Stichting Zeeland in opstand Piekopvang oud recht kampeerboeren PZC Loodsensteiger blijft behouden Speeltuin voor kinderen in Veere sp IliiailMMHMBH Met 'n telefoontje wordt Senora Cortés weer even Dorien. Aantal wethouders in Vlissingen gaat terug naar vier provincie 15 Bestuur en personeel woedend over houding provincie Spanje f 1,45*per minuut. Slachtoffers verkeer DONDERDAG 11 JULI 1991 MIDDELBURG - Het provin ciaal opbouworgaan Stichting Zeeland wordt 'sluimerend uit gehold' door de reorganisatie- en bezuinigingswoede van het provinciebestuur. Het bestuur en het personeel van de instel ling zijn daartegen in opstand gekomen. De woede richt zich op twee kwesties: Door besluiteloosheid van het provinciebestuur blijft de - nu al vier jaar durende - onzeker heid over de toekomst van de Stichting Zeeland voorlopig voortbestaan. .Bovendien 'misbruikt' de pro vincie het moeizaam verlopend welzijnsonderzoek om een 'bot te bezuiniging' te kunnen bin nenhalen. De dienstcommissie (onderne mingsraad) van het opbouwor- gaan schrijft dit in een woeden de brief aan het dagelijks provin ciebestuur. In totaal 34 perso neelsleden hebben de klacht met hun handtekening onder streept. Het bestuur van de stichting komt vrijdagmiddag bijeen met de bedoeling een soortgelijk geluid te laten horen. Zoals bekend heeft het dagelijks provinciebestuur onlangs beslo ten dat de Stichting Zeeland, de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid en het Zeeuws Steunpunt Kunstzinnige Vor ming zeer nauw met elkaar moe ten gaan samenwerken. Het pro vinciebestuur is echter besluite loos over de 'noodzaak en om vang' van de vele taken die deze instellingen momenteel vervul len. Dit terwijl de provincie daar al vier jaar lang onderzoek naar laat verrichten door externe ad viesbureaus. Half miljoen Wel heeft de provincie nu op voorhand bepaald dat de drie in- Windsculpturen op Neeltje Jans NEELTJE JANS - Negen winds culpturen van de Engelse kun stenaar Peter Logan zijn van 18 juli tot 30 september te bewon deren op het voormalige werkei- land Neeltje Jans. De windsculp turen, die op de wind bewegen, bestaan uit meterslange alumi nium voorwerpen, zoals potlo den, spelden, spijkers en werp spiezen. Logan opent donderdag 18 juli om 17.00 uur zelf zijn expo sitie. stellingen de komende twee jaar in totaal een half miljoen gulden aan jaarlijkse subsidie moeten komen inleveren Het aandeel dat de Stichting Zeeland moet inleveren bedraagt 3 ton. De helft van deze bezuiniging moet komend jaar al gerealiseerd wor den. Het bestuur van de Stich ting Zeeland heeft inmiddels uit gerekend dat het niet bij dat half miljoen blijft: er zou nog eens 1.8 ton bezuinigd moeten moeten worden, ondermeer omdat de provincie niet bereid is de kor ting op een rijkssubsidie voor re kening te nemen en omdat de provincie weigert allerlei ver plichte salarisaanpassingen mee te subsidiëren. „Het zal duidelijk zijn", aldus het bestuur, „dat wij niet aan de ze bezuinigingen kunnen vol doen zonder verlies van arbeids plaatsen." De dienstcommissie eist dat er geen gedwongen ont slagen vallen en dat het sociaal statuut van de provincie-ambte naren ook op het personeel van de Stichting Zeeland van toe passing wordt verklaard. Boven dien wil het personeel dat de provincie eerst een 'duidelijk en beargumenteerd standpunt' in neemt over de toekomstige aard en de omvang van de stichtings- taken, alvorens bezuinigingen op te leggen. De provincie wil dat nu eerst een beheerscom missie dat soort zaken gaat be studeren. Besluiteloosheid Het personeel is ziedend over de besluiteloosheid die het provin ciebestuur aan de dag legt. „We wijzen u erop", schrijft de dienst commissie, „dat het welzijnson- derzoek inmiddels al vier jaar loopt en twee kostbare onder zoeken van organisatie-advies bureaus achter de rug heeft. Dat heeft tot nu toe tenminste een half miljoen gulden gekost. Ook deze onderzoeken hadden