Lemond gaat de Tour winnen „Ik kan niet iedereen controleren" Mauro Ribeiro koning te rijk „Tijdrijden zal ik wel nooit leren" aai Van kilometer tot kilometer De zwakke momenten Tussentijden tijdrit Voorzichtig met Indurain RENNES (GPD) - Op de Franse feestdag bij uitstek. Ie quatorze juillct, kreeg de Tour een Brazi liaanse primeur. Daarvoor te kende Mauro Ribeiro, 26 jaar en afkomstig uit Curitiba, een plaats temidden van koffie plantages ten zuiden van Sao Paulo. De Zuidamerikaan, wiens roots overigens in Italië liggen, staat voortaan in de Tourboeken genoteerd als de eerste Braziliaanse etappewin naar. Vanzelfsprekend, was Ribeiro, knecht in de RMO-ploeg van Charly Mottet, de koning te rijk. „Ik ben trots voor mijn land en ik hoop dat ik met deze overwin ning het wielrennen zal stimule ren." Ribeiro was als kind een al een bijzonder Braziliaantje. Niet de (voet)bal, maar de (race)fiets interesseerde hem. „Ik spaarde posters van renners als Merckx. De Vlaeminck en Saronni en probeerde aan allerlei wielertijd- schriften te komen. Ooit droom de ik weg toen ik een foto uit de Tour zag met daarop Hinault. De Wolf en Bernaudeau. Ik zei toen tegen mijn grootmoeder: Ooit zal ik daar ook eens rijden." In 1986 begon die droom een beetje werkelijkheid te worden. Ribeiro trad dat jaar toe tot het Europese profwereldje. Hij de buteerde in de Ster van Bessè- ges. een van de traditionele voorbereidingskoersen op het nieuwe seizoen. Het was februari en bitterkoud. Ribeiro: „Dat zal ik nooit weer vergeten. Het was zo koud dat het water in de bi don bevroor. Nog nooit heb ik het zo verschrikkelijk koud ge had als toen." Vorig jaar boekte Ribeiro zijn eerste grote succes als professio nal. Met dank aan zijn kopman Charly Mottet. Samen waren zij in de laatste etappe van Parijs- Nice ontsnapt, waarna Mottet zijn ploeggenoot beloonde voor al zijn goede diensten en hem de zege aanbood. „Ja, die Mottet is een meneer." Met de jaren werkte Ribeiro zich op tot een degelijke beroepswiel renner. Mottet achtte hem dit seizoen zelfs goed genoeg voor een Tourstart. De eerste Brazi liaan in La Grande Bouclé is hij niet. In 1986 ging Ronan Ferra- ro, lid van een Portugese ploeg, hem voor. Ribeiro vertrok in Lyon boordevol ambities. „Ik wilde er echt iets van maken. De vorm is ook al de hele week zo goed, dat ik gewoon aanvoelde komen dat ik een of andere dag zou gaan winnen." Dat mocht dan zo zijn. toen gis teren de tien man sterke kop groep zich opmaakte voor het gevecht om negende hoofdprijs, leken er voor Ribeiro maar bit ter weinig kansen. Zeker met sprinters als Guido Bontempi en Laurent Jalabert in de buurt. Laatstgenoemde had bovendien nog eens de steun van twee ploegmakkers, Thierry Bour- guignon en Henri Abadie. Nor maal gesproken behoort dit een abc-tje te zijn, maar het trio van het na dit seizoen van de wieier- markt verdwijnende Toshiba faalde in alle standen. Ribeiro profiteerde dankbaar. Jalabert vond die numerieke overmacht maar vervelend: „Het was eer der een handicap dat we met drie man voorin reden dan een voordeel. Toen Ribeiro weg sprong op een paar honderd me ter van de streep, wachtte ieder een op ons. Jammer, want ik draai een heel regulair seizoen. Alleen jammer dat ik zo vaak tweede word." ALENCON (ANP) - Na de ver moeiende tijdrit stappen 194 renners op de Franse nationale feestdag in AlenQcon 's middags op de fiets voor de negende etap pe, die hen over 164 kilometer naar Rennes voert. Slechts één heuvel van betekenis, na 95 kilo meter. 8 km: le bonificatiesprint: 1. Abdoes- japarov 6.2. Museeuw 4.3. Jalabert 2. 63 km: aanval Mottet. Groep van ruim dertig renners sluit aan, onder wie Maassen, Vanderaerden en Breu- kink 68 km: Onder leiding van de Z-ploeg van Greg Lemond wordt de achter stand van 30 seconden snel onge daan gemaakt. 