Blanco cheque voor Indurain Fignon was de verrassing van de Tour Eindelijk wat tijd om na te denken Man van miljoen won eindelijk Ploeg Priem zoekt helper voor Theunisse Gert-Jan Theunisse duurste Nederlandse renner in criteriums Franse wielersport ineens weer springlevend Proficiat iZC sport l _- GBtÈÊSr ZATERDAG 27 JULI 1991 Eerste etappe-winst ploeg Post ■{door Govert van Veen) ROOSENDAAL - Miguel Indu rain kan 45.000 gulden verdie nen als hij maandag 5 augustus twee uurtjes komt fietsen in Roosendaal. Of hij voor dat be drag dan nog een ploegmaatje meeneemt, moet de vermoede lijke Tour-winnaar zelf maar bekijken. Traditioneel is Boxmeer maan dag weer het eerste criterium na de Tour. Het comité van Box meer voert een eigenzinnig be leid, want in tegenstelling tot de andere 22 profkoersen die nog volgen, wenst organisator Ad Rijnen niet in zee te gaan met Steven Rooks wegens 'slechte ervaringen in het verleden'. De slechte prestaties van de ei gen renners in de Tour en eerder in de wereldbekerwedstrijden ten spijt, is er niets loos met de Nederlandse criteriums. Over de gehele lijn stijgen de budgetten en het aantal wedstrijden, 23, is precies gelijk aan dat van vorig jaar. Het betekent niet dat er geen problemen zijn. Die zijn er wel degelijk, nu de Tour een week is opgeschoven op de kalender en het wereldkampioenschap een week eerder begint dan nor maal. Dat betekent een opeen hoping van (inter)nationale wedstrijden waaronder die voor de wereldbeker en om de FICP- punten. Kritiek Dat gegeven is ook de ernstigste grief die Gerry van Gerwen, coördinator van de Stichting Bevordering Beroepswieler sport (SBB) heeft tegen de huidi ge situatie. „De criteriums zijn gezond, daar gaat het niet om. Steeds meer organisaties stellen elk jaar hun begroting met een soort index bij, prima. Ik heb al leen kritiek op de kalender: twee wedstrijden op één dag, zoals Steenwij k-Stiphout, Waterin- gen-Oostvoome en Heerlen- Maarheeze. En kritiek op de Door Peter Ouwerkerk) MACON - Laurent Fignon kan zich flink kwaad maken over de media-benadering van de Fran se wielersport. Woedend sprak hij onlangs: „Weet je wat het met de Fransen is? Die begra ven hun kampioenen al terwijl ze nog boven aarde staan. Geen wonder dat het hier zo slecht gaat met de sponsoring. Kijk nog maar eens na wat er voor de Tour allemaal over mij is ge schreven." Fignon zou zijn opgebrand, hij had geen zin meer in de koers, hij zou zich terugtrekken, Fignon was over en uit, Fignon was al leen bereid tot een volgend jaar te wachten als hem een zeer lu cratief aanbod zou bereiken. „Allemaal kwaadsprekerij van Cyrille Guimard." Zijn 'sportdi recteur', maar ook zijn vennoot, met wie het eind juni tot een de finitieve, zakelijke en sportieve breuk kwam. Niettemin, bést ging het niet met het vlaggeschip van de Franse profwielersport. Zijn acht seconden nederlaag in de Tour van '89 was niet bepaald gevolgd door een serie gouden spaken. Integendeel, Fignon was 'op de sukkel'. En als het de kampioen niet 'goed gaat, en de opvolgers staan niet klaar, dan is het klimaat ;snel verslechterd. Geen centime werd er dan ook gegeven voor de kansen van de Fransen in de Tour 1991. 