St aakt-het-vuren in Joegoslavië IRA-leden ontsnappen uit zwaarbewaakte gevangenis orbatsjov moet ïaast maken met START-akkoord Plan voor bureau noodhulp van EG Dubbeldekker slaat om: vijf gewonden Europese troika bereikt akkoord i Eu Alle partijen naar ronde-tafelconferentie Leerplicht op Antillen na debat van 61 jaar Lemond en Breukink delen tik uit 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnige perioden Afwisselend, zon en bewolking. Mid- dagtemperatuur rond 24 graden, aan zee 21. 's Avonds kleine kans op een on weersbui. 34e jaargang no. 158 laandag 8 juli 1991 RIONI (AFP) - De strijdende artijen in Joegoslavië hebben de nacht van zondag op aandag ingestemd met een ak- oord dat in hoofdzaak voorziet een volledig staakt-het-vu- n en een compromis tussen de derale autoriteiten en Slove- over de controle aan de enzen. De overeenkomst tam tot stand door bemidde- ig van de ministeriële troika m de Europese Gemeenschap, je Luxemburgse minister van nitenlandse zaken, Jacques oos, verklaarde dat het ak- oord is „geaccepteerd" en dat et niet nodig was dat de partij- de overeenkomst onderte- enden. e leiders van Joegoslavië en •rtegenwoordigers van Slove- nië en Kroatië aanvaardden na onderhandelingen op het Joego slavische eilandje Brioni het vre desplan van de drie bewindslie den. De trojka bestaat uit de hui dige, de vorige en de volgende voorzitter van de EG, de Neder landse minister Van den Broek, de Luxemburger Poos en minis ter De Deus Pinheiro uit Portu- Conferentie De Joegoslavische en EG-onder- handelaars stemden ook in met het openen van onderhandelin gen op 1 augustus over alle as pecten van de toekomst van de Balkan-staat. De „ronde-tafel"- gesprekken zullen plaatsvinden tijdens de opschorting met drie maanden van de uitvoering van de Sloveense en Kroatische on afhankelijkheidsverklaring. Het akkoord zegt dat de contro le aan de grenzen tussen Slove nië enerzijds en Italië en Oosten rijk anderzijds zal geschiéden door de Sloveense politie en dat de douanegelden op een ge meenschappelijke rekening, die door de republieken zal worden beheerd, zullen worden overge maakt. Gedurende drie maanden zal het federale leger van zijn kant posities aan de „groene grens", dat wil zeggen buiten de grens posten, innemen. In deze perio de van drie maanden zal over de overdracht van de bevoegdhe den van het federale leger aan de Sloveense strijdkrachtren op het grondgebeid van Slovenië moeten worden onderhandeld. Minister Poos verklaarde dat de belangrijkste onderdelen van het akkoord de bijlagen zijn waarin cruciale punten inzake Slovenië worden geregeld, zoals de grenzen, de douane, de terug keer van de militairen naar hun kazernes en de vrijlating van ge vangenen. Volgens de Luxemburgsde be windsman zijn „afgeronde ak koorden gesloten". Iedere partij stemde ermee in de tekst in de eigen republiek te verdedigen, aldus Poos. Het akkoord kwam tot stana tij dens het derde bezoek in tien da- (Van onze correspondent) WILLEMSTAD - Het Antilliaanse parlement heeft na 61 jaar debatteren een voorstel aangenomen voor invoering van de leerplichtwet. Curacao hoopt de wet, die geldt voor kinderen tussen de 5 en 16 jaar, al per 1 oktober in te voeren. De afzonderlijke eilanden hebben tot augustus 1993 de tijd hun regelgeving aan te passen en praktische voorbereidin gen te treffen. De twee jaar voorbereidingstijd voor de eilanden is hard no dig, onder meer omdat niet duidelijk is hoeveel kinderen mo menteel niet naar school gaan. Op Curacao zou het gaan om 3 tot 5 procent, in totaal 600 kinderen. Tijdens het debat kwamen ook de te verwachten sociale pro blemen naar voren zoals verlies aan inkomen voor gezinnen, waarvan de kinderen bijvoorbeeld werken als krantenverko per. Ook kan er door toevloed van leerlingen een tekort aan lesruimte onstaan terwijl bovendien onzekerheid bestaat over de gevolgen voor het onderwijs van de komst van aan- tallen nieuwe leerlingen met een leerachterstand. 