w7anDijke Irak slaags met Kurden Berouw premier Japan over leed Akkoord in zicht in sjorconflict Indurain: ik kan de Tour winnen reportage 19 t/m 25 vrije tijd 27 t/m 35 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Honderden doden en gewonden in Sulaymaniyah en Arbil [rak werkt laan een superkanon Bewolkt en vrij koel Vrij veel bewolking. De kans op neer slag is gering. Matige tot vrij krachtige westzuidwestenwind. Maximum tem peratuur rond 19 graden. 234e jaargang no. 169 Zaterdag 20 juli 1991 VOOR VERHUUR EN VERKOOP VAN AKANT/ELAND Hoek Rijksweg Ringbaan-West GOES 01100-11440 KAMPEERAUTO'S CARAVANS VOUWWAGENS BESTELWAGENS Restaurantketen Van der Valk boert goed. Het geheim van het suc ces: alles wat door een familielid kan worden gedaan, zal nooit wor den uitbesteed. En de Van der Valks weten wat werken is. erder in de bijlage Reportage: Nederlanders floreren tussen de kiwi's dierenbescherming komt op voor rechten van de wedstrijdduif agrificatie: industriële toepassingen van landbouwprodukten Borssele, de vuilnisbak van rijk en provincie het beloofde land ligt in Suriname journalistiek in de vuurlinie Kaas is eigenlijk ontwaterde melk. Heel eenvoudig: maar om er iets smakelijks van te maken is vakmanschap nodig. Dat is in ruime ma te aanwezig bij Kaasboerderij de IJsenagel in Oostburg. Verder in de bijlage Vrije Tijd: Neurenbergeen middeleeuwse stad met moder ne lidtekens leasen: lees de kleine lettertjes spellen voor speelse mensen Porsche overtreft zichzelf caravannieuws nazomers hoogtepunt: floxen nuchter wijntje slaat aan vis op de barbecue Parijse wintermode tentoonstelling over smoddervis en varken- soore Margriet Hermans live voor de leeuwen HHI ■I ROTTERDAM (GPD) - De par tijen in het sjorconflict in de Rotterdamse haven verwach ten gisteravond een akkoord te zullen bereiken over een nieu we cao. Op basis van de door braak bij bet grootste sjorbe- drijf Oceana bogen zij zich over eikaars schriftelijke wijzi gingsvoorstellen. De Vervoers- bond FNV en de werkgeversor ganisatie SVZ spraken over „communicatie op afstand". „We proberen toch op alle ma nieren een oplossing te vinden. Iedereen is erbij gebaat er uit te komen", zei werkgeversonder handelaar P.M. van der Sluis. „De partijen zijn aan het werk met teksten. Maar of het lukt kan ik nog niet zeggen". Het sjorconflict kwam gisteren tot een nieuwe climax, doordat de Vervoersbond FNV zei met de acht bedrijven overeenstem ming te hebben bereikt over de invulling van een nieuwe cao en dit resultaat presenteerde als een principe-akkoord. De SVZ en de sjorbedrijven ontkenden' dat. Een van de belangrijkste verbe teringen die de Vervoersbond FNV zei te hebben bereikt met de sjorbedrijven is dat de multi- inzetbaarheid van sjorders van tafel is. Verder zou zijn afgespro ken dat de arbeidsvoorwaarden van de sjorders in maart 1993 vergelijkbaar zijn met die van andere havenarbeiders. De onderhandelingen tussen de vervoersbonden FNV en CNV en de havenwerkgevers in Amster dam over een nieuwe cao voor de stukgoedsector hebben vrijdag avond succes opgeleverd. Alle duizend werknemers in de stuk goedsector krijgen een vaste bruto loonsverhoging van hon derd gulden bovenop het basis maandsalaris. Dat betekent een koopkrachtverbetering van tus sen de 2,5 en 2.8 procent. Voor de jongste havenarbeiders wordt die zelfs nog iets beter. Advertentie Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 ANTIEK GEVRAAGD voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEIUNGEN A. I. Verhage Middelburg Tel. 01180-27639 Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Advertentie) Vandaag staat er op het Miro-terrein in Vlissingen een ruime sortering Zwartepoorte] v Occasions Een nieuwe ervaring voor een ingereden prijs. Egypte stelt ruil voor met Israël CAIRO/LONDEN/B A Y- RUT (RTR/ANP) - De Egyptische president Hosni Mubarak heeft vrijdag tijdens het be zoek van James Baker het idee gelanceerd om de Arabische boycot van bedrijven die zaken doen met Israël, te beëindigen in ruil voor stopzetting van de Israë lische kolonisatie van de bezette gebieden. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse za ken Baker steunde het idee als een interessante vertrouwenwekkende maatregel. Baker is aan een vijfde shuttle in het Midden- Oosten begonnen nadat Syrië heeft ingestemd met de laatste Ameri- kaanse vredesvoorstel len, die als kernpunt de terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden hebben, in ruil voor een vredesverdrag met Ara bische buurlanden. Terwijl Baker de Syri sche instemming als „een buitengewoon posi tieve stap" betitelde, spreken Israëlische poli tici van verraad. Maar volgens minister van buitenlandse zaken Levy kan niemand nu al zeggen dat „de Amerika nen en Syriërs achter on ze rug ergens overeen stemming over bereikt hebben en dat de afspra ken tussen ons en de Ver enigde Staten in duigen liggen,". GENEVE (RTR/AFP/ANP) - Bij gevechten tussen de Kurdische bevolking en het Iraakse leger in de Kurdische steden Sulay maniyah en Arbil zijn waar schijnlijk tegen de 500 mensen gedood en gewond geraakt en ongeveer 1.000 Iraakse militai ren gevangen genomen. De gevechten zouden afgelopen woensdag hebben plaatsgevon den en de situatie zou er prak tisch op neerkomen dat de be volking de macht in de steden heeft overgenomen, meldde het Arabische internationale dag blad Al Hayat. De gevechten zouden zijn uitge broken nadat het leger in beide steden op demonstranten begon te schieten. Woordvoerder Pierre Mehu van de Verenigde Naties zei vrijdag dat „VN-waarnemers in Sulay maniyah en Arbil berichten heb ben ontvangen van zware strijd tussen Kurden en het Iraakse le ger". Hij kon niet zeggen hoeveel van de ■500 slachtoffers waren ge dood en of er ook Iraakse militai ren onder de slachtoffers zijn. De VN hebben in de twee steden lichtbewapende politieagenten. Pentagon-functionarissen die hun naam niet in de pers wilden hebben, zeiden dat de berichten over gevechten juist waren. Wie er „begonnen" was, wensten zij niet zeggen, evenmin waar de gé- vechten plaatsvonden, al stond vast, zeiden zij, dat er niets loos was in de „veiligheidszone", een gebied met een breedte van 130 km en een diepte van 60 km van af de grens met Turkije. Pentagon-woordvoerder Pete Williams verklaarde dat de ge vechten begonnen met protes ten over de voedseldistributie in Sulaymaniyah. De strijd lijkt nu voorbij, aldus Williams. De geallieerden hebben Irak ge waarschuwd geen vliegtuigen en helikopters boven de 36 breedte graad in te zetten. Arbil ligt bo ven deze breedtegraad. Demonstranten Volgens een woordvoerder van Kurdenleider Jalal Talabani hadden leden van de geheime diensten in Arbil vanaf het dak van het stadhuis op de bevol king geschoten die woensdag demonstreerden voor voedsel, medicijnen, water en elektrici teit. Vervolgens beschoten zij met ar tillerie enkele posities van het Kurdische verzet buiten de stad. IEW YORK (AFP) - Irak heeft oegegeven te werken aan de intwikkeling van „superka- o lonnen" met lopen die een dia- neter van 35 tot 100 cm hebben, neldden diplomaten bij de Ver- migde Naties vrijdag, en kanon met een loop van 35 mis al getest op het terrein van o iet militaire kamp bij Jabal g