ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN SER kiest voor verlaging WAO Bush dreigt met nieuwe aanval op doelen in Irak vX Britten woedend op Nederland na IRA-vonnis Van Poppel slaat toe in eindsprint BHISTOl Japanse vertaler „Duivelsverzen" doodgestoken BS BE (Confrontatie Met Klasse. Ziekte kost vakantiedagen Vakbeweging noemt advies oorlogsverklaring Zilveren Kruis tijdelijk beperkt telefonisch bereikbaar. reportage vrije tijd Wisselvallig Eerst opklaringen, 's avonds kans op neerslag. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke ivind. Temperatuur 21 graden. 234e jaargang no. 163 Zaterdag 13 juli 1991 ZOMERSHOW den HAAG (GPD) - De wao-uit- keringen omlaag en vakantie- lagen inleveren bij ziekte. Dat jde kern van een advies waar- nee de meerderheid van de So- liaal-Economiscne Raad de [roei in het aantal wao'ers tot staan denkt te brengen en te ge- nakkelijk verzuim wegens nekte hoopt te beperken. Het kabinet had al laten weten het een meerderheidsadvies volgen. De vakbeweging raarschuwt de regering echter p voorhand het overnemen van Kt advies als een oorlogsverkla- te beschouwen. Set advies kwam vrijdagavond Dt stand nadat de groep van on- ilhankelijke (kroon)leden in de steun had gekregen van de ffldernemersorganisaties. Eer ier sneuvelde een compromis ussen kroonleden en vakbewe- nng doordat de FNV er niet aan tilde. Set kabinet vergadert vandaag sm mede op basis van het SER- idvies maatregelen te nemen ie leiden tot een besparing in van 5,8 miljard gulden op de ;osten van de Ziektewet en de ÏAO. Met het SER-pakket tordt dat bedrag niet gehaald. De cijfers variëren tussen de 3 en 15 miljard. .agere uitkering Set advies bepleit een verlaging ;an de wao-uitkeringen voor ar- jeidsongeschikt geraakte werk- emers jonger dan 55 jaar. Tot 35 sar zou de uitkering 60 procent ran het laatste loon moeten wor- ien (nu 70 procent); daarna rordt de uitkering elk jaar een ;alf procent hoger. De werkgevers schikten zich gis- iren in dit voorstel, al willen zij ateindelijk ook naar een beper- üng van de periode dat iemand fen uitkering krijgt. Zij willen die koppelen aan het aantal ja ren dat iemand heeft gewerkt. De Kroonleden wezen een derge lijke maatregel af. Volgens Ru- ding, voorzitter van het Neder land Christelijk Werkgeversver bond, zal men er op den duur toch niet onderuit komen omdat anders de beoogde besparingen niet worden bereikt. De vakbeweging liet van het be gin af aan weten zowel ingrepen in de hoogte van de uitkeringen als in de duur ervan fel af te wij zen. Volgens FNV-voorzitter Stekelenburg is het advies een zijdig gericht op het bereiken van bezuinigingen en niet op het bieden van nieuwe kansen aan arbeidsongeschikten. Vakantiedagen Ter bestrijding van het ziekte verzuim stelt de SER-meerder- heid voor de eerste verzuimdag bij ziekte als vakantiedag af te boeken tot een maximum van vier per jaar. Daar staat nu niets meer tegenover. Eerder werden plannen gelanceerd waarbij de werkgever ook het werknemers deel van de ziektewetpremie zou gaan betalen. Wel zullen de werkgevers de eerste zes weken dat een werknemer ziek is, voor eigen rekening moeten nemen. Voor bedrijven met minder dan 15 werknemers geldt een eigen risico van drie weken. Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten zullen in de toekomst, indien de regering het advies over neemt, nauwelijks een andere baan kunnen weigeren. Het be grip passende arbeid krijgt een ruimere uitleg. Die maakt het mogelijk een baan aan te bieden die beneden iemands oplei dingsniveau en vorige functie ligt. Het wordt voor ondernemers moeilijker mensen te ontslaan die arbeidsongeschikt zijn ge raakt. In het advies wordt voor gesteld bij wet te regelen dat de werkgever ander werk zoekt voor een personeelslid dat ziek of gehandicapt is uitgevallen. Ontslag