ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Raket-akkoord stap dichterbij Slovenen bergen wapens op Slovenen voelen zich door Brioni-afspraken verraden Geen belangstelling Werkgevers uit arbeidsbureaus bij nieuwe korting kleintjes Joegoslaven in ons land blij met verdrag Onderzoek naar geld prins Bernhard voor project tegen stropen ideeën! I Mogelijk nog deze maand ondertekening tijdens top Bush-Gorbatsjov mmm DEN HAAG (GPD) - De organi saties van werkgevers stappen uit de Arbeidsvoorziening (ar beidsbureaus), wanneer het ka binet opnieuw en dan voor de derde keer een aanslag zou pie fen op het budget van het Cen traal Bestuur Arbeidsvoorzie ning en de regionale bureaus daarvan. De ondernemers zul len de mede-verantwoordelijk heid die zij ervoor hebben, dan niet langer willen dragen. De algemeen-directeur van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, Weitenberg, dreig de daar maandagmiddag mee in een lange opsomming van klachten die hij had over het be leid van het kabinet. Hij eist van de regering dat zij voor het be grotingsbeleid voor 1992 „geen nieuwe uitvluchten verzint maar principiële keuzes maakt". Het NCW accepteert van het ka binet dan ook geen aarzelingen bij het nemen van maatregelen wanneer de Sociaal-Economi sche Raad (SER) vrijdag ver deeld blijft over een advies inza ke de bestrijding van het ziekte verzuim en maatregelen in de WAO die gedeeltelijk arbeidson geschikten weer aan (betaald) werk helpen. Vandaag wordt daarover verder beraadslaagd in de Commissie Sociale Verzekeringen die het voorbereidende werk doet voor de SER, het adviesorgaans van de regering dat bestaat uit verte genwoordigers van de vakbewe ging, de ondernemersorganisa ties en meer of minder onafhake- 'ijke leden die door de Kroon (re gering) zijn benoemd. Er dreigt een sterk verdeeld advies uit te zullen komen dat het kabinet al le ruimte laat om de maatrege len te nemen die het zelf geschik ter acht. Federatieraad van de FNV vergadering van de voorzit- i van alle vakbonden die bij de vakcentrale FNV zijn aange sloten) heeft het Federatiebe stuur gisteren nog geen vol machten gegeven voor de SER- vergadering van komende vrij dag. De bonden blijven een com promis afwijzen dat de FNV-de- legatie onlangs in een voorberei dende werkgroep van de SER is aangegaan en dat in de discussie van vrijdag een van de cruciale Punten zal zijn. Het compromis betreft de Ziek tewet. Zieke werknemers zou den voor elke keer dat zij ziek aljn geworden één vakantiedag moeten inleveren; daar zou te genover staan dat de werkge vers de hele ziektewetpremie gaan betalen, ook het deel (door de bank genomen 1 procent) die nu nog op het loon van de werk nemer wordt ingehouden. De FNV wil de zaak deze week nog verder intern bespreken. De tweede vakcentrale, het CNV, heeft van haar achterban gisteren wat meer ruimte gekre gen, al ligt ook daar het ziekte wet-compromis heel gevoelig. Officieel heet het bij het CNV dat de CNV-delegatie in de SER „ruimte krijgt om tot een meer derheidsadvies te komen". Na dere uitleg van het standpunt wil het CNV pas geven als van daag in de SER-commissie So ciale Verzekeringen vorderingen zouden worden gemaakt. Kamer terug van reces voor overleg over Joegoslavië DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer onderbreekt donderdag het zomerreces voor spoedover leg met minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over de crisis in Joegoslavië. Verschillende fracties twijfelen aan de houdbaarheid van het gisternacht bereikte EG-ak- koord in Joegoslavië en willen nader overleg. Het zou gaan om een informatief gesprek. „Ik zie op dit moment geen aanleiding om de regering of de minister van Buitenlandse Zaken bij te sturen", aldus CDA-buitenland- woordvoerder Gualthérie van Weezel. Advertentiel SCHELFHORST KEUKENS A Loskade 45. Middelburg 01180-29101 UTRECHT (GPD) - „Een paar maanden geleden waren alle Joegoslaven nog vrienden, nu bestrijden ze elkaar plotseling op leven en dood". Dat zegt voorzitter B. Grabovickic