Priem sleept Theunisse uit psychische inzinking Indurain vreest Alpe d'Huez 'Abdoe' al bijna zeker van groen Eerst de knecht en daarna de meester LeMond verzwakt door een infectie Spaanse gele trui-drager in Alpen voor vuurproef PZ sport MAANDAG 22 JULI 1991 Renner eindelijk uit afzondering van hotelkamer Djamolodine Abdoesjaparov kan de overwinning in het puntenklassement bijna niet meer ontgaan foto AFP) Belgische renners stellen teleur ALES (GPD) - Djamolodine Abdoesjaparov, de kanni baal van Tashkent, kan de groene trui nauwelijks nog ontgaan. De imposante Sov jet-renner in Italiaanse dienst zag vorige week Sean Kelly, één van de slachtof fers van de mysterieuze ziekte in de PDM-pIoeg, naar huis gaan. Gisteren haakte 'Abdoe's' nog enig overgebleven rivaal, Johan Museeuw, af. De Belgische hoop, vorig jaar goed voor twee ritzeges in de Tour, ontbrak gister morgen op het appèl in Albi. Museeuw moest opgeven vanwege darmklachten. In de strijd om het puntenklas- sent is de Fransman Laurent Jalabert nu de voornaamste belager van Abdoesjaparov. Voor de Belgen verloopt de ze Tour tot nu toe net zo te leurstellend als voor de Ne derlanders. Want behalve Museeuw faalde ook de an dere belofte in de Lotto- ploeg, Johan Bruyneel. Van hem werd, als beoogd opvol ger van good old Claude Cri- quielion, in het klassement nogal wat verwacht. Hij heeft het thuisfront echter teleurgesteld door in de Py reneeën ver achterop te ra ken. Zijn achterstand op ge- le-truidrager Miguel Indu- rain is opgelopen tot bijna drie kwartier, goed voor een 53ste plaats in de algemene rangschikking. Andere prominente Belgen die door de mand vielen, zijn Rudy Dhaenens (de regeren de wereldkampioen), Dirk de Wolf (de vice-wereldkam- pioen) en Benjamin van It- terbeeck, de regerende landskampioen der fietsen de zuiderburen. Zij allen werden letterlijk en figuur lijk al naar huis gefietst. Jan Goessens completeerde dit weekeinde een sextet Belgi sche opgevers. Zeventigste zege voor Argentin ALES (ANP/GPD) - Het treurspel rond Gert-Jan Theunisse lijkt ten einde. Za terdag kreeg het drama rond de kopman van Cees Priem nog een kort vervolg, zondag klaarde de lucht rond de voor malige banneling volledig op. Zaterdag tijdens de veertien de etappe van Saint Gaudens naar Castres had Theunisse drie keer op colletjes van de vierde categorie en minder moeten lossen. Jan Siemons bracht zijn leider telkens terug op de plaats waar hij thuis hoorde. Na de helletocht door de Lan- guedoc zag de 28-jarige Bra bander de toekomst zeer som ber in. „Ik kan geen voedsel bij me houden", steunde hij in Ca stres nog. Theunisse meende dat de oorzaak van het onge mak gezocht moest worden in bedorven jus d'orange die hij in Jaca de dag voor de zwaar ste Pyreneeënrit had gedron ken. Afzondering Ploegleider Cees Priem meen de dat de klachten van zijn pu pil psychisch waren. Zater dagavond haalde hij Theunis se van zijn kamer, waar hij ie dere avond in afzondering doorbracht en adviseerde hem in plaats van astronauten- voedsel kip. spaghetti, rijst en pannekoeken te eten. De pan nekoeken, bereid door de moe der van Jan Siemons, Corrie Siemons. in combinatie met de peptalk van Priem deden wonderen. Theunisse had zon dag geen centje pijn op weg van Albi naar Ales. „Ik heb tegen Theunisse ge zegd dat hij eens uit die sleur moest stappen. Zich moest ontspannen met de ploeg. Maanden heeft hij als een monnik geleefd. Hij