Handreiking naar Gorbatsjov Minister D'Ancona snijdt verder in welzijnsbeleid kleintjes Eind deze maand ondertekening raket-akkoord Glimmende klassieker Weinig geld voor redden Amazone T Sovjetunie krijgt toegang tot economische gemeenschap Campinggasten kraken zwembad in Kampen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Vanmiddag regen Veel beioolking en vanmiddag en van avond af en toe regen. Middagtempe- ratuur rond de 19 graden. De zwakke zuidelijke wind wordt vrij krachtig. 234e jaargang no. 167 Donderdag 18 juli 1991 ,F Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC 'ostbus 18, 4380 AA Vlissingen Van onze correspondenten) LONDEN Zeven westerse lei ders en Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov hebben woensdag een begin gemaakt met het opnemen van de Sovjet unie in de economische wereld gemeenschap. De Britse pre mier Major, een van de zeven, jewaagde van een „historische mijlpaal". Gorbatsjov sprak: ,Het ijs is gebroken". Het was voor de eerste maal in de geschiedenis dat Gorbatsjov met de zogenaamde Groep van Zeven (G-7) rijkste in dustrielanden. Het topoverleg met de leiders van Amerika, de Bondsrepubliek. Engeland, Frankrijk, Italië, Canada, Frankrijk en Japan vond vol gens Major plaats in een „uitste kend klimaat". Naméns de EG ook premier Lubbers in Lon den aanwezig. Gorbatsjov en de G-7 kwamen samenwerking overeen op een zestal terreinen. De Sovjet-lei- der kreeg echter niet de fondsen waarom hij in zijn brief aan de G-7 impliciet had gevraagd. Ta melijk lakoniek verwierp Gor batsjov echter de gedachte dat hij met lege handen naar huis ging. „Dit was geen vergadering van ministers van financien", zei hij misprijzend. „Dit was een bij eenkomst van staatshoofden en het politieke resultaat gaat ver der dan wat door de pers ver wacht werd". Pot geld De Amerikaanse president Bush verklaarde dat de pers vooraf ten onrechte de indruk had ge wekt dat Gorbatsjov met opge houden hand naar Londen was afgereisd. „Hij is niet gekomen om met een pot vol geld terug te gaan", aldus Bush. Zowel Bush als Major verklaarden dat dit geld uiteindelijk van particulie re investeerders moet komen. Maar als er in de toekomst al fi nanciële hulp gegeven zou wor den. zo zei Bush, zou de Sovjetu nie eerst haar steun aan het Cu baanse bewind moeten staken. Het voornaamste resultaat was volgens Major en Gorbatsjov dat de contacten tussen de Sov jetunie en de G-7 geprolongeerd worden! Als voorzitter van de G-7 zal Major nog dit jaar naar Moskou reizen, en volgend jaar wordt die fakkel overgenomen door de Duitse bondskanselier Kohl. Gorbatsjov omschreef de nieuwe band tussen hem en de zeven westerse leiders al als de 'G-7 plus 1". De economische samenwerking met het westen moet als een 'ka talysator' werken in het hervor- De presidenten Gorbatsjov en Bush in vrolijke stemming tijdens hun gezamenlijke persconferentie in Londen. Zij maakten daar woens dag het nieuws bekend van hun topontmoeting in Moskou van 29 tot 31 juli (foto Mike Sargent/AFP) Tijdens top in Moskou Van onze correspondenten LONDEN De Amerikaanse president George Bush en Sov jetleider Mikhail Gorbatsjov zullen op 30 of 31 juli in Moskou het Start-akkoord over de ver mindering van de kernraketten voor de lange afstand tekenen. Bush aanvaardde woensdag in Londen de uitnodiging van Gor batsjov voor een topontmoe ting in de Russische hoofdstad. Tijdens een lunch werden door beide presidenten de laatste problemen rond het Start-ak koord uit de wereld geholpen. Zij gaven hun onderhandelaars in Genève opdracht de onderteke ning voor te bereiden en de laat ste geschilpuntjes voor de top van Moskou uit de weg te rui men. Het akkoord werd enthou siast ontvangen op de bijeen komst die de leiders van