Kunststoffen zijn overal Nieuw huis voor de oudste man Bema Zierikzee Tollundmand toerisme De oudste man van Denemarken is verhuisd. Koningin Margrethe opende in Silkeborg het nieuwe huis van de Tollundmand. bij de Herenhof waarin het stads- en streekmuseum is ondergebracht. De man van Tollund kreeg zoveel bezoek dat de zolder van dit museum de stroom belangstellenden niet langer kon verwerken. Met hem kreeg ook een aantal voorwerpen uit zijn levenstijd - sieraden, wapens, gebruiksvoorwerpen - een ander onderkomen. Een nieuw onderkomen voor een veelbesproken raadsel. De man uit de venen van Tollund is de trots van Silkeborg. Een beetje won derlijk is dat wel. Het gaat tenslotte om het lijk van een gehangene. Wie zou zo'n kadaver te kijk zetten, als er niets bijzon ders mee was? Het verhaal van deze ruim 2200 jaar oude Tollundmand is maar ten dele bekend. Ondanks alle wetenschappe lijke verklaringen zijn de raadsels geble ven. Wie was deze man. wat deed hij, waar om werd hij gehangen? Op deze vragen is nooit een antwoord gekomen. Ze hebben velen bezig gehouden: wetenschappers en kunstenaars kunnen de veenman niet uit hun gedachten krijgen. Een vergelijking met de Parijse schone, l'lnconnue de la Seine, dringt zich op. De geleerden hebben zich gebogen over de vraag waarom het lijk zo goed bewaard is gebleven. Ze hebben de leeftijd bij overlij den vast kunnen stellen, de inhoud van maag en darmkanalen, de kwaliteit van hoed en strop. Dat onderzoek nam een kleine dertig jaren in beslag. In 1950 von den turfstekers bij het plaatsje Funder, een dorp bij Silkeborg, een opzienbarend gaaf gebleven lijk. Het was enigszins ge krompen en had min of meer de warme donkerbruine kleur van het veen aange nomen. De hoed en de halsstrop, beide van leer, waren intact gebleven. Wat in het bijzonder opviel, was de serene rust die het gelaat uitdrukt. Was hier sprake van een gruwelijke moord of was de man van Tollund ritueel geofferd? Van de afschuw wekkende werking die van andere gehan genen uitgaat, is hier geen sprake. De man blijft een zwijgende getuige. De weten schappelijke wereld komt niet verder dan gissingen. De vondst is allesbehalve uniek; ook in andere veengebieden in onder meer Dren the, Sleeswijk-Holstein en Denemarken werden onder invloed van bodemzuren geconserveerde lijken aangetroffen, In Denemarken bestond ten tijde van de vondst al een gevorderde onderzoeksme thode. In Arhus, waar in de Moesgaard I I I I I I I I I ITTT verschillende vondsten worden ten toon gesteld, gingen de geleerden aan het werk. Zij ontdekten dat de man van Tolllund bij overlijden rond de veertig jaren oud ge weest moet zijn, dat hij zich voedde met granen en zaden en dat hij kort voor het begin van onze jaartelling geleefd heeft. Ze hielden zich ook bezig met de verdere conservering. In 1987 kreeg 'Denemar- kens oudste man' een zolderkamer toege wezen in het Silkeborg-museum. Hij deel de deze met 'het meisje van Elling', een wat minder goed bewaard exemplaar uit een naburig veengebied. Deze maand kreeg de Tollundmand zijn definitieve behuizing. Op het achterter rein van de uit 1770 daterende Hovedgaar- den verrees een nieuw gebouw waar het verhaal van de tijd, de omgeving en de on- derzoeksgeschiedenis van deze spectacu laire vondst tot leven wordt gebracht. Het Silkeborg-museum houdt zich voor namelijk bezig met regionale geschiede nis vanaf de Ijzertijd. Speciale aandacht gaat uit naar de papierindustrie (inclusief demonstraties papierfabricage), glaswerk en de pottenbakkerskunst. Een interes sante collectie praehistorische voorwer pen is-te vinden in het naburige Arhus. Kunst Silkeborg ligt op het grote schiereiland JuMand. Het is het centrum van een aan trekkelijk bos- en merengebied; de water sport en het rustiek kamperen scoren er hoog. De laatste jaren heeft Silkeborg zich in snel tempo ontwikkeld tot kunststad. De oprichting van het Kunstmuseum is daar niet geheel vreemd aan. De in 1974 overleden Deense Cobra-schilder Asger Jorn schonk zijn verzameling (méér dan vijfduizend werken van zichzelf en zijn col lega's) aan de stad. In 1982 werd rond deze beroemde collectie een geheel nieuw mu seum gebouwd. Het gebouw ligt in een prachtig groene omgeving aan de rand van het stadje. Dwars door het voorterrein stroomt de rivier de Remstrup. De buiten wand is ontworpen door Jean Dubuffet. Binnen is ruimte gegeven aan werken van onder anderen Jorn (een samentrekking van Jórgensen), zijn Cobra-genoten Ap pel, Constant, Lucebert, Pedersen. Ale- chinsky, Corneille en Jakobsen en - bui ten dat verband - Redon en Ensor. Rust binnen, rust buiten. Silkeborg, midden Jutland, Denemarken. Silke borg Museum (Tollundmand), gehele week 10-17 uur. Silkeborg Kunstmuseum iAsger Jorn-col- lectie), behalve maandag 10-17 uur Omgeving merenroute (Gudena-rivier), bossen (Julsoe en Himmelbjerget), automobielmuseum Gjemi