'Franse wielersport bankroet', zo luidde de teneur in vrijwel alle verhalen, ook in ei- Igen land. Slagzij Er was natuurlijk alle reden toe. De best geklasseerde Franse Tourrenner in 1990 vond je pas terug op de 14e plaats: Philipot krappe tijd tussen Tour en WK. Wedstrijdkalenders worden voor het seizoen te gemakkelijk ingevuld en nu zitten we met de gebakken peren. Als je al van prijsopdrijving kan spreken, dan ligt daar de oorzaak, niet bij de renners." De bedragen die de criteriums aan het rennersveld uitgeven, variëren van zestig mille tot ongeveer 135.000 gulden. Roo sendaal en Valkenswaard beho ren tot de grootste. Zij hebben bijna alles over om de vedeten uit de Tour aan de start te krij gen. Van Gerwen: „Van Roosen daal heb ik zelfs een blanco che que om Indurain te strikken, maar bij een bepaald bedrag is voor mij de maat vol en zeg ik zelf ho. Het moet wel verant woord blijven." Gewoontegetrouw sluit Van Gerwen de contracten voor de criteriums af met de renners. Het fis niet moeilijk de momen teel meest gevraagde buiten landse coureurs te noemen. „Er is veel interesse voor Indurain, Bugno, Chiappucci en Abdoes- japarov. Dat spreekt vanzelf. Chiappucci rijdt niet in Neder land. Voordat ik tijdens de Tour in de Alpen contact met hem maakte, bleek hij al getekend te hebben voor enkele criteriums in Frankrijk." Van Gerwen was daar zo boos over dat hij de Ita liaan in de ban deed. Miguel Indurain besluit pas van daag (zaterdag), na de tijdrit, of en zo ja aan welke criteriums in Nederland hij zal deelnemen. Vermoedelijk is de gele trui-dra ger beschikbaar, op de eerste maandag na de Tour na, dan wordt hij in zijn eigen woon plaats gehuldigd. Gianni Bugno rijdt tot en met donderdag na de Tour in Nederland. Wateringen is zijn laatste criterium. En pun tenklassement-winnaar Ab- doesjaparov zal in vier Neder landse criteriums te zien zijn, in elk geval in Heerlen, Surhuister- veen en in Roosendaal. op ruim een kwartier. De Fran sen begonnen hun thuiswed strijd dit jaar met een flinke, eco nomische slagzij. Toshiba kon digde eind juni aan dat dit het laatste jaar van sponsoring zou zijn; Castorama had dat al eer der gedaan. Z ging nog wél door in '92, maar was ook met onmid dellijke ingang te koop. Alleen uitzendburo RMO had er nog plezier in. Bovendien werd een week voor de Tour ook de langverwachte scheiding van Cyrille Guimard en Laurent Fignon een feit. Een onherstelbare breuk in de twee- Voor de Nederlandse vedetten Rooks, Theunisse en Breukink bestaat eveneens grote belang- steling, ondanks alles. Rooks en Breukink staan beiden voor tien mille per criterium ingeschaald, Theunisse opmerkelijk genoeg voor twaalfeneenhalf duizend gulden. Van Gerwen: „Lijkt veel, maar het is weinig als je dat ver gelijkt met de bedragen die voor de gele trui worden uitgegeven." Erik Breukink is beschikbaar tot en met donderdag (Waterin gen) en Gert-Jan Theunisse tot en met volgende week maandag (Roosendaal). Zij kunnen tot die tijd rijden waar ze maar willen. „Want het Nederlandse publiek is trouw, het geeft de eigen ren ners veel krediet, dat blijkt in de jaren dat het iets minder gaat." aldus Van Gerwen. Bij buitenlanders ligt dat, aldus de 'makelaar', helemaal anders. „Dan stellen de organisatoren van de criteriums zich ineens heel hard en zakelijk op. Greg LeMond is daarvan misschien wel het beste voorbeeld. In de eerste week van de Tour had ik overal contracten voor hem kun nen afsluiten, maai- dat was nog te vroeg. Toen LeMond uit het geel werd gereden, daalde met een ook de belangstelling. Hij is in de tweede week na de Tour be schikbaar voor Nederland, maar ik kan hem aan de straatstenen niet meer kwijt." Geen enkel Nederlands crite rium heeft nog 25.000 gulden over voor de Amerikaan, die het zelfde voor z'n inspanningen vraagt als hij yorig jaar als Tour winnaar deed!'Van Gerwen: „Le Mond heeft niets van zijn start- geld afgedaan, maai- dat hebben ook Rooks, Theunisse en Breu kink niet gedaan. Die drie Ne derlanders hebben een geweldi ge publicitaire waarde, dat slijt niet zo gauw. En LeMond heeft natuurlijk wel drie keer de Tour gewonnen..." Maar in Nederland heeft de Amerikaan kennelijk weinig vrienden. eenheid sinds 1982, die twee Tourzeges had opgeleverd in 1983 en 1984, en die was gesubli