FNV bereikt akkoord sjorders PZC Bush is tegen onmiddellijk geallieerd ingrijpen in Irak PZC Reserve-caravans ANWB zijn op Bank in opspraak was betrokken bij drugs en terreur Klant krijgt eerder gelijk bij nieuwe regels voor schade Wereldrecord roeien Tilburgse kermis begonnen ïM) i binnen- en buitenland Beweging in stukgoedconflict havens Bel 040-461270 het weer in zeeland-^; 33 Joyrider komt om het leven onder vallende heftruck ...en in europa ROTTERDAM (GPD) - De par tijen in het sjordersconflict in de Rotterdamse haven hebben zaterdagmiddag een principe akkoord bereikt voor een CAO. De contacten verliepen via voorzitter Johan Stekelenburg van de vakcentrale FNV. De sjorders zijn zondagmorgen |w'eer aan het werk gegaan. De bredere inzetbaarheid van sjorders is voor een groot deel voorlopig van tafel, zo is over eengekomen. De arbeidsvoor waarden zullen in 1993 op het ni veau komen van die van andere havenarbeiders. Zij krijgen dit jaar 1000 gulden bruto ineens en gaan er per 1 juli vijf procent in loon op vooruit. Op 1 maart vol gend jaar komt daar nog eens 4 procent bij. De vakantiebon blijft gehandhaafd, wat fiscale voordelen oplevert. Zaterdag diensten worden ingeroosterd. Het inleveren van zeven ATV- dagen heeft onderhandelaar J. Heilig van de Vervoersbond FNV niet van tafel gekregen. Ze zullen in een periode van zes jaar worden afgebouwd, met de aan tekening dat men in komende CAO-onderhandelingen niet met nieuwe eisen voor rooster- vrije dagen terugkomt. In samenwerking met de ge meente Rotterdam zullen de partijen een sjor verordening op stellen, waarin zal worden vast gelegd dat alleen sjorders van er- LONDEN (RTR/DPA/UPI/ANP) De op 5 juli in opspraak ge raakte Bank of Credit and Com merce International (BCCI) was actief in de wapenhandel, het drugstransport en voerde ge heime goudzendingen uit, vaak in samenwerking met geheime diensten uit het Westen en het Midden-Oosten. Tevens was BCCI de huisbank van Abu Ni- dal, die de Verenigde Staten als 's werelds gevaarlijkste terro rist beschouwen. Dat blijkt uit berichten in kran ten en tijdschriften die het afge lopen weekeinde zijn versche nen. De Britse „Sunday Times" meldde dat meer dan veertig re keningen bij BCCI werden ge controleerd door Abu Nidal en andere terroristen en wapen handelaren. De Britse geheime dienst heeft de Bank of England al anderhalf jaar geleden van de betrokken heid van Abu Nidal in kennis ge steld. In een onderzoek van de Britse centrale bank kwam daarna vast te staan dat het om ruim veertig rekeningen ging. De „Independent on Sunday" berichtte dat de bank het tele foonboek van Kuwayt had ge bruikt om namen van rekening houders te verzinnen. Eerder DEN HAAG (ANP) - Achttien organisaties van vrije beroeps beoefenaren hebben zaterdag in een brief aan minister Hirsch Ballin van justitie geprotes teerd tegen de Ontwerp Richt lijn aansprakelijkheid voor ge brekkige diensten. De organisa ties vinden dat het voorstel moet worden ingetrokken. De organisaties zijn verenigd in de Stichting Contactcentrum Vrije Beroepen (CVB). De Euro pese Commissie wil met de richt lijn regelen onder wiens aan sprakelijkheid schade ten gevol ge van dienstverlening moet val len. Het gaat dan bij voorbeeld om' schade na een medische in greep of schade aan een bouw werk. Een van de voornaamste bezwa ren betreft de omkering van de Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. kende bedrijven mogen sjorren, mede vanuit het oogpunt van veiligheid en milieu. Dat biedt volgens de Vervoersbond ook perspectief voor de in de toe komst teruglopende werkgele genheid voor sjorders, omdat het aantal scheepsladingen dat moet worden gesjord daardoor met 15 procent toeneemt. De onderhandelingen vonden plaats op basis van het eerder door de Vervoersbond CNV afge sloten sjorders-CAO