van de bond van Joegoslavische clubs en verenigingen in Neder land. „We zijn erg blij met het akkoord dat de EG-trojka heeft weten te bereiken. Ook Joegoslavië heeft zijn driemanschap, de presiden ten Tudjman van Kroatië. Milo sevic van Servië en Kucan van Slovenië. Maar zij zetten de mensen tegen elkaar op, zaaien verdeeldheid, maken misbruik van onze nationalistische gevoe lens. In werkelijkheid gaat het hen om geld en macht". Spanning De spanning was maandag avond op de gezichten te lezen als de voorzitters van de Joego slavische clubs vergaderen in het gebouw van de Utrechtse vereniging '29 november'. Geen van de aanwezigen heeft familie leden of vrienden die zijn omge komen bij de gevechten, maar de angst daarvoor blijft. Tegelijkertijd is er hoop vanwe ge het akkoord van Brioni. „Veel Joegoslaven in Nederland had den al besloten om maar niet meer op vakantie te gaan naar hun vaderland, maar willen nu alsnog vertrekken", vertelt voorzitter Grabovickic. Er wonen zo'n 16.000 Joegosla ven in Nederland met een officië le verblijfsvergunning, waaron der ongeveer 1000 Slovenen en nog eens eenzelfde aantal Kroa- ten. Maar door de slechte econo mische situatie in eigen land verblijven ook steeds meer men sen illegaal hier. Bij de bond in Nederland zijn 22 Joegoslavi sche verenigingen aangesloten. „We zijn voor eenheid van Joe goslavië, een federatie van repu blieken", zegt voorzitter Grabo vickic, die Kroatische ouders heeft maar in Bosnië werd gebo ren. Hij woont inmiddels zes jaar in Nederland. „Er moet een ein de komen aan het bloedbad en de gewapende strijd tussen de volkeren. We moeten om de tafel gaan zitten". Grabovickic is blij met het vre desakkoord dat de strijdende partijen in Joegoslavië nu heb ben bereikt. Toch is drie maan den onvoldoénde tijd om tot een oplossing van de problemen te komen, vreest hij. Volgens hem kan de Europese Gemeenschap veel voor de eenheid in Joegosla vië doen. namelijk door de fede ratie als EG-lidstaat op te ne men. „Daar hebben alle deelsta ten, zowel Servië als Bosnië, maar ook Slovenië en Kroatië enorm veel belang bij. Dat zou de overgang van een geleide staatseconomie naai' een meer op het Westen georiënteerd ka pitalistisch systeem vergemak kelijken," Bevolking groeit met 125.000 DEN HAAG (ANP) - Dit jaar zal de Nederlandse bevolking met circa 125.000 personen groeien, een toename die achtduizend groter Is dan het jaar ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Voorwaarde is wel dat het groeitempo van het laatste kwartaal van 1990 en het eerste kwar taal van 1991 zich in de rest van het jaar hand: haaft. In de eerste drie maanden van dit jaar groeide de bevolking met 25.869 tegen 23.121 in dezelfde periode van vorig jaar. Eind maart van dit jaar telde de Ne derlandse bevolking 15.036.314 zielen. Het aantal geboorten zal dit jaar naar verwacht voor het eerst sinds 1972 boven de 200.000 uitko men. Het sterftecijfer blijft langzaam stijgen, een ge volg van de vergrijzing. In de eerste drie maan den van dit jaar stierven er duizend Nederlanders meer dan in dezelfde pe riode van 1990. De immigratie is net als in 1990 de belangrijkste factor in de huidige be volkingsgroei. Dit jaar zal het aantal immigran ten volgens een raming op basis van cijfers van het eerste kwartaal op circa 120.000 uitkomen. In de eerste drie maan den van 1991 bedroeg het aantal immigranten 27.889 tegen 26.495 in 1990. Het aantal emi granten nam in het eer ste kwartaal van dit jaar ten opzichte van vorig jaar licht af met 826 tot 13.040. Vanmiddag zonnig Wisselend, bewolkt en hier en daar een bui. vanmiddag zonnige perioden. Vrij krachtige zuidwestelijke wind. Tempe ratuur 21 graden. !34e jaargang no. 159 linsdag 9 juli 1991 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissirigen [Van onze correspondent) WASHINGTON - Sovjet-minis- er Bessmertnych van buiten- andse zaken zal morgen in de [nicrikaan.se hoofdstad Was- lington arriveren om te praten ver de laatste meningsver- chillen die een akkoord over de 'ermindering