Vakantiedrukte gladjes verwerkt zeeland J Mosselsector vraagt armslag ^Belangstelling Folklore Festival ^overweldigend Toekomst van Nieuwe Muziek opnieuw onzeker Russische trawler beschadigt sluis Tandarts Grote zoekactie naar verdwaald meisje 'VV spreekt van prima weekeinde zeeuwse almanak St jjSSINGEN - De verwachte rote vakantiedrukte is in Zee- nd het afgelopen weekeinde Dj jigebleven. De piekopvang bij dj lini-campings van kampeer- ilia (eren is ingesteld, maar dat is ,eer uit gewoonte dan uit eld oodzaak gebeurd, aldus diree- ei jur R. ter Heide van de provin- iale VVV. De bezetting van de lf ewone kampeerterreinen eel goed, maar veel campings laren niet helemaal vol. iaa$erkeersopstoppingen hebben lereiich nauwelijks voorgedaan. Het kweer Vlissingen-Breskens kreeg eldjfitei'dag wel een énorme ver te verwerken. De liep daardoor op tot uur. Dit duurde van elf uur morgens tot vier uur 's mid- -ontags. hls een prima weekeinde ge- illsfeest", oordeelde de provinciale ideïVV-directeur. „De grote piek is bijgebleven. Ik vind dat we daar dejiet rouwig om moeten zijn. Het heeft alleszins redelijke proporties aangeno men." De kustgemeenten hebben toch besloten de noodopvang bij kampeerboeren van kracht te verklaren, gaf Ter Heide te ken nen, omdat dat een oud gebruik is. De kampeerboeren houden er rekening mee dat zij in het hoog seizoen vijftien in plaats van tien kampeereenheden mogen heb ben. Mensen hadden al voor die staanplaatsen geboekt. Een offi cieel besluit moest wel vallen, anders hadden die vakantiegas ten elders een plekje moeten zoeken. Illegaal kamperen Illegale kampeerders zijn bijna niet gesignaleerd. De rijkspoli- tiegroep Walcheren/Noord-Be veland spoorde er tien op. Die kregen een bekeuring van 150 gulden. Een woordvoerder van de rijkspolitie veronderstelde dat de hardere aanpak van ille gaal kamperen vruchten af werpt. „In een vergelijkbaar VLISSINGEN - Een om vangrijke zoekactie naar een 9-jarig Duits meisje heeft zondagmiddag pas na vier uur resultaat opgele verd. Het meisje was op het strand van Dishoek zoekge raakt. Elf boten, een helikopter en ruim veertig man personeel hebben enkele uren tever geefs naar het vermiste meisje gezocht. Uiteindelijk werd zij - vier uur later - door een inwoner van Zoute- lande in het dorp gevonden. De zoekactie begon rond half vijf. De vader van de 9- jarige Nora uit Essen meldde bij de strandpost Dishoek dat zijn dochtertje werd ver mist. Onmiddellijk zette de reddingsbrigade Koudeker- ke een zoekactie op touw op het strand en met drie red dingboten op het water. Toen het zoeken geen resul taat opleverde, werd zowel de reddingsbrigade Vlissin- gen als de rijkspolitie inge schakeld. Deze reageerden met twee reddingboten, twee politievaartuigen en een surveillancebusje. Na enkele uren werd de zoekactie nog verder uitge breid met de reddingboten Prinses Margriet uit Bres- kens en de Tuimelaar uit Cadzand, de V-87 van DGSM en een sleepboot van de Nieuwe Vlissingse Sleep dienst. Ondertussen werd ook de Kustwacht gealar meerd en werd de hulp inge roepen van een helikopter uit het Belgische Koksijde. Om half negen kon de zoekactie worden afgebla zen; het meisje was terecht. Hoewel verkleumd van haar urenlange dwaaltocht, was ze verder ongedeerd. weekeinde vorig jaar", vertelde hij, „bleven we de hele nacht schrijven en kwamen we op zo'n vijftig illegale kampeerders uit." Ter Heide had een andere ver klaring. In de zomervakantie wordt Zeeland bezocht door veel gezinnen, die kiezen