en zijn aan gevuld met punten uit het resul taat dat de Vervoersbond FNV afgelopen vrijdag afzonderlijk bereikte met het grootste sjorbe- drijf Oceana. Partijen zaten niet met elkaar aan tafel, maar stuur den elkaar faxberichten via het bureau van Stekelenburg. Een voor de vakbeweging een geheel nieuwe vorm van onderhande len. Bezwaren Stekelenburg was vrijdag dooi de Vervoersbond FNV bena derd, nadat de werkgeversorga- werd bekend dat BCCI buiten de boeken om omvangrijke verlie zen op waardepapieren had ge dekt met aangetrokken spaar gelden, waardoor er als het ware een onzichtbare bank bestond. Het bericht in de „Independent" zou betekenen dat er ook in de bestaande boeken is gefrau deerd. Tegenwerking Robert Morgenthau, openbare aanklager in New York, klaagde in „Time Magazine" dat de Ame rikaanse regering hem tegen werkt in zijn onderzoek naar BCCI. De regering probeert haar betrokkenheid bij de bank te be dekken, aldus Morgenthau. De Financial Times berichtte on langs dat BCCI een rol had ge speeld in de levering van wapens aan Iran en het doorsluizen van gelden naai- de Contra's in Nica ragua. Vandaag begint in Londen de gerechtelijke procedure om de Britse filialen van BCCI te slui ten. Op 5 juli zijn alle tegoeden bevroren. Een grote groep spaar ders bij BCCI probeert de slui ting op zijn minst uit te stellen. Zij willen de kans krijgen een reddingsplan te maken, waar mee ze hun geld veilig kunnen stellen. ROTTERDAM - Familieleden en genodigden begroeten zaterdag aan de^Leuvehaven in Rotter dam veertien sportievelingen die het traject Bazel-Rotterdam (850 km) roeiend hebben afge legd. Met die prestatie brachten ze het wereldrecord roeien op hun naam. Het ging om leden van de Stichting Het Sloepwezen. Zij maakten de tocht onder het motto 'Roei Aids de wereld uit, voordat Aids de wereld uitroeit' (foto Paul StolklANP) DEN HAAG (GPD) - De ANWB heeft geen reserve-caravans meer voor toeristen van wie de eigen caravan het heeft begeven. Bij de ANWB Alarm-centrale zijn, in vergelijking met vorig jaar, duizend meldingen meer binnengekomen van gestrande toeristen, met als gevolg dat de organisatie snel door haar voorraad reserve-cara vans is geraakt. De meeste gestrande vakantiegangers verblijven in Frankrijk of zijn op weg naar Turkije en Hongarije. „We zijn druk bezig om al die vakanties te redden", aldus ANWB-woordvoerder Diepenhorst. Volgens hem is het aantal pech-gevallen in het buitenland gestegen,' omdat door het slechte weer dit jaar meer Nederlanders hun vakan tie over de grens doorbrengen, zo verklaarde Diepenhorst voor de NCRV-radio. bewijslast. In het voorstel hoeft de cliënt/patiënt slechts te be wijzen dat er schade is en dat de ze voortvloeit uit de verrichte dienst. De dienstverlener wordt dan voor de moeilijke opgave ge steld te bewijzen dat de schade niet aan hem valt te wijten, al dus het CVB. Leden Bij het CVB zijn aangesloten de Landelijke Specialisten Vereni ging, de Landelijke Huisartsen Vereniging, de Beroepsvereni ging van Nederlandse Interieu rarchitecten, de Vereniging van Vrijgevestigde Fysiotherapeu ten, de Nederlandse Orde van Advocaten, De Nederlandse fe deratie van Belastingadviseurs en de Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Tand heelkunde. TILBURG - Eén van de meest fascinerende attracties op de kermis is nog altijd het reuzenrad. Sinds zaterdag ook weer aanwezig op de Tilburgse kermis, de grootste van de Benelux. Liefheb bers kunnen daar nog de hele week terecht (foto Fraiis van der Linde!ANP) ANKARA (AFP) - De Ameri kaanse president Bush heeft zich zaterdag afkerig getoond van een onmiddellijk geallieerd ingrijpen in het noorden van Irak. In dit gebied vonden de af gelopen dagen bloedige gevech ten plaats tussen Kurden en Iraakse troepen. Bush zei dit in Turkije, waar hij