Fiskeboller en kjötttkaker Zoete hapjes van de grill PZC vrije tijd ZATERDAG 27 JU LM 991 26 Een koele luxe uit de vriezer Keukengeheimen van Midas Dekkers It's party time mode Scandinavisch kokkerellen Eten op je eigen Een lezeres uit Oost-Sou burg vroeg laatst naar een recept voor een toetje van de barbecue. Je kunt veel doen met een barbecue, zo zei ze, maar een nagerecht blijft een moeilijke zaak. Ik heb me suf gepiekerd, bekende ze. maar er wil me maar niets te binnen schieten. „Nu kan ik wel een lekkere fruitsalade klaarma ken of een stuk gebak serveren, maar het lijkt me zo leuk om ook het slot van het etentje buiten van de barbecue te la ten komen." Toevallig hebben we pas de jaarlijkse barbecue-party van het Walcherse Wijnmakers- en Bierbrouwersgilde achter de rug en dat sluiten we traditio neel af met een nagerecht dat op de nagloeiende houtskool de kleine kaart -- M 1 M 1 1 M 1 1 sintels wordt klaargemaakt. Het is altijd weer een succes. Sommige leden komen er niet meer onderuit om ook thuis het barbecuefeest te besluiten met geroosterde bananen met rum en bruine suiker. Zoals bij de meeste barbecuegerechten is het recept de eenvoud zelve. Voor de kinderen laten we de rum gewoon weg. Die vinden banaan met bruine suiker het summum van smakelijke snoe perij. Recept Het recept voor banaan met rum en bruine suiker van de barbecue: Ingrediënten: per persoon 1 banaan, bruine suiker naar smaak en per banaan een scheutje rum. Bereiding: neem de banaan met de holle kant naar boven in de volle hand en snijd de vrucht in de lengte open. Snijd niet te diep, want de onderkant moet heel blijven, anders lekt de rum weg in de barbecue (dat geeft wel even een leuk flarn- beer-effect maar het is zonde van de drank). Trek de spleet die nu is ontstaan wat verder open en strooi met gulie hand bruine suiker in de geul. Giet er een scheutje rum over en zet de banaan voorzichtig op het bar- becuerooster. De vrucht moet rechtop blijven staat, want an ders lekt de rum met suiker er uit. De banaan is klaar om te eten als de rum begint te borre len. Lepel de vrucht uit terwijl de inhoud nog warm is. Boeken De vakantie is bij uitstek ge schikt om zo af en toe eens een boekje in te kijken. Kookboek jes voor de vrije tijd zijn bij uit stek de Culinaire Kleintjes van Margriet. Er zijn er de laatste tijd weer bijgekomen in deze leuke serie. Ik noem ze even op: Veertig recepten met kool, Veertig stoofpotten met rund vlees en verder (steeds 40) re cepten met rookworst, met ap pel, cakerecepten, recepten met doperwten en met zoete sauzen. M P geeft ze uit en ze kosten maar f6,95. Klein en goedkoop. „Slainte 'gus Saol agat", zeg gen de Ieren, „Gezondheid en een lang leven". Als u wilt we ten wat ze eten en drinken, geeft Het Iers Kookboekje daarvan een indruk. Deze bin- nenzakuitgave (ISBN 90 6291 350 4) is van Uitgeverij BZZZTÖH. Andere deeltjes in de reeks zijn Het Kaas-boekje (ISBN 90 6291 509 4), Het Uien-boekje (ISBN 90 6291 506 X) en Het Brood- en Deegboekje (ISBN90 6291 508 6). Ze kosten nog net geen tien tje, namelijk negen gulden ne gentig. Rien van Reems De afgelopen week bleek duidelijk dat de Franse haute couturiers opnieuw hun naam eer aan deden: zij toonden kleding voor de rich and famous. Te duur voor 'ons gewone stervelin gen', maar geliefd bij een kleine groep, zeer rijke klanten. Naast een uitgebreide collectie kleding voor overdag, kreeg het publiek ook cocktail- en avondkleding voorgeschoteld. Creaties in bro kaat, fluweel, kant, chiffon, taft en tule wisselden elkaar af op de podia. De sterren van Dallas en Dynasty staken er wat schril bij af. Een foto-im pressie van wat de Groten der Aarde dragen tij dens hun party's: Fuchsiakleurige rozen sieren deze zwart broca- ten strapless avondjapon van Nina Ricci. De rag fijnen stola en handschoenen hebben hetzelfde bloemmotief in gelijke tinten. 