Drukte bezorgt politie veel werk Pleidooi voor discobus naar Kloosterzande Meer auto's per schip van en naar Honda Gent Wie wil er een stekkie Goede blues voor handjevol publiek Vliegerfeest werd opgeluisterd door kunstenaars Visserijfeesten Breskens bol van de activiteiten streek Geen ernstige problemen op Schouwen-Duiveland MAANDAG 22 JULI 1991 ZIERIKZEE - Het eerste echte vakantieweekeinde heeft de rijkspolitie op Schouwen-Dui veland flink wat werk bezorgd. Vooral in Renesse moest de po litie diverse malen optreden. Tot ernstige problemen kwam het echter niet. In de nacht van vrijdag op zater dag èn in de nacht van zaterdag op zondag deelde de politie - in het kader van het zogeheten lik- op-stuk-beleid - bijna twintig bekeuringen uit. Dat betrof vooral gevallen van openbare dronkenschap, vechtpartijtjes, baldadigheden en overlast. Zaterdagnacht rond één uur ontstond op de Vroonweg een frontale botsing tussen een ta xi-busje en een personenauto. Niemand raakte gewond, maar de schade was aanzienlijk. De bestuurder van de personenauto nam de benen en wordt nog steeds gezocht. Er deden zich meerdere aanrij dingen voor op Schouwen-Dui veland. Bij al die botsingen ont stond alleen materiele schade. Op de provinciale weg bij Mo- TERNEUZEN - De Gentse Hon- davestiging vervoert meer en meer personenauto's per schip Motor gestolen ZAAMSLAG - Een buiten boordmotor werd zaterdag nacht uit een schuur van De P. in Zaamslag ontvreemd. Een buur man van De P. had iemand even na middernacht nog in de buurt van de schuur gezien. Automobilist mist afslag en rijdt het water in KAMPERLAND - De Nieuwdor- per F. de K. (24) is zaterdagnacht omstreeks half één met zijn au to in Kamperland tewater ge raakt. Zijn personenwagen is fors beschadigd afgevoerd naar een garage in Wissenkerke. De K. liep geen letsel op. De Zuidbevelander miste bij het recreatiepark De Schotsman een afslag en kwam op een trai lerhelling terecht. Hij moet ge remd hebben, want zijn perso nenwagen belandde slechts voor de helft in het water. Politie agenten van de groep Walche ren/Noord-Beveland hebben hem een blaastest afgenomen. De K. had ongeveer één promille alcohol in het bloed, 0,5 promille teveel. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. KLOOSTERZANDE - Jongeren uit Hulst en omliggende dorpen zouden in het weekeinde graag gebruik willen maken van een 'discobus'. De jeugd die nu in Klooosterzande wil 'stappen', is verplicht om op de fiets te ko men. en zelfs dan kunnen ze door de politie worden aange houden als ze een behoorlijke slok op hebben. WN-coördinatrice M. Hemel - soet-De Jaeger was zaterdag avond onder de indruk van de verantwoordelijkheidszin van de jeugd. Veilig Verkeer Neder land richt zich met haar anti-al coholcampagnes in de eerste plaats op jongeren tussen 16 en 26 jaar. De slogan die nu op de billboards langs de wegen te vin den is 'Wel jong, niet gek' blijkt voor de Zeeuws-Vlaamse jonge ren op te gaan. Hemelsoet: „Bijna iedereen is zich bewust van de gevaren van alcohol. Mensen gaan met de laatste bus naar de overkant, rij den mee met een stel vrienden van wie de chauffeur niet drinkt of stappen op de fiets. De mees ten weten dat je ook op dat ver voermiddel kan worden aange houden vanwege dronken rij den. Veel jongeren tussen de 16 en 22 jaar vroegen dan ook of wij niet eens aan de vervoersmaat schappijen willen vragen of er een discobus naar onder meer Hulst en Sint Jansteen kan rij den." De Hontenisser burgemeester Th. Steenkamp was zaterdag avond de eerste in een rij van 75 die een enqüete en een ademtest werd afgenomen. „We zijn van acht tot twaalf constant in de weer geweest met een team van Expositie van olieverfdoeken M. van Iterson ZIERIKZEE - Van donderdag 1 augustus tot en met zondag 15 september exposeert Mini van Iterson uit Scharendijke haar olieverfschilderijen in het Be zoekerscentrum De Grevelin- gen. Het bezoekerscentrum, op de Punt, van Goeree nabij Oud dorp. is