Michael Stich kent geen genade Eerste gewin voor Breukink en Lemond Trieste aftocht Stephen Roche Sörensen ideale bliksemafleider Boris Becker kansloos tegen landgenoot in finale Wimbledon -fan Reker volgt Tour Gert-Jan Theunisse moet tol betalen PZC MAANDAG 8 JULI 1991 sport LONDEN (GPD) - Het duurde tven voordat gisteren de kruit- jampen waren opgetrokken op het centre-court van VVimble- jon. Maar kort na de laatste 'ko- jel' werd de winnaar zichtbaar: ilichael Stich. De absolute sen satie van het tennisjaar 1991. S'ual. Als de spillebenen van de 8-jarige kampioen de weelde lunnen dragen, heeft Wimble don er voor de komende jaren neer een favoriet bij. Een man die tijdens The Championships yint van achtereenvolgens Ste fan Edberg en Boris Becker is >n kanjer, itich verloor dit jaar op de groe- ondergrond maar één potje. - Tegen Michiel Schapers. De 31- arige Nederlander zal gisteren wel even minzaam hebben elachen bij het zien van de indstrijd. Hij kreeg in Rosma- en, twee weken geleden, wel vat p de snoeiharde opslag van de ennisser uit München. Maar psteren zou Schapers ook een leine jongen zijn geweest tegen !e van zelfvertrouwen overlo- ende Stich. De nummer zeven van de wereld leeft zijn top waarschijnlijk nog lang niet bereikt. Al kwam hij in anden wel tot een verdacht loog peil. Na Boris zelf - die in een gekte ontketende in thuisland na de winst op Imbledon - heeft Duitsland ;n nieuwe 'Boom Boom'. 'uurpijlen ecker en Stich produceerden twee weken de meeste aces. sspectievelijk 99 en 97. Qua lelheid ontliepen de twee el- lar ook niet veel. De vuurpijlen an de kampioen werden geme- >n op 201 kilometer per uur. iecker enkele kilometers min- ler. üjdens de finale was het ver- chil tussen beiden groter. Geen nkel moment kreeg de Wimble- ion-kampioen van '85, '86 en '89 nige grip op de wedstrijd. Vloe end en tierend onderging de rossige nummer twee van de we reld zijn nederlaag. Hij kreeg zelfs een waarschuwing, omdat hij voor zijn eigen verbale stand jes te veel tijd nam tijdens het serveren. „Ik ben geen moment geestelijk echt aanwezig geweest vandaag. Het was verschrikkelijk. Ik had eenvoudig niet de energie om mé mentaal op te laden. Eigenlijk was ik er gewoon niet. Volgens mij duurt het ook nog enkele we ken voordat ik allemaal besef wat er is gebeurd. De week met regen en de opeengepropte par tijen van de tweede week heb ben me de das omgedaan. Ik voelde me een oude man", aldus Becker, die verklaarde dit jaar het 'Wimbledon-gevoel' gedu rende twee weken te hebben ge mist. Initiatief En tijdens de eerste 'all Ger man-final' uit de Wimbledon- historie moet Becker ook nog een paar jaar hebben bijgeteld. Want Michael Stich verslapte geen moment tijdens de wed strijd die amper een rally kende. De speler die pas twee weken in de top tien bivakkeert, hield het initiatief en het leek alsof zij n op slag gaandeweg alleen maar aan scherpte won. Stich opende de wedstrijd met een 'break'. En hij sloot ermee af. Al op het eerste matchpoint (30- 40 op de service van Becker) was het gebeurd; 6-4, 7-6 (7-4) en 6-4. De verrassing van het jaar was in een klap 820.000 gulden rijker. Het servicegeweld en de super- korte slagenwisselingen waren voor de echte liefhebbers weer een gruwel. De discussie over de amusementswaarde kreeg op nieuw voeding door de finale. Het lijkt in de top alleen nog maar te gaan om de kracht en de snelheid van de opslag. Eenzijdig Arthur Ashe - Wimbledon-win- naar in 1975 - vindt, dat er maar eens iets op moet worden gevon- LYON (ANP) - Jan Reker rekent niet meer op een club. De werkloze roetbaltrainer vólgde dit weekeinde met collega Sef Vergoossen lan MVV en Mitchel van der Gaag, de voetballende schoonzoon van lan Gisbers, de Ronde van Frankrijk. Het drietal was uitgenodigd loor