van lange af tands kernwapens, het iTART-akkoord, nog in de weg taan. Dat is maandag bekend emaakt door het Witte Huis. 1 ie komst van Bessmertnych is en directe reactie op de brief die [resident Bush het afgelopen reekeinde naar Sovjet-leider Gorbatsjov stuurde, waarin hij hem aanspoorde om haast te maken met het akkoord. Van de Russische delegatie ma ken ook deel uit generaal Mi- chail Moisejev, de hoogste mili- taire functionaris van het Krem lin, en onderminister van bui tenlandse zaken Alexej Oboe- chov. Over het START-akkoord, dat het aantal intercontinentale kernwapens van de Verenigde Staten en de Sovjetunie met 30 procent moet verminderen, wordt al meer dan negen jaar on derhandeld. Op enkele onderde- ONDEN (GPD/AP) - Recher- heurs van Scotland Yard zijn een onderzoek begonnen naar Mogelijke verduistering van de miljoenen die prins Bernard heeft geïnvesteerd in een gehei me organisatie om het stropen 'an zwarte neushoorns tegen te gaan. Het aantal zwarte neus- loorns is tussen 1960 en 1987 ge daald van 100.000 naar 4000. Prins Bernard heeft toegegeven uit privémiddelen een bedrag van tussen de 1,5 en 2,6 miljoen gulden te hebben betaald aan iet Britse beveiligingsbedrijf KAS dat de actie met de code- Lock uitvoerde. De prins is door Scotland Yard gehoord over deze zaak. De Britse krant Sunday Times meldde zondag dat Prins Bern- len na is het akkoord gereed voor ondertekening. Maar juist rond die laatste meningsver schillen is een impasse ingetre den. Gesprekken die de afgelo pen weken tussen Amerikaanse en Russische onderhandelaars in Genève werden gehouden, le verden geen enkele vooruitgang op. Vandaar de brief van Bush, die door Sovjet-functionarissen in Moskou als 'nuttig' en 'positief werd bestempeld. Gehoopt wordt nu in Washington, dat Bessmertnych van Gorbatsjov het mandaat meekrijgt om alle laatste knopen door te hakken. Als dat eenmaal is gebeurd, dan is de weg ook vrijgemaakt voor de lang uitgestelde topontmoe ting tussen Gorbatsjov en Bush. Die top, te houden in Moskou, had al in februari moeten plaats vinden maar werd toen uitge steld vanwege de Golfoorlog. Bush heeft sindsdien steeds ge zegd, dat hij alleen naar Moskou wil, als hij daar het START-ak koord kan tekenen. De Ameri kaanse president zei gisteren te hopen dat hij eind van deze maand naar de Sovjetunie kan reizen. Hij wees erop dat „heel veel van de ontmoeting deze week (in Washington) afhangt". Of de laatste moeilijkheden kunnen worden weggenomen weten we nog niet. Maar de komst van de Sovjet-diplomaten moet worden gezien als een goed teken. Zaterdag zei Bush te geloven dat Gorbatsjov zeer geïnteres seerd is" in het sluiten van een akkoord, „en wat ik wil doen is zekerheid te krijgen dat hij zijn bureaucratie activeert, zoals wij de onze hebben geactiveerd". hard, voormalig voorzitter van het Wereldnatuurfonds (WNF), zei dat hij KAS heeft betaald voor het opzetten van de opera tie die de codenaam Project Lock droeg. De spionagegroep werd op poten gezet door David Sterling, de grondlegger van de SAS, een speciale Britse com mando-eenheid. Voormalige militairen werden gebruikt om in kringen van stro pers te infiltreren, illegale goede ren te kopen en informatie te verzamelen over de illegale han del in rinoceros-hoorns, aldus de Sunday Times. KAS werd vorig jaar opgeheven zonder dat verantwoording werd afgelegd over de besteding van de gelden. Een voormalige medewerker van het bedrijf ont kent iedere onrechtmatigheid. SLOVENIË - Leden van de Sloveense burgerwacht brengen hun wapens terug naar een geheim depot in de buurt van de Italiaanse grens. Met lachende gezichten gaan de advocaten, boeren en zakenlui voorlopig weer terug naar het normale leven na Sloveens grondgebied met succes verdedigd te hebben (foto Peter NorthalllEPA) VS dreigen ECT De Wilde De Belg Etïénne de Wilde won gisteren de derde etappe in de Tour de France. Hij wist het spurtende pe- C loton voor te blijven. I v kingsrecht van Slovenië. De EG sluit onafhankelijkheid van Slo venië en Kroatië