VS komen Israël tegemoet Prijzen anticonceptiepillen in korte tijd enorm gestegen U TOT BEKORTING - kleintjes Belgisch gerecht geeft geen informatie meer in zaak-Cools LeMond stort volledig in de laatste zomerrestanten... zd JAKOBSEN alestijnen Oost-Jeruzalem niet op vredesconferentie CDA ractie Maastricht wil straaiamen in „eigen taal" WEEK GESLOTEN Prins Claus met vakantie Gorbatsjov stap verder met nieuw Unieverdrag 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. (oei en een bui liddagtemperatuur 17 graden. Veel ewolking met enkele buien. De zuid- pestelijke wind draait naar het noord- k30 vesten en is vanmiddag vrij krachtig. 1 54e jaargang no. 173 onderdag 25 juli 1991 4 ERUZALEM (RTR) - Israël en Ie VS zijn het volgens de Israë- ische minister van defensie, doshe Arens, eens over de sa- el- nenstelling van een Palestijnse afvaardiging bij een vredescon ferentie over hel Middden-Oos- s" ten. Daarmee is een zeer belang- rijk obstakel voor de uitvoering van het Amerikaanse vredes- plan verdwenen. Radio Israël meldde woensdag —dat Washington akkoord was de Israëli's over uitsluiting van Palestijnen uit Oost-Jeruzr bij de eerste onderharv ke lingsronde over de toekomst ör door Israël bezet Arabiscl0 S bied. g Standpunt »0 Gevraagd of de VS ui' w Jr_ het Israëlische stand over zoude/ aanvaarden, zei Arens: „Ik'wiJfel daar met aan- Er is geepmen'-nësversc^'' ^us- sen de #eri kanen en ons hier- Israël/er teê'en dat Palestijnen uit h/door Israèl geannexeerde Oos/"eruzalem' dat door de Pa~ leg/tien wordt gezien als de Tdstad van hun toekomstige fat, deel uitmaken van een de- /gatie bij de vredesconferentie. De Palestijnse leider Faisal Hus- seini verwierp het voorstel zoals het door de radio werd gebracht. „Dit is nonsens. Het uitsluiten van mensen uit Oost-Jeruzalem is onaanvaardbaar-". Husseini leidde de Palestijnse delegatie die eerder deze week in Jeruzalem een ontmoeting had met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker. <?*ICHT (ANP) - De eigen identiteit van de stad Maas- 7^. It'ient veel duidelijker benadrukt en uitgedragen te 1. Althans naar de mening van de grootste politieke wo6ring in de gemeenteraad, de CDA-fractie. £rh door haar woensdag gepubliceerde discussienota be- I]cen de samenstellers Theo Bovens en Ralph Leenders on- .5 meer voor tweetalige straatnaambordjes: Nederlands en Jzastrichts. Verder stellen zij voor om het Maastrichtse dialect, huns in- i ziens een heuse taal, in te voeren op de basisscholen als ver plicht leervak. Ook aan de Maastrichtse historie, de folklore en niet op de laatste plaats het roomskatholieke karakter van deze stad dienen de onderwijsinstellingen meer aan dacht te besteden. Samengevat komen deze wensen neer op invoering van het nieuwe vak: Maastrichtkunde. Terwille van de eigen cultuur dringt de CDA-discussienota tevens aan op een accomodatie voor amateurgezelschappen met dialecttoneel en voor camavalsmanifestaties. BRUSSEL (ANP) - Het Luikse parket zal van nu af aan de me dia geen inlichtingen meer ge ven over het onderzoek naar de mootd op de Belgische minister van staat André Cools. Cools jverd vorige week donderdag in kiiik met enkele schoten om het leven gebracht. Er komt een volledige informatiestop, aldus woensdag de procureur des ko- nings te Luik, mevrouw Anne Bourguignont tijdens een pers conferentie. Alle mogelijke middelen en mankracht zijn gemobiliseerd om de moordenaar op te sporen, kan het onderzoek werken thans meer dan 200 man van po litie en rijkswacht, aldus procu- leur-generaal Leon