1 tl YY 11.1 ANC noemt stap Bush voorbarig Kabinet zit vast met WAO vezz STEÜTEL 50,00 Jelle Nijdam zorgt voor eerste Nederlandse zege Parlement Slovenië akkoord met verdrag van Brioni Verenigde Staten heffen sancties tegen Zuid-Afrika deels op Paul Rosenmöller trekt onderhandelingen vlot Vrijlating twee van de Sharpeville Zes Vier Nederlanders met drugs in Spanje gepakt Nu 2 shirts Zonnig en zeer warm Droog en zonnig, in de avond en nacht kans op enkele buien of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 28 graden. Zwakke tot matige zuidoosten ivind. 234e jaargang no. 161 Donderdag 11 juli 1991 LICHTLAND verlichting TERNEUZEN Noordstraat promenade 37 MIDDELBURG Geere Passage 8-10 (Van onze correspondenten WASHINGTON/JOHANNES BURG - De aankondiging van VS-president George Bush om een aantal sancties tegen Zuid- Afrika op te heffen is door de re gering in Pretoria verwelkomd door de grootste zwarte op positiebeweging ANC als 'voor barig' bestempeld. De koersen op de beurs van Jo hannesburg 'vlogen omhoog' na het bekend worden van het nieuws uit Washington, maar sommige economen wezen er op dat de positieve gevolgen voor de Zuidafrikaanse economie niet overschat moeten worden. Bush zei gisteravond in Was hington, dat hij het besluit geno men had vanwege de verregaan de ontmanteling van het apart heidssysteem in Zuid-Afrika. „De vooruitgang is langzaam en vaak pijnlijk geweest, maar on loochenbaar", aldus de presi dent. Alleen een wapenembargo en een aantal belangrijke finan ciële sancties blijven nog van kracht. Bush hief de sancties op, die in 1986 werden ingesteld, na een onderzoek van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken. Dit departement kwam tot de conclusie dat Zuid-Afrika nu voldoet aafr alle vijf voorwaar den die in de sanctiewet uit 1986 aan intrekking van de sancties worden gesteld. Noodtoestand Deze voorwaarden zijn: opheffen van de noodtoestand, afschaffen van de apartheidswetgeving, het legaliseren van alle politieke partijen, het beginnen van on derhandelingen met 'werkelijk representatieve' zwarte leiders en het vrijlaten van politieke ge vangenen. Dit laatste punt wordt door het ANC heftig be streden. Het besluit van Bush betekent onder meer dat het verbod op in voer van Zuidafrikaans steen kool, landbouwprodukten, ijzer, staal en gouden munten wordt opgeheven. Ook zullen Ameri kaanse bedrijven weer in Zuid- Afrika mogen investeren, zal ru we olie mogen worden verkocht en krijgt de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij weer landingsrechten in de VS. (Van onze correspondent) MADRID De Spaanse politie heeft dinsdag in Palma de Mal- lorca een internationale drugs bende opgerold, waartoe ook vier Nederlanders behoorden. Bij hun arrestatie werd 101 kilo cocaine aangetroffen, die was verborgen in drie koffers en twee tassen. Behalve de vier Ne derlanders - twee mannen en twee vrouwen - werden ook drie Colombianen gearresteerd, twee op Ibiza en een in Barcelo- De vier Nederlanders werden dinsdag al aangehouden, toen zij op weg waren naai- hun hotel in Palma. De drugs zouden be stemd zijn voor het vakantie-ei- land Ibiza. De personen die een Nederlands ROTTERDAM (ANP) - Het overleg over een cao bij de sjorbedrijven in de Rotter damse haven gaat door. De werkgevers hebben woens dagavond besloten om van ochtend toch aan de onder handelingstafel te verschij nen. „Wel hebben wij nog steeds de grootste moeite met de opstelling van de Vervoersbond FNV. Maar wij zullen vanuit de verant woordelijkheid die wij wèl hebben toch gaan onderhan delen", zo zei cao-onderhan delaar P. van der Sluis van de werkgeversorganisatie SVZ. De werkgevers verwijten de Vervoersbond FNV nog steeds dat de bond woens dagochtend de sjorders niet heeft opgeroepen om de sta king te beëindigen. Volgens Van der Sluis hebben de werkgevers de grootste moeite om terwijl de stakin gen voortduren te gaan on derhandelen. Over de opstel ling van de Vervoersbond FNV na het zestien uur du rende agenda-overleg van dinsdagnacht en aanvaar