meerd in een samenwerking in de firma Maxi Sports Maar: wanhoop nooit. Zelfs een podiumplaats in Parijs zit er nog in. Mottet kan ten koste van Chiappucci derde worden na de tijdrit van vandaag. De toe komst lijkt weer omgekeerd evenredig aan die van twaalf maanden geleden. Balans tot nu toe: 5 etappezeges (2x Marie, 2x Mottet, lx Clavey- rolat); 3 gele truien (2x Marie, lx Leblanc); 4 man bij de eerste 10 in het klassement, 13 bij de eer ste 26; 2e plaats in het pun tenklassement (Jalabert); 2e en 3e in het bergklassement; 2e, 3e en 4e plaats in het ploegenklas- sement. Surprises De fiets leeft weer in Frankrijk. Jongeren als Jalabert en Le blanc, ouderen als Duclos-Las- salle en Arnaud, en ook bijna-af- geschrevenen als Fignon - ze moeten de hoofdprijzen laten aan Indurain, Bugno en Chiap pucci, maar ze hebben het niet gelaten bij tweederangs spekta kel. Eén van de prettigste surprises van deze Tour was de revival van, juist; Fignon, naar het ni veau reikend van 1989 en 1984. Vechtersbaas, zoals hij zich in zijn beste dagen manifesteerde, aanvallend ingesteld, altijd be reid tot 'la bataille'. Als het al leen aan hem had gelegen, had de Tour langer dan de rit naar Gap geduurd Regelmaat Fignon zesde of vijfde in de eind stand - weinigen hadden daar vóór de Tour nog in geloofd. En zijn verdienste is, dat hij eigen lijk nergens een ontluisterende dag heeft gekend. Hij demon streerde de regelmaat van de Tourveteraan, die weet hoe te doseren, en waar de knelpunten liggen in een Tourparkoers. Formeel hadden Guimard en Fignon nog wel met elkaar te maken. Fignon: „Het is als man en vrouw die uit elkaar gaan, maar die toch nog een tijdje moeten samenwonen." Het best werd de verhouding geïllu streerd bij de finish op l'Alpe d'Huez. Guimard ontving zijn nieuwe oogappel Leblanc (der de) met alle egards, en bekom merde zich in het geheel niet meer om Fignon (negende). Het begon hard te plenzen, maar er was geen verzorger, handdoek, washandje of regenjack voor de eigenlijke, en zeker niet falende kopman. Onder de luifel van een reclamebusje vond Fignon een schuilpaats. Foeterend, kanke rend. Gefaald Het moet 's avonds in het Casto- rama-hotel flinke bonje te zijn geweest. Fignon: „Ik vond dat Guimard niet alleen menselijk, maar ook taktisch had gefaald. Er was geen enkele ploegbespre- king aan Alpe d'Huez voorafge gaan. Iedereen kon doen wat-ie wilde: moesten ze Leblanc steu nen, of mij? Zo jaag je een ploeg uit elkaar. Maar daar zal het hem om te doen zijn." „Voor Guimard zijn wielrenners niet meer dan Kleenex-doekjes. Eén keer snuiten en weg ermee." schreef een Franse krant deze week. Fignon wordt in augustus 31 jaar. en heeft een uitgesproken mening. Dus ook over deze Tour. „Dit was een slechte ronde. Ik beweer niet dat Indurain een slechte winnaar is, integendeel. Maar het parkoers bood niet ge noeg spankracht voor een grote Tour." Hij precisieert zich: „De organi satoren wilden eenzelfde ont knoping als in '89, maar ze verga ten dat de legende van de Tour zich afspeelt in de bergen. Er was maar één grote bergetappe, in de Pyreneeen. De rest was surro gaat. Wie een gevecht wil moet het parkoers zwaarder maken, en het aantal deelnemers klei ner. Vijf cols in de belangrijkste bergetappes in plaats van vier." Gistermorgen bracht l'Equipe het bericht, dat de besprekingen met Panasonic op een oor na ge vild waren. Fignon zelf ontkent echter: „Ik heb nog nergens con crete contacten. Maar dat ik naar een buitenlandse ploeg ver trek sluit ik niet uit." Parijs komt in zicht. Parijs en dan naar huis. De na- jaarsklassiekers, het WK. Tot en met de Alpen ben je constant met de Tour bezig. Nu het eind in zicht komt en het klassement is gemaakt, heb je eindelijk wat tijd