PZC zeeland •Domburg stelt SBD ultimatum Torhout in vuur en vlam door brandende zon en Iggy Pop Itrandbezoekers jezorgen politie landen vol werk Redders van zwemmer onderscheiden PSD-reserveboot door storing dag uit de vaart Publiek verkende Liefkenshoektunnel te voet en op de fiets Teruggave 1 Twee maanden respijt voor reddingsplan Dorimare Acties tegen verhoging ïuren breiden zich uit Bolbliksem slaat in in kamer Opgesloten hond sterft van uitputting in Schoondijke zeeuwse almanak MAANDAG 8 JULI 1991 cht en lOMBURG - De Stichting Bad- I ilaatsbelangen Domburg 11 SBD), eigenaresse van de sterk 'efi erliesgevende elk-weervoor- deiening Dorimare, krijgt tot eptember de tijd om met een fi- icieel reddingsplan te ko- in. Dan wil het Domburgs col- je van b en w pas de SBD-be- roting over 1991 behandelen. B in w hopen met dit voorstel foorlopig de druk van de ketel Ie halen. )e gemeenteraad van Domburg J5 ;omt morgen, dinsdag, bijeen en G laar dreigt de bom te barsten. )e SBD-begroting 1991 staat ter jiscussie. De raadscommissie fi- lanciën heeft over dat stuk vori- - >e week maandag negatief gead- nseerd aan de gemeenteraad. jie veel vaagheden en onzeker- id over de juistheid van de ge tenteerde cijfers, vonden de imissieleden,.. De PvdA-frac- kwam direct al met een ver- id reddingsplan voor het re- iatiepark Dorimare. SBD-begroting over 1991 irdt afgekeurd als die morgen irdt behandeld, zoveel is wel duidelijk. B en w van Domburg willen dat voorkomen en willen de SBD de kans geven met een eigen reddingsplan te komen. Daarom zijn onder meer bespre kingen nodig met de huidige ex ploitant van Dorimare, het Duit se Dorint. Dat bedrijf deelt wel in de winst, maar niet in het ver lies van het recreatiepark. Do rint krijgt zelfs nog bij verlies een vast bedrag voor de levering van het management. De PvdA heeft voorgesteld de overeenkomst met Dorint op te zeggen per 1 januari 1992. Dorint is echter bereid de SBD (en daar mee de gemeente Domburg) fi nancieel tegemoet te komen, heeft directeur J. van Asseldonk van SBD eerder gezegd. Toezicht Uitstel van de besluitvorming over de begroting 1991 heeft voor de SBD een vervelende consequentie. Het bedrijf, dat zeer nauw aan de gemeente Domburg is verbonden, komt onder streng toezicht van de ge meente te staan. De SBD moet met ingang van juli een maande lijks financieel overzicht ver strekken, eist het college van b en w, en een maandelijks over zicht van het aantal bezoekers. De SBD mag ook alleen nog klei ne investeringen doen die beslist nodig zijn, zoals veiligheids- en hygiënische voorzieningen. Wethouder A. Maljaars van fi nanciën noemt die verplichtin gen niet meer dan een formali teit. „Zonder een begroting kan er niets gebeuren", merkt hij op, „maar het bedrijf moet blijven draaien. De opzet die is gekozen, komt gewoon overeen met de statuten van de SBD." De gemeente Domburg laat on dertussen door het adviesbu reau De Vries Partners uit Apeldoorn een onderzoek instel len naar de relatie tussen Dori mare ofwel Hof Domburg én het Badhotel-project. Dorint voert het beheer over Dorimare voor de SBD, maar wil voor eigen risi co het nog te bouwen nieuwe Badhotel gaan exploiteren. Voor de gemeente Domburg zijn de belangrijkste vragen of beide projecten elkaar niet bijten en en hoe Dorint in de toekomst met de bedrijfsvoering van Dori mare gaat omspringen, als het bedrijf ook het Badhotel in han den heeft. De studie is, melden b en w aan de raad, mede ingege ven door de financiële proble men bij Dorimare. IREDA - Meer dan 2.000 leden an de Nederlandse Woonbond Noord-Brabant en Zeeland ebben zich zaterdag uitgespro- en voor een landelijke actie te en de trendmatige huurverho- ing van 5,5 procent per 1 juli. ij lieten dat weten tijdens een ijeenkomst in Breda, erder hield de Nederlandse ioonbond soortgelijke bijeen- omsten met organisaties van uurders en woningzoekenden Groningen, Amsterdam en leventer. Van de circa drie mil- len huurders in ons land zijn er 10.000 aangesloten bij deze be- mgenvereniging. een slotverklaring wijzen