Pik Botha gaf geld aan Inkatha Noodweer en bosbranden teisteren vakantielanden Afwijzing van Israël zit buren erg hoog Vreedzame blokkade-actie in Dodewaard Olieramp dreigt voor Australië Italiaans weekeinde in Tour de France President Zuid-Afrika breekt vakantie af Kroatië, Bosnië en Slovenië maken vuist tegen Servië 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnig en droog Door een klein hogedrukgebied is het vandaag zomers. De wind is zwak uit noordoostelijke richting. Maximum temperatuur vandaag 24 graden. 234e jaargang no. 170 Maandag 22 juli 1991 UUR KODAK EXPRESS pQ-|-Q KWALITEITS KLEURENFOTO'S SERVICE Beter: niet duurder! FOTOBVERSCHOORE Ellen Leur Goes Hulst Middelburg Middelhornis Vlissingen Zierikzee (Van onze correspondent JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse minister van buiten landse zaken, Pik Botha, heeft dit weekeinde toegegeven dat hij opdracht heeft gegeven de Zulu-beweging Inkatha finan cieel te ondersteunen. Botha herhaalde de verklaring van zijn collega Vlok van politie dat het geld, 250.000 rand (175.000 gulden), was bestemd om twee manifestaties van Inkatha als protest tegen de internationale sancties tegen de regering in Pretoria te financieren. Uit geheime politiedocumenten, die openbaar zijn gemaakt door het weekblad Weekly Mail, blijkt echter dat de fondsen be doeld waren om de positie van Inkatha tegenover haar aartsri vaal ANC in de provincie Natal te versterken. Inkatha-leider Buthelezi bezwoor zondag tij dens het congres van zijn organi satie in Ulundi, de hoofdstad van het thuisland Kwazulu, op nieuw niets te weten van deze transacties. Een door Weekly Mail gepubli ceerd politierapport maakt ech ter melding van Buthelezi's dankbaarheid. Volgens nog on bevestigde berichten in verschil lende zondagsbladen betaalde de regering over een periode van tien jaar ook nog eens vijf mil joen rand, (3,5 miljoen gulden) aan de met Inkatha verbonden vakbondsfederatie Uwusa. Vlok zei gisteravond echter voor de Zuidafrikaanse tv dat in zes jaar hooguit anderhalf miljoen rand (een miljoen gulden) aan Uwusa is uitgekeerd. Schandaal De financiële steun van de rege ring van president De Klerk aan Inkatha is uitgegroeid tot een politiek schandaal van de eerste orde, dat volgens diplomaten de geloofwaardigheid van De Klerk in binnen- en buitenland kan aantasten. De president heeft zijn vakantie afgebroken om de crisis het hoofd te bieden. ANC-leider Mandela zei vrijdag voor vertrek naar het buiten land dat de zaak de onderhande lingen over een nieuw politiek bestel in gevaar brengt. De ex treem-rechtse Konservatieve Partij eiste gisteren het aftreden van De Klerk en nieuwe verkie zingen voor het blanke parle ment. Minister Botha zei zaterdag dat het geld afkomstig was uit een speciaal fonds voor een wereld wijde campagne tegen de sanc ties. De Inkatha-manifestaties vonden plaats in november 1989 en in maart 1990. Na de bijeen komst in maart werd in Natal een opvallende toename van het aantal gewelddadige confronta ties tussen ANC- en Inkatha- aanhangers geconstateerd. Vlok zei in een interview met het zondagsblad Rapport dat de omstandigheden de steun aan Inkatha rechtvaardigden. „De kwestie is dat geld is gegeven aan een politieke organisatie om de sancties te bestrijden. De voorstanders van sancties heb ben miljoenen uit het buiten land gekregen. Ons publiek heeft van ons verwacht dat we binnen de regels van het spel die campagne zouden bestrijden", aldus Vlok. Hij verzekerde dat er Paniek in India door spooktrein NEW DELHI (AFP) - Een onbe mande goederentrein heeft in India voor enorme paniek ge zorgd. De 'spooktrein' raasde langs een vijftiental stations voordat hij na ruim honderd ki lometer tot stilstand kon wor den gebracht, zo meldde zondag de krant 'Indian Express'. De trein met twintig wagons kwam vrijdagavond plotseling in beweging in de staat Uttar (Pradesh in het noorden van In- nadat de machinist en een mecanicien de diesellocomotief hadden verlaten om een pijp te repareren Een moedige