iamrayn, op 150 km ten noor- len Baghdad. Ten zuiden van de (ad, bij het Iskanderia-kamp ouden kanonnen in aanbouw ijnvan 100 cm. De Iraakse rege- ing zou deze informatie hebben evestigd in een officiële brief an de VN. Induidelijk is of het wapen tot e massavernietigings-wapens %hoort die Irak moet laten ont- Claudio Chiapucci, winnaar van de bergetappe van Jaca naar Val-Louron, leidt de vlucht op de Col du Tourmalet voor Miguel Indurain, die de gele trui zou veroveren foto Ed Oude?iaardenlANP) VAL LOURON - Miguel Indurain, de kroonprins van het Spaan se wielrennen, heeft gisteren een optie genomen op de eindzege in de Tour de France. De Bask nam gisteren de gele trui over van de Franse belofte Luc Leblanc, wiens 'regeerperiode' in La Grande Bouclé maar een dag heeft geduurd. Gehuld in het geel zei Indurain dat een jongensdroom voor hem in vervulling was gegaan. De resterende week ziet hij vol vertrou wen tegemoet. „Ik ben er nu van overtuigd geraakt dat ik de Tom- kan winnen, waarmee ik niet zeg dat ik hem ook win. Tot nu toe ziet het er goed uit. Fysiek en mentaal ben ik honderd procent. De tweede Pyreneën-rit was mij ideaal om wat te ondernemen. Dank zij de medewerking van Chiappucci is dat uitstkend ge lukt". De grote verliezer was Greg LeMond. De Amerikaan kwam nog bij de eerste tien in de uitslag (negende), maar liep zoveel achter stand op Indurain op (ruim 7 minuten) dat een hattrick voor hem in Parijs uitgesloten lijkt. LeMond gaf dat zelf ook teleurgesteld toe. „Voor mij is het zaak eerst maar eens zien te herstellen van deze tik". Het echec van de Nederlandse wielrennerij is inmiddels com pleet. Na Breukink en Rooks verdween gisteren ook favoriet nummer drie, Gert-Jan Theunisse, in de pottebak. De blonde klimmer kwam er in de koninginnerit door de Pyreneeën niet aan te pas en moest liefst 14 minuten en 10 seconden toegeven op de Italiaanse ritwinnaar Claudio Chiappucci. Als reden voor zijn on dermaatse prestatie gaf Theunisse een opspelende maag op. (zie ook pagina's 16 en 17) Hier zouden de Kurden twee tot vier doden te betreuren hebben en 60 gewonden. Tijdens een persconferentie in Baghdad zei Kurdenleider Mas- soud Barzani dat de gevechten het gevolg waren van „buiten landse partijen" die „proberen te voorkomen dat de Kurdische oppositie en de Iraakse regering een vredesakkoord sluiten". Barzani noemde niemand bij naam, maar de Iraakse minister van informatie Hammadi schoof de verantwoordelijkheid voor de gevechten „Iraanse infiltran ten" in de schoenen. Vluchtelingen Een team van Artsen Zonder Grenzen, dat in een ziekenhuis in Sayed Saddeq werkt op onge veer 10 km van Sulaymaniyah, meldde vrijdag dat honderden Kurden de vlucht „blijven ne men" naar Sayed Saddeq. Alleen al in de nacht van donder dag op vrijdag, schrijft het AZG, behandelde het team 50 gewon den. Later op de dag werden er nog meer mensen binnenge bracht, „De situatie in de stad en omgeving blijft gespannen," al dus de artsen. lantelen. i de tijd dat enkele landen on- ïrdelen onderschepten voor rat een superkanon leek te moe- ïn worden, ontkende Irak aan en dergelijk wapen te werken. Ie uitvinder ervan werd vorig lar in Brussel vermoord. Gestolen doek weer terecht AMSTERDAM (ANP) - Het schilderij „De doop van den Kamerling" van de 17de eeuwse lands- schapschilder Salomon Van Ruysdael dat in mei gestolen werd uit een Amsterdams verzor gingstehuis is weer te recht. Volgens de politie is het doek met een waarde van 100.000 gul den via een Rotterdams detectivebureau opge doken. I Hoe het bureau aan het 1 doek kwam is onbekend. JEen dader is in ieder ge- val