PZC zeeland Open dag bij asielzoekers succes Vergaan van Valentine in Terneuzen herdacht 'Big bang' in Sas van Gent Goesting kiest zee ÈÈÊÊÈÊÊBÊÊÊÊÊÈÊÊ Verwondingen van kraanmachinist vallen erg mee Stipje Centrum in Middelburg zette deuren wijd open zeeuwse almanak MAANDAG 15 JULI 1991 MIDDELBURG - Uit de verre omgeving trokken zaterdag- I middag nieuwsgierigen naar I bet asielzoekerscentrum De 1 Eendracht in Middelburg. Het 'tijdelijk opvangcentrum voor ('asielzoekers aan de Kruitmo- jjenlaan verheugde zich in de be langstelling uit de buurwijk ))auwendaele, maar ook uit «Jieel Walcheren en de Bevelan- 'den. Tussen twee en vijf uur 's kwamen ongeveer vijfhonderd mensen op bezoek bij de asiel- r zoekers in De Eendracht. irWe dachten dat het er hier heel anders aan toe zou gaan; dat de ■■'(mensen een beetje opgesloten ilzouden zitten." Dergelijke reac ties van het publiek stemmen di recteur D. van Hoepen hoopvol. „We willen met deze dag de waas van geruchten die over het cen trum hangt wegnemen. Het pakt heel positief uit." Vrijwel geen enkele ruimte bleef op slot voor de bezoekers. In de grote recreatiezaal speelde een popband swingende muziek, in de kantoren werden videofilms over asielzoekers vertoond en overal raakten groepjes mensen, medewerkers van het AZC en de bewoners van De Eendracht in lange gesprekken verzeild. „We hebben heel nadrukkelijk geprobeerd om het 'dierentuin effect' te vermijden", zegt Van Hoepen. „Toen we de mensen vertelden wat ze op de open dag konden verwachten, hebben we gevraagd om vanuit hun eigen cultuur iets te doen aan hapjes en drankjes. Je ziet de mensen her en der proeven en praten. Er zijn bewoners die meewerken met de vrijwilligers en rondgaan met koffie. Ik ben blij dat het pu bliek in contact is gekomen met de asielzoekers. Als ze hun ver halen horen, krijgen ze begrip A58 gebruikt als racebaan MIDDELBURG - Een 29-jarige man uit Roo sendaal reed zaterdag om 12.30 uur met zijn splinternieuwe Merce des 300 SL24 veel te hard over de A58: 175 km/u in plaats van 120. Hij werd tussen Kapelle en Waar de betrapt vanaf een on opvallende motor van de afdeling verkeer van de rijkspolitie Zeeland. Om in beslagname van het voertuig te voorko men werd hem in overleg met de officier van justi tie in Middelburg een schikking aangeboden van 750 gulden. De hard rijder koos onmiddellijk eieren voor zijn geld. voor de situatie waarin asielzoe kers zitten." De bewoners van De Eendracht die de stroom bezoekers wilden ontvluchten, bleven in hun ei gen vertrekken of zochten hun heil elders. „En toch zie ik dat enkelen van die contact-schu wen, naarmate de dag vordert, even om een hoekje komen kij ken". zegt Van Hoepen. „Het werkt erg goed. Ik heb her en der mensen met asielzoekers zien praten. Verschillende mensen kwamen vragen of ze in hun vrije tijd iets konden betekenen voor de asielzoekers." Ook de tegenstanders van het asielzoekerscentrum waagden zich zaterdag binnen. Van Hoe pen was blij met hun komst, zegt hij. „Ik heb niet de illusie dat ik als een soort zendeling deze mensen kan bekeren. Verschil lenden waren toen ze weggingen nog steeds tegenstander. Zij zeg gen: laten ze hun problemen in hun eigen land oplossen. Ik kan daar tegenover stellen dat je na dertig jaar burgeroorlog in So malië helemaal niets meer op te lossen hebt." Kinderen Van Hoepen is blij dat zijn ge meenschap van 210 asielzoekers met 31 verschillende nationali teiten zowel alleenstaanden als gezinnen met kinderen telt. „De kinderen werken ontwapenend. Kinderen hebben ook geen pro blemen met taal. Ze werken als afleiding en als brug tussen men sen." Hij is ook blij dat bij de start van het