stond con stant onder grote druk. Tij Ploegleider Cees Priem met zijn renner Gert-Jan Theunisse (fo to Ed Oudenaarden) dens de Tour werd hij met het naderen van de bergen steeds nerveuzer. De spanning werd te groot. Hij lag maar te den ken, hij wilde per se presteren. De maagklachten wijt ik aan de zenuwen. Hij moest op an dere gedachten worden ge bracht. Hij maakte zich veel te druk. Zonder problemen bereikte Theunisse zondag Ales waar de teer op het wegdek onder de verzengende hitte in het Cen traal Massief smolt. „Ik heb onderweg goed kunnen eten. Het is al een hele vooruitgang dat ik niet behoefde te braken. Ondanks de hitte heb ik ner gens last van gehad. Ik heb weer hoop overmorgen naar L'Alpe d'Huez normaal te kun nen presteren." Cees Priem: „Theunisse heeft zich toch te veel voorgesteld van de Tour". Met andere woorden: trainen is iets anders dan een echte koers. Je kunt geen Pyreneeënrit, waarin alle toppers 'volle bak' gaan, imi teren tijdens een interval trai ning op Tenerife. Ook in andere ploegen bestaat niet veel tevredenheid over de prestaties van de Nederlandse renners. Jan Raas zegt bij voorbeeld: „Steven Rooks is een absolute tegenvaller". Wat de Noordhollander eraan zou moeten doen om het fleg ma ver van zich te schuiven - het blijft een raadsel. Als hij 'de pedalen heeft', is hij als Bugno zo sterk in het hoogge bergte. Maar hij blijft zoeken de. Kon je Rooks maar eens vaker zien lijden. Theo de Rooy van Panasonic meent: „Bij ons is er al niet meer dan één Nederlander (Van Orsouw), en tussen de buitenlanders zitten geen win naars". Het is het bewijs, dat er afgelopen winter niet goed is ingekocht door Peter Post. Vette jaren Onder de vette Nederlandse wielerjaren, in gang sinds het midden van de jaren zeventig, dreigt dit jaar een dikke streep te moeten worden geplaatst. Van de topgeneratie Breu- kink/Rooks/Theunisse is deze Tour geen spoor te bekennen. En mócht het er in de Alpen alsnog van komen, dan zal dat toch vooral aan de onderge schikte klassseringen moeten worden toegeschreven. Maar het kan snel veranderen. Kijk naar Frankrijk: vorig jaar was Philipot de beste met een 14e plaats, nu 8 renners bij de eerste 18. De Franse wieler sport was op sterven na dood, zo luidde de noodklok vóór de start van deze Tour. Intussen maakt de Nederland se profwielersport zich op voor een nieuwe periode in haar be staan. TVM gaat nog door tot eind 1993, maar voor PDM, Pa nasonic en Buckler moet na 1992 een nieuwe hoofdsponsor worden gevonden. En omdat ook André Boskamp en Teun van Vliet in 1993 met een prof- ploeg op de weg willen starten, is er tenminste zo'n 30 miljoen gulden nodig aan nieuw kapi taal. De vraag is of er nog kandi daat-sponsors voor Neder landse ploegen zijn na het dra matische vertrek van PDM en de slechte prestaties van de twee andere klassementstop pers. Het zal voor de nieuwe bondscoach Gerrie Knete- mann moeilijk worden een re presentatieve Nederlandse WK-ploeg op de been te bren gen. ALES (ANP) - Greg LeMond voelt zich slecht. De winnaar van de laatste twee Tour-edi ties is volgens Bob LeMond flink verzwakt door infectie. Volgens de vader van de Ameri kaan heeft onderzoek donder dag een sterk verhoogd aantal witte bloedlichaampjes aange toond. Daarnaast zou de num mer vijf van het algemeen klas sement last hebben van een voetblessure. Wat de Amerikaan precies man keert, is niet duidelijk. Het bloed van LeMond