elke dag voor het pu bliek open van 10 00 tot 17.00 uur Al eerder exposeerde Mini van Iterson in het centrum. In de komende periode is er veel nieuw werk van haar te zien. riaanshoofd (gemeente Midden- schouwen raakten zaterdag middag tegen één uur drie per sonenauto's betrokken bij een ongeval. Vrijdagmiddag rond vier uur was er op de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee een ket tingbotsing tussen vier perso nenauto's. Een voorrangsfout leidde vrijdagavond in Bruinisse op de kruising van de Dorpsweg en de Molenweg tot een aanrij ding tussen twee personenwa gens. Op de Hogezoom in Renes se reden - eveneens als gevolg van een voorrangsfout - twee au to's op elkaar in. Ook daar alleen materiële schade. In Renesse werd zaterdag een personenauto gestolen. De auto (een BMW met het kenteken NZ-89-LP) stond geparkeerd aan de Zeeanemoonweeg. Bij de politie kwamen drie mel dingen (Haamstede, Renesse. Bruinisse) binnen van diefstal len uit auto's. In al die gevallen werden papieren en autoradio's ontvreemd. In de nacht van vrij dag op zaterdag hield de politie vijf verdachten aan van een dief stal van autovelgen. In een wo ning aan de Schoolstraat te Bruinisse werd vrijdagmiddag ingebroken. De daders (ze kwa men de woning binnen na een deur te hebben geforceerd) na men geld en sieraden mee. De to tale waarde was zondag nog niet bekend. naar afzetgebieden in het Euro pese achterland. Door speciale, voor de binnenvaart geschikte, Roll on/Roll off (Ro/Ro)-schepen worden de personenwagens naar de belangrijkste Rijnha vens getransporteerd. Ook ko men steeds meer auto's per schip naar Gent (intussen al ruim 100.000 per jaar), niet al leen vanuit Japan maar ook vanuit assemblagefabrieken in Groot Brittannië en de Verenig de Staten. De directie van Honda meldt dat de nieuwe, uitgebreide trafieken 'een gunstige weerslag heeft' op de werkgelegenheid in de Gent se haven. Voor de haven van Ter- neuzen zal dat effect marginaal zijn. „De sleepbootdiensten en de bootlieden hebben er wat baat bij, maar daarmee heb je wel het gehad", aldus een woord voerder van de verkeerspost Terneuzen. Extra beveiligingsmaatregelen hoefden voor het grotere aanbod aan autoschepen niet worden getroffen. Ing W. M. Vinke. hoofd Dienstkring Kanaal van Ter- neuzen van Rijkswaterstaat: „We hebben speciale beveili- gingsbakken om de sluizen te behoeden voor aanvaringen. Die zullen nu wat vaker worden in gezet, maar we hebben geen nieuwe voorzieningen hoeven treffen." WN en het consultatiebureau voor alcohol en drugs. Gebleken is dat de mensen toch veel be wuster met drank omgaan. Veel chauffeurs zeiden alcoholvrij bier te drinken." Het was dit seizoen de eerste keer dat de 'meisjes van Veilig Verkeer' met de 'alcoholbus' in Zeeuwsch-Vlaanderen waren. De komende maand zijn ze nog bij een camping in Retranche- ment, disco's in Sluis en Groede en de Philippiense mosselfees ten te vinden. Congres in Goes van Jehovah's Getuigen trok veel bezoekers GOES - Afgevaardigden uit Zuid-West-Nederland namen van vrijdag tot en met zondag deel aan het 'Vrijheidlievende mensen'-districtscongres van Jehovah's Getuigen in de Zee landhallen in Goes. De laatste dag luisterden 4718 personen naar een programma waarin de bijbelse belofte van blijvende vrijheid werd belicht. De heer R. J. Engelkamp hield zondag de belangrijkste lezing van het congres: 'Gods Nieuwe Wereld van vrijheid begroeten Hoogtepunten van het vrijdag programma waren de thematoe spraak over 'Het doel en het ge bruik maken van onze door God geschonken vrijheid' en een dra ma, dat zich in de oudheid en de huidige tijd afspeelde, getiteld 'Vrijgemaakt cm de ware aan bidding te bevorderen' Zaterdag was er een symposium over 'Vrijheid met verantwoor delijkheid in de gezinskring'. Het programma omvatte verder de doop en ordinatie van 19 be dienaren en een verhandeling over het leven van Jezus Chris tus. Dit congres maakt deel uit van een serie van zes districtscon