ROVINCIALE ZEEUWSE COURA Verdubbeling milieuheffing President Kroatië verlaat crisistop wegens gevechten HAftt Knuyc kleintjes Rooks en Theunisse laten zich zien Gorbatsjov wil leer marxisme-leninisme overboord zetten te Toeslag brandstoffen volgend jaar 1540 miljoen Treinverkeer Rotterdam ontregeld mannenmode Israël zou voorstel VS accepteren 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Vanavond onweer Eerst vrij zonniglater stapelwolken en Legen de avond toenemende on weersneiging. Matige zuidoostelijke wind. Middagtemperatuur 24 graden. 234e jaargang no. 171 Dinsdag 23 juli 1991 1 Opgave advertenties pe 01184-8432 of schriftelijk te zendt 'ostbus 18, 4380 AA VI ?r telefoon: 1 j PZC DEN HAAG (GPD) - De milieu heffing op brandstoffen zal het komend jaar bijna verdubbe len. Het kabinet heeft hiertoe besloten in het kader van de in voering van een milieu-bestem mingsbelasting. Met de nieuwe belasting moeten milieu-uitga ven bekostigd worden die niet zijn toe te rekenen aan een be paalde groep vervuilers. Minis ter Alders (VROM) heeft dit de Kamer gisteren in een nota la ten weten. De milieuheffing op brandstof fen (de zogenoemde WABM-hef- fing) levert dit jaar 803,4 miljoen gulden op. Komend jaar moet dat ruim 1540 miljoen gulden zijn, aldus de bewindsman. Met de inkomsten kan hij bijna alle milieu-uitgaven van zijn de partement financieren. Daar naast kunnen milieu-kosten van andere departementen ermee betaald worden. Nu worden die uitgaven nog gedekt via de alge mene middelen. Volgens Alders is het tijd voor een nieuwe financieringsstruc tuur voor het milieubeheer. Die structuur steunt volgens Alders op vier pijlers. Ten eerste directe financiering door vervuilers zelf. Ten tweede financiering voor specifieke bestemmingsheffin gen, te betalen door aanwijsbare vervuilers. Ten derde de milieu- bestemmingsbelasting en ten vierde bekostiging uit de alge mene middelen van uitgaven die elders niet in rekening zijn te brengen. De milieu-bestemmingsbelas ting zal vooral vorm krijgen via een bestemmingsbelasting op brandstoffen. de huidige WABM-heffing. Daarbij zal de hoogte van de heffing gekoppeld worden aan twee factoren. Ten eerste de koolwaterstof-vervui ling (co2) die het gebruik van de brandstof met zich meebrengt en ten tweede de energie die het gebruik van de brandstof ople vert. Volgens Alders wordt met de nieuwe grondslag van de heffing bereikt dat niet alleen naar de vervuiling van de brandstof zelf wordt gekeken (co2 geldt als be langrijkste veroorzaker van het broeikas-effect) maar ook een duurzame ontwikkeling van de Zee-aas Mariniers in Turkije worden afgelost DEN HAAG (ANP) - De 120 ma riniers van de 13e infanterie- compagnie en de twee land- machttolken die in april in Irak werden gestationneerd in ver- 1 met de bescherming van Kurdische vluchtelingen en die zich thans in Turkije bevinden, keren op 27 juli terug in Neder land. Zij worden afgelost door 118 mariniers van de 12e ini'an- teriecompagnie die in de nacht 26 op 27 juli naar Turkije vertrekken. Tien militairen rei zen deze groep vooruit, aldus het ministerie van defensie. De mariniers van de 13e infante- riecompagnie en de twee tolken zijn vorige week verplaatst van Irak naar Turkije, waar ze deel uitmaken van de task force van de geallieerden die door hun mi litaire presentie de veiligheid van de Kurden in Noord-Irak moeten garanderen. Deze task force blijft voorlopig in Turkije. UTRECHT (ANP) - De meeste NS-machinisten in de regio Rot terdam zullen vandaag naar verwachting opnieuw het bijl tje er bij neer leggen als de NS- directie niet aan hun verlan gens tegemoet komt om meer invloed te krijgen op het intrek ken van hun vrije dagen en meer