om over andere zaken na te denken. Over m'n toekomst, bij voorbeeld. Straks, na het wiel rennen. Zoals het nu gaat, denk ik nog Steven Rooks four 91 (51 tot mijn vijfendertigste te fietsen, maar je denkt toch ook wel eens aan later. Vooral tijdens lange trainingsritten speelt dat wel door je hoofd. Joop Zoetemelk is mijn grote voorbeeld, maar ik denk toch niet dat ik het zo lang vol houd. Weer amateur worden of nog later 'veteraan, nee daar moet ik ook echt niet aan den ken. Trouwens, als toerist zullen ze mij ook niet zien. Ik heb wel eens Door Dick Heuvelman) MACON - Als een wonder op wielen werd-ie door Peter Post, in het najaar van 1989, gepresenteerd: Viatcheslav Ekimov. Itus uit Vyborg, een industriestadje aan de Finse grens. Begenadigd hardfietser, die als lid van de rode sportbrigade vele malen, vooral op de baan, heeft meegeholpen de 'on overwinnelijkheid' van het socialistische systeem uit te dragen. Toen het ijzeren gordijn voorzichtigjes werd opengeschoven, stonden de bazen van profploegen in de rij om hem een lucratief contract aan te bieden. Post won die slag en Ekimov kwam als de duurste neo- prof aller tijden in de record boeken. Zijn talent werd door Panasonic verzilverd met een miljoen gulden op jaarbasis, niet gek voor ie mand van (toen) 23. Als een kind zo blij was Post met zijn vangst. „Dit is mijn Russi sche diamant," schreeuwde hij van de daken. „Een jon gen naar mijn hart. iemand nog met echte liefde voor de stiel. Hij heeft mijn wieler- hart weer helemaal doen opengaan." Viatcheslav Ekimov heeft er anderhalf jaar overgedaan om iets van de, door Post veel te hoog gespannen ver wachtingen in te lossen. Die kreeg gisteren eindelijk eens waar voor z'n dure geld. In Macon maakte Ekimov de twintigste hoofdprijs van de Tour buit. Die triomf moet een zucht van verlichting bij Post hebben teweeg ge bracht. Overgedragen De 'big boss' van de Neder landse wielrennerij, was in de Franse wijnstad niet aan de finish om zijn hoop in ban ge dagen van een eerste schouderklopje te voorzien. De Amstelvener heeft de lei ding van zijn renners overge dragen aan zijn assistenten Theo de Rooy^en Walter Planckaert. Post houdt zich nauwelijks nog in de kara vaan op en volgt de koers veelal via de tv in zijn hotel kamer. Wellicht deed hij dat gisteren ook en heeft-ie kun nen zien dat Ekimov wel de- voor de gezelligheid een toer- tochtje gereden met de jongens uit de buurt, maar ik moet er toch niet aan denken om dage lijks nog eens honderden kilo meters te fietsen. Nu kom ik ge middeld per seizoen aaji zo'n dertig tot veertigduizend kilo meter. Training en wedstrijden bij elkaar. Ik begrijp dat er toe risten zijn die dat ook rijden. Even omgerekend in hun lagere tempo zitten die mannen elke dag zo'n zes of zeven uur op de fiets. Lijkt me vreselijk. Nee, dan liever de triathlon, dat lijkt me ivel iets. Ik kon altijd al goed zwemmen en lopen is ook geen probleem. Ik had wel aan leg voor andere sporten. Tennis gaat me ook goed af en toen ik eens voor de opening vüji een bowlingbaan hier in de buurt werd gevraagd, gooide ik zo vier strikes achter elkaar. Wat ik later zakelijk ga doen, weet ik nog niet. Eerst wil ik, sa men met goede vrienden, een ei gen huis bouwen. Nee, niet in België. Ik blijf in de buurt, maar zoek nog steeds naar een ge schikt plekje. Ploegleider zie ik mezelf nog niet worden. Ik weet niet of ik daar wel zo geschikt voor ben. Ik zou wél iets willen gaan doen in auto's, in oldti mers. Dat is mijn grote hobby. Nee, niet racen. Het lijkt me wel wat om voor zo'n autovakblad een grote testrit te maken en dan die ervaringen en rij-impressies op papier te zetten. gelijk een grote versnelling kan rijden. In een van zijn opportunisti sche