Giet op de zelfde persconferentie. Er zijn ook speciale eenheden in geschakeld, zoals anti-terreur groepen. Het onderzoek spitst ach toe op de Luikse regio. Maar het heeft zich inmiddels uitge breid tot geheel België. Er zijn ook rechercheurs naar het bui tenland gestuurd, aldus Giet. Maar hij wilde niet zeggen naar welke landen. -3-jarige Cools werd neerge schoten toen hij 's ochtends om streeks half acht met zijn 31-jari ge vriendin, Marie-Helene Joi- et, in zijn auto wilde stappen. Premier Yitzhak Shamir van Is raël heeft woensdag voor de tele visie verklaard dat hij niet in een „territoriaal compromis" ge looft. „Ik word er liever van be schuldigd degene te zijn die de vrede tegenhoudt, dan degene te zijn die Jeruzalem verkwanseld heeft", aldus de premier. Die stond geparkeerd voor de flat van de vriendin waar beiden de nacht hadden doorgebracht. De vrouw die al in de auto zat. kreeg enkele kogels in de buik streek. Ze .ligt, zwaar gewond, nog steeds in het ziekenhuis. Patroonhulzen Het onderzoek naar de moord lijkt, blijkens uitlatingen van procureur-generaal Giet, nog niet erg te vorderen. „We krijgen ontelbare - vaak anonieme - tele foontjes, maar die hebben nog niet veel opgeleverd," zo zei hij. Vorige week al heeft men een uit voerig onderzoek uitgevoerd met vijf patroonhulzen die men op de plaats van het misdrijf heeft gevonden. Specialisten van de Militaire Academie in Brussel zullen dat onderzoek nog een keer overdoen, aldus Giet. De zwaar gewonde vriendin van Cools heeft inmiddels twee chi rurgische ingrepen ondergaan. „Tot nu toe hebben we haar slechts onder extreem moeilijke omstandigheden kunnen onder vragen," aldus de procureur-ge neraal. Pas als ze uitvoerig ver hoord kan worden zijn we mis schien in staat een robotfoto van de moordenaar te maken, zo zei hij. Greg LeMond worstelt zich in een lange lijdensweg naar de finish in Morzine (foto Ed Oudenaar den!ANP) MORZINE (GPD) - De tweede grote Alpene tappe in de Tour de France, van Bourg d'Oi- sans naar Morzine, heeft geen opmerkelijke verschuivingen teweeg gebracht. De Span jaard Miguel Indurain hoefde zich geen extra inspanningen te getroosten zijn gele trui te be houden. De grote verliezer heette opnieuw Greg LeMond. De Amerikaan stortte volledig in. Hij verloor zeven minuten op Indurain en is in de algemene rangschikking weggezakt naar de achtste plaats, nog achter zijn landge noot Andy Hampsten. De ritzege was voor de Franse streekfavoriet Thierry Claveyrolat, die samen met een andere lokale favoriet, Thierry Bourguignon, de hoofdrol opeiste en een einde maakte aan een reeks (vijf stuks) Italiaanse overwinningen. Het was al de vierde zege van Claveyrolats RMO-ploeg. Gert-Jan Theunisse was de beste Nederlander. De Brabander werd vijfde en is daardoor in het algemeen klassement opgeklommen naar plaats dertien. Ook Rooks (achtste) eindigde in het groepje van gele-truidrager Indurain en diens naaste belagers Gianni Bugno en Clau- dio Chiappucci. Zie ook pagina 15 en 16 De Palestijnen van Oost-Jeruza- lem' zullen niet lid van een dele gatie bij de vredesbesprekingen zijn, hield Shamir voor, de naam van de PLO (Palestijnse Bevrij dingsorganisatie) zal daarbij niet eens worden genoemd. „Op dat punt zijn Israëliërs en Ame rikanen het eens." Op de vraag of Shamir zonder de Palestijnen aan een vredesconferentie zou deelnemen antwoordde hij: „Als het aan mij ligt, ja". Israël heeft gezegd dat de kwes tie van de samenstelling van de Palestijnse delegatie moet zijn opgelost voordat het antwoord kan geven op de