r utomatisering strop voor PSD Een spannende Reis op basis filmmuziek Containers bij voorbaat succes Spanningen door geruchten over komst skinheads Vijvervreugd PZC Nieuw oud Abdijcomplex in miniatuur provincie 13 Gevolg faillissement hoofdaannemer Kosten 1,2 miljoen hoger lezers schrijven ZATERDAG 27 JULI 1991 IDDELBURG - De automati- ring van de kaartverkoop le- rt de Provinciale Stoombóot- ensten een financiële strop In plaats van 3,4 miljoen gul- n moet er 4,5 miljoen op tafel orden gelegd. ovinciale staten zullen extra I beschikbaar moeten stel- Ook is de invoering van het automatiseerde systeem fors irtraagd. De bedoeling was op april 1990; het wordt najaar 91. Die vertraging kost ook ld: het schrappen van arbeids- aatsen is één jaar opgescho- in. Eén en ander blijkt uit de arstukken van de PSD over 90. ilgens het dagelijks provincie- 'stuur - dat de stukken aan de aten zond - kunnen de auto- )eel van katoen it brandschip fordt verkocht LISSINGEN - De verzekeraar an hel Panamese vrachtschip embroke, waarin dinsdag- rond brand ontstond, heeft koper gevonden voor de aor brand aangetaste balen itoen. Óndercommandant D. Murre van de Vlissingse randweer heeft dit vrijdag be- end gemaakt. an de bijna duizend balen ka- len die uit ruim één van de embroke zijn gehaald, was een oot aantal slechts aan de zij- ant aangetast. Die zijn na een irgvuldige behandeling nog te 'bruiken. De verzekeraar on- ïrkende dat en heeft naarstig aar een koper gezocht. Die is ivonden. Murre wist niet welk 'drijf de balen katoen heeft angeschaft. De eerste lading is rijdagmiddag afgevoerd per rachtwagen. )e Vlissingse brandweer, die de oor brand aangetaste balen ka len uit de Pembroke heeft ge- ist, heeft de lading na het los- >n op een terrein op de hoek an de Sloe- en Bijleveldhaven estort. Dat was de enige manier m de brand onder controle te rijgen. Tot één uur vrijdagmid- ag zijn brandweerlieden nog ezig geweest met nabluswerk- lamheden. De vermoedelijke orzaak van de brand is broei. Pembroke is donderdag- vond uit Vlissingen-Oost ver rokken naar Rotterdam. HilMHM matiseringsproblemen in hoofd zaak worden toegeschreven aan het faillissement van de hoofd aannemer, ParkeerTechniek bv, najaar 1990. Om het project toch te kunnen afronden is de ontsla gen projectleider van het bedrijf tijdelijk aangesteld bij de PSD. Ook zijn materialen en tekenin gen uit de failliete boedel ge kocht. terwijl het ontbrekende gedeelte rechtstreeks bij de leve ranciers is besteld. Verwacht wordt dat de automa ten na de zomerperiode '91 in ge bruik genomen kunnen worden. Momenteel worden de automa ten ingeregeld en wordt een lengtemeetsysteem ingevoerd. De opstelterreinen zijn in 1990 Het Abdijcomplex in zakformaat, nou zakformaat... (foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Zeeuwen die zich boos maken over verande ringen aan en rond het Abdijcomplex in Middelburg hebben één troost: op Miniatuur Walcheren blijft alles zoals het is. In de werkplaats van de openlucht-attractie wordt met veel gevoel voor detail gewerkt aan een in polyester uitgevoerd complex, dat de oude in verval geraakte maquette moet vervangen. Daar bij wordt gewerkt volgens oude tekeningen, waarop nog geen sprake was van koepels bij de Statenzaal. „Als we alle aanpassingen zouden moeten volgen, blijven we be zig", stelt directeur H.J. Baurdoux. „En ik wil me niet in de poli tieke discussie storten, maar of het mooi is, is nog maar de vraag". Ook met