niet uit, maar richt zich op de eerste plaats op het voorkomen van een burger oorlog. „We willen niet dat er ge durende langere tijd anarchie in Europas heerst", zei voorzitter Delors van de Europese Com missie. Alle partijen hebben beloofd het akkoord in hun parlementen te verdedigen. Of dat ook werkelijk gebeurt, moet worden afge wacht. Het staatspresidium van Joegoslavië kwam gisteren in vergadering bijeen om het resul taat te bespreken, maar de af gevaardigde van Slovenië was daar niet bij. Als reden werd op gegeven dat het akkoord eerst in het Sloveense parlement moet worden besproken. Dat gebeurt woensdag. Vals compromis Ook is het onduidelijk hoe het Servisch parlement op het ak koord zal reageren. Hoewel pre sident Milosevic ermee instem de, stuurde hij maandag troepen naar de grens met Kroatië voor grootschalige oefeningen. In Kroatië is daarop verontrust ge reageerd. Veel Kroaten en Ser viërs, die in de Kroatische pro vincie Slavonië wonen, noem den het akkoord gisteren 'nep en een vals compromis'. Slovenië heeft gisteren wel de laatste krijgsgevangen soldaten van het federale leger vrijgela ten. Dat besluit volgde op het ul timatum van de minister van Defensie, generaal Kadijevic. Hij had gedreigd met nieuw in grijpen van het leger, als Slove nië geen gehoor aan het ultima tum zou geven. Volgens het Ro de Kruis zijn nu alle 2607 krijgs gevangen militairen vrijgelaten. De regering van de Verenigde Staten heeft maandag, in navol ging van de EG. een wapenem bargo tegen Joegoslavië afge kondigd en het trainingspro gramma voor Joegoslavische of ficieren opgeschort. De Verenigde Staten hebben het containeroverslagbedrijf ECT tot vanochtend zeven uur de tijd gegeven het lossen van schepen met oorlogsmaterieel uit de GolJ weer op gang te brengen. Lukt dat niet dan worden de sche pen in Bremerhaven of Antwerpen ge- O lost. w Schade Het noodweer dat afgelopen weekeinde over Zeeland trok, heeft het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen het zwaarst getroffen. Hevige on- weers- en hagelbtden brachten veel schade toe aan landbouivgewassen en Q ivoningen. Mosselen Door het koude voorjaar is de kwaliteit van de mosselen nog steeds ver beneden de maat. Re den voor de mosselhaiidelarem om de aanvang van het mossel seizoen andermaal een paar we ken uit te stellen. Een cata strofe voor de han del èn voor de ho- reca. BELGRADO/LJUBLJANA (GPD) - In Slovenië is teleurge steld gereageerd op het 'ak koord van Brioni', dat maan dagochtend vroeg onder druk van de EG-troika door alle par tijen in het Joegoslavische con flict is aanvaard. De Slovenen voelen zich verraden door hun vertegenwoordigers, die aan het beraad hebben deelgeno men. Vooral het besluit dat de feitelijke grenscontrole toch door het federale leger zal wor den uitgevoerd, is bij veel Slo venen in het verkeerde keelgat geschoten. De douanekantoren worden bemand door de Slo veense politie, maar de feitelij ke controle blijft drie maanden lang in handen van het federale leger. Sloveense tegenstanders van het akkoord vinden dat de op standige republiek teveel van zijn soevereiniteit heeft prijs ge geven. Volgens de Sloveense parlementsvoorzitter France Bucar bevat het akkoord 'eenzij dig opgelegde voorwaarden, die overeenkomen met een capitu latie'. President Kucan van Slo venië zei dat het akkoord welis waar niet ideaal is, maai: wel de weg opent naar onderhandelin gen langs diplomatiek weg. Mi nister Van den Broek durfde bij terugkomst niet te zeggen dat de missie succesvol was geweest: „Dat zal nog moeten blijken". Als alle partijen bereid zijn het akkoord te aanvaarden (dat moet overigens nog door de par lementen van de republieken ge beuren), dan is de Europese Ge meenschap bereid medewerking te verlenen bij de onderhande lingen over het zelfbeschik- DIJON - Deze bedaarde koe toonde gisteren niet de minste belangstelling toen het compacte peloton in de derde etappe van de Tour de France voorbij raasde foto API

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1