'rief Bush over raketten Van onze correspondent ASHINGTON - De Ameri- aanse president Bush heeft resident Gorbatsjov van de ovjetunie een brief geschre- ren waarin hij hem vraagt aast te zetten achter de vol- loiing van het START-ak- oord. In zijn brief doet Bush de uggestie, dat de Russische mi- ister Bessmertnych (Buiten- uidse Zaken) nog deze week aar Washington komt om met ijn Amerikaanse collega Baker laatste problemen rond het atwapeningsakkoord op te issen. Is die ontmoeting een positief sultaat zou hebben, aldus merikaanse regeringsfunctio- arissen, dan kan Bush nog eind eze maand naar Moskou om tij- fns zijn lang uitgestelde top- itmoeting met Gorbatsjov het TART-akkoord te tekenen, 'ver het START-akkoord, dat. f aantallen strategische (inter- intinentale) kernwapens van supermachten met 30 pro ffit moet verminderen, wordt aalmeer dan negen jaar onder- andeld. Op enkele kleine on- srdelen na is het akkoord ge ert 'aar juist rond die kleine onder- ten is een impasse opgetre- ffi- Gesprekken die de afgelo- fn weken tussen Amerikaanse Russische ontwapeningsex- ïts in Genève zijn gehouden, ïbben geen enkele voortgang eboekt als gevolg van, aldus de nerikanen, 'verregaande infle- Ibiliteit' van de kant van de fivjets. ash heeft altijd gezegd dat het TART-akkoord klaar voor on- frtekening moet zijn, wil hij linemen aan een top met Gor- atsjov. Die top had al in februa- ffloeten zijn gehouden, maar is Wds uitgesteld. P7 juni deden de Amerikanen, idens een ontmoeting tussen aker en Bessmertnych, nieuwe torstellen om de nog uitstaan- problemen rond het START- fkoord van tafel te krijgen. Op ^voorstellen is door de Sovjets 'enwel niet gereageerd. 'ngeduld H is daarom dat een ongedul- ®r wordende Bush zijn brief j11 Gorbatsjov heeft gestuurd, teen hij persoonlijk, zo meent e»Witte Huis, nog in staat om e START- onderhandelingen lauw leven in te blazen. Daarbij erkennen functionarissen van het Witte Huis evenwel, dat wel licht ook Gorbatsjovs manoeu vreerruimte beperkt is. Het wordt in Washington zeer wel denkbaar geacht dat het de Rus sische militaire top is die een START-akkoord in de weg staat. De problemen rond het START-akkoord hebben be trekking op vier deelterreinen: de inspectie van fabrieken waar raketten worden gemaakt, re gels die bepalen hoe nieuwe ra ketten van nieuwe versies van oude raketten moeten worden onderscheiden, toegang tot de geheime codes die bij testvluch ten van raketten worden ge bruikt, en de manier waarop het aantal kernkoppen van niet ont mantelde raketten kan worden gecontroleerd. LYON (ANP) - De aanval leek afgesproken. De betrokkenen spraken die suggestie met klem tegen. Slechts het toeval zou een grote rol heb ben gespeeld. De ouverture van de Ronde van Frankrijk zorgde voor net zo veel verwarring als de files van vakantiegangers bij de tunnel van Lyon. Opnieuw op zondagmorgen werd het peloton in het eerste weekeinde wakker geschud. Uit gerekend dit keer door Greg Lemond en Erik Breukink, de twee hoofdrolspelers in het 'Pact van Lyon' dat in de eerste rit werd gesloten. De gele trui kwam even in bezit van Lemond, die in de ochtendetappe Thierry Marie, win naar van de proloog, onttroonde. Na de race tegen het uurwerk voor ploegen moest de Ame rikaan het tricot inleveren bij Rolf Sörensen, die met Ariostea de tijdrit won. Lemond volgt op tien, Breukink op twaalf seconden. Het tweetal mag zich na de eerste drie op drachten van de 78ste Ronde van Frankrijk als winnaar beschouwen van het groepje favorie ten. Rocks, Theunisse, Bugno, Delgado, Indu- raifi, Chiappucci en Fignon verloren allen mi nuten op het duo, dat op zaterdag ook al had verrast in de proloog (foto AFP gen van de Europese troika aan Joegoslavië. Het weekeinde zet te somber in door gevechten bij de stad Osijek in Kroatië ge vechten tussen de Servische minderheid en Kroatische poli tiemensen. Het federale leger moest eraan te pas komen om de vechtenden te scheiden. Daarbij