bespiegelingen liet Post zich begin deze week ontvallen dat Ekimov niet 'doorkwam' omdat hij het vermogen miste de grote plaat te draaien Niet dat Ekimov geen platte prijs reed. Als debutant zegevier de hij vijf keer en daarvoor hoef je je als beginneling niet te schamen, al betrof het geen topwedstrijden. Een wonder op wielen was en is hij echter niet en daar is Post nu ook wel achter. Zoals hij nu ook zal moeten erkennen dat zijn 'diamant' wel dege lijk over een krachtige stamp in de benen beschikt. Bij het binnenrijden van Ma con schakelde Ekimov naar 54 x 12, een versnelling die per pedaalomwenteling 9.61 meter voortgang oplevert. Dat is bepaald geen katte- pis, maar Ekimov speelde er mee. Met een machtige tred liet hij het peloton, met al zijn loerende sprinters, zijn achterwerk zien. Explosief Rob Harmeling had dat een fractie eerder ook gepro beerd. De rode-lantaarndra ger kreeg van Ekimov een lesje in explosief demarre ren. De Nijverdaller hoorde de Sovjet-locomotief aanko men, keek eens achterom, zag niets en toen hij weer vooruit keek was Ekimov al lang en breed gevlogen. Voorbij de streep reageerde ploegleider Planckaert als volgt op Ekimov's triomf: „Ik ga vanavond voor het eerst in mijn leven een stuk in mijn kraag zuipen en u (de pers - red.) bent allen van harte welkom." Er was een loden last van Planckaert, als ook van collega De Rooy, afgevallen. En van Post ui teraard. Planckaert: „Iemand die we reldkampioen achtervolging is, moet ook in de Tour gedu rende enkele kilometers snelheid kunnen maken." Alleen is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan, vooral ook als de renner in kwestie niet kerngezond is. Dat ont brak er bij de Rus in de eer ste week aan. Fignon: de Fransen begraven hun kampioenen te snel foto GPD) MACON (ANP) - Het verzoek van Gert-Jan Theunisse jm ver sterking wordt gehonoreerd. De leiding van TVM is naarstig op zoek naar een persoonlijke luitenant voor de kopman. Directeur Ad Bos liet vrijdag weten twee renners op het oog te hebben. Een van de twee is Zenon Jaskula. De 29-jarige Pool is pas aan zijn tweedejaar als beroepsrenner bezig. Hij eindigde in de Giro d'Italia dit jaar als negende. Hij staat onder contract bij Del Tongo, het team van Giro-winnaar Franco Chioccioli dat aan het einde van het jaar opgeheven wordt. „Voor de vlakke ritten heeft Théunisse een uitstekende knecht aan Jan Siemons. In het hooggebergte heeft hij nog iemand no dig. Jogi Müller had die taak op zich kunnen nemen. Maar hij was te slecht in vorm om geselecteerd te worden", vond Bos. De Zwitser kan uitkijken naar een nieuwe werkgever. Hij heeft van zijn baas te horen gekregen dat zijn contract niet wordt ver lengd, Ook over Johan Capiot is TVM niet bijster te spreken. De Belg. ook te zwak voor de Tour, kreeg vorig jaar een nieuw con tract van twee jaar. Hij zou als wegkapitein hebben moeten fun geren. Behalve een criterium in Antwerpen en een rit in de Vier daagse van Duinkerken heeft hij nauwelijks kunnen imponeren. „Doodzonde eigenlijk. Hij heeft de verwachtingen niet kunnen beantwoorden. We zitten er een beetje mee", oordeelde Bos. Toenadering Een vertegenwoordiger van Z. de ploeg waar Greg LeMond onder contract staat, heeft contact gezocht met PDM voor een mogelij ke samenwerking. Manager Manfred Krikke van de Nederlandse wielerploeg heeft de toenadering van het team van Roger Legeay bevestigd. „Maar voorlopig hebben we daar geen oren naar", voegde Krikke toe. Doelend op de ramp aan het begin van de tweede Tourweek, toen de complete ploeg geveld door een bacterieie infectie af stapte. Dimitri-Konychev en de totale T.V.M-tourploeg Autolease Zeeland b.v. Garage v. Strien b.v. Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 29