Boeren vechten mestregeling aan Scoutinggroep Uzendijke heeft nieuw hoofdkwartier Eis 1,5 jaar voor verkrachtingen Kermispret in Vlissingen Renovatieplannen voor bejaardenhuis in Uzendijke streek Uitrijverbod volgens advocaten alleen voor bescherming lucht gemeente brouwershaven gemeente brouwershaven MAANDAG 15 JULI 1991 MIDDELBURG - De regeling die het uitrijden van dierlijke mest op onbebouwde grond aan voorschriften bindt ter bescher ming van de bodem, mist de wettelijke basis. De minister is verder gegaan dan zijn op dracht luidde: bescherming te gen bodemverontreiniging. De boeren die vrijdagmorgen in Middelburg voor rechter mr R. Fibbe werd verweten die rege ling te hebben overtreden, moe ten vrijgesproken worden. De regeling heeft niet de bescher ming van de bodem, maar die van de lucht tot doel. Dat was het pleidooi dat advoca ten D. Olie en J. de Meester vrij dag hielden voor de rechtbank in Middelburg. Officier van justi tie mr A. de Lange vond dat de raadsmannen de regeling te eng uitlegden. Volgens de advocaten besliste in juni een rechter tot ontslag van rechtsvervolging in een identieke zaak op basis van dezelfde redenering die zij aan droegen. De officier ging in die zaak in beroep tegen de uit spraak. Rechter Fibbe maakt zijn beslissing over twee weken bekend. De 37-jarige W.J. van E. uit Oud- Vossemeer had in augustus 1990 droge kippe- en schapemest op zijn land laten uitrijden. Door het droge weer kon hij echter niet voldoen aan de bepaling dat de mest binnen 24 uur na het uit rijden onder de grond moet zijn gewerkt, om verdampen van Kettingbotsing bij de rotonde in Zierikzee ZIERIKZEE - Bij een ketting botsing bij de rotonde in Zierik zee zijn zaterdagmiddag om streeks half. vier vier auto's zwaar beschadigd. Het verkeer op het baanvak De Val-rotonde is drie kwartier gestremd ge weest wegens de ravage. Het ongeval deed zich voor door dat J. uit Ouwerkerk volgens de politie niet tijdig stopte voor V. uit Nieuwerkerk, die bij de ro tonde stond te wachten totdat hij erop kon. V. botste op zijn voorligger S. uit Almkerk. B. uit Papendrecht tenslotte trapte eveneens te laat op zijn rem en botste op J. De auto van J. moest worden weggesleept en de ande re drie wagens liepen aanzienlij ke schade op. schadelijke stoffen als ammonia en daarmee luchtverontreini ging te voorkomen. Omdat scha pemest (nog) niet onder de rege ling valt, vroeg officier De Lange een boete van 1000 gulden voor het deel grond waarop kippe- mest was gebruikt. De Kruiniger A. E. M. C. van H, bestreed dat hij in augustus pluimveemest had gebruikt op zijn grond. Volgens Van H. be trof het rioolzuiveringsslib. De constering van de inspecteur van de AID zou vertroebeld zijn doordat op een deel van het land een tijdlang kippemest lag opge slagen. „Dan blijf je dat ruiken." Rechter Fibbe weerlegde die be wering met verklaringen van Van H.'s zoon die wel over pluim veemest sprak. Bovendien, vond officier De Lange, mag je van een AID-inspecteur een grondig on derlegde constatering verwach ten. Hij eiste de volledige boete voor het niet op tijd onderwer ken van de mest, ondanks het ar gument van het te droge weer dat Van H. aanvoerde. Of mr Fibbe die boetes van 1200 gul den toewijst, is over twee weken duidelijk. De 32-jarige A.A. D. uit Waarde gaf toe dat hij de varkensdrijf- mest op zijn land in augustus vo rig jaar niet op tijd had onderge werkt, wederom door het droge weer. Maar de aanklacht in de dagvaarding klopte toch niet, stelde D. Het land was namelijk niet onbebouwd. Hoewel hij had geprobeerd het zaadgras dat er groeide te doden met bestrij dingsmiddelen, was hij daarmee gestopt. Een deel van de teelt leefde nog en daarmee was het land bebouwd. Officier De Lan ge vond de verklaring niet steek houdend en eiste 1200 gulden boete. Wisselvalligheid Dezelfde eis kreeg C. M. van der W. (37) uit Colijnsplaat te horen. Hij verweerde zich door te stel len dat de regeling niet prak tisch was door de risico's die boeren lopen met de wisselval ligheid van het weer. „Ik ben gaan mesten toen er eindelijk re gen voorspeld was. Toen die re