88 km Aanval Abadie. Neemt 1 mi nuut voorsprong. Konisjev in de ach tervolging. 95 km: Col de l'Etang Neuf (4e cat) 1 Abadie 5, 2. Konisjev 3.3. De Clercq 1 op 2.10 96 km: 2e bonificatiesprint: 1. Abadie 6, 2, Konisjev 4, 3. Cadenas 2. 100 km: Konisjev bij Abadie. later sluiten nog acht renners aan: Calca- terra, Jalabert, Bruyneel, Ribeiro, Lelli, Van Hooydonck, Bontempi en Bourgulgnon. 121 km: voorsprong koplopers 2.30 op peloton. 128 km: 3e bonificatiesprint: 1 Jala bert 6. 2 Lelli 4. 3. Abadie 2. 129 km: achtervolging peloton op gang. voorsprong loopt snel terug 155 km: voorsprong koplopers 1.30 min. Peloton houdt in 164 km: Ribeiro wint, Jalabert twee de, Konisjev derde. Peloton op 52 sec. Lemond behoudt gele trui. MAANDAG 15 JULI 1991 sport Door Dick Heuvelman) lENNES - Er zijn van die mo- nenlen dat je als sportman het fefst even onder de grond wilt ruipen. Begrijpelijk was het larom ook dat Erik Breukink [jaterdag in de namiddag geen jrek had om in Alencon de pers je woord te staan. goed en zo kwaad als dat gmg, schermde de ploegleiding (en wat dies meer zij) van PDM tiaar kopman af van een aan dringende horde naai- uitleg - hunkerende journalisten. In het incompartiment van een lu- leuze truck met oplegger, waar irmaliter het personeel huist de (Nederlandse) firma, die gelijks het reusachtige tv- lerm bij de finish van de Tour France opstelt, vond Breu- ik de gelegenheid weer bij zijn litieven te komen. Want de isieke man met de hamer, die altijd en overal op de loer ligt in het wielerpeloton, had hem op brute wijze te pakken gekregen. In het zicht van de haven ging de vaderlandse troef, nog wel op njn favoriete nummer, de indivi duele tijdrit, door een forse dreun de pottebak in. De gevol gen waren ernaar. Binnen de kortste keren werd het hem zwart in plaats van geel voor de ogen. Kon hij fluiten naar het be geerde maillot jaune, dat meer dan 63 kilometer op zijn maat leek gesneden, doch uiteindelijk voor Greg Lemond bleek ge knipt. Breukink kon, vooral in de laat ste twee kilometer, nauwelijks nog de pedalen rond krijgen en zag zijn zo imposant opgebouw de winstmarge op de Spanjaard Indurain en de Amerikaan Le mond als de spreekwoordelijke sneeuw voor de zon verdwijnen. Niets was er meer over van die machtige pedaaltred, waarmee hij bij alle timingspunten onder weg (na 31.5, 52 en 63.5 km) als eerste aantikte. Motor stopte „De motor stopte gewoon", wist Breukink niet beter, toen hij 's avonds in zijn hotel ten behoeve van een Brits tv-station de voor hem in mineur eindigende film nog eens terugdraaide. „Misschien heb ik teveel willen forceren. Als je op een gegeven moment hoort dat Lemond 30 seconden op je achter ligt, doe je er alles aan om dat zo te houden. Wellicht ben ik te diep gegaan. De laatste tien kilometer waren ook lastiger dan verwacht. Tot dat laatste klimmetje voelde ik ALENCON (GPD) - De zwakke momenten in de loopbaan van Erik Breukink nog eens op een rijtje: Tom- de France 1987 - daags na zijn ritzege in Pau een ver lies van 12.58 min. op Luz Ardiden. Tour de France 1988 - een ontluisterende beklimming van de Alpe d'Huez, op 16.55 min. van de winnaar. Giro d'Italia 1989 - verlies van 5.51 min. in laatste 10 km over de Campolöngo, verklaard met een tekort aan glucose. Tour de France 1989 - eerste Pyreneeënrit, naar Cauterets: 13.07 min; gevolgd door tweede Pyreneeënetappe naar Su- perbagnéres: 26.03. GP des Nations (90 km) 1989 - in de laatste 30 km moet hij 2.45 min en 'zekere' Landenprijs inleveren op eindwinnaar Thomas Wegmüller. me erg goed, toen was het zo maar over. Waar het aan ligt? Ik zou het niet weten." Ontnuchterend De cijfers mochten dan niet