zaterdag aankwam voor een driedaags bezoek. De president stelde dat „er geen zware aan vallen van Baghdad tegen de Kurden in Irak te verwacht zijn". Hij erkende dat de in zuid oost Turkije gelegerde geallieer de interventiemacht een herha ling van de gruwelijke gebeurte nissen in het noorden van Irak moet voorkomen. Bush zei ech ter ook: „de interventiemacht moet optreden als er grote inci denten in het noorden plaatsvin? den, ik geloof niet dat het; ge bruik van die macht nu nodig is". De president prees zaterdag Turkije om zijn „doorslaggeven de" rol in de Golfoorlog. Bush beloofde Ankara leningen voor de aanschaf van tachtig nieuwe gevechtsvliegtuigen als onder deel van een nieuwe „strategi sche vriendschap". Vluchtelingen In Noord-Irak zijn het afgelopen weekeinde enkele duizenden burgers naar de grens met Iran gevlucht. Zij namen de wijk door de gevechten van de afgelopen week tussen het Iraakse leger en Kurdische strijders. Dat meldde een woordvoerster van het Inter nationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) zondag. De woordvoerster liet weten dat het onduidelijk is of de vluchte lingen de grens zijn overgesto ken. Evenmin was het het ICRC duidelijk of de vluchtelingen stroom nog steeds aanhield De meeste vluchtelingen hebben zich bij de grensplaats Penjwin verzameld. Amnestie Het Rode Kruis meldde zondag dat de rust in Sulaymaniyah was teruggekeerd. De stad was don derdag het toneel van felle ge vechten tussen Kurdische natio nalisten en eenheden van het re geringsleger. De Iraakse president Husayn heeft zondag amnestie verleend aan alle politieke gevangenen en ballingen uitgezonderd legerof ficieren, zo meldt het officiële Iraakse persbureau INA. De regerende Revolutionaire Commandoraad stelt in een ver klaring, getekend door Saddam, dat is besloten tot een generaal pardon omdat Irak overgaat naar een nieuwe fase, „geba seerd op deelname van het volk in de regering en politiek plura lisme". Het Iraakse parlement heeft een wet aangenomen die sommige oppositiepartijen in de gelegen heid stelt het op te nemen tegen de heersende Ba'athpartij. De regering in Baghdad onderhan delt bovendien met de Kurden over de vrijlating van Kurdische politieke gevangenen. De am nestie betreft politieke gevange nen. politieke tegenstanders in en buiten Irak en deserteurs. Le gerofficieren vallen volgens INA buiten de maatregel. Een gedegen avondcursus PDI of AMBI begint met een telefoontje! Cm' Compulerii Opleidingen De doordachte oplossing. MAANDAG 22 JULI 1991 nisatie SVZ het akkoord met Oceana niet de status van prin cipe-akkoord wilde geven. Werkgeversonderhandelaar P.M. van der Sluis van de SVZ zegt dat het resultaat nauw aan sluit op het eerder met de Ver voersbond CNV gesloten CAO- akkoord. Hij vindt het triest dat „er zo lang ellende plaats heeft moeten vinden" voor kleine wij zigingen op een resultaat dat er al lag. Bestuurder J. Heilig zegt het CNV-akkoord echter „van tafel te hebben gestaakt". In de afge lopen drie weken zegt hij te zijn geconfronteerd met een „onbe rekenbare SVZ. die niet mee dacht aan' oplossingen". De on derhandelingen leidden volgens hem tot niets. Daarom zag hij het resultaat met Oceana als „een laatste strohalm". „Ik geef toe dat het geen schoonheids prijs verdiende", zei hij zater dag. Medebestuurder J. Verroen zegt dat de rol van Stekelenburg no dig was om duidelijk te maken dat het een zaak van de totale FNV was. „Dit, was een unieke zaak in de arbeidsverhoudingen. We staakten zowel tegen de werkgevers als het CNV." Stukgoed In het stukgoedconflict zit in middels enige beweging. De par tijen hebben in het afgelopen weekeinde een agenda opge steld voor nieuwe onderhande lingen. Die zouden dinsdag of woensdag plaats kunnen vin den. Wat dat betreft ziet Heilig na het sjorders-akkoord „hoop voor de toekomst". Ook Van der Sluis zegt door de ontwikkelingen in het weekeinde een goede afloop te verwachten. Vandaag Vandaag is het meer een zonnige dag wat we te danken hebben aan een kleine kern van hoge- druk precies boven ons land. De ze kern beweegt langzaam naar het noordoosten, waardoor de ztoakke wind vanochtend noordoostelijk is en in de loop van de dag verder draait naar oost tot zuidoost. Door de aan wezigheid van deze kern is de lucht boven onze omgeving sta biel en vormt zich vrijwel geen bewolking, zodat de zon goed de kans krijgt. De maximumtempe ratuur zal vandaag dan ook rond de 24 graden komen te lig gen. De minimumtemperatuur komende nacht zal zo'n 13 gra den zijn. Nautisch bericht Wind: noordoost 1 tot 3. ruimend oost tot zuidoost. Zicht: matig tot goed. Temperatuur kustwa ter: 18 graden. Afwijking water standen: een geringe verlaging. Maximum golfhoogte monding Scheldes: rond een halve meter. ZON EN MAAN 23 juli Zon op 0547 onder 2144 Maan op 1955 onder 0216 Vooruitzichten Voor morgen: Hogedrukgebied verplaatst noordoostelijk ivaar- door een onweersstoring vanuit Frankrijk langzaam onze kant op komt. Samen met een regen zone vanuit Engeland, tegen de avond toenemende bewolking, kans op omveer. Maximumtem- Afgelopen weekeinde maakte het ANWB-kantoor in Lyon melding van 550 beschadigde voertuigen. Iedereen die een ANWB-verzeke- ring voor vervangend vervoer heeft, krijgt binnen 24 uur een nieuwe auto of caravan op de plaats van bestemming. Nu de ANWB-cara- vans op zijn, is de organisatie genoodzaakt om caravans en auto's van verhuurbedrijven in te schakelen. Volgens Diepenhorst zijn er hiervan nog genoeg in voorraad om de stroom vakantiegangers op te vangen die nog moeten vertrekken. „Bovendien komen volgende week de eerste toeristen alweer terug. Die leveren hun ANWB-caravan weer in. Wij kunnen die dan weer gebruiken voor de nieuwe pechvogels". DUIVEN (ANP) - De 22-jarige F.J.C. Glorie uit Arnhem is za terdagavond om het leven geko men, nadat hij onder een hef truck kwam waarmee hij en zijn vrienden aan het joyriden waren. Met negen anderen trok het slachtoffer naai- een parkeerter rein bij een grootwinkelbedrijf in Duiven. Zij wilden daar crossen met een meegebrachte skelter, nadat die het begaf haalde de groep een vorkheftruck uit de berging bij de winkel. Met een schroeve- draaier werd de heftruck aan de praat gebracht. Met vier man tegelijk crossten de Arnhemmers over het par keerterrein. In een scherpe bocht viel het slachtoffer van de truck, waarbij hij een schedelba- sisfractuur opliep. De heftruck kantelde en kwam op zijn onder lichaam terecht. De anderen hebben het slachtof fer nog naar het ziekenhuis ge bracht, maar bij aankomst bleek de man al overleden. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag Noorwegen en Zweden: In het noorden vooral op maandag nog enkele buien. In het zuiden inklusief de omgeving van Oslo en Stockholm vrij zonnig. Mid dagtempera turen tussen 15 gra den in het hoge noorden tot 23 graden in liet midden en zuiden. Denemarken: Zonnig. Op maan dag nog wat bewolking. Rond 20 graden, op dinsdag tot 24 gra den. Britse eilanden: Maandag in wesLIerland en noordwest Schotland wat regen; elders vrij zonnig. Dinsdag breidt de be wolking en de regen zich oost waarts tot in midden-Engeland uit, maar in het zuidoosten is het ook op dinsdag nog zonnig. Mid dagtempera turen tussen 17 gra den in het noordwesten en 25 graden in zuidoost-Engeland. Belgie en Luxemburg: Zonnig. Op dinsdagavond vanuit het zuidwesten kans op onweer. Middagtemperatuur 22 tot 26 graden, op dinsdag tot 29 gra den. Canarische eilanden en Madei ra: Wat minder warm en wat meer wolkenvelden dan de afge lopen dagen. Wel aanhoudend droog en ook flinke perioden met zon. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond 24 gra den; langs de Canarische zuid- stranden ongeveer 28 graden. Marokko: Wat minder warm en wat meer wolkenvelden dan de afgelopen dagen. In het binnen land mogelijk een onweersbui. Langs de oceaan kust 23 tot 26 graden: landinwaarts tot rond 33 graden. Frankrijk: Maandag zonnig, in het zuiden echter onweer. Dins dag breidt dit onweer zich naar noord- en oost Frankrijk uit ge volgd door afkoeling. Middag- temperaturen op maandag, 23 graden in het noorden en 32 gra den in het zuiden; zuidwest van Bordeaux 25 graden. Dinsdag in het noorden en midden en langs de Middellandse zee tussen 25 en 32 graden, in het zuidwesten en westen afkoelend iOt 23 graden. peratuur rond 26 graden. De wind oostelijk, rond kracht 3 Bft. Voor woensdag tot en met vrij dag: Na passage van de on weersstoring daalt de middag- temperatuur weer naar waar den rond de 20 graden. Er is weer meer bewolking en er kan een enkele bui vallen. De ivind is weer west tot noordwestelijk, kracht 2 tot 3, langs de kust 4 tol Hoog water uur cm uur cm Maandag 22 juli 1991 Vlissingen 12.05 148 00.35 153 Terneuzen 12.25 168 00.51 174 Bath 13.16 197 Roompot-buiten 12.15 113 00.40 117 Zierikzee 13.10 120- Yerseke 13.25 134 Philipsdam-West 13.15 131 Dinsdag 23 juli 1991 Vlissingen 13.08 162 Terneuzen 13.26 183 Bath 01.45 204 14.26 216 Roompot-buiten 13.15 121 Zierikzee 01.45 124 14.20 127 Yerseke 01.55 139 14.33 143 Philipsdam-West 01.45 134 14.20 137 Maandag 22 juli 1991 Vlissingen 05.45 147 Terneuzen 06.06 156 Bath 06.56 174 Roompot-buiten 06.05 117 Zierikzee 06.45 126 Yerseke 06.55 136 Philipsdam-West 06.45 130 Dinsdag 23 juli 1991 Vlissingen 06.45 148 Terneuzen 07.10 158 Bath 08.05 177 Roompot-buiten 07.00 115 Zierikzee 07.55 122 Yerseke 07.55 134 Philipsdam-West 07.55 128 uur cm 18.14 143 18 34 151 19.35 169 18.40 114 19.20 122 19.25 133 19.25 127 19.19 158 19.46 167 20.45 187 19.25 124 20,25 130 20.35 143 20.30 138 Spanje en Portugal: Vrij zonnig, maandag in het midden en noordoosten van Spanje ook en kele onweersbuien. Langs de Spaanse noordkust wolkenvel den. Langs de Costa's vrij zon nig, maar mogelijk ook een on weersbui. Langs de Portugese kusten zonnig. Middagtempera- turen langs de Costa's en landin waarts 26 tot 34 graden; langs de Algarve en in zw.-Spanje rond 22 tot 27 graden; in n.Portugal en nw, Spanje rond 22 gr. Zwitserland en Oostenrijk: Zonnig. Maandag in noordoost oostenrijk nog wat bewolking. Dinsdagavond in west-Zwitser land toenemende onweerskan sen. Middagtemperaturen in de dalen en in het laagland 26 tot 30 graden. Hongarije: maandag nog stapel- bewolking en mogelijk een bui bij rond 25 graden. Dinsdag zon nig en warmer. Weerrapporten 21 jul 20 uur: Amsterdam onbewolkt 18 Aberdeen zwaar bew. 14 Athene onbewolkt' 27' Barcelona onbewolkt 27 Berlijn onbewolkt 21 Budapest zwaar bew. 24 Bordeaux onbewolkt 29 Brussel onbewolkt 20 Cyprus half bew. 26 Dublin zwaar bew 17 Frankfurt zwaar bew 20 Genève onbewolkt 28 Helsinki half bew. 18 Innsbruck half bew. 21 Istanbul niet ontv. Klagenfurt onweer 17 Kopenhagen zwaar bew. 16 Las Palmas licht bew. 27 Lissabon onbewolkt' 25' Locarno niet ontv. Londen zwaar bew. 21 Luxemburg zwaar bew. 18 Madrid onbewolkt 33 Malaga onbewolkt 25 Mallorca onbewolkt 32 Malta niet ontv. Moskou zwaar bew. 18 München onbewolkt 21 Nice wvaar bew. 26 Oslo regenbui 21 Parijs onbewolkt 23 Praag zwaar bew. 18 Rome onbewolkt' 27' Split onbewolkt 28 Stockholm zwaar bew. 17 Warschau zwaar bew. 17 Wenen zwaar bew 21 Zurich onbewolkt 23 Tunis onbewolkt 28 warmle-front SU#»*" Ê5 onweö. T-1»»-""» verplaatsing s- 'richting bewolking i t 1 i af en toe W regen een bul sneeuw windrichting =>- hagel mist L lage-druk -1000- zonnig mistbanken H hoge-druk 19 zonnig 23 HAMBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3