PDM. ieker verwacht niet dat hij nog een werkgever vindt voor aanvang ;an het nieuwe seizoen. „Alle clubs zijn bezet. Ik ga er vanuit dat ik m jaar niets moet doen. Dat zal niet meevallen", besefte de Braban- Ser zaterdag in Lyon. Ieker kreeg halverwege het seizoen ruzie met Roda's geldschieter lol Hendriks. In maart leek het erop dat hij tussentijds het duo Sengtsson/Verbeek bij Feyenoord zou opvolgen. Roda dwarsboom- !e Reker échter. Uitslagen Michael Stich poseert met de fel begeerde Wimbledon-cup (foto EPA) Geslaagde ontsnapping in eerste etappe, Sörensen na ploegentijdrit in het geel (Door Dick Heuvelman) LYON (GPD) - Zou de eerste klap een daalder waard zijn Of is het eerste gewin slechts kattegespin Dat waren giste ren de vragen na de enerveren de Tour-ouverture in en om Lyon, waar Greg Lemond en Erik Breukink meteen kei hard en zonder pardon op hol zijn geslagen. De concurrentie raakte confuus van zoveel aan valsdrift en leverde met be smuikte gezichten tijd in. De een (Ampler, Lejarreta, Theunisse en Konychev) een beetje meer dan de ander (Fig- non, Indurain, Bugno, Delga- do, Chiappucci en Rooks maar hard of zacht, de Ameri kaans-Nederlandse tikken kwamen goed aan. AL verbor gen de verliezers hun gemoeds toestand achter Zoetemelks wijsheid dat Parijs nog ver is. De winnaars daarentegen wis ten zich zeker van een psycho logisch succes, dat hun moraal naar grote hoogte heeft ge stuwd. En als er iets van belang is in de wielrennerij, dan is het wel een goede moraal. Bij Breukink zat de stemming er in elk geval goed in na het weekeindje Lyon. De vader landse favoriet heeft in elk ge val getoond op scherp te staan en klaar te zijn voor de strijd. Met genoegen stelde de kop man van PDM vast dat je je ri valen beter achter je dan voor je kunt hebben. „Dat geeft toch een plezieriger gevoel. Als je steeds tegen een achterstand moet aankijken, maakt die we tenschap je toch een beetje ner- veus. Voorlopig ziet het er niet slecht voor me uit. Ik ben veel beter gestart dan vorig jaar, terwijl de echte topvorm als het, goed is nog moet komen." avond van de Tourstart nogal geërgerd aan wat laatdunken de uitlatingen van de Italiaan se vechtjas Chiappucci, die de naam van Lemond tijdens een persconferentie verzweeg toen hem naar de kanshebbers werd gevraagd. Chiappucci bij die gelegenheid met een plagende glimlach: „Je kunt niet twee keer achter elkaar op de laatste dag een Tour winnen." Lemond was toch al gepikeerd, omdat oud-gedienden als Merckx en Moser hem verwij- Erik Breukink (rechts), Greg Lemond en Djamolodin Abdoesjaparov (links) hadden gisteren baat bij de succesvolle ontsnapping. De klassementsrijders wonnen meer dan een minuut en Abdoesja parov won de eerste etappe foto EPA) Geërgerd Ook Lemond wreef zich eens lekker in de handen. De Ameri kaan had zich aan de voor ten dat-ie zich niet als een waardig Tourwinnaar ge draagt en alleen maar oog heeft voor La Grande Bouclé. „Ach, wat zeuren die mensen toch? I do it my way, punt uit", wijst hij alle kritiek van de hand. „De Tour is het mooiste en grootste dat er is, een wedstrijd ook die mij ligt en waarom zou ik daar dan niet optimaal van profiteren Duidelijk is in elk geval dat de anti-Lemond-beweging in het peloton hem lekker agressief heeft gemaakt. Dat bleek za terdag al in de proloog, waar hij als met-specialist een prima tijd (op twee na de beste) neer zette. Alleen Thierry Marie en Erik Breukink lieten een iets snellere chrono afdrukken. Prologen mogen dan niet veel méér te betekenen hebben dan het voortbrengen van een dra ger van de leiderstrui, er zijn in siders die er meer waarde aan hechten. Zij zijn van mening dat aan het rijden van een pro loog kracht en scherpte van een renner zijn af te lezen. Breukink's ploegleider Jan Gisbers is zo