ROVINCIALE ZEEUWSE CQURA Geweld in Kroatië neemt toe Het mooiste sjeesje Rechter legt verkrachter verplichte aidstest op SPRINT PHOTO Vliegtuig stort neer in Jeddah: ruim 260 doden Historische zonsverduistering Illegalen werk geven wordt een misdrijf i 06-0503. Langdurige schietpartijen tussen Serven en Kroaten kunst cultuur 15 t/m 21 'n Knap staaltje van opruimen!! VOOR AL UW BESTRATINGEN lets minder warm Wisselend bewolkt. Een enkele bui, in de avojid opnieuw kans op regen. Ma ximum temperatuur rond. 21 graden. Matige tot vrij krachtige zuidwesten wind. 234e jaargang no. 162 1 Vrijdag 12 juli 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 3r«I Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service BELGRADO/ZAGREB (AFP/ rTR/DPA) - Het geweld tussen Serviërs en Kroaten in Kroatië nam donderdag alleen maar |oe. Sluipschutters schoten bij Zadar in het westen een Kroati sche agent dood en verwondden drie van zijn collega's. In Oosl- Kroatië schoten honderd Kroa tische militieleden acht uur lang met mitrailleurs op een huis in het Servische stadje Osijek tot er niets meer van over was. Er kwamen zeker twee mensen om. Elders in Oost-Kroatie, een gebied met een grote Servische minder heid, werden schietpartijen ge meld uit Tenje, Mirkovci, Vin- kovci en Borovo Selo. De meerderheid van de partijen de aangrenzende republiek Bosnië-Hercegovina vroeg de Gunstige loting Nederlandse voetbalclubs GENEVE (ANP) - Twee van de vijf Nederlandse clubs begin nen met een thuiswedstrijd in de eerste ronde van de strijd om de Europese voetbalbekers. Voor Ajax, dat gestraft is door de UEFA, geldt dat trouwens slechts gedeeltelijk voor zijn wedstrijd tegen Örebro (Zwe). Groningen begint thuis tegen Rot-Weiss Erfurt uit de vroegere DDR. Utrecht, de derde club uit het UEFA-bekertoernooi, moet eerst naai- Sturm Graz in Oos tenrijk. De deelnemers bij de be kerwinnaars, Feyenoord en PSV, gaan eerst naar het buiten land, PSV naar Turkije (Besik- Feyenoord naar Albanië IPartizani Tirana). EG om ook naar dit gebied waar nemers te sturen. De Servische minderheid, ongeveer 30 pro cent van de Bosnische bevol king, zou in samenwerking met het Joegoslavische leger en on der bescherming van buurrepu- bliek Servië de republiek willen verpletteren, zo zeiden zij in Sa rajevo. In de noordelijke republiek Slo venië omsingelden pantservoer tuigen van het federale leger donderdagochtend een douane post bij Ilirska Bistrica aan de grens met Kroatië, 90 kilometer ten zuiden van de Sloveense hoofdstad Ljubljana. Het leger beschuldigde Sloveense territo riale eenheden ervan steeds meer troepen samen te trekken rond de legerkazerne in Ilirska Bistrica en daarmee het ak koord van Brioni te schenden, maar Radio Slovenië bestem pelde op haar beurt het legerop- treden rond de grenspost als „flagrante schending van dit ak koord". Volgens de overeen komst, gesloten onder auspiciën van de EG, moeten eenheden van het federale leger van Joego slavië in hun kazernes blijven. Ontslag De Kroatische president Franjo Tudjman heeft het Joegoslavi sche presidium gevraagd leger stafchef generaal Blagoje Adzic te ontslaan, die „bijdraagt aan de oorlogshetze". Adzic, een Ser viër, heeft democratisch geko zen partijen in het land gedreigd met rigoureus ingrijpen van de strijdkrachten, aldus Tudjman. Ook de commandant van het vijfde leger - dat Slovenië en Kroatië onder zijn hoede heeft - moet worden vervangen, vindt Tudjman. Generaal Zivota Avramovic, eveneens een Ser viër, nam kortgeleden het bevel over van de Sloveen Konrad Kolsek. „We eisen loyaliteits verklaringen van Adzic en Avra movic", aldus Tudjman. De presidenten van de zes repu blieken van Joegoslavië komen niet zoals gepland vandaag in Belgrado bijeen om met het