is pas mogelijk als de werkgever onomstotelijk kan la ten zien dat hij alles heeft gepro beerd. De verlaging van de wao moet volgens de SER-meerderheid gelden voor alle nieuwe geval len. Voor mensen die al een wao- uitkering hebben, is een over gangsregeling nodig. Volgens die regeling wordt iedereen, be ginnend bij de jongsten, her keurd en opnieuw ingedeeld. Slechts mensen inde wao die de 50 gepasseerd zijn. zouden bui ten schot blijven. Voor acties van de bonden toon de Ruding zich niet bevreesd. „Het kabinet beslist zaterdag over de wao. Waar moet je die ac ties dan organiseren? Aan de Costa Brava?". De vakbeweging is overigens van plan haar kruit tot het na jaar droog te houden. „Rond Prinsjesdag ide derde dinsdag van september) kunt u ons ver wachten". aldus Stekelenburg „Voor verslechteringen in Ziek tewet en WAO ontbreekt het maatschappelijk draagvlak". Van onze correspondent LONDEN - Woedende leden van liet Britse Lagerhuis hebben {isteren om diplomatieke stap pen tegen ons land gevraagd, nadat de rechtbank in Roer mond vier Ieren had vrijgespro ken van IRA-activiteiten. De kritiek op de uitspraak van de rechter kwam van zowel Con servatieve als Labour-parle- mentariërs. De Lagerhuisleden deden een beroep op premier John Major om rechtstreeks zijn Nederland se ambtgenoot Lubbers aan te spreken. Nederland zou zijn 'ver- Serfelijke' anti-te rreurwetten moeten herzien, aldus de Britse ralksvertegenwoordigers. Aan Conservatieve zijde werden Je protesten verwoord door Ivor Stanbrook. Hij meent dat Ne- ierland onverwijld uit de 'Trevi Groep' CTezet dient te worden, sn samenwerkingsverband van ie EG-ministers van binnen- andse zaken. Daarin coördine- sn de ministers hun strijd tegen set terrorisme. •De Nederlanders hebben een solslagen onrealistische hou sing getoond in de oorlog tegen iet terrorisme", sprak Stan- ïook. Collega-parlementariërs telen hem bij. De verontwaardi- Staatspresidium Joegoslavië aanvaardt Brioni BELGRADO <RTR> - Het Joego slavische staatspresidium heeft iet akkoord van Brioni dat Woogt een burgeroorlog in het land te voorkomen, aangeno men. Dat heeft het collectieve Presidentschap zaterdag be kendgemaakt. Het akkoord van Brioni kwam zondag tot stand «der auspiciën van de Europe se Gemeenschap. Het presidium kwam met de ver- Üanng na 14 uur vergaderen. Het overleg van de vertegen woordigers van de acht Joego slavische republieken en provin ces. minus de afgevaardigde san Slovenie. verliep stormach- zo is uit officiële bronnen tmomen. ging over het vonnis is volgens hen zo groot dat diplomatieke gevolgen niet kunnen uitblijven. De gisteren vrijgelaten Ier Harte is 's avonds bij aankomst in Du blin aangehouden voor verhoor over zijn betrokkenheid bij ge wapende overvallen. Zie ook pagina 5 Eigen bijdrage rechtsbijstand fors omhoog DEN HAAG (GPD) - De eigen bijdrage die de lagere inko mensgroepen moeten betalen voor rechtsbijstand, gaat fors omhoog en wordt afhankelijk van het eigen inkomen. Dat heeft het kabinet gisteren beslo ten. De eigen bijdrage kan in de toekomst oplopen tot 950 gul den. Nu nog betalen de lagere inkomensgroepen maximaal 50 gulden. Het kabinet ging gisteren ak koord met een wetsontwerp van minister Hirsch Ballin en staats secretaris Kosto van Justitie, om de rechtsbijstandsregelin- gen volledig te herzien. Boven een inkomen van 54.000 gulden per jaar. heeft men helemaal geen recht meer op gesubsi dieerde rechtsbijstand. Onder die inkomensgrens, moet men afhankelijk van het gezinsinko men, een eigen bijdrage betalen die varieert van 60 gulden voor de allerlaagste inkomens tot 950 gulden voor de hogere inko mens. De inkomens van de advocaten, die de gesubsidieerde rechtsbij stand verlenen, gaan met 25 pro cent omhoog. Een verzorger brengt met een natte spons verkoeling bij de bezwete