Zeebadinrigting Zeeland Dertig cent voor een strandstoel 'ftenesse. bij dc trap Als je nu in een strandtent bier bestelt, is er keus uit veel soorten. In de melktent in Renesse. Domburg kon je kiezen uit melk en melk. Drukte aan het strand van Domburg. Vlissingen heeft ooit nog eens een heuse Fier bezeten, geopend in 1936, door de Duitsers in 1943 gesloopt en na de oorlog nooit meer opgebouwd. Een 150 meter lange, in zee stekende promenade, met aan het einde een restaurant. Vanaf die plek had je een nog nabijer uitzicht op de scheepvaart, variërend van 'de grootste oce- aanstoomers tot de kleinste visscherspinken'. Kent gij Zeeland, land van ontelbare kreekjes, mooie eilanden, gouden duinen, begroeid met duindoorn, helm en braamstruik? Kent gij Zeeland, land van zee en zon, lachend land van welige landouwen, mozaïekachtige polders, boomgaarden, bloemenvelden en vrolijke weiden? Een passage uit een folder uit een vergeeld verleden. Toen Zeeland ook al 'vol' was, maar dan vol van rust en ruimte. Het begrip 'smogfase I' moest nog worden uitgevonden en iedereen kampeerde illegaal want echte campings waren niet. Reizen naar verre einders waren niet weggelegd voor de massa. Bruin kon dat niet trekken. Trouwens, vakantiedagen bestonden aan het einde van de vorige eeuw nog nauwelijks voor wie niet tot de hoogste stand behoorde. De gewoonte, een heel jaar hard te werken om een vakantie te kunnen beleven en betalen, kreeg pas na de Tweede Wereldoorlog massaal aanhang. Kan Scheveningen er prat op gaan de eerste Nederlandse badplaats te zijn, Domburg is een goede tweede. Maar Sche veningen was wel heel letterlijk de inspi ratiebron voor Domburg. In 1834 togen twee Middelburgse dames naar Domburg om er van de heilzame zeebaden te genie ten. Het doel van de reis was aanvankelijk Scheveningen geweest. Maar waarom zou je zo'n avontuurlijke postkoetsreis met al lerlei mogelijke ongemakken onderne men als je diezelfde zee ook dicht bij huis kunt ontmoeten. De twee kurende dames legden daarmee onbewust en ongewild de grondslag voor de 'Domburgsche Zeeba dinrigting', trekpleister voor personen van de gegoede stand, die naar Domburg kwamen om er te profiteren van de 'voor- treflijke golslag en het rijke zoutgehalte van de golven'. De toeristische ontwikkeling liep in Dom burg beter dan in Brouwershaven. Daar bouwde tegen de helft van de vorige eeuw een Rotterdamse ondernemer een groot logement aan zee, dat hij 'De Catsburg' noemde. Het monumentale gebouw, met een hoge uitkijktoren in het midden, zou in Scheveningen niet misstaan hebben. Het was de bedoeling dat de gasten er zou den kunnen genieten van het uitzicht op de passerende scheepvaart. Maai- helaas, de gasten bleven weg; de schepen trou wens ook. Het werd een kostbare misluk king, voor een deel veroorzaakt door de verkeerstechnisch wel erg ongelukkige ligging van Brouwershaven, dat ook op Schouwen zelf niet over een achterland van enige betekenis kon beschikken. Het Zeeuwse badleven zou zich later gaan uitbreiden met een hele reeks kleine bad plaatsen, van Cadzand tot Renesse, elk met een eigen sfeer, een eigen reputatie en een eigen - vaak vaste - clientèle. Zuiderstrand Vlissingen heeft altijd op eigen wijze mee- gedongen naar de gunst van de badgast. Het Vlissingse zuiderstrand kon - zei men - altijd zo gezellig bevolkt wezen, zonder overmatig druk te zijn. Daarbij was er ook sprake van een veilige zwemgelegenheid zodat het bij geen zinnig mens als ver waand overkwam, dat de Vlissingers hun strand het gezelligste van Nederland noemden. De signalering van gaten in de ozonlaag heeft de laatste tijd de drift om hele dagen aan het strand te liggen bakken en alle mogelijke moeite te doen om enigszins op de gekleurde medemens te lijken wat ge temperd. De strandbezoekers kruipen weer wat eerder onder de parasol. Oude foto's tonen hetaan: vroeger was men juist als de dood voor een bruine huid. Parasol, strooien hoed of rieten korfstoel en tot aan de kuiten reikende badkleding moesten voorkomen dat de zonnestralen hun spo* ren zouden achterlaten. Bruin zien, dat was goed voor boeren en arbeiders, Een net mens diende een smetteloze, matble ke teint te bezitten. Volpension Verschoten familiebladen en badcouran- ten geven iets weer van omstandigheden en sfeer, waarin in vroeger tijden aan de Zeeuwse kust de vrije tijd werd doorge bracht. Daarin valt bijvoorbeeld te lezen, dat in Grand Hotel Britannia in Vlissin gen - telefonisch aangesloten onder num mer 80 - volledig pension werd aangebo den tegen een tarief van zes tot negen gul den. Op 18 juni 1932 gaven zich onder meer aan een dergelijke luxe over de fami lies Jones uit Li verpol, de heren Kolho- ven. vliegtuigbouwers te Zeist en de heer H. Ringers, chocoladefabrikant te Alk maar Voor personen voor wie deze tarie ven te bezwaarlijk waren, bestond de