Saddam wil kernwapens maken Havenconflicten muurvast Uitgever weigert op laatste moment boek over Claus PZC Krachtiger optreden van VN hard nodig Doden bij gewapend treffen in Kroatië ii li 11II !i ii ff!£l l_ n ii ffi ii II Verdachten gooien brandbom opgepakt Suriname krijgt weer juridische bibliotheek Honderden doden bij etnische botsingen in Djibouti binnen- en buitenland Inspectieteam ontdekt geheime nucleaire installatie in Irak VAN DER PEYL WOENSDAG 17 JULI 1991 iJEW YORK (RTR) - Een inspec- jeteam van de Verenigde Na- iies in Irak heeft gezegd een gro- je nog in aanbouw zijnde instal- atie voor de verrijking van ura- lium te hebben ontdekt ten koorden van de Iraakse hoofd- Itad Baghdad. De autoriteiten tadden de centrale gesloten. De jeskundigen zijn het er over fens dat Saddam Husayn een jeheim programma heeft voor aet maken van kernwapens. Maurizio Zifferero, leider van het [AEA-inspectieteam, zei dat de geheime installatie was gevon- jlen bij al-Shargat, een dorp tus sen Mosul en Tikrit, en dat deze binnen anderhalf jaar gereed eou zijn voor produktie. Volgens hem is de centrale identiek aan een exemplaar bij Baghdad, wel- ice geschikt is voor de verrijking van uranium via een elektro- lagnetische methode. Verrijkt •anium kan gebruikt worden voor het maken van kernbom men. -m£ im Directeur Hans Blix van het In ternationale Atoomenergie Agentschap (IAEA) zegt dat de ze ontdekking aantoont dat de informatie die Irak verstrekt on betrouwbaar is. Een van de voor waarden van het bestand in de Golfoorlog was dat Irak al zijn massavernietigingswapens openbaar maakt en vervolgens vernietigt. De Amerikaanse president Bush dreigde Irak eerder al met mili taire actie als het blijft proberen installaties voor de buitenwe reld te verbergen. Sovjetambas sadeur Vorontsov is tegen een dergelijke ingreep: „We weten niet waai- deze materialen zijn verborgen. Dus wie of wat gaan ze aanvallen?" Kernwapens Alle deskundigen zijn ervan overtuigd dat Saddam Husayn een geheim programma heeft voor het maken van kernwa- Regeringsleiders: j (Van onze correspondenten - LONDEN De Verenigde Na- ties moeten ook kunnen optre- den als in een land de mensen rechten zodanig worden ge- schonden dat daarvan een be- dreiging voor de internationale stabiliteit uitgaat. De VN-actie I voor de Koerdische vluchtelin- i gen in Noord-Irak kan daarbij als voorbeeld dienen. Tot dan werd strak de hand ge houden aan de regels uit het VN-handvest, dat de organisatie zich niet mengt in binnenlandse iconflicten. Maar op hun topcon- Iferentie in Londen pleitten de leiders van de zeven grote weste- jlijke industrielanden en de EG I er dinsdag voor op grond van de j ervaringen uit de Golfcrisis de rol van de VN uit te breiden. De leiders van de zg. G-7 roepen de andere VN-leden op zich voor te bereiden op vergelijkbare ac ties als in Noord-Irak „mochten de omstandigheden daartoe aanleiding geven". Het is echter nog maar de vraag of de Sovjetu- BELGRADO (RTR/AFP/DPA) - Voor de derde opeenvolgende dag is het in Kroatië tot een ge wapend treffen gekomen tussen Servische nationalisten en een heden van de Kroatische politie en Nationale Garde. Bij de ge vechten van dinsdag zijn zeker twee Kroaten gedood, zo meld de een woordvoerder van de po litie. Volgens de woordvoerder was een van de slachtoffers lid van de Kroatische Nationale Garde. De man kwam om toen de Serviërs mortieren afvuurden op het poli tiebureau van Vidusevac (250 ki lometer westelijk van Belgrado). In het naburige Lipnik liep een Kroatische politieman in een hinderlaag waarna hij werd neergeschoten. Negen anderen raakten gewond. De strijd in Kroatische gebieden met een Servische minderheid begon zondag toen Servische strijders in een aantal dorpen politiebu reaus aanvielen. De bijeenkomst van het federale staatspresidium op het eiland Brioni liep dinsdag zoals ver wacht op een fiasco uit. Vijf van de acht leden van het presidium kwamen niet opdagen omdat het Servische kamp weigerde te