Steffi Graf terug van weggeweest Sterke winnaars Vlaanderen-marathon Arno van de Berghe schrijft geschiedenis PZC Steffi Graf geeft prinses Diana les Schramm woedend op zwemsters van zwemclub De Zijl sport Spelersvakbond: korten salaris Diego Maradona Duitse klopt Sabatini in boeiende damesfinale Wimbledon i LONDEN (ANP/Reuter) - De forehand van Prinses Diana is niet wat ie moet zijn. Ze neemt privé-les bij Fraulein Fore hand, Steffi Graf, de Queen van Wimbledon. Tegelijktertijd gaat de Duitse de zoon van Diana, Prins William, de beginse len van het tennis bijbrengen. Prinses Diana en Steffi Graf hebben eerder samen gespeeld. Twee jaar geleden dubbelden de twee op de baan van een Londense privé-club. Daar kreeg de prinses de eerste lessen voor haar forehand. Voor de verbetering van haar backhand heeft ze haar oog laten vallen op Stefan Edberg. Steffi Graf kan haar geluk niet op, nadat ze op een cruciaal moment in de derde set de service van Sabatini heeft gebroken [foto EP AI Op de 3000 meter vrije slag werd Ilse de Jonge van Schelde- stroom zesde (foto Camile Schelstrate) SLUIS - Ilse Schramm was woedend. De zwemster van de zwemclub Koewacht barstte bijna in tranen uit na haar race op de 3000 me ter schoolslag tijdens de lange baanwedstrijden, za terdag. in Sluis. Kwaad op de zwemsters van zwem club De Zijl vooral, maar ook op de jury die, volgens Schramm,,,had moeten op treden tegen het onsportie ve gedrag van de zwemsters van De Zijl." Maar volgens het oordeel van de jury had er tijdens de race niets on reglementairs plaats gevon den en bleef de uitslag ge handhaafd. Ilse Schramm werd in een adembenemen de spurt met miniem ver schil geklopt door Ria Wil- lems van De Zijl. De wedstrijd in Sluis bij de dames op de 3000 meter schoolslag werd beheerst door de zwemsters van de twee sterkste Nederlandse ploegen, ZCK en De Zijl. De laatste ploeg was in de kop groep van vijf het sterkst vertegenwoordigd, want te genover Use Schramm en Renate Louwerse stonden drie vertegenwoordigsters van De Zijl. De twee Zeeuw sen zwommen lange tijd op de plaatsen vier en vijf maar in de slotfase openden zij de aanval op de zwemsters van De Zijl. Moe „Om de beurt hebben Rena te en ik aangevallen, maar we werden steeds de pas af gesneden door die van De Zijl. Volgens mij onregle mentair, maar steeds bleef het fluitsignaal van de jury uit", aldus Schramm die ook nog zei: ..Hier word ik echt moe van. Voor de wedstrijd krijgen we instructies dat er niet afgesneden mag wor den; bij constatering zou er onmiddellijk diskwalificatie volgen. Maar er wordt niet opgetreden." Maar de dienstdoende jury leden hadden niets onregle mentairs geconstateerd en handhaafden de uitslag. ZCK zag daarna ook af van protest. Trainer José van de Berghe meteen na de aan komst: „Wij zullen zeker niet protesteren. De jury moet dat zelf zien." Ondanks alles was Ilse Schramm meer dan tevre den over haar prestatie. „Over het resultaat ben ik zeker tevreden. Tweede wor den achter Ria Willems, die toch bij de top behoort, is ze ker niet slecht. Over de spurt kan ik kort zijn. Ik kwam ge woon kracht te kort", aldus Schramm. Met de tweede plaats van Schramm en de vijfde tot en met zevende plaats van res pectievelijk Renate Louwer se, Audry de Booy en Anouk Borgt was met name trainer José van de Berghe meer dan content. „Vier zwem sters bij de eerste zeven is toch een uitstekende presta tie. Vooral ook omdat, vol gens mij. De Zijl in de breed te sterker is dan wij. Daarom verwacht ik dat wij dit jaar de titel aan die ploeg zullen moeten laten. Maar na de eerste twee wedstrijden staan we er toch goed voor", meende Van de Berghe. Bij de heren op de 3000 meter schoolslag klasseerden zich drie vertegenwoordigers van Koewacht binnen de eerste tien: Auk de Maat (5e). Coen de Ridder (6e) en Anton Thoen (10e). Dit onderdeel werd overigens gewonnen door Guus Razoux Schultz van Dolfijn. Op de 3000 meter vrije slag heren (gewonnen door Mar tij n van Heusden van B&O) was er een zesde plaats voor Arno van de Berghe van ZCK. Een zelfde klassering was er weg gelegd voor Ilse de Jonge van Scheldestroom op de 3000 meter vrije slag bij de dames. Dit onderdeel werd gewonnen door Edith van Dijk. De uitslagen. 