Gorbatsjov kiest voor aanval Botha heeft geen spijt van geheime betalingen Inkatha SPRINT r 1 m - - Staatssecretaris gelast onderzoek prijsstijging pil Unieke vondst in kapel Inwoners Baghdad massaal op de vlucht DELTA FLORA set Conservatieven Centraal Comité houden kruit droog Volgende week wordt topdrukte verwacht kunst cultuur/ 7 t/m 11 sport 19 t/m 23 Historische zege voor ploeg Priem 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnige perioden Wolken en zon wisselen elkaar af. Droog, met een middagtemperatuur van 20 graden. Matige noordwestelij ke wind. 234e jaargang no. 174 Vrijdag 26 juli 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service Angst voor bombardementen BAGHDAD/WASHINGTON IAP) - Veel Irakezen vrezen nieu we luchtaanvallen van de VS met het verstrijken van het VN- ultiraatum, waarin Irak wordt gesommeerd om voor vrijdag volledige opening van zaken te geven over zijn atoomwapen- projecten. Duizenden inwoners van Baghdad kozen donderdag het zekere voor het onzekere en vertrokken naar familie of be kenden buiten de hoofdstad. Door de dreiging van nieuwe bombardementen grijpt in de meeste steden ook een forse hamsterwoede om zich heen. De al bestaande schaarste aan voedsel en andere eerste levens behoeften wordt daarmee ver der vergroot. Ondanks de volks verhuizing en hamsterwoede waren er echter geen aanwijzin gen dat de Iraakse regerings- en legertop op korte termijn rekent op nieuwe aanvallen. Nergens waren tekenen te bespeuren dat het leger verhoogd paraat is. De Amerikaanse president George Bush verklaarde on langs dat nieuwe luchtaanvallen op nucleaire installaties in Irak niet uitgesloten zijn, als dat land het VN-onderzoek blijft tegen werken. Maar een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Washington ver klaarde dat het VN-ultimatum vooral is ingesteld om Irak te doordringen van de ernst van de zaak. Hij zei dat niet onmiddel lijk na het aflopen daarvan wordt.gedacht aan nieuwe mili taire actie. De VS willen eerst de resultaten afwachten van een onderzoek dat een nieuw VN-inspectieteam in Irak gaat uitvoeren. Het is de bedoeling dat dit team, dat za terdag in Irak arriveert, een aan tal nucleaire installaties te zien krijgt, die de drie eerdere inspec- tieploegen werden onthouden. Verder gaat het team ervan uit dat het nu een compleet over zicht krijgt van de nucleaire pro jecten in Irak. IAdvertentie nationale gladi olenten toonstelling /r> Stellendam Mr. Snijderweg 5, nabij de Haringvlieisluizen 2,-iOQ m- nationale ghdiolcntentoonstclling 5.000 m- konsumcntcnbivn kleinvee mor de allerjongsten en de "Ma 30 juli 13.00-22.00 uur 31 juli t/m 2 aug. 10.00-22.00 uur 3 aug. 10.00-21.00 uur Inlichtingen: Tel. 01870-3002 Tijdens beurs: Tel. 01879-3460 Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Rooy (Economi sche Zaken) heeft de Economi sche Controle Dienst (ECD) op dracht gegeven de spectaculai re prijsstijging van de anticon ceptiepil te onderzoeken. De ECD is gevraagd uiterlijk 14 au gustus een rapportage gereed te hebben. Op basis van een eerste oriënte rend onderzoek bestaat bij het ministerie het vermoeden dat „het prijsgedrag in strijd kan zijn met het algemeen belang". Dit prijsgedrag zou, aldus het ministerie, het gevolg kunnen zijn van een economische machtspositie van de betrokken ondernemingen of van een af spraak. Sinds op 1 juli het Geneesmidde len Vergoedingssysteem (GVS) is ingevoerd zijn de prijzen voor de anticonceptiepillen in enkele gevallen met 65 procent geste gen. Pilgebruiksters zullen hier door vanaf 1 augustus 15 gulden per half jaar moeten bijbetalen, een voortvloeisel van het GVS. Woensdag hebben het Ministe rie van WVC en de Consumen tenbond aangedrongen op een onderzoek naar de prijsopdrij ving door de fabrikanten van de pil. De fractie van D66 in de