PvdA zet rem op WAO-plan Gorbatsjov vraagt van het westen honderd miljard A _JSw Sjorders houden verrassingsacties in Rotterdam Ook Breukink wellicht naar huis Mafia grootste NV in Italiaanse economie Wöltgens eist bescherming huidige groep arbeidsongeschikten Gesprek met president VOORAL UW WATERWERK 11 Mijnbouwakkoord tussen Zuid-Afrika en Sovjetunie 234e jaargang no. 165 Dinsdag 16 juli 1991 Wisselvallig Veel beioolking en vooral later af en toe regen. Maximum temperatuur rond 20 graden. Meest matige westen- DEN HAAG (GPD) - De PvdA- jractie in de Tweede kamer te vindt dat huidige groep wao-ers buiten schot moet blijven bij de maatregelen die het kabinet wil nemen om de arbeidsonge schiktheid te verminderen. Voorzitter Thijs Wöltgens van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer legt die harde eis van- op tafel in een interview met deze krant. Hij rommelt daarmee krachtig aan het pak ket maatregelen waar de minis- lers van CDA en PvdA het dit weekeinde over eens werden. Het CDA weigerde gisteravond reageren op de uitlatingen van Wöltgens: „Wij zijn bereid dit pakket samen te verdedi gen", verklaarde de CDA-woord- yoerder kortaf. Voorzichtige be rekeningen die zijn gemaakt in kringen rond het kabinet wijzen uit dat Wöltgens een gat schiet in het pakket van één miljard gulden tot 1994. De PvdA'er zelf gelooft overigens dat zijn wijzi gingen nauwelijks geld kosten. Boze partijleden B|j de PvdA-fractie kwamen maandag "enkele tientallen" te lefoontjes binnen van partijle den die boos of bezorgd waren over de kabinetsplannen met de wao. „Het viel nog mee. De tele foon stond niet roodgloeiend", aldus een woordvoerder. In het interview maakt de frac tievoorzitter van de sqpiaal-de mocraten ook duidelijk dat zijn partij er niet mee kan leven wan neer dit najaar de koppeling tus sen lonen en uitkeringen wordt losgelaten. Premier Lubbers zei dit weekeinde dat dat bijna on vermijdelijk is geworden. De vakbeweging heeft al aangekon digd dat haar furieus verzet te gen ingrepen in de wao zal uit groeien tot een 'oorlog' met het kabinet als ook de koppeling sneuvelt. Wöltgens wil dat het kabinet zo snel mogelijk duidelijk maakt dat de huidige wao-ers niet te lij den zullen hebben onder de plannen van het kabinet. Het kabinet besliste dit weekeinde echter anders: voor de huidige wao-ers jonger dan 50 jaar komt er een overgangsregeling, waar na de uitkering afhankelijk wordt van hun leeftijd. Inkomensverlies Het CNV heeft berekend dat tus sen de 300.000 en 400.000 mensen met een wao-uitkering binnen een tijdsbestek van vier jaar te rugzakken naar het absolute mi nimum als de plannen van het kabinet doorgaan. Een groot aantal mensen kan dat honder den guldens in de maand of zelfs een halvering van hun inkomen kosten. De voorzitters van alle CNV-bonden kwamen maandag over de zaak in een extra verga dering bijeen. Bij de grootste vakcentrale, de FNV, vergaderen de voorzitters van de aangesloten bonden van daag. Evenals het CNV zal de ook FNV een werkgroep oprich ten die in het najaar te houden acties moet voorbereiden. Het protest zowel op straat als in bedrijven - zal geruime tijd aanhouden en eind september, begin oktober zijn hoogtepunt hebben. De bonden gaan er samen met organisaties van gehandicapten en arbeidsongeschikten voluit tegen aan. CNV-voorzitter Hof stede zei maandag dat de CNV- Toch gesprek havenwerkgevers ROTTERDAM (GPD) - De Ver- voersbond FNV wil de onder handelingen met de haven werkgevers voor