Aanwijzen van natuurmonument zaak provincies DEN HAAG (ANP) - Provincies zullen zelf de bevoegdheid krij gen gebieden aan te wijzen als natuurmonument vanwege hun natuurschoon of natuurweten schappelijke betekenis. Dat is één van de voorstellen uit de herziene Natuurbeschermings wet die staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) dinsdag voor advies naar de Raad van State heeft gestuurd. De herziene wet moet het verder ■mogelijk maken dat historisch waardevolle landschappen wet telijke bescherming krijgen door ze aan te wijzen als beschermd landschapsgezicht. Ook de uit voering van die taak komt te lig gen bij het provinciaal bestuur, in samenwerking met gemeen ten. De huidige Natuurbescher mingswet is in 1968 in werking getreden. Het eerste bescherm de natuurmonument besloeg ongeveer 500 hectaren langs het Haringvliet. Nederland kent in totaal ruim 200.000 hectaren be schermde natuurmonumenten en Staatsnatuurmonumenten. Ongeveer driekwart hiervan wordt gevormd door het Staats natuurmonument de Wadden cc LU handelsdrukwerk tijdschriften 3= boeken folders ZD ontwerpen CC O reclame-adviezen Postbus 6 4416 ZG Kruiningen Tel. 01130-2110 - Fax 01130-3249 pens. Baghdad beweerde tot nu toe dat dit programma louter is bestemd voor vreedzaam ge bruik van kernenergie. IAEA-di- recteur Blix constateert echter dat de kosten ervan erg hoog zijn, zodat hij zich niet kan voor stellen dat het bedoeld is voor de produktie van goedkope ener gie. De kosten voor het scheppen van faciliteiten voor het verrij ken van uranium in Irak worden geschat op tussen de vier en acht miljard dollar. Irak gebruikt ui terst kostbare technologie die is ontwikkeld in het zogeheten Manhattan-projekt dat leidde tot de produktie van de atoom bommen die in 1945 op Hiroshi ma en Nagasaki zijn gegooid. Blix zei dat hij de IAEA zal in lichten over de schending door Irak van het in 1970 onderteken de non-proliferatieverdrag. Het agentschap zal vervolgens rap porteren aan de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering van de VN en strafmaatregelen aanbevelen. Beloften Irak beloofde de afgelopen an derhalve week volledig mee te zullen werken met de inspectie teams en heeft twee lijsten over handigd die volgens Baghdad het hele verhaal over haar nu cleaire capaciteit vormen. De Amerikaanse regering vindt het materiaal echter incompleet. Driemaal weigerde Irak boven dien teams van de VN de toe gang tot bepaalde te inspecte ren plaatsen. Eenmaal is zelfs op de delegatieleden geschoten. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad overwegen een resolutie aan te nemen die Irak tot 25 juli de gelegenheid geeft met alle relevante informatie op de proppen te komen of anders geconfronteerd te worden met „ernstige gevolgen". Zie ook pagina 7 nie en China, de twee permanen te leden van de VN-Veiligheids- raad die niet tot de G-7 behoren, met deze uitbreiding zullen in stemmen. De leiders van de Verenigde Sta ten, Canada, Japan, Duitsland, Frankrijk, Italië en de EG vin den echter dat de Veiligheids raad en de VN als geheel een hoofdrol moeten krijgen in het versterken van de internationa le (rechts)orde en het handha ven van de vrede. 'Preventieve diplomatie' zal volgens de G-7 een topprioriteit moeten wor den. De VN-Veiligheidsraad heeft zich volgens de verklaring tij dens de Golfcrisis van zijn beste, meest daadkrachtige kant laten zien. Een sterkere VN kan vol gens de G-7-leiders beter optre den bij het beschermen van de mensenrechten en de vrede en kan potentiële agressors al op voorhand confronteren met de mogelijke gevolgen van hun da den. AMSTERDAM (ANP) - Een politieman houdt maandagavond laat het Amsterdamse kraakpand Vrankrijk onder schot om te voor komen dat drie Turkse actievoerders het pand verlaten. De drie, twee mannen en een vrouw, werden aangehouden toen ze het pand aan de achterkant probeerden te verlaten. Zij worden ervan verdacht een brandbom te hebben gegooid naar de Turkse bank Pamuk, op de hoek