Partijtop steunt Gorbatsjov Poolse verpleegsters bij hoogste college om een werkvergunning Eindelijk succes voor ploeg Post w /anDuke Beroering op laatste dag skütsjesilen Japanse vissers gooien levende haai vinloos overboord Communisten aanvaarden nieuw partijprogramma Ambtenaren ruziën over werklozen reportage vrije tijd Lammers wil desnoods verkiezingen om WAO 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnig 's Ochtends enkele mistbanken. Later zonnig. Temperatuur aan zee 21 gra den, elders 23 graden. Zwakke zuide lijke wind. Vanmiddag wind van zee. 234e jaargang no. 175 Zaterdag 27 juli 1991 OPRUIMING: AKANTIELAND plm. 40 st. occasions vouwwagens en toercaravans NU TOT 50% KORTING OP=OP!ü Van onze correspondent MOSKOU - Sovjet-leider Gor batsjov kreeg vrijdag overwel digende steun van de partijtop voor een nieuw programma waarin marxistisch-leninisti- sche dogma's worden ingeruild voor democratie en vrije markt. bijzonder partijcongres moet dit najaar het besluit van tiet Centraal Comité (partijpar- lement) bekrachtigen. Leidinggevende partijfunctio narissen benadrukten na afloop de nieuwe eenheid in de partijge lederen. De door de media voor spelde breuk tussen conserva tieven en hervormers is uitgeble ven, stelde ideologie-secretaris Dzasochov vast. Hij en andere hoge partijfunctionarissen ga ven echter ook toe, dat het nieu we programma 'aanleiding is voor verdere discussie'. Om te beginnen binnen het se-. cretariaat van het Centraal Co mité, dat de ingediende wijzi gingsvoorstellen in de komende tien dagen moet verwerken in de uiteindelijke tekst. Daarna volgt de discussie in de afdelin gen van de partij die aan het Congresbesluit (in november of december) voorafgaat. Leidinggevende conservatieven maakten vrijdag duidelijk dat de overwinning van Gorbatsjovs 'programma voor socialisme en democratie' slechts een tacti sche en dus tijdelijke is. „De ech te strijd en de breuk zullen op ■het Congres plaatsvinden", voorspelde de Russische conser vatief Alexander Boezgalin. „De eenheid nu is slechts schijn, om dat de meerderheid zich niet echt uitspreekt maar voorlopig bij de feiten neerlegt". Gorbatsjov kreeg het Centraal Comité achter zich nadat hij zich gisteren uitsprak over het centrale thema op deze bijeen komst: het begin deze week door de Russische president Jeltsin afgekondigde decreet dat partij comités in bedrijven en over heidsinstellingen verbiedt. De Communistische Partij is de eni ge die binnen de fabriekspoor- ten is georganiseerd. Gorbatsjov zei dat hij Jeltsins decreet zou bestrijden met 'alle middelen die de grondwet ter be schikking stelt, inclusief door mij af te kondigen presidentiele decreten'. Of dit metteraad ge beurt, hangt af van een voor za terdag aangekondigde uit spraak over de geldigheid van Jeltsins decreet van de parle mentscommissie die toezicht Stalins laatste (helper overleden piOSKOU (AP) - Lazar M. Kaga- novitsj, Josef Stalins laatste nog in leven zijnde trawant, is donderdagavond op 97-jarige leeftijd overleden in zijn wo ning in Moskou. Kaganovitsj gaf in de jaren dertig leiding aan de gedwongen landbouw- collectivisatie, die miljoenen mensen het leven kostte. Onder Stalins leiding gaf hij opdracht tot zuiveringen, waarbij dui zenden mensen werden geëxe cuteerd en dwangarbeid kregen opgelegd. Hij werd in november 1893 in de Oekraïne geboren als telg van het joodse boerengezin Kogan. Later nam hij de meer Russisch klinkende naam Kaganovitsj aan. Hij klom op tot de tweede man van de Sovjetunie na Sta lin. Nikita Chroesjtsjov, die Sta lin na diens dood in 1953 opvolg de, noemde hem Stalins „geke tende straathond en kruiper". DEN HAAG (GPD) - Ambtena ren van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en van Sociale Zaken ruziën over een nieuwe berekening van de werkloosheid. Het CBS wil het werkloosheidscijfer laten dalen terwijl Sociale Zaken het juist wil laten stijgen. Het CBS berekent sinds enige