een sjor-cao vandaag toch heropenen, on danks het feit dat de werkge vers vasthouden aan de afspra ken met de Vervoersbond CNV. De sjorders voeren vanmorgen verrassingsacties door de hele stad om hun eis voor „funda mentele verbeteringen" kracht bij te zetten. „We gaan maar eens praten om te kijken wat aansluiting bij het akkoord met het CNV bete kent", aldus woordvoerster J. Mooren van de Vervoersbond FNV. „Onze onderhandelaars krijgen een open en breed man daat mee. We willen niet bij voorbaat een gesprekspoging af wijzen", zo zegt zij, in reactie op de eerdere uitnodiging van de werkgevers om binnen het raamwerk van het CNV-akkoord te komen praten. Als de Vervoersbond FNV de cao van de SVZ met de Vervoers bond CNV voor de sjorders toch niet ondertekent, wordt het voor de stakende sjorders „slikken of stikken", zo hebben de werkge vers in het vooruitzicht gesteld. De directies van de sjorbedrij- LONDEN - Premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek maandag in Londen in gesprek met de Amerikaanse president Bush. Het gesprek vond plaats in het kader van de topconferentie van de zeven grootste in dustrielanden (G-7). Lubbers is in Londen als voorzitter van de Europese Gemeenschap (foto Mike SergentlAFP) bonden zijn 'oorlogsverklaring' van het weekeinde voor de volle 100 procent hadden onderschre ven. „Het gaat immers om een regelrechte moord op de WAO". Grimmig Welke vorm de protestacties zul len krijgen, wordt in de komende weken besproken in overleg tus sen de vakbeweging en een breed scala van organisaties die de belangen van arbeidsonge schikten en in het algemeen van gehandicapten behartigen. De spanning is overal te snijden; de sfeer doet grimmig aan. Bij vakbonden en bij organisa ties als de Gehandicaptenraad (overkoepelende organisatie van bonden en verenigingen van gehandicapten) stond de tele foon gisteren nauwelijks stil. „Veel mensen belden die het niet meer zagen zitten", aldus woord voerder Erik van Uden. „Velen zeiden er niet meer van te kun nen slapen en de dokter te heb ben moeten vragen om een kal meringspilletje". De Algemene Centrale van Overheidspersoneel ACOP heeft de samenwerking met de overheidswerkgevers opge schort bij de terugdringing van ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid. De ACOP (verzame ling van bij de FNV aangesloten ambtenaren-, onderwijs- en poli tiebonden) vreest ondertussen dat de overheid een voorbeeld functie zal willen vervullen, bij voor beeld bij elk ziektegeval het afruilen van een ziektedag tegen een vakantiedag. (Zie ook pagina 4) ven zullen de stakers dan per soonlijk vragen of zij onder deze cao willen vallen. Zij krijgen acht dagen de tijd om daarover na te denken. Werkgeversonderhandelaar P.M. van der Sluis van de SVZ: „Degenen die weigeren, krijgen volgens hun oude arbeidsvoor waarden betaald. Dat is 20 pro cent minder. Ik moet eerlijk ge zegd de eerste werknemer nog tegenkomen, die zo'n keuze maakt". De Vervoersbond FNV over woog gisteren nog om voor de le den van de Vervoersbond FNV bij de sjordersbedrijven de hui dige, slechter betalende cao te handhaven, om voor hen toch nog 'houvast' te hebben. De sjor dersbedrijven waren aangeslo ten bij de zogenoemde Sito-be- drijven. Maar die cao is per 1 maart opgezegd, omdat de on derhandelingen van start gin gen voor een cao op 'havenni veau', zoals die nu met de Ver voersbond CNV is overeengeko men. De Vervoersbond FNV zou de bedrijven moeten verzoeken om die oude cao te prolongeren. Van