het Abdijplein doen ze op Miniatuur Walcheren niet alles precies na. „Ik denk dat boompjes met wat groen leuker ogen", vindt Baurdoux. In andere opzichten wenst Miniatuur Walcheren al evenmin in de pas te lopen van wat er in de omgeving gebeurt. „Wanneer cul tuurbarbaren dingen slopen, kan dat voor ons juist aanleiding zijn om dingen te bewaren", zegt de directeur. En trotst toont hij een gave verkleinde uitvoering van het oude Vlissingse stadhuis, het van Dishoeckhuis. Het nieuwe Abijdomplex in oude stijl zal eerst eind volgend jaar zijn voltooid. De ruimte die het complex inneemt bedraagt nu al twintig vierkante meter. Dat zal straks nog groter worden wan neer een in het verleden ingeslopen fout zal zijn hersteld. Alle objecten zijn gebouwd op een schaal van 1:20. Het Abdijcomplex vormde een uitzondering met een schaal van 1 op 25. Dat wordt nu rechtgetrokken. De late start van het seizoen speelt Miniatuur Walcheren parten. Er zijn tot nu toe minder bezoekers langs de loketten gekomen. aangepast. Vanaf mei kunnen de mensen al waardekaarten ko pen. waarmee in de toekomst de overtocht betaald kan worden. Als de automatisering een feit is, wordt het aantal banen bij de waldienst tot 77 terugge schroefd. Nu zijn er nog 105 plaatsen. De overtollige mede werkers worden zoveel mogelijk elders binnen de PSD her plaatst. Vorig jaar ontving de PSD bijna 19 miljoen gulden aan vervoers- opbrengsten. De twee veerdien sten over de Westerschelde kost ten ruim 50 miljoen gulden. Het rijk verleende een bijdrage van ruim 31 miljoen gulden. Er is een bedrag van ruim 3 miljoen gul den in het zogenaamde egalisa tiefonds gestopt, dat bedoeld is om schoksgewijze verhoging van de tarieven te vermijden. De uitgaven van de PSD werden voor 61.6% gedekt door de rijks bijdrage en voor 38,4% uit de vervoersgelden. Het aantal vervoerde auto's daalde ten opzichte van 1989 met ruim 93.000 tot 3.034.580 (v-ia Vlissingen-Breskens 1,47 mil joen en via Kruiningen-Perkpol- der 1,56 miljoen). Het aantal ach tergebleven voertuigen steeg van 606.000 in 1989 tot 939,000 in 1990. Op de lijn Kruiningen- Perkpolder deed zich een ver dubbeling voor. Dat kwam door een 187 dagen durende repara tieperiode van de dubbeldekker Prinses Christina. Door het ver vallen van veergeld voor passa giers en voetgangers kunnen van deze categorie geen vervoer- cijfers meer worden gegeven. COC Midden Zeeland extra open MIDDELBURG - Het COC Mid den-Zeeland aan de Eigenhaard- straat 2 in Middelburg is in de maand augustus extra geopend. Elke woensdag van 21.00 tot 00.00 uur, elke vrijdag van 21.00 tot 1.00 uur en elke zondag van 15J.00 tot 23.00 uur. Op de zater dagen 3,10 en 24 augustus is het COC open van 21.00 tot 2.00 uur. De Big Summer Night Party bij strandpaviljoen de Nolle in Vlis- singen is uitgesteld tot zaterdag 17 augustus. Op zaterdag 31 au gustus is er een mannenavond van 21.00 tot 2.00 uur. Programma Zaterdag 27 juli 11.00 uur: opening m.m.v. straatartiesten Lex Maes, Tine van Kooten en Kinderen van Lieutenant Schmidt, Bellamy- park 11.00 uur: theater- en filmpro ject Containers, Bellamypark 11.30-17.00 uur: straattheater dag, ruim vijfentwintig optre dens, Vlissingse binnenstad 14.00 uur: kindertheater Sjon, De Reis, Rondeel tussen Koop- mans- en Visserhaven 16.00 uur: The Leningrad Clown Corporation, clowns en muzikanten Russische" circus- school, Bellamypark 20.30 uur: Sinfonia en Michail Mouratch, Belgisch kameror kest met klassieke