iillCïi QURAN Steun Gorbatsjov nog niet rond Bonden fluiten PvdA terug; massale actie voor de WAO Zanger Heintje is videopiraat Voetenwerk Kans doorbraak in Midden-Oosten kleintjes In Natal vijf leden van het ANC gedood Rijke industrielanden (G-7) verdeeld over rol van Westen Ploeg Jan Gisbers wil onderste steen boven Willem-Alexander op vakantie naar Italië Later zon Wolkenvelden, later perioden met zon. Matige ivind uit west tot noordwest, Later draaiend naar zuidwest. Mid- dagtemperatuur omstreeks 22 graden. 234e jaargang no. 166 Woensdag 17 juli 1991 (Van onze correspondenten LONDEN - De leiders van de grote westerse industrielanden blijven het oneens over de eco nomische en financiële hulp aan de Sovjetunie. Urenlang overleg op de top van de Groep van Zeven (G-7) in Londen leid de dinsdag niet tot een duide lijk standpunt over de mate waarin het westen de economi sche hervormingsplannen van Sovjetleider Gorbatsjov finan cieel wil steunen. De Sovjet-president kwam dins dagavond in de Britse hoofdstad aan voor zijn ontmoeting met de staatshoofden en regeringslei ders van G-7, vanmiddag op Lancaster House. Gorbatsjov komt daar niet om geld bedelen, zo verzekerden woordvoerders in Moskou voor zijn vertrek. Hij komt in Londen vooral zijn her vormingsplannen uitleggen en met de G-7-leiders discussiëren, aldus woordvoerder Tsjoerkin. Binnen de Groep van Zeven be staat verdeeldheid over de rol die het westen kan spelen. Frankrijk, Duitsland en Italië willen Gorbatsjov ruimhartig steunen, terwijl vooral de Ver enigde Staten, Japan en Groot- Brittannië zich afhoudend op stellen. Een lunchdebat tussen de leiders van de G-7, onder wie namens de EG premier Lubbers, leverde dinsdag geen duidelijke toezeggingen op. Gorbatsjov krijgt vandaag van de westerse leiders wel een steunplan voorgelegd, dat ech ter voornamelijk bestaat uit technische hulp en maatregelen die ervoor moeten zorgen dat de Sovjeteconomie wordt geïnte greerd in de vrije wereldecono- RLTSSEL (ANP) - Het voorma- j ;e kindersterretje en destijds 1KI looi van velen, Hendrik Si- ions ('Heintje'), heeft dinsdag J België een voorwaardelijke ij evangenisstraf van drie maan- d'j len en een geldboete van ruim i500 gulden opgelopen. De ;chtbank van Eupen bevond schuldig aan videopirate- nj, ,De 35-jarige Heintje, die vooral vermaardheid verwierf met de vertolking van Duitse levens liedjes verhuurde illegaal geko- lieerde videocassettes. In zijn ideotheek in het aan Eupen JURBAN (RTR) - In de Zuid- ifrikaanse provincie Natal zijn vijf leden van het Afrikaanse Nationaal Congres (ANC) ge dood. Jen hoge politieofficier en ge- echtelijke experts zijn vertrok- :n naai- de plaats van de moor den in het district Ndaleni ten li vesten van de stad Durban. Het [ebied is al langer het strijdto- 1 ïeel van botsingen tussen aan- 'j langers van het ANC en de riva- Raul Alcala aait dinsdag zijn kopman Erik Breukink over de bol, nadat het besluit is gevallen het restant van de PDM-ploeg uit de Tour terug te trekken (foto Pascal Pavani/AFP) QUIMPER - De leiding van PDM gaat een diepgaand on derzoek instellen naar de ramp in de Ronde van Frankrijk. Onder leiding van manager Manfred Krik- ke wordt het mislukte Fran se avontuur gerecon strueerd. Krikke eist een duidelijk antwoord op de schuldvraag. Gisteren gingen de nog res terende renners van ploeg leider Jan Gisbers (Breu kink, Alcala, Boden, Kelly en Van Aert) niet meer van start, omdat ze nog steeds kampten met de gevolgen van (vrijwel zeker) een voed selvergiftiging. De renners waren nog zo ziek en ver zwakt, dat verder rijden in de Tour de France een groot gevaar voor hun gezondheid zou zijn geweest. Op Martin Early en Raul Al cala na, wordt alle Tourren ners in het Sint Joseph Zie kenhuis in Eindhoven woensdag (vandaag) bloed afgenomen. De Ier en de Me xicaan ondergaan op dezelf de dag tests in respectieve lijk Manchester en Zurich. Nico Verhoeven en Falk Bo den werden maandagavond al aan een proef onderwor pen. De Nederlander in Den Bosch,-waar het bloedonder zoek onder leiding van toxi