3000m schoolslag dames: 1 Ria Willems, Zijl, 48.12.09; 2 Ilse Schramm, ZCK, 48 12 42; 3 Petra Hillenius, Zijl, 48 17.80: 4 Hanne- ke Koopmans, Zijl, 48.18.84; 5 Renate Louwerse. ZCK, 48.27.53; 6 Audry de Booy, ZCK, 50.27.25; 7 Anouk Borgt, ZCK, 50.27.53; 12 Carin den Dekker, Schelde-' stroom, 55.55.51. 3000m vrije slag dames: 1 Edith van Dijk, Donk. 38.42.27; 2 Wen dy Kater, Zijl, 38.43.84; 3 Lynne Lee, GBLDSA Engeland, 38.44.02; 4 Mariska Lensen, De Zwoer, 38 45.98; 5 Claudia Bolge, Nautilus, 38.49.87; 6 Ilse de Jon ge, Scheldstroom, 39.50.91. 3000m schoolslag heren: 1 Guus Razoux Schultz, Dolfijn, 44.23.27; 2 Dieter Hoofman, Zijl, 45.29.12; 3 Geert Danken, Zijl. 45.29.52; 4 Ron PhalT, Rapido, 45.45.63; 5 Auk de Maat, ZCK, 46.34.77; 6 Coen de Ridder, ZCK, 46.58.88, 10 Anton Thoen, ZCK, 48.50.55; 15 Marc van Rosevelt, Scheldestroom, 50.12.11. 30üüm vrije slag heren: 1 Martïjn van Heusden, B&O. 35.44.97; 2 Erik van Dartel. PSV, 35.46.12; 3 Remco Folkertsma, Otters, 35.46.57; 4 Marco Blokpoel, Zijl, 35.46.99; 5 Joost Kuylders, Bre da, 35.47.92; 6 Arno van de Berg he, ZCK, 35.51.56. 400m vrije slag jongen tot 10 jaar. 1 Michiel Wondergem, Scheldestroom, 6.02.66; 2 Mar- tijn Buysse, Scheldestroom, 6.30.51; 3 Harm Huyser, B&O, 6,33.18. 400m vrije slag meisjes tot '10 jaar. 1 Carolien de Milliano, Scheldestroom, 6.13.83; 2 Evelyn Verplanke, Scheldestroom. 6.19.16; 3 Martine den Dekker. Scheldestroom, 6.24.11. 800m vrije slag jongens tot 12 jaar. 1 André Scheirtruck. AZVD. 11.25.14; 2 Michel van Brandwijk. Lely. 11.25 65; 3 El- mar Hoogenboom, Hoorn, 11.26.93. 800m vrije slag meisjes tot 12 jaar. 1 Jorien KLeijwegt. Zijl, 10.32.00; 2 Yvette van der Laan, Zijl, 11.06.25; 3 Jamie Scherbeijn, Scheldestroom, 11 12.74. VOETBAL, MILAAN (AFP) - De spelersvakbond in Italië heeft Napoli opgedragen het salaris van hun diep gezonken ster Die- go Maradona met zestig procent te korten. De Argentijn werd af gelopen seizoen betrapt op ge bruik van cocaïne en door de tuchtcommissie geschorst tot 30 juni 1992. Maradona werd bij terugkeer in Argentinië opgepakt door de po litie wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. De voetballer, die een ontwenninsg- kuur volgt, moet nog voorko men. In Italië is het proces tegen de Napoli-speler uitgesteld. Rinat Dassajev, oud doelman van het nationale elftal van de Sovjetunie, is zaterdag bij een auto-ongeluk in Spanje gewond geraakt. De 34-jarige voetballer, die het laatste seizoen uitkwam voor Sevilla. liep kwetsuren aan hoofd en been op. Een woord voerder van het ziekenhuis deel de mee, dat de toestand val Dassajev niet verontrustendis. Lotto Winnend; 1-2-5-6-11-36. Reserves tal: 26. Deelnemers 516.573, prijzengeld 1.052.763,00. Cijferspel: 037496. Deelnemers 250.504, prijzengeld 150.302,00. Duitse lotto Winnend: 3-5-10-13-38-41 Reserves? tal: 27. Spel 77: 8994621. Belgische lotto Winnend: 4-9-10-32-34-37 Reservegf tal: 25. Jokernummer: 5891226. (onder voorbehoud) Van Goor neemt sportieve revanche op zwembond Sabatini dacht met het besto ken van Grafs backhand succes te boeken. Aan het net zou ze dan een eventuele 'passing' af straffen. Maar de manier waarop Sabatini haar aanvalsplan op zette, deugde niet helemaal. De bestorming van het net kwam vaak geforceerd over. Ze kwam zelfs op momenten dat Graf haat- slagen diep hield en er eigenlijk geen gelegenheid