kastelen: Friisenborg (Hammei), Clausholm (Randers) en Rosenholm Homsieti. ZATERDAG 27 JULI 1991 Bema Kunststoffen bv staat voor niets als het gaat om spuitgieten, vacuum- vormen en bedrukken. Kunststoffen wor den toegepast voor de meest uiteenlopen de doeleinden: naam- en reclameborden, onderdelen van zonnebanken, kweekbak- jes, lichtbakken en handvatten. Ook in de installaties en produkten van reuzen als Heineken, Honeywell, Shell, Philips, Ko- ni, Rank Xerox, IBM, Akzo en Sandvik zitten vaak kunststof onderdelen uit Zie rikzee. Bedrijfsleider R. Peters van Bema breekt een lans voor de door velen met argwaan bekeken kunststoffen. „Ze zijn van groot belang voor onze toekomst. Kunststoffen openen niet alleen nieuwe wegen, maar staan er ook voor in dat het aanbod van andere materialen niet uitgeput raakt. Ze verdienen een rechtvaardige beoordeling. Dat kan alleen met behulp van kennis van de feiten over kunststoffen en de produk ten die ervan worden gemaakt." Het belangrijkste bedrijfsonderdeel van Bema is de spuitgiet-afdeling, waar in drieploegendienst wordt gewerkt. Be drijfsleider Peters: „Uit kunststofgranu laat wordt door omsmelten en het onder hoge druk injecteren van de gesmolten massa in een matrijs een kunststofpro- dukt gemaakt. De matrijs wordt, na af koeling, automatisch geleegd." Peters noemt spuitgieten een schone techniek waarmee 'legio produkten' kun nen worden gemaakt. De meeste Bema- artikelen, zoals behuizingen voor tele foontoestellen, onderdelen voor printers en heften voor steekbeitels zijn duurzame gebruiksgoederen. Deze artikelen worden vervaardigd van milieu-onschadelijke kunststoffen en zijn geschikt voor herver werking. De afdeling vacuumvormen produceert bijvoorbeeld onderdelen voor zonneban ken. zuurkasten, ventilatoren, afvalbak ken en TL-bakken. Er komen platen kunststof van verschillende diktes aan te pas, die door verwarming zacht gemaakt worden, zodat er met mallen allerlei vor men in gedrukt kunnen worden. Dan wordt de plaat vacuum gezogen. En als vervolgens de mal is weggenomen, wat au tomatisch gebeurt, is het produkt van de 'vacuum-oven' kant-en-klaar gebakken. Bedrukt Sommige produkten worden dan nog be drukt, zoals toetsen van telefoontoestel len, zeepdoosjes, waarschuwingsborden en douche-caps. Voor het bedrukken heeft Bema alle moderne technieken in huis: tampo-print, zeefdruk, walsen en hot- print. Er werken vijf en twintig mensen in het bedrijf aan de Deltastraat, dat een jaar omzet maakt van zo'n vijf en een half mil joen gulden. Tevens is er de vier man ster ke dochter-onderneming Vorma, in het aangrenzende pand aan de Roompot straat. Vorma maakt voor het moederbe drijf en andere opdrachtgevers kunststof spuitgiet-matrijzen en speciale hulp-ge reedschappen. Bema onderneemt momenteel de nodige stappen om in aanmerking te komen voor het zogenaamde ISO-kwaliteitscertifi- caat. ISO staat voor Internationale Orga nisatie voor Standaardisatie. „Met het ISO-certificaat voldoet een bedrijf aan wereldwijde kwaliteitsnormen. En het staat garant voor de betrouwbaarheid van het bedrijf ten aanzien van de klan ten". De verwerking van kunststoffen levert eindprodukten op waaraan nog maar nau welijks iets afgewerkt moet worden. Vele karakteristieken maken kunststoffen tot een aantrekkelijke grondstof voor allerlei produktieprocessen. Kunststoffen zijn overal. Ze komen voor in produkten die opvallen of juist verborgen blijven. Soms is hun rol bescheiden, maar vaak ook van grote betekenis. Kunststoffen zijn in onze maatschappij niet meer weg te denken, concludeert Pe ters. „Want hoe zou een keuken of badka mer eruit zien als er geen kunststoffen wa ren?" Uitbreiden In 1967 vestigde het van oorsprong Vlaar- dingse bedrijf zich op het Zierikzeese in dustrieterrein. En binnen enkele jaren hoopt het bedrijf uit te breiden met een nieuwe produktiehal. Peters betreurt het dat Bema nog altijd betrekkelijk weinig bekendheid bij de be volking geniet. „Daar gaan we op korte termijn iets aan doen," maakt hij duide lijk. „We hebben vergevorderde plannen om een open dag te organiseren," Peters denkt dat het Zierikzeese bedrijf een veelbelovende toekomst tgegemoet gaat. „Hoe men kunststoffen ook beoor deelt en welke maatstaf men ook aanlegt, de kunststofverwerkende industrie blijft één van de sterkst groeiende bedrijfstak ken." Jan Jong schaap Kunststoffen worden toegepast voor de meest uiteenlopende doeleinden (fotografie Lex de Meester De man van Tollund (foto Wim Riemens). Een groot deel van centraal verwarmd Nederland zit er in de koude maanden mede dankzij een door Bema Zierikzee geleverd onderdeeltje voor de cv-installatie warmpjes bij. En talloze bierdrinkers gebruiken een in elk kratje pils gratis meegeleverde sleutelhanger, annex flesopener, van een bekende bierbrouwer. -2. a&V» S1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 25