ding van het eindvoorstel van bemiddelaar Paul Ro senmöller, zal nog een hartig woordje worden gesproken, zo verzekert Van der Sluis. „Wij willen constructief on derhandelen op basis van Paul Rosenmoller het eindvoorstel van Rosen möller en willen er zeker van zijn dat de vervoersbond geen konijnen uit de hoge hoed tovert". Ondanks de sjorders-sta king werden gisteren bij ECT de marineschepen van het Amerikaanse leger nor maal gelost, doordat de wil- (Slotziepag3 kolom 7) Niet alle economische en finan ciële sancties zijn echter ge schrapt. De wet die Zuid-Afrika uitsluit van leningen door bij voorbeeld het Internationale Monetaire Fonds (IMF), blijft nog van kracht. Alleen het con gres kan deze wet intrekken. Vooral dit feit stemt Zuidafri- JOHANNESBURG (AP) - Twee van de Sharpeville Zes zijn woens dag in Zuid-Afrika vrijgelaten. Oupa Diniso en Joshua Khumalo werden met vier anderen ter dood veroordeeld wegens betrokkenheid bij de moord in 1984 door een menigte op een raadslid van het het zwarte woonoord Shai-peville. Hun vonnissen werden na verontwaardigde reacties van de interna tionale gemeenschap omgezet in levenslang. Vorige week kondigde president F.W. De Klerk de vrijlating aan van 4.200 gevangenen die voor het eerst waren veroordeeld. Daartoe be horen ook Diniso en Khumalo. Twijfel aan echtheid identiteit paspoort op zak hadden, zijn Huybrecht de B. (28), Orel Denys L. (25), Hafida B. (26) en Ria B. (42). Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag moet nog nagaan of de vier arrestan ten ook inderdaad Nederlanders zijn of dat ze met valse of gesto len paspoorten reisden. Zeker is, dat Hafida B. van Marokkaanse afkomst is, terwijl Orel Denys L. in zijn paspoort Georgetown in voormalig Brits Guyana als ge boorteplaats heeft staan. Vol gens een medewerker van de Ne derlandse ambassade in Madrid is er op dit moment sprake van een sterke toename van het aan tal Nederlanders dat in Spanje gearresteerd wordt vanwege drugssmokkel. Alleen al in de laattste twee maanden werden twintig Nederlanders opgepakt. Een juichende Jelle Nijdam gaat als eerste over de streep in Valenciennes (foto EPAJDaniel Janin) VALENCIENNES (GPD) - Dramatiek en hec- tiek gisteren in de straten van Valenciennes, waar Jelle Nijdam voor de eerste Nederlandse etappezege in de Tour de France tekende. In de laatste kilometer ontsnapte de wielrenner uit de ploeg van Raas en bleef het in twee stuk ken geslagen peloton op de streep juist voor. Gele trui-drager Rolf Sörensen was kort daar voor met enkele andere renners tegen het weg dek gesmakt. Hij brak daarbij zijn sleutelbeen. Hoewel Sörensen nog wel de eindstreep bereik te op een fiets van zijn Italiaanse ploegmakker Bruno Cenghialta, zal hij vandaag op het appèl ontbreken voor voor de rit van Arras naar Le Havre. Sörensen vliegt dan naai- Rome, waar zijn blessure operatief zal worden behandeld. De opgave van de Deen had tot gevolg dat de- Amerikaan Greg LeMond het geel mocht aan trekken. LeMonds naaste belager is niet Erik Breukink, maar diens ploeggenoot Sean Kelly, die twaalf seconden eerder dan de kopman van PDM bin nenkwam. Breukink moest ook nog eens vijf tellen inleveren bij de Amerikaan als gevolg van de valpartijen, die het peloton in de straten van Valenciennes deed breken. (Zie ook pagina 21) kaanse economen sceptisch over de directe praktische effec ten voor de economie. Daarnaast boycotten op dit mo ment tal van Amerikaanse sta ten, steden en universiteiten be drijven en banken, die zaken doen met Zuid-Afrika. Alleen de ze staten, steden en instellingen kunnen een einde maken aan de ze boycot. Nieuwe stap In Pretoria noemde de Zuidafri kaanse president De Klerk in een verklaring de intrekking van de sanctiewet een 'nieuwe stap voorwaarts in normalisering van de relaties tussen de VS en ons land'. Het schrappen van de sancties zal bijdragen aan een economische opleving, waarvan in het bijzonder de minder be deelde Zuidafrikanen, die ge bukt gaan onder deze strafmaat regelen. zullen profiteren, aldus