vielen tenminste vijf doden en tientallen gewonden. In Slove nië bleef het dit weekeinde rus tig. Het lijkt er meer en meer op dat de federale regering bereid is te berusten in een of andere vorm van afscheiding van Kroatië en Slovenie. De Servische presi dent Milosevic zei zaterdag dat het land zich succesvoller kan ontwikkelen 'zonder diegenen die tot het verlaten van het land hebben besloten'. Groot-Servië Maar de gedachte van een Groot-Servië liet Milosevic niet los. Hij riep de Serven op hun land te verdedigen. De president streeft naar uitbreiding van het grondgebied met die delen van Kroatië en Bosnië, waar de Ser ven in de meerderheid zijn. De gevechten in Kroatië, die als een Servische provocatie worden be schouwd, zijn daar een aanwij zing voor. Staatspresident Mesic, een Kroaat, beschuldigde de Servi sche leiders ervan beschuldigd te heulen met extremisten. Hij deed dat in een vraaggesprek met het Duitse blad Der Spiegel. Ook Albanië is ongerust over de expansiedrift van Servië. Vol gens de regering in Tirana ma ken de Serven zich in de hoofd zakelijk door Albanezen bevolk te provincie Kosovo schuldig aan volkerenmoord. Niet-vrijgelaten militairen in hongerstaking BELGRADO (AFP) - Ongeveer 200 krijgsgevangenen van het federale Joegoslavische leger zijn zondag in hongerstaking gegaan om te bewerkstelligen dat zij worden vrijgelaten. Dat meldde zondag het Joegoslavi sche persbureau Tanjug. Onder de gevangenen, die vol gens een dokter onder „extreem slechte omstandigheden" vast zitten, zijn 110 soldaten die af komstig zijn uit de door Servië overgenomen Albanese repu bliek Kosovo. (Van onze correspondent) LONDEN - Twee IRA-verdach- ten zijn zondag ontsnapt uit de zwaarbewaakte gevangenis van Brixton in Londen. De Ier Nèssan Quinlivan en de Noord ier Pearse McAuley worden ver dacht van het plegen van een aantal misdrijven. Ze waren voor deze feiten nog niet veroor deeld. De beide mannen werden zon dagmorgen door een drietal ci piers 'gelucht', waarbij een van hen plotseling een pistool te voorschijn haalde. Terwijl een van de bewakers onder schot werd gehouden, klommen de twee over de gevangenismuur. Eenmaal buiten hielden zij een auto aan een bevalen de beide DEN HAAG - De vijf passa giers van een Nederlandse dubbeldeksbus zijn zondag morgen vroeg gewond ge raakt bij een ongeluk in de Duitse deelstaat Nordrhein- Westfalen. Volgens de Duitse verkeerspolitie nam de chauf feur een scherpe bocht van de rijksweg A57 tussen Keulen en Krefeld te snel. De bus raakte van de weg en sloeg om. Chauffeur was A. van Vlaande ren uit Bemmel. Hij werd ver gezeld van zijn vrouw en twee kinderen van respectievelijk 10 en 12 jaar. Deze vier raakten zijn overgebracht naar een zie kenhuis in Nijmegen. De vijfde inzittende was de tweede chauffeur, J. Beerkens uit Ven- ray. Hij ligt in een ziekenhuis in Dusseldorf. Het voertuig werd onherstel baar beschadigd. De bus was op de terugweg van een vakan tiependel naar het Gardameer in Italië. Omdat juist de eerste lichting vakantiegangers was afgeleverd waren de chauf feurs en de drie familieleden de enige inzittenden. In de buurt van het Franse Hulpverleners verzorgen een van de gewonde Nederlanders (foto DPA) Clermont-Ferrand botste vrij dagnacht een dubbeldekker bus op een vrachtwagencom binatie. Daarbij kwamen ze ven mensen om het leven; voorts vielen er 37 gewonden. Kennelijk was de combinatie door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft te rechtgekomen. Onder de slachtoffers waren de chauf feur en een 10-jarig jongetje. De bus had 77 passagiers aan boord - allen werknemers van een ziekenhuis in Correze en hun gezinsleden. Zij waren naar een amusementspark in de buurt van Parijs geweest. Hoop en vrees De kerken in Slovenië liepen gis- teren vol met gelovigen die ba den om een vreedzame afloop van de conflicten in Joegoslavië. Terwijl de spanning in Kroatië toeneemt, durven de Slovenen weer te hopen op een