RA-verdachten vrijgesproken PZC Kansen te vroeg geborenen stijgen Sigaretten luurder door tijgende vraag Door-rood-licht-rijder vaak man in duurdere iease-auto Antiquarische-boekenmarkt Nieuw draaiboek bij smog voorziet niet in verbod autorijden Vrouwen met baan hebben te vaak een dubbele taak binnen- en buitenland gerechtshof acht plegen moordaanslag Roermond niet bewezen NS scherpt einddoel van plan Rail 21 aan Onderzoek naar dumpen Japanse diskettes Wolphaartshof ZATERDAG 6 JULI 1991 |N BOSCH (GPD) - De vier A-verdachten zijn gisteren 15or het gerechtshof in Den C isch definitief vrijgesproken n de moord op twee Australi- lie toeristen. Het gerechtshof eft te veel twijfels aan de be- e! luwhaarheid van enkele oog- 4 uigenverklaringen. ,e vier horen volgende week 15 |dag of de rechtbank hen huldig acht aan het tweede laste gelegde, namelijk de jlname aan een verboden or- isatie, de IRA. Maar gezien uitspraak van gisteren is een •31 roordeling voor het 'lidmaat- e'hap' onwaarschijnlijk gewor- n, menen zowel justitie als rdediging Een spoedige uitlevering van Hick en Hughes voor hun ver meende betrokkenheid bij een IRA-aanslag die in Wildenrath (Duitsland) werd gepleegd, ligt voor de hand. En als de Hoge Raad de uitlevering van Magui- re toestaat, zal ook zij weldra de grens worden overgezet. Gerard Harte, de verdachte die in eerste instantie werd veroor deeld tot achttien jaar celstraf omdat hij een van de twee ge maskerde schutters is geweest. werd gisteren net als de andere drie vrijgesproken wegens ge brek aan 'overtuigend en wettig bewijs'. Indien hij ook volgende week niet wordt veroordeeld voor 'lidmaatschap van een ver boden organisatie', dan is Harte vrij man en kan hij terugkeren naar zijn geboortestreek Noord- Ierland. In het gistermorgen onder ruime belangstelling openbaar ge maakte gewezen arrest heeft ge rechtshof-president mr. W. 8®,' an Iersel (CDA) erlaat politiek IN HAAG (ANP) - Het CDA- imerlid mr. J.P. van Iersel iudt het weldra voor gezien in 1 litiek Den Haag. Hij treedt 1 - nuari 1992 aan als voorzitter de Kamer van Koophandel de Hofstad. Van Iersel (51) ligt in die functie mr. J. Fern- iut op die na zeven jaar af- heid neemt. in Iersel maakte 28 augustus 19 voor het eerst zijn opwach- in de Tweede Kamer en jakt met enkele korte onder- ekingen sindsdien deel uit van CDA-fractie. Met name eco- st imische onderwerpen en Euro- BS se aangelegenheden maakten el uit van zijn aandachtsge- «luitse Eerste amer besluit in )|onn te blijven ONN (AP) - De Bondsraad, de rste Kamer van het Duitse K irlement, heeft er vrijdag voor kozen voorlopig in Bonn te e£ ijven. De Bondsdag en de re- ring besloten onlangs dat zij termijn naar Berlijn zullen rkuizen. in de 69 aanwezige Bonds- m adsleden sprak een krappe st Eerderheid van 38 zich uit voor K inn. Als de coördinatie met de Ijjndsdag en regering, die hun lel over tien jaar geheel moe- hebben verlegd naar de ofdstad, echter te wensen erlaat, zal de Bondsraad over men alsnog naar Berlijn mee verhuizen. De advocaten W. van Bennekom, M. Hegeman en R. Bom (van links naar rechts) verlaten vrijdag het gerechtshof (foto Marcel Antonisset ANP) Smulders gezegd dat 'in genen dele gebleken is' dat Hughes, Maguire en Hick in de vluchtau to hebben gezeten, meteen na de aanslag die op 27 mei vorig jaar op de Markt in Roermond werd gepleegd. Over Harte zei Smul ders gisteren dat de betrouw baarheid van de verklaring van het Roermondse echtpaar dat Harte herkend meent te hebben, 'twijfelachtig' is. Commissie voor regionale opzet openbaar vervoer DEN HAAG (ANP) - Minister Maij (verkeer) heeft een com missie geïnstalleerd die moet gaan werken een aan regionale opzet van het openbaar ver voer. De commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van de Nederlandse Spoorwegen, de