wordt verder on derzocht. De Amerikaan liet zich onderzoeken na zijn sterke terugval in de tweede Pyre- neëenrit, waarin hij op zeven mi nuten van de Italiaan Chiappuc- ci aan de streep in Jaca arriveer de. Volgens Bob LeMond is zijn zoon getroffen door een nog on bekend virus. Massage en rust moeten Le Mond goed door de komende etappes in de Alpen loodsen. „Hij is veel energie kwijtgeraakt op de dag dat iedereen tegen hem reed. Maar Greg heeft in zijn loopbaan voor ergere dingen gestaan. Hij zal in de Alpen alles geven, maar een nieuwe Tour-ze ge wordt moeilijk", verklaarde zijn vader in Alès. CASTRES (ANP) - De knecht kreeg, bij wijze van uitzonde ring, voorrang. Bruno Ceng- hialta gaf zaterdag Moreno Ar gentin het voorbeeld. De anony mus uit het peloton zegevierde in Castres, zijn kopman volgde de knecht een dag later in Ales en won de vijftiende rit van de Ronde van Frankrijk na een so lo. Het was voor de Ariostea- ploeg de derde overwinning in de Tour na de triomf in de ploe gentijdrit veertien dagen gele den in Lyon. Moreno Argentin is gewoon te winnen, meestal als solist, soms in klein gezelschap zoals in Luik-Bastenaken-Luik in april, drie dagen na zijn victorie in de Waalse Pijl. De 30-jarige inwoner van Monaco triomfeerde op 17 april op de Muur van Hoei na een lange eenzame tocht. De tweede ritwinst in de Tour - in 1990 won hij in Nantes - komt als zeventigste eerste plaats op de erelijst te staan. Palmares met een wereldtitel, de Ronde van Vlaanderen, vier keer Luik- Bastenaken-Luik, etappes in de Tirreno-Adriatico en de Giro d'I- talia. Indrukwekkend in verge lijking met zijn ploegmakker die een dag eerder won. De winnaar van de veertiende etappe tussen St. Gaudens en Castres was een onbeschreven blad. Bruno Cenghialta? Zijn conduitestaat was tot de aan komst vrijwel schoon. Slechts één overwinning prijkte op zijn palmares sinds zijn debuut bij de profs in 1986. Een onbelang rijke zege in de driedaagse van Stuttgart enkele jaren geleden. De blessurelijst van de 28-jarige inwoner van Venetië is aanmer kelijk groter. Vorig jaar brak hij tijdens een val in de Siciliaanse wielerweek beide armen. Eind 1990 moest de Italiaanse breke been nog voor zijn loopbaan vre zen. Een vernauwing van een slagader in de buik dreigde zijn kleurloze loopbaan abrupt te beëindigen. De redding kwam uit een onver wachte hoek. Uit Frankrijk van Cyrille Guimard. De ploegleider van Laurent Fignon adviseerde Cenghialta in de winter van ver leden jaar professor Chevalier in Angers te consulteren. Twee ge slaagde operaties, waarbij een stukje van een ader uit de hiel in de buik werd gezet, waren vol doende om de waterdrager van Moreno Argentin weer fit in het fietszadel te helpen. Bevangen Tot zaterdag reed hij de kop mannen uit de wind, beschutte ze en bleef zelf door zijn knech tenrol in de schaduw. In de tropi sche hitte van de Languedoc mocht Cenghialta van zijn leider stralen. In een rit met een moyenne van veertig kilometer ontsnapte Cenghialta op zesen twintig kilometer van Castres uit het peloton. De oververhitte hoofdmacht kreeg de de Italiaan niet meer te pakken. Achter de finish zeeg Cenghialta door warmte en inspanningen bevangen in elkaar. De breke been was echter snel op de been en zei: „Dit is de mooiste dag van mijn leven." Wat zou hij anders hebben moeten zeggen? Bevangen door warmte en inspanning ging ritwinnaar Cenghialta saterdag na de etappe