De Klerk. Minister van Buiten landse Zaken, Roelof Botha, ver wacht dat de aankondiging van Bush ook een 'psychologisch ef fect' zal hebben en dat landen die nog steeds sancties handha ven het Amerikaanse voorbeeld zullen volgen. Bush heeft het voor het ANC te leurstellende besluit gisteren persoonlijk aan ANC-leider Nel son Mandela meegedeeld. De topdiplomaat van de beweging, Thabo Mbeki, noemde het be sluit 'voorbarig', omdat de rege ring nog steeds geen einde heeft gemaakt aan het geweld in de zwarte woonoorden en volgens het ANC nog steeds niet alle po litieke gevangenen vrij zijn. De pil was verguld door het feit dat een aantal belangrijke financië le sancties van kracht blijft en Bush daarmee aangeeft, dat de druk op Pretoria gehandhaafd blijft. Waarnemers van de EG binnenkort naar Joegoslavië DEN HAAG - Binnen enkele da gen vertrekt een groep van 50 tot 70 EG-waarnemers naar Joe goslavië, om daar toezicht te houden op de naleving van het akkoord van Brioni tussen Slo venië, Kroatië en de federale re gering. De EG-ministers van Buitenlandse Zaken werden het woensdag in Den Haag eens over de taak van deze missie. De Joegoslavische federale rege ring heeft de EG om spoed ge vraagd bij het sturen van de waarnemers. Zij zullen worden aangezocht uit alle twaalf EG- landen, eventueel aangevuld met vertegenwoordigers van an dere landen die lid zijn van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). De groep waarnemers zal waar schijnlijk onder Nederlandse lei ding komen te staan en bestaan uit burgers en militairen. De laatsten zullen echter geen uni form dragen. De komst van de waarnemers is sinds afgelopen weekeinde al voorbereid door een diplomatie ke EG-missie. De waarnemers zullen zich voorlopig niet buiten Slovenië en Kroatië begeven. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net zal zaterdag geen besluiten nemen over ingrepen in de WAO. CDA en PvdA zijn daar toe onderling te verdeeld. Ter wijl de christen-democraten in grepen in hoogte en duur van de uitkering onontkoombaar ach ten, wijst de PvdA die af. Kringen rond het kabinet toon den zich gisteren heel pessimis tisch over de kans dat het kabi net zaterdag alsnog tot besluit vorming zal komen. Dat zou dan moeten gebeuren aan de hand van een SER-advies over de aan pak van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid dat mor gen wordt verwacht. De SER is overigens ook hopeloos verdeeld over de noodzakelijke maatrege len. Algemeen werd gisteren te ken nen gegeven dat het kabinet wel een poging zal doen toch iets over de WAO te beslissen. De kans op slagen wordt echter vrij wel nul geacht. Daarmee zou de hele discussie naar augustus gaan als de ministers zich moe ten buigen over zaken als het dekken van de uitgaven voor 1992, belastingen, premies en koopkracht. Bij het CDA eist fractieleider Brinkman openlijk nog dat het kabinet wel knopen doorhakt. Zo niet dan zou hij daar zeer ne gatief op willen reageren. Bin nenskamers heeft de CDA'er echter laten weten zeer pessi mistisch te zijn over de kans dat het kabinet inderdaad tot be sluitvorming komt. In PvdA-kring heerst stilte. PvdA-leider en vice-premier Kok heeft als formele lijn geko zen niet over de zaak te praten Squashen is in probeer het uit squashuy voordat het SER-advies er ligt. Kok heeft tot nu toe ingrepen in hoogte en duur van uitkeringen afgewezen. In die opstelling is tot nu toe nog geen merkbare verandering gekomen. Een kei harde botsing tussen CDA en PvdA lijkt zich daarmee voor za terdag af te tekenen. In CDA-kring wordt gesteld dat alles hangt op de houding van de PvdA. Daar zal men psycholo gisch de draai moeten maken dat ingrepen in de uitkeringen onontkoombaar zijn wil de steeds toenemende arbeids ongeschiktheid werkelijk een halt toegeroepen kunnen wor den. Een maand uitstel van be sluitvorming zou in deze wel eens heilzaam kunnen werken, al vreest het CDA tegelijk dat van uitstel, afstel komt. Dat is voor fractieleider Brinkman on aanvaardbaar. Het kabinet heeft gisteren de he le