iemand. Hij stelde na het tijdritje van 5.4 kilome ter geruststellend vast dat het met Breukink wel goed zat. Attent Nog geen etmaal later kwam de bevestiging in het ochtendritje (114.5 km) rond Frankrijks tweede metropool. Een etappe die met meer dan gewone be langstelling tegemoet werd ge zien, met in het achterhoofd de coup van het kwartet Chiap pucci, Bauer, Pensee ep Maas- sen tijdens een identieke etap pe in de omgeving van Futuro- scope. Een vlucht die nadien de hele Ronde van 1990 zou be heersen, Vandaar ook dat Gis bers zijn kopman en' diens hel pers op het hart drukte vooral toch attent te zijn. Gisbers: „Vorig jaar hebben wij de slag gemist, nu wilden we-dat be slist niet. Vandaar dat Kelly de opdracht kreeg alle semf-be- langrijke ontsnappingen onder controle te houden." De geroutineerde Ier kweet zich voortreffelijk van zijn taak. Hij loodste Breukink naar het eerste plan toen Le mond reageerde op een uitval van de Fransman Bruno Cor- nillet (ploegmakker van Le mond i en de Mexicaan Raul Al- cala (ploeggenoot van Breu kink), die op speelse wijze een einde leken te maken aan een solo van de Zwitserse Tour-de butant- Jaermann. Echter, voordat iedereen precies besef te wat er aan de hand was, reed er bijna gluiperig een boven- modale kopgroep weg van het peloton. Verbond Behalve de drie PDM-ers Breu kink, Alcala en Kelly, Lemond en zijn helper Cornillet, hadden zich voor deze missie de Belgen Dhaenens en Vermote. de Deen Sörensen. de Franse belofte Delion, de reeds gememoreer de Jaermann en de Sovjet sprinter Abdoejasparov. Na el kaar even aangekeken te heb ben, wat woordjes tè hebben gewisseld, klikte het snel tus sen het. elftal vluchters. Een verbond was gesloten. Vervolgens ging het met een noodgang (ritmoyenne 46.250 km. per uur) richting eind streep, waar het peloton 1 mi nuut en 44 seconden in de min kwam te staan en Djamolodine Abdoejasparov met zijn bal lonkuiten voor de zege teken de. Lemond werd voor zijn in zet beloond met le maillot jau- ne, waarvan hij zich via bonifi catiesprintjes verzekerde. Na de ceremoniële uitreiking daarvan, liet hij nog eens zijn tanden zien. „Wie deze Tour wil winnen, zal vooral hard tegen mij moeten vechten. Laat dit een harde les zijn voor mijn concurrenten. Ik ben nog niet dood. zoals wel eens wordt ge dacht." Sörensen Na het optrekken van de kruit dampen leek het geel voor Breukink in het verschiet met nog een ploegentijdrit op het programma. Het collectief van PDM rekende gelijk de progno ses inderdaad af met dat van Lemond - die nota bene al in de eerste 10 meter lek reed - en er deed zich ook wel een wisseling van de wacht voor aan de top van het '198 man tellende veld, maar die kwam niet op naam van Breukink, De Deen Sören sen, leider van het klassement om de wereldbeker, was de ge lukkige. Zijn Italiaanse ploeg (Ariostea) verraste vriend en vijand met de winnende tijd. Gisbers kon daar vrede mee hebben. „Natuurlijk hadden we wel graag die trui gepakt, maar zo is het ook goed. Ik denk dat die jongens van Arios tea die trui nog wel een tijdje willen houden, dus wordt het voor ons iets gemakkelijker. Ik ben dik tevreden. Erik ont plooit zich steeds meer als een waar klassementsrijder. Die moet steeds attent zijn. Mag geen steek laten vallen. Nee, als ik dit weekeinde zo overzie, zeg ik: dit is in elk geval goed voor zijn zelfvertrouwen ge weest." den. „Wat weet ik niet. Maar het is tegenwoordig toch wel erg eenzijdig allemaal. Ik heb twee halve finales gezien waarin de bal gemiddeld drie seconden in het spel was. Aantrekkelijk is anders." Ashe staat niet alleen in zijn kri tiek. Philippe Chatrier, onlangs afgetreden als voorzitter van de Internationale Tennis Federatie (ITF), vindt dat er snel initiatie ven dienen te komen. Dé Frans man heeft nóg een