bijna van zijn stokje (foto Ed Oudenaarden) De Spaanse leider in het algemeen klassement Miguel Indurain (midden) praat met de Italiaan Maurizio Fondriest (links) en de Fransman Gilbert Duclos Lassalle (foto AFP la mediavertegenwoordigers achter hem. Camera's, micro foon, memorecorders en ouder wetse notitieblokjes staan op scherp. Veel te vertellen heeft de Spanjaard echter niet. Indurain is verre van een prater, weet een in Spanje werkende Belgische journalist. Bescheiden Miguel Indurain, tien dagen ge leden 28 jaar geworden, staat model voor bescheidenheid, vriendelijkheid en behulpzaam heid. Van koude drukte moet-ie niets hebben, maar in de Tour moetje wel eens wat voor lief ne men. Zo ook al het gespeculeer over zijn kansen om met het maillot jaune ongeschonden Pa rijs te halen. Indurain: „Van mij zul je niet horen dat ik ga win nen, wel dat ik kan winnen. Dat is een heel verschil". In de broeikas van de Midi heb ben de kleppers van de Ronde zich kunnen recuperen (jargon voor herstellen) van de loodzwa re, indrukwekkende Pyre- neeën-rit van Jaca naar Val Lou- ron. De Italianen van het Arios- tea-team profiteerden met Bru no Cenghialta - zaterdag win naar in Castres - en Moreno Ar gentin (gisteren primus inter pa res in Alès) optimaal van de wa penstilstand der Grote Jongens. Aan strijd hadden zij geen enke le behoefte. Alleen aan water, veel, nee.... heel veel water. Want de dorst heeft twee dagen lang onbarmhartig toegeslagen in het peloton. Het beperken van vochtverlies was de voornaam ste zorg tussen Saint Gaudens en Alès. Indurain keek niette min tevreden op deze snikhete tweedaagse terug: „De koers verliep tamelijk rustig en wij hadden met onze ploeg alles on der controle. Ik ben klaar voor de komende dagen". pen, die voor dinsdag en woens dag is voorzien, spookte. Te be ginnen met de klassieker naar de top van Alpe d'Huez, die voor het eerst in z'n geheel door tv-ca- mera's wordt geregistreerd. Deel 2 van De Slag speelt zich af tus sen Bourg d'Oisans en Morzine, met een venijn van drie bergreu zen in de staart. De 'Col Hollan- daise', zoals de Fransen Alpe d'Huez noemen, wordt een beetje gevreesd door Indurain. „De aanloop er naar toe is niet zwaai-. Maar aan de voet van Alp d'Huez zal de zaak zeker gaan exploderen en ik ben iemand die het bergopwaarts van regelmaat moet hebben. Aan de andere kant, de conditie is momenteel optimaal, dus heb ik er alle ver trouwen in". Dat Indurain de komende dagen aan een pittige vuurproef zal worden onderworpen, ligt voor de hand. Zijn belagers hebben zich nog niet allemaal bij zijn lei dersrol neergelegd. Zelfs Greg LeMond niet. De Amerikaan, die in Val Louron tot gort werd ge fietst en nu wordt gehinderd door opgezwollen voeten, hoopt - eigenlijk tegen beter weten in - op een krachtig herstel. Le Mond: „Ik ben pas op de Champs Elysées verslagen. Eer der niet. Ik zal zeker nog wat gaan proberen, tenminste als mijn fysieke toestand dat toe laat. Nee, de Tour is nog niet ge daan". Delgado In het scenario van LeMond krijgt Indurain nog heel wat voor zijn kiezen. LeMond: „Ik ga er vanuit dat Mottet als nummer twee van het klassement ook nog wat gaat ondernemen, dat Bugno niet tevreden is met zijn derde plaats, dat Chiappucci ook meer wil en van Fignon ver wacht ik ook nog wel wat. Het is de vraag hoe Indurain zich on der die druk staande houdt. In deze Tour wordt verschrikkelijk aggressief gekoerst en het