van Nieuwezijds Voorburg wal en de Wijdesteeg. De bom veroorzaakte brand waardoor de hal geheel uitbrandde. Een ondergelegen postzegelhandel liep ook schade op (foto Willem MiddelkoopIANP) vergaderen op het eiland. Servië eiste dat het presidium in Bel grado zou bijeenkomen omdat zich daar het merendeel van de leden had verzameld. Het presi dium had echter vorige week nog unaniem ingestemd met een zitting op Brioni. De vertegen woordigers van Slovenië en Kroatië kregen op Brioni slechts gezelschap van Vasil Tupur- kovski, het Macedonische lid van het staatspresidium. IRA-verdachten uitgeleverd aan Duitsland HEERLEN (GPD) - De in Neder land van moord en IRA-lid- maatschap vrijgesproken IRA- verdachten Sean Hick (30) en Paul Hughes (27) zijn dinsdag aan Duitsland uitgeleverd. De overdracht vond plaats bij de grensovergang Heerlen Auto weg. Hughes en Hick werden in ge pantserde Mercedessen vanuit de gevangenis Maastricht ge bracht naai- het Duitse gedeelte van de grensovergang. Daar moesten de twee geboeide Nooordieren in een Duitse heli kopter stappen. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse marechaussee worden beiden in Karlsruhe voorgeleid aan de officier van justitie om vervolgens in bewa ring gesteld te worden. Hick en Hughes worden in Duitsland verdacht van medeplichtigheid aan de op 4 mei 1990 gepleegde moord op een Britse soldaat uit de Langenhagenkazerne in Han nover en de moord op de Britse majoor Dillen-Lee die op 2 juni 1990 in Dortmund werd ge pleegd. Donna Maguire (24), de derde vrijgesproken verdachte, is nog niet uitgeleverd. De vierde ver dachte, Gerard Harte (27) is vori ge week in vrijheid gesteld. Advertentiei ROTTERDAM (GPD) - De ar beidsconflicten in de Rotter damse haven zitten muur vast. De standpunten over de stukgoed-cao lopen mijlenver uiteen en een nieuw gesprek over het slepende sjorders conflict lijkt onhaalbaar. De algehele staking onder de FN V-sjorders en de acties in het stukgoed gaan dan ook 'gewoon' door. Op verzoek van de sjorders be kijkt havenwethouder R. Smit of hij nog een gesprek op gang kan brengen. De werkgevers, verenigd in de SVZ, en de Ver- voersbond CNV zeggen geen behoefte te hebben aan een be middelaar. Of hij moet voor el kaar krijgen dat de FNV toch akkoord gaat met de door SVZ en CNV afgesloten cao. Het aantal stakers bij de stuk- goedbedrijven in Rotterdam liep gisteren op tot ongeveer 700. De avondploegen gingen ook niet aan het werk. In de loop van de dag haalden sta kers collega's die doorwerkten bij enkele kleinere overslagbe drijven, zoals Klapwijk Rapi- de, Spoorhaven en RHB, over het werk eveneens neer te leg gen. Vooralsnog zitten de onder handelingen in zowel het stuk goed als de sjorsector muur vast. De Vervoersbond FNV kreeg geen reactie van de werkgevers op haar suggestie van maandagavond om weer te gaan praten over de sjor- cao. FNV-bestuurder Van Nimwe gen beaamt dat het heel lastig is tot enig resultaat te komen zo lang beide partijen voor waarden blijven stellen die voor de tegenpartij onaan vaardbaar is. Zo wil het FNV alleen praten over aanpassing van het akkoord dat inmid dels met de CNV-bond is geslo ten, terwijl deze afspraken voor de werkgevers juist spij kerhard zijn. De havenwerkge vers hebben de bond uitgeno digd het akkoord met het CNV mede te ondertekenen. „Daar gaan wij maar aan voorbij", al dus Van Nimwegen. „Maar als je helemaal niets van je laten horen, verzandt de zaak. Wij willen wel graag in gesprek blijven". Wat het stukgoed betreft be raadt de Vervoersbond FNV zich nog op een 24-uursstaking als middel om de werkgevers te dwingen alsnog met een be ter bod voor een nieuwe CAO te komen. Volgens de SVZ zijn vijf fruit- schepen inmiddels uitgewe ken naar andere havens. Twee grote fruitrederijen lieten de directie van Seaport laten we ten de komende weken hun vaarschema's aan te passen, aldus de SVZ. Antwerpen of mogelijk Vlissingen zijn uit- wijkhavens. Volgens de Ver voersbond FNV worden „mo gelijk