de Groep van Zeven westerse in dustrielanden daarna met Gor batsjov hadden. Het bezoek van Bush aan Mos kou is door de Amerikanen steeds van voortgang bij de Start-onderhandelingen afhan kelijk gemaakt. Bush consta teerde woensdagmiddag tevre- haagman advocaten ROTIERDAM den dat nu niets meer zijn be zoek in de weg staat. Gorbatsjov zei dat het Sovjetvolk de Ameri kaanse president met open ar men zal ontvangen. De top zal twee en misschien zelfs drie da gen duren. Over het Start-akkoord is jaren lang in Genève onderhandeld, al door de voorgangers van Bush en Gorbatsjov. Na de onderteke ning van het INF-akkoord over de middellange-afstandswapens leek er snel schot in de onder- handelingen te komen, maai' de materie bleek weerbarstiger dan was gedacht. De laatste weken zijn van beide kanten concessies gedaan. Het Start-akkoord is het eerste waarbij afspraken zijn gemaakt over vermindering van nucleaire lange-afstandsraketten. De eer dere SALT- akkoorden uit de ja ren '70 hielden slechts een beper king van de toename van het aantal strategische kernwapens in. Op grond van dit Start-ak koord moeten beide grootmach ten hun kernarsenalen met zo'n 30 procent verminderen. Het laatste meningsverschil be treft de definitie van het begrip 'nieuwe raketten'. Het gaat daarbij om de vraag of de beper kingen alleen moeten gelden voor nieuw te plaatsen raketten of ook voor raketten die nog in de laboratoria in ontwikkeling zijn. Diplomaten in Genève moeten daar de komende dagen nog een sluitende tekst voor zien te vinden. (Zie ook pagina 4) LANGEAIS - Deze uit 1953 stammende Cadillac Eldorado, met nummerplaten van de Ameri kaanse staat New Jersey, staat mooi te wezen in het museum. De foto van de glimmende klassie ker is gemaakt in het gisteren geopende Cadillac-museum in het Franse Langeais (aan de Loire, ten westen van Tours). Daar zijn 54 modellen te zien uit de periode 1931/1970 foto Frangois GuillotlAFP) mingsproces in de Sovjetunie, zo verklaarde Major. Gorbatsjov zei dat hij „afstand wilde nemen van de centraal geleide econo mie om daarmee vitale zuurstof aan zijn land toe te dienen". Het westen wil daarbij helpen door de Sovjetunie een speciale relatie met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de We reldbank te gunnen. Hierdoor zouden de Sovjets kunnen „pro fiteren van de overdaad aan er varing van deze instellingen", zo verklaarde Major. Verder wil het westen de helpende hand bieden bij de olie- en gasproduktie, de opbouw van een voedselverwer- kende industrie en bij de om bouw van 's lands omvangrijke defensie-industrie. Gorbatsjov: „Wij zijn een centra listisch land. We willen dat con cept veranderen en de spelregels gaan hanteren die in de rest van de wereld ook worden gebruikt. Het wordt tijd dat de wegver sperringen worden opgeruimd". Twee van die 'wegversperrin gen' waren volgens de Sovjetlei der de tolmuren tussen zijn fand en het -vesten en het feit dat de Russische roebel nog steeds niet omwisselbaar is. Gorbatsjov heeft eerder al laten weten dat daarvoor een stabilisatiefonds van minstens tien miljard dollar westers geld nodig is. „Maar", zo zei hij. „als de obstakels uit de weg zijn geruimd, zal de Sovjetu nie een markt blijken te zijn met een enorm potentieel". Dan kun nen westerse bedrijven in aller lei projekten stappen op het ge bied van onder meer transport, energie en telecommunicatie. „Dat worden miljardenprojek- ten die beide kanten voordeel zullen opleveren", aldus Gor batsjov. Bush begin november naar Nederland BRUSSEL (ANP) - De Ameri kaanse president George Bush komt op 9 november naar Den Haag voor besprekingen met premier Lubbers in diens func tie van voorzitter van de Euro pese Raad, het gezelschap van de twaalf EG staats- en rege