Grote drukte op Yeerse Meerdagen PZC HEAO-onderwijs binnen twee jaar onder één dak Start mosselseizoen weer verlaat Duizenden bezoekers bij r rekker-T rekwedstrijd Breuker gaf een tuinfeest pgSTlVAL nieuwe MUZIEK streek MAANDAG 8 JULI 1991 agenda Met glans van de schans hoogtepunt in Kortgene VLISSINGEN - De sector Hoger Econonisch en Administratief Onderwijs (HEAO) van de Ho geschool Zeeland is over twee jaar echt onderdak. De noodge bouwen op het complex aan de Edisonweg in Vlissingen zijn dan vervangen door twee nieuwbouwvleugels. HEAO-di- recteur L. de Putter nodigde za terdagmiddag, op de diploma uitreiking voor de economisch- linguistische richting (EL), alle afgestudeerde studenten alvast uit voor een reünie in de nieuw bouw. De eerste HEAO-studenten kun nen reeds na de zomervakantie kennis maken met de nieuw bouw. Zij betrekken de bovenste étage van de vleugel die momen teel aan de Oude Veerhavenweg wordt neergezet. Dat complex is speciaal bedoeld voor het Hoger Gezondheidszorg Onderwijs dat van Goes naar Vlissingen ver huist. Het HEAO mag van de nieuw bouw gebruik maken en moet dat ook, want de sloop van het eerste houten noodgebouw van het HEAO is begonnen. De Put ter maakte bekend dat op die lo- katie nog deze zomer de eerste heipalen de grond ingaan voor het eerste, echte stenen gebouw van de sector HEAÖ in Vlissin gen. Het HEAO is twaalf jaar ge leden in Vlissingen begonnen. Een vast gebruiker van de nieuwbouw wordt zeker de Ser- vicegroep Post-HEAO (SPH). De SPH is een organisatie van afgestudeerde leerlingen van de HEAO in Vlissingen én die houdt onder meer reünies. SPH-bestuurslid M. Seyssens vroeg zaterdagmiddag vooral aandacht voor een beroepen-da tabank, waarin de HEAO-afge- studeerden zich kunnen in schrijven en waaruit het be drijfsleven kan putten. De SPH heeft de databank opgezet om HEAO-ers en bedrijven een handje te helpen; de HEAO-ers bij het bespoedigen van hun car rière en het bedrijfsleven bij het vinden van de juiste persoon op de juiste plek. Evenementen HAAMSTEDE - Gereformeer de kerk, 20 uur: Concert Jan van den Driest (orgel). Karei Bogerd (bariton) en Maarten Jan Bo gerd (jongensalt). MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 uur: Miniatuur Walche ren; SCHARENDIJKE - De Put- meet, 19 uur: Voorsteling circus Renz-Berlin; RETRANCHEMENT - Bezoe kerscentrum 't Zwin, 19 uur: Ex cursie; VLISSINGEN - Bellamypark, 14-17.30 uur: Reptielenzoo; St. Jacobstoren, 10-12 en 14- 16.30 uur: Beklimmen en bezich tigen toren; VROUWENPOLDER - Gerefor meerde kerk, 20 uur: Orgelcon cert Bram Beekman; Films BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 20 uur: The hard way; Roxy II, 20.15 uur: Predator II; Cinemac- tueel 1,20 uur: Mermaids, a.l.; ci- nemactueel II, 20 uur: In bed with Madonna, a.l.; Cinemactu- eel III, 20 uur: The silence of the lambs, 16 jr.; GOES Grand, 20 uur: Dances with wolves; HULST De Koning van Enge land. 20 uur: Mermaids: 20 uur: Not without my daughter; 20 uur: The Doors; 20 uur: State of grace; MIDDELBURG - Electro, 20.30 uur: The Doors; Schuttershof, 20,30 uur: La Famiglia; TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Awakening; 20 uur: De onfat soenlijke vrouw; VLISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: King Ralph; Alhambra II, 20 uur: The hard way; Alhambra III, 20 uur; Mennaids; Alhambra IV, 20 uur: Not without my daughter; Tentoonstellingen AARDENBURG - Museum, 13-17 uur: 'Pilgremme totArden- buerch' (t/m aug.); BRESKENS - Visserijmuseum. 