jongeman, die in de gaten kreeg dat de trein onbe mand was, sprong er vanaf een brug op en bracht hem tot stil- 1 De conducteur, die van de trein sprong toen hij bemerkte de machinist was verdwe nen, raakte ernstig gewond. CAIRO - In de Arabische we reld is zondag teleurstellend ge reageerd op het feit dat Israël nee zegt tegen het voorstel de opschorting van de Arabische boycot te koppelen aan uitstel van de nederzettingspolitiek in bezette gebieden. De Egypti sche president Hosni Mubarak deed dit voorstel in Alexandria tijdens een gesprek met de Ame rikaanse minister Baker van buitenlandse zaken. Saudi-Ara- bië en Jordanië steunen het voorstel van Mubarak. „Uit gesprekken met Arabische leiders is mij gebleken dat de meesten van hen mijn suggestie steunen", aldus de president. Volgens Mubarak zouden deze wederzijdse maatregelen het vertrouwen in een vredesconfe rentie aanzienlijk versterken. De frustratie over de weigering van Israël ook maar één conces- te doen die Bakers vijfde vre desmissie van dit jaar tot een succes kan maken, zit vooral de Egyptenaren erg hoog. Zeker nu Syrië haar procudurele bezwa ren tegen een regionale vredes conferentie heeft opgegeven en ook Jordanië heeft ingestemd met het Amerikaanse voorstel. Volgens de Egyptische minister "an buitenlandse zaken Amr ssa zal zijn land 'de status quo onder geen beding meer ac cepteren'. „Het vredesproces beeft een keerpunt bereikt, dat niet meer is terug te draaien". Moussa deed deze uitspraak na afloop van zijn gesprek met Ba ker Het is een waarschuwing aan het adres van Jeruzalem, maar ook aan Washington. Egypte eist van Israël op straffe- van politieke en diplomatieke consequenties met het Ameri kaanse compromisvoorstel on voorwaardelijk akkoord te gaan. En als dat niet gebeurt, ver wacht Cairo van de Verenigde Staten zonder meer dat Jeruza lem daartoe wordt gedwongen. Frankrijk wijst asielzoekers uit PARIJS (DPA) - Frankrijk zet binnen drie maanden 75.000 tot 100.000 afgewezen asielzoekers bet land uit. Tegelijkertijd zul len 15.000 tot 25.000 buitenlan ders, die eveneens afgewezen *'jn maar al jaren in Frankrijk wonen, op humanitaire gron den toch een verblijfsvergun ning krijgen, zo meldde de radio zaterdag. Een peuter houdt een actieballon vast (foto Cor MulderlANP DODEWAARD (GPD) - Ongeveer zestig demonstranten tegen kernenergie hebben zaterdag gedurende enkele uren de toegang tot de kerncentrale in Dodewaard geblokkeerd. De demonstra tie, op touw gezet door de Anti Kernenergie Beweging (AKB), droeg een vreedzaam karakter. De actievoerders beëindigden uit eigen beweging in de loop van de middag de blokkade. Het personeel van de centrale onder vond geen hinder van de sit-down actie. Directe aanleiding vormt de beslissing van de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) om de centrale tien jaar langer in bedrijf te houden dan aanvankelijk de bedoeling was. In het jongste Elektriciteitsplan gaat de SEP ervan uit 'Dode waard' tot 2005 open te houden. De AKB ziet dit voornemen ook als een opleving van de kernenergielobby in ons land. Het geringe aantal demonstranten, dat zaterdag naar Dode waard was gekomen, wijt de organisatie aan de korte periode van voorbereiding. geen belastinggeld meer zal wor den gebruikt voor dit soort acti viteiten. „omdat dit na de her vormingen van De Klerk niet meer nodig is." President De Klerk gelastte in november 1989 een onderzoek naar de activiteiten van de ge heime diensten, dat in de tweede helft van vorig jaar is afgerond. Hij zei dat dit soort geheime ac tiviteiten drastisch is beperkt en nu onder toezicht staat van de regering. De onthullingen over de banden tussen de regering en Inkatha bevestigen volgens ANC-leider Walter Sisulu onomstotelijk de herhaalde beweringen van de ANC-top, dat de regering in de machtsstrijd tussen ANC en In katha de kant van de Zulu-bewe ging heeft gekozen. Zij werpen ook nieuw licht op de beschuldi gingen dat het leger en de politie Inkatha metterdaad steunen bij de gevechten tussen beide