Computer spreekt rechter dan de rechter Met meer paardekrachten meer man !C lens staat model oor rekentuig reportage Amerika ontdekt de tas ZATERDAG 27 JULI 1991 21 rwee tekeningen staan er op het schoolbord in de kamer van Jaap van den Herik. De ene vertoont een paar chthoekjes die onderling verbonden zijn door een stuk of jftien lijntjes. De andere creatie moet de hersenmassa van :n mens voorstellen. Letters en pijlen wijzen naar de I erschillende delen. We hebben elkaar onze oratie uitgelegd", zegt Patrick (udson, „dat met die rechthoekjes is de rede van Van den lerik over rechtsprekende computers en met die hersenen leb ik geprobeerd hem duidelijk te maken waar ons aalvermogen te vinden is." De universiteiten van Leiden en Maastricht maken sinds enige tijd gebruik van eikaars hoogleraren in de hogere compu- terkunde. Prof. dr. H. J. van den Herik, hoofd van de vakgroep In formatica aan de Rijksuniversiteit Limburg (RL) is begonnen aan een bijzonder hoogleraarschap in de juridische informatica aan de Rijksuniversiteit Leiden (RUL). De toespraak die hij hield bij de aanvaarding van dat bijbaantje was een provocatie van openbaar ministerie-, advocatuur en rechter lijke macht: „Het gaat niet om zo maar een ondersteunende rol die de computer kan spelen", stelt Van den Herik. „Als een computer drie dagen lang smetteloze advie zen gegeven heeft aan een rechter, zullen er rechters zijn die ondanks hun weerzin niet meer alert zijn op fouten. Op dat moment spreekt de computer recht". Somber „Men is huiverig, zeer huiverig", zegt Jaap van den Herik. „De meeste juristen zeggen, of denken in ieder geval: kijk eens even hier, wat wij doen is zo vreselijk intelli gent, het is eenvoudigweg onmo gelijk dat een machine dat ook kan. Dus wijst men het idee af. Maar de vraag is niet of een compu ter het kan, want daar bestaat geen twijfel over, op den duur kan een computer dat. De vraag is of wij willen dat een computer dat kan. Willen wij computers laten rechtspreken? Dat is de goede vraag op dit moment." Het zal nog wel even duren, voor dat die discussie echt gevoerd wordt, stelt Van den Herik somber vast. En dat terwijl iedereen toch gediend is bij een rechter die geen milde dan wel wraakzuchtige buien kent en die iedereen gelijk beoordeelt, omdat van tevoren vaststaat naar welke criteria hij oordeelt. Mysterie De rechtsprekende computer zal niet alleen uitspraak doen, hij geeft ook een motivering van die uitspraak. Want de uitspraak moet rechtvaardig zijn, het moet een begrijpelijke oplossing zijn van het spel tussen de twee partij en, de advocaat en officier van jus titie. Zonder de begrijpelijke op lossing is een rechtszaak immers een mysterie. Houdt Van den Herik zich in Lei den vooral bezig met vragen rond de juridische informatica, in zijn Maastrichtse werktijd gaat zijn aandacht uit naar kunstmatige in telligentie in het algemeen, oftewel AI, artificial intelligence. Vooral de mogelijkheden van computers met het schaakspel boeit hem. Schaken en rechtspraak, heeft dat iets met elkaar te maken? Van den Herik: „Heel veel. Het gaat om het oplossen van een con flict tussen twee partijen. Bij het computerschaak stoppen twee spelers hun programma's in de. computer en even later rolt er een uitslag uit. In de rechtszaal kan hetzelfde gebeuren. Zowel advo caat als officier van justitie geven hun kijk op de zaak. hun gegevens worden in het programma gezet en er komt iets uit." Illustratie Veronique Puts Zoals bekend hopen computer- schaak-fanaten ooit het spel op te lossen, dat wil zeggen 'wit speelt en wint' vanaf de eerste zet. Er zijn echter ook vermoedens dat scha- ken een remisespel is. Maar naast DromVIieg de vraag of een computerprogram- - - - ma ooit de oplossing kan vinden is de vraag of mensen ooit die oplos sing kunnen begrijpen van zeker zoveel belang. niet. „Want dat gaat nog altijd over de werkelijke wereld, terwijl het schaakspel, hoe complex ook, een gesloten systeem is." De meester legt uit: „Want aan een onbegrepen oplossing heb je niks, pok