10-12 en 15-17 uur: Diverse expo sities met foto's en maquettes; BROUWERSHAVEN - Streek-» museum De Vergulde Garnaal, 9-12 en 13.15-17 uur: Brouwers haven berijmd, klederdracht en houtsnijwerk; BURGH HAAMSTEDE - De Bewaerschole. 13.30-16.30 uur: Schilderijen van Hetty de Wette (t/m 20/7); GOES Gemeentearchief, 10- 12 en 13-17 uur: 'Geen kunst aan', werken diverse kunste naars (t/m 12/10); Vesten van Goes, buitenexposi tie: 'Op water gebouwd' door 9 kunstenaars; HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude land bouwwerktuigen; HULST Streekmuseum, 14-17 uur: 'Stad en Land van Hulst in de Zelandïa Illustrata' (t/m 8/9): KAPELLE - Gemeentehuis, 9- 12 uur: Werken fotoclub Valke- nisse (t/m 26/7); MIDDELBURG - Zeeuws Mu- Niet dat HEAO-ers problemen hebben met het vinden van een baan. merkte De Putter op. „Vijftig procent van de geslaag den heeft werk", verklaarde de directeur. „De anderen zijn bin nen één tot drie maanden aan de slag. Maar veel HEAO-ers zijn redelijk ambitieus. Via die data bank kunnen ze mogelijk sneller in contact komen met andere werkgevers." De 67 geslaagden van de EL- richting gaven in een zelfge schreven, satirisch slotlied hun eerste ambitie prijs. 'Trek ons uit die Zeeuwse klei', zongen ze, 'geef ons dat diploma, dan zijn we helemaal blij'. Bemanning van omgeslagen boot uit Schelde gered BRESKENS - De reddingboot Prinses Margriet uit Breskens heeft zaterdagmiddag een zwaardzeilboot met twee Bel gen uit Bemmel aan boord opge pikt op de rede van Vlissingen. De bemanning van de redding boot was in de haven aan het oe fenen met het drenkelingenbor des, toen de melding van de zeil boot binnenkwam. Het drenkelingenbordes bleek van pas te komen. De zeilboot was omgeslagen, doordat het roerblad en kort daarna ook de fokkeval waren gebroken. Om een verbinding tussen de twee schepen te maken, zwom redder M. Neuwald met een lijn naar de zeilboot. De twee opvarenden werden aan boord van de Prin ses Margriet genomen en het bootje werd deels op het bordes gelegd. Zo werd het naar de ha ven van Breskens gebracht. Vol gens stuurman Jack Vader was het bootje in een slechte staat. „Als je daarmee de Westerschel- de opgaat, vraagje om moeilijk heden." seum, 13.30-17 uur: Ligfietsen (t/ m 25/8) en werken Ronald Mullie (t/m 18/8); Loskade/Ramschip De Schor pioen, 10-17 uur: Communica tie-ontvangers aan boord van Nederlandse schepen tussen 1905-1991 (t/m 30/10); Bibliotheek. 17.30-21 uur: 'Boek- merken' (t/m 13/7), 'Met Mozart op reis' (t/m 20/7) en 'Weisaam gevoegd en welgebouwd', werk van architect Arend Rothuizen (t/m 20/7); NEELTJE JANS - Topshuis, 10-17 uur: 'Zeespiegelrijzing, een bedreiging' (t/m sept.) en foto's van Wim Koerts (t/m 31/7); OOSTKAPELLE - Molenweg 36, 10-12 uur: Fossielenmuseum (t/m sept.); RETRANCHEMENT - Bezoe kerscentrum 't. Zwin. 14-18 uur: Panelen en vitrines met als the ma geologie (t/m 1/9); RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort Rammekens (t/m aug.); TERNEUZEN - Stadhuis, 8.30- 12 en 13.30-16 uur: Werken van Terneuzenaars (t/m 14/7); VEERE - Grote kerk, 10-17 uur: Diverse exposities (t/m 26/10); Stadhuis, 11-17 uur: '700 jaar wo nen in Veere' (t/m 6/9); De Schotse Huizen, 13-17 uur: Werken Govaert Vandenbergh (t/m 20/7); VLISSINGEN Gevangento ren, 11-21, 'Tijdsbeeld', 500 jaar Gevangentoren en werken van Peter Terhorst (t/m 26/10) en in stallatie van Ton Lamper (t/m 14/7); Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Kapers op de Kust', kaapvaart en piraterij in Nederland 1500- 1800 (t/m 22/9); Bibliotheek. 