de irabantse en Zeeuwse leden de uurverhoging van 5,5 procent ie het kabinet de komende ja- en wil opleggen, als a-sociaal an de hand. Net als tijdens de rie eerdere regionale bijeen- omsten van de Nederlandse Woonbond werd besloten een re gionaal actiecomité op te rich ten. De aanwezigen verweten de bond een te slap en weinig pro fessioneel optreden. Regionaal consulent Bert Palinckx gaf toe dat de bond te laat door heeft ge had dat er zo'n massaal protest en zo'n grote actiebereidheid on der de huurders bestaat. De bond probeert nu allerlei initia tieven te bundelen tot een grote landelijke actie. De Woonbond riep de aanwezi gen op de extra betaling te wei geren en voor 11 augustus mas saal bezwaar aan te tekenen bij de verhuurders. Het is de bedoe ling van de Woonbond de lande lijke actie in de tijd tot Prinsjes dag te intensiveren. Momenteel is een rode-kaartenactie rich ting staatssecretaris Heerma aan de gang. Het drietal dat in belangrijke mate bijdroeg aan de redding van Marco Blokpoei, vlnr: Henk Janssen, Harold Vynckier en Hanneke Koopmans lfoto Camile Schelstraete) SLUIS - Marco Blokpoei was vorig jaar ongewild de hoofdrol speler van de Vlaanderen Marathon in Sluis. De zwemmer van de Leidse vereniging De Zijl/LGB raakte toen door onderkoe ling het bewustzijn kwijt en verdween onder water. Bij de zoekactie was het tenslotte zijn clubgenote Hanneke Koop- mans, die Blokpoei boven water haalde. De dienstdoende EH- BO'ers Henk Janssen en Harold Vynckier verleenden daarn^ de eerste hulp. Dankzij het kordate optreden van dit trio werd het leven van Blokpoei gered. Zaterdag, voor aanvang van de lange-baanwedstrijden in Sluis, werd het drietal daarvoor onderscheiden. Uit handen van burge meester M. L. Everaars van Sluis - die beklemtoonde dat velen ertoe hadden bijgedragen dat de onfortuinlijke zwemmer was ge red - ontvingen zij namens de Nederlandse vereniging tot het redden van drenkelingen een oorkonde en een beker. Marco Blokpoei zelf, die een maand na het ongeluk de medische wereld versteld deed staan door alweer aan wedstrijden deel te nemen en zaterdag vierde werd op de 3000 meter vrije slag voor heren, overhandigde voorzitter Rinus Leenhouts van de organi serende vereniging 't Vrije een foto van hemzelf, zwemmend, als teken van zijn definitieve herstel. Zijn trainer Sieverding: „Mar co weet er verder niets meer van. Gelukkig is hij een nuchtere jongen. Toch wandelen we vanavond naar de plaats van het on geluk. Om er definitief mee af te rekenen". EROOSKERKE - In het eerste imerse weekeinde van het jaar eeft de rijkspolitiegroep Wal- leren/Noord-Beveland de han- 'n vol gehad aan fout gepar eerde personenwagens, illega- kampeerders en andere druk- •verschijnselen. De stroom agjesmensen heeft zondag ner- ;ns geleid tot grote verkeers- pstoppingen. De rijkspolitie- oep AValcheren/Noord-Beve- uid behoefde in elk geval niet [gelend op te treden, ie parkeeroverlast was het ootst bij Oranjezon, tussen ostkapelle en Vrouwenpolder, estig tot zeventig auto's ston- en illegaal op de Lijdijkweg, ie konden niet meer op het na- ijgelegen parkeerterrein. In de erm van de Lijdijkweg konden ook niet staan, omdat het egschap Walcheren daar paal- es heeft geplaatst. Op de voor dien van de wagens zijn pro- 'ssen-verbaal aangebracht. - lomerbus *t wegslepen van de auto's was iet mogelijk. Het waren er te en de takelwagen was ook iers nodig bij het vrijmaken n de weg voor de Zomerbus ngs de Walcherse kust. Bij Dis- lek in de gemeente Valkenisse inden zoveel auto's, dat de Zo- irbus er niet door kon. Een ar personenwagens zijn weg sleept, maar er was geen be nnen aan. t openbaar vervoerbedrijf West-Nederland heeft arop besloten de route van de imerbus te verleggen, De instregeling was anders niet handhaven, maatregel was niet alleen g op Walcheren, vertelde n woordvoerder van de ZWN Zierikzee. Ook de Moermond- weg, tussen Renesse en de unpweg, was in de loop van ndag niet meer berijdbaar ior de Zomerbus. Twee cam- ngs konden daardoor niet wor den bereikt, ue ZWN-woord- voérder