al de opdracht tot het meten van de kwaliteit, de efficiëncy, de effec tiviteit, e.d." De personeelsleden hadden ver wacht dat de provincie, op basis van al dat onderzoek, knopen zou doorhakken, waarmee een eind zou zijn gekomen aan de nu al vier jaar durende onzekerheid over hun arbeidsplaatsen. Sinds de start van het welzij nsonder zoek, vier jaar geleden, mag de Stichting Zeeland nieuwe perso neelsleden slechts een tijdelijke aanstelling geven. Inmiddels werkt een kwart van het perso neel met zo'n tijdelijke aanstel ling. Volgens het personeel is zo spra ke van een 'kwellende', zo lang zamerhand 'onwerkbare' situa tie: vacatures zijn moeilijk op- vulbaar; tijdelijk aangestelden zijn soms spoedig weer vertrok ken: sommige vacatures moeten worden opgevuld door wisselen de uitzendkrachten; personeels leden met een vaste aanstelling proberen elders een werkkring- te vinden die meer zekerheid Het schoolplein van de Valeriusschool in Veere is omgetoverd in een speeltuin foto Ruben Oreel) VEERE - De kinderen van het stadje Veere hebben eindelijk goede speelvoorzieningen. Enkele ouders en leerkrachten leg den woensdagavond de laatste hand aan de speeltuin, het open bare schoolplein van de christelijke Valerius-basisschool. Zij plaatsten twee houten speelhuisjes. Veere is sterk vergrijsd. Het stadje telt, volgens directeur Ben Slingenberg van de Valeriusschool, hoogstens veertig kinderen van vier tot twaalf jaar. Zijn school aan de voet van de Grote Kerk, aan de Wijngaardstraat, heeft zeventig leerlingen. De meesten komen uit het kinderrijke Zanddijk, het gehucht vlakbij Veere. De openbare basisschool staat in Zanddijk en telt bijna honderd leerlingen. En in Zanddijk is ook een speeltuin. Juist voor de weinige kinderen in het stadje Veere wilden de ou ders en leerkrachten van de Valeriusschool iets doen. Ze hadden de ruimte. Het lommerrijke schoolterrein loopt van de Wijn gaardstraat tot de Kapellestraat. „Er stond helemaal niets", ver telt Slingenberg. „Er liep alleen een smal pad van de lagere school naar het gebouw van de kleuterschool aan de Kapelle straat." Er werd een bazaar gehouden, die 8.000 gulden opleverde. Consu lente speelvoorzieningen Marlie Blok van het Zeeuws Servicebu reau werd in de arm genomen. Zij werkte met vier vaders en twee leerkrachten een plan uit. Vrijwel alles is eigen fabrikaat, een klapbank, een voet-, hand- en korfbalwand, de speelhuisjes, een duikelrek, een speelauto en een 'klets- en roddelbank' rondom een boom. Alleen een klimtoestel is gekocht. Het terrein blijft ook na schooltijd open. De leerlingen van de Valeriusschool nemen de speelvoorzienin gen vanavond, donderdag, op eigen wijze in gebruik tijdens het eindfeest van het schooljaar dat eind volgende week afloopt. Ze voeren een toneelstuk op. in hun eigen speeltuin. Walcherse gemeenten over gedoogbeleid: VLISSINGEN - De Walcherse gemeenten zijn niet van plan de boeren met minicampings strikter aan te pakken dan nu gebeurt. Het gedoogbeleid waardoor een boer in drukke tijden meer caravans en tenten kan toelaten dan hij wettelijk mag hebben, is een oud recht dat niet makkelijk opzij wordt gezet. Bovendien kent Zeeland voldoende bijzondere omstan digheden om ook na de invoe ring van de nieuwe Wet op de Openluchtrecreatie deze 'pie kopvang' van toeristen te rechtvaardigen. Dat is de reactie van Walcherse recreatiegemeenten op de con clusies van de Kruiningse jurist mr W. Davidse. Davidse onder zocht de juridische mogelijkhe den van gemeenten rondom de kampeerproblematiek voor zijn eindscriptie voor de Katholieke Universiteit Brabant. Volgens hem moeten gemeenten kam peerboeren waarschuwen dat er straks niet meer caravans en tenten worden gedoogd op mini- campings dan de wet bepaalt. Het opleggen van een dwang som kan gemeenten helpen hun beleid te handhaven. Die moge lijkheid hebben gemeenten nu nog niet. In het wetsontwerp voor de openluchtrecreatie