dag gesproken over de grote efficiëntie operatie (GEO): een plan om 9000 arbeidsplaatsen bij de departementen te laten vervallen tot 1994. De secretaris sen-generaal van. de departe- Akkoord Minister Ter Beek vaxi Defensie en de vakorganisaties voor mili tairen zijn gisteren tot overeen stemming gekomen over een so ciaal plan dat de inkrimping van het aantal militairen bij De fensie moet begeleiden. De ko mende jaren moeten 13.000 militairen de O dienst verlaten. O Abdij plein Het nieuwe Abdijplein in het hart van Middelburg nadert zijn voltooiing. De reacties van het publiek op dè nieuwe aankle ding zijn gemengd. Ze variëren van 'mooi' tot 1 O 'kaalslag'. I w Tunnel Deltaweek De zeilboot Aldebaran IV toonde gisteren vakmanschap en lef in de Deltaweek. Bij de start van IMS 1-klasse maakte de Aldeba ran IV uitstekend gebruik van een scherpe windvlaag en nam daardoor een beslis sende voorsprong op OA zijn concurrenten. 4Lm \J De Vlaamse gemeenschapsmi nister van Openbare Werken en Verkeer Johan Souwens heeft woensdagmiddag op de linker Schelde-oever bij Antwerpen de Liefkenshoektunnel geopend. Hij deed dat bij een van de tol- hokjes op de Imkeroever door betaling van een brief je van honderd Belgi- schefrank. I menten (de hoogste ambtena ren) hebben eindelijk een con creet voorstel voor de invulling van een gedachte bezuiniging van 990 miljoen gulden (in 1994) op tafel gelegd. <3 o s ram o zaterdag 13 juli morgenavond Cotton Club (Van onze correspondenten BUDAPEST/OSIJEK - Het Slo veense parlement heeft gisteren met overweldigende meerder heid ingestemd met de vredes voorstellen die de EG-troika af gelopen zondag op het Joegosla vische eiland Brioni heeft ge daan. Ondanks forse kritiek stemden uiteindelijk 189 van de 200 afgevaardigden vóór het ak koord. De kritiek richtte zich vooral op de afspraken over de bewaking van de Sloveense grenzen. Die blijft volgens de voorstellen van de troika de komende drie maanden in handen van het Joe goslavische leger. De grenspos ten zullen worden beheerd door Sloveense politieagenten, maar de douane-inkomsten worden afgedragen aan de federale rege ring in Belgrado. Veel mensen vinden dat eigen lijk verraad aan de Sloveense zaak. De eis van de federale rege ring dat de bewaking van de grenzen met Oostenrijk, Honga rije en Italië in handen van Bel grado blijft, was twee weken ge leden immers de reden waarom het tot een halve oorlog met het Joegoslavische leger is geko men. President Kucan, die het akkoord op Brioni heeft gete kend, is de afgelopen dagen her haaldelijk voor verrader uitge maakt. De overige punten uit het ak koord, demobilisatie van de Slo veense territoriale strijdkrach ten zoals afbouw van de barrica des en teruggave van veroverde tanks en ander materieel, liggen veel minder controversieel, al zijn sommige mensen bang dat het leger de ontmanteling van de Sloveense verdediging zal ge bruiken voor een nieuwe aanval. Hulp Dinsdag nog liet Jose Pucnik, de leider van de regeringscoalitie Demos, weten dat de voorstellen van Brioni voor hem onaan vaardbaar- waren. Ook andere politieke partijen waren zeer kri tisch. zodat het er even op leek dat het Sloveense parlement de EG-voorstellen zou afwijzen. Maar dinsdagavond is door de partijen uitvoerig beraadslaagd en gisterochtend zei Pucnik te verwachten dat het parlement ondanks alle kritiek toch ja zou zeggen. Tijdens het debat, dat al met al anderhalf uur duurde, maakten verschillende sprekers duidelijk dat Slovenië na een af wijzing van Brioni niet meer op hulp van Europa zou hoeven te rekenen. Pucnik noemde de regeling van de grenzen aanvaardbaar, zo lang die maar voor drie maan den geldt. In de besprekingen tussen Slovenië, Kroatië en de federatie over de toekomst van Joegoslavië, die uiterlijk 1 au gustus van start moeten gaan, zal deze kwestie voor de Slove- nen hoog op de agenda staan. Inmiddels beschuldigen Slove- (Slot zie pagina 3 kolom 1) LANGE KERKSTRAAT 41 GOES TELEFOON 01100-16415

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1