staatspresidium te praten over de toekomst van het land. Dat deelde het staatspresidium mee. Een reden voor de afzegging werd niet gegeven. -In een brief die donderdag open baar werd gemaakt in Belgrado, waarschuwt de luchtmachtcom mandant van het vijfde leger, Ljubomir Bajic, de Sloveense minister van defensie. Janez Jansa. „De luchtmacht zal uw persoonlijke burgerwacht ver nietigen als deze het vuur opent op legerhelikopters. Onze lucht macht staat dag en nacht klaar om het bevel tot het inzetten van wapens uit te voeren als u niet Onmiddellijk het akkoord van Brioni volledig naleeft", aldus de legerofficier. Ook kondigde hij een hard ingrijpen van de strijdkrachten tegen de Slo veense controleposten bij de ka zernes van het federale leger aan. „Op mijn bevel zal met ar tillerie het vuur worden geopend op deze posten" als ze niet on-^ middellijk worden teruggetrok ken, aldus de luchtmachtcom mandant. Zie ook pagina 3 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil werkgevers die illegale vreemdelingen in dienst heb ben zwaarder bestraffen. Zij zullen voortaan niet meer van overtreding worden be schuldigd, maar van een mis drijf. De maximum-straf wordt l jaar of een boete van 100.000 Pakistan bereid tot oorlog om atoomprogram ISLAMABAD (DPA/RTR) - Pa kistan gaat zonder compromis sen te sluiten door met zijn atoomprogramma en duldt daarbij geen enkele buitenland se inmenging. Dat zei premier Nawaz Sharif donderdag. Hij dreigde zelfs met oorlog als vanuit het buitenland een aan val zou worden uitgevoerd op Pakistaanse kerncentrales. De premier noemde geen namen maar waarnemers menen dat Sharif met zijn krachtige uitla tingen met name India van een eventuele aanval wil weerhou den. Sharif wees internationale in spectie van de atoominstallaties van de hand. Een dergelijke con trole betekent een schending- van de Pakistaanse soevereini teit en is derhalve niet aan de or de, zei de premier. gulden. Voor bedrijven die er een gewoonte van maken met il legalen te werken wordt de ma ximale celstraf 3 jaar. Het kabinet heeft donderdag in gestemd met de wijziging van een aantal wettelijke bepalin gen over de positie van vreemde lingen. De voorstellen vloeien voort uit besluiten die het kabi net dit voorjaar nam. In de voor stellen zijn ideeën opgenomen van de commissies Mulder en Zeevalking, die het kabinet ad viseerden over het vreemdelin genrecht. Er komt een wettelijke regeling voor afgewezen asielzoekers die niet naar hun land terug kunnen wegens de situatie daar. Zij krij gen een tijdelijke verblijfsver gunning op voorwaarde dat zij niet verder procederen. De tijde lijke vergunning wordt na drie jaar omgezet in een definitieve, als de asielzoeker dan nog niet kan worden uitgezet. De gedoogde asielzoekers mo gen voortaan direct activiteiten ontplooien. Het eerste jaar mo gen zij basisopleidingen volgen, het tweede jaar een beroepsop leiding. Zij mogen dan ook voor kortere tijd werk verrichten in het kader van hun opleiding, In het derde jaar mogen zij een vol ledige baan accepteren. Rechtszaken voor asielverzoe ken worden versneld. Het kort geding komt te vervallen. In plaats darvan wordt er bij de rechtbank in Den Haag een Vreemdelingenkamer ingesteld, die beroepszaken behandelt. MIDDELBURG-Tijdens de eerste folkoristische dag in Middelburg presenteerde de Zeeuwse ringrijdersvereniging presenteerde zich als vanouds aan het publiek. Paarden en ruiters zetten hun beste beentje voor. De publieke belangstelling was - door de verlokkingen van de hete stranden en het verkoelende zeewater- vooral 's middags beduidend minder dan in voorgaande jaren. Bij de sjeesjes won het paar Nelie Verhage en Ries de Visser uit Oost-Souburg de eerste prijs voor de mooiste versiering foto