vond dat erg jammer, omdat de Zomerbus onder ande ren voor campinggasten die naar het strand willen, in het le ven is geroepen. Hij was te spre ken over de drukte. De bussen in Zeeuwsch-Vlaanderen waren volgens hem steeds vol en ook op Schouwen werd er veel ge bruik van gemaakt. Hij had geen zicht op de situatie op Walche ren. De Strandexpress, de trein- en busverbinding op zomerse da gen van Tilburg naar Middel burg, trok zondag ruim twee honderd mensen. „Een succes", oordeelde de ZWN-woordvoer- der, „want vorig jaar haalden we op spannende dagen op z'n hoogst vijftig passagiers." De illegale recreanten blijven het proberen, heeft de rijkspoli tiegroep Walcheren/Noord-Be veland afgelopen weekeinde ge merkt. Zesendertig toeristen op Walcheren en Noord-Beveland kregen afgelopen week een boe te aan hun broek van 150 gulden voor illegaal kamperen; zesen twintig Duitsers, acht Belgen, één Turk en één Fransman. Zij zijn onder meer in Dishoek, Westkapelle, aan de Duinweg in Oostkapelle en op de Veerse Gatdam aangetroffen. De rijkspolitie op Schouwen- Duiveland meldde een redelijk rustig weekeinde. In Renesse zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 4 bekeuringen uitge deeld wegens urineren op de openbare weg. In de nacht van zaterdag op zondag gingen twee toeristen op de bon wegens ille gaal kamperen. In Zierikzee werd in verband met de festiviteiten ter gelegen heid van de Delta week extra po litie ingezet, 's Zaterdags moes ten in totaal 9 auto's wegge sleept worden uit de Hoofd poortstraat omdat ze het ver keer blokkeerden. KAMPERLAND - De bliksem heeft zondagmorgen om vijf uur een woning aan de Onruststraat in Kamperland getrof fen. Waarschijnlijk vloog een vuurbal door het raam van de slaapkamer. Door de brand die volgde is de slaapkamer flink beschadigd en in andere kamers ontstond roetschade. Dat was ook het geval in het ernaast gelegen huis. De getroffen woning staat via ijzeren balken in verbinding met de woning ernaast. Die balken geleidden de bliksem, waardoor bij de buren een lamp van het plafond sloeg. De bewoners bleven ongedeerd. Er heerste tussen de optredens door op het drukke festivalterrein in Torhout een ontspannen en picknick-achtige sfeer (foto Camile Schelstraete) TORHOUT - „I'm a wild one", schreeuwde Iggy Pop ruim 50.000 roodverbrande poplief hebbers zaterdag toe op de festivalweide van Torhout. Als eerste artiest slaagde Ja mes Osterberg (de echte naam van Pop) er zaterdag in om het publiek over de hele zompige grasvlakte in Torhout óók wild te krijgen. De organisatie van het Vlaam se dubbelfestival Torhout/ Werchter had op het aantrek ken van Pop nogal wat com mentaar gehad. Tenslotte was hij enkele maanden geleden nog in Gent èn in Deinze ge weest. Maar de 45-jarige goe roe van punkers en garageroc kers logenstrafte alle be smuikte kritiek, slaagde er als enige in om echt contact met het voltallige publiek te krij gen en bewoog de toehoorders bovendien tot spontane gooi en smijtacties. Toen hij na ge dreven versies van oud (Raw Power, No Fun, China Girl) en nieuw (Candy, Home) werk zijn 'Lust for Life' overtuigend had aangetoond, moest de schoonmaakploeg er aan te pas komen om alle plastic fles sen en bekers weer terug het veld op te vegen. Iggy Pop had wel het voordeel dat bij aanvang van zijn optre den in de vooravond de zon wat minder fel begon te bran den. Nadat The Scene de bin nenstromende toeschouwers had opgewarmd met krachti ge Nederlandstalige rock nam de zon het over. Dave Stewart en zijn 'spiritual cowboys', de Amerikaanse 'danssensatie' Deee-Lite - hèt dieptepunt van de dag - en de Happy Mon days moesten het doen met enkele duizenden fans. Het overgrote deel van het pu bliek hield zich echter tijdens hun optredens meer bezig met zichzelf en elkaar insmeren met zonnebrandolie en het in rap tempo achteroverslaan van fusten bier. Gevloerd Zon en alcohol zorgden er dan ook samen voor dat een groot deel van het publiek de hele middag gevloerd op het gras lag. De joviale festivalsfeer werd overigens geen moment