gressen in verschillende steden in het land. OOSTKAPELLE Zomeravondconcert Het trio Dali speelt woensdag 23 juli in de dorpskerk van Oostkapel- le. Het zomeravondconcert be gint om 20.00 uur. Het trio Dali bestaat uit Rob Wanders (bari ton). Froukje Hoitinga (sopraan) en Wim Boon (piano). Het publiek bewondert de fuchsia's tijdens de drukbezochte tentoonstelling in 's-Heer Arendskerke (foto Willem Mieras) GOES - Wie wil er een stekkie, een stekkie, een stekkie.... Sinds 'Ja zuster, nee zuster' is de fuchsia een van de populairste plan ten in Nederland geworden. Dat bleek zaterdag ook weer op boom- en fruitkwekerij Westhof in 's-Heer Arendskerke, waar Zeeuwse fuchsialiefhebbers een grote fuchsiatentoonstelling hebben ingericht. Ruim dertienhonderd verschillende soorten staan er. De tentoonstelling werd zaterdagmorgen officieel ge opend door mevrouw Mandos, echtgenote van de burgemeester van Borsele. De eerste tentoonstellingsdag trok ruim tweeduizend bezoe kers. De fuchisatentoonstelling duurt nog tot en met zaterdag 27 juli. De openingstijden zijn van 9.00 tot 17.00 uur. Zanger Niko Christiansen van de herboren bluesgroep Livin' Blues tijdens het optreden in Oost-Souburg foto Lex de Meester OOST-SOUBURG - De orga nisatie van popconcerten in Zeeland is een grote gok. Sou burger Gerrie de Meij is zater dagavond keihard met de neus op dat feit gedrukt. Hij haalde voor het eerst in de zo mer een bekende band naar de sporthal van Oost-Souburg, de opnieuw aan de weg tim merende Livin' Blues met in het voorprogramma de popu laire Zuidbevelandse blues- groep Juke Joints. Slechts zo'n tweehonderd liefhebbers kwamen erop af. De vaste schare fans van Juke Joints was aanwezig in Oost- Souburg en swingde in de voorste rijen. Zij maakten sfeer. Het publiek was verder zo verspreid over de grote sportzaal, dat het drukker leek dan het was. „Je weet het nooit", verklaar de Gerrie de Meij ietwat gela ten. „Of je succes hebt. hangt van zoveel factoren af. Ik kan best wel begrijpen dat mensen met, het mooie weer liever op een terras blijven zitten." Dat juist het afgelopen weekeinde in het Belgische Peer een groot blues-festival is gehou den, heeft naar zijn mening geen al te groot gewicht in de schaal gelegd. „Als je daarmee rekening gaat houden, kun je nooit meer wat organiseren." Blues is in de mode én Livin' Blues klinkt bij dertigers en veertigers nog heel bekend in de oren. Gerrie de Meij con tracteerde met dat beeld voor ogen de Haagse formatie. Li vin' Blues, opgericht in 1967. maakte eind jaren zestig en begin jaren zeventig furore. Niko Christiansen (zang en sa xofoon) en John Lagrand (mondharmonica), mannen van het eerste uur, vonden el kaar opnieuw in 1987 op de golven van de sixties-revival. Joop van Nimwegen (gitaar). Bert Fonderie (drums) en Evert Willemstein (basgitaar) completeren anno 1991 de band. Vonk Niko Christiansen en John La- grand hebben het bluesen niet verleerd, zo bleek zaterdag avond in Oost-Souburg. Voor af de rauwe stem van Niko Christiansen en het stevige mondharmonieaspel van John Lagrand maken de mu ziek van Livin' Blues tot springlevende blues. Maar wat moet je in een niet eens half volle zaal? De muzikanten werkten met een grote inzet hun programma af. waarbij zo nu en dan een vonk over sprong naar de toeschouwers. „Als de bezoekers het naar hun zin hebben gehad", vertel de de organisator, „ben ik ook tevreden Hij gaat ondanks de teleurstelling van zaterdag avond door. De Dijk komt za terdag 26 oktober voor de tweede keer naar Oost-Sou burg en Normaal, komende donderdagavond in Westka- pelle. wil graag in maart weer optreden in de Souburgse sporthal. „Succes verzekerd", oordeel de Gerrie de Meij optimis tisch. „Die groepen staan re gelmatig in de hitlijsten. Nu is gebleken dat dat belangrijk is om het grote publiek te kun nen trekken." CADZAND - Het vijfde vlieger feest in Cadzand werd dit jaar opgeluisterd door 42 kunstvlie gers. Illustratoren van