drie maanden behandeling volgens de methode van de Amerikaan se specialist Burzynski niet is gekrompen. Volgens neuroloog dr Maas van het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam is het gezwel zelfs iets in omvang toegeno- Het bericht was een klap voor de familie Schelkens. Hoewel ze sinds de terugkeer uit de Ver enigde Staten voorzichtig waren met een tè optimistische kijk op de toekomst, hadden ze een der gelijk bittere mededeling toch ook niet verwacht. Danny: „Wij dachten toch dat het beter ging met Anouk. Haar ogen staan recht en in Houston waren in de urine en het bloed sporen van afbraak van de tu mor gevonden. Dokter Maas kon daarvoor geen verklaring geven. Dat was ook moeilijk, omdat hij niet weet wat Burzinsky onder afbraaksporen verstaat. Als de tumor nog even groot was geble ven. dan was de groei tenminste gestopt. Dat zou nog een beetje winst zijn." Houston Anouk reisde in april af naar de privé-kliniek van de Amerikaan se specialist. Hij zou over een be paalde behandelingsmethode beschikken, waarmee het me rendeel van de gecompliceerde hersentumoren kan worden ge nezen. De driejarige Vogel- waardse onderging een kleine operatie. Ze kreeg een katheter ingebracht, waardoor (via een kleine pomp) het speciale medi cijn van Burzinsky 24 uur per dag kan worden toegediend. Volgens de ervaring van de spe cialist slaat de behandeling aan als het gezwel na drie maanden zichtbaar is geslonken, Danny Schelkens heeft de nieuwste hersenfoto's van zijn dochter vrijdagavond nog op de post gedaan naar Houston. „We willen eerst zijn mening over de scan horen. Dan weten we wat we moeten doen. Voorlopig gaan we maar door met het toedienen van het medicijn. Ik weet het an ders ook niet." HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele heeft vrijdag de 21-ja- rige John Jansen uit 's-Heeren- hoek in het zonnetje gezet. Als schilder sleepte hij begin juli 'zilver' in de wacht tijdens de Internationale Beroepen Wed strijd in Amsterdam. In het Heinkenszandse gemeentehuis overhandigde burgemeester ir J. L. M. Mandos de prijswinnaar een tegeltableau met opzijn be roep toegespitste taferelen. Op de beroepenwedstrijd. die ook onder de noemer Olympiade bekend staat, moest John Jan sen een Oostenrijker voor laten gaan. „Ik ging de mist in met de kleur van m'n sierpleister. Die was teveel nagedonkerd en door tijdgebrek heb ik dat niet meer kunnen controleren. Dat kostte me goud." De Olympiade is een krachtmeting tussen vakmen sen uit alle hoeken van de we reld. Zeshonderd deelnemers, verdeeld over 36 beroepen, kwa men half juni naar Amsterdam om een gooi te doen naar de gou den plak. De nationale kampioen, in dienst van het Yersekse schil dersbedrijf De Koeijer, kreeg in de Amsterdamse RAI vier dagen de tijd voor vier opdrachten. Hij moest onbehandelde deuren en ramen schilderen. „Het bete kent plamuren, schuren, slijpen, voor- en aflakken. Dat onderdeel lukte vrij goed." Verder gipspla ten behangen, een wand in de sierpleister zetten en op de ach terkant daarvan het logo van Amsterdam aanbrengen. De pleister donkerde teveel na. maar toen was het al te laat. Hij moest verder om alles af te krij gen.. Vier maanden heeft hij geoe fend. Avond aan avond deed hij proeven. Zelfs een drie weken durende training onder begelei ding van de Stichting Vakoplei ding Schilders- en Stukadoors- bedrijf (SVS) behoorde tot de voorbereiding. „Die mensen wij zen je op je zwakke plekken, zo- datje die kunt bijschaven. Maar ook peppen ze je geestelijk op." Hij zit nu in zijn vak aan de top en betreurt het dat onder jonge ren zo weinig animo voor het schildersberoep bestaat. MIDDELBURG - Het reisklaar maken van de cara van voor een paar weekjes Ve- luwe is voor Ben Pluijmers uit Middelburg nogal met horten en storen verlopen. Een aantal keren haalde de telefoon hem de afgelopen dagen uit de voorbereidingen omdat er mensen aan de lijn waren, die met Pluijmers wilden meede len in de verontwaardiging over uitspraken van premier Lubbers ter gelegenheid van het bezoek van zijn Japanse ambtgenoot Kaifu. Die was naar Nederland geko men om, in de meest ver gaan de spijtbetuiging die ooit van officiële Japanse zijde is afge legd, te verklaren oprecht be rouw te tonen voor het optre den van Japan tijdens de Tweede Wereldoorlog. Volgens Lubbers is daarmee de kous af. Met deze opstelling heeft hij zich echter de woede op de hals gehaald van ex-krij gsgevange nen die de Japanse interne ringskampen overleefden. Zij doen al jaren pogingen om een reële vergoeding te krijgen voor hun jarenlange slavenar beid in diepe kolenmijnen en op scheepswerven. Lubbers heeft nu laten weten dat na de oorlog afspraken met Japan zijn gemaakt en dat de regering zich daaraan gebon den voelt. Oorlogsslachtoffers moeten maar een beroep doen op de Nederlandse regelingen, vindt Lubbers. Oor Ben Pluijmers is een van die ex-krijgsgevangenen die nog tot op de dag van vandaag ge bukt gaan onder de ervaringen van toen: de mishandelingen en de vernederingen, die velen raakten tot het diepst van hun ziel. Pluijmers en al die ande ren die dit verleden zoveel jaar nadien nog steeds met zich meedragen, voelen zich met de uitspraken van Lubbers volko men in de steek gelaten. „Wat er in de loop van de jaren, ook door bezoeken van ex-krijgsge vangenen, in Japan is opge bouwd wordt nu door onze ei gen mensen, onze regering af gebroken. Ik heb het zelf laatst bij een bezoek gemerkt: in Ja pan heeft men oor voor onze problemen. Dat oor hebben we in Nederland nooit gevonden". Tijdens een ontvangst van de groep ex-krijgsgevangenen en nabestaanden aan Japan heeft Pluijmers het burgemeester Motoshima van Nagasaki zelf horen verklaren in een rede voering: „Ik ben een plaatselij ke autoriteit. Ik heb daar niet in te beslissen. Maar ik per soonlijk vind, dat er een in-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 39