reservemachinisten ach ter de hand te houden. De stemming onder de machi nisten is geladen. „Als NS voet bij stuk houdt zijn er dinsdag weer acties. De stemming onder de machinisten is grimmig", al dus maandagavond een woord voerder van het actiecomité van de - machinisten. Vanochtend hakken de machinisten de knoop door over verdere acties. Door de acties van de machinis ten liep het treinverkeer in Rot terdam en omstreken maandag al gedeeltelijk in het honderd. Een deel van de treinen viel uit. De treinen die wel reden waren vaak overvol. Mede door vertraagde aflevering radiografisch bestuurde rangeerlocomotieven zit de re gio Rotterdam met te weinig machinisten. De machinisten willen van de regiodirectie de garantie dat roostervrije dagen alleen nog maar met toestem ming van de machinisten mogen worden ingetrokken. NS zegt dat een zaak is die in het cao-overleg thuishoort. Ook over het inzetten van meer reser vemachinisten wil de NS-regio- directie tot nu toe geen toezeg gingen doen. De vakbonden delen de bezwa ren van de actievoerders tegen de „formalistische opstelling" van NS weliswaar, maar de bon den kunnen de wilde acties niet overnemen omdat ze dan hun vredesplicht zouden schenden en onmiddellijk door de rechter teruggefloten zouden worden. De NS heeft al laten weten de ac tie te beschouwen als werkwei- gering en niet gewerkte uren niet uit te zullen betalen. Laurent Fignon (voorgrond) tijdens de aanval op de leiderspositie van Indurain. In zijn kielzog rijden Steven Rooks (midden) en Gert-Jan Theunisse mee. Het duo lijkt gereed voor de klim naar L'Alpe D'huez, die vandaag op het programma staat (foto ANP) GAP (GPD) - ln de Tour de France ging het er gisteren letterlijk en Figuurlijk heet aan toe. Terwijl de temperatuur was opgelo pen naar 42 graden Celsius, ontbrandde de strijd in de 16de etappe tussen Alès en Gap tijdens een op het oog onbeduidend bergsprintje. De Italiaan Claudio Chiappucci gaf daar het sein voor een groot scheepse aanval op de gele trui van Miguel Indurain. Na 50 kilo meter jagen kwam de Spanjaard echter ongeschonden uit de he vige strijd, waarin Chiappucci de Fransman Fignon en zijn land genoot Bugno tot grootse daden inspireerde. Ook Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse waren mee. Het Nederlandse duo leek een dag voor de etappe naar L'Alpe D'huez klaar voor de beklimming van dè 'Nederlandse' berg. Ook Greg Lemond liet zich gisteren zien. Hij hield wel enige winst aan zijn inspanningen over, zij het slechts 26 seconden. In Gap moest de Amerikaan de ritzege echter laten aan de Italiaan Marco Lietti, waarmee zijn team Ariostea) drie hoofdprijzen op rij pakte. Zie ook pagina 13 Over de winning van zee-aas pieren en zagers) in en om de Oosterschelde is een ernstig con flict ontstaan. De overheid heeft de vergunningverlening onder gebracht bij de sportvissersor ganisatie. Beroeps- spitters vrezen nu voor Q hun broodioinningw economie met zo min mogelijk vervuiling aandacht krijgt. De minister meent voorts dat zo beter kan worden aangesloten bij discussies binnen de EG over een energieheffing die het over matig gebruik van energie moet terugdringen. Vervuiler Door het besluit om uit de op brengsten van de brandstofhef fing meerdere zaken te financie ren op milieugebied wordt het belastingkarakter van de hef fing nader onderstreept. Dat is ook tot uitdrukking gebracht in de nieuwe benaming milieu-be stemmingsbelasting. Wel is be paald dat de opbrengsten van de belasting alleen voor het milieu gebruikt mogen worden. Alders stelt dat ook met de nieu we opzet van de financiering van het milieubeleid het principe 'de vervuiler betaalt' overeind blijft. De relatie tussen vervuilen en- betalen neemt