muziek, Sint-Jacobskerk 21.45 uur: The Wall, muziek- project Zeeuwse popmusici m.m.v. Vlissingse scholieren a la Pink Floyd, Arsenaalterrein 22.00 uur: theaterproject Dog troep, try-out bij de Oranjemo len op de Oranjedijk 23.00 uur: David Friesen Uwe Kropinski, muzikaal duo, Bellamypark 23.30 uur: Firiety, vuurwerk project met muziek en film. op pontons in de Westerschelde FE%TIVAL 27 juli t/m 3 augustus voor het KNMI-gebouw op de punt van de Eilanddijk Zondag 28 juli 14.30 en 20.30 uur: Beeldthea ter -Binnen-Buiten, midde leeuws schouwspel, zolder Ar senaalgebouw 16.00 uur: Eskesehir Halkegi- tim Merkezi, Turkse groep van 35 muzikanten en dansers, Bel lamypark 16.00 uur: Original Mixture Theatre, Engels straatarties tenduo, Bellamypark 16.00 uur: Big Rory, Schots straatartiest, Bellamypark 16.00 uur: futuristisch theater- en filmproject Containers, Bel lamypark 21.45 uur: theaterproject Dog troep. bij Oranjemolen op de Oranjedijk 22.45 uur: Femi Anikulapo Ku- ti Positive Force. Afrikaanse shrine-muziek, Arsenaalter rein 23.00 uur: Black Umfolosi. Afri kaanse a-capella-muziek, Bel lamypark De container van liet Belgisch theaterproject Containers steekt hoog boven het tot terras omge bouwde Bellamypark uit (foto Ruben Oreel) Kindertheater Sjon VLISSINGEN - In de muziek die de films van de Italiaanse cineast Federico Fellini bege leidt vond de Vlissinger John Matthijssen het uitgangspunt voor zijn nieuwe produktie De Reis. Fellini's 'huiscomponist' Nino Rota liet John zijn toneelstuk als het ware horen, legt John (36) uit. „De muziek is erg beel dend. Het vertelt je vanzelf een verhaal. Voor kinderen, maar ook voor volwassenen." Die muziek is ook zijn scenario geworden: de musici bepalen wanneer het verhaal verder gaat. De Vlissingse acteur kreeg in oktober de opdracht om met steun van de provincie een nieuwe kindertheaterproduk- tie in elkaar te zetten voor het Straatfestival. Vandaag, zaterdag, beleeft De Reis om 14.00 uur de première op het Rondeel, tussen de Koopmanshaven en de Vis sershaven. Mime De muziek, een opname van de Nijmeegse groep I Coinpani, fungeert als verteller. John ver andert in Sjon, een jongen die een grote reis beleeft met een koffer. „Het is voor het eerst dat ik met mime werk. Ik ben erg verbaal ingesteld, nu zeg'ik geen woord. Ik ben mime nog steeds aan het ontdekken. Mijn gezicht is erg expressief, maar wat kan je doen met je li chaam?" Sjon vraagt de kinderen in zijn publiek om mee te spelen, als koetsier of de paarden voor de koffer-koets, als chauffeur van de koffer-auto of als water rond de koffer-boot. „Het is verba zend hoe snel kinderen oppik ken watje wilt. Tijdens de try- out in Nijmegen hoefde ik geen woord te zeggen. Als een kind iets niet begreep, kreeg het uit leg van de andere kinderen." Geheel volgens traditie liep die try-out nogal in het honderd, lacht John Matthijssen. „Ik werkte voor het eerst met alle requisieten, had tot dan toe al leen nog 'droog' geoefend. Bo vendien was het een hele klus om de kinderen in de hand te houden. Het moet geen 'ikke- ikke-ik-allemaal-meedoen' worden. Die koffer is al span nend genoeg. Ze liepen in Nij megen achter me aan om zelf te ontdekken watje nog meer kon doen met die koffer." Sjon maakt De Reis nog eens op woensdagavond, om zeven uur op het Rondeel. Acteur John Matthijssen brengt zijn kindertheaterstuk De Reis op muziek van Fellini-films (foto Ruben Oreell VLISSINGEN - Het Belgisch film-en theaterproject