oplossing: de afschaffing van de tweede servi ce. Nu leggen de servicekanon nen alle risico in de eerste op slag. Met als gevolg dat er veel eerste services mislukken. Bec ker en Stich bijvoorbeeld sloe gen op Wimbledon van de tien eerste services er maai- zes goed binnen de lijnen. En het tijdro vende ritueel dat daarna steeds weer begint, boeit de toeschou wer ook niet echt. Dat de nood verbanden van Chatrier effect zouden kunnen sorteren, lijkt niet aannemelijk. Michael Stich won Wimbledon, maar de overtuigende manier waarop werd hem eigenlijk toch wel kwalijk genomen. Er was een leukere ontvangst voor de kam pioen denkbaar. LYON (ANP) - Gert-Jan Theunisse lijkt de tol te moeten be talen voor de superstart die hij na zijn come-back maakte. Gisteren na de voor TVM teleurstellend verlopen ploegen tijdrit verzuchtte de voormalige banneling: „De vorm zakt weg. Ik ben niet meer super. Waar het aan ligt weet ik ook niet." De kopman van de ploeg van Cees Priem lijkt zijn teamgeno ten mee te sleuren, net zoals hij van invloed was op de goede prestaties van de laatste weken. Theunisse verloor in de eer ste drie dagen van de Tour 3.56. „In de tijdrit raakten we twee keer uit cadans door lekke banden van Harmeling. We zijn uiteindelijk met vijfman geëindigd Ik vind echter dat we niet te pessimistisch moeten zijn. Morgen is weer een dag." Zijn kameraad Steven Rooks had ook al weinig positiefs te melden, hoewel hij slechts 2.26 achter raakte. „Ik heb de pest in. Als ik bij die ontsnapping had gezeten, had ik de rest van de week op mijn gemak gezeten zoals Breukink en Lemond. Nu moet ik constant waakzaam blijven. Indien ze echter met deze snelheid blijven rijden, is straks in Parijs slechts de helft van het peloton over." vrouwen enkel: Graf(Dui/l)- Sabati- ni (Arg/2) 6-4 3-6 8-6. dubbel: Savtsjenko/Zvereva (Sov/2) - Gigi Fernandez/Novotna (VSbTsj/1) 6-4 3-6-6-4. meisjes enkel: Rittner (Dui/1) - Ma- karowa (Sov) 6-7 6-2 6-3. mannen enkel: Stich (Dui/6) - Becker (Dui/2) 6-4 7-6 6-4. dubbel: Fitzgerald/Jarryd (Aus Zwe/2> - Frana/Lavalle (Arg/Mex) 6-3 6-4 6-7 6-1. jongens enkel: Enqvist (Zwe/2) - Joy ce (VSt) 6-4 6-3. gemengddubbel, halve fihnales: Zvereva/Pugh (Sov/VSt/li - Rinaldi/ Connell (VSyCan/8> 7-5 6-2, Smylie/ Fitzgerald (Aus/2) - ReinaclWan Rensburg (ZAf) 7-5 3-6 7-5. Finale: Smylie/Fltzgërald - Zvereva/Pugh 7-6 6-2. Zie ook pagina 10 Amerikaanse interesse voor Michel Zanoli LYON (GPD) - Michel Zanoli, vorige week vierde in het Ne derlands kampioenschap en etappewinnaar in de Ronde van Spanje, gaat volgend seizoen wellicht naar de Amerikaanse ploeg van Motorola. Zanoli ziet het bij zijn huidige werkgever (Tulip) niet meer zo zitten. LYON (GPD) - Rolf Sörensen, de derde Deense gele truidrager in de geschiedenis, is een ideale bliksemafleider voor de grote winnaars van het eerste Tour weekeinde, Greg LeMond en Erik Breukink. Mede-animator in de ochtend ontsnapping, motor ook van zijn ploeg in de ploegentijdrit 's mid dags, gevallen in de slotkilome- ter. maar tien seconden over voor de gele trui - Sörensen: „Ik heb meteen bewezen een waar dig leider te zijn in het wereldbe ker klassement." De schrik was de 26-jarige Deen in Italiaanse dienst om het hart geslagen, toen hij drie andere Ariostea's in de voorlaatste bocht van de ploegentijdrit mee tegen het asfalt schoof. „Mijn wiel klapte weg, ik kon me niet meer houden, ik sleepte in mijn val ook nog Argentin, Lelli en Golz mee. Toen ik de tijd van onze ploeg hoorde, en onze ach terstand daarbij optelde, dacht ik dat ik de gele trui kon verge ten. Maar gelukkig waren we binnen de laatste kilometer ge vallen." Sörensen is net op tijd terug in vorm. Na zijn uitstekende voor seizoen, met een tweede plaats in Milaan-San Remo, en derde in Vlaanderen en Luik-Bastena