nieuwe schooljaar de jonge bewonertjes van De Eendracht terecht kunnen op twee basisscholen in de buurt: De Rosenburch en de Buitenho- veschool. „De gemeente heeft daar hard aan meegewerkt. Het geeft de kinderen en de ouders wat lucht. Het doorbreekt de sleur voor ze." De open dag krijgt minstens één maal per jaar een vervolg, kon digt Van Hoepen aan. „We willen activiteiten organiseren waarbij het publiek wordt uitgenodigd. Ik denk aan muziekavonden. Als je als vreemdeling in een ge meenschap komt, wordt er door gaans slechts vanachter de gor dijnen naar je gekeken. Wij wil len die gordijnen heel duidelijk opengooien." WÊÊÊÊÊKBÊÊÊÊÊM Gewapende overval op tapijtzaak TERNEUZEN - Twee gemaskerde mannen hebben zaterdagmid dag rond kwart over drie een gewapende overval gepleegd op de tapijtwinkel van Jacques Freijser aan de Kerkhoflaan in Terneu zen. Hierbij werd een onbekend geldbedrag buitgemaakt. De da ders waren zondagavond nog spoorloos. Zaterdagmiddag kwamen twee mannen met bivakmutsen de tapijt zaak binnen. De echtgenote van Freijser bevond zich op dat moment nabij de toonbank. Ze werd bedreigd met een wapen, vermoedelijk een jachtgeweer met afgezaagde loop. De andere overvaller spoedde zich naar een werknemer en sommeerde deze al het aanwezige geld af te geven. De twee overvallers, die volgens de Terneuzense politie algemeen beschaafd Nederlands spraken, vluchtten meteen toen zij het geld in hun bezit hadden. Een buurtonderzoek van de politie leverde tot zondagavond toe weinig op. De twee mannen waren slank, 1.80 tot 1.90 meter lang en waren don ker gekleed. TERNEUZEN - Tegen het tij en de wind in verlieten de Terneuzense Nicole Derk- sen en haar Schiedamse vriend Kor de Rouw met hun zeiljacht Goesting zon dagmorgen de haven van Terneuzen. Ouders, familie en bekenden zwaaiden het tweetal uitbundig uit. Het was een afscheid voor mini maal vier jaar. Echt veel zeilervaring heb ben de twee avonturiers nog niet. Tot nu toe bleef het bij een oversteek naar Enge land. „Maar ja, als je dat een maal hebt gedaan, dan wil je méér: de wereld rond. Het was ons niet meer uit het hoofd te praten", zegt Nicole één minuut voor het vertrek, tussen de zoenen en de tra nen door. De Goesting is van oor sprong een Zweedse boot, af gebouwd op een werf in het Friese Morkum en speciaal geprepareerd voor de lange tocht. Er werden extra wa tertanks aangebracht, bete re navigatie-apparatuur, ex tra zonne-panelen voor het opwekken van energie, extra zeilen voor op de grote ocea nen en een speciale berging voor de proviand. De voorbe reidingen, van de aanschaf van kaarten en het uitwisse len van ervaringen tot het nemen van spuiten en medi cijnen, namen ruim ander halfjaar in beslag. Het reisschema ziet er kort weg als volgt uit: Engeland, Spanje, Canarische Eilan den, Frans-Polynesische Ei landen, Nieuw-Zeeland. In donesië, Mauritius, Zuid- Afrika en via de Caraïben en de Azoren naar Terneuzen. De eerste maanden doen de 23-jarige Terneuzense en de 47-jarige Schiedammer het rustig aan, om wat ervaring op te doen alvorens het grote werk - waaronder de over steek van de Atlantische Oceaan - begint. Om iets voor tienen zondag morgen gingen alle trossen los en kort daarna klonken in de Terneuzense haven ve le toeters en bellen ten teken van het vertrek. De Goesting dreef langzaam weg. De boot had er zin in. „Ho ho, wacht even. Ik moet ook nog mee", klonk het verschrikt uit de mond van de Terneuzense, die nog heftig afscheid aan het nemen was aan de wal. Tijdens de plechtigheid aan boord van de Lady Isabella werd onder meer een krans te water gelaten, ter herdenking v omgekomen Britse opvarenden van de torpedojager