maatregelen genomen" als de schepen naar Vlissingen gaan. Stakende sjorders blokkeerden dinsdag de ECT-terminal. De actie had een kilometers lange file tot gevolg (foto John de Pater!ANP) AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdamse historica M.G. Schenk blijft met een ongepu bliceerd manuscript over Prins Claus zitten. De uitgeverij, de Europese Bibliotheek in Zalt- bommel, heeft de medio augus tus voorziene publikatie van het boek tot haar grote verras sing afgeblazen. Het boek zou worden uitgegeven ter gelegen heid van de 65ste verjaardag van de prins op 6 september. De drukproeven van het boek wa ren reeds gecorrigeerd en aan de uitgeverij teruggestuurd, al dus de schrijfster. Het project leek de uitgever bij nader inzien „niet geschikt voor Oranje-publiek". Aldus Schenk, die daaraan toevoegt de prins te hebben afgeschilderd als een man" met linkse denkbeelden. „Waarschijnlijk is de uitgeverij ook daar niet blij mee". Schenk schreef al eerder een aantal boe ken over het Koninklijk Huis- ...Het boek was denk ik niet zoet genoeg en te moeilijk. Maar ik ga voor niemand op mijn blote knietjes liggen." De uitgever heeft dat echter niet op deze wijze aan de schrijfster meegedeeld, aldus Schenk. Zij zei van de uitgever te hebben vernomen dat het boek is afge wezen omdat de drukproeven te laat binnen waren en omdat het te dun was. De uitgever zelf. directeur M. Uijthoven, wilde geen commen taar geven. Het leek hem niet verstandig om de kwestie via de media uit te vechten. Hij bena drukte wel dat het besluit niets te maken heeft met de plotselin ge ziekte van de prins. De schrijfster: „Het is toch won derlijk dat het boek al gezet is en dat het dan toch zo wordt afge wezen." Zij heefteen advocaat in de arm genomen. Schenk heeft verscheidene boeken over het koningshuis gepubliceerd, alle bij een andere uitgeverij. Haar laatste boek „Een Eeuw Vorstin- AMSTERDAM (ANP) - Surina me krijgt begin augustus een nieuwe juridische bibliotheek. Het gaat om een gift van de Stichting Juridische Samen werking Nederland-Suriname. Het bestuur daarvan vertrekt zaterdag voor de overdracht naar Paramaribo. De waarde van de gift beloopt ongeveer 200.000 gulden. Dit maakte de vooratter van de stichting, de Amsterdamse ad vocate Lilian Gongalves. dins dag bekend. Zij is de weduwe van Kenneth Gongalves, de Su rinaamse deken van advocaten die bij de decembermoorden in 1982 om het leven werd ge bracht. Ze wordt op haar reis vergezeld door Theo Bremer, vi- ce-voorzitter van de organisatie en deken van de Amsterdamse Orde van Advocaten, mede-be stuurslid en advocaat Allard Voute, en de directeur van de ju ridische faculteit van de Univer siteit van Amsterdam. Wim Ko ning. Volgens mevrouw Congai- ves wordt met de schenking vooral een gebaar van solidari teit van de Amsterdamse orde van advocaten naar de Suri naamse collega's gemaakt. De stichting is in 1989 opgericht om de samenwerking tussen Ne derland en Suriname op het ge bied van recht te bevorderen. De verscheping van de 4 a 5000 dui zend boeken is het eerste grote project. De boeken komen van Amsterdamse advocatenkanto- Friso Kramer krijgt prijs David Röell AMSTERDAM (ANP) - Het Prins Bernhard Fonds heeft de David Roell Prijs 1991 toege kend aan de industrieel vorm gever Friso Kramer (1922). Deze prijs, waaraan een bedrag van 25.000 gulden is verboden, wordt voor de tweede keer toe gekend op het terrein van de in dustriële vormgeving. Kramer krijgt de prijs voor zijn gehele oeuvre, dat volgens de ju ry van een zeer constante kwali teit is. In de jaren vijftig ont wierp de industrieel vormgever onder meer de Revoltstoel en de Revolttekentafel. In 1961 kreeg hij de BKI-prijs en in 1963 richt te hij samen met anderen het ontwerpbureau Total Design op. Het Stedelijk Museum in Am sterdam richtte in 1977 een over zichtstentoonstelling in van zijn werk. In 1983 kreeg hij de Piet Zwart Prijs en in 1990 de Kho Liang Ie-prijs. De jury van de David Röell Prijs, onder voorzitterschap