Ruben Oreel(Zie ook pagina 11) Wörpsivede, een Duitse kunste naarskolonie in het veen. heeft ruim een eeuw na de stichting nog altijd een magische aan trekkingskracht. Paula Moder- sohn-Bceker schilderde er het meisje met de parelketting. Ver der in de bijlage Kunst. Cul tuur: De Zweedse filmmaker Lasse Hallström breekt door in Amerika Bolke de Beer en Paulus de Boskabouter hebben het eeuwige leven Zanger-gi tarist Nils Lofgren in de schijn werper Een vergeefse zoek tocht naar het raadsel van Ne derland in de sleutelroman van Sylvain Ephimenco Henk Pröpper schreef een monument voor zijn geliefde Uit-agenda. filmwijzer en expositie-overzicht Bekneld De machinist van een hei-instal latie heeft donderdag anderhalf uur bekneld gezeten nadat zijn machine door onbekende oor zaak was omgevallen. De man is met verwondingen in het ziekenhuis opgeno- Q men. w Thierry Marie Thierry Marie boekt, zijn meeste zeges in prologen, maar gisteren bewees hij meer te kunnen. In zijn eigen Nonnandië won hij na een solo van ruim 200 kilometer de etappe vanArras naarLe Ha vre. De dagprijs lever de hem tevens de gele OC trui op. fc w Slachtoffers winnen geding Ook straatverbod opgelegd AMSTERDAM (ANP) - De 19-ja- rige Amsterdammer die heeft bekend minstens vijftig vrou wen te hebben verkracht of aan gerand moet binnen één week een aidstest ondergaan. Boven dien is een groot gedeelte van Amsterdam voor hem tot verbo den gebied verklaard. Recht bankpresident mr. B. Asscher van de Amsterdamse rechtbank wees de vordering omtrent een omvangrijk contact- en straat verbod donderdag toe in een kort geding dat drie slachtof fers aanspanden tegen de „Rem- brandtparkverkrachter". Asscher liet eerder al-weten een aidstest te zullen toewijzen na een eis van een slachtoffer daar toe. Eén slachtoffer onderging drie maanden nadat zij door A. M. meerdere malen was ver kracht een test maar kan pas na zes maanden, en dus een tweede aidstest, zekerheid krijgen over haar situatie. Deze spanning kan het slachtof fer niet meer aan. Hierop is be sloten A. M. via een kort geding tot een test te dwingen. De Am sterdammer, die zich binnen kort voor de strafrechter moet verantwoorden, wenst geen test te ondergaan omdat hij de uit slag niet wil weten. In het definitieve vonnis stelt Asscher dat het laatste ook niet per se noodzakelijk is. A. M. moet, op een dwangsom van MAUNA KEA (AFP) - Hon derdduizenden mensen heb ben donderdag midden op de Stille Oceaan de zonsverduis tering gevolgd die zich daar na onder meer in het noorden van Mexico, Midden-Amerika en boven Colombia en Brazi lië herhaalde. De - dit keer totale - zonsver duistering duurde vier minu ten, een van de langste en zichtbaarste uit de geschiede nis. Slechts een op de vier zonsverduisteringen is. volle dig. Elke duizend jaar zijn er ongeveer 2400. Op de Mauna Kea vulkaan op Hawaï, waar een van de best uitgeruste observatoria ge bouwd is. hadden zich vele we tenschapsmensen verzameld om tijdens de zonsverduiste ring' experimenten uit te voe ren. Astronomen en andere nieuwsgierigen hadden zich ook bij bosjes naar La Paz in Mexico gespoed, wat het leger en de politie tot opperste staat van paraatheid bracht. Uit veiligheidsoverwegingen werd het vliegverkeer in het hele land stilgelegd en waren er maatregelen genomen om het autoverkeer aan banden te leggen tijdens de zonsverduis tering. Mensen die aanwezig waren in het „Woodstock van de astronomie" kregen be schermende brillen om schade aan ogen te voorkomen. De volgende zonsverduiste ring die even totaal zal zijn en ongeveer even lang zal duren, is pas in 2132 te bewonderen. De totale zonsverduistering boven Hawaii lfoto Jim MonelAP) 1000 gulden per dag dat hij het nalaat, de test ondergaan bin nen een week