jaren de gemiddelde werkloos heid. Volgens de laatste cijfers zaten over de periode april-juni gemiddeld 305.000 mensen zon der werk. Aan het begin van dit [jaar was dat aantal nog 40.000 hoger. Over het eerste halfjaar gemeten lag de werkloosheid op 4,7 procent van de beroepsbevol king. Het CBS heeft nu het plan opge vat om werklozen die niet actief naar werk zoeken, niet meer als werklozen aan te merken. Het zou dan gaan om een kleine 55.000 personen. Tegelijk wil het CBS echter mensen die werk loos zijn maar een baan zoeken van minder dan 20 uur per week wel als werkloos gaan registre ren. Het zou daarbij gaan om cir ca 30.000 mensen. Het CBS zou alleen mensen die een baan zoe ken voor minder dan twaalf uur per week en zonder werk zitten niet meer als werkloos willen aanmerken. Beide CBS-voornemens teza men zouden de geregistreerde werkloosheid op papier met .000 doen afnemen. Op basis van de stand van juni zou de werkloosheid daarmee op 285.000 uitkomen. houdt op naleving van de grond wet. De voorzitter van het nationale parlement, Loekjanov, hield gis teren rekening met een voor de partij negatieve uitspraak van dit college. „Als Jeltsins decreet niet strijdig is met de Uniewet geving over maatschappelijke organisaties en vakbonden, als het overeenstemt met interna tionale conventies die de Sovjet unie heeft ondertekend, moet het worden uitgevoerd", aldus Loekjanov. Uit Jeltsins omgeving is niet op Gorbatsjovs uitspraak gerea geerd. Zijn juridische adviseur Sjachrai bestreed alleen dat de nationale grondwetscommissie uitpraken kan doen over repu- blieksbesluiten die de mensen rechten niet beperken. Volgens Sjachrai is dat van toepasssing op Jeltsins besluit. Bovendien gaf hij een uitleg aan het decreet die wijst op een mogelijk com promis. „Het verbiedt alleen ac tiviteiten van politieke partijen in de bedrijven gedurende werk tijd", zei hij. Strijd De aanvaring op de laatste wedstrijddag (foto Herman Pieterse/ANP) SNEEK (ANP) - De laatste dag van het SKS-skütsjesilen 1991 blonk uit in rumoerigheid. Tijdens het verzeilen van de laatste wedstrijd kwam het Lemster skütsje in aanvaring met de Zuid westhoek en verliet de Lemmer onmiddellijk de wedstrijd. 's Ochtends ontstond al consternatie rond Lemmer toen bekend werd dat schipper Jelle Reijenga van het Lemster skütsje het hoger beroep had gewonnen, dat hij bij de Zeilraad had aange spannen tegen de Leeuwarder schipper Rienk Zwaga over de aanvaringszaak tussen de beide skütsjes in Stavoren. Reijenga maakte daardoor een sprong naar de tweede plaats in het klasse ment. Tot grote teleurstelling van de Lemsters werd die beslis sing later teruggedraaid omdat de Zeilraad een artikel over het hoofd had gezien. Schipper Taeke van der Meulen van Woudsend werd de onbe twiste winnaar van het skütsjesilen 1991. Zijn overwinning was donderdag al min of meer te voorspellen. Einduitslag: 1. Woudsend, Teake van der Meulen, 2. Eamewald, Jeen Zwaga, 3. Leeuwarden, Rien Zwaga. Ziekenhuis heeft wachtlijst van 2800 patiënten DEN HAAG (ANP) - Het Acade misch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de 24 Poolse verpleegsters die 1 juni door het ziekenhuis naar Nederland zijn gehaald, hebben vrijdag bij de afdeling recht spraak van de Raad van State een voorlopige voorziening geëist, nadat het Centraal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ningen (CBA) in Rijswijk be sloot de verpleegsters geen werkvergunning af te geven. Het AZ van de VU besloot in maart dit jaar via bemiddeling van het uitzendbureau Vedior tot het werven van verpleegsters in Polen, nadat was gebleken dat in Nederland noch binnen de EEG in de vacatures zou kunnen worden voorzien. Ook de andere ziekenhuizen in Amsterdam zoals het Sloter- vaart ziekenhuis (75 vacatures), het Andreasziekenhuis (40) en het Antonie van Leeuwenhoek ziekenhuis (35) kampen volgens de AZVU met grote tekorten. Maar ook in de EEG-landen zo als Groot-Brittanië, Zwitser