van prof dr H.W. van Os, bestond uit prof W.H. Crouwel, drs E.J. van Straaten, M. Boot en P. Hefting. ren, de universiteitsbibliothe ken van Limburg. Nijmegen en Amsterdam (UvA) en enkele pri- véschenkingen. waaronder de privé-bibliotheek van Kenneth Gongalves. Bovendien heeft de Amerikaan se ambassade in Paramaribo de bibliotheek aan de hoofdstede lijke Gravenstraat, die reeds bij na is ingericht, enkele Ameri kaanse juridische tijdschriften toegezegd. Inventarisatie De Rijksuniversiteit Limburg heeft in nauw overleg met de UvA en de Surinaamse Anton de Kom-universiteit de inventari satie van de schenkingen voor haar rekening genomen, waar door de nieuwe bibliotheek door middel van een geautomati seerd systeem toegankelijk is. Studenten van de Surinaamse universiteit zullen, naast de ad vocaten, ook van de bibliotheek gebruik kunnen maken. De De Kom-bibliotheek was sinds 1982 niet meer aangevuld, waardoor het onderwijs ernstig werd be moeilijkt. De stichting wil het overigens niet bij de zending van boeken laten. In overleg met Su rinaamse betrokkenen - onder wie de gelijknamige Surinaamse zusterorganisatie. voormalig minister van justitie Jules Ajod- hia en parlementsvoorzitter/ad vocaat Jaggernath Lachmon - is afgesproken de samenwerking te verbreden. Zo zal de stichting bijstand verlenen bij de oplei ding en begeleiding van jonge advocaten en andere juristen. Ook worden post-academische cursussen gehouden. Nederlandse in Frankrijk vermoord UZERCHE (ANP) - In de bossen van de streek Correze in cen traal Frankrijk zijn maandag de stoffelijke overschotten ge vonden van een Nederlandse vrouw en haar Britse echtge noot. Beide lichamen waren aan de voeten gevonden en ver toonden sporen van wurging. De vrouw, de 30-jarige Bemadet- te Kleijne, en de 47-jarige Leslie Charlton waren eigenaar van een woning in het dorpje Cres- sensac, zo'n 50 kilometer van de plaats waar hun lichamen door champignonplukkers werden gevonden. Volgens de politie zijn zij eerst vermoord en zijn de lichamen la ter vervoerd. De politie, die ver der nog meedeelde dat de twee waarschijnlijk permanent in Frankrijk woonden en in ieder geval geen toeristen waren, tast wat betreft motief en mogelijke daders nog volstrekt in het duis ter. GENEVE (RTR) - Naar schat ting 250 mensen zijn de afgelo pen dagen in de Oostafrikaanse staat Djibouti omgekomen bij botsingen tussen etnische groe pen. Dat meldt dinsdag een woordvoerster van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen (UNHCR). De gevechten begonnen acht da gen geleden in de stad Dire Da- wa in het noorden van Etiopië. Leden van de daar woonachtige Issas bevolkingsgroep, waartoe een meerderheid van de bevol king behoort, hesen in de stad de vlag van Djibouti in top. De Oromos, waartoe het meren deel van de inwoners van Dire Dawa behoort, trokken hierte gen ten strijde. Bij de gevechten die volgden liepen veertig men sen verwondingen op. De ge welddadigheden tussen de twee etnische groepen breidden zich daarna uit tot over de grens in Djibouti. In dit kleine staatje in de hoorn van Afrika werden gedurende enkele dagen van geweld 247 mensen gedood, zei de woord voerster. De UNHCR wilde de Oromos repatriëren uit Djibouti naar Etiopië, maar de gevechten belemmerden dit. nen" over vier Koninginnen Emma, Wilhelmina. Juliana en Beatrix, verscheen vorig jaar. bij de Boekerij in Amsterdam. Een ander boek over prins Claus, geschreven door journa liste Rian van Kuppenveld van het Utrechts Nieuwsblad, vee- schijnt wel. Het boek 'Claus, Prins der Nederlanden - Een man met een mening', ligt half augustus in de winkels. Woord voerder Dick Kok van uitgeverij Zomer Keuning in Ede: „Ik zou niet weten waarom wij deze publikatie zouden tegenhouden of uitstellen. Het is een nuchter verslag van wat prins Claus heeft gedaan". Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M, P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet, btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3