geweld aan gedaan. Maar mu zikaal viel er pas weer wat te beleven bij het optreden van Bonnie Raitt. De Amerikaan se Westkust-zangeres voelt zich beter dan ooit, maar op één of andere manier slaagt ze er tegelijkertijd in 'de blues' als nooit te voren te vertolken. De Pixies hielden met aanste kelijke, stevige rocksongs de sfeer goed vast. Jammer was alleen dat het geluid niet over al even goed doorkwam. Bij Pop was de geluidskwaliteit echter perfect. Dronken lieden ontwaakten uit hun - eerste - roes en de vlam sloeg in de pan. Paul Simon hield de pan met hetzelfde recept als Pop op het vuur. Een afgewogen repertoi rekeuze uit (stokloude en nieu- we(re) nummers. Hoewel tij dens Simons optreden al re gelmatig een wolkbreuk dreig de en de eerste buitjes naar be neden kwamen, drukte dat de pret absoluut niet. Integen deel, (de refreinen vani songs als Bridge over troubled wa ter, Sound of silence, The Bo xer, You can call me Al en Gra- celand werden uit duizenden kelen m'eegekrijst. Simon zet te de meeblërders overigens meermalen op het verkeerde been doordat hij de liedjes van totaal nieuwe - Zuidameri kaans beïnvloede -arrange menten had voorzien. Geen concessies Tijdens het optreden van Paul Simon en zijn uitgebreide band (achttien mensen) zorg de een aantal luchtballons voor 'oooohh-' en 'aaaahh-ef- fecten'. Tijdens het concert van afsluiter Sting (zondag in Werchter wisselden de twee top-acts overigens stuivertje) moesten de lichtshow en vuur werk voor die effecten zorgen. Vóór Stings concert was gezin speeld op een hereniging van de oude Policeband. Stewart en Copeland werden echter niet gesignaleerd en Sting had blijkbaar geen zin om teveel artistieke concessies te doen. Hij riep op een gegeven mo ment vertwijfeld uit: „Ik hoor jullie niet, zijn jullie dood of Bij de eerste noten van 'Ro- xanne', van het eerste Police- album Outlandos d'amour, bleken tienduizenden mensen wél bereid de keel nogmaals te smeren. Voor Sting was dat echter geen aanleiding om er een set "greatest hits van de Police' uit te gooien. Ook het vuurwerk op het eind viel min of meer in het water; juister, werd overvleugeld door een 'echt' vuurwerk van donder en bliksem dat net voor midder nacht tegelijk met een stort bui losbarstte. Marcel Modde René Hoonhorst VLISSINGEN - De F'rovin- ciale Stoomboot Dienst (PSD) heeft zaterdag weer eens aangetoond hoe kwets baar het bedrijf is. De veer dienst heeft sinds vorige week maandag niet meer de beschikking over een reser veboot en prompt viel zater dagmiddag de oude enkel dekker Prinses Beatrix uit. Op het veer Vlissingen- Breskens moest het aantal afvaarten worden gehal veerd. De enkeldekker Prinses Margriet is voor zes tot acht weken uit de vaart en ligt op de reparatiewerf Schelde- poort. Bij de periodieke con trole van de machine-instal latie zijn scheurtjes ontdekt aan de elektrische voorstu- wingsmotor. De PSD moet het zonder reserveboot stel len. De enkeldekker Prinses Beatrix en de dubbeldekker Juliana mogen geen manke menten vertonen, anders komt de dienstregeling in gevaar. De Prinses Beatrix trok zich daar zaterdagmiddag, even na twee uur. niets van aan. In de machinekamer ont stond een storing. Het volge laden schip kon nog net. de aanlegsteiger in Vlissingen bereiken. De Prinses Juliana moest daarna de dienst in haar ééntje onderhouden. Geluk bij een ongeluk was dat het zaterdag, volgens een woordvoerder van de PSD. niet zo druk was. Het uitvallen van de Prinses Beatrix heeft niet tot grote opstoppingen geleid op de veerpleinen in Breskens en Vlissingen. De storing is in de loop van zaterdag verholpen en de Prinses Beatrix is zondag morgen weer in de vaart ge nomen. KALLO - Waren de tolhuisjes van de Liefkenshoektunnel het afgelopen weekeinde open ge weest dan had de exploitant van de nieuwe Schelde-oever- verbinding bij Antwerpen, de nv Liefkenshoektunnel, prima zaken kunnen doen. Vele duizenden fietsers zater dag en nog meer voetgangers zondag (onder wie talrijke Ne derlanders) namen de gelegen heid te baat om gratis door de