voor de vas tigheid van een camping. De 'wildere' vakantiegangers ko men meer naar Zeeland met Pa sen en Pinksteren. Die zijn nu met hun vakantiebusjes naar het zuiden van Europa vertrok ken. De VVV-directeur consta teerde ook dat er opvallend veel vakantiegangers uit het voor malige Oostduitsland in Zee land zijn. Hij herkende hen aan hun kentekenplaten en de spe ciale automerken, zoals Wart- burg en Trabant. Op het water heerste de normale vakantiedrukte. De jachthaven van watersportvereniging Arne in Middelburg stroomde zater dagavond vol met honderdvijf tig passanten. „Maar", liet de havenmeester weten, „bij slecht weer is het drukker, We hadden Vanaf de Rouaanse Kaai in Middelburg is een woud schepen van passanten (foto Lex de Meester masten te zien. De jachthaven ligt vol met vorige week meer jachten bin nen." De Zandkreeksluizen tussen het Veerse Meer en de Oosterschel- de, waarlangs de weg van Noord-Beveland naar Goes loopt, schutten zaterdag dertig keer en zondag twintig keer. „Dat is een gebruikelijk aantal in de zomer", oordeelde de sluis wachter. Brug half open: automobilist rijdt water in M1DDELBURG - W. E. M. B. (21 uit Hulst heeft zaterdagmorgen in Middelburg de schrik van zijn leven gehad. Hij reed in de auto van zijn werkgever, een be veiligingsbedrijf, richting het Maïsbaaigebied en wilde de Dokbrug passeren. Niets ver hinderde hem dat, ipaar de brug was al wel voor de helft ge opend. De Zeeuws-Vlaming dui kelde het open gat in. De brugwachter sprong direct in het water om de autobestuurder te redden. Die wist zich echter zelf uit zijn benarde positie te be vrijden. Het duikteam van de Middelburgse brandweer en een takelwagen van een particulier bedrijf moesten eraan te pas ko men om de auto weer op het dro ge te krijgen. Het ongeluk gebeurde even na half negen zaterdagmorgen. De Dokbrug bestaat uit twee delen. De brugwachter had al één stuk opengedraaid, toen de 21-jarige Hulstenaar eraan kwam. De toe gang tot de brug is gewoonlijk met een ketting afgesloten. Dat was zaterdag niet het geval, om dat, zo verklaarde de brugwach ter, die ketting slecht zichtbaar is. Een fietser is er onlangs te genaan gereden en gevallen. De brugwachter besloot, om zulke ongelukken te voorkomen, de ketting niet meer aan te brén gen. Hij dacht automobilisten snel genoeg te kunnen waar schuwen. De politie heeft de brugwachter te verstaan 'gegeven dat hij voor taan weer wel de ketting moet gebruiken. De te water geraakte personenwagen is geheel ver nield. MAANDAG 22 JULI 1991 De kapot gevaren railing van twee sluisdeuren in Vlissin- gen hangt er losjes bij. Op de achtergrond de vistrawler Okarem, die de schade veroorzaakte (foto Oscar van Beest) VLISSINGEN - De Russi sche vistrawler Okarem heeft zaterdagochtend voor een paar duizend gulden schade veroorzaakt aan de opbouw van twee deuren van het sluizencomplex in Vlissingen. Het 1600 bruto- registerton metende schip raakte bij het invaren van de grote sluis de railing van de deuren, die gedeeltelijk werd vernield. Een stuk van de railing viel in het water. Dat is er in de loop van zaterdag door dui kers uit gehaald. De opbouw is voorlopig provisorisch ge repareerd. De Okarem had met het zusterschip Oka- nayia een paar dagen in de Vlissingse binnenhavens ge legen. Beide schepen heb ben brede stootkussens. De Okarem kraakte daarmee, mede onder invloed van de vrij harde wind, de railing van twee sluisdeuren. De re paratiekosten worden op de reder verhaald. Zeker vijf keer per jaar ont staat schade aan de opbouw van de deuren van het slui zencomplex in Vlissingen, liet een sluiswachter weten. „Dat is snel gebeurd", vertel de hij. „De grote sluis, 138 bij 22,5 meter, biedt zeeschepen en vistrawlers niet al te veel speelruimte. Bij een beetje wind kan het al snel fout gaan. 