ge meenten. het streekvervoer en het ministerie van verkeer en waterstaat en staat onder lei ding van de Tilburgse burge meester en oud-staatssecretaris van volkshuisvesting G. Brokx. Vorig jaar adviseerde een com missie onder leiding van de Noordbrabantse commissaris der koningin F. Houben om Ne derland op te delen in vervoerre- gio's, waarbinnen lokale overhe den en openbaar-vervoerbedrij ven nauw zouden moeten sa menwerken. Iedere vervoerre- gio's zou een vervoerbedrijf moe ten krijgen. Ze zou ook over een eigen budget moeten kunnen beschikken. De commissie-Brokx moet deze aanbevelingen, waarover de Tweede Kamer op 3 september overlegt, verder uitwerken LEIDEN (ANP) - Er is sprake van een duidelijke daling van problemen met te vroeg geboren kinderen op iets latere leeftijd. Dit komt door een verbeterde behande ling in de afgelopen jaren. Dit is de uitkomst van een onderzoek van het neonatolo- gisch centrum van de afdeling Kindergeneeskunde van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De studie werd verricht in samenwerking met het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg van TNO in Leiden. Slechts ongeveer 5 procent van de veel te vroeg geboren kinderen heeft op 5-jarige leeftijd een ernstige handicap. Daarnaast vertoont nog zo'n 14 procent lichte afwijkin gen. Ofschoon deze percentages aanzienlijk hoger liggen dan bij op tijd geboren kinderen, is er volgens de onder zoekers toch sprake van een verbetering. Het Leidse ziekenhuis en TNO onderzochten 927 kleu ters die geboren zijn na een zwangerschap van minder dan 32 weken en/of een geboortegewicht hadden van on der de 1500 gram. Deze groep kinderen, die in 1983 in meer dan 100 ziekenhuizen verspreid over het land gebo ren zijn, werd met medewerking van alle kinderartsen al eerder onderzoek gedaan naar de sterfte en stoornissen rond de geboorte en in de eerste levensjaren. De onderzoekers van het academisch ziekenhuis en het onderzoekinstituut van TNO bekeken de kinderen thuis, toen ze 5 jaar waren. Zij constateerden ernstige handicaps, bijvoorbeeld spasticiteit en een achterstand in hun geestelijke ontwikkeling. Bij lichte afwijkingen moet bijvoorbeeld gedacht worden aan lichte doofheid of slechtziendheid, scheel zien, late spraakontwikkeling of lichte bewegingsstoornissen. ||p I HAAG (GPD) - De sigaret- ia£ ifabrikanten in ons land heb- a het kabinet gevraagd de ge- accijnsverhoging van kwartjes in vier in plaats nhvee fasen in te voeren. Dit rzoek komt nu de fabrikanten gedwongen zien zelf de van hun produkten te ver- sen met 15 cent. Dit is het ge Igvan de stijgende koers van dollar en de grote vraag op de reldmarkt, aldus het Voor- a litingsbureau voor Sigaret je len Shag. tabaksproducenten zijn ng dat veel mensen stoppen I roken als sigaretten in een stappen 65 cent duurder Nu kost een pakje A ik-sigaretten van 25 stuks 15, een pakje van 20 stuks agenaar bekent 1 eekpartij en irminken lijk N'HAAG (ANP) - De Haagse lilie heeft donderdagavond 24-jarige Hagenaar E.E. aan- ,l 'ouden, die zij als hoofdver- dite ziet in de moord op de u Jarige Hagenaar die zondag- ind in een woning aan de Van 'feveltstraat in Den Haag td neergestoken. man heeft volgens de politie ft 'ondeels bekend de 24-jarige 'ebewoner van het pand te Is tei neergestoken, in stuk gehakt en de delen in ver dienden wateren in de omge- van Leiden en Haarlem- Deer te hebben geworpen, beeft de politie de plaatsen gewezen waar het hoofd en toematen zich zouden bevin- 'gens de verklaring van de Overdachte was er zondag- fld ruzie ontstaan over het °fhet 24-jarige slachtoffer al „J tiet in de woning zou mogen 0 'lijven. Tijdens de ruzie heeft 'P hoofdverdachte de man in de 3 lS van de woning neergeste 'met een mes. JPpndag is hij teruggegaan om lichaam met een bijl in stuk- Ie