par tijen in de zwarte woonoorden. Illegalen richten vernielingen aan in gevangenis ALKMAAR (GPD) - Opstandige asielzoekers hebben gistermid dag het interieur van het op vangcentrum voor illegale vreemdelingen Schutterswei in Alkmaar vernield. De opstand begon tijdens het luchten toen de vreemdelingen weigerden terug te gaan naar hun cellen. In het voormalige huis van be waring in Alkmaar worden tach tig illegalen vastgehouden tot ze het land uitgezet worden. Het protest begon toen een van hen werd afgevoerd. De gevangenen verzetten zich daar hevig tegen. Verdachte moord op Rajiv Gandhi verhangt zich MADRAS (RTR) - Een belang rijke verdachte in de moord zaak op de Indiase ex-premier Rajiv Gandhi heeft zich van het leven beroofd door zich te ver hangen aan een boom, zo meld de de politie zondag. De vrouw van de verdachte beschuldigt de politie er echter van haar man te hebben gedood. Nagarajan Shanmugam ont snapte in de nacht van vrijdag op zaterdag uit handen van de politie. De man werd enkele uren later dood gevonden. De politie arresteerde Shanmu gam woensdag en stuitte daarbij op een geheime bergplaats vol wapens en radioapparatuur. De tanker in de problemen, de boeg i The West Australian) al verdwenen (foto PERTH (AP) - Een brandende Griekse olietanker is zondag morgen voor de westkust van Australië in stukken gebro ken waarbij naar schatting 11,1 miljoen liter olie in de oce aan is gestroomd. De 37 bemanningsleden van het schip, de Kirki, zijn van boord gehaald. Kapitein Richard Purkiss, voorzitter van de Westaustrali- sche oliebestrijdingscommissie, noemde de ramp „catastro faal". De olievlek, meer dan 11,2 kilometer lang en 1,5 kilome ter breed, bevindt zich op circa 200 kilometer ten noorden van Perth. De tanker voer van Saudie-Arabië naar de Westaustralische havenstad Fremantle toen de brand uitbrak. De boeg brak af waarna uit de gescheurde voortanks olie begon te lekken. BEAUMONT (DPA) - Terwijl onweer met zware windstoten in midden-Spanje twee levens eiste en veel schade veroorzaak te, woedden dit weekeinde in Frankrijk en Portugal bosbran den. Een inwoner van het Portu gese Perreira do Zezere kwam in de vlammen om. Meer dan 10.000 hectare bos in de omge ving van het plaatsje werd ver woest. VS beperken doelwitten in Sovjetunie (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse minister van defensie, Cheney, heeft een nieuwe lijst goedgekeurd met doelwitten in de Sovjetunie die met nucleaire wapens worden aangevallen, als de Sovjets een kernoorlog zouden beginnen. Volgens de Washington Post is de lijst korter dan voorgaande. De oude, uit de tijd van Reagan, vermeldde 10.000 doelwitten. De nieuwe telt er 7000. Die vermin dering is vooral een gevolg van het schrappen van Oosteurope- se doelen, maar heeft ook te ma ken met grotere accuratesse van kernkoppen en toegenomen kennis van de zwakheden in het militaire apparaat van de Sov jets. Ook vormen hoge Sovjet-func tionarissen, van wie kan worden aangenomen dat zij over de macht beschikken om een kern oorlog te stoppen, niet langer een doelwit. Bij het blussen van een brand in het Franse Lubéron-gebergte tussen Aix-en-Provence en Avignon raakten 35 brandweer lieden gewond. Ruim 1.000 hec tare viel daar ten prooi aan het vuur, dat van een stoppelveld was overgeslagen naar het bos. Meer dan 200 vakantiegangers werden geëvacueerd. Voor het eerst zette de brandweer een ne velkanon in dat op een afstand van 500 meter een nevel legt over de brandhaard. De politie arres teerde zaterdag in Nimes een 21-jarige man. die een aantal bosbranden zou hebben ge sticht. Twee jonge Spanjaarden kwa men zaterdag om bij Anchuras. Sjorders Cao-onderhandelaar Jan Heilig van de Vervoersbond FNV maakte zaterdag bekend dat een priJicipe-akkoord gesloten is voor de sjorders-cao. De sjor ders gingen gisteren weer aan het werk. Ook in het stukgoedconflict O kwam wat beweging. O Mosselen De Zeeuwse visserijvereniging Zevibel iml dat de ?nosselsector ruimer ivordt bedeeld. Meer mosselpercelen in de Voordelta