't Gebeurt zo vaak. Ik word er niet meer warm of koud van." Auto's De twee Russische vistraw lers deden op de thuisreis nog even Vlissingen aan. „Die mannen hebben acht maanden op zee gezeten", verklaarde de havenmeester van de NV Haven van Vlis singen. „Ze wilden even uit rusten." De Russen waren zo te zien niet alleen in Vlissingen ge weest om bij te komen. Ze hadden, zoals zoveel Oosteu- ropese zeelui, ook behoorlijk wat tweedehands auto's in geslagen. De dekken van de schepen stonden stampvol. Elk gaatje was benut. De Oosteuropeanen kopen de Westerse occasions over het algemeen alleen voor re serve-onderdelen. Daaraan bestaat in het voormalige Oostblok een schreeuwend gebrek. De auto's worden onderweg gestript. Het ont takelde casco verdwijnt meestal in zee, tot groot on genoegen van vooral Deense vissers. Veel autowrakken belanden op weg naar de Oostzee in het Skagerak en het Kattegat, traditionele visgebieden van de Denen. Vissers varen er hun netten op kapot. SAS VAN GENT - Woorden schoten secretaris R. Clem- minck zondagmiddag te kort. De Vlaanderenhal in Sas van •jan Gent barstte zaterdagavond bij de galavoorstelling uit zijn voe- j QQgen. De Markt liep zondagmid- Jjei dag over van de belangstellen den en de vriendschap en ami- tussen de volksdansers onderling is nog nooit zo snel en zo diep tot bloei gekomen. Kort om; het zeventiende Folklore 'estival Zeeland kan nu al niet meer stuk. Een kleine 300 dansers presen- leerden zich zaterdag op het po- liurri op de Markt. Behalve de gastgroepen uit. Bulgarije, Eri- tea, Oostenrijk, Bolivia, Tur- kije en Maleisië traden - in het ian kader van de culturele uitwisse- ling met Oost- en West-Vlaande- !en ook drie Vlaamse groepen ■I in het 'strijdperk'. „Dansgroe- 15 Pen uit Maldegem, Gent en Oo- strozebeke. En niet te vergeten elK Vranje uit Vlissingen en onze ei- Jgen Sasse Grutmoole", somde waarnemend voorzitter J. Slock op. Hij neemt na het aftreden van W. ten Hoor voorlopig de voorzitters taken waar. Maar in het najaar draagt hij de hamei- het liefst over aan een jongere kandidaat. Slock en Clemminck zouden geen favoriete groep uit het pro gramma durven lichten. Maar beiden zijn zeer tevreden over de Maleise groep. Die kon pas op het laatste moment worden ge contracteerd als vervanger voor een Caraïbische groep uit Anti gua. Clemminck: „Ze waren hier voi'i- ge week maandag al, omdat ze toen net een optredenreeks in het Drentse Odoorn achter de rug hadden. Ze maken heel mak kelijk contact, hebben voor ie dereen een aardig woord en een lach en stralen een aanstekelijke vrolijkheid uit. Zat als een Ma- leier worden ze ook al niet, ze drinken alleen cola." Tijdens de presentatie van de Maleise groep begon het te rege nen zaterdagmiddag. De gezich ten van de organisatoren be trokken al een beetje, de dansers bleven echter vrolijk. Zij zagen de regen alleen als 'zegen van bo ven'. Toen het na tien minuten al weer opklaarde konden de Sasse festivalbonzen er ook om lachen. he Maleise groep tijdens haar optreden zaterdagmiddag in Sas van ent 'foto Camile Schelstraetei Zevibel: meer percelen in Voordelta BRUINISSE - De Zeeuwse visserijbelangenorganisatie Zevibel vindt, dat de mossel sector ruimere