voor was. Dat de Argentijnse toch regel matig scoorde, had te maken met de niet altijd overtuigende passeerslagen van Graf. De Duitse kreeg toch vrijwel steeds weer de gelegenheid haar back hand te ontlopen. Het werd een finale die barstte van de fouten, maar bij vlagen ook rallys kende van hoog ni veau. Dat de dames van de 31 ge speelde servicegames er 13 inle verden. was ook een teken aan de wand. De wedstrijd kreeg er wel een dramatisch karakter door. Sabatini - ze had de laatste vijf ontmoetingen met Graf gewon nen en mocht ook zaterdag twee keer severen voor de winst - droeg zelf het verschil aan in de slotfase. Ze serveerde een paar keer minder vlak en de hoge stuit was koren op de molen van Graf. De gevaarlijke forehand deed het werk foutloos en mee dogenloos. Sabatini: „Ze retour neerde gewoon erg goed. Ik had niet het idee dat ik opeens min der goed stond te serveren." Maar dat was wel degelijk het geval. Bij de stand 7-6 in de der de set kon de Duitse daarom simpel 'breken' en met 8-6 win nen. Want daarin was Graf wel een echte kampioene: toen het erop aankwam, produceerde ze rake klappen. Totaalstand: 6-4, 3-6, 8-6. Over de kwaliteit viel te twisten. Dat deden de finalisten na af loop dan ook. Sabatini: „Het was een erg goede partij." Graf: „Dit was geen tennis van de bo venste plank, geloof ik." Tevreden „Maar", vervolgde Graf, „waar ik wel erg tevreden over ben is het feit dat ik op belangrijke mo menten de moed had om voor het punt ,te gaan. Dat is weieens anders geweest in de afgelopen tijd. Deze zege vormt iets heel speciaals voor mij. Veel mensen hadden me al afgeschreven. Maar ik ben er weer." En ze lach te de tanden nog eens bloot. SLUIS - De Vlaanderen-mara thon kreeg gisteren zowel op de vrije slag als op de schoolslag sterke winnaars. Guus Razoux Schultz was opnieuw op de schoolslag een klasse apart, ter wijl Edith van Dijk en Hans van Goor op de vrije slag met ruime voorsprong op hun concurren ten in deze zwemmarathon ein digden. Razoux Schultz en Van Goor lieten bovendien een nieu we recordtijd noteren. Vooral Hans van Goor maakte een zeer sterke indruk op de zes tien kilometer vrije slag. De 20- jarige student econometrie en rechten uit Hoorn nam een spor tieve revanche op de zwembond, die hem vorig jaar na de drama tische ontknoping van de mara thon in Sluis - ondanks zijn goe de prestaties in andere wedstrij den - niet naar de WK uitzond. Gewonnen „Hij heeft vorig jaar alles gewon nen", vertelde zijn moeder. „Hij zwom het ene record na het an dere, maar hij kreeg in septem ber te horen dat hij niet naar de WK mocht. Toen heeft hij een brief geschreven naar de zwem bond en gezegd dat hij zal laten zien dat hij wel degelijk kan zwemmen." Record Hans van Goor was er dan ook als geen ander op gebrand om te winnen. Hij schreef onlangs een wedstrijd over 20 kilometer in Tsjechoslowakije op zijn naam en zwom zgisteren in Sluis het uit 1982 daterende record van Joop Lam (3.29.31 uur) aan flar den. Van Goor kwam op het keerpunt van de eerste vier kilometer met vijftien seconden voorsprong door en bouwde vervolgens de marge snel uit. „Bij acht kilome ter lag ik ongeveer twee en een halve minuut voor. Toen wist ik dat het goed zat. Je tegenstan ders krijgen daar toch een be hoorlijke tik van, ook al omdat je ze tegen- komt als je terug zwemt." Afstand In de tweede helft van de race nam Hans van Goor nog meer af stand. Hij finishte met 13 minu ten voorsprong op Martijn van Heusden, die vorig jaar als eer ste aantikte, maar als zodanig niet werd gehuldigd vanwege de dramatische ontknoping rond Marco Blokpoel. Arno van de Berghe van ZCK uit Koewacht eindigde als vierde op bijna 25 minuten van de winnaar. Op de acht kilometer werd Ton- nie Vinke (Scheldestroom) vier de. Ronnie de Maertelaere (De