13.30-20 uur: 'Vlis singen, veranderd gezicht', fo to's van Piet Janse (t/m aug.i; IJZENDIJKE - Streekmu seum, 10-12 en 13-17 uur. 'Kant van alle kanten' met werk uit di verse landen (t/m 27/10); ZIERIKZEE - Maritiem Mu seum, 10-17 uur: Scheepsmodel len (t/m 25/10); Stadhuismuseum, 10-17 uur: 'Zierikzee in kaart gebracht' (t/ m 25/10); Burgerweeshuis, 10-17 uur: Tuinbeelden en klein antiek (t/m 17/8); Galerie De Eenhoorn, 10-18 uur: Tekeningen en grafieken van Anna Reinders (t/m 14/71 Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 SOS Telefonische Hulpdienst Zee land. tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 01184-14645. dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrou wen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080. dag. van 14-20 uur Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling. tel 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384 11111111111111111111111111111 KORTGENE - Haast sierlijk {leed het model van de storm- ,q vloedkering van de schans recht het water van de Kort- jeense haven in. Met glans in derdaad. Het was een inzending van Hendrik Jan Versluis uit recept Ham-chutney ÏMaderdeeg- broodjes 21 ji i stuks) Jiteraard kunt u ook een ve getarische variant van deze lutney-bladerdeegbroodjes naken. Inplaats van ham kunt u an belegen kaas namen. Ge- mik liever geen jonge kaas ant deze zou te veel uitlopen oor de ovenwarmte. plakjes diepvriesbladerdeeg dikke plak ham (ca. 100 gram) theelepels chutneysaus eierdooier aat de plakjes diepvriesblader- eeg volgens aanwijzingen op verpakking ontdooien. Ver- arm de oven voor op 200-225 aden Celsius. imékleed een bakplaat mei een tenjre/ bakpapier. Snijd de plak ïiSpwi in vier 'repen' en snijd deze io-jndien nodig bij zodat ze net iets meiner zijn dan een half pakje 'er-W aderdeeg. i \mg de stukken ham op één helft km de plakjes deeg en schep op _Wfce plak ham 2 theelepels chut- mvochtig de deegranden met mter en vouw ze over de vulling 1M/. Druk het deeg met de vin- uertoppen of de tanden van een hrk aa?i en leg de pakketjes op m bakpapier. de eierdooier los met enke- en-|(druppels water en bestrijk de in bovenkant van de ham-chutney- modjes met de eierdooier. fchuif de bakplaat in het mid- (of 1 richel hieronder) van oven en bak de blader- d([ieegbroodjes gaar en goud- train in ongeveer 20 minuten. en- jöe broodjes kunnen zowel lauw- als koud worden gegeten. Janny van der Lee Kamperland die bijna een thuiswedstrijd speelde en dan ook luid werd aangemoedigd. Die aanmoedigingen kregen ook Jaap de Loof en Rene Stokx uit Kortgene te horen. Zij stre den eveneens mee in het televi sieprogramma 'Met glans van de schans' dat in Kortgene werd opgenomen. De opnamen van het program ma bleken een hoogtepunt in de Veerse Meer dagen en zeker in Kortgene kon de organiserende ondernemersvereniging uit dat dorp terugkijken op een zeer ge slaagde dag. De weergoden had den een handje geholpen door 's morgens even een donkere wolk boven een deel van Zeeland te hangen.