2Z 1 II 1 II II 1 II II 11 1 I! Een klassieke avondjurk van Nina Ricci in bro- caat-lamé, bedrukt met kleurige rozen. Eten is lekker en eten is leuk. Maar eten is ook interessant en daarom heeft de bioloog Midas Dekkers voor het Nederlands Zuivelbureau een boekje geschreven over de chemische processen in snelkoker en koekepan. Het bundeltje Eten op je eigen is niet alleen bedoeld om scholieren en jonge studenten wat inzicht te geven in de beginselen van de kookkunst. Het verklaart ook waarom bakken in olie beter gaat dan in boter, hoe het komt dat gekookte koffie zo smerig smaakt en waarom aluminiumpannen beter zijn dan koperen. Een goed begin is het halve werk, moet bioloog Midas Dekkers gedacht hebben. In zijn kookboekje voor beginners Ko ken op je eigenstaat hij uitgebreid stil bij koffie zetten - „93 graden is het beste" - en thee maken. Over eieren bakken wordt door de mo dale student veel te lichtvaardig gedacht, zo blijkt. „Een goed spie gelei krijg je alleen met beleid, op goed vuur: niet te hoog, anders bakt het aan, en niet te laag, an ders loopt het uit voordat het stolt." Hoewel Dekkers graag ziet dat zijn lezers smakelijk eten, is de toon van de bundel toch een andere dan die van het gemiddelde kookboek. „Koken is niet meer dan voorver teren", houdt hij de lezer voor. „Veel jonge vogels lusten hun por tie rups of vis pas nadat de moeder hem half verteerd heeft opge- braakt." Olijk De uitleg van de chemie van het koken is grondig en vlotjes opge schreven. „Vlees is de culinaire naam voor spieren." Maar soms is de olijke toon van de schrijver wel erg opgelegd: „Een biefstuk bij voorbeeld is niet plat omdat een koe te veel op zijn achterste heeft gezeten...." Dat neemt niet weg dat er voor ka merbewoners uiterst praktische tips in staan. Iedereen weet dat studenten het druk hebben en niet beschikken over de uitrusting van de chef-kok. Geen nood: een ei klaar maken kan ook in een koffie zetapparaat. Het gemak dient de mens en wie gezond wil blijven hoeft de snack-bar niet altijd voor bij te lopen. Maar wel verse groen te erbij eten, waarschuwt Dekkers. De recepten in het fleurig uitge voerde boekje zijn van Annelène van Eijndhoven en garanderen de beginnende kok een menu dat va rieert van wentelteefjes tot rata touille. Wie de meer dan vijftig ge rechten allemaal al eens gemaakt heeft, heeft vast voldoende erva ring opgedaan om zelf wat anders te verzinnen. Het bundeltje is voor nog geen vijf gulden te koop in de boekwinkel. Theo Haerkens 'Eten op je eigen' door Midas Dekkers. 64 blz. Uitgave van het Nederlands Zui velbureau. fl. 4,95. Een fraaie avondjapon van Christian Lacroix, in zwarte chiffon en kant met een gedrapeerd bo venlijfje (foto's: APIPierre Guillaud) Een variatie op taft lijkt deze combinatie van Christian Lacroix. Hij rimpelde de kraag en de mouwen van de lichtgroene bolero fors in en ver kreeg een speels effect met strakke 'armbanden' rond de mouwen. De klokkende rok in dezelfde kleur valt tot halverwege de kuit. Leden van het Walchers Wijnmakers- en Bierbrouwersgilde ver dringen zich om de bananen met rum en bruine suiker op de jaar lijkse barbecue (foto Rien van Reems) Al vijfduizend jaar lang wordt er ijs gemaakt. De Chinezen schijnen bij toeval ontdekt te heb ben hoe dat in zijn werk gaat. Zij maakten ijs van melk, honing en/of vruchtesap. In de dertiende eeuw heeft Marco Polo ervoor gezorgd dat ijs in Italië bekend werd. Vol gens andere bronnen zou Alexan der de Grote in de derde eeuw voor Christus al een recept voor ijs geïn troduceerd hebben: een mengsel van honing, vruchtesappen en melk, gekoeld met sneeuw en ijs. Hoe dan ook, consumptieijs is heel lang een delicatesse gebleven die niet iedereen zich kon veroorloven. IJs, het favoriete zomer'snoep', is