gen vervolgens uitbleef, kon ik de mest in die beton-harde droge grond niet onderwerken. Wij be talen geld voor mest uit gebie den waar er te veel van is. Wij worden gestraft voor de afname van het mestoverschot dat el ders in het land bestaat," stelde Van der W. MIDDELBURG - Officier van justitie mr J. C. F. van Gelder heeft tegen de 24-jarige Terneu- zenaar P. C. A. de V. 24 maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist voor twee verkrachtin gen en één poging daartoe. Bo vendien vroeg zij de rechtbank om De V. tijdens de proeftijd van het voorwaardelijk deel van de straf verplichte begelei ding door de De V. werd op 8 april gearresteerd en zit sinds dien in hechtenis. Volgens het psychiatrisch rapport kunnen zijn daden hem vrijwel volledig toegerekend worden. De V. ziet geen reden om zich onder be handeling te stellen* zoals wordt geadviseerd. Tegen cle 19-jarige S. C. A. Z. uit Breda eiste officier van justitie mr D. van der Bel wegens aan randing zes maanden waarvan de helft voorwaardelijk en toe zicht door de reclassering in de proeftijd. Raadsman mr E. G. M. Smit vond dat Z. een jaar na het ge beurde een heel ander mens is dan destijds, toen hij nog 'een volstrekt kind' zou zijn geweest op het gebied van relaties en sexualiteit. Hij pleitte ervoor om hem geen gevangenisstraf op te leggen, maar hem een cursus te laten volgen, die hem het juiste gedrag op dat gebied moet bij brengen. Daarnaast zou volgens mr Smit ook nog dienstverle ning kunnen worden opgelegd om Z. uit de gevangenis te hou den, daar de maand voorarrest al een ware beproeving voor zijn cliënt was geweest. BURGH-HAAMSTEDE Bridge Drieëntwintig pa ren hebben het in de tweede zo meravondbridgedrive in dorsp- huis De Schutse in Burgh- Haamstede tegen elkaar opge nomen. Het echtpaar Dings (groep blauw) kon zich met 65.42% het koningskoppel noe men. De uitslagen in groep blauw waren verder: 2 echtpaar Mes, 59.17. 3 mevr Groart en dhr Akerboom-57.92. 4 echtpaar Stokla-57.50. 5 mevr v d Werken en dhr v. Eek-57.50. 6 dames De Feijfer en v.d. Zande-55.00 7 da mes Henderson en Oflcnbach-44 58. 8 dames Hoogerheijde en v. d. Wek- ken-43.75. 9 dames Schot en Ver- kaart-42.92. 10 echtpaar Stouten- 40.42. Groep rood 1 echtpaar van Lint- 58.33. 2 heren Blonk sr en Karstens- 56.87. 3. heren Reijdon en Schubert- 56.25.4 dames Kort en Reijdon-54.37. 5 heren Schoemaker-53.64. 6 echt paar Lansdorp-51.87. 7 echtpaar Vis- ser-50.00. 8 mevr Fogg en dhr Bil- 43.75. 9 echtpaar Fransen-42.70. 10 dames Fokker en Poskott-41 87. De officier zag alleen heil in de cursus in het kader van de ver plichte reclasseringsbegeleiding na het uitzitten van de straf. Wat Z. had gedaan ging mr Van der Bel net 'een brug te ver' om met dienstverlening te bestraffen. De rechtbank doet in beide za ken 26 juli uitspraak. Autokrakers houden huis ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Brui- nisse (Hageweg/Molenweg), Re- nesse (Zeeanemoonweg) en Nieuw-Haamstede (Strandweg) in totaal elf auto's opengebro ken. Onbekenden hadden het gemunt op de geluidsappara tuur en namen en passant mee wat voor het grijpen lag. De ge zamenlijke schade bedraagt dui zenden guldens. Sieraden tijdens vakantie uit woning gestolen BRESKENS - Sieraden met een waarde van vierduizend gul den zijn de afgelopen week buit gemaakt bij een inbraak in een woning aan de Langeweg in Breskens. De bewoners, de fami lie A. B.. waren op vakantie. Men kwam de woning binnen door een ruit te vernielen. Plan Zierikzee ontheffingen stallen auto's in binnenstad ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee ziet zich genood zaakt een beperkt parkeeron- theffingensysteem in te voeren. Bedrijfsauto's die in het cen trum werkzaamheden moeten verrichten kunnen wat het col lege betreft rekenen op een ont heffing van het betaald parke ren of van parkeerverboden. De commissie algemene en be stuurlijke zaken vergadert mor gen, dinsdag, vanaf 17.30 uur over het voorstel van het college, waarin nadrukkelijk niet het be langhebbenden-parkeren is ge regeld. Over eventuele invoering van een vergunningen- of abon