hakken. De lichaamsde- heeft hij vervolgens op diver- toatsen in Noord- en Zuid- l'nd in het water gegooid. De 'P werd woensdag in een kof- 111 de Ringvaart in Haarlem mer aangetroffen. kost f.3,85 en een pakje shag f.4,00. Het kabinet wil sigaretten op 1 januari 1992 en op 1 januari 1993 een kwartje duurder maken. De fabrikanten vinden dat te snel en hebben gisteren gevraagd de voorgenomen verhoging in vier etappes in te voeren en de laat ste verhoging bovendien pas door te voeren op 1 augustus 1993. Zelf besloot het kabinet al eer der de accijnsverhoging niet in- eens'inte voeren om de industrie te beschermen. Een belasting verhoging van 45 cent op een pakje sigaretten en 65 cent op shag zou de omzetten teveel doen dalen. De stijgende vraag naar tabak geldt alleen voor de Virginia-ta- bak die dient als grondstof voor sigaretten en voornamelijk af komstig is uit de VS, Zimbabwe, Italië en Griekenland. De prij zen van pijptabak en tabak voor sigaren - grotendeels afkomstig uit Indonesië, Brazilië en Cuba - gaan niet omhoog. Zwagerman neemt ex-Oostduits baggerbedrijf over BERLIJN (DPA) - De Nederland- se Zwagerman International Group uit Nederhorst den Berg heeft de Oostduitse Bagger-, Bugsierund Bergungsreederei (BBB) uit Rostock overgeno men. De Nederlandse onderne ming zal 900 werknemers over nemen. Voor 300 andere mede werkers wordt een baan in de Zwagerman Group gezocht. Dit heeft Treuhand. die verant woordelijk is voor de privatise ring van voormalige Oostduitse staatsbedrijven, vrijdag be kendgemaakt. Zwagermann wil dit jaar 41 mil joen mark investeren in het Oostduitse bedrijf. Daarna komt de onderneming met nog eens 35 miljoen mark op de tafel. BBB had in het voormalige DDR, het monopolie op het ge bied van haven- en zeetechni- sche zaken in handen. Het voor malige staatsbedrijf behaalde 37 procent van de omzet uit bag- gerwerkzaamheden en grind- winning. Verder hield BBB zich bezig met het verzorgen van zee schepen. reinigen van brand stoftanks en slepersdiensten. AMSTERDAM - Een van de 25 boekhandelaren op de nieuwe antiquarische-boekenmarkt in Amsterdam leest in eigen aanbod. In het vervolg wordt die boekenmarkt iedere vrijdag op het Spui gehouden. Het aanbod bestaat onder meer uit oude boeken, en uit bijzondere en zeldzame boeken die de markt naam moeten geven (foto Cor Mulder/ANP) ROTTERDAM (GPD) - Tegen rijden door rood licht is weinig te doen door de overheid. De 'roodrijders' kennen vaak de hoogte van de boete niet en schatten de pakkans op deze verkeersovertreding laag in. Het is ook moeilijk om deze fac toren te beïnvloeden. Dat blijkt uit het onderzoek 'Rood rijden' van de Juridische Faculteit van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. De onder zoekers Hebben bij stoplichten in Rotterdam het gedrag van au tomobilisten bekeken. Later kregen de bestuurders een en quêteformulier thuisgestuurd. Van de 'roodrijders' (zoajs het rapport ze noemt) stuurde 36 procent het formulier terug. Van de 'roodstoppers' reageerde 45 procent op de enquête. Volgens onderzoeker prof. D J. Hessing wijst het onderzoek uit dat de overheid in elk geval dui delijk moet maken wat de sanc tie is op rijden door rood. „Rech ters en officieren van justitie die kibbelen over inbeslagname van auto's geven de indruk, dat het allemaal een beetje vaag is", al dus prof. Hessing. ,.Je kunt beter met zekerheid een boete van 25 gulden opleggen dan misschien een boete van 50 gulden". De onderzoekers prof. Hessing. drs. B. van Giels en H. Elffers van de Juridische Faculteit hou den zich onder meer bezig met de vragen als: 'Waarom houdt de ene mens zich wel aan nonnen' en 'Doen mensen inderdaad ook wat ze zeggen?'