en de uitslag hier van binnen twee dagen meede len aan de raadsvrouw van het slachtoffer. M. kan de onderzoe kend arts machtigen het resul taat door te geven om zodoende onwetend te büjven over de uit komst. De rechter wees de drie slachtof fers een voorschot toe van in to taal 11.000 gulden op de uitein delijk in een bodemprocedure te vorderen schadevergoeding. A. M-, die zich momenteel in af wachting van zijn strafzaak, in het Pieter Baan Centrum in Utrecht bevindt, liet zijn raads man eerder verklaren dat hij dit bedrag niet kan opbrengen. Ge zien de psychische schade die de slachtoffers hebben geleden, zo vindt Asscher, moet het voor schot echter als „passend" wor den aangemerkt. Het feit dat A.M. binnenkort ver oordeeld kan worden tot een lan ge detentieperiode was voor de rechter geen aanleiding af te zien van het geëiste contact- en straatverbod. „Immers op even tueel aan M. te gunnen schorsin gen van zijn gevangenhouding en proefverloven kunnen de slachtoffers geen invloed uitoe fenen. Verder is het hem verbo den (telefonisch) contact op te nemen met de slachtoffers, hen aan te spreken of op straat te volgen. Dit op straffe van een dwangsom van 500 gulden per overtreding. JIDDAH/PARIJS (DPA/RTR/ AFP) - In de Saudische stad Jed dah zijn donderdag alle 261 in zittenden, onder wie 14 Canade se bemanningsleden en 247 isla mitische pelgrims op terugweg uit Mecca naar Nigeria, omge komen toen hun DC 8, die kort na de start poogde terug te ke ren voor een noodlanding we gens brand in een motor, neer plofte aan de rand van het vlieg veld en verging in een zee van vuur. Volgens een woordvoer der van Nigeria Airways veran derde de DC-8 „in een vuurbal voordat hij de grond raakte en in stukken brak". Het toestel werd gehuurd van de Canadese luchtvaartmaat schappij Nationair door de in Ni geria gevestigde maatschappij Holtrade, zo zeiden de medewer ker van N&reen Travel en func tionarissen van Nationair. Volgens zegslieden van de lucht haven meldde de piloot kort na het opstijgen dat het toestel technische problemen had en dat hij wilde terugkeren. De Saudische regering zei in haar verklaring dat de piloot had ge meld dat hij „de controle over het het landingsgestel had verlo ren en dat er brand was aan boord". Andere bronnen bij de lucht vaart zeiden dat de piloot mel ding had gemaakt van brand in het landingsgestel. Hij kreeg van de verkeerstoren het advies om al zijn brandstof te lozen en om te keren voor een noodlan ding. Voor het toestel de grond bereikte ontplofte het en viel in stukken uiteen. Volgens ooggetuigen stond het toestel bij het opstijgen al in brand. Zij zeiden een enorme ex plosie te hebben gehoord en za gen metershoge vlammen uit het wrak opstijgen. Stichtingsnorm school naar 200 kinderen DEN HAAG (ANP) - De stich tingsnormen voor zowel het openbaar als het bijzonder on derwijs worden volgend jaar verhoogd tot een minimum van 200 leerlingen. Met een wets voorstel van die strekking van staatssecretaris Wallage (on derwijs) heeft hel kabinet don derdag ingestemd. Dit betekent dat het aantal nieuwe scholen per jaar dat voor bekostiging in aanmerking komt, wordt teruggebracht van zestig naai- twintig. Advertentie Bezorging PZC Door een technische sto ring die afgelopen nacht optrad in onze produk- tie-afdelingen, zal een deel van de oplage vrij dagochtend later dan gebruikelijk worden be zorgd. Wij bieden onze lezers hiervoor onze ver ontschuldigingen aan. Directie PZC. jpP^w' (Advertentie) BEL NU GRATIS DE ANWB VOOR DE JUISTE REISVERZEKERING. Ook 's avonds en in liet weckend. Kleine Markt 3, Vlissingen Tot 50% korting DUIJNHOUWER Weg Waterbouw B.v. Goes 4460 AA Goes Tel. 01100 16256 mmÊÊ^^^ÊÊÊmmÊÊÊÊtÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1