coloog Bouter wees op een besmetting door een onbe kende bacterie die in het voedsel moet hebben geze ten. (Zie ook pagina 15) mie. Zo wordt de Sovjetunie toe gelaten als waarnemer bij Inter nationale Monetaire Fonds en de Wereldbank en zullen samen- werkingsprojekten worden ge start op het gebied van de om vorming van de defensie-indus trie, op energiegebied en voor de verbetering van het distributie systeem. Op geldelijke steun hoeft Gor batsjov niet te rekenen. Wel slui ten de G-7-leiders die voor de toekomst niet uit. Nieuw plan Gorbatsjov heeft eind vorige week in een brief van 23 pagina's met diverse bijlagen zijn hervor mingsvoorstellen op tafel ge legd. Die zijn echter met veel scepsis ontvangen. Men vindt de voorstellen niet ver genoeg gaan en te vaag. Gorbatsjov is dins dag echter in Londen aangeko men met bijgestelde plannen op zak. zo is in Moskou gezegd. De Sovjets zijn geïrriteerd dooi de snelle kritiek op de plannen. Woordvoerder Tsjoerkin zei grenzende Kelmis trof de politie onlangs duizend vervalste vi deocassettes aan. De politie kwam in actie nadat de stichting Belgian Anti-Piracy Foundation een klacht tegen de voormalige zanger had inge diend. Die Foundation heeft in middels een schadevergoeding- van zo'n 300 gulden per verval ste cassette geëist. Over een eventuele schadevergoeding zal de rechtbank zich later uitspre ken. De advocaat van Heintje heeft al laten weten tegen het vonnis in beroep te zullen gaan. liserende Inkatha Vrijheidspar- tij. Volgens ooggetuigen doorzoch ten twee mannen in legerunifor men zondagavond in het woon oord huizen, kort voordat de vijl mannen werden gedood. Het aantal doden als gevolg van politiek geweld komt met de jon- ste moorden deze maand op veertig. Het afgelopen jaar zijn ten minste 2.000 zwarten gedood bij gevechten in zwarte woon oorden. dinsdag in Moskou dat Gorbats jov ook niet naar Londen is ge gaan met een onwrikbaar plan. waaraan niets meer te verande ren valt. Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker zei in Londen dat van het ge sprek met Gorbatsjov geen gro te beslissingen verwacht moe ten worden. De G-7 wil hem hel pen bij zijn plannen om van de Sovjetunie een veel-partijende- mocratie en een markteconomie te maken, zei hij. Maar deze ont moeting is pas een eerste stap op weg naar een nieuwe toekomst. Volgens Baker zal Gorbatsjov niet met lege handen naar huis gaan. maar dat betekent niet dat hij met contanten weggaat. „Daar vraagt hij ook niet om", zei Baker. Volgens de Amerika nen is de technische steun die nu wordt geboden al hulp genoeg. Maar Baker zei ook dat de plan nen van Gorbatsjov niet vol doen aan wat de Amerikanen willen. Het handhaven van de collectieve landbouw voor Sov jetboeren die dat willen „is niet de beste basis om te komen tot een markteconomie", aldus Ba ker. Dat geldt ook voor het in stand houden van andere over blijfselen van de commando economie. In zijn brief schrijft Gorbatsjov naai- een 'gemengde economie' te willen. Dat gaat verschillende G-7-leiders niet ver genoeg. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 NIJMEGEN (GPD) - Een Zwitserse militair verzorgt in Eist een beblaarde collega, terwijl andere deelnemers aan de Vierdaagse van Nijmgen de voeten in de ruststand houden. De eerste dag van het evenement verliep on danks de massale deelname soepel. Marsleider Chr Bos zei dat de organisatie de dag met zorg tegemoet had gezien. „Niemand kon zich tevoren voorstellen wat het is om bij na 40.000 mensen binnen kort tijdsbestek op pad te sturen". De 75ste Vierdaagse kende dinsdag 816 uitval lers. Dat betekent dat vanmorgen 38.126 lo pers kunnen starten. Vandaag is de dag van de waarheid. De organisatie denkt dat circa 1200 deelnemers de eindstreep niet halen. „Wie ge zond van lijf en leden is, maar te weinig heeft getraind, loopt de eerste dag nog wel uit, maar krijgt door stijve spieren op de tweede de re kening gepresenteerd", aldus Bos. Het het percentage uitvallers wordt niet extra beïn vloed door het weer. Evenals gisteren is het vandaag prachtig wandelweer. De