met een beetje moeite zelf te ma ken. Als grondstoffen worden ge bruikt: magere melkpoeder, vet, suiker, verdikkings- en geleermid- delen, emulgatoren. Hieraan mo gen volgens de wet geur-, kleur- en smaakstoffen worden toegevoegd. De ingrediënten worden met water gemengd tot een vloeibare massa, de ijsmix. Deze wordt gehomoge niseerd (glad geroerd), gepasteuri seerd en vervolgens gekoeld. Bij la ge temperatuur wordt de massa opgeklopt met lucht (500 gram ijs- mix wordt daarmee opgeklopt tot één liter), waarna het wordt diep gevroren tot min 30 graden; dit wordt 'harden' genoemd. Er zijn verschillende soorten ijs. Als het om roomijs gaat moet het minstens 9 procent melkvet bevat ten, melkijs moet ten minste 2,5 procent melkvet bevatten. Er mag geen ander vet dan melkvet in voorkomen. IJs behoeft geen melkprodukten te bevatten en er is geen vetgehalte voorgeschre ven. Yoghurtijs en karnemelkijs bevatten in plaats van melk res pectievelijk yoghurt en karne melk. Soft ijs Genoemde ijssoorten komen ook voor als soft ijs. Dit wordt direct in de soft-ijsmachine gemaakt, het hardingsproces wordt hierbij over geslagen. Waterijs is eenvoudig een suikeroplossing in water, waaraan geur-, kleur- en smaak stoffen mogen worden toegevoegd. Na het mengen wordt het direct ge koeld en diepgevroren. Pasteurise ren en opkloppen is niet nodig. Wordt er aan waterijs een redelijke hoeveelheid vruchten of vruchten moes toegevoegd, dan is er sprake van sorbetijs of sorbet. IJs kan het beste worden bewaard bij een temperatuur van min 18 graden, dat wil zeggen, in de diep vriezer of in het diepvriesvak van een driesterrenkoelkast. De uiter ste houdbaarheidsdatum is op de verpakking vermeld. Zorg er wel voor dat een aangebroken verpak king weer goed gesloten wordt: als er vrije lucht bij ijs kan komen dan zal dit uitdrogen en daarmee krim pen. Doe het overgebleven ijs eventueel over in een luchtdicht afsluitbare verpakking. IJs wordt niet gegeten vanwege de voedingswaarde, maai- wel omdat het lekker is en verkoeling geeft. De hoeveelheid melk is te klein om room- of melkijs als een vervanger van melk te beschouwen: waterijs geeft de minste energie, omdat het meestal geen vet bevat. Ineke Volkers Eigenlijk is het een wonder dat er in grote delen van Scandinavië nog iets groeit. Wie de wereldbol goed bekijkt ziet dat de meeste andere landen op deze geografische hoogte bijna het gehele jaar door onder een dik pak ijs zitten. De warme golfstroom zorgt er echter voor dat er rond en boven de poolcirkel in Scandinavië toch nog een leefbaar klimaat heerst. Eten in de vrije natuur is in Finland een geliefde bezigheid (foto GPD De winters in Scandinavië kun nen flink koud zijn. Aan mens en dier worden dan ook speciale ei sen gesteld, wat een goede voeding extra belangrijk maakt. Scandina vië ligt vrij geïsoleerd in Europa, wat aan de Scandinavische keu ken te merken is. Toch kent Fin land van oudsher wel buitenlandse invloeden in zijn keuken. Boven dien maakte Finland lange tijd deel uit van het Zweedse konink rijk en van het Russische Tsaren rijk. Er wil in Finland ook nu nog wel eens een typisch Russisch ge recht op het menu prijken. Zalm en forel die veelvuldig in Scandinavië voorkomen zijn daar entegen vooral in Noorwegen ge liefde vissoorten. Voor zover men heeft kunnen nagaan is zalm in Noorwegen de oudste vissoort van het land. In het wild komt deze vis echter steeds minder voor, zodat de Noren de zalm nu voor de kust kweken. Andere typisch Noorse gerechten zijn fiskeboller (viskroketten) en kjötttkaker med surkal (gehakt ballen met zuurkool). Wat het vlees betreft zijn gebraden eland vlees, sneeuwhoen en natuurlijk gebraden rendiervlees met vosbes- sen een verplicht nummer. Met name het rendier vervult in de Scandinavische keuken een hoofd rol. Het vlees