mo gelijkheid om bij de weduwe Poppe - Deutsch sprechend - aan de Nieuwendijk voor 1,25 logies met ontbijt te krijgen. Tegen het eind van de jaren dertig kon je, in het verband van de Nederlandse Reis Vereniging, voor nog geen vijfenwtintig gulden de blik op de schepping verrui men. Een tocht met de autobus vanuit Geïnspireerd door wat er gebeurde in Scheveningen en Domburg(foto) ontwikkel den zich in Zeeland kleinere badplaatsen. Van Cadzand tot Renesse, met een eigen sfeer en cliëntèle. Amsterdam naar Walcheren, twee dagen uit en thuis, moest dan wel 14,- kosten, maar aan het eind van de dag kon je in Vlissingen toch mooi kiezen tussen twee attracties: een avondwandeling en een 'veerende dansvloer'. In een Panorama-reportage uit die tijd, schrijft de auteur zichzelf naar een hoogte punt als hij het heeft over Vlissingen: ,wat een beweeg, wat een uitgelatenheid, wat een feest van zon, van kleur, jeugd en ge zondheid. van dartel spel en stalende sport heerscht er op zomermiddagen langs strand en wandelweg'. En in de avonduren ontwaakt pas recht het mondaine leven in volle fleur. Bij bal champêtre en dancing en op de welver zorgde terrassen stijgt onder dedangzaam donkerende lucht de ongedwongen vro lijkheid ten top. Het is een ontwikkeling, waarbij volgens Panorama, veel Vlissin gers zich maar moeilijk kunnen aanpas sen, „getuige de enigszins provinciaal aandoende massa's van nieuwsgierige kij kers voor de diverse ontspanningsgele genheden'. Tegenwoordig nemen vvv's en evenemen tencommissies de vakantiegast aan de hand langs arrangementen, braderieën en rommelmarkten, want het publiek moet vooral bezig blijven. Lange tijd hebben de bezoekers van Zeeuwse stekken het met weinig mweer moeten doen dan de frisse lucht, de zilte golven, de blonde duinen en het goudgele strand. Luchthartig badver- maak van vaudevilles, tingeltangels, ge dempt licht en klatergoud, men moest er niet veel van hebben Lekker gezapig Als badgast vulde je je dag met het nemen van een bad, een beetje lezen, zomaar zit ten. lange wandelingen maken langs de zee, door de bossen en duinen en zo af en toe eens een tukje doen op een beschut plekje. Een lekker gezapig sfeertje. En als je je badstoel verliet om er even later weer terug te keren kon je opnieuw betalen. Wantje huurde in Domburg een stoel voor 30 cent 'gedurende de tijd dat de huurder achtereenvolgens de stoel bezet houdt'. Tegenwoordig vindt je bijna bij elk paal hoofd wel een strandtent, waar je de meest uiteenlopende consumpties kunt bestel len, tot een 'frietje-oorlog' toe. In Dom burg kon je bij de melktent op het strand een 'verversching' bekomen in de vorm van een glas melk en desnoods een extra handdoek huren. Voor het verder aangenaam vullen van de vakantiedag had je in Domburg het Bad- nieuws, vol tips en advertenties, waarin adverteerder strandjaponnen en strand- pyama's te koop aanboden en L. de Voogd in de Heerenstraat gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk aanprees met de toe voeging: 'wij maken u erop attent dat onze flesschen een liter dus geen 8 maatjes in houden'. Magazijn 'Excelsior' bood vakantielectuur aan en beval vooral het boek met de titel 'een beroep op Frankrijk ten gunste van de martelaren des geloofs in Rusland' warm aan. En de sociëteit Luctor et Emergo nodigde je eerst harte lijk uit voor een bezoek, maar verbond daar weer wel de opmerking aan. „dat commissarissen zich het recht voorbehou den in bijzondere gevallen over lokalen, veranda's en terrassen te beschikken." In de loop van de jaren heeft de Zeeuwse kust een warm plekje in het hart van me nig binnen- en buitenlander verworven. In 1935 had Domburg nog zorgen over de concurrentie van Belgi'e 'Gelukkig wil niet iedereen naar België', berichtte het Domburgs Badnieuws in die tijd. 'Zo hoor den wij onlangs van iemand die verleden jaar zijn zomervakantie aan de Belgische kust had doorgebracht, in gezelschap van zijn dochters van veertien en vijftien Die meneer was, zo stelde het Badnieuws vol daan vast, tot de conclusie gekomen: dat eens maar nooit weer. De invloed van dat verblijf was voor de jonge meisjes 'vrij fu nest' gebleken. Het Domburgs Bad nieuws: 'Ongedwongenheid was goed, vol gens onze zegsman, maar ongebonden heid zeker niet'. Vakantie in Zeeland, „een schitterend ju weelken in de kroon van Vrouwe Neerlan- dia, met kusten, waar de wind zachtkens door het helmgras neuriet en waar het vre de is". Jacques Cats Bron: J.G. Kikkert: Op stap moederland, toe risme vroeger en nu. (Illustraties uit het Zeeuws Documentatiecen trum en het Rijksarchief) Het zuiderstrand van Vlissingen. „Het gezelligste strand van Nederland", zeiden de inwoners er zelf van. En niemand vond dat een verwaande uitspraak. Flaneren op de, Vlissingse boulevard. Kijken en bekeken worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 17