nog niet gevonden. |öepolitie bemiddelt tus sen het bureau en de ver- ikeringsmaatschappij [over de uit te keren belo ning Bormaal gesproken [wordt een beloning slechts uitgekeerd als een dader gepakt wordt, pij onvervangbare za- [ken zoals kunstwerken pchter geldt dit ook voor Jhet terugbezorgen van «het gestolene zonder da- DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ja panse premier T. Kaifu heeft vrijdag „oprecht berouw voor het optreden van Japan in het verleden" getoond, en zei zich „terdege" te beseffen dat „on draaglijk leed en verdriet is aangedaan" aan degenen die in de Tweede Wereldoorlog in Ja panse interneringskampen ver bleven. Het was de meest ver gaande spijtbetuiging aan de oorlogsslachtoffers uit het voormalig Nederlands-Indië die ooit van officiële Japanse zijde is afgelegd. Kaifu legde zijn verklaring af in een gesprek met premier Lub bers, nadat hij een krans had ge legd bij het monument in Den Haag voor de slachtoffers van de jappenkampen. Lubbers vond dat zijn ambtgenoot nu „alle moeite heeft gedaan om de twij fels weg te nemen", en om schreef het gebaar als „mense lijk oei an gr ijk en waardevol". „Ik geloof niet dat hij meer kan zeggen", aldus Lubbers, die be aamde dat hiermee 'de kous af is': „De geschiedenis en het ver driet kunnen niet worden uitge wist. Maar dit was zeer heldere taal". In zijn verklaring zei Kaifu dat „ondraaglijk leed en verdriet is aangedaan" aan de velen die in kampen verbleven. „Ik ben mij er ten volle van bewust dat de lit tekens in hun hart niet zullen ge nezen. Met een gevoel van op recht berouw voor het optreden van Japan in het verleden, heeft ons volk zich sinds het einde van de oorlog ingespannen teneinde het vaste voornemen om als vre delievend volk voort te bestaan, in concreet beleid om te zetten". De kranslegging was angstvallig gang van het Catshuis had ge stuurd. De Stichting Japanse Ereschul den, de Stichting Herdenking 15 Augustus 1945 en de Centrale van Samenwerkende Indische Organisaties namen afstand van het weghalen van de krans. „We vinden het erg naar, maar het is wel bijna uitgelokt.", aldus een woordvoerster van de Stichting Ereschulden. Vergoedingen Laatsgenoemde organisatie mocht wel de Japanse in. Voor zitter Lapré van de stichting wees daar op het aanstaande be zoek van koningin Beatrix aan Japan. Hij vindt dat voor die tijd uitzicht moet zijn op de gevraag de schadevergoeding van 20.000 dollar per overlevende van de kampen. Tegemoetkomingen ais de kranslegging zijn een „voortref felijk begin", maar „de dossiers kunnen pas worden gesloten als er een schadevergoeding is", al dus Lapré. De regering heeft deze zaak niet voorgelegd aan Kaifu. Volgens Lubbers zijn na de oorlog afspra ken met Japan gemaakt, en voelt de huidige regering zich daar aan gebonden. Oorlogs slachtoffers moeten maar een beroep doen op de Nederlandse regelingen, aldus Lubbers. (Advertentie) geheim gehouden, uit angst voor demonstraties. De Japanners hadden deze daad zelf voorge steld. Lubbers vergezelde Kaifu „om te tonen dat ik achter dit ge baar sta". De Stichting Japanse Ereschul den was slecht te spreken over de gang van zaken. De organisa tie kreeg geen kans Kaifu een pe titie aan te bieden. Demonstran ten die boos waren over het feit dat voor de krans bloemen ter zijde waren geschoven, smeten tot twee keer toe de krans in het water. Ook was de Stichting kwaad over het feit dat de politie betogers naar de verkeerde in- Een demonstrante met een foto van een omgekomen familielid pinkt een traan weg (foto Koen Suykl ANP) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1