ver helderend zijn, ontnuchterend waren ze wel. Ter illustratie: Na 31.5 kilometer stonden LeMond en Indurain respectievelijk 17 en 5 seconden in de min bij Breu kink, op 52 kilometer was het verschil gegroeid naar 26 en 31 tellen en ook de doorkomsttij den op 63.5 kilometer waren nog in het voordeel van de Nederlan der (26 - 20). Vervolgens was het rap gedaan met de oranjepret en werden de rollen omgedraaid. Op de eindbalans bleek Breu kink een dikke minuut op zowel de Amerikaan (1.06) als de zege vierende Spanjaard (1.14) tekort te komen. Ook de Fransman Bernard dook nog 21 seconden onder de score van de PDM- troef. Een mysterieuze terugval die deed denken aan eerdere zwak ke dagen van de premier van het Nederlandse cyclisme. Zoals drie jaar geleden in de Ronde van Italië, waardoor hem de kans op een historische eindzege door de vingers glipte. En zoals hij ook in de Tour wel elk jaar is getroffen door een, wat de Fran sen noemen, 'jour sans', een off day. Vorig jaar verloor hij daardoor de Tour tijdens de Pyreneeën-rit naar Luz Ardiden. In tijdritten ontkomt hij evenmin aan diepe inzinkingen. Op identieke wijze als zaterdag in Alencon moest hij aan het eind van 1989 de pres tigieuze Grand Prix des Nations aan de Zwitser Wegmüller laten. Relativeren „Maar", probeerde Breukink te relativeren, „laten we nu ook niet weer al te dramatisch doen over deze nederlaag. Ik win wel veel als tijdrijder, maar ik ben natuurlijk niet onverslaanbaar. Ik ben meer geschrokken van de reacties dan van deze nederlaag. Men heeft mij op een te hoog voetstuk geplaatst waar het mijn kansen op de eindzege be treft. Zelf ben ik niet zo ontevre den. Ik ben altijd nog vierde ge worden en heb op de meeste con currenten tijd gewonnen. Alleen niet op Lemond en Indurain. Dat is jammer, maar zo slecht is het nu ook weer niet. En ik ga er maar vanuit dat ik mijn zwakke dag nu heb gehad. Misschien dat Lemond er ook nog eentje krijgt." Die gedachte wil er bij Jan Gis- bers niet in. Het eerste wat de Eindhovenaar deed, nadat-ie een tikje bedremmeld uit de ploegleidersauto was gestapt, was het gooien van de hand doek. „Ik denk dat Lemond nu de Tour heeft gewonnen. Wie gaat hem nu nog terugpakken en waar Hij heeft in de ronde nog nooit een zwak moment ge had en dat zie ik ook nu niet ko men. Erik had juist hier zijn voordeel moeten pakken. In de bergen zie ik geen mogelijkhe den voor hem. daar moetje reeël in zijn. LeMond blijft toch een klasse apart. Een tijdrit is door gaans een goede indicatie van wat er in iemands benen zit. Nee, normaal gesproken staat Erik er slecht op." Mogelijkheden Zelf is Breukink minder fatalis tisch. „Als ik het nu al zou moe ten opgeven, kan ik beter naar huis gaan. Ik zie best nog wel mogelijkheden. Ik verwacht dat Delgado, Bugno en Chiappucci gaan aanvallen en LeMond on der druk proberen te zetten. Wie weet kan ik daarvan dan profite ren." PDM neemt voorlopig in de wachtkamer plaats, zoals het de afgelopen week ook heeft ge daan. Gisbers: ..Het is niet aan ons Lemond te attaqueren. Dat moeten maar de renners doen die op grotere achterstand staan. Ik neem aan dat de Span jaarden, hen kennende, niet bij de pakken neer gaan zitten. Ook iemand als Bugno heeft teveel eergevoel om zich zo maar ge wonnen te geven en Chiappucci is gewoon gek, die gaat zeker wat doen. Breukink moet ge-- woon afwachten. Per slot van re kening komt er voor hem nog een lange tijdrit, waarin hij. als- ie super is, nog een aardige slag "kan slaan." Tijdrijden zal ik loei nooit leren. Het ligt me gewoon met. Ik ben er dagen mee bezig geweest. Vreselijk gespannen. Ik sliep er zelfs slecht van. I7i mijn achterhoofd spookte steeds maar die goede tijdrit iti Spa7ije over ee7i soortgelijk parkoers. Toe7i