voor hen goede af O loop. O Tunnel De nieuwe Liefkenshoektunnel nabij Antwerpen is afgelopen weekeinde opengesteld voor fietsers en wandelaars. Vele be langstellenden. waaronder tal rijke Nederlanders, maakten van de gelegenheid gebruik de Scheldetunnel op het gemak te bezichti C gen. %J Michael Stich Michael Stich zorgde gisteren voor een daverende verrassing door Boris Becker in de finale van het Wimbledon-tennistoer- nooi te verslaan. Een dag eerder won Steffi Graf de eindstrijd bij de dames. Zij klopte Gabriëla Sabatini in Q de finale. Atletiek De 5000 meterloop was een van de weinige hoogtepunten van de Zeeuwse kampioenschappen at letiek. Dynamo'7O-atleet John Vermeide was de smaakmaker van die race. Hij eiste de Zeeuw se titel op en bewees daarmee van zijn bles- sure te zijn hersteld. inzittenden, een man een een vrouw, uit te stappen. Toen de chauffeur niet direct gehoor gaf aan dit bevel, klonk er een schot. De chauffeur viel met een bloe dende beenwond op het asfalt en de vrouw werd uit de auto ge sleurd. De ontsnapping was binnen en kele minuten een feit. De Lon- dense politie opende onmiddel lijk de jacht op het duo en alle grensposten werden gealar meerd, maar van de IRA-ver dachten was geen spoor meer te bekennen. Minister Baker van binnenland se zaken toonde zich 'geschokt' dat Quinlivan en McAuley uit Brixton hadden kunnen ont snappen. Niet alleen is Brixton een van Engelands best bewaak te gevangenissen, de beide man nen werden binnen de gevange nis bovendien extra scherp be waakt. Zij vielen onder de A-ca tegorie, de zwaarste groep ge vangenen. „Ik vraag mij af hoe dit soort, speciaal bewaakte ge vangenen in vredesnaam aan vuurwapens kan komen", zei een Liberaal-Democratisch La gerhuislid. Deze vraag kon gisteren zelfs niet door de grootste critici van de Brixton-gevangenis worden beantwoord. Volgens de richtlij nen van de gevangenis worden alle bezoekers doorzocht en staat er een scherm tussen ge vangene en bezoeker. Omdat de beide IRA-verdachten tot de A- categorie behoorden, diende er tijdens hun bezoekuur boven dien een cipier aanwezig te zijn. Adam Sampson van de Britse vereniging voor gevangenis her vorming. omschreef Brixton echter als een 'gevangenis in cri- APELDOORN (ANP) - De minis ters voor ontwikkelingssamen werking van de Europese Ge meenschap zijn het er in begin sel over eens dat de EG een agentschap moet opzetten om de gemeenschappelijke hulp en die van de lidstaten in noodsi tuaties beter op elkaar af te stemmen. Dat bleek zaterdag tijdens de informele raad van EG-ministers van ontwikke lingssamenwerking in Apel doorn. De twaalf bewindslieden steun den het voorstel van de Spaanse vice-voorzitter van de Europese Commissie. Manuel Marin, die het idee voor een dergelijk agentschap onlangs lanceerde. De EG heeft een budget van 800 miljoen ECU (ruim twee miljard gulden) voor internationale noodhulp. Marin zei in Apeldoorn dat de noodhulp van de EG moet win nen aan doelmatigheid, omvang en internationaal gewicht. Hij maakte duidelijk dat het onder de huidige regels onmogelijk is bij noodsituaties snel te opere ren. Voor hij iets kan onderne men moet hij zich eerst wenden tot de Europese Commissie, het Europees Parlement en de EG- Raad van ministers. Het agent schap zou volgens Marin activi teiten van de Verenigde Naties moeten aanvullen. Voorwaarden De ministers besloten ook om tijdens hun officiële raad in no vember vast te leggen welke voorwaarden, instrumenten en procedures kunnen worden ge hanteerd om de naleving van de mensenrechten in hulpontvan- gende landen te bevorderen. Bij de instrumenten wordt on derscheid gemaakt tussen posi tieve en negatieve. De ministers geven de voorkeur aan positie ve. Dat betekent dat landen die op het gebied van de mensen rechten een goede staat van dienst hebben extra hulp kun nen krijgen. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Plaats: Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1