Bruinvis) eindigde als tiende. LONDEN (GPD) - Steffi Graf is nooit het zonnetje in huis ge weest. Maar het imago van 'zuurpruimpje' lijkt langzaam te verdwijnen. De gulle lach zal misschien niet haar handels merk worden, maar na haar der de Wimbledon-titel zei ze dat haar gemoedstoestand aan het veranderen is. Anderhalf jaar lang had de 22- jarige Duitse geen Grand Slam- iitel meer veroverd. Het was een periode van kommer en kwel. Nu stond ze weer op het erepodium met een voor haar begrippen ongekende vrolijk heid. Stralend „Ik geloof dat deze titel onge veer net zo mooi is als mijn eer ste Grand Slam-overwinning". zei ze, stralend van oor tot oor. na de wedstrijd tegen Gabriela Sabatini. „Het gevoel van blijd schap is anders dan voorheen. Alsof ik opnieuw iets heb bewe zen na een slechte periode. Mijn geest en lichaam zijn sterker dan ooit." Levensgeluk Steffi Graf verklaarde ooit dat ze het levensgeluk niet op de ten nisbaan vindt, maar daarbuiten. Maar langs de kant van de baan was het vooral ellende wat Graf het afgelopen jaar aantrof. Pro blemen in de familiesfeer zorgde er voor dat Steffi zichzelf niet meer was. Stijf van de stress be gon ze aan wedstrijden. Ze ver loor opeens van speelsters die ze normaal maar een paar games gunde. Na ruim driejaar onafge broken leiderschap gaf ze haar nummer-één positie dit jaar prijs. De media haalden de familie door het slijk, waarbij haar va der Peter als Kop van Jut werd gebruikt. Op Roland Garros kre gen de Grafs er onlangs nog een schandaaltje bij. Peter liet zijn handen wapperen en ging op de vuist met een zakenman op de tribunes. Anderhalve week gele den ging Peter Graf voor zijn vreemde gedrag te biecht in een Duits blad. Alles was vergeten en vergeven. Traantje Op de tribunes van Wimbledon voltrok zich daarom zaterdag- een ander tafereeltje dan in Pa rijs. De oogjes van de herenigde ouders werden een beetje, nat nadat Steffi had gewonnen. Een innige omhelzing vormde het be wijs van de herstelde orde. Als moeder Heidi haai' man op het rechte pad weet te houden, neemt Steffi het heft wellicht weer in handen bij het vrouwen tennis. Seles De vraag is alleen of het zo mak kelijk werkt. Want niet vergeten moet worden, dat Monica Seles op Wimbledon schitterde door afwezigheid. De 17-jarige winna res van de Open Australische en de Open Franse bood Graf alle gelegenheid om weer eens met de veren te pronken op een Grand Slam-toernooi. De vraag is wat er was gebeurd als Seles met de keiharde dub- belhandige backhand tegenover Steffi Graf had gestaan. Want Sabatini mag dan aan een se rieuze opmars bezig zijn na haar eerste Grand-Slam-titel vorig jaar (US Open), haar spel is min der agressief dan dat van Seles. Sarian Kosten (Scheldestroom) zwom op deze afstand zij-aan-zij met Tonnie Vinke en eindigde bij de dames als vierde. Uitslagen Zestien kilometer vrije slag (man nen): 1 Hans van Goor, ZV Hoorn, 3.14.28 uur; 2 Martijn van Heusden, Torpedo Hilversum, 3.27.23. 3 Erik van Dartel, PSV Eindhoven, 3.33.35; 4 Arno van de Berghe. ZCK. 3.39.06; 5 Joost Kuylaars. ZPC Breda. 3.47.35; 6 Simon Lee. CDLDSA, 4.15 40; 7 Joan Verstegen. De Dolfijn Amsterdam. 4,34.08. Dames: 1 Edith van Dijk. ZPC Donk Gouda, 3.38.512 Nicky Slinger. HPC Heemstede, 4 18.39: 3 Nina Cordier, WZC Wargeem. 4.26.44. Schoolslag 16 kilometer, mannen: 1 Guus Razoux Schultz, De Dolfijn Amsterdam, 4.44 07; 2 Jacquo Ode- mare, AZ en PC Amersfoort. 5.16.31; 3 Rombald de Rie, Torpedo Hilver sum. 5.21.35; p-5.31.08 Acht kilometer, vrije slag (mannen): 1 Marcel Hoeksel, PZC Vlaardingen, 1.49 02; '2 Jeroen Hoeksel. VCZ Vlaar dingen, 1.5315, 3 Paul van Wouden berg, IJsselstijnse ZPC, 1.53.20; 4 Tonnie Vinke, Scheldestroom, 2.01.36; 10 Ronnie de Maertelaere, De Bruinvis, '2.23.43. Vrouwen: 1 Claudia Bolje. Nautilus, Dordrecht. 