is voor een man ondoenlijk het he le peloton te controleren. Dat heeft mij ook opgebroken. Het was bij het negatieve af zoals ik ben aangepakt". Als eerste hulp in de gele-trui- huishouding kan Indurain reke nen op zijn leermeester, Pedro Delgado. De Tourwinnaar van '88 ziet zijn nieuwe rol. die van mentor, helemaal zitten. Delga do: „Ik kan Miguel nu eindelijk eens terug gaan betalen voor wat hij al die jaren voor mij heeft gedaan. Ik heb er ook alle ver trouwen in dat het ons gaat luk ken. Miguel is rijp om de Tour te winnen en dat zal-ie de komende week laten zien". De meeste oppositie wordt van Italiaanse zijde verwacht, met name Gianni Bugno, op dik 3 mi nuten (3.10) de nummer drie van het klassement. Heeft de kam pioen der Azzurri misschien al een aanvalsplan in zijn gedach ten? Bugno: „Helemaal niet. Zoiets is geen kwestie van tac tiek, maar van de benen. En hoe die zijn weetje maar nooit. Zeker niet in de Tour, daarin moet je van dag tot dag kijken. Verder heeft geen zin". Wel wilde Bugno kwijt dat het een hele zware klus zal zijn om Indurain nog uit het geel te krijgen. „Hij is verschrik kelijk sterk bezig. Nee, ik zie me niet zo maar even drie minuten goedmaken. Maar het is nu ook weer niet zo, dat ik me al gewon nen geef. Als de mogelijkheden daar zijn, zal ik zeker wat probe ren". Zijn landgenoot Claudio Chiap pucci (vierde op 4.06) heeft zich al wel neergelegd bij een triomf van Indurain. „Hij is de beste, dat staat voor mij vast". De vechtjas van Ubolde liet zich gis teren als enige van de top-5 gel den, op die plaatsen waar de bol letjestrui in het geding was. Hij vindt de titel 'klimkoning' een waardig alternatief. En hoe staat het met Indurain's naaste belager, Charly Mottet? Heeft hij, als eerste uitdager (op 3 minuten rond) en over twee da gen gerekend de beste van de Pyreneeën, mischien nog snode plannen? Mottet: „Laat ik dit zeggen: ik ben natuurlijk geïnte resseerd in een Tourzege, maar ik moet eerst maar eens zien wat ik nog in huis heb voor de Al pen". Klassieker Die laatste zin maakte duidelijk dat in de achterhoofden van de heren vedetten de slag in de Al- (Door Dick Heuvelman) ALES - Het Zuidfranse stadje 3 Albi, waar ooit Daan de Groot (1955) en Gerrie Knetemann (1975) een Tour-etappe wonnen, is zondagmorgen al vroeg uitge lopen. Massaal en reikhalzend. De menigte verdringt zich in de nauwe straatjes en op het knus se marktpleintje om een glimp te kunnen opvangen van wiel renners, die de laatste voorbe reidingen treffen voor hun zes tiende werkdag in La Grande Bouclé. Een dicht wolkendek zorgt er voor dat de temperatuur niet meteen als een raket omhoog ii schiet, wat in de Midi schering en inslag is. Op het podium krijgt de locale ex-vedette Jac- ques Esclassan uit handen van 1 Tourdirecteur Jean-Marie Le- blanc de 'medaille de la recon- B naissance', een eerbetoon als I dank voor de bewezen diensten in dit wielercircus. Esclassan - was in de jaren zeventig een be- 1 genadigd sprinter. Even voor Hl hem is Miguel Indurain een har telijk applaus ten deel gevallen, si Het Franse publiek mag hem Z wel, die vriendelijk, wat terugge- trokken lachende Bask in z'n ge le trui. Als Indurain, traag peddelend, I op weg gaat naar de ploeglei- 1 dersauto huppelt een breed sca- Door vermoeidheid getekend stapte Greg LeMond gistermiddag van zijn fiets in Ales (foto Ed Oudenaarden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9