etappe-winnaar Jean-Paul van Poppel foto ANPIEd Oudenaar den) ARGENTAN - Het heeft even geduurd, maar Jean-Paul van Pop pel heeft weer eens een Tour-etappe gewonnen. De sprinter van de ploeg-Gisbers nam gisteren in Argentan de zevende rit voor zijn rekening. De laatste keer dat de haan van de Brabander, die in België woonachtig is, de victorie kraaide in 'La Grande Bou clé' was in 1988. Hij zegevierde toen maar liefst vier keer. Het was gisteren Van Poppels zevende etappezege in de Tour. Daarmee staat hij op een gedeelde vierde plaats, samen met Jan Janssen, in het klassement van Nederlandse ritwinnaars. Dat wordt aangevoerd door Joop Zoetemelk. Jan Raas en Genie Knetemann, die ieder tien keer zegevierden in 's werelds grootste wielerspektakel. Gezien zijn leeftijd (28) lijkt het niet uitgesloten dat Van Poppel dit record zal overtreffen. In het algemeen klassement veranderde er niets. De Fransman Marie bleef leider. De Rus Abdoejasparov behield, ondanks het feit dat hij in de uitslag niet tot scoren kwam (43ste), de groene trui. Hij weet zich de adem in de nek van de Belg Museeuw, die tot op acht punten is genaderd. VN wil complete lijst nucleaire materialen NEW YORK (AFP/RTR) - De Amerikaanse president George Bush heeft donderdag een lijst goedgekeurd waarop Iraakse doelwitten staan die aangeval len zullen worden, indien Bagh dad blijft weigeren al zijn nu cleaire materiaal te vernieti gen. Dit hebben Amerikaanse functionarissen vrijdag gezegd. Volgens de New York Times staan er twintig militaire doel witten op de lijst. De functiona rissen benadrukken dat er voor alsnog geen luchtaanvallen te gen Irak zijn voorzien. De bekendmaking duidt op een verandering in de Amerikaanse strategie. Functionarissen ge ven toe dat Iraakse produktie- plaatsen van materiaal voor kernwapens makkelijk ver plaatsbaar zijn en daardoor moeilijk te treffen. Daarentegen zouden aanvallen op militaire Advertentie Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 OHRRR 5-baans canvas-rubber luchtbed, afmeting 193 x 76 cm In lila/fuchsia en blauw/rood. per stuk 20.- BRIST0L in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N M.B.) tel 01180-29911 Donderdag koopavond commando- en controlecentra effectiever zijn en het Iraakse le ger. dat al was aangeslagen dooi de Golfoorlog, veel harder tref fen. Details Dergelijke acties zijn al opgeno men in een plan. „maar ik kan daarover geen details geven", al dus een ambtenaar. Verscheide ne Amerikaanse eskaders, waar onder twintig voor radar on zichtbare gevechtsvliegtuigen F 117 Stealth, staan nog altijd in Saudi-Arabie. schrijft de New York Times. Bush overlegde donderdag tele fonisch met de bondgenoten in de Golfoorlog over hoe voorko men kan worden dat Baghdad doorgaat met het ontwikkelen van nucleair materiaal. In ge sprekken met de Franse presi dent Frangois Mitterrand en de Britse premier John Major bena drukte Bush dat de druk op Baghdad zich te houden aan de volledige uitvoering van de VN- resoluties moet worden gehand haafd. Vernietiging De Verenigde Naties hebben de vernietiging verordend van de Iraakse kernwapens en al het chemische en biologisch mate riaal in het land. Voorheen heb ben Iraakse autoriteiten VN- controleurs ervan weerhouden installaties te bezoeken waar nucleair materiaal zou worden aangemaakt. De vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad hebben de Iraakse regering vrijdag gewaar schuwd nu eindelijk voor de draad te komen met een volledi ge lijst van installaties en ura- niumvoorraden die voor het ma ken van kernwapens gebruikt zouden kunnen worden, Doet Irak dit niet vóór 25 juli. dan moet Irak rekening houden met „ernstige gevolgen", zeiden di plomaten bij de VN. Ze gingen niet in op vragen wat de gevol gen precies zullen inhouden De Britse ambassadeur David Han- nay