wordt het maximale aantal kampeerplaat sen op minicampings gesteld op tien. In de oude Kampeerwet mag een boer tussen maart en oktober vijf kampeerplaatsen hebben. In de zes weken van het hoogseizoen kan dat tien wor den. Bij grote toeristische druk te kunnen minicampings die daar de voorzieningen voor heb ben in aanmerking komen voor zogenoemde 'piekopvang'. On der die noemer gedoogt de ge meente nog eens vijf extra plaat sen op de minicamping. Wildkamperen Dat is op Walcheren het geval in de gemeenten Mariekerke. Domburg, Valkenisse en Veere. De piekopvang door extra kam peerders te gedogen op mini campings voorkomt wildkam peren, is hun argument. De Raad van State keurde die han delwijze verschillende malen goed. Davidse denkt dat een on derzoek moet uitwijzen of de Zeeuwse situatie uniek genoeg is om een uitzonderingspositie te verkrijgen in de nieuwe kam peerwet. Hij vindt echter dat niet een gemeente, maar de wet gever de beslissing 'gedogen of niet' moet nemen. In Domburg maken zo'n 20 tot 25 minicampings gebruik van het 'gedoogrecht', schat recrea tiewethouder A. Maljaars. „Dat recht is historisch zo gegroeid. De boeren hebben grote investe ringen gedaan om de voorzienin gen op hun campings op niveau te krijgen. Kamperen bij de boer is ontstaan als ondersteuning voor noodlijdende agrarische bedrijven. Dan laatje ze nu niet zomaar vallen." Nieuwe mini campings komen in Domburg niet meer in aanmerking voor een gedoogverklaring. De investeringen die bestaande minicampings hebben gepleegd zijn een zwaar wegend argument voor alle gemeenten. Een ander gemeenschappelijk argument is de opvang van grote stromen toeristen. „De kustgemeenten moeten één lijn trekken en ge daan krijgen dat piekopvang door het gedogen van extra kampeerders op minicampings straks mogelijk blijft. De men sen blijven immers komen, ook als alles al vol is. Het is een plaat selijk en een tijdelijk probleem," meent Maljaars. Geen keus In dat probleem moet de nieuwe wet voorzien, zegt burgemeester mi- B. J. van Putten van Marie kerke. „Het heeft geen zin als de wet en de praktijk niet overeen komen. Juridisch zijn de conclu sies van Davidse niet helemaal ten onrechte. Maar het blijkt niet haalbaar in het dagelijks le ven. Als Zeeland in de zomer uit zijn voegen barst en je hebt geen overloopterrein, dan heb je geen (Advertentie) Hen telefoontje naar Spanje kost u f 1,45 per minuut. Dat is voordeliger dan veel mensen denken. De prijs kan dus nauwelijks nog een bezwaar zijn om eens te bellen met een verre vriend of een geëmigreerd familielid. Of om 'ns een keer zelf dat hotel in het buitenland te boeken. Kijkt u maar eens naar de tarievenlijst in het telefoonboek. Internationaal telefoneren kost minder dan je denkt. geeft. Daarnaast is nu dus alvast een forse bezuiniging opgelegd die 'ongericht' en 'zonder duide lijke motivering' dreigt te moe ten worden ingevuld. VLISSINGEN - De beeldbepa lende loodsensteiger in Vlissin- gen is gered. De gemeente Vlis- singen neemt de steiger van het Directoraat Generaal Scheep vaart en Maritieme Zaken (DGSM) over. De Stichting Be houd Loodsensteiger Vlissin- gen gaat het beheer voeren over het houten bouwwerk bij de in gang van de Koopmanshaven. Het bestuur van de stichting en de Vlissingse wethouder L. C Poppe-de Looff hebben elkaar woensdagmorgen gevonden. De gemeente had dinsdag al over eenstemming bereikt met DGSM. de eigenaar van de stei ger. DGSM betaalt aan de ge meente Vlissingen een afkoop som. Dat geld kan tezijnertijd, vertelde Poppe-de Looff. worden gebruikt om de loodsensteiger alsnog te slopen. Of dat ooit aan de orde komt, hangt sterk af van de financiële mogelijkheden van de Stichting Behoud Loodsen steiger Vlissingen. „We nemen een financieel risi co", verklaarde de wethouder, „want de gemeente Vlissingen zal moeten slopen, als de stich ting niet slaagt. De afkoopsom van DGSM dekt de eventuele sloopkosten