Amerikaanse vredesvoorstellen. Hetzelfde probleem verhinderde vorig jaar de pogingen van de-Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, James Baker, om vredesge- sprekken van de grond te krij gen. Arafat PLO-leider Yasir Arafat heeft de VS woensdag beschuldigd van een politieke „ommezwaai", doordat VS-minister van buiten landse zaken James Baker zijn Palestijnse gesprekspartners te verstaan zou hebben gegeven dat geen Palestijnen uit Oost- Jeruzalem aan vredesonderhan delingen zullen meedoen. Dit werd gemeld door de Franse ra dio. Rode lijn Arafat had Baker al eerder ge waarschuwd niet over de „rode lijn" te gaan en daardoor het vre desproces in gevaar te brengen. Hij doelde daarbij niet alleen op deelneming door de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, maar ook door Palestijnen uit Oost- Jeruzalem. Hongerstaker op Antillen vindt gehoor bij minister (Van onze correspondente) WILLEMSTAD - De Antil liaanse ministerraad zal de hon gerstakende advocaat Michiel Bijkerk zo spoedig mogelijk antwoord geven op zijn verzoek een internationale commissie in te stellen die onderzoek doet naar onnodig politiegeweld en de stijgende criminaliteit op de Antillen. Bijkerk, nu 3,5 week in honger staking, heeft een gesprek gehad met minister Knoppel van justi tie. Die vond echter dat de ver zoeken zijn verantwoordelijk heid overtreffen en zal ze bespre ken in de ministerraad, zo deel de de regeringsvoorlichtings dienst mee. Minister-president Liberia Pe ters was afgelopen week echter niet op het eiland. Het staat daarom niet vast wanneer de reactie van de ministerraad klaar is. UTRECHT (ANP) - Het ministe rie van WVC wil een onderzoek naar de enorme prijsstijging (Advertentie) i.v.m. vakantie 29 juli t/m 5 augustus van anticonceptiepillen sinds de invoering van het Genees middelen Vergoedingssysteem (GVS) op 1 juli. WVC vermoedt dat er sprake is van een geza menlijke actie door de fabri kanten. De stijgingen lopen op tot 65 procent. Het ministerie en de apothekersorganisatie KNMP hebben berekend dat pilge- bruiksters vanaf 1 augustus tot 15 gulden per half jaar zullen moeten bijbetalen. De bijbetaling vloeit voort uit het GVS. Dat bindt vergoeding van medicijnen, die zijn onder gebracht in groepen soortgelijke middelen, aan een limiet. Kost een middel meer dan de limiet, dan moeten ziekenfondsverze kerden het verschil uit eigen zak bijbetalen. De prijzen van veel anticoncep tiepillen zijn tot boven de limiet gestegen. Eerder deze maand uitte de KNMP het vermoeden dat fabrikanten erop rekenen dat vaste pilgebruiksters de bij betaling voor lief nemen. De KMP toonde zich woensdag „zeer teleurgesteld" over de prijsverhogingen. Voorzitter dr J. Sanders van de organisatie van de farmaceuti- MANNENMODE Kanaalstraat 55 Oost Souburg - 01184-62158 DEN HAAG (ANP) - Prins Claus is woensdagmiddag naar Italië vertrokken om een korte vakantie door te brengen bij zijn gezin. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. De koningin en de drie prin sen verblijven al langer voor vakantie in Italië. Prins Claus was achtergebleven omdat hij voor klachten van depressieve aard behandeld moest worden in het Haagse Bronovo-ziekenhuis. De vakantie van de prins moet aan zijn herstel bijdra gen. Hij wordt niet vergezeld van medici. Hoelang de prins in Italië zal blijven, is onduidelijk. Of hij daarna weer terugkeert naar het zie kenhuis, was woensdag ook nog niet bekend. Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse regering zou niet alleen geld gegeven hebben aan de Zulu-beweging Inkantha maar ook aan vier andere zwar te regeringsgezinde organisa ties. Woordvoerders van twee organisaties C hebben ontkend. w Brandschade Bij de brand in het ruim van het Panamese schip Pembroke in Vlissingen-Oost is voor zeven ton schade ontstaan. Dat is de waarde van de inmid dels geloste lading ka- Q toen. WKÊÊÊBBSHÊBSMÊtÊtÊÊtÊÊÊM Vistuig Het gebruik van vast vistuig moet aan strengere regels wor den gebonden. Dat vinden na tuur- en milieu-organisaties in het Deltagebied. Teveel vogels en zeehonden raken vast in de netten en 1 verdrinken. Ajax stelde gisteravond hevig teleur in Middelburg. Tegen eer steklasser Middelburg kwam de eredivisie-ploeg niet verder dan een 0-3- overwinning. I Confrontatie met conservatieven Van onze correspondent) MOSKOU - Sovjet-president Gorhatsjov heeft voor de zitting van het Centraal Comitë van daag zijn defensielinie op orde. Dinsdagnacht werden Gorbats jov en de leiders van tien van de vijftien Sovjet-republieken het eens over een nieuw Uniever drag. De partijconservatieven die op de CC-vergadering de aanval op Gorbatsjovs leiderschap willen heropenen, lopen nu het risico dat zij tevens het met de repu blieken bereikte akkoord onder uithalen. Een tweede obstakel voor het conservatieve offensief zijn de westerse toezeggingen voor economische hulp (op voor waarde dat de hervormingen doorgaan) die Gorbatsjov vorige week in Londen van de zeven rijkste landen in ontvangst mocht nemen. Een commentator van het pers bureau Tass riep woensdag dan ook de roerige comité-vergade ring van april in herinnering. Gorbatsjov sloot toen aan de vooravond van de bijeenkomst vrede met zijn rivaal, de Russi sche president Boris Jeltsin, en smoorde vervolgens een conser vatief oproer tegen zijn beleid. „Dat akkoord hielp Gorbatsjov zijn positie als secretaris-gene raal te behouden", aldus Tass. Gorbatsjov waarschuwde na af loop van de besprekingen dins dagnacht dat de partij zich nu moet instellen op „de nieuwe si tuatie in onze maatschappij". Het onder zijn leiding uitge werkte ontwerp- partijprogram ma gaat nadrukkelijk uit van een meerpartijensysteem, vrije markt en het afwerpen van ideo logische ballast. Een 'schoonheidsfoutje' aan het bereikte akkoord is nog, dat er moet worden doorgepraat over de finesses van een nieuw belas tingsysteem. sche industrie Nefarma noemde de beschuldiging van WVC dat er sprake is van gezamenlijke prijsopdrijving „wel erg fors". Hij onthield zich van verder commentaar. „Wij houden ons verre van het commerciële be leid van onze leden", aldus San ders. Wat de Nefarma-voorzitter wel heeft verbaasd, is dat de KNMP. anders dan in het verleden, „aan de leiband van WVC loopt". „Het lijkt een beetje op brave Hendriken-gedoe", zei hij. Ongehoord De Consumentenbond wil dat de Economische Controle Dienst in de zaak duikt. Een woordvoerder sprak in een eer ste reactie van een „ongehoorde ontwikkeling". Hij vermoedt evenals de KNMP dat de fabri kanten de prijzen van de anti conceptiepil hebben opgedre ven omdat juist bij „de pil" spra ke is van grote merkentrouw. De woordvoerder sluit niet uit dat de fabrikanten daarom de pil als winstgevende prijsopdrijver hebben uitgekozen om verliezen die ze met andere geneesmidde len lijden als gevolg van de in voering van het GVS te compen seren. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. D,e organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening:i In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller; 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1