Tweede Kamer vindt dat het kabinet zo spoedig mogelijk door middel van een prijsmaatregel de sterke prijsstijging van diverse anti conceptiepillen aan banden moet leggen. Dat stelt het D66- Kamerlid Kohnstamm in schrif telijke vragen aan de staatsse cretarissen Simons (volksge zondheid) en Van Rooij. (Advertentie) (Van onze correspondent) MOSKOU De conservatieven in de Sovjet-partijtop houden hun kruit voorlopig droog. Dit was donderdagavond, met de vergadering van het Centraal Comité van de partij nog gaan de, de voorlopige conclusie van waarnemers en deelnemers aan de bijeenkomst. Het aftreden van partijleider Gorbatsjov werd niet geëist en op een wat roerig begin na verliep de ver gadering redelijk rustig. Gorbatsjov koos in zijn ope ningstoespraak voor de aanval. Hij maande de partij tot kalmte, ook al was 'de situatie moeilijk'. Gorbatsjov zei met verwijzing naar het door hem gepresenteer de nieuwe ontwerp-programma van de partij, dat nu moet wor den gekozen voor een sociaal-de mocratische oriëntering in de politiek. De belangrijkste punten uit zijn toespraak: Vakantie goed op gang LEIDSCHENDAM (ANP) - De BV Nederland is gesloten. Alle scholen zijn dicht en de bouw vak is overal begonnen. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) bereikt het Ne derlandse vakantieseizoen ko mende week zijn hoogtepunt. De bungalowparken en de cam pings melden een „uitstekende bezetting". Ook de hotels doen goede zaken, maar het is niet overal even vol. De toeristische bedrijven heb ben de indruk dat de bezetting nagenoeg hetzelfde is als in de zelfde periode vorig jaar, met hier en daar uitschieters naar boven en naar beneden. De pro vinciale VVV Noord-Holland meldt topdagen voor het toeris tische bedrijfsleven langs de kust, terwijl de rest van de pro vincie rustig is. Volgens een woordvoerster wordt een thema- jaar als Van Gogh „node ge mist". In Amsterdam verloopt felle veroordeling van de 'communistische fundamenta listen' in de partij, zoals het Bolsjewistisch platform en het Communistische Initiatief. „Weg met de ouderwetse dog ma's"; niet aanvaarding van het ont werpprogramma betekent het einde van de hervormingen, maar ook het einde van de partij als regerende partij; een buitengewoon partijcon gres, te houden in november of december, moet definitief het partijprogramma en de politie ke lijn vaststellen; de partij is niet langer de voorhoede van het proletariaat, het vakantieseizoen tot nu toe „zeer matig". In de weekeinden hebben zelfs de goedkope hotels nog kamers over. Volgens een woordvoerder van de Amster damse VVV is dit vrij uitzonder lijk voor de tijd van het jaar. Zeeland In Zeeland is het vakantiesei zoen goed begonnen. Zowel aan de kust als in het achterland is de bezetting „optimaal". Onder de buitenlanders die ons land bezoeken vormen de Dui- ters de grootste groep. Verder zijn er veel Scandinaviërs, veelal op doorreis, Italianen, Spanjaar den ep Fransen op vakantie in Nederland. De Amerikanen la ten het afweten, met name in Amsterdam. Hoewel de Ameri kaanse toeristen in de hoofdstad de belangrijkste groep onder de buitenlandse bezoekers vormen, is hun aantal dit jaar gehal veerd. maar een partij die de belangen van alle werkenden verdedigt; het besluit van de Russische president Jeltsin om partijorga nisaties in de bedrijven te ver bieden compliceert een al moei lijke situatie. „Niemand heeft het recht om het partijwerk met de collectieven te verbieden"; vijf miljoen leden hebben de partij de laatste anderhalf jaar verlaten. De sprekers die onmiddellijk na Gorbatsjov het woord voerden, kwamen met felle kritiek op de Jeltsin-verordening. „Die is be doeld om de partij te vernietigen en een nieuwe dictatuur te vesti gen", aldus een van hen. Gor batsjov: „Hoe de situatie zich ook ontwikkelt, we moeten niet in paniek