wel af, aldus de minister, omdat niet altijd te be palen is wie de vervuiler was en toepassing van het beginsel soms ook niet billijk of doelma tig is. Hij wil overigens alle vier vormen van financiering van het milieubeleid in combinatie met elkaar- gaan gebruiken. Uitgaven De milieu-uitgaven van Alders belopen dit jaar 1046 miljoen gulden. In de meerjarenramin gen is een stijging voorzien tot 1360 miljoen gulden per jaar in 1994 en latere jaren. De WABM- heffing moet dit jaar- 803,4 mil joen gulden opbrengen. Dat zou volgens de oude plannen stijgen naar 1089 miljoen gulden in 1994 en latere jaren. De minister van VROM wil al (Slot zie pagina 3 kolom 7voor gek ivordt gezet. Zuid-Afrika In Zuid-Afrika wordt druk ge speculeerd over de positie van politieinmister Adriaan Vlok. Hij is in opspraak geraakt naar aanleiding van betalingen aan de Inkatha-beweging van Bu- thelezi. Het ANC eist het aftre den van Vlok. Het ka binet vergadert van- O daag verder. O WPÜ1 Dierenasiels De Zeeuwse dierenasiels wor den dezer dagen weer over spoeld door mensen die. met de vakantie voor de deur, van hun huisdier afwillen. De medewer kers nemen hun smoesjes voor lief als ze kunnen voor komen dat de dieren 10 op straat belanden. mma Ajax Middelburg oefent morgen avond woensdagtegen Ajax. Hans de Nooijer, die van VC Vlissingen naar Middelburg is overgestapt hoopt dat zijn nieuwe clxib niet 15 OHRID/ZAGREB (DPA/AFP/ RTR) - De Kroatische presi dent, Franjo Tudjman, heeft maandagavond het crisisbe raad van de Joegoslavische lei ding in Ohrid over de toekomst van het land verlaten in ver band met de heftigste gevech ten tussen Kroatische en Servi sche nationalisten in zijn repu bliek tot dusverre. Zijn terug keer naar Zagreb werd gemeld door het Joegoslavische persbu reau Tanjug. De strijd tussen Kroaten en Ser viërs woedde maandag vooral om de plaats Vinkovci, 120 kilo meter ten noordwesten van Bel grado. Volgens Radio Zagreb vielen er maandag zeker 20 do den, van wie 15 leden van de Kroatische politie en de Kroati sche nationale garde en vijf bur gers. Volgens de Kroatische minister van voorlichting, Hrvoje Hitrec, voerden de Kroatische politie en garde maandagochtend een „te genoffensief' uit tegen het naastgelegen dorp Mirkovci, dat in handen is van nationalisti- Oude Markt 45 - 4381 ER Vlissingen - Tel. 01184-19337 sche Serviërs nadat deze „terro risten" uit Mirkovci bij dage raad een aanval met mortiergra naten uitvoerden op het politie bureau en gemeentehuis van Vinkovci. De twee plaatsen lig gen in Slavonië, het oostelijke deel van Kroatië waai' een grote Servische minderheid woont. Radio Zagreb beschuldigde het federale Joegoslavische leger er van te hebben ingegrepen ten gunste van de „Servische terro risten". Maar het leger zei met waarschuwingsschoten van zijn artillerie een staakt-het-vuren te hebben afgedwongen om het beide zijden mogelijk te maken doden en gewonden te bergen. Volgens de lezing van het leger vielen sterke eenheden Kroati sche veiligheidstroepen in de ochtend het ten zuiden van Vin kovci gelegen Servische dorp Mirkovci aan. Van Kroatische zijde werd daar tegen in ge bracht dat de aanval op Mirkov ci een antwoord was op een ra- ketaanval op Vinkovci door Ser viërs. De crisisbijeenkomst van de Joegoslavische leiding over de toekomst van het land begon 's middags om 16.00 uur. Aan de vergadering namen de acht le den van het collectieve presi dentschap, de presidenten van de zes republieken en de federale premier met de zes leden van zijn kabinet deel. De Joegoslavische leiders, in cri sisberaad bijeen in Ohrid, droe gen Kroatië op zijn illegale para militaire troepen te demobilise ren. Ze zeiden dat het federale le ger pas naai' zijn