Contai ners heeft vrijdag bij voorbaat succes. De makers Johan Op- staele en Johan Vanessen heb ben hun creatie nog maar net op het Vlissingse Bellamypark geïnstalleerd of enkele toe schouwers kijken al verbaasd toe. Ze gluren wat door de pa trijspoort in de toegangspartij en pogen de deur open te ma ken. Mislukt. Ze kunnen eerst vandaag, zaterdag, om 11.00 uur de zeecontainer betreden. Containers staat te boek als een project voor het publiek in de stad. Johan Opstaele en Jo han Vanessen hebben dat in elk geval prima ingeschat, ge zien de belangstelling op het Bellamypark. De beide Belgi sche regisseurs hebben twee jaar aan hun creatie gewerkt. Ze wilden verschillende kunst vormen in één produktie bij eenbrengen. Dat is hen gelukt. Ze hebben beeldende kunst, film, muziek en architectuur versmolten. Binnenin de container met een lengte van veertig voet is een bioscoopzaal. In de top van het gevaarte, op tien meter hoogte, zit een klok gevangen in een grote kooi. De wijzers draaien razendsnel rond, 1800 keer sneller dan normaal. De tijd vliegt voorbij, dagelijks ver strijkt vijfjaar. Thriller De bezoekers van Containers krijgen een thriller van tweeën twintig minuten voorgescho teld. Ze zijn omringd door tien tallen uurwerken, zien in de film mensen in containers ver dwijnen, die worden getrans porteerd naar een enorm op slagterrein. Duizenden contai ners staan er, als ware het een gigantisch kerkhof. De filmvertoning vindt plaats in een container en dat maakt Containers een realistische thriller. De toeschouwers krij gen het idee dat zijzelf worden vervoerd naar een container- terminal, waar niemand hen meer kan vinden. Dit effect wordt versterkt doordat in de film niet wordt gesproken. De acteurs in de thriller Contai- ners - van Willy Stassen - to nen hun gevoelens alleen door hun bewegingen. De bijbeho rende klankband van Jules Go- ris speelt daar helemaal op in. Containers is twee jaar geleden in Gent voor het eerst ver toond. Het voor mensen met claustrofobie af te raden thea terproject heeft sindsdien 25.000 bezoekers getrokken. Containers blijft op het Straatfesti val tot en met dinsdag 30 juli VLISSINGEN - De steeds ster kere geruchten over een grote groep 'skinheads' die zich van daag, zaterdag, zou willen ver zamelen op de Vlissingse boule vard, houden de Vlissingse bin nenstad in spanning. Al maan den circuleren oncontroleerba re verhalen over honderden van deze groep jongeren die in Vlis- singen een internationale ont moetingzouden houden. De horeca in de Walstraat zegt de deuren van de cafés en res taurants zaterdag uit voorzorg te sluiten zodra er leden van 'skinhead' - of aanverwante groepen gesignaleerd worden. Als verklaring voor deze maatre gel verwijzen caféhouders naar incidenten die twee jaar geleden voorvielen in de binnenstad, toen een grote groep jongeren zich luidruchtig ophield in de binnenstad. De politie besloot destijds niet in te grijpen om es calatie te voorkomen. Woordvoerder Kruisinga van de gemeentepolitie Vlissingen noemt de geruchtenstroom een 'angstpsychose'. „We hebben geen enkele aanwijzing dat een dergelijke groep jongeren zich in Vlissingen gaat verzamelen. Waar de verhalen vandaan ko men weten wij ook niet, maar ze worden steeds sterker. Iedereen die iets gehoord heeft, dikt het weer aan." Er circuleren namen als skin heads. rock-a-billies en psycho- billies om de jongerengroep aan te duiden. De leden zouden zich verzamelen uit onder meer