land en Duitsland blijkt het ver- Advertentie ANTIEK GEVRAAGD voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. Vertiage Middelburg Tel. 01180-27639 plegend personeel schaars te zijn. Het ziekenhuis ging af op mon delinge adviezen van het ge westelijk arbeidsbureau en heeft na een selectie in Polen per 1 juni 24 verpleegsters naar Nederland laten komen voor een verkorte opleiding en een talencursus. Het Centraal Bureau voor de Ar beidsvoorzieningen haalde ech ter een streep door de rekening door op 11 juli te beslissen dat de Polen geen arbeidsvergunning krijgen, omdat het „voorge schreven traject vereist voor de aanvraag van vergunningen voor buitenlandse werknemers niet is doorlopen. Volgens het CBA is er wel dege lijk „prioriteit genietend aan bod" van verplegend personeel binnen de EEG. „De VU heeft ons voor een voldongen feit wil len plaatsen, willens en wetens het aanbod van verpleegkundi gen in Nederland en de EEG ge negeerd en zelf haar zaakjes ge regeld", aldus een verontwaar digde raadsman van het CBA. Onbegrijpelijk De advocaten van het zieken huis en de verpleegkundigen noemden de bewering van het CBA onbegrijpelijk. Mijn cliën ten zien om zich heen in het AZ VU, de rest van Nederland en heel West-Europa dat er een te kort is aan verplegend perso neel. Hoe kunnen zij de arbeids plaats van wie ook afnemen, ter- (Slot zie pagina 3 kolom 7) SYDNEY (AP) - Japanse vis-, sers snijden de vinnen van haaien af en gooien de nog le vende vissen overboord, zo heeft een Australische televi sieploeg vastgelegd. Het visserijhoofd voor de staat Western Australia, Gordon Hill, noemde deze gang van za ken vrijdag „barbaars" en zei de federale regering om ophel dering te zullen vragen over de richtlijnen voor visserij in de Australische wateren. De raad •voor visserij van de staat Tas- manie beweerde later dat een Japanse vissersboot iedere nacht vijfhonderd haaien vangt. In een geval zou het zelfs om duizend haaien gaan. Dale Brian van de raad zei dat de Japanse vissers de ontvin- de haaien als ballast beschou wen. Haaievinnen zijn een de licatesse in sommige delen van Azie. Een haai wordt van zijn vin nen ontdaan voor hij in zee wordt teruggegooid (foto EP A Een terugblik op de strandgenoegens van vroeger tijden: toen de dames zich angstvallig beschermden tegen de zon en de Zeeuwse badplaatsen opbloeiden. Verder in de bijlage Reportage: Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland neemt afscheid van directeur Amir Tito smeedde Joegoslavië tot een eenheid. Zijn dood luidde het einde van de federatie in Japatis bankschandaal schokt be drijfsleven rumoer rond passende arbeid bureaucratie, stam- memnentaliteit en een kwijnende economie ondermijnen jonge Re publiek Jemen de overeenkomst tussen schaken en rechtspreken Sotheby's haalt mooiste vervalsingen te voorschijn Freek de Jonge vindt inspiratie op buitenlandse podia 17 t/m 23 Dat de strijd tussen hervormers en conservatieven onverbiddel- lijk doorgaat, bewees de conser vatieve leiding van de Russische Communistische Partij. Het da gelijks bestuur veroordeelde vrijdag de partijfractie 'Commu nisten voor Democratie' wegens 'georganiseerde fractievor ming'. Deze partij vleugel wordt geleid door Jeltsins vice-presi dent, kolonel Roetskoi. Het Centraal Comité van de Russische partij, de grootste in Unie- verband, komt begin au gustus bi.jeen. Leger meldt toenemend geweld Kroatië BELGRADO (DPA/RTR) - Euro pese en Joegoslavische minis ters zijn vrijdag bijeengekomen om te bespreken hoe het geweld in de republiek Kroatië moet worden gestopt. Het Joegosla vische leger heeft gewaar schuwd dat de gevechten steeds heviger worden. Volgens het le ger nadert de crisis in deze repu bliek een hoogtepunt. Ook vrij dag vielen weer slachtoffers in het geweld tussen Kroaten en Serviërs. In de Joegoslavische kustplaats Dubrovnik zijn de ministers van buitenlandse zaken van zes Eu ropese landen, behalve Joego