der Sluis zei gisteren niet te weten of dat juridisch zo maar kon. Een zieke Jean-Paul van Poppel (links) probeerde zich gisteren in het peloton te handhaven. Hij houdt het zadel van de Belg Rik van Slijcke vast. Maar korte tijd later moest de Nederlander met koorts de Tour verlaten foto Edf Oudenaarden) QUIMPER (GPD) De kans is groot dat de PDM-ploeg met daarin favoriet Erik Breukink vandaag de Tour de France ver laat. De formatie van Jan Gisbers kwam gisteren door wat een griepvirus wordt genoemd met slechts vijf renners in Quimper aan: Kelly, Alcala, Van Aert, Breukink en Boden. De toestand van met name Boden, die ver buiten de tijdslimiet arriveerde, verslechterde daarna. Hij moest met hart- en nierklachten in een plaatselijk ziekenhuis worden opgenomen. Bij de anderen liep de koorts opnieuw op. Erik Breukink meldde zijn ouders via de telefoon dat hij niet van start zou gaan als zijn toestand niet verbeterde. Ploegarts Wim Sanders zei gisteravond: „Het is niet verant woord om renners die koorts hebben, opnieuw op de fiets te zet ten. De sportieve belangen in een Tour de France zijn groot, maar voor mij wegen de medische aspecten zwaarder. Heeft het wel zin om met één renner verder te gaan?", doelde hij op Alcala, de eni ge coureur die er nog redelijk aan toe was. „Het zit er dik in dat we vandaag niet starten. Ik zie het nu in elk geval somber in". Nico Verhoeven en Uwe Raab gingen gisteren als gevolg van het mysterieuze virus niet eens van start. Martin Earley en Jean- Paul van Poppel gaven later tijdens de rit tussen Rennes en Quimper (gewonnen door Phil Anderson) op. Alle renners van PDM klaagden gisteren in Bretagne over hoofd pijn en stijve spieren. De meesten hadden ook koorts. De begelei ding, op een enkeling na niet besmet met het virus, tast in het duister over de oorzaak van de griepexplosie. (Van onze correspondenten) LONDEN Sovjet-president Gorbatsjov vraagt van het wes ten 40 tot 50 miljard dollar (ongeveer honderd miljard gul den) voor zijn economische her vormingsplannen. Hij heeft die wens geuit in een 23 pagina's tellende brief aan de leiders van de zeven rijkste industrielan den (de zg. G-7) die in Londen bijeen zijn en vandaag zullen praten over westerse hulp aan de Sovjetunie. De zeven landen zijn de Verenig de Staten, Canada. Japan, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek en Ita lië. Aan de top neemt ook pre mier Lubbers deel als huidig voorzitter van de Europese Ge meenschap. Gorbatsjov zegt tien tot twaalf miljard dollar <f 20-25 miljard) nodig te hebben voor een fonds voor het omwisselbaar maken van de roebel en dertig tot veer tig miljard (f 60-80 miljard) voor het omvormen van de Sovjet-de fensie-industrie, waarvan bijna de helft in de komende driejaar. De Sovjetleider kondigt aan vierhonderd wapenfabrieken te willen ombouwen tot fabrieken voor civiele produkten. Gorbatsjov komt vandaag aan in Londen, waar hij morgen een gesprek met de leiders van de G-7 zal hebben. De meeste in dustrielanden staan echter aar zelend tegenover het steken van grote bedragen in Gorbatsjovs hervormingsplannen. „Maar als het westen Gorbatsjov met lege handen naar huis stuurt, dan zal dat zijn positie in gevaar- bren gen", zo waarschuwde Sovjet-vi- ce-premier Yevgeni Primakov maandag. Vooral Frankrijk en Duitsland willen Gorbatsjov helpen. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl zei maandag „dat het niet in het belang van het westen is de Sovjetunie in instabiliteit te laten wegglijden". De Britse mi nister van buitenlandse zaken Douglas Hurd zei dat „niemand Gorbatsjov ontmoedigd naar huis wil sturen, maar ook niet met een dikke chêque op zak". Bewapening Vooral de Amerikanen. Britten en Japanners stellen zich zeer te rughoudend op tegenover Gor batsjovs hulpverzoeken. Zij zijn niet overtuigd door de economi sche en politieke hervormings voorstellen die Gorbatsjov in zijn brief aan de G-7 heeft ge daan. Veel Amerikanen willen geen geld geven aan een land dat nog zoveel uitgeeft aan bewape ning. In zijn brief weerlegt Gorbatsjov die kritiek. Hij wijst erop dat de uitgaven voor wapens de laatste drie jaar al met bijna een derde zijn gedaald. Volgens een Sov jet-woordvoerder zal die vermin dering de komende jaren nog worden versneld. In zijn brief geeft Gorbatsjov een uitgebreid overzicht van zijn voorstellen die zijn hervormin gen gestalte moeten geven. Zo wil Gorbatsjov voor het einde van volgend jaar 80 procent van de detailhandel in de Sovjetunie geprivatiseerd hebben. „Wé hebben onze keuze ge maakt'. We staan voor een ge mengde economie van zowel staats- als privébedrijven. Door de staat geleide winkels, restau rants, levensmiddelenbedrijven en kleine ondernemingen zullen worden verkocht aan particulie ren, coöperaties, joint ventures en aan buitenlandse bedrijven", aldus Gorbatsjov. Hij zegt ook vreemd kapitaal te willen aantrekken. Buitenland se ondernemingen en handels banken moeten kunnen mee doen aan dit privatiseringspro gramma door het kopen van aandelen en bezittingen in de Sovjetunie. Westerse politici hebben tot nog toe niet erg enthousiast gerea geerd op de voorstellen van Gor batsjov. De kwestie van de wes terse hulp aan de zieltogende Sovjet-economie stond centraal op de eerste dag van de topcon ferentie, zo bevestigde de pre mier Lubbers. Lubbers toonde begrip voor de problemen die de Sovjets ondervinden. „In de Sovjetunie is onlangs pas de wet op het particuliere eigen dom gepasseerd", verklaarde Lubbers. „In de Sovjetunie is dat iets nieuws, terwijl het parti culiere eigendom voor Honga rije en Polen een oude zaak is". Lubbers wees er verder op dat de omvang van de Sovjetunie ieder hervormingsproces moeilijker maakt dan in andere Oosteuro- peselanden. (Zie ook pagina 4) Advertentie DUIJNHOUWER Vfeg Waterbouw Bv Goes 4460 AA Goes Tel. 01100. 16256 Joegoslavië Een groep Europese waarne mers vertrok maandag vanaf vliegbasis Valkenburg naar Joe goslavië om toe te zien op nale ving van het vorige week onder toezicht van de EG gesloten ak koord. De spanning in de Balkanstaat nam O maandag opnieuw toe. O Mosselen De mosselhandelaren zijn boos op een 'collega' uit Bruinisse die voor de afgesproken tijd (2 au gustus) zijn mosselen op de markt brengt. De Bruse-mosse- len zijn afkomstig van de hang- cultures die doorgaans beter groeien dan de op de bodem uitgezaaide Q mossel. Asielzoekers De directie van het asielzoeker centrum in Goes kan vandaag een brief venvachten waarin een aantal asielzoekers kritiek uit op de omstandigheden in het centrum. De grievenlijst is lang: slechte voeding, gebrekkig sani tair, strenge regels, te kleine recreatieruimte en smerige toiletten. VCV Zeeland De VCV Zeeland startte gisteren met frisse moed aan het nieuwe voetbalseizoen. Trainer Louis Verstraaten verklaarde de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien. „De ambitie straalt van de selectie A A Of'. Van onze correspondent) ROME - Terwijl de Italiaanse premier Andreotti in