belangrijke nieuwe verkeers- voorzieningen te fietsen of te flaneren. De 1374 meter lange tunnel, de nieuwe Beverentunnel en aan- en afvoerwegen waren het afge lopen weekeinde - in afwachting van de officiële ingebruikname woensdag 10 juli - opengesteld voor het publiek. Activiteiten De toekomstige gebruikers kon den deelnemen aan fietstochten van 20 en 80 kilometer en wan deltochten van 6 en 12 kilometer of verpozing zoeken op het tol- plein, waar kindervoorstellin gen verzorgd werden, een wieier- circus optrad en verschillende muziekgezelschappen hun mu zikaal kunnen ten gehore brach ten. B. Potters van de NV Liefkens hoektunnel was zeer te spreken over het verloop van de manifes taties. „Alles was boven ver wachting. Voor de zaterdag had den we gerekend op zo'n 2000 wielerliefhebbers. Om vier uur konden we de 5000ste deelne merspenning uitreiken. Daarna schuifelden er nog eens enkele duizenden mensen door de ten ten waar de penningen werden uitgereikt. Echt ongelooflijk", zei Potters. Zondag trok het openingsfeest van de Liefkenshoektunnel naar schatting 50.000 mensen. Ver keersproblemen deden zich op het Linkeroevergebied bij Ant werpen niet voor. De manifesta tie werd afgesloten met het opla ten van een aantal hete-lucht- ballonnen. Woensdag 10 juli verricht de Vlaamse gemeenschapsminis ter voor openbare werken en ver keer. J. Sauwens. de officiële opening van de derde Schelde- tunnel bij Antwerpen. De ope ningshandeling wordt verricht om 16.00 uur. Vervolgens wordt de tunnel vrijgegeven voor het wegverkeer. Hevige regenval in Hulst zorgt voor overlast en flinke schade HULST - Een wolkbreuk ge paard met onweer en krachtige windstoten heeft zondagavond laat in Hulst en omgeving voor de nodige overlast en schade ge zorgd. Even na elf uur kwam de regen 'met bakken naar beneden,' zo als een woordvoerder van de rijkspolitie het omschreef. De hevige regenval en hagel gingen gepaard met forse windstoten die dakpannen van de daken rukten en verschillende bomen ontwortelden. In een aantal straten liepen kel ders onder water en gingen en kele koeien in de weilanden aan de haal. Hoewel de materiële schade aanzienlijk is, was er geen sprake van persoonlijke ongelukken. Het noodweer, dat zeer plaatselijk was, duurde ongeveer twintig minuten. SCHOONDIJKE - In Schoondijke is vrijdag een hond aan totale uitputting overleden. Dat gebeurde kort nadat de politie het dier uit een schuur had gehaald. De hond zat opgesloten zonder eten of drinken, terwijl er een temperatuur heerste van rond de 30 graden. Omwonenden hadden er bij de politie op aangedrongen een kijkje te nemen in de schuur. De hond, een Mechelse herder, had in zijn wan hoop al een ruit in de schuur kapot gesprongen. Een dierenarts kon het dier echter geen hulp meer bieden. Eigenaar R. G. H. uit Schoondijke. die niet thuis was. is door de poli tie geverbaliseerd, omdat hij wordt verdacht van dierenmishande ling. 1111111111ii111111111111111 Het regent de laatste tijd in Nederland weer van die blauwe brieven. Aanslagbil jetten zitten erin, met meest al een acceptgirokaart er bijgevoegd. U kunt meteen betalen. Maar voor sommi ge mensen heeft Oom Belas ting een surprise: zij krijgen wat terug. Dat geluk trof ook een man uit Middelburg. Verheugd sprong hij op uit zijn rook- stoel en riep: „Die inspec teur meent het toch goed met me! Ik stuur hem een doosje sigaren!" Inderdaad ging er de vol- gende dag een dank-u-wel briefje naar de belasting dienst. Mét enige rookiva- ren. De Middelburger ging vol daan zitten wachten op de storting van de teruggave. Na enige dagen kwam er antiooord. In een kort schrijven liet de inspecteur hem weten: „Geachte heer, tegenover uw teruggave staat een vordering die de belasting nog op u heeft. Na ■verrekening blijft voor u nog een bedrag te voldoen. De sigaren kunt u zo u wilt terug ontvangen. Uw ge baar wordt ivel op prijs ge steld, maar bij de dienst zijn praktisch geen rokers meer." Daarmee was voor onze man een droom in rook op gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 17