Valentine (foto Camile Schelstraete) Engelse torpedojager in mei 1940 gebombardeerd TERNEUZEN - De bevolking van Terneuzen is weer enig historisch besef bijgebracht. Zondag werd voor het eerst in 51 jaar eer betoond aan de En gelse destroyer Valentine. De torpedojager werd op 15 mei 1940 gebombardeerd door Duitse vliegtuigen en vond kort bij de dijk en steiger van Dow Benelux zijn einde. Een herdenkingsdienst aan boord van de Lady Isabella, die lag afgemeerd precies op de plaats waar de Valentine zich toen bevond, werd bijge woond door een veertigtal ge nodigden. Terneuzen besteedde nooit eerder aandacht aan het bom bardement van de Engelse tor pedoboot, die bij laag water voor een deel boven het water uitsteekt. En dat was tegen het zere been van gemeente ambtenaar Rudolf Dekker en onderpastoor van de Angli caanse kerk Ronals Bos. Bei den besloten enige tijd gele den de herdenking op touw te zetten, ter nagedachtenis van de 31 dappere Britse zeelieden die de Duitse aanval niet over leefden. De herdenking werd gisteren gehouden omdat Groot-Brit- tannié op 14 juli ('sea-sunday') de gevallenen op zee herdenkt. Leden van de Royal British Legion, in uniform en met regi mentsvaandel. woonden de dienst - die werd geleid door Father Aidan - bij. Ook was een deputatie aanwezig van het Engelse fregat Chatham, dat momenteel ligt afgemeerd in Gent. De plechtigheid in de Terneu zense haven werd vanaf de wal gadegeslagen door enkele be langstellenden.. Ook op het water zelf was er vanaf enkele boten belangstelling voor de ceremonie. Rudolf Dekker was als medeorganisator blij met de publieke opkomst. „Met name onder de oudere bevolking van Terneuzen leeft dit toch wel heel erg. Zeer be moedigend. Ik vind dat we dit feit wat vaker moeten herden ken. Niet elk jaar, maar zo nu en dan eens. Da's goed voor onze cultuur." Boek Ook aanwezig bij de dienst was C, Heijkoop. Hij legt mo menteel de laatste hand aan een boek over het wel en wee van de Engelse schepen in de Nederlandse vaarwateren. De (roemruchte) geschiedenis van de Valentine maakt daar een belangrijk deel van uit. In het boek wordt de loopbaan van de torpedojager ge schetst, wordt het doen en la ten van de bemanning be schreven en worden enkele bergingspogingen verslagen. „En dat alles heeft mede tot doel de vele indianenverhalen die over het schip bestaan (zo zou zich nog een gevaarlijke lading aan boord bevinden) voor eens en voor altijd weg te vagen", zegt Heijkoop, die zegt mede aan de hand van het oorlogsdagboek van de Au stralische commandant van het schip de geschiedenis juist te kunnen weergeven. Het boek verschijnt wellicht eind dit jaar. De oude Cehave-toren stortte om drie uur zaterdagmiddag ter aarde foto Camile Schelstraete) SAS VAN GENT - De bewo ners van Sas van Gent lie pen zaterdag niet echt warm voor de explosieve sloop van de voormalige fa briek van de Centrale Han delsvereniging (Cehave). Terwijl de regen met bak ken uit de lucht viel liet bur gemeester ing J. M. H. M. van Rest met een simpele druk op de knop een 28 me ter hoog torengebouw (goed voor zo'n 800 ton) naar bene den denderen. Begin juni werd al begonnen met de sloop van de Cehave- gebouwen. De handelsver eniging verhuisde twee jaar geleden naar een nieuw on derkomen nabij Axel. Zater dag stonden alleen nog een betonnen toren en een paar stalen silo's overeind. Voor het mechanisch slopen van de toren zou een kraan van minimaal 45 meter nodig zijn en volgens springmees- ter C. M C. M. Blokdijk le vert dat teveel risico's op. Vandaar dat werd besloten het karkas met behulp van explosieven neer te halen. Drie dagen voorbereiding gingen er aan vooraf. Vanaf zaterdagmorgen