slavië ook Italië. Oostenrijk, Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen begonnen aan een twee dagen durende conferentie. Hieraan zullen ook de Joegosla vische premier Ante Markovic en andere regeringsleiders deel nemen. Zij hopen een gemeen schappelijke verklaring te kun nen opstellen over de crisis die het etnische geweld in Kroatië moet verminderen. In tegenstel ling tot Kroatië is de sfeer in de buurrepubliek Slovenië ont spannen. Vrijdag werden alle drie de vliegvelden aldaar weer geopend na een maand lang op bevel van het Joegoslavische le ger gesloten te zijn geweest. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 De produkten van Bema Kunststoffen BV duiken overal op. Grote bedrijven maken gebruik van de onderdelen die het Zierikzees be drijffabriceert. Verder in de bijlage Vrije Tijd: de beroemdste veen- mummie verhuist eten tegen de kou dessert van de barbecue bioloog achter de pannen VW ontwerpt stapelsysteem voor au to's (bijna) nooit meer lekke banden stadsautootje van Peugeot Sam Philips, een bekeerde gospelzangeres 25 t/m 28 Half augustus reactie PvdA gens vindt geen genade in Lam mers' ogen. Wöltgens wil alle WAO'ers die nu al in de regeling zitten, ontzien. Maar volgens Lammers zullen ook in Wölt gens' voorstel mensen in de bij stand komen die buiten hun schuld arbeidsongeschikt zijn geworden. PvdA-vice-voorzitter en Twee de-Kamerlid Castricum hoopt dat zich ook binnen het CDA de komende tijd verzet gaat afteke nen tegen de WAO-plannen van het kabinet. „Het is nu binnen het CDA opvallend rustig, zeker als je dat afzet tegen de opval lend felle wijze waarop het CNV heeft gereageerd", aldus Castri cum vrijdagavond in zijn functie van partijbestuurder. De PvdA-top. bestaande uit fractievoorzitter Wöltgens, vi ce-premier Kok en Castricum heeft vrijdagmiddag spoedover leg gepleegd over de wijze waar op de nu opgestoken storm het hoofd geboden moet worden. DEN HAAG (ANP) - PvdA-com- missaris van de koningin in Fle voland, J. Lammers, sluit niet uit dat er nieuwe verkiezingen moeten komen als de coalitie CDA/PvdA het voorstel om de uitkeringsduur van de WAO te beperken, niet intrekt. Lam mers beschouwt deze ingrepen in de WAO als „de afbraak van deze regeling", hetgeen volgens Lammers onmogelijk zonder nieuwe verkiezingen zou mogen gebeuren. De maatregelen moe ten volgens hem onmiddellijk van tafel. Lammers wees erop dat het hier om wetgeving gaat waar de so cialisten in het verleden voor hebben gevochten. Volgens hem gaat het dan ook niet aan om een zo hoog maatschappelijk goed weg te gooien. Een „withete" Lammers zei dat mensen door de kabinetsvoor stellen in het diepst van hun ziel worden geraakt. Ook het tussen voorstel van fractieleider Wölt- Advertentie MACON (GPD) - Daags na de overwinning van Dimitri Konisjev, won gisteren een andere Rus in de Tour de France. In Macon, eind punt van de 20ste etappe, verraste Viatcheslav Ekimov het zich op een massaprint voorbereidende peloton. Daarmee bezorgde hij de ploeg van Peter Post de eerste overwinning in deze Ronde. Gele-truidrager Miguel Indurain had weer een rustige dag. Geen mens die het in zijn hoofd haalde de Spanjaard het wielerleven zuur te maken. Met de tijdrit van vandaag, een specialisme van Indurain, lijkt hij op rozen te zitten. De klassementsleider begint desondanks tekenen van vermoeidheid te tonen, zoals hij zich liet ontvallen. „Maar ik ben nog wel goed genoeg om stand te kunnen houden. Bo vendien, als ik zo om me heen kijk, zie ik dat de anderen ook niet meer zo fris zijn." Een andere Rus, Djamolodine Abdoesjaparov, stelde met zijn twee de plaats de groene trui als leider van het puntenklassement veilig. 'Abdoe's' voornaamste belager, de Fransman Laurent Jalabert (vijf de) heeft een onoverbrugbare achterstand van 63 punten. Zie ook pagina 29 en 30 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar9 En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1