nementensysteem voor belang hebbenden wordt pas in de herfst beslist. De scouts begonnen onmiddellijk met de inrichting van het terrein bij het nieuwe hoofdkwartier {foto Caviïle Schelstraete) UZENDIJKE - De IJzendijk- se scoutingroep Sint Paulus nam zaterdagmiddag op feestelijke wijze het nieuwe hoofdkwartier in gebruik. De open dag viel vanwege de re gen letterlijk in het water, maar volgens voorzitter G. Calon was de gezelligheid, die binnen werd gezocht, er niet minder om. Huidige en oud leden van de scouting maak ten er een reünie van. Het nieuwe gebouw kon tot stand komen dank zij een subsidie van 30.000 gulden van de ge meente Oostburg en de zelf werkzaamheid van de leden. De officiële openingshande ling werd verricht door me vrouw E. Termont. Zij stelde voor een luttel bedrag de grond beschikbaar waarop het nieuwe gebouw werd neerge zet. Termont knipte een doek door waarna de naam van het honk werd onthuld: 'De Tronk'. Burgemeester J. Krui- ze stond stil bij de zelfwerk zaamheid van de verkenners, leiders, bestuur en vrijwilli gers. Sinds Pasen hielden zij zich vrijwel dagelijks bezig met de afwerking van het pre fab-gebouw aan de Koningin nestraat. Zo is de aanleg van de water leiding, de elektriciteit en rio lering in eigen beheer uitge voerd. Kruize achtte deze zelf werkzaamheid van groot be lang voor het voortbestaan van de scouting. Ook voorzitter Calon was vol lof over het bereikte resultaat. Er waren bloemen voor men sen die zich al jaren achter de schermen sterk maken voor de scouts. Voor A. van Opdorp, die 20 jaar actief is geweest in het bestuur was er een tinnen bord. Volgens Calon is met de nieu we huisvesting een droom in vervulling gegaan. Het vroege re onderkomen, een vakantie woning, werd niet alleen te klein, maar er ontbraken ook voorzieningen zoals water en toilet. Zaterdag kon iedereen met eigen ogen zien dat het nieuwe gebouw voldoet aan de eisen. Bij de opening werd ook een een boekje over de geschiede nis van de scoutinggroep ge presenteerd. Het vond gretig aftrek en bood veel stof voor het ophalen van herinnerin gen. UZENDIJKE - Het bejaarden huis Huize Emmaus in Uzendij ke is dringend aan renovatie toe. Daarnaast moet worden be keken of het mogelijk is te ko men tot de bouw van een twin tigtal aanleunwoningen. Bur gemeester en wethouders van Oostburg schrijven dat in een voorstel aan de gemeenteraad, die zich donderdag 18 juli over de materie buigt. Om de plannen verwezenlijkt te krijgen moet de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit ne men. Daarna zou kunnen wor den begonnen met de bouw van een twintigtal aanleunwonin gen. Planologisch gezien moe ten de woningen gebouwd wor den op gronden die de bestem ming 'woondoeleinden' hebben. Het plan voorziet er echter in dat ze worden gerealiseerd op het terrein van Huize Emmaus. Dit perceel heeft momenteel de be stemming 'openbare en bijzon dere doeleinden'. De bouw van de aanleunwoningen is hiermee dus in strijd. Naast deze planologische pro blemen speelt voor de gemeente Oostburg ook de problematiek van de voor de bouw vereiste contingenten. Op dit moment bestaat over het benodigde con tingent geen duidelijkheid. We gens de komende wijzigingen van de volkshuisvestingsrege- Hardrijders op de bon UZENDIJKE - Bij snelheids controles zijn de afgelopen da gen in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren veel automobilisten gever baliseerd. Zondag werd van 13.15 tot 14.15 uur gecontroleerd aan rijksweg 61 in Uzendijke. Van de 671 passanten kregen er 22 een bekeuring. Er geldt een maximum snelheid van 80 kilo meter per uur. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 132 kilo meter per uur. Zondag werd aan de Damstraat in Schoondijke gecontroleerd. Van half drie tot half vier pas seerden 598 voertuigen de con trole waarvan er 46 te snel reden. De maximumsnelheid bedraagt daar 50 kilometer per uur. Een van de overtreders reed 111 kilo meter per uur. lingen is daarover bovendien op korte termijn geen uitsluitsel verkrijgen. Toch acht het Oostburgse colle ge het gewenst zo spoedig moge lijk na het vrijkomen van hei contingent te beginnen met d( renovatie en bouw van de nieu we woningen. Het nemen var het voorbereidingsbesluit is dt eerste aanzet hiertoe. Eerdtt ging de commissie planologies! akkoord met het voorstel. We; plaatste men de kanttekenioi dat ook de bouw van aanleunw ningen bij bejaardenhuis Burght de nodige aandachj blijft krijgen. Veel publiek op open-tuindagen HULST - Enkele duizendeij tuinliefhebbers hebben het af] gelopen weekeinde een kijkje! genomen in vijftien tuinen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Belgisch Oost-Vlaanderen. De ze dagen waren een vervolg op de kijkdagen tijdens de pink. sterdagen waarbij vooral d( voorjaarsbloei de aandachl trok. Zes tuinen bleven voor het pu- bliek gesloten als gevolg van di hagelschade die de afgelopen week is aangericht. Veel kijkers gingen op pad om te kijken naai onbekende bloemen, planten et tuinvormen en om ideeën op ft doen voor hun eigen tuin. Grote trekpleisters waren hei Kaysershof in het Belgische Ste kene, het werk van de heer Celij in Kapellebrug en Maton in Hei kant. In het Kaysershof, eet siertuin in Engelse stijl, vormen planten en struiken een geva rieerde tuin van vijfduizend vier kante meter groot. De heer Cells toonde in Kapellebrug zijn cac tusverzameling en hij gaf voor lichting over het zaaien en stek ken van deze planten. Bij Matoc in Heikant trok de vijver me; borders grote belangstelling. In verschillende tuinen kon ha pubhek shows zien van droom boeketten, geperste bloemen et vlinders. Ook kon het informal krijgen over reizen naar Engels tuinen. De open-tuindagen wei den mogelijk gemaakt door di vereniging Groei en Bloei in sa menwerking met de Belgisch! gemeente Stekene. ■■I Dolle pret voor deze kermisvierders in één van de sneldraaiende attracties foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Vanaf het Rondeel gaf burge meester J. C. Th. van der Doef zaterdag het seintje voor de start van het vuurwerk dat vanaf de Oranjedijk werd afgestoken ter gele genheid van het begin van de kermis. Tussen twee regenbuien door luidde een reeks knal len ter sterkte van kanonschoten de Vlis- singse kermis in. Toten metzondag21 juli bezetten de kermisat tracties het Bellamypark, de Nieuwendijk en de Zeilamarkt. De exploitanten van alle ver maak hoefden dit weekeinde niet te concurre ren met het strand. Het bewolkte weekeinde trok grote aantallen mensen naar de elk-weer- voorziening die Vlissingen elke zomer een week lang rijk is. Als extraatje voor het publiek bezoekt het clownsduo Bassie en Adriaan mor den, dinsdag, om 19.30 uur de kermis. Donder- 'dagavond vanaf 22.30 uur is de Oranjedijk het toneel voor het traditionele kermisvuurwerk. Laboratorium Grondonderzoek aan uitbreiding toe GRAAUW -Het gaat goed met het begin dit jaar geopende Grond- en Gewaslaboratorium in Graauw. Het achter het woonhuis van de familie Ileij- ens gelegen laboratorium moet worden uitgebreid om aan de ei sen van de markt te kunnen vol doen. Niet alleen Zeeuwse maar ook Brabantse en Utrechtse agrariërs kloppen bij het labo ratorium aan om hun grond te laten onderzoeken. Om de uitbreiding van het on- derzoekscentrumpje mogelijk te maken, moet de gemeenteraad van Hulst donderdag een voor bereidingsbesluit nemen. Bin nen het bestemmingsplan Graauw heeft het perceel de be stemming 'landbouw voor aan de grond gebonden agrarische bedrijven, waarop geen gebou wen zijn toegestaan'. De bouw van het laboratorium is hiermee in strijd. Het college van burgemeester en wethouders van Hulst vindt dat de familie Heijens toch de moge lijkheid moet worden geboden om een perceel grond tegenover haar woning, aan de rand van de bebouwde kom en gelegen naast een agrarisch bedrijf, aan te ko pen zodat zij hier een vernieuwd en uitgebreid laboratorium neer kan zetten. Dit perceel had in het verleden de bestemming 'be drijven' en volgens het college is het daarom niet echt bezwaar lijk medewerking aan de ge vraagde uitbreiding te verlenen. Flinke schade bij botsingen BURGH-HAAMSTEDE - Zater dagmorgen om 8.10 uur zijn twee auto's beschadigd bij een ongeval op de