- Dat deed veel mensen Politie pakt joyrider met vrachtwagen TERNEUZEN - De gemeentepo litie van Terneuzen heeft zater dagavond H. V. uit Middelburg aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De man was op pad gegaan met een vracht wagen, die hij eerder op de avond gestolen had in Bres kens. Met dat voertuig reed hij naar Terneuzen, waarbij hij in IJzen- dij ke een aam-ij ding veroorzaak te. Daarbij werd een personen auto in puin gereden. In plaats van de stoppen raasde de Mid delburger naar Terneuzen, waar hij echter door de politie tot stoppen gedwongen werd. V. bekende tijdens verhoor be gin juni een bestelauto met kin derkleding te hebben gestolen in Vlissingen. Nachtwaker met mes bedreigd BRESKENS - Een nachtwaker van een beveiligingsbedrijf, W. E. M. B. uit Hulst, is in de nacht van zaterdag op zondag door een nog onbekende met een mes bedreigd. B. deed zijn ronde op camping Zeebad in Breskens. Omstreeks kwart over twee zag hij een per soon die zich verdacht ophield. Toen B. met zijn zaklantaarn op de verdachte scheen, bedreigde deze B. met een mes van zo'n twintig centimeter lengte. De nachtwaker nam daarop de be nen. er toe besluiten maar niet naar het strand te gaan en een bezoek aan Kortgene te brengen, con cludeerde de secretaris van de ondernemersvereniging J. van Eerten tevreden. Op die manier was het vanaf het centrum van het dorp tot in de haven'een drukte van belang. In het dorp was een braderie met een kleine kermis, op het haven plateau stond de feesttent en in de haven werd met glans van een schans gegleden. Tevens waren er demonstraties op een ski schans. Dat laatste onderdeel probeert de ondernemersvereni ging volgend jaar weer naar Kortgene te halen, vertelde de secretaris. De liefhebbers van het program ma 'Met glans van de schans' moesten wel heel wat geduld uit oefenen, want tussen de ver schillende deelnemers zat heel wat tijd. Ondertussen konden ze zien hoe het televisiepubliek ei genlijk bij de neus wordt geno men. Want bij opnamen van een Belgische band was geen mu ziek te horen. Dat wordt er bij de montage van het programma al lemaal ingemengd, legde een medewerker van de omroep be reidwillig aan de tóeschouwers uit. Verrassingen Op de route tussen haven en bra derie konden de toeschouwers aardige verrassingen tegenko men. Zoals een komische act voor twee heren die in de feest tent een 'uitgebreide' maaltijd genoten. Maai- ook de aanwezig heid van de kinderboerderij de Ark op de braderie was voor veel kinderen een feest. Zondag werden de Veerse Meer dagen in Kortgene afgesloten met concerten op het havenpla teau. Het programma dat zater dag in de haven werd opgeno men is vrijdag 19 juli op televisie te zien. Met glans van de schans was de grote publiekstrekker tijdens de Veerse Meerdagen. Deze deelnemers doorstonden het spektakel allesbe halve glansrijk foto Willem Mieras) BERGEN OP ZOOM - De aanvang van het seizoen voor verse mosselen is noodgedwongen nogmaals met twee weken ver schoven naar vrijdag 2 augustus. De vereniging van mosselhan delaren De Mosselhandel had eerder al besloten het begin van het seizoen uit te stellen tot vrijdag 19 juli. De reden hiervoor was dat de groei en kwaliteit van de mosselen, afhankelijk van de natuur, nog verre van optimaal waren. Uit onlangs ontvangen monsters kon weliswaar enige vooruitgang worden geconstateerd, maar de kwaliteit is nog niet van dien aard dat het verantwoord zou zijn om deze mosselen nu al op de markt te brengen. Het kantoor voor mosselzaken van het Produktschap