armslag moet krijgen. De visserijorganisa tie pleit voor meer mosselper celen in de Voordelta (grof weg: het gebied voor de stormvloedkering en de Brou- wersdam). Daarnaast moeten er in de Waddenzee nieuwe mosselgronden komen ter vervanging van een aantal zo geheten instabiele percelen in het Waddengebied: dat zijn gronden waarop veel hinder wordt ondervonden van - bij voorbeeld - te sterke stromin gen en grote 'slormgevoelig- heid'. Zevibel-voorzitter J. D. de Voogd zei dat zaterdag in Bruinisse tijdens de jaarlijkse 'Reünie van de Mosselsector'. De Voogd (oud-gedeputeerde en sinds een paar weken voor zitter van Zevibel) stelde in het dorpshuis van Bruinisse vast. dat de mosselbranche er in het concept-beleidsplan van Rijkswaterstaat voor de Voordelta nogal bekaaid af komt. In dat plan zijn naar de zin van Zevibel te weinig lokqties voor mosselcultuur opgenomen. De visserij heeft daar echter 'historische rechten', vindt De Voogd. Bovehdien kan de mosselsector enige compensa tie claimen voor de schade die de schelpdierencultuur in de Oosterschelde ondervindt als gevolg van de aanleg van de pijlerdam. De bouw van de stormvloedkering heeft er on der meer toe geleid, dat de stroomsnelheid in sommige delen van de Zeeuwse zeearm is afgenomen. Dat heeft conse quenties voor de mosselcul tuur; percelen verzanden, de kwaliteit van de mossel is er door de bank genomen niet op vooruit gegaan. Loopgraaf De Voogd deed zaterdag een dringend beroep op de natuur beschermers niet langer van uit hun loopgraaf iedereen on der vuur te nemen die wat an dere ideeën over natuurbe heer koestert. „De zorg om en voor de natuur is geen exclusief terrein voor natuurbeschermingsorgani saties. Degenen die in de eer ste plaats belang hebben bij een goed milieubeheer en zich daarvoor ook altijd hebben in gespannen, zijn de mosselkwe kers." Elkaar verketteren heeft geen enkele zin, aldus de Zevibel-voorzitter. Het kan ook anders. Als voorbeeld noemde hij de gezamenlijke strijd van destijds tegen de af sluiting van de Oosterschelde met een potdichte dam. Volgens De Voogd is op geen enkele wijze staande te hou den dat de mosselcultuur en mosselzaadvisserij schade be rokkenen aan de natuur. In dat kader verzette hij zich ook tegen het 'sterk vertekende beeld bij een breed publiek' over de oorzaak van de massa le sterfte onder de eidereen- den. De Voogd meent dat de schuld wat al te gemakkelijk in de schoenen van de vissers wordt geschoven; zij zouden de Waddenzee hebben leegge roofd zodat niet voldoende voedsel overbleef voor bepaal de vogelsoorten. Maar daarbij wordt - meent De Voogd - voorbijgegaan aan het uitblij ven van zaadval, de superstor- men, strenge vorst en een wormziekte. Volgens De Voogd zijn dat de factoren die in werkelijkheid hebben ge leid tot de massale vogelsterf te. Zevibel vindt dat eindelijk op getreden moet worden tegen de toenemende - wat De Voogd noemde - beunhazerij in de mosselsector. De sector ondervindt steeds meer hin der van vrije-tijds-mosselra- pers. Door een leemte in de vis- serijwet is het nauwelijks mo gelijk daar iets tegen te doen. Zevibel heeft al een aantal ma len bij de minister aangedron gen op maatregelen. Tot dus ver zonder succes. Vlootshow Ernstige taal in het dorpshuis van Bruinisse. Maar in het dorp zelf stonden de gezichten heel wat onbezordiger. Op de laatste dag van de Bruse visse- rijdagen persten duizenden bezoekers zich door de smalle dorpsstraten langs de tiental len kraampjes op zoek naar een aantrekkelijk