kwart over zes werd de springstof her en der in de to ren aangebracht. Om één uur was de klus geklaard, waarna men begon met het afzetten van het terrein. Het publiek werd op afstand ge houden en was vooral te vin den aan de meest oostelijke kade, nabij de oude sluis. Om drie uur klonk de 'big bang' en twee seconden later restte nog slechts een puin hoop en een paar silo's. De stalen kokers worden later mechanisch gesloopt. De door de explosie ontsta ne gasdruk werd door mat ten van rubberen banden zo veel mogelijk tegengehou den, de schokgolfwerking werd geminimaliseerd door het betonnen gevaarte op een twee meter dikke laag puin te laten vallen en de brandweer en de regen hiel den het terrein nat tegen de stofoverlast. Bedrijf Al het puin van de voormali ge fabriek wordt de komen de maanden in bakken afge voerd. Het wordt gerecycled en gebruikt voor dijkverzwa ring. Begin volgend jaar moet het hele terrein (ander halve hectare) 'schoon' zijn. Dan loopt het erfpachtcon tract dat de handelsvereni ging had gesloten met de be heerder van het terrein, het Havenschap Terneuzen, af. Hierdoor wordt vestiging van een nieuwe bedrijf in principe mogelijk. Burgemeester Van Rest zei hierover zaterdag nog niets concreets te kunnen zeggen. Haar is ook ter ore gekomen dat de Sasse hotelier A. Hoogstad plannen heeft om in het gebied een motel te bouwen, maar ook dat is vol gens haar nog niet officieel. Wat betreft de nabij geves tigde zandhandel Van Den deren. blijft de gemeente Sas van Gent uitkijken naar een alternatief bedrijfsterrein. Pas wanneer daarover iets meer duidelijkheid bestaat zou er echt nagedacht kun nen worden over de toe komst van het Sasse kanaal eiland, dat volgens Van Rest 'schoon' moet worden ge houden. VLISSINGEN - De 50-jarige kraanmachinist M. N. uit 's Heer Arendskerke, die donder dag anderhalf uur onder een omgevallen heistelling in Vlis- singen bekneld heeft gelegen, is op wonderbaarlijke manier aan blijvend letsel ontsnapt. De man liep slechts enkele kneu zingen aan de armen en lichte snij- en schaafwonden op. De heistelling, een metershoog en tonnenzwaar gevaarte, kan telde donderdag op de bouw plaats van scholengemeenschap Scheldemond in de Vlissingse wijk Westerzicht. Hulpverleners waren anderhalf uur aan het werk om N. uit zijn benarde posi tie te bevrijden. De Arbeidsin- (Slot zie pagina 7 kolom 8) 11111111111111111ii i 1111111 Winnie van bijna vijf jaar leeft met haar rijke fantasie in een sprookjeswereld. Ze spreekt met elfjes, helpt ka bouters en slaapt in terwijl een eenhoorn de wacht houdt voor haar deur. Laatst riep ze haar moeder naar de tuin. Ze had een nieuw vriendje. Stipje. Een lieveheersbeestje. „Als ik zeg 'op', dan loopt hij die stengel omhoog. En als ik zeg 'neer', dan loopt hij naar beneden", vertelde ze, trots over de macht die ze meende te bezitten. Het beestje kleefde bewe gingloos aan de bloemsteel alsof het wachtte bp een commando „En als je zegt: vlieg?", vroeg moeder. Haar dochtertje aarzelde. „Vlieg", zei ze voorzichtig. Daar spreidde het lieve heersbeestje zijn vleugels en scheerde weg. Plotseling hipte Karei de kraai vanon der de tuintafel tevoor schijn. Zijn snavel schoot toe. Hap. Stipje was verdwe nen. Gelukkig kon hij net op tijd xvegkomen", sprak moeder om het meisje erger verdriet te besparen. „Nee mam", snikte het meis je. „Stipje was te laat. Ik zag ?iog hoe Karei hem wegslik te". Jonge asielzoekertjes in de crèche tijdens de open dag in het Middelburgse asielzoekerscentrum (foto Ruben Oreel) Kor de Rouw en Nicole Derksen vlak voor hun vertrek aan boord van de Goesting (foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 17