Oost-Duitsland en Engeland. Advies De horeca rond het Bellamy park zegt geen maatregelen te nemen uit voorzorg. Gezamen lijk exploiteren de café- en ros- tauranteigenaars daar een open luchtterras ter gelegenheid van het Straatfestival. Volgens Krui singa adviseert de politie men sen die om raad vragen te doen wat hen het beste dunkt. „Als mensen hun zaken dic^t willen houden, is dat aan hen. Wij kun nen moeilijk zeggen wat ze moe ten doen." In verband met het vuurwerk tij dens de opening van het Straat festival is er wat reservepolitie ingeschakeld om het verkeer de stad in en uit te leiden, maar ver der zijn er geen speciale maatre gelen, zegt Kruisinga. „Maar mocht er een groep in aantocht zijn, dan versterken we ons." (Slot van pagina 9) schreven en wanneer niet. de nij pende financiële situatie en de organisatie van de reservepool baren de afdelingshoofden grote zorgen. Vertrouwelijk De Bruijn maakt zich boos over de opmerking van de hoofden dat er sprake is van een 'uiterst zorgwekkende situatie'. Dat had niet gemogen. Volgens De Bruijn mag je een situatie alleen uiterst zorgwekkend noemen als er direct levensgevaar bij is. Ou ders zouden hun kinderen direct naar huis kunnen halen als ze dit lezen. „Ik sommeer u dan ook de inhoud van de brief vertrouwe lijk te behandelen en houd u ver antwoordelijk voor de conse quenties van het bekend wor den." De directeur meldt verder op on derzoek te zijn gegaan in de in stelling. Daaruit is gebleken dat de afdelingshoofden eens per week informeel overleg voeren, zonder daarbij een afvaardiging van de staf uit te nodigen. Hij vindt dat volstrekt onaccepta bel en eist dat het informeel overleg niet meer plaatsvindt. Ook eist de Bruijn dat de veront ruste brief van de afdelingshoof den schriftelijk wordt ingetrok ken maar wil het stuk wel eind augustus bespreken met de huisdirectie. De hoofden moeten de zaak in september uitpraten met de huisdirectie en zich con structief opstellen. Directeur De Bruijn meldt des gevraagd dat hij de toon en de bewoordigen van zijn brieven nog steeds de juiste vindt. „Ze mogen best eens even schrikken want er blijkt een fikse kink in de communicatiekabel te zitten." Hij is niet bang dat de gespierde taal in zijn brieven communica tie voorgoed onmogelijk maakt. „Ik heb de oudervereniging en de afdelingshoofden uitgeno digd om erover te komen praten. Dat ik hen. over de manier waar op ze dingen aan de orde stellen, de oren heb willen wassen mag geen aanleiding zijn om van overleg af te zien. Ik vind de brie ven niet schofferend. Ik vind nog steeds dat beide partijen achter baks hebben gehandeld. Ik hoef dat niet te pikken." Dat de beide partijen, die na de zomer aan de onderhandelings tafel moeten verschijnen, geinti- mideerd zullen zijn door de toon die hij heeft aangeslagen, betwij felt De Bruijn evenzeer. „Er staan veel veranderingen op sta pel en ik ben erop uit dat die goed gestalte kunnen krijgen. Dan moeten alle betrokkenen de verantwoordelijkheid van hun functie of positie kunnen dra gen. Die brieven heb ik geschre ven omdat mij gebleken is dat dat niet zo is. Een daarvan ben ik nog steeds overtuigd", aldus De Bruijn. Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reac ties op in de PZC ver schenen berichten, arti kelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duide lijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling ge nomen. Bijdragen mo gen niet langer zijn dan 250 woorden. De redac tie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over gewei gerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. I I I I I I I I I I I een zeer twijfelachtige groepe ring. Of zijn de politici allemaal op vakantie? Wij zijn van mening dat in een stad waar zulke groe peringen worden toegelaten zonder dat daar stelling tegen genomen wordt, het COC niet anders kan dan eieren voor geld kiezen en dus een feest afiast; tenslotte wilde het een feestpar tij en geen knokpartij. Juul Barten, José Doens, Saffier 5 Middelburg - - Zeeaas Strandfeest? Via verschillende kanalen be reikte ons het bericht dat het COC heeft besloten, mede op verzoek van de politieleiding, om het geplande strandfeest d.d. 27-07-1991 in Vlissingen af te ge lasten. Dit omdat men moeilijkheden verwacht van een samenkomst van een internationaal gezel schap van skinheads. Deze gang van zaken zet naar ons idee een aantal dingen op zijn kop. Als de politieleiding over betrouwbare informatie be schikt. en daar mogen we toch van uitgaan, dat een groepering haar stad zal bezoeken, die de veiligheid van een grote groep van haar burgers bedreigt, dan zal zij alles in het werk moeten stellen om dat bezoek te voorko men c.q. in goede banen te lei den. Het kan toch niet zo zijn dat ze die burgers dan maar ver zoekt om bij wijze van spreken binnen te blijven, tot de 'bezoe kers' weer weg zijn. En het kan toch ook niet zo zijn dat de politieleiding dat op ei gen initiatief beslist. Zo'n ingrij pende beslissing zal, hopen wij, zeker zijn opgelegd door de bur gemeester van Vlissingen. En dan zijn we aangeland bij de politieke verantwoordelijkheid. Wij zijn benieuwd welke politie ke partij in de gemeenteraad het voor haar rekening durft te ne men dat zij de bewegingsvrij heid van de eigen bevolking op offert aan de gastvrijheid voor De heer Van O verveld van de Deltafederatie van sportvissers is zeer slecht op de hoogte van de ontwikkelingen rond de Ooster- schelde. Puur vanuit het natuur- belang is het goed, dat er hele maal niet gespit wordt. Om toch aan de sportvisserij te gemoet te komen heeft de over heid prioriteiten gesteld: vol doende aas voor de Zeeuwse en West-Brabantse bevolking, dus óók voor de winkelier en voor de beroepssportvisserij. Aaswin- ning door buitenlanders voor de export (in de meeste gevallen gaat het om beunhazen) vinden wij volstrekt ontoelaatbaar. Wij hebben daarom krachtig aangedrongen op een verbod voor buitenlandse beroepsspit- ters. Deze personen rekenen wij als bonafide geregistreerde on dernemers nadrukkelijk niet tot onze kornuiten, zoals de heer Van Overveld zeer ongemanierd stelt (PZC, 24 juli 1991). In deze sfeer zijn de contacten met het beroep tot nu toe verlo pen: niet luisteren naar eikaars argumenten maai' dreigen met relaties met de staatssecretaris. Juist de heer Van Overveld is de gene die geweigerd heeft met al le belanghebbenden om de tafel te gaan zitten. Uitdrukkelijk hebben wij hem te kennen gege ven, niet te willen praten over commerciële belangen van en kele personen (zoals hij wil), maar uitsluitend over een goede regeling. Naar ons idee moeten in die re geling zowel de belangen van de man die zelf zijn aas spit, als de man die dit aas betrekt via de aasleverancier of als opstapper op de grote boten gewaarborgd zijn. Belangenvereniging Beroeps sportvisserij, Zuid-V/est Nederland, i.Ó. D. Vriends. Achtmaalseweg 178 A, Achtmaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 13