koopje of een aangenaam geprijsd bakje mosselen. Druk was het zater dagmiddag vooral rond de ha ven van Bruinisse, waar de Bruse vissersvloot klaar lag voor een grote vlootshow. Te gen tweeën stak de vrolijk ver sierde vloot van wal. Met dui zenden gasten aan boord. En nagezwaaid door de Miss Vis- serijdagen. die vanaf nu weer gewoon Jenneke Otte heet. MIDDELBURG - Nieuwe Mu ziek Zeeland, dat zondag; de slotdag beleefde van het vijf tiende gelijknamige festival, gaat opnieuw een onzekere toe komst tegemoet. Het ziet er naar uit dat er niets terecht komt van de beloften van het rijk en de provincie om de stich ting een steviger financieel fun dament te geven. Overleg hier over, dat vorig jaar min of meer was toegezegd, wil maar niet op gang komen. Ruim een jaar geleden stopten WVC-minister D'Ancona en het provinciebestuur de stichting, die door tegenvallende subsi dies naar de afgrond koerste, ex tra geld toe. Het ging om eenma lige bedragen van respectieve lijk 125 000 en 75.000 gulden. Daarmee werd 'tijd en ruimte' geschapen om Nieuwe Muziek een jaar lang op acceptabele wij ze te laten functioneren. Dat ge baar werd beschouwd als een 'eerste stap' om, mede in overleg met de gemeente Middelburg, te komen tot 'betere' vaste subsi dieregelingen. Geen verhoging Cultuur-gedeputeerde G. de Vries-Hommes heeft Nieuwe Muziek inmiddels laten weten dat de provincie de subsidie niet zal verhogen. Ze had de stich ting jaarlijks 175.000 gulden ex tra willen geven. Maar het bezui nigend provinciebestuur heeft dat inmiddels van de hand gewe zen. „Een kleine ramp", verklaarde Nieuwe Muziek-directeur A. van 't Veer gisteren desgevraagd. „Dat betekent dat de program mering voor de komende winter instort en dat het volgende festi val met 75.000 gulden minder toe moet. Mevrouw De Vries zegt dat ze ons nog steeds steunt. We hebben de indruk dat ze vindt dat WVC en de gemeente Mid delburg ons onvoldoende steu nen. Dus laten we hopen dat er alsnog iets gebeurt." Dat de overheden vorig jaar nog wel met extra geld over de brug kwamen was vooral de verdien ste van de Amsterdamse IJsbre ker-directeur Jan Wolff, die door Nieuwe Muziek als voorzitter was binnengehaald. Zowel cul tuur-minister D'Ancona als het provinciebestuur zag toen in dat hun subsidies omhoog moesten, wilde de stichting nog bestaans mogelijkheden hebben. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I ITT Wie naar de tandarts durft is een held. En wie niet durft, valt niets te venoijten. Want je ligt daar toch maar, over geleverd aan een grijnzend persoon, als het goed is, voorzien van zo'n raar be schermkapje voor de mond en met gladde, gesteriliseer de handschoentjes. En maar informeren naar je werk, keuvelend over het. weer en klagend over de be lastingdruk. Een tandarts is machtig, want de gespreks partner ligt hulpeloos in 'de stoel', met open mond. Die tandarts in Terneuzen was laatst in een vrolijke bui. Ha, daar was die blonde mevrouiv van middelbare leeftijd weer. Met een afge broken kies. Kassa Zeer in zijn nopjes boog hij zich over haar heen, duwde de tong wat opzij, keek even rond en grapte toen: „Nou mevrouwtje, daar zie ik geen gat in Als ik u ivas, ging ik nu snel naar Lour- des." De Terneuzense keek hem verbaaSd aan. „En", vervolgde hij, „dan zou ik daar m'n mond maar eens heel lang onder die straal bronwater houden." Vanaf de Bru-8 groet de Miss Visserijdagen de passerende mosselkotters foto Pieter Honhojf)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 19