verloor ik 77iaar een mi nuut op Hiduraiti over 45 kilo- 77ieter, Maar zaterdag was het 73 kilometer eti klapte ik de laatste twi7itig kilo77ieter volledig in el kaar." ..Tot 50.55 kilometer gi/ig het uit- steke7id. Mooie ttisse7itijden. het zat er in dat ik ?naar een minuiLt of tweedrie op de besten zou verspele7i. Maar toen gebeierde het. Opeens is je kracht weg. je voelt het gewoon uit je benen glijden. Het was 7ne gewoon te lang. Als je achteraf alles gaat vergelijken, valt het nog mee. Al is de kloof met Lemond inmid dels wel groot, zeven minuten." ,.De Tour winnen kati ik nu wel vergeten al zijn de wonderen 7ia- tuurlijk de wereld nog niet uit. Er zullen er nog ivel een paar een tik krijgen. In 1989 eindigde ik in de latige tijdrit negentigste en werd toch nog zeve7ide iti het eindklasse77ient. Dus zo heel erg slecht is het zaterdag toch niet gegaan. Ik ben eigenlijk katis- loos maar dat biedt me mis schien kans dat ik 7iog ee7is 7nee kan glippen en een mooie etappe kan ivinnen. „Lemond was wel weer heel erg sterk maar hij ka7i in de eerste Pyreneeën-rit waarschijnlijk al de eerste aanval van Banesto verwachten. Die mannen gaan er volgens mij rnetee7i tegenaatx. Ze hebben een echte aatxvallers- ploeg 77iet Indurain, Delgado en Bernard. Ik iveet niet ofLe77iond dat kati weerstaan. Zijn helpers Steven Rooks tour 91 lijke7i 7ne wat ttiinder sterk dan vorig jaar. Daar koi/it ook 7iog bij dat Robert Millar geblesseerd ..Ik voelde me de dag na de tijd rit. 07ida7iks de klap die ik daar in kreeg, toch wel jveer goed. Nu voor wy de grootste spanning erafis. fcan ik weer vrijuit aan de slag. Slapenzal ik nu zeker beter doen dan eerder deze week. Voor een plek bij de beste tien voel ik 7ne beslist nog niet katis- loos. Ik zal erbij zijn als de Ba- 7iesto-ploeg gaat openen in de eerste bergetappe." ALENCON - De tussentijden van de eerste zes uit de tijdrit van za terdag van Argentan naar Alencon waren: 31,5 52 63,5 73 km 1. Indurain 41.40 1.10.05 1.23.57 1.35.44 2. LeMond 41.52 1.10.00 1.24.03 1.35.52 3. Bernard 42.22 1.10.31 1.24.35 1.36.37 4. Breukink 41.35 1.09.34 1.23.37 1.36.58 5. Bugno 42.32 1.11.14 1.25.17 1.37.15 6. Mauri 42.31 1.11.11 1.25.19 1.37.17 RENNES (ANP) - José-Miguel Echavarri speelt niet één troef uit, hij houdt er drie achter de hand. De ploegleider blijft voor zichtig omgaan met Miguel In durain, wil zijn bijna 27-jarige pupil - dinsdag is hij jarig - niet de zware last van het kopman schap opleggen. Echavarri gokt opnieuw. Vorig jaar mislukte het waagstuk toen zowel Delga do als Indurain naast de hoofd prijs grepen. Vooral omdat Echavarri het niet aandurfde Indurain uit te spelen. „We hebben nu met Bernard in de ploeg meer kansen. Ik ga niet de een na de andere renner inzet ten. Indurain kan zijn kans wa gen indien hij vindt dat het no dig is, maar voorzichtigheid blijft geboden", stippelt de baas van Banesto zijn strijdplan uit. Indurain, dit jaar tweede in de Vuelta achter Mauri, kan zich vinden in de visie van Echavarri. Hij zal nauwelijks tegensputte ren als hij straks als super knecht Delgado in de bergen moet steunen. „We hebben geen leider, maar één ploeg. We be vinden ons nu op mijn terrein, straks op dat van Delgado. Ik wil niets overhaasten en het leider schap opeisen." Indurain is sinds 1984 professio nal. Verleden jaar eindigde hij in de Tour als tiende. Sinds zijn de buut heeft hij inclusief de tijdrit in AlenQcon vierenveertig over winningen geboekt, waaronder twee keer de eindzege in Parijs- Nice en San Sebastian-San Se bastian. Hij behaalde zaterdag zijn derde dagsucces in de Ron de van Frankrijk. Zaterdag volgde hij de tijdrit van Breukink via de televisie. Gele-truidrager Greg Lemond verwacht aanvallen van Spaanse