1 55.05; 2 Karijn Stein, VZC Vlaardingen. 1.57 11; 3 Rebecca Homan, HZC Weusthag, Hengelo. 1.59 40; 4 Sarian Kosten, Schelde stroom, 2.01.39 Axelaar voldoet in Vlaanderen-zwemmarathon aan limiet EK van de Berghe slaagde er net niet in om Edith van Dijk - de eerste vrouw op de vrije slag - te achterhalen, maar niettemin was er alom bewondering voor zijn prestatie. Hij was na Wim den Engelsman en Anton Thoen de derde zwemmer van de club uit Koewacht, die de Vlaande ren-marathon tot een goed einde bracht. En evenals de twee voor gaande keren ging dat gepaard met ontroerende taferelen. Me nigeen moest een traantje weg pinken, toen de kroon op het werk was gezet. Droomdebuut Voor Arno van de Berghe uit Axel eindigde de zestien kilome ter lange vlaanderen-marathon gisteren met een feestje. De vrije-slagspecialist van ZCK maakte een droomdebuut op de ze sterk bezette zwemrace, waar in hij zich temidden van de lan delijke top op een knappe vierde plaats klasseerde. Arno van de Berghe eindigde in 3 uur, 39 mi nuten en 6 seconden en verze kerde zich daarmee van een startbewijs in de IJsselmeerma- rathon. Aan de hand van die wedstrijd worden door de zwem bond twee mannen op de vrije slag aangewezen, die Nederland mogen vertegenwoordigen tij dens de EK in Italië. Maar zo ver is het allemaal nog niet. Het staat zelfs nog niet vast of Arno van de Berghe in augus tus in het IJsselmeer aan het vertrek komt. „Ik wil eerst af wachten hoe ik van de week her stel", vertelde hij gisteren in de kleedkamer, waar met respect over de prestatie van de Zeeuw werd gesproken. Vooral, toen hij doodleuk en met een stalen ge zicht het verhaal over zijn voor bereiding beaamde. Zijn vader, onder wiens bezielende leiding ZCK een ongekende groei heeft doorgemaakt, had het met zijn hand op zijn hart allemaal al uit eengezet. „Hij heeft alles bij el kaar hooguit 180 kilometer ge traind". vertelde de trainer van ZCK. „Vijf kilometer per dag, een paar keer zes kilometer, één keer elf kilometer en één keer zestien kilometer." Peter Korstanje, eveneens trai ner van ZCK: „Arno werkt over dag. Als je dan 's avonds elf kilo meter gaat zwemmen, dan kun je het de volgende dag wel schudden. Maar met dat slechte weer was het een nadeel dat er constant in een verwarmd zwembad werd getraind. Je moet die vier uur in het water kunnen doorbrengen. Om de kou te trotseren, heeft hij vier keer in De Braakman gezwom men." Jos van de Berghe: „Daar heeft hij elke keer een klein half uurtje gezwommen, omdat het te koud werd. Het water in De Braakman was 15,9 graden." Met de omslag in het weertype bleek de geringe voorbereiding echter voldoende om een prima prestatie te leveren. Arno van de Berghe zwom een bekeken race („Mijn vader had gezegd dat ik niet met de snelsten mocht mee gaan"), moest na het keerpunt op twaalf kilometer een kleine inzinking verwerken en bleef uit eindelijk een kleine minuut on der de limiet van 3 uur en 40 mi nuten. SLUIS - Uiterlijk onbewogen, maar zeer tevreden liet hij alle gelukwensen gelaten over zich heen komen. De 19-jarige Arno van de Berghe uit Axel schreef gisteren in Sluis geschiedenis, door als eerste Zeeuw aan de li miet voor het Europees kam pioenschap op de zwemmara thon te voldoen. Met een mini male voorbereiding en een gro te dosis nuchterheid zorgde hij daarmee temidden van de na tionale marathontop voor een grote verrassing. Het was aandoenlijk om te zien hoe hij, gesteund door een kleine vijftig supporters, zijn laatste meters zwoegend aflegde. Arno Arno van de Berghe, die zaterdag zesde werd op de 3000 meter vrije slag, voldeed gisteren aan de Elf-limiet (foto Camile Schelstrate) A Dringen bij de start van de Vlaanderen-zwemmarathon (foto Camile Schelstraete)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 10