ringsleiders, en EG-Commissie- voorzitter Jacques Delors. Dit heeft de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt. Het bezoek vloeit voort uit de speciale samenwerkingsbanden tussen de Europese Gemeen schap en de Verenigde Staten. Daarvoor werd in november vo rig jaar een plechtige „Transat lantische verklaring" onderte kend. Afgesproken werd toen dat de voorzitter van de Europe se Raad en de voorzitter van de EG-Commissie en de president van de Verenigde Staten elkaar om het halfjaar zullen ontmoe ten. De eerste bijeenkomst vond op 11 april in Washington plaats. De EG werd daarbij vertegen woordigd door de Luxemburgse premier, Jacques Santer, omdat Luxemburg het afgelopen half jaar de EG leidde, en Commis sievoorzitter Delors. KAMPEN (ANP) - Het gemeentebestuur van Kampen heeft woensdag uit een oogpunt van volksgzondheid en veilig heid de gasten van camping Seveningen dringend verzocht voorlopig geen gebruik tc maken van het zwembad dat zich bij de kampeerplaats bevindt. Het bad is vorige week door campinggasten gekraakt. De gemeente Kampen heeft begrip voor de wens van de kam peerders in het bad te zwemmen en gaat daarom met de pro vincie Overijssel na of het voor enkele weken legaal kan wor den geopend. Uit een onderzoek naar de waterkwaliteit moet blijken in hoeverre dit verantwoord is. Die gegevens worden over een week verwacht. De provincie Overijssel heeft sterke twijfels over de kwaliteit van het water in het zwembad, dat in 1990 dicht ging omdat het niet voldeed aan de wet Hygiëne en Veiligheid Zwemgele- genheden. Tot dat moment werd het bad door de camping van de gemeente gehuurd. DEN IIAAG (GPD) - Minister D'Ancona (WVC) heeft nieuwe bezuinigingen aangekondigd op het welzijnsbeleid. De subsi die voor jongerenorganisaties van politieke partijen wordt ge kort met 25 procent, evenals van een zestal vrouwenorgani saties. Dit blijkt uit het Ont werp Rijksplan Welzijnswet 1992 dat de minister gisteren aan de Kamer heeft gezonden. In totaal wil de bewindsvrouwe 57 miljoen gulden bezuinigen. Enkele weken geleden kondigde ze al te gaan snijden in de subsi die aan verschillende instellin gen op het terrein van maat schappelijk werk, cultuur en welzijn. Daarmee vulde zij 33 miljoen gulden van de nu be kend gemaakte 57 miljoen gul den in. De minister zegt prioriteiten te leggen bij een zestal terreinen: sport, gehandicapten, minder heden, asielzoekers, vluchtelin gen en oorlogsgetroffenen. Die worden ontzien. Daarnaast heeft zij het uitvoerende werk zoveel mogelijk willen sparen, om de kwaliteit van de dienst verlening zo weinig mogelijk aan te tasten. Bij haar besluit hebben drie overwegingen een rol gespeeld: een verspilling van overheids geld, omdat meerdere organisa ties hetzelfde werk doen, een on evenredig hoge subsidie in ver houding tot eigen bijdragen en een gebrek aan doelmatigheid van de betrokken instellingen. Schipperskinderen Naast de korting op de subsidie met 25 procent voor het politiek jongerenwerk en enkele vrou wenorganisaties, laat D'Ancona ook weten dat bijvoorbeeld de Nederlandse vereniging van in ternaten voor schipperskinde ren vanaf '92 geen subsidie meer krijgt. Hetzelfde voornemen geldt voor de Algemene Vereni ging van Nederlandse Militairen AVNM). de Landelijke Vereni ging Kleine Kernen en het lan delijk ombudsteam stadsver nieuwing. De subsidie aan de CNV-jonge- renorganisatie zal over een pe riode van drie jaar sterk worden verminderd. Bij het bibliotheek werk snijdt de minister zes mil joen gulden weg. Dat gaat ten koste van wetenschappelijk werk en blindenbibliotheken. Uit het ontwerp rijksplan blijkt voorts dat de minister verschil lende beleidsterreinen aan pro vincies en gemeenten wil afsto ten, zoals maatschappelijke op