van deze dieren wordt wel het meest gezonde bief stukje genoemd dat bestaat. Het dier leeft immers van geboorte tot aan de dood vrij in de indrukwek kende natuur in het noorden van Noorwegen, Zweden en Finland. Alleen bij de telling en voor de slacht worden ze bijeengedreven. De smaak van het vlees houdt het midden tussen biefstuk van de haas en reerug. Maar de wilds- maak is niet al te sterk. De ligging van Scandinavië, in de buurt van Rusland, heeft zoals ge zegd sporen nagelaten in de Finse keuken. Voor de rest zijn de me nu's ook in Zweden en Noorwegen tamelijk internationaal. En als er speciale streekgerechten op tafel moeten komen dan kan het best de kelner om advies worden ge vraagd. Meestal zijn de vleesschotels in Scandinavië gebaseerd (tenzij be reid met wild of rendiervlees) op de Franse keuken, maar de soepen, visschotels en het dessert zijn ge woonlijk echt Scandinavisch. Zo varieert de keuken al naar gelang de streek en de tijd van het jaar. In de zomer zijn er overal nieuwe aardappelen, verse groenten en zalm en kabeljauw (speciaal licht gezouten) en langs de Oostzee Bal- tische haring. Rivierkreeft is er vanaf 20 juli vol op verkrijgbaar. Paddestoelen en wild komen net zoals bij ons in de herfst. Als dessert kiest men dik wijls voor wilde bessen. Picknicken bij een kampvuur is in de zomer een geliefde bezigheid. Ook hartje winter is eten in de vrije natuur populair: bij zo'n twintig graden onder nul verorberen de Finnen buiten een visje of een hete kom met soep. Na zo'n maaltijd gaan ze het liefst nog even in de sauna om daarna af te koelen in een met behulp van een kettingzaag gemaakt wak in het ijs, in één van de vele meren die het land telt. „Verrukkelijk", hoor je de doorgewinterde Scandina- viérs dan zeggen. Zopie Smullen in de diepvries is voor de bevolking in het hoge noorden van Europa heel gewoon. Zoals Neder landers, als ze de kans krijgen, lan ge schaatstochten over plassen en meren maken, zo trekken de Scan- dinaviërs er na de eerste sneeuw op langslaufski's op uit. Het winter seizoen duurt vaak tot eind mei. Er worden dan dikwijls kilometers lange tochten gemaakt door de be toverend mooie natuur van een van de laatste pure natuurgebie den van Europa. Zoals wij koek- en-zopie-tenten kennen, zo hebben ook de Finnen op verschillende plaatsen in de natuur een soort kraampje waar onder het genot van een hap en een slok kan wor den uitgerust. Een zo'n pleister plaats ligt midden in de vrije na tuur bij het stadje Vuokatti in het midden van Finland. De koffie pruttelt boven een houtvuur en aan een boomstam hangt bij het vuur een pan met vissoep. Gloeizalm Iets verder van het vuur staat een plank met een daarop vastgeprik te zalm. „Gloeizalm", noemen de Finnen het. „De vis moet heel lang zaam gaai' worden", legt de berei- der van het eten uit. De vis kan in de buurt van de picknickplaats worden gevangen in een dik bevro ren meer. Daarvoor moet eerst een gat in het ongeveer een meter dik ke ijs worden geboord. Van de gevangen vis kan ook een vissoep worden bereid. De Finse gastheer is er in dit geval echter te recht vanuit gegaan dat zijn Hol landse gasten geen vis zouden van gen en heeft de maaltijd al klaar als de vissers onverrichterzake van het ijs komen. De soep is naai' ei gen recept gemaakt en bevat on der meer zalm, aardappelen, rog gemeel en zwarte pepers. Vissoep Het recept luidt als volgt: twee ge snipperde uien fruiten. Per per soon een eetlepel roggemeel. Vis bouillon trekken (recept bij de vis handelaar). Enkele aardappelen koken. De aardappelen moeten stevig zijn (geen afkokers). De vis (in dit geval zalm) als laatste in de soep doen, zodat deze niet stuk- kookt en naar smaak zwarte pe perkorrels, piment en dille toevoe gen. Rosalie Staphorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 26