kinder boeken en 'gewone' kunste naars hadden op uitnodiging van de Axelse boekhandelaar en galeriehouder Roby Belle mans de 'vliegconstructies' tot kunstwerk gemaakt. Een 'Uk- kie' van Fred Julsingh, veel kleurige beesten en enkele 'doemvliegers' kleurden het zwerk zondag net na de middag ter hoogte van hotel De Blanke Top. Bellemans wilde met de kunst vliegers het tienjarig bestaan van zijn zaak vieren en de mees te kunstenaars toonden zich di rect bereid om mee te werken. De Cadzandse vliegerexpert Ma- rijn de Grip zorgde voor het makkelijk te verwerken mate riaal 'tyvek'. De Grip: „Prima spul om op te schilderen en ook perfect materiaal om een goede vljeger van te maken. De vliegers konden dan ook alle maal het luchtruim kiezen. De Grip geeft uitleg bij enkele 'diepere' kunstwerken. Een blauw doek met de tekst 'Fear of flying' van Jan-Pieter de Kort. „Daar kun je zowel het ironische van een vlieger die bang is om te vliegen uithalen als de angst om te vluchten, om de vlieger, en daarmee andere zekerheden in het leven, los te laten." Goesenaar Reynier de Muynck had met alle weersgesteldheden rekening gehouden. Hij beeldde de aartsengel Michaël af, die de Latijnse spreuk 'Luctor et emer- go' op een eigen Zeeuwse wijze invulde: 'Luctut vandeag nie dan mergo'. De Belgische illustrator André Sollie hield zijn toehoorders eerst voor het lapje. „Het is van daag 21 juli. de Belgische natio nale feestdag. Daarom heb ik ook de drie kleuren van vlag - zwart, geel en rood - bruikt." Waarom op een nafo nale feestdag dan met de Vlaam se leeuw uitgepakt? Sollie: „Da is een misverstand. Op j vlieger is geen leeuw, maar onj pas naar het hiernamaals vet dwenen poes Flavie afgebeeld Ik had de vlieger vanmiddag ei genlijk los moeten laten om Fla vie symbolisch uitgeleide t< doen naar de hemel." Tentoongesteld Loslaten deed Sollie toch maar) niet, zodat Flavie met de anders 41 kunstvliegers nog enkele ke-r ren kan worden tentoongesteld! De vliegers zullen Amsterdam) en Rotterdam aandoen, maw kunnen ook van 4 tot 28 augi&t tus in de vide van het Oostburg-! se gemeentehuis worden bewon-J derd. De kunstenaars kregen welisa waar een VIP-behandeling in dei speciaal opgezette tent bij, strandpaviljoen Caricole, de: kunst om te vliegeren moest toch worden gezocht bij de ex perts van de Zeeuwse Vlieger-* vrienden en hun collega's van andere clubs. Zo'n twintig wed strijdvliegers streden om de pnj zen in drie categoriën. De zesjarige Jochem Verburg kaapte de eerste prijs net voor de neus van zijn broertje Diede rik weg bij de jonge vliegers on der de vijftien jaar. Middelburg se Liselotte le Due versloeg bi; de ouderen haar broer Bas die ex aequo met Mark de Boer op d( tweede stek eindigde. Alle winnaars zijn lid van de Zeeuwsr Vliegervrienden. Het team Jos en Diederik Verburg en Jan var Leeuwen moest bij de teams di eer echter aan twee Amsterdam mers laten. Hoofdstedelinger Ton en Wim Benschop paktei als team de eerste plaats vóórdi drie Zeeuwen. Op 10 en 11 augustus BRESKENS - De organisatoren van de visserijfeesten in Bres kens denken de juiste formule te hebben gevonden. „Bezoe kers hoeven zich geen ogenblik te vervelen", zegt Lucien van de Broeke, lid van het organise rend comité. De feesten, die za terdag 10 en zondag 11 augustus voor de 38ste keer worden ge houden, zijn uitgegroeid tot het grootste evenement van de streek. De organisatoren schat ten dat er zo'n 100.000 bezoekers op afkomen. „Een de belangstel len neemt nog steeds toe", aldus Van de Broeke. Twee dagen lang bruist de West Zeeuws-Vlaamse vissersplaats van activiteiten. Het program ma begint zaterdagochtend om acht uur met een rommelmarkt op het Oranjeplein, die met na me bij de jeugd populair is. Een honderdtal ambulante handela ren strijkt neer op het haventer rein. De tweedaagse braderie tij dens de visserijfeesten zou nog veel groter kunnen zijn, want de organisatoren hebben meer dan 300 aanvragen gehad. „Als we gewild