. Dat laatste is lang niet altijd het geval. Van de 'rijders door rood' vult dertig procent met een stalen gezicht in dat ze altijd netjes stoppen voor het rode licht. „Men schaamt zich. Ze vinden zichzelf netjes door dat tegen anderen te zeggen". Tijdsbesparing De 'roodrijder' meent dat zijn ge drag lang niet altijd gevaar hoeft op te leveren, zo blijkt uit het on derzoek. Stilstaan terwijl er geen gevaar dreigt is zinloos, vindt de 'roodrijder'. Hij be schouwt de tijdsbesparing als een belangrijk voordeel. De 'roodrijders' zijn vaak man nen. Ze rijden in het algemeen in duurdere auto's, die dan vaak van een lease-maatschappij of een verhuurbedrijf zijn. Hij maakt relatief veel kilometers binnen de stad. Verder wordt de ze'verkeersovertreder geportret teerd als een mens met asociale trekjes. Hij voelt zich minder be trokken bij de maatschappij en heeft er minder moeite mee om de wet te interpreteren zoals het hem uitkomt. Gemiddeld denken de roodrij ders dat ze een boete van 92 gul den te wachten staat als ze ge pakt worden. In werkelijkheid staat er een boete van 100 gul den op. Zoals te verwachten vin den roodrijders de boete te hoog. UTRECHT (ANP) - De Ne derlandse Spoorwegen heeft deze week de, toch al ambitieuze, doelstellingen van hun toekomstplan voor het reizigersvervoer Rail 21 verhoogd. In plaats van de 18 miljard reizigerskilome ters in het jaar 2010 wil het spoorwegbedrijf uitkomen op 20 miljard. Rail 21 beoogde oorspronke lijk het reizigersvervoer te verdubbelen. Ten opzichte van 1986 zouden er in het jaar 2015 twee keer zoveel reizigerskilometers moeten worden afgelegd. President-directeur Ploeger kondigde vorig jaar al aan dat die verdubbeling vijfjaar eerder bereikt zou kunnen zijn. Nu is de prognose dus opnieuw bijgesteld. Volgens een NS-woordvoerder slui ten de plannen daarmee be ter aan op „de maatschappe lijke ontwikkelingen", zoals de invoering van de OV- kaart voor studenten. Die heeft het toch al onverwacht sterk groeiende reizigersver voer dit jaar een extra im puls gegeven. Overleg met de ambtelijke top van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft deze week nog een aantal an dere aanpassingen van Rail 21 opgeleverd. Zo wordt ei rond Amsterdam een aantal extra bogen aangelegd, waardoor snellere verbin dingen moeten ontstaan. Voorts wordt de lijn tussen de Randstad en het noorden van het land (de Hanzelijn) eerder versterkt door de aan leg van het ontbrekende stuk tussen Lelystad en Kampen. Ook in de fasering van de projecten is het één en ander veranderd. Onder het motto „de nood lenigen waar die het hoogst is" krijgt de uit breiding van de spoorcapa- citeit in de Randstad voor rang. Daardoor zal de uit voering van enkele verbete ringen buiten de Randstad tot na 2010 moeten wachten. Het gaat daarbij met name om de trajecten Groningen- Leeuwarden, Zutphen-Hen- gelo en Nijmegen-Roer- mond. DEN HAAG (ANP) - Het Inter provinciaal Overleg (IPO) en het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) hebben een nieuw mo deldraaiboek opgesteld voor verhoogde luchtverontreini ging bij smogvorming. De pro vincies willen het draaiboek be gin volgend jaar in werking la ten treden, zo is donderdag be kendgemaakt. Maatregelen om bij ernstige smog-vorming het autoverkeer stil te leggen, zijri in het draai boek niet voorzien. Reeds eerder bleek dat bij smog in de zomer de risico's voor de volksgezond heid bij een verbod op autorij den in de steden juist konden toenemen. Effectieve maatrege len tegen luchtverontreiniging vergen een grootschaliger aan pak. Onderdeel van het model-draai boek is wel om een voorlich tingsbrochure te verspreiden. Daarin zullen onder meer tips staan voor mensen die door smogvorming in problemen dreigen te komen. Zomersmog kan leiden tot klachten als een afname van de longfunctie, irri tatie van oog en keel, hoesten en hoofdpijn. Het RIVM verzorgt op Teletekst dagelijks een bericht