Londen als leider van een van 's werelds zeven economische grootmach ten meepraat over de interna tionale problemen, luidt in Ro me de noodklok: 'De mafia is veruit Italië's grootste 'NV'. Ze is geïnfiltreerd in elke tak van de economie en neemt 15 pro cent van het Bruto Nationaal Produkt voor haar rekening'. De onheilsboodschap komt van het overkoepelende orgaan van de Italiaanse Kamers van Koop handel. In een rapport berekent de 'Unioncamere' dat van elke zeven lire die in Italië wordt ver diend, één de vrucht is van cri minele activiteit. De georgani seerde misdaad heeft een jaar omzet van 196.000 miljard lire 294 miljard) meer dan de grootste industriële groepen Fiat en IRI tezamen. De mis daad levert 12 procent van het bruto nationaal product en zelfs 15 procent wanneer de drugs handel wordt meegerekend. De situatie is zo ernstig dat pre sident van de 'Unioncamere', Piero Bassetti, spreekt van het bestaan van een parallelle eco nomie: „De georganiseerde mis daad is onderhand in elk onder- Zwarte dag voor W. Duisenberg ROTTERDAM (GPD) - Voor dr W. F. Duisenberg, president van De Nederlandsche Bank, was het maandag een zwarte dag. Tenminste, zo zag hij het zelfbij de uitreiking van de miljoenste Eurocard, „Creditcards zijn de grootste concurrenten van mijn produkt, de bankbiljetten", zei hij. De kaart ging naar J. van der Kruit uit Rotterdam. Hg en zijn aanstaande bruid kregen als ex traatje ƒ5000, te besteden met de nieuwe kaart. deel van de economie geïnfil treerd en lijkt steeds moeilijker te bevechten". Bassetti pleit vooral voor de invoer van een ge computeriseerd 'register', een data-bank, waarin de handel en wandel van de bedrijven tot in details wordt opgeslagen. Controle Controle op de immense 'vuile' geldstroom is het doel van alle organisaties die zich bezighou den met de bestrijding van de 'fi nanciële criminaliteit'. Maar daarvoor is medewerking nodig van de banken en de talloze fi nancieringsinstituten. En daar zit hem de kneep: politici en bankiers verweren zich met man en macht tegen de afschaffing van het bankgeheim. Cao-beraad voor stukgoed is mislukt ROTTERDAM (ANP) - De on derhandelingen over een stuk- goed-cao voor de Rotterdamse haven zijn maandagavond mis lukt. De havenwerkgevers (SVZ) hebben een eindbod ge daan dat volstrekt onaanvaard baar is voor de Vervoersbond FNV. Volgens FNV-onderhandelaar Heilig wordt er vandaag mas saal gestaakt. „Als de werkge vers oorlog willen, dan komt die er ook." Volgens Heilig geven de werkgevers geen enkele ruimte tot onderhandelen. Ze handha ven in hun bod hun eerder gebo den loonsverbetering van 11 pro cent (inclusief prijscompensa tie) in een tweejarige cao. Verder zijn verbeteringen van immate riële zaken op langere termijn bespreekbaar. Heilig is woedend op de SVZ, „Dat bod hadden ze al dagen klaar liggen. We zijn ge woon in de maling genomen." PRETORIA (DPA) - Zuid-Afrika en de Sovjetunie hebben een als historisch bestempelde overeenkomst gesloten over samenwer king op het gebied van de mijnbouw. Dit heeft de Zuidafrikaanse radio maandag gemeld. Het gaat hoofdzakelijk om de uitwisseling van informatie in deze sector. Volgens de voorzitter van de Zuidafrikaanse mijnbouwka- mer, Naas Steenkamp, zijn nu de belangrijkste hindernissen wegge nomen om elkaar over technologie en techniek te informeren. Hij ondertekende het akkoord samen met de leider van de Industrie- en Handelskamer van de Sovjetunie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1