barakken zal te rugkeren als aan deze opdracht is voldaan. De president van Macedonië, Kiro Gligorov, die de vergade ring leidde, zei dat het Joegosla vische presidentschap en de hoofden van de zes republieken de waarnemers van de Europese Gemeenschap opriepen de ge bieden in Kroatië te bezoeken waar momenteel hevig wordt ge vochten, De Macedonische president las een verklaring voor die uit vier punten bestond. Hij kondigde aan dat de deelnemers aan de top in Ohrid hebben besloten twee afgevaardigden naar die plaatsen in Kroatië te sturen waar het hevigst wordt gevoch ten. Gligorov zei dat de tekst van de verklaring door alle lei ders op de bijeenkomst was aan vaard. De verklaring was echter niet ondertekend en de gesprek ken, die werden beschouwd als de laatste kans de crisis op vreedzame wijze op te lossen, hadden volgens hem „slechts ge deeltelijk aan de verwachtingen voldaan". JERUZALEM (AFP) - De Israë lische premier Yitzhak Shamir heeft maandag gezegd dat een „duidelijke verandering" is op getreden in de positie van Syrië over „de vredesonderhandelin gen met Israël". „Het is een feit dat Syrië zijn po sitie heeft veranderd. Maar het is nog niet te zeggen of dit een tak- tische of een echte verandering is", aldus de premier tijdens een vraaggesprek voor de Israëli sche televisie. „Met de actieve hulp van de Verenigde Staten kan worden verzekerd dat de Arabieren echt hun houding hebben gewijzigd. Als dat inder daad het geval is, naar ik hoop, zouden de vredesonderhande lingen de volgende maanden kunnen beginnen", aldus Sha mir. De Amerikaanse president George Bush heeft maandag ge zegd te verwachten dat Israël voor het begin van de volgende week antwoord geeft over de voorstellen voor een vredescon ferentie over het Midden-Oos ten. In het televisiegesprek liet Sha mir zich optimistisch uit over de kansen voor vredesgesprekken tussen Israël en de Arabische staten. „Het is zeer waarschijn lijk dat het in de toekomst tot gesprekken komt", zei hij. MOSKOU (RTR) - Sovjetpresi dent Michail Gorbatsjov is van plan de leer van het marxisme- leninisme overboord te zetten, aldus de onafhankelijke Sovjet krant Nezavisimaja Gazeta maandag. De marxistische heilsleer die 74 jaar lang de lei draad voor de Sovjetunie vorm de moet plaatsmaken voor een vorm van sociaal-democratie. Gorbatsjov wil donderdag op een bijeenkomst van het Polit buro van de communistische partij van de Sovjetunie (CPSU) een radicaal nieuw partijpro gramma erdoor drukken. De ontwerptekst verplicht de CPSU tot een niet nader gedefi nieerd „menselijk democratisch socialisme", waarvan het mar xisme slechts een van de inspira tiebronnen is. In de tekst wor den tevens kapitalistische denk beelden over privé-eigendom overgenomen. Ontwerp Volgens de krant zullen 100 van de 412 leden in het Centraal Co mité het ontwerp van Gorbats jov door dik en dun steunen, het geen tot een ideologisch schis ma kan leiden. „De partij wijst voor altijd het principe, dat het doel de middelen heiligt, als wa pen af', aldus het ontwerp - een verwijzing naar communisti sche onderdrukking in het verle den. Zaterdag kreeg de CPSU al een klap te verduren doordat de Russische president Boris Jelt- sin per decreet partijcellen uit fabrieken en staatsinstellingen in de Russische Federatie ver bande. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar9 En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus, Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 De Kroatische president Tudjman verlaat de crisisbijeenkomst in Ohrid na berichten over zware ge vechten in Kroatië (foto AP) Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 WÊÊ—mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1