daarin loopt het schaken pa rallel met de rechtsgang. Stel, je hebt een programma met de oplos sing. Dat programma zal nooit de wereldkampioen in een match over meer partijen verslaan en zal nooit een grootmeesterstoernooi winnen. Wat gebeurt er namelijk? Met wit wint het alle partijen, maai- zodra het programma met zwart speelt zal het telkens zomaar een zet doen. Het programma weet immers: met zwart is elk spelletje verloren? Dus maakt het niet uit welke zet er gespeeld wordt en wordt inderdaad elke partij met zwart verloren. Maar er is natuur lijk wel degelijk een hiërarchie in 'verloren' zetten aan te brengen, zodat de 'beste verliezende' zet ge daan kan worden. Maar voor het aanbrengen van zo'n hiërarchie moet de gevonden oplossing door mensen begrepen zijn. De kans dat iemand een eventuele oplossing van het schaakspel kan bevatten is zeer klein." Tot oplossingen in de rechtspraak, dat wil zeggen de uiteindelijke overbodigheid van advocaten en openbaar ministerie, komt het De filosofische en ethische discus sies rond AI vindt Van den Heriks Leidse collega prof dr P. T. W. Hud son wel interessant, maar deze psycholoog van huis uit besteedt zijn tijd liever aan het construeren van een superslimme computer. Hudson, via psychologie, psycho linguïstiek (waarom praten we zo als we praten?) en taalkunde te recht gekomen bij computers die gewone mensentaal begrijpen, meent met zijn Leidse onderzoeks groep over tien jaar een computer te hebben gemaakt die net zo slim is als een bromvlieg. Menselijke hersenen kunnen per seconde ongeveer miljoen keer zoveel bere keningen uitvoeren, dus de con structie van zo'n 'menselijk' appa raat kan nog wel even duren. Bij het accepteren van zijn deel tijd-hoogleraarschap (een dag per week) in Maastricht, sprak Hud son een rede uit over neurale net werken, computers die geschakeld zijn volgens patronen die in onze hersenen zijn terug te vinden. Jaap van den Herik baseert zijn optimis me over de technische mogelijk heid van rechtsprekende compu ters onder meer op grond van ont wikkelingen in deze richting. Hudson: „Neurale netwerken zijn opgebouwd uit gewone processo ren, rekeneenheden die bestaan uit een rijtje chips. Daarin ver schillen ze niet van de seriecompu ters en parallelle machines. Eng is het dus niet. Alleen hebben we de eenheden anders geschakeld. Als je ze eenvoudig achter elkaar of naast elkaar zet, blijkt dat zeer veel rekentijd verspild wordt." De hersenen van een mens zitten heel wat effectiever in elkaar, blijkt uit allerlei onderzoek: „We bouwen nu structureel hersende len na. Neurochirurgen prepareren deeltjes en die worden bestudeerd. De vraag is welke verbindingen er tussen de cellen bestaan: hoe zijn ze aan elkaar geschakeld? Die op bouw wordt vervolgens nage bootst met chips. De resultaten zijn prachtig. We maken machines die begrijpen en leren." Het is allemaal een kwestie van ca paciteit, benadrukken beide hoog leraren. Natuurlijk is er niets men selijks aan een computer. Het gaat alleen om het vergroten van de re kentijd en het rendement. De her senen dienen daarbij als natuurlij ke voorbeeld, waardoor de compu ter gebruikersvriendelijker wordt. En een gebruikersvriendelijke ma chine is er een die voor ons begrij pelijke dingen doet. Dus komt er met neurale netwerken een tekst verwerkingsprogramma dat prints maakt, niet doordat er in een be paalde volgorde op zestien knop jes wordt gedrukt, maar als de ge bruiker zegt 'dit stuk wil ik op pa pier' of 'kun je dit even printen, zonder bladzijde 2' of 'dat artikel over coniferen kun je uitdraaien'. Naald Computers die taal verstaan zijn er al. maar de minste of geringste af wijking van de standaardwoorden of klankvolgorde is hen al te veel. Eigenlijk snappen ze niks. „Ty pisch voor het verschil tussen com puters en hersenen", zegt Hudson. „Als je een naald steekt in het taal deel van de hersenen dan is er nog uitstekend te communiceren met het slachtoffer, alleen zal hij of zij wat kleine problemen ondervin den. Er zijn zelfs voorbeelden van