voor Vis en Visprodukten in Bergen op Zoom wijst er op dat vóór vrijdag 2 augustus aangeboden mosselen in restaurants en bij viswinkels niet van Zeeuwse herkomst kunnen zijn. Willem Breuker tijdens het concert in de tuin van de Kloveniersdoelen (foto Lex de Meester) Een betere ambiance had het Willem Breuker Kol- lektief zich zaterdagavond niet kunnen wensen. Het or kest - gewend aan optredens op straten en pleinen - wis selde vanwege het fraaie weer op het laatste moment van lokatie: de Oostkerk werd verruild voor de sfeer volle tuin van het monumen tale Centrum Nieuwe Mu ziek. In deze historische om geving koesterde het publick zich in de late zon terwijl het luisterde naar die eigenzinni ge mengeling van muziekstij len waar het Kollektief ver maard om is: gecomponeerde en geïmproviseerde muziek, 'hogere' en allerlei vormen van populaire muziek wissel den elkaar in hoog tempo af. Bij een concert van Breuker krijgt de luisteraar de ene ver rassing na de andere over zich uitgestrooid. Nu eens wordt keurig in het gelid een dam pt nd jazz-stuk of een fraaie variant op Ravels Bolero ge speeld (overigens een van de hoogtepunten van het con cert). dan weer geven de musi ci zich over aan de wildste fratsen en de gekste clowne rie, waarbij in een burleske, variétë-achtige sfeer drum- stokken en bekkens over het podium vliegen, de in 'misver standen' verwikkelde musici het vocht uit hun toeters over elkaar heengieten en fake-in strumenten worden bespeeld waarvan het geluid door een elektronische trucendoos blijkt te worden voortge bracht. Verademing Het Willem Breuker Kollek tief verstaat de kunst zichzelf niet al te serieus te nemen. Het is een verademing voor publiek en - dunkt mij - musi ci. Het paradoxale is dat het Kollektief uit louter topmuzi- kanten bestaat die hun in strumenten tot in de finesses beheersen. Er valt daardoor niet alleen veel te lachen, maar ook veel te genieten. De grappen en grollen houden op een aangename manier gelij ke tred met het pure vakman schap en de grote muzikale discipline waar het orkest voor staat. Het betekent ook dat de individuele leden van het Kollektief zich lustig kun nen uitleven in meeslepende en spetterende solo's op trom pet. slagwerk, piano, saxo foon. Muziek is plezier. Dat is een universeel gegeven. Het Breu ker Kollektief weet er alles van, want of het nu concerten geeft in India, de Sovjet-Unie or Groot-Brittanniè (waar Willem Breuker kernachtig fun saxophonist is genoemd), succes is altijd verzekerd. Aan dat internationale succes zal de aard van het repertoire niet vreemd zijn. De muziek van Willem Breuker is niet Europees in engere zin. In vloeden uit heel de wereld (Arabisch. Spaans, Ameri kaans) zijn er in verwerkt. Breuker kan een slangenbe zweerder voor de geest roe pen, een denderende Oriënt Expres of een ballroom uit de jaren dertig. En het publiek vindt het allemaal prachtig. Die enkele regendruppel deerde zaterdagavond nie mand. Jan Dirk van Scheyen KAPELLE - Ruim drieduizend 1,311 belangstellenden riskeerden za terdag hun trommelvliezen en rolgden het motorisch geweld van de Trekker-Trekwedstrij- den op een weiland net buiten Kapelle. En echte strijd werd er jeleverd. Bijna voorspelbaar ging het in Ie vrije klasse tot 5,7 ton weer lussen het Q8 team met 'Popeye' lit het Brabantse Bladel en de fee ploeg met hun machine ItKypmantsje'. De laatste kon ^e' als overwinnaar