over de luchtkwaliteit. Het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) onderzoekt op dit moment de mogelijkheid om. samen met het RIVM en het Ministerie van Mi lieubeheer, dagelijks (uitgezon derd zondagen) voor de gedruk te media een info-grafiek over de luchtkwaliteit te brengen. BRUSSEL (ANP) - De EG-com- missie gaat een onderzoek in stellen naar de import in de ge meenschap van computer-dis kettes uit Japan, Taiwan en China. Een woordvoerder heeft dat vrijdag in Brussel bekend gemaakt. De EG-commissie gaat daarmee in op een klacht van een aantal Europese produ centen. Die menen dat er sprake is van concurrentievervalsing, omdat de schijfjes in Europa te goedkoop worden verkocht. De klacht is afkomstig van twee Italiaanse bedrijven (Balteadisk en Computer Supports), de Franse onderneming Rhone Poulenc, het Duitse bedrijf Boe der en de Belgische onderne ming Sentinel Computer. Die zeggen dat de prijzen van de uit Japan. Taiwan en China geïm porteerde diskettes tussen 1988 en 1990 met ongeveer de helft zijn gezakt. In diezelfde periode is de omvang van de import van diskettes uit de drie landen met 290 procent gestegen tot meer dan 230 miljoen stuks. Hun marktaandeel nam toe van der tien tot 44 procent. Dat alles doet vermoeden dat er sprake is van dumpingpraktij ken, aldus de Europese produ centen. De EG-commissie gaat dat nu onderzoeken. Hippisch lustoord JAAP VERBOOM, eigenaar Wissekerkseweg 14, 's-Heer Arendskerke 01100-23040 FNV wil werk herverdelen DEN HAAG (GPD) - Hoewel steeds meer vrouwen de ar beidsmarkt betreden, komen het onbetaalde huishoudelijke en verzorgende werk nog steeds grotendeels op hun schouders terecht. Zij hebben dus vaak een dubbele taak. De Vrouwen bond FNV pleit voor verdere ar beidstijdverkorting, verlofre gelingen en uitbreiding van de kinderopvang om de taak van vrouwen te verlichten en man nen in de gelegenheid te stellen een evenredige bijdrage te leve ren aan het huishouden en de zorgtaken. Voorzitter Maria van Veen van de Vrouwenbond reikte gisteren de eerste exemplaren van de brochure 'Van keukentafel naar onderhandelingstafel, arbeid en zorg in de cao' uit aan Jakob Drayer van het federatiebestuur van de FNV, Greetje Lubbi van de Voedingsbond en Xander den Uyl van de ambtenarenbond Ab vaKabo. De Vrouwenbond wil met de brochure een bijdrage le veren aan de positieverbetering van mannen en vrouwen met zorgtaken. Dat is zorg voor het huishouden, zichzelf, eventuele kinderen, voor anderen en voor de directe omgeving. De bond vindt dat de FNV hierin voorop moet lopen. Bij de cao-onderhandelingen van 1992 moeten de vakbonden volgens de Vrouwenbond hoog inzetten op de randvoorwaarden die een betere verdeling van be taalde en onbetaalde arbeid mo gelijk maken. Zo moet jaarlijks twee procent van de onderhan delingsruimte voor korter werken worden ingezet. „Het moet vanzelfsprekend worden dat elke werknemer zorgtaken heeft. De werknemer die uitslui tend voor zijn werk leeft, be hoord nog vóór het jaar 2000 als museumstuk te worden opge borgen, en zijn werkgever ook", aldus Van Veen. Alleen randvoorwaarden schep pen, is echter niet genoeg. Ook de overheid heeft een belangrij ke taak. Er is een mentaliteitsve randering nodig om ook mannen achter het aanrecht te krijgen en een evenredig deel van de zorg taken op zich te laten nemen. Voor de invoering van het vak verzorging, dat onlangs als vijf tiende vak in de basisvorming is opgenomen, heeft onder meer de Vrouwenbond zich ingezet. Vol gens Van Veen zou de overheid meer kunnen doen aan actieve voorlichting. Refererend aan de campagne om meisjes te interes seren voor technische beroepen zei ze: „Ik heb nog geen poster gezien met een jongen die liever slagroom mixt dan beton".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 49