patiënten die een hele hersenhelft moesten missen en toch een leven zonder nadelige gevolgen lijden. Computers daarentegen hoef je maar iets in de weg te leggen en ze doen helemaal niets meer. Eén uit gelopen soldeerpuntje en de hele boel ligt plat." Neurale netwerken reageren an ders dan traditionele computers. De onderzoeksgroep in Leiden heeft een robotarm ontwikkeld die leert voorwerpen op te pakken. Als je de arm verbuigt grijpt de robot de eerste keren mis, maar zal zich zelf vervolgens leren om de bewe gingen goed uit te voeren. Het lijkt op natuurlijk gedrag, we kunnen het begrijpen. Terwijl het in verge lijking met een gewone robotarm alleen maar gaat om meer reken- vermogen. Van den Herik: „We zul len nooit zeggen dat de mens niets anders is dan een grote computer. Maar door het bestuderen van de manier waarop de hersenen werken, leren we veel over hoe we computers beter kunnen maken. En door het bestuderen van de re sultaten van die computers kun nen we ook weer dingen leren over hoe hersenen werken, wat intelli gentie is." Geert Dekker Is er leven na de disco? Volgens de Italiaanse regering wel. Maar dan moeten die discotheken om twee uur sluiten. Nel als vorig jaar om deze tijd heeft men hiertoe besloten. Niet één discotheekeigenaar houdt zich er aan, maar daar gaat het even niet om. Wat telt, is de gevolgde redenatie: met het eerder sluiten van de disco's, zal een einde komen aan de slachting onder Italiaanse jongeren zoals die 's nachts plaatsvindt op de wegen die wegvoeren van de danspaleizen. In de regio Emilia Romagna, de onbetwiste koningin van het Italiaanse nachtlevén, maai- ook de geboortegrond van Ferrari. Lamborghini, Bugatti en Masera- ti, trok men het eerst aan de bel. Een actiegroep van bezorgde moe ders, de 'Mamma's Anti-Rock', riep op tot een kruistocht tegen de discotheken. Die werden verant woordelijk gehouden voor de ca priolen die hun kinderen in snelle auto's 's nachts uithalen. Hun dra matische oproep 'Laat ons onze kinderen 's ochtends levend in de armen sluiten', bleek aan te slaan. De acties worden vooral gevoerd door moeders en dat is meer dan begrijpelijk. In het geding is name lijk het heiligste symbool van Ita liaanse viriliteit: de auto. Met meer pk's meer man, is de filosofie, zoals die overgaat van vader op zoon. einde van de avond nog de liefde bedreven, want de auto dient voor al ook daarvoor. De verkeersveiligheid wordt in Ita lië bedreigd door bloedstollend rij gedrag. van vooral mannen, on geacht het tijdstip en ongeacht de nabijheid van discotheken. Wat valt er tegen te doen? Zolang geen 'culturele revolutie' plaatsvindt, is het misschien een idee om de poli tie in te zetten. Men zou de snel- Dat zoonlief, dikwijls met de auto van pappa, 's nachts tijdens races in de vangrail belandt, lijkt daar om eerder een gevolg te zijn van een cultureel bepaald gedragspa troon, dan de alcohol of de drugs, waarmee de discotheek wordt geï- dentificeex-d. In waarschijnlijk geen enkel ander land draait het leven zo om de auto als in Italië. Het eerste wat de acht tienjarige Italiaan wil hebben, is een auto. Hij gaat er direct mee op vrouwenjacht, de traditie van de ridder op zijn paard voortzettend. Hij draait eindeloos rondjes om het dorpsplein en eenmaal zijn prooi aan boord, geeft hij plankgas om zijn man-zijn te tonen. Als bei den het overleven, wordt aan het heid of het gebruik van veiligheids gordels, waarvoor 80 procent van de Italianen een chronische aller gie blijkt te hebben, kunnen con troleren. Maar van de politie valt weinig te verwachten; ze behoort zelf tot de grootste verkeersovertreders. Die jongens kunnen hun geluk niet op dat ze eindelijk in een Alfa Romeo zonder beperkingen door de stad mogen scheuren. Ext de ministers, de opstellers van de regels? Voor hen geldt hetzelfde. De 'geachte af gevaardigde' suist in zijn 'auto blu'. geëscorteerd door drie auto's met sirene en zwaailicht, door de stad, elk stoplicht negerend. De enige hoop lijkt het nieuwe wet boek voor verkeer, dat vorige week is