ontkende echter dat er spra ke was van een ultimatum. Vragen Eén ambassadeur bij de VN die sprak op voorwaarde van anoni miteit. zei dat de waarschuwing „niets te maken heeft met het la- Advertentie Als gevolg van het hevige onweer in de nacht van donderdag op vrijdag is Zilveren Kruis Verzekeringente Noordwijktijdelijktelefonisch niet bereikbaar geweest. Vanaf maandagochtend 15 juli 09.00 uur zijn wij weer telefonisch bereikbaar via een beperkt aantal lijnen. De regiokantoren in het land zijn normaal bereikbaar. Wij hopen dat u begrip heeft voor het onge mak dat zo snel mogelijk verholpen zal worden. Zomersmog, de schrik van de jaren 89 en 90. verdwijnt via de achter deur. Verder in de bijlage Reportage Het Gehuchtisloti Noren maakten van de Vierdaagse een wedstrijd De regenten van onze tijd zijn ambtenaren Weerzinwekkende videospelletjes Frankrijk is speldjesgek Piet Blom. de man van de paalwoning, zit aan de grond. 17 t/m 23 Voor gymtoestellen is altijd een markt Te water met de Vikin gen Langs het. kustpad van Devon en Cornwall Turkse keuken tradities in Joegoslavië en Hongarije Brood of brood? Leasen nekt Koning Klant Spellen voor de vakantie Muzieksamensteller Herman van der Velden bedient Radio Tour Puzzel, strips, postzegels. 25 t/m 31 waai dat in Washington wordt gemaakt" over de onvolledige opgaven die Irak tot nu toe ver strekt zou hebben. Dit is een po ging. zei hij. „om de Iraki's er ein delijk toe te bewegen om te doen wat zij al lang hadden moeten doen." De Iraakse ambassadeur al-An- bari heeft een lijst met techni sche vragen gekregen die aan staande maandag beantwoord moet zijn. de dag waarop de Vei ligheidsraad achter gesloten deuren bijeenkomt om het ver slag te horen van VN-inspec- teurs die in Irak zijn geweest voor het Internationale Atoom Energie Agentschap. TOKYO (RTR/AFP) - Hitoshi Igarishi, de Japanse vertaler van Salmom Rushdie's omstre den boek „De Duivelsverzen", is vrijdag in de omgeving van To kyo met messteken om het le ven gebracht. De 44-jarige pro fessor werd badend in het bloed aangetroffen op de campus van Tsukuba-universiteit. Dat heeft een woordvoerder van politie bekendgemaakt. De politiewoordvoerder zei niet te weten of de moord op Igarishi te maken heeft met diens verta ling van „De Duivelsverzen". De aanslag op Igarishi lijkt niet op zich te staan. Vorige week werd in zijn flat in Milaan de Ita liaanse vertaler van „De Dui velsverzen" neergestoken. De 61-jarige Ettore Capriolo over leefde de aanslag. De dader, een Iraniër, vroeg Capriolo in eerste instantie om het huisadres van Rushdie. Toen de Italiaan zei niet over het adres te beschik ken stak de Iraniër op Capriolo in. De publikatie in 1989 van „The Satanic Verses" leidde tot een storm van protest in de islamiti sche wereld. Moslems be schouwden het boek van Rush die als een belediging van de profeet Mohammed. De toenmalige Iraanse leider, ayatollah Ruhollah Khomeini, riep de internationale moslim gemeenschap op Rushdie te ver moorden. De Britse schrijver van Indiase afkomst is sindsdien ondergedoken op een aantal ge heime adressen. ANTIEK GEVRAAGD voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. Verflage Middelburg Tel. 01180-27639 Storing PZC Herhaalde storingen in het centrale tekstver werkingssysteem heb ben de afgelopen nacht de verschijning van de PZC opnieuw onzeker gemaakt. De krant is niettemin kunnen ver schijnen. met recht streekse gevolgen voor de omvang en het tijd stip van verspreiding. Wij beseffen dat we onze lezers vandaag geen op timaal produkt kunnen voorleggen en bieden daarvoor onze veront schuldigingen aan. Directie PZC Advertentie 2 'A-Zitsbank met Italiaanse allure. De losse hoezen zijn er in vele dessins en kleuren. Ook in 2- en 3- zits of fauteuil. ON"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1