volstrekt niet." De wethouder hield eind vorige week nog bij hoog en bij laag vol dat overname van de loodsen steiger door de gemeente Vlis singen onhaalbaar was. Het on derhoud zou, aldus ambtelijke rekenmeesters, op termijn drie miljoen gulden kosten. De bestuursleden van de Stich ting Behoud Loodsensteiger Vlissingen hebben altijd grote vraagtekens gezet bij dat hoge bedrag. „We hebben spontaan 'ja' gezegd op het plan van de wethouder", liet D. Roos van de stichting woensdag weten. „Haar voorstel kwam overeen met ons idee." Optimistisch Over de financiële kant van de zaak is Roos optimistisch ge stemd: „Ik denk dat we het aan kunnen. Het belangrijkste is dat we nu alles op ons gemak kun nen bekijken. Verschillende in stanties, zoals het Nederlands en Belgisch loodswezen, kunnen gebruik gaan maken van de stei ger en daarvoor iets betalen. We gaan ons best doen en het moet lukken met de steun van de tal rijke Vlissingers die ons zijn bij gevallen." Het behoud van de loodsenstei ger staat overigens niet op zich zelf. Een rijkscommissie bezint zich sinds enige tijd over wat er met de rijkshavens moet gebeu ren. De gemeente Vlissingen kan waarschijnlijk in 1994 of 1995 de oude Koopmanshaven overne men. Het roeiershoofd, de stei ger naast de loodsensteiger, kan dan, meldde wethouder Poppe- De Looff, in oude luister worden hersteld. Aan het roeiershoofd zaten vroeger loopplanken, waaraan de roeiboten van het loodswezen afmeerden. De vraag is of de loodsensteiger uit 1928 in dat historische beeld past. Roos van de Stichting Be houd Loodsensteiger Vlissingen vindt van wel. „Daarvoor moet een constructie te verzinnen zijn. Ik denk bijvoorbeeld aaii een toeristisch-recreatieve in vulling." Roos is van mening dat de gemeente Vlissingen een wij ze les heeft kunnen leren uit de perikelen rond de loodsenstei ger. „In Vlissingen wordt te ge makkelijk gesloopt. Hopelijk zet dit voorbeeld in volgende geval len aan tot nadenken." Covra-kantoor (Slot van pagina 13) een kamer. Dat lijkt me niet de manier waarop we in Nederland met elkaar om moeten gaan. Ze wilden ook geen gesprek van persoon tot persoon, het contact verliep via de telefoon. Ik had liever een uurtje met hen gedis cussieerd onder het genot van een kopje koffie, maar dat werd afgewezen. De actievoerders hebben zich overigens correct gedragen." Verklaring In een verklaring deelden de twee actiegroepen mee dat het Covra-kantoor was bezet, omdat die organisatie medeverant woordelijk is voor het in stand houden van kernenergie. Codee ontkent dat. „Wij hebben geen deel in de discussie 'wel of geen kernenergie'." De actiegroepen geven echter hun verzet niet op, 'zolang er geen deugdelijke op lossing is voor het radioactief af val'. „We vinden dat eerst de grote producenten van radioac tief afval, dat voor negentig pro cent uit kerncentrales afkom stig is, moeten worden stilge legd. Dan kan, zonder tijdsdruk of politieke belangen, worden gezocht naai- de minst slechte opslagmethode." Stop Covra en Stop Borssele me nen dat het merendeel van het Nederlandse volk hun visie deelt. „Uit de laatste opiniepei lingen blijkt dat 84 procent van de ondervraagden tegen kern energie is en een ruime meerder heid vóór sluiting van de centra les in Dodewaard en Borssele." De beide actiegroepen roepen de bevolking op zaterdag 20 juli deel te nemen aan een blokkade van de kerncentrale in Dode waard. Ook de transporten van radio-actief afval van het Noord hollandse Petten naar Borssele zullen wat betreft de actievoer ders niet geruisloos verlopen. keus." Volgens de chef algemene zaken van de gemeente maken ongeveer vijftien minicampings gebruik van de gedoogregeling. Nieuwe minicampings zijn daar van niet uitgesloten. Volgens burgemeester drs W. J. Plomp van Valkenisse is al enige tijd een Walcherse lobby aan de gang in Den Haag om het maxi maal aantal eenheden per mini- camping te verhogen van tien naar