raken". Gaandeweg de vergadering bleek echter dat Gorbatsjov de zaken onder controle had. Een van de comité-leden, de hervor mingsgezinde econoom Boe- nitsj: „Gorbatsjov sprak over toenadering tot de sociaal-de mocratie en er kwamen geen af keurende reacties uit de zaal. Ook conservatief-georiën teer den als de Moskouse partijleider Joeri Frokofiev namen verzoe ningsgezinde posities in". Onzekerheid Niettemin bleef het gisteravond nog onzeker of het ontwerppro gramma door het Centraal Co mité zou komen. Het verzet te gen de algemene bewoordingen was tamelijk groot. De conserva tieven, zoals bijvoorbeeld gene raal Makasjev, hekelden het do cument omdat het 'geen concre te doelen stelt'. Makasjov, een van de grote verliezers bij de Russische presidentsverkiezin gen: „Als dit een communisti- Slot zie pagina 3 kolom 7) Aïda is een lust voor oor èn oog. Guiseppe Verdi maakte de opera voor de koning van Egypte. Michiel van Westering plaatst het stuk in de Amsterdam Sporthallen Zuid. Verder in de bijlage Kunst plus Cultuur: Een nieuw sprookje van Patricia Rozema Eva Bentis' wereld van aangetaste mensen Akelige verhalen Liefdesgedichten naar de voorkeur van Paul Claes Isaac Bas- hevis Singer: leven is begeerte Uit-agetida en Straatfestival Vlis singen Exposities en filmwijzer. AMSTERDAM (GPD) - In de Sint Olofskapel aan de kop van de Zeedijk in Amsterdam zijn de funderingen aangetroffen van een Jeruza- lemvaardersskapel of Heilig Grafkapel. Het betreft een exacte kopie van de Heilig Grafka pel in Jeruzalem. Stadsarcheoloog J. Baart noemt de ontdek king voor Nederland heel bijzonder. Vooral de combinatie van de kapel met daarin een kopie van het Heilig Graf, met dezelfde af metingen als die in Jeruzalem, is voor zover be kend niet eerder hier aangetroffen. Sinds 24 juni verricht Baart archeologisch onderzoek naar de verschillende bouwfasen van de Olofs kapel. Deze oudste kapel van Amsterdam, stond sinds een catastrofale brand in 1966 te verloe deren. Het nabijgelegen Barbizon Palace Hotel gaat de kapel in 1993 exploiteren als congrescen trum. Via een tunnel onder de Zeedijk worden beide gebouwen met elkaar verbonden. De Axelse judoka Marion van Dorssen verovert brons op het WK in Barcelona - VCV Zeeland speelt 1-1 gelijk tegen SVV Dor drecht Amsterdams burgermeester Van Thijn klimt uit de opgravingput. Achter en naast hem de witte paalhoofden van de Heilig Grafkapel. Op de achtergrond de blootgelegde resten van een graf tombe in de voormalige kapel (foto Cor Mulder!ANP) AIX-LES-BAINS (GPD) - De triomf van de Sovjet-renner Dimitri Konisjev, gisteren in de 19de etappe van de Tour de France, had een oranje tintje. Konisjev zorg de met zijn succes voor een primeur van de Nederland se ploeg. Nog nooit eerder was een renner uit de forma tie van Cees Priem (TVM) gelukt een ritzege in La Grande Bouclé af te dwin gen. Ploegleider Pnem meldde na de winst van Konisjev dat zijn ploeg, die voor de derde keer meedoet aan de Tour, de wild card volledig heeft waargemaakt. „Ik ben tevre den en zal helemaal tevre den zijn als we Theunisse nog bij de eerste tien- in het klassement kunnen krij gen". In het algemeen klassement veranderde er bitter weinig. De Spanjaard Miguel Indu- rain doorstond ook de laat ste Alpen-restjes zonder pro blemen. Opvallend was ei genlijk alleen de wederop standing van Greg LeMond. Konisjev De Amerikaan, die begin de ze week op punt van opge ven stond, kwam als vierde over de finish in een groepje waarvan ook Steven Rooks (vijfde) deel uit maakte. Claudio Chiappucci greep de laatste cols aan om zich van zijn bolletjestrui te ver zekeren. Woensdag zag hij de Fransman Claveyrolat tot op 13 punten naderen, maar gisteren stelde de Ita liaan orde op zaken en bracht het verschil op 26 punten. Zie ook pagina 19 en 20 (van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse minister van buiten landse zaken, Pik Botha, heeft verklaard 'geen spijt' te hebben van de geheime betalingen aan de Zulu-beweging Inkatha. Bo tha, die de opdracht had gege ven om het geld aan Inkatha over te maken, gaf gisteren in Johannesburg een door de Zuid- afrikaanse televisie georgani seerde persconferentie. De 'Inkatha-affaire' is uitge groeid tot de grootste politieke crisis sinds het aantreden van president F. W. de Klerk in sep tember 1989, en bedreigt de on derhandelingen met het ANC over een nieuw politiek bestel. Het weekblad Weekly Mail, dat het schandaal aan het licht bracht, zal vandaag nieuwe ont hullingen publiceren. Daarin wordt o.m. bekend gemaakt dat, naast Inkatha-leider Buthelezi (die ontkent) vijf andere Inka- tha-kopstukken wisten van de geheime betaling. Ook zou de door de politie gesteunde vak bondsfederatie Uwusa in chaos verkeren. Uwusa. dat aan Inka tha gelieerd is, heeft de afgelo pen vijf jaar 1.5 miljoen rand (één miljoen gulden) gekregen. Sancties omzeilen Minister Botha herhaalde het re geringsstandpunt dat het geld gegeven was om twee Inkatha- maniefestaties, in november '89 en maart '90, tegen de sancties te financieren. Hij zei dat het zijn 'verantwoordelijkheid was om sancties te omzeilen' en ver klaarde dat hij het weer zou doen, als dat nodig mocht blij ken: „Ik heb geen moment wroe ging gehad". In de afgelopen zes jaar heeft de regering ongeveer 80 miljoen rand (56 miljoen guil- den) besteed aan haar campag ne tegen de sancties, zo zei hij. Botha rechtvaardigde de gehei me betalingen door te wijzen op het internationale isolement waarin Zuid-Afrika ook toen nog verkeerde. „Er waren nog steeds geen sancties geschrapt Pas in juni vorig jaar werd daartoe de eerste aanzet gegeven, Maar we worden nu beoordeeld, voor wat toen gebeurde". De steun aan de Inkatha-bijeen- komsten was nodig om de we reld te laten zien, dat er ook 'zwarten tegen sancties gekant zijn', zo zei hij. De campagne was een tegenwicht voor aartsbis schop Desmond Tutu, die 'de he le wereld afreist om te zeggen dat zwarten pro-sancties zijn'. Bovendien, het bedrag dat Inka tha had ontvangen was maar een fractie, 'hooguit 0.1 procent' van wat het ANC uit het buiten land had gekregen. Hij ontkende dat het geld voor Inkatha was verstrekt voor geweldadige doeleinden en dat de regering in dat opzicht gemene zaak had ge maakt met de Zulu-beweging. Volgens de onthullingen van het weekblad Weekly Mail was het geld echter bedoeld om de posi tie van Inkatha in de machts strijd met het ANC te verster ken. President De Klerk wist niets van de betaling aan Inka tha, „maar dat hoefde ook niet. Zijn integriteit is ongeschon den", aldus Botha. Het betref fende fonds werd door zijn de partement beheerd. Hij erkende dat het imago van de regering een knauw had ge kregen. maar noemde dat niet eerlijk: „De media willen ons pakken". De affaire had echter geen invloed op het hervor mingsprogramma en hij hoopte dat het buitenland daar reke ning mee zou houden. Verklaring De president zelf zal dinsdag een verklaring afleggen. Naar ver luidt, zal hij paal en perk stellen aan het gebruik van geheime fondsen en de activititeiten van de veiligheidsmachten. Het door het ANC geëiste ontslag van de ministers Vlok (politie) en Malan (defensie) wordt niet aanneme lijk geacht. Tijdens zijn persconferentie maakte Botha voorts bekend, dat de regering tijdens de verkie zingen in Namibia, november 1989, een aantal politieke partij en voor in totaal ongeveer 100 miljoen rand (70 miljoen gulden) had gesteund. Deze partijen wa ren de tegenstanders van de voormalige bevrijdingsbewe ging Swapo. Swapo won niette min de verkiezingen en is nu aan de macht in deze voormalige Zuidafrikaanse kolonie Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1