en nieuwe mosselgronden in de Waddenzee. Het pleidooi kwam van de niemoe Zevibel-voorzit- ter De Voogd in Bruinisse. ivaar de vissersvloot zater dag een grote vloot- C show gaf. Hendriksen Roy Hendriksen vertolkte zater dag met zijn nieuwe club RBC in de wedstrijd tegen SVVIDor drecht vooralsnog een weinig opvallende rol„Ik moet nog wennen", zei de 22-jarige voet baller die vorig jaar voor twee deklasser Middelburg uitkwam. RBC won met 1-0 door een treffer van Ronald 4 A van Oeveren. I *T VCV Zeeland De Zeeuwse profclub VCV Zee land zat het afgelopen weekein de in Ossendrecht in trainings kamp. Zowel in als buiten het veld werd er hard aazi geioerkt om van de groep voet ballers een éénheid te A maken. I ALES (GPD) - Het derde Tour weekeinde was Italiaans getint. Zowel zaterdag in Castres als zondag in Alès deden Italianen de grootste greep in de prijzen- pot. Spekkoper was de Arios- tea-ploeg van Giancarlo Ferret- ti, van wie Bruno Cenghialta en Moreno Argentin er ieder een slordige 17.000 gulden uitvis ten. De beloning voor een etap pezege in de Ronde. Beide renners gooiden er in de snikhete Midi. waar de tempera tuur tot tegen de veertig graden was opgelopen, een stevige solo tegenaan. Eerst Cenghialta op weg naar Castres, waarna kop man Argentin zijn faam als een- dagscoureur-bij-uitstek weer eens waarmaakte en het goede voorbeeld van zijn knecht volg de. Tot gisteren verbleef Argen tin anoniem in de schoot van het peloton, wachtend op het ideale moment om toe te kunnen slaan. De Italiaanse miljonair, die in Monaco resideert, was ook hoog nodig aan een triomf toe. Na zijn indrukwekkende Ardense week, waarin hij eerst de Waalse Pijl en vervolgens (voor de vierde keer) Luik-Bastenaken-Luik op zijn rijk bedeelde conto schreef, werd het stil rond zijn persoon. Hij liet de Giro voor wat-ie was en prefereerde de Tour, die hij veel hoger aanslaat. Voor de sponsors is hij een inte ressant object. Als geen ander kan hij zich op een wedstrijd zet ten, reden waarom hij ook wel een 'computerrenner' wordt ge noemd. j(Uès stond al enkele da gen op zijn programma. Argentin: „Het was een van de laatste etappes die mij op het lijf was geschreven. Nu is het zaak de Tour nog tot een goed einde te brengen". (zie pagina's 9 en 10) Ze kampeerden daar vlak buiten de stad, toen ze hun tentje door de bliksem werd getroffen. Het onweer, met windstoten van meer dan 100 kilometer per uur, richtte in heel midden-Spanje schade aan. Het vliegveld van Madrid moest tijdelijk sluiten. Een vliegtuig dat geparkeerd stond op de luchthaven werd zwaar bescha digd. In Saragossa braken elek triciteitsleidingen, zodat een groot deel van de stad zonder stroom kwam te zitten. Het onweer sloot een twee we ken durende hittegolf af. die de temperaturen in Andalusië tot 45 graden deed stijgen. Voor het eerst kreeg het groen in de Spaanse hoofdstad weer water. (Van onze verslaggever) ZAGREB - De Joegoslavische republieken Kroatië, Slovenië en Bosnië-Hercegovina willen door nauwe samenwerking de politie ke en economische stagnatie in het land doorbreken. Het vrije ver keer van mensen, goederen en kapitaal in heel Joegoslavië moet gewaarborgd blijven. De deelstaten besloten dit zaterdag in Zagreb, de hoofdstad van Kroatië. Ook streven ze naar een conferentie van de minister-presi denten van alle zes Joegoslavische republieken. Deze zou moeten toezien op een nauwgezette uitvoering van het onder EG-toezicht overeengekomen akkoord van Brioni, Slovenie, Kroatië en Bosnië-Hercegovina voelen zich bedreigd door het federale leger dat onder Servische controle staat. Voor Kroatië en Bosnië is de dreiging van een militair ingrijpen vergroot, nu het staatspresidium besloten heeft het Joegoslavische leger binnen drie maanden uit Slovenië terug te trekken. Een deel ervan zal in Bosnië gelegerd worden: een ander deel gaat door naar Servië. Hierdoor blijven de eenheden een bedreiging vor men voor het naar onafhankelijkheid strevende Kroatië. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1