hadden, hadden de kraampjes tot- Nummer Een kunnen staan." Een traditioneel hoogtepunt is de vlootshow op zaterdagmid dag. Om 14.30 uur vaart een twintigtal schepen uit. Het pu bliek kan gratis mee. Meester Adak, een waarzegger, komt twee dagen naar Breskens. Vo rig jaar stonden de bezoekers in de rij voor de handlezer. Een 'trekker' is zaterdagmiddag Va ra's kindersongfestival. Groep jes en solisten uit de streek zin gen liedjes van 'Kinderen voor Kinderen'. Vara disc-jockey Henk Westbroek presenteert het festival, dat om 15.15 uur begint. In de haven zijn wedstrijden, georganiseerd door de plaatse lijke zwemvereniging Schelde- stroom. Om 15.30 uur springen de eerste zwemmers het water Vis De visserijfeesten zijn mede op gezet om het produkt 'vis' te pro moten. Daarom wordt beide da gen gratis vers gebakken vis uit gedeeld door de Zwinbakkers uit Knokke-Heist. In de vismijn worden zaterdagmiddag van 16.00 tot 16.30 uur proevertjes garnaal verstrekt. Tal van be kende artiesten doen de vissers plaats aan. Arne Jansen treedt zaterdagmiddag om 16.30 uur op in de vismijn met het orkest 'New Four'. Veronica's zomer- truck biedt zaterdagavond van af 18.30 uur volop vertier. Aan de show wordt meegewerkt door Albert West, Corrie Konings en het duo Frank en Mirella. De Veronica-medewerkers Bart B.O.O.S. en Will Luikinga pra ten het artiestengala aan elkaar. De Milk House discoshow pro moot op muzikale wijze 'melk als witte motor'. Er wordt ook een quiz gehouden. Muziekvei' eniging De Toekomst uit Sim Niklaas en het bekende Br* bantse dweilorkest 't Agste zoi gen zaterdag voor de vrolijke noot. Het programma wordt eerste dag, evenals zondag, afge sloten met een groot volksbal is de vismijn. Zaterdag 'tekent'hei orkest 'The Neuw Four' voor dt muziek en zondag het orkest'De' Turbo's'. Zondagochtend om 9.00 uur klimmen honderden trimmers op de fiets voor een tocht doordq streek. Vorig jaar waren er volj gens de organisatoren meer dari 300 deelnemers. De braderie bij' de haven begint zondag om 12.00 uur. Een nieuwe attractie is heli vliegend bed, een variant op de bekende rodeo stier. De Sport Tour van van het blad Voetbal International komt zondagmid dag opnieuw naar Breskens. Het affiche vermeldt als attracties onder meer een reuze video wall, springkussen, motor mini-trike- baan en een computer-fietswed- strijd. Een andere sterke troef is het artiestengala op het Oranje- plein met optredens van de zan ger Jaap Smoor, Marco Borsato, René de Haan, René Schuman en Peter Koelewijn. Hoge ver wachtingen hebben de organisa toren ook van de Camel Trophy Road-show. Het spektakel is geïnspireerd op de gelijknamige race. Uit het publiek worden elk uur twee teams gekozen, die bin nen een tijdslimiet een parcours moeten afleggen. Er moet ondei meer een brug van boomstam men worden gebouwd. De mu ziekvereniging Hoofdplaat er het dweilorkest 't Agste zuller de feestelijkheden zondagmid dag muzikaal omlijsten. Op hel Spuiplein komt een aantal ker misattracties te staan, evenals bij de haven. In de horecabedrij ven kan worden gedanst. Met een kleurrijk slotvuurwefk 'wordt het tweedaagse feest zon dagavond afgesloten. Minder vlot De voorbereidingen voor de vis serijfeesten zijn minder vlot ver lopen dan voorgaande jaren. De organisatoren hebben langer dan anders moeten wachten op de benodigde vergunningen- Volgens Lucien van de Broeke zijn de ambtenaren van de ge meente Oostburg daar verant woordelijk voor. „Ze zijn bang om fouten te maken." Het comi té heeft zich er over verbaasd dat de vergunningen onderte kend zijn door een ambtenaaren niet door het college. Met de organisatie van het twee daagse feest is zo'n 75.000 gulden gemoeid. De gemeente Oost burg geeft een garantiesubsidie van 10.000 gulden. Het kost het comité steeds meer moeite om rond te komen. Hier en daar moet worden beknibbeld. Zo komt er dit jaar maar één dweil band naar Breskens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 18