vangvoorzieningen, stimule ringsregelingen minderheden en kinderopvang. Bij het beleid voor asielzoekers wordt gedacht aan een verzelfstandiging van de betrokken diensten. Bij de heroverweging van haar Autoverkopen De autoverkopen in ons land zijn de eerste helft van dit jaar gedaald van 321.107 tot 308.408 stuks. Opel bleef in die periode het meest verkochte automerk, terwijl de Oosteurope- se wagens uit de gratie raakten. Politiemotor Na een test niet diverse typen motoren, heeft de rijkspolitie S chouwen-D uiveland gekozen voor de Harley Davidson. Daar mee is de groep de eerste in Ne derland die daarmee aan het werk gaat. De motor wordt voor al ingezefvoor surveil lance in de kleine ker- Q nen. w Rottweiler Kenners van de Rottweiler ver zetten zich tegen de hetze die te gen dit hondenras gevoerd wordt, nadat een Rottweiler in Vlissingen een klein hondje heeft doodgebeten. Volgens hen ligt de agressiviteit eerder aan de gebrekkige opvoe- dmg. dan aan het ka- 1 rakter van de hond. Vergiftiging De koortsdie de complete ploeg van PDM heeft geveld, is veroor zaakt door voedselvergifting. Door het eten van besmette kip in combinatie met een 'verkeer de' gehaktsaus zijn de renners ziek gewor- C den. I w HB (Van onze correspondenten) LONDEN - Brazilië krijgt voor lopig geen grote bedragen van de grote industrielanden voor het redden van het tropische re genwoud in het Amazonege bied. Op de topconferentie van de Groep van Zeven (G7) in Lon den bleek woensdag dat voorlo pig niet meer dan 50 miljoen dollar beschikbaar komt voor projekten in het Amazonege bied. De EG neemt daarvan een dere voor haar rekening. Er lagen in Londen voorstellen op tafel voor een hulpoperatie die minstens anderhalf miljard dollar zou moeten gaan kosten. Daarbij zou het westen een deel van de Braziliaanse buitenland se schuld moeten kwijtschelden, op voorwaarde dat Brazilië dat geld dan zou gebruiken voor een reddingsplan voor het Amazo newoud. Maar door verzet van vooral de Amerikanen en Japanners kon daarover nu geen akkoord wor den bereikt. Braziliaanse verte genwoordigers waren woensdag dan ook zeer teleurgesteld. Er is ook geen afspraak tot stand gekomen over de beperking van de uitstoot van kooldioxide (C02) in het jaar 2000. Op de Amerikanen na wilden alle an dere landen hier duidelijke af spraken over maken. Door het Amerikaanse verzet lukte dat niet. Premier Lubbers, die in Londen de EG vertegenwoordig de, zei dat de VS betwijfelen of C02 wel zo schadelijk is voor het milieu (verhoging van het broei kaseffect) als steeds wordt ge zegd. Bovendien vrezen zij dat een drastische vermindering van de C02-uitstoot het bedrijfs leven op te hoge kosten zal jaren. (Advertentie) beleid zegt de minister twee uit gangspunten te hebben gehan teerd. Ten eerste de sociale en bestuurlijke vernieuwing. Ten tweede de noodzaak daartoe als gevolg van kabinetsbesluiten om te bezuinigen. De totale bezuiniging van 57 mil joen gulden wordt in 1992 gevon den bij: maatschappelijke acti vering (9 miljoen), minderheden en vluchtelingen (16 miljoen), asielzoekers (10 miljoen), maat schappelijke opvang en hulpver lening 18 miljoen), emancipatie beleid (3 miljoen», vormings- en ontwikkelingswérk (5 miljoen), vrijwilligersbeleid (l miljoen), bibliotheekwerk (6 miljoen), sportbeleid (8 miljoen). Meer geld is er voor: jeugdbeleid (20 miljoen) en kunstzinninge vor ming (1 miljoen). Het totale bud get in de welzijnssector gaat te rug van bijna 1066 miljoen gul den dit jaar naar 1009 miljoen in 1992. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. .De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maai de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: ;?c Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1