aan de terugreis beginnen. Niet op eigen kracht, maar op een trailer, want de mo torische kracht doet alleen op tenbaan van honderd meter van ach gelden. Ook het publiek kon evreden naar huis. De Zeeuwse Visser vangt mammoetkaak BRESKENS - Een unieke t noemt Jack Vader, voor atter van de stichting Visserij- museum in Breskens, het boven >ater halen van een bovenkaak ïan een mammoet met daarin nog twee tanden. De kotter Breskens 15 van Henk Fenijn jiste het fossiel vorige week op in het Bochtje van Zoutelande. Be kaak moet nog eerst 'verwa gen', waarna het te bezichtigen al zijn in het museum in Bres favoriet Peter de Regt. behaalde met zijn 'Green Spirit 4' een der de plaats in de vrije klasse 4,4 ton. Na afloop van de strijd staan de mannen van 'Popeye' wat te leurgesteld bij de machine. De Fries was hun weer te slim af. Maar de kwalificatie 'eeuwige tweede' gaat ze toch te ver. Nog voor de volgende Trekker-Trek wedstrijd zullen ze de pk's van hun motor op onoverwinnelijk zetten. „We moeten er nog meer uit kunnen halen. En de 'It Kyp- mantsje' zit al aan z'n top. Het betekent wel hard werken in de komende weken, maar het gaat lukken", klinkt het zelfverze kerd van één van de ploegleden. Het team uit Bladel doet al zo'n dertien jaar mee. Ze waren één van de eersten. Inmiddels zijn er in Nederland 150 teams met een uit de kluiten gewassen trekker. Zo'n 50 daarvan kwamen zater dag in Kapelle aan de start. Ne derland is in Europa het land waar deze van origine Ameri kaanse sport de meeste aanhan gers heeft. De ploeg uit Bladel doet er wel van alles aan om de Tractor-Pui ling ook in andere landen van de grond te krijgen. „De top van Ne derland krijgt de gelegeheid om in alle delen van Europa aan de monstraties mee te doen. De laatste jaren groeit ook in ande re landen de belangstelling enorm", leggen de mannen van 'Popeye' uit. Dat het Trekker-Trek goed in de markt ligt, bleek ook zaterdag weer. Rijen dik stond het pu bliek aan weerszijden van de honderd meter lange baan opge steld. Gejuich klonk op bij de full pull van de Zeeuwsvlaming Peter de Regt. Dat aan het eind van zijn wedstrijd de olie uit de motor droop kon die vreugde over een ereplaats niet tempe ren. Voor De Regt zat het overigens ook zaterdag niet mee. Al het he le seizoen kampen hij en zijn ploeggenoten met storingen. De laatste strijd trok hij zaterdag met één motor. Die afstand, acht meter, telt in ieder geval mee voor het Nederlands kampioen schap. Om daar nu nog echt een rol in mee te spelen moet de 'Green Spirit 4' uit Biervliet de overige zes wedstrijden wel win nen. N zes uur wedstrijd is het pro gramma afgewerkt. Het geluid van de vele honderden wegrij dende auto's valt compleet in het niet bij het trekker-spekta kel. Nog even en de koeien van boer Van der Maas kunnen in al le rust weer van het terrein bezit nemem. Uitslagen Trekker-Trek Kapelle: Vrije klasse 3,4 ton 1. Asterix; Super standaard klasse 3.4 ton 1. Brutus; Mini pullers 1 Bandit; Two wheel dri ve 1. Miss Liberty; Vrije klasse 4,4 ton 1. It Kypmanlsje. 2. Q8 Team Popey, 3. Green Spirit 4; Super standaard klasse 4,4 ton 1. Brutus; Vrije Klasse 5,7 ton 1. It Kypmantsje, 2. Q8 Team Popey. 3, White Horse 5.6. Green Spi rit 4. Het Friese team met de machine 'It Kypmantsje' in actie tijdens de Trekkcr-Trekwedstrijden in Kapel- le(/o/o Willem Mieras)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 7