marslei der: „Onmiskenbaar een jubileumgeschenk van boven" (foto Koen SuyklANP) Greenpeace zendt schip naar Golf WASHINGTON (IPS) - De milieuorganisatie Greenpeace stuurt deze week een schip naar het Golfgebied om onderzoek te doen naar de milieugevolgen van de Golfoorlog. De meeste schade is toegebracht door weg gelekte olie en brandende olie bronnen. Greenpeace bekijkt de aantasting van koralen, flora, zeegrasbedden, zoutpannen en slikken. DEN HAAG (GPD) - Het voor stel van PvdA-fractieleider Wöltgens om de wijzigingen in de WAO alleen te laten gelden voor nieuwe gevallen, slaat bij de vakbeweging absoluut niet aan. Woltgens hoeft niet te reke nen op steun van de vakbewe ging. Met omvangrijke stakingen in bedrijven en overheidsorganen, massale demonstratieve op tochten en bijeenkomsten op straat, zullen vakbeweging en organisaties van gehandicapten en arbeidsongeschikten vanaf eind volgende maand hun be zwaren kracht bij zetten. Na de extra verbondsraadsver gadering bij het CNV besloot gis teren ook een buitengewone ver gadering van de Federatieraad van de grootste vakcentrale, de FNV, tot zeer harde acties. Een speciale werkgroep moet die voorbereiden: op 12 augustus zal de Federatieraad besluiten wel ke wegen precies zullen worden gevolgd. FNV en CNV zullen daarbij nauw samenwerken en verwachten daarbij ook de der de vakcentrale, de MHP, en di verse organisaties van gehandi capten en arbeidsongeschikten. Dat Wöltgens de ingrepen in de WAO wil beperken tot de nieuwe gevallen, doet volgens de bon den niets af aan het verwerpelij ke karakter van de voorstellen. Voor de huidige wao'ers mag het een opluchting betekenen, maar wat blijft is voor elke werknemer de dreiging dat als het mis met hem of haar mocht gaan, het ein de niet op 70 procent van het laatste loon ligt maar op 70 pro cent van het wettelijk mini mumloon, zo vinden de vakbon den. Stakingen De acties zullen een voorlopig hoogtepunt krijgen rond Prins jesdag en daarna nog eens tegen de tijd dat de Tweede Kamer de Miljoenennota zal behandelen. Daarmee is de kous niet af. De ambtenarenbond AbvaKabo kondigde al estafettestakingen aan die lang kunnen door duren; in de Gehandicaptenraad is gis teren ook al afgesproken dat de acties zö nodig lang zullen voort duren. In de bedrijven en bedrijfstak ken zaMiard worden onderhan deld om in cao's de gevolgen van de kabinetsplannen voor Ziekte wet en wao te niet te doen. De Industrie- en Voedingsbond CNV vreest dat bij de onderham delingen in feite weer bij nul moet worden begonnen. „Er zal weer moeten worden onderhan deld over de uitkering tijdens de eerste ziektedag en de aanvul lingen op de ziektewet- en wao- uitkeringen. Aangezien de maatregelen ook consequenties hebben voor de werkgevers, zal het realiseren van deze zaken ge volgen hebben voor de loon ruimte". De bond voorziet dat de leden er de voorkeur aan zullen geven dit Oudste dorp Op het Janskamperveld aan de rand van Geleen hebben studen- ten het oudste boerendorp van Nederland blootgelegd. Het gaat onder meer om de platte gronden van ruim 30 houten hui zen. die daar rond 5000 jaar voor Christus O loerden neergezet. O Beklad Graffiti-artiesten hebben de bo venste verdieping van het in aanbouw zijnde ZLM-kantoor in Goes beklad. Om dit 'hoogstand je' te bewerkstelligen werd de brandtrap beklommen, waarna de daders zich uitleef den op de geëmailleer- de glazen wand. I \J Stortplaats De illegale stortplaats langs het kanaal Gent-Terneuzen bij Zei- zate loordt opgeruimd. Regelma tig worden vaten met olicpro- dukten op de kade achtergela ten door passerende schippers. In de toekomst kunnen vervuilers op een fikse bekeuring rekenen. Middelburg Middelburg speelt volgende loeek woensdagavond op eigen veld tegen Ajax. De Roosendaal- se succestrainer Kees Vermunt is al bezig zijn nieuwe team voor te bereiden op deze jubileum- wedstrijd tegen de eredivisie- ploeg. Gisteravond be gon Middelburg reeds (T met de training. I w (Van onze correspondenten) LONDEN - Syrië is wellicht be reid om rechtstreeks met Israël over vrede te