gepresenteerd. Na 31 jaar krijgt Italië nieuwe verkeersregels. Boetes voor te hard rijden lopen op tot 6.000 gulden. Een auto met grote cilinderinhoud mag zelfs niet worden bestuurd door iemand die nog geen drie jaar zijn rijbewijs heeft. Wie alles controleert, wordt er niet bijgezegd. Maai- direct ge vaar is er niet: het wetboek moet eerst nog door de parlementaire molen, waar het in 1993 hoopt uit te komen. Voorlopig dus nog moei lijke tijden voor de disco-branche. Vroeger, ja, dat waren bij ons in Washington nog eens vrolijke en onbezorgde tijden! Als je bij een McDo nald's een hamburger van groot formaat kocht, dan kreeg je 'm in een mooi schuimplastic doosje Zo bleef-ie lekker warm, en je vette dubbeldekker kon ook niet uit elkaar vallen. Dat is voorbij. Om te begin nen is de Big Mac in de Ver enigde Staten grotendeels vervangen door de McLean burger, een hamburger met vlees waaraan gedokterd is. Het is nog wel rundvlees, maar ze hebben haast al het vet eruit gehaald en vervan gen door reformachtige in grediënten als (slik) zeewie rextract. Dat schijnt gezond te zijn. en het is daarom bij de Amerikanen, massaal ge kweld als ze zijn door zor gen over hun lijn en fitheid, een absolute hit geworden. Kwalijker is, dat ook het plastic doosje van de baan is. Om de McLean burger wordt nu een soort karton nen randje gelegd, en dat geheel krijg je mee in een zakje van grauw maar ver antwoord papier. Het heeft allemaal te ma ken met het milieubewust zijn bij vooral jonge gezin nen en tieners. Zij vormen een groot deel van de klan tenkring van McDonald's, en toen zij bezwaar begon nen te maken tegen de ver spilling van zoveel onaf breekbaar plastic, reageer de de hamburger-titaan di rect. Er werd omgezien naar ver pakkingsmateriaal dat op nieuw kon worden ge bruikt, of al gemaakt was van 'recycled' materiaal. Er werd meer de nadruk ge legd op wat sommigen on der ons het rentmeester schap van de aarde zouden noemen. Harkjes De bedoeling is duidelijk: McDonald's wil niet geasso- cieei'd worden met begrip pen als: Vet, Ongezond, en Milieuverpester. Nee, Ge zond, Groen, Schoon, dat zijn de woorden die bij het hongerige publiek moeten opkomen als het de be faamde gouden bogen ziet. En daarbij gaat McDo nald's erg ver. Want zelfs kinderen zijn de klos. In de lente kregen onze kleinen, als we een „Kids Meal" voor hen haalden, niet het ge bruikelijke autootje of pop petje als verrassing. Nee, ze kregen harkjes voor in de tuin, en zakjes komkom merzaad- Onze Emma (twee jaar) heeft dat zaad nog geprobeerd, maar ze vond het niet lekker. Aan de andere kant: een beetje ongemak dient men voor lief te nemen als het gaat om ons milieu. Van daar ook dat wij, net als McDonald's en net als al on ze buren, ijverig mee-recy- clen. Kranten en tuinafval wordt los van het gewone huisvuil aan de straatkant neerge zet. Plastic zakken, karton, blikjes, glas worden ook apart gehouden, en weke lijks door ons in speciale containers gekieperd. We doen ons best, en we zijn he le brave burgers. Ook bij de supermarkt doen wij verantwoorde keu zen, met name bij de kassa, als wordt gevraagd of je je boodschappen in plastic of papieren zakken wil. Want zo gaat dat hier, de bood schappen worden voor de klant ingepakt. Eerst vroe gen we altijd om papier, maar nu de plastic zakken recyclebaar zijn gemaakt, nemen we die ook geregeld. Dat is allebei fout, blijkt nu evenwel uit een streng schrijven van de milieu groepering Environmental Defense Fund. Want al dat papier kost bomen het le ven en zorgt voor zure re gen, en de produktie van plastic brengt gifstoffen in het milieu. Jeetje, wat nu? Gelukkig heeft een supermarkt-ke ten bij ons in de buurt. Giant, het antwoord gevon den. De kritische klant kan daar voor een bedrag van luttele dollars een groot soort tas van canvas met hengsels kopen die, aldus een wervende reclametekst „steeds weer opnieuw te ge bruiken is". Inderdaad, landgenoten, Amerika heeft de boodschappentas ontdekt, - Henk Dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 21