concurrenten Miguel Indurain „Ik wist dat hij zou instorten. Hij was veel te snel vertrokken. Le Mond was sneller dan ik had ver wacht." Erik Breukink is op weg naar Alencon. In de slotfase van de tijdrit kwam de moe gestreden Nederlan der nauwelijk nog vooruit (foto ANPl (Door Dick Heuvelmanl RENNES (GPD) - De hiërar chie in de Tour de France heeft voor een groot deel vorm ge kregen. Na de eerste serieuze proeve van bekwaamheid, de individuele tijdrit over 73 ki lometer van Argentan naar Alencon, heet Greg Lemond weer eens de te kloppen man. De Amerikaan, die zich slechts optimaal voor de Tour schijnt te kunnen oppeppen, is vol gens plan precies op tijd in vorm geraakt. Zijn tijdrit mocht er zijn en de beloning was de herovering van het geel, dat hij eerder al een uurtje in de ploegentijdrit, vorige week zondagmiddag rond Lyon. had gedragen na een geruchtma kende matinee-ontsnapping met onder andere Erik Breu kink. Zijn Nederlandse rivaal had hem in de tijdrit verbaasd. Le mond: „Ik voelde me heel goed en toch verloor ik terrein op hem. Toen dacht ik: Breukink gaat een fantastische tijd ma ken. Eenmaal over de streep verbaasde ik me weer, nu dat ik hem toch nog had geklopt. Hij zal wel te hard van stapel zijn gelopen." Vogelvrij Lemond is niet van plan het kleinood met hand en tand te verdedigen. Niet dat Lemond zich niet zeker voelt van zijn (winnende) zaak, maar hij be seft dat hij wel eens vogelvrij verklaard zou kunnen worden de komende dagen. Met name verwacht hij nogal wat vuur vanuit stellingen die door Spanjaarden en Italianen zijn betrokken. Lemond: „Het zal onmogelijk zijn iedereen te kunnen controleren. Dus zal ik niet als een dwaas overal ach teraan gaan jagen. Dat is zin loos. Het is nu zaak het koppie erbij te houden, je niet gek la ten maken. Maar pas op hè, ik voel me zelf in staat ook aan te vallen." Aan Delgado, opgeklommen naar plaats 12 in het klasse ment (op 4 minuten en 30 se conden) denkt Lemond zijn kwaaiste opponent te zullen hebben. 'Perico'. zoals de bij naam van Delgado luidt, ziet het zelf ook helemaal zitten. „Aan de tijdrit heb ik optimis tische gevoelens overgehou den. Als niet-specialist heb ik in de tijdrit maar twee minuten verloren. Lemond maakt op mij een goede indruk, maar het lijkt voor hem heel moeilijk om de koers de komende twee we ken onder controle te houden. Daar moeten we met onze ploeg gebruik van zien te ma ken.. We hebben, met Indurain en Bernard, drie interessante mogelijkheden. Ik verwacht nog wel het een en ander." Veel minder dan de Spanjaar den, die Vuelta-winnaar Mel- chor Mauri Prat naar de sub top zagen oprukken, verging het de Italiaanse elite. Campio- nissimo Bugno had vooraf te kennen gegeven dat hij teleur gesteld zou zijn als hij meer dan een minuut in de tijdrit zou ver liezen. Het werd een halfje meer. Veel beroerder was Chiappucci er aan toe. Hij kreeg ruim vier minuten (4.04) aan zijn broek. Desondanks wanen beide Azzurri zich nog niet verloren. Bugno: „Waarom Als Delgado nog wel tot de favorieten wordt ge rekend. terwijl hij in het klasse ment toch achter mij staat, heb ik zeker ook nog kansen. Na tuurlijk, de tijdrit viel een beetje tegen, maar de. Tour duurt nog lang. Ik ga zeker nog wat proberen." Tot de gezakten van het eerste tentamen behoorde ook Lau rent Fignon. De Fransman schoot meer dan drie en een halve minuut (3.39) tekort op Indurain en het lijkt nu defini tief uitgesloten dat de Tour winnaar van van '83 en '84 ooit nog eens tot een derde triomf komt. De sleet, die er bij hem al enkele jaren opzit, remt hem te veel. Gele-truidrager Greg Lemond (midden) geflankeerd door Erik Breukink (links) en Claudio Chiappucci (foto EPA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9