onderhandelen, zo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker dinsdag gezegd. Daarmee zou een jarenlange impasse in het Midden-Oosten doorbroken kunnen worden. Minister Baker onthulde in Lon den dat de Amerikanen een „po sitieve brief' van de Syrische president Assad hadden ontvan gen. Deze brief „opent de moge lijkheid van directe bilaterale betrekkingen tussen Israël en sommige van zijn buurlanden", zo verklaarde Baker. Tot dusverre hebben de Arabi sche landen geweigerd het voor beeld van Egypte te volgen dat in 1976 een bilateraal vredesak koord met de joodse staat sloot. In plaats daarvan wilden zij een internationale vredesconferen tie. Israël is daar echter tegen, omdat het land op zo'n conferen tie in de minderheid zou verke ren. Baker deed zijn uitlatingen op de tweede dag van de topconfe rentie van de 'Groep van Zeven' (G-7) in Londen. Onmiddellijk na deze top zal de Amerikaanse minister naar het Midden-Oos ten afreizen voor een nieuwe be middelingspoging. De leiders van de zeven rijkste industrielanden gaven Baker dinsdag een oproep mee die ge richt is aan Israël en zijn Arabi sche buurlanden. Israël zou de bouw van nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever moe ten staken, zeiden de wereldlei ders in hun 'politieke verkla ring'. De Arabische wereld zou haar boycot van de joodse staat moeten opheffen. Volgens de wereldleiders kun nen deze „vertrouwenwekkende maatregelen" de weg bereiden voor permanente vrede. Israël zou bereid moeten zijn grondge bied op te geven in ruil voor vre de, aldus de G-7. De westerse industrielanden be- sloten voorts hun economische sancties tegen Irak te handha ven. Pas als alle resoluties van de Veiligheidsraad van de VN zijn uitgevoerd en het Iraakse volk en zijn buren niet meer bang hoeven te zijn voor intimi datie of aanvallen, kan over op heffing van de economische strafmaatregelen worden ge sproken. Een van de resoluties vraagt om vernietiging van alle wapens en fabrieken voor nu cleaire, biologische en chemi sche oorlogvoering. (Zie ook pagina 3) soort verworvenheden te hand haven. ..Dat gaat ten koste van afspraken over ouderschapsver lof, milieu, scholing, werkgele genheid enzovoort. Hoewel de tekst van het kabinet op dit punt onduidelijk is, is de alter natieve uitleg - namelijk dat het kabinet domweg cao-afspra ken verbiedt om op de ziekte wet- en de wao-uitkering aanvul lingen te geven helemaal van de zotte". De VVD heeft steun toegzegd aan de plannen van de PvdA- fractie om de uitkering van alle mensen die al een wao-uitkering hebben, dus ook arbeidsonge schikten jonger dan 50 jaar, niet aan te tasten. De liberalen heb ben daartoe gisteren enkele voorstellen op tafel gelegd die zij al bij de behandeling van Tus senbalans hadden gepresen teerd. De grootste oppositiepartij wil alleen de nieuwe wao'ers treffen door een nieuw systeem van uit kering. DEN MAAG (ANP) - Kroon prins Willem-Alexander is dinsdag naar het vakantie verblijf van de koninklijke familie in Italië vertrokken. Hij sluit zich daar aan bij zijn moeder, koningin Bea trix en haar twee andere zoons. De kroonprins bleef tot dus verre in Nederland om zijn zieke vader prins Claus te kunnen blijven bezoeken. Koningin Beatrix bracht het afgelopen weekeinde nog met prins Claus door op Huis Ten Bosch. Voor Willem Alexander moest dinsdagmorgen vroeg hals-over-kop een militair F-27 transportvliegtuig uit gerust met stoelen uit het Britse Newcastle worden overgevlogen. Het toestel was daar op een missie met journalisten die Nederland se luchtmachteenheden be zochten. De luchtmacht neemt deze week met eenhe den van de luchtverdediging deel aan de oefening Mallet Blow. Nadat het toestel op de vliegbasis Soesterberg was afgeleverd maakte de F-27 bemanning direct rechtsom keert met een wat minder comfortabele F-27 'troops- hipper' zonder stoelen, maar met zit-hangmatten ter weerszijden van het gang pad, om alsnog de groep journalisten op te halen. Het is niet bekend hoelang de kroonprins in Italië blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1