ken-Luik, had hij zich veel voor gesteld van de Giro. Maar een keelontsteking wierp hem voor tijdig uit de strijd. Rust thuis in Denemarken kreeg hem op tijd fit voor de Tour. waarin hij zijn zinnen had gezet op de aanloop naar het hooggebergte. „Ik denk dat LeMond en Breu kink blij zullen zijn met een gele trui-drager als ik. Wij hebben geen renners voor het eindklas sement. maar wel om de wed strijd zo lang mogelijk te contro leren", sprak de kortgeknipte opvolger van Kim Andersen ('83) en Jörg Pedersen ('86). (Door Peter Omoerkerk) LYON (GPD) - Stephen Roche is al na anderhalve Tourdag uit de ronde gevlogen. Buikkrampen, zei hij, hadden hem genoopt kort voor de start van de ploe gentijdrit, gisteren, op zoek te gaan naar een toilet. En toen hij eindelijk van de boosdoener was verlost, volgde een nog veel vervelender boodschap: zijn Ton Ton-ploegmaats waren al vertrokken, hij was ruim zeven minuten te laat voor de start. Het viel juryvoorzitter Paolo Ra- mazza niet licht het oordeel te vellen. Bevend als een riet be trad hij de perszaal - maar wat wil je ook met een slachtoffer, die het hele seizoen 1987 nog naar zijn hand had gezet (Giro, Tour, WK)? „De renner Stephen Roche is zes minuten en vier se conden te laat over de finish ge komen, hij is dientengevolge geëlimineerd." Roche had, volgens goed ren- nersgebruik, de schuld bij ande ren willen leggen. Hij was te laat, oké. Maar er waren ook geen we's geweest, hij had lang moe ten zoeken, en toen hij eenmaal zat, bleven de krampen aanhou den. Eenmaal op het startpo dium waren er weer commissa rissen geweest, die zijn start mi nutenlang hadden opgehouden. Wil je dan nog een goeie tijd rij den in je eentje De strop Later veroordeelden jury en Tourdirectie hem tot de strop, die ook zijn ploegleider Roger de Vlaeminck al een paar weken voor hem had klaar hangen. Per- razza: „Hij wilde met de Ryal- cao-ploeg starten, maar dat kon den we niet toestaan. Vandaar dat hij even moest wachten." Tourdirecteur Leblanc: „Ver geefs op zoek naar een toilet Van een coureur met zoveel er varing mag je vewachten dat hij weet waar de speciale we's voor de coureurs staan." Een vertrek om bestwil dus? Het lijkt er verdacht veel op. Roche kent illustere voorgangers als Fons de Wolf en Pedro Delgado, die eerder de start van een Tour proloog misten, maar deze 'ver traging' heeft diepere achter gronden. Roche en De Vlaeminck hebben de afgelopen weken een regel rechte vete uitgevochten in de Belgische pers. De Vlaeminck verweet zijn kopman dat hij te weinig trainde, niet serieus meer leefde voor zijn vak. Roche op zijn beurt beet terug, dat hij wel wist hoe hij een Tour moest voorbereiden, met zijn tien jaar profervaring. „De Vlae minck doet er beter aan mijn nummer te draaien in plaats van dat van de kranten. Ik heb hem het hele jaar precies twee keer aan de telefoon gehad." De Ier had dit jaar eindelijk ge broken met zijn vertrouwens man sinds jaren, Patrick Valcke, en was een nieuw leven begon nen bij de Belgische tapijtploeg van Tonton Tapis. Het leek een verstandige beslissing, want hij won de Catalaanse Week en het Criterium International. Maar de prestatiecurve leed vervol gens danig onder de blessures, die hem bleven overvallen. Op basis van Roches verleden kreeg zijn ploeg alsnog een wild card voor de Tour, maar aan zijn optredens in de Dauphiné en de Midi Libre kon een kind zien, dat de 31-jarige de grootste moeite zou hebben Parijs te halen. „Ei genlijk wil ik deze Tour meer in functie rijden van die van vol gend jaar", zei hij. Hoe verzin je het. Stephen Roche na zijn eenzame rit tegen de klok, die in zijn nadeel tikte. De Tourwinnaar van 1987 overschreed de tijdslimiet en werd .gediskwalificeerd (foto ANP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9