vijftien. Het voorzieningen niveau op minicampings rechtvaardigt dat aantal, zegt hij. Alle 45 minicampings die zijn gemeente telt. komen in aanmerking om meer kampeer ders te bergen dat de huidige Kampeerwet toestaat als het toerisme-aanbod daartoe aan leiding geeft, zegt Plomp. VLISSINGEN - Het aantal wet houders in Vlissingen wordt zo goed als zeker teruggebracht van vijf naar de gebruikelijke vier. De drie collegepartijen PvdA, CDA en VVD hebben daarover een principe-akkoord bereikt. Het wachten is op goed keuring door de leden van de PvdA-afdeling in Vlissingen. De PvdA'ers komen vanavond, donderdag, bijeen. Voorzitter M. Dekker van de CDA-afdeling Vlissingen zwen gelde een maand geleden de dis cussie over het aantal wethou ders in Vlissingen aan. Hij vond dat vervulling van de vacature, ontstaan door het plotselinge overlijden van wethouder W, Wisse (PvdA), moest worden heroverwogen. Dekker deed zijn dringende suggestie omdat de gemeente Vlissingen het finan cieel erg zwaar te verduren krijgt. Dat argument is niet gebruikt bij de tussentijdse opvulling van de vacature die in mei dit jaar ontstond door het vertrek van wethouder D. J. P. Bruinooge naar gedeputeerde staten. De ef fecten van de landelijke bezuini gingen waren toen ook nog niet bekend. PvdA-fractievoorzitter H. J. M. de Haas is Bruinooge op gevolgd. Achterban Dekker zei medio juni te spreken namens de CDA-achterbaq. Die heeft mei 1990 na de raadsver kiezingen morrend ingestemd met een nieuw college van b en w in Vlissingen met drie PvdA- wethouders, één CDA- en één WD-wethouder. Het CDA. dat zeven zetels in de Vlissingse ge meenteraad heeft, was daarmee onderbedeeld, maar kwam na vier jaar wel terug in het college. De PvdA heeft in Vlissingen tien zetels en de VVD vier. De grote vraag is, aldus Dekker, of de CDA-leden opnieuw zo ge makkelijk met een vijfde wet houder - van PvdA-huize - ak koord zouden gaan. Hij beloofde een extra ledenvergadering, als de benoeming van een nieuwe bestuurder aan de orde zou zijn. Het CDA houdt die nu niet. PvdA-voorman en wethouder C. de Keijzer gaf woensdag toe dat vanavond in de vertrouwelijke PvdA-ledenvergadering het mo del 'vier wethouders' op tafel ligt. Discussie Hij wilde verder niet vooruitlo pen op de besluitvorming in de partij. „Wie weet ontstaat er een discussie over de nieuwe verde ling van de wethouderstaken", zei hij. „Ik wil de afdeling alle ruimte geven om te reageren." De PvdA-ledenvergadering heeft eind juni al besloten dat het model 'vier wethouders' in Vlissingen bespreekbaar is. Dè Keijzer merkte overigens inder tijd op dat er in Vlissingen vol doende werk blijft voor vijf wet houders, maar dat niet kan wor den voorbijgegaan aan de gevol gen van de landelijke bezuini gingen. (Slot van pagina 13) mer. Het ROVZ ziet hierin een bevestiging van de noodzaak vooral jongeren te benaderen met voorlichtings- en educatie campagnes, een beleidslijn die al eerder werd uitgezet. De oorzaak van het ongunstige Zeeuwse beeld kan enerzijds lig gen aan de invloed van het re- creatieverkeer in het zomersei zoen, anderzijds aan de infra structuur. Zeeland heeft. 100 ki lometer autoweg, 55 kilometer autosnelweg en op de rest rijdt zo'n beetje alles door elkaar. Over maatregelen om iets in die risicovolle opbouw van het we gennet te veranderen, wordt nog gerekend en onderzocht. Intus sen gaan de werkgroepen van het ROVZ door met het opvoe den en voorlichten van de weg gebruikers via doelgerichte campagnes. Met een speciale uitgave van Zeeland Verkeers veilig, die tegelijk met het jaar verslag is uitgekomen, richt hét ROVZ zich op de jeugd. De risi co's van alcohol in het verkeer komen erin aan de orde. Hét krantje wordt verspreid op plaatsen waar veel jongeren ko men. De gemeenten op Walcheren zijn niet van plan het kamperen bij de boer strikter aan te pakken (foto Wim Riemens)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 15