Westerenbanweg in Burgh-Haamstede. Automo bilist T. uit het Duitse Wittem, die richting centrum reed, week naar het oordeel van de politie in een bocht teveel uit naar links, waardoor hij tegen W. uit Noordwelle reed. Beide auto's werden aan de linkerzijde be schadigd. Bij de kruising van de Seroos- kerkseweg en de Delingsdijk bij Serooskerke is vrijdagavond omstreeks 19.45 uur de wagen van B. uit Rotterdam vernield. B. stond voor de verkeerslichten te wachten. E. uit Zierikzee zag dat te laat en reed tegen de wa gen van de Rotterdammer. E.'s auto werd aan de voorkant zwaar beschadigd. Ruitershow in Scharendijke SCHARENDIJKE - Op het Put- meetveld bij Scharendijke wordt donderdag 1 augustus een ruitershow gehouden. Vanaf 19 uur is er springen en dressuur, aangespannen rijden, rijden in dressuurring en springcarous- sel. Voorts zijn er showwagens te zien en een aantal sjezen met deelnemers in Schouwse dracht. De organisatievan het evene ment is in handen van de werk groep evenementen Scharendij- ke-Ellemeet, de ruitervereniging de Schouwse ruiters en de pony club Schouwen-Duiveland. Bekeuring voor zes illegale kampeerders ZIERIKZEE - De rijkspolitie heeft bij een controle op illegale recreatie, in de nacht van zater dag op zondag, zes illegale kam peerders op de bon geslingerd. De vakantiegasten hadden hun kampeermiddel neergezet in de gemeenten Zierikzee, Duiveland dan wel Westerschouwen. Politie versleept 9 geparkeerde auto's Renesse RENESSE -In het centrum van Renesse zijn afgelopen week einde negen auto's weggesleept van mensen die hun wagen ver keerd hadden geparkeerd. Een van de auto's bleek deze week gestolen te zijn in Heerenveen. Voor baldadigheid, in het open baar dronken zijn en urineren, zijn in Renesse vier schikkingen uitgedeeld. De politie sprak van een rustig weekeinde. OPENBARE BEKENDMAKING De burgemeester van Brouwershaven brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 16 juli 1991 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt een bouwplan, ingediend bij burgemeester en wethouders van deze ge meente door de heer J. H. Roelvink te Middelburg voor het vernieuwen en vergroten van een achter- aanbouw aan de woning Bermweg 7 te Zonnemai- re, kadastraal bekend gemeente Brouwershaven, sectie E nr. 308. Het bouwplan behelst een aanbouw met een in houd van minder dan 50 m3, gelegen op grond met de bestemming 'tuin' volgens het vigerende be stemmingsplan Zonnemaire Kom, bij welke be stemming deze aanbouw niet is toegestaan. Burgemeester en wethouders zijn voornemens middels toepassing van artikel 18A van de wet op de ruimtelijke ordening voor dit bouwplan vrij stelling te verlenen van dit bestemmingsplan. Daartoe zal de bovengenoemde procedure wor den gevolgd zoals bedoeld in artikel 19A van de genoemde wet. Gedurende bovengenoemde termijn, van 16 tot en met 29 juli 1991, bestaat voor een ieder de mo gelijkheid schriftelijk bezwaren tegen de voorge nomen verlening van vrijstelling in te dienen bij het college van burgemeester en wethouders, Postbus 28, 4318 ZG Brouwershaven. Brouwershaven, 15 juli 1991. De burgemeester van Brouwershaven, L. N. Labruyère. OPENBARE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Brouwersha ven brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 16 juli 1991 gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van de le uitwerking van het bestemmingsplan Brouwershaven Kom. Deze uitwerking heeft betrekking op de mogelijk heid voor 11 geschakelde woningen in het gebied gelegen tussen de Havendijk, het Slingerbos en de nieuwe ontsluitingsweg, aan welk gebied de bestemming UW is toegekend (uit te werken woongebied). Gedurende bovengenoemde termijn, van 16 tot en met 29 juli 1991, bestaat voor een ieder de mo gelijkheid schriftelijk bezwaren tegen de ont- werp-uitwerking in te dienen bij het college van burgemeester en wethouders. Postbus 28. 4318 ZG Brouwershaven. Brouwershaven, 15 juli 1991. de burgemeester en wethou ders van Brouwerhaven Burgemeester, L. N. Labruyère. de secretaris, C. M. Padmos

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 18