nderzoek vierde Scheldetunnel Beheer Brouwersdam in één hand Boete geëist voor dodelijk ongeluk Overvaller hoort 20 maanden eisen Eerste exemplaar van 'Kapers op de kust' aangeboden Twee eeuwen oude boeier opgeknapt Landbouwmuseum blijft mogelijk in schuur Heille DAS Zeeland krijgt meer concurrenten provincie 15 'laamse minister Sauwens wil vaart achter aanleg Zoomweg ZATERDAG 6 JULI 1991 ALLO - Gemeenschapsminis- r J. Sauwens van openbare erken en verkeer heeft een erkgroep geïnstalleerd, die ;n onderzoek moet instellen aar de mogelijke aanleg van >n vierde Scheldeoeververbin- ing nabij Antwerpen. leze tunnel zou volgens de laamse bewindsman mogelijk angelegd kunnen wordenin nmbinatie met een stormvloed- ering in de rivier ter hoogte van etbadstrand Linkeroever, auwens deed deze mededeling jdens de persconferentie ter ge- (genheicLvan de op handen zijn- openstelling van de Liefkens- oektunnel. de derde verbin- Ing tussen de Linker-en Rech- •rscheldeoever. Ie Vlaamse bewindsman ver- cht zoals gemeld woensdag 10 ili de officiële opening van de 374 meter lange tunnel, waar- an vier jaar gewerkt is door een unsortium van bouwonderne- üngen. De openingshandeling indt om 16.00 uur plaats bij de jlhuisjes op de Linkeroever. Na i ceremonie wordt de tunnel njgegeven voor het verkeer, rijdag werd tijdens de persdag oor alle betrokkenen uitvoerig e loftrompet gestoken over de igen inzet de voorbije (bouwija- en. Niet geheel ten onrechte. De annel werd op tijd en binnen de «stelde begroting vervaardigd. ledrijfsleven en overheid parti- ipeerden voor het eerst samen een miljardenproject in laanderen. Acht banken, met eBank Brussel Lambert (BBL) voornaamste deelnemer, rachten in totaal 725 miljoen ulden bijeen voor de bouw van e tunnel. De Vlaamse overheid roeg zorg voor aanleg van aan- afvoerwegen, alsmede de ouw van de Beverentunnel, losten ruim 550 miljoen gulden. Êoomweg auwens zei gisteren haast te lillen maken met de aanleg van e nieuwe Zoomweg. „Eind 1992 loet deze weg klaar zijn. Op het ïoment heeft rijkswaterstaat e financiële middelen voor de anleg van de weg al vrij kunnen naken. In Vlaanderen gebeurt it mogelijk dit begrotingsjaar." R. de Paepe, secretaris-gene- al van het departement voor eefmilieu en infrastructuur, die nzijn functie nauw betrokken is eweest bij de realisatie van de tunnel, zag - evenals minister Sauwens - de Liefkenshoektun- nel als een belangrijke schakel in het internationale wegver keer. De nieuwe tunnel, in tegenstel ling tot de bestaande Waasland en Kennedytunnel, is in eerste instantie een verbinding voor het zware verkeer. Doordat tal van veiligheids maatregelen en voorzieningen getroffen zijn in de twee kokers (met twee maal twee rijbanen) kunnen nu ook gevaarlijke stof fen onder de Schelde door ver voerd worden. Voorheen moes ten vrachtwagens met gevaarlij ke en vluchtige goederen omrij den via Temse. Een omweg van 70 kilometer. Sauwens zei niet te verwachten dat de tunnel tot een grotere ver keersstroom door de kernen in het gebied tussen Antwerpen en Bergen op Zoom zal leiden. „We gaan er van uit dat het meeste verkeer toch nog van de kleine ring om Antwerpen gebruik zal maken in de toekomst. Mocht dit evenwel niet het geval zijn, dan zullen we met signalering en bewegwijzering proberen om het internationale verkeer toch van uit de Liefkenshoektunnel via de ring richting Breda te dirige ren." Expressweg 1 LISSINGEN - Wie het verschil lil weten tussen kapers en pi- aten, wie wil weten wat er met luitgiemaakte schepen gebeur- leen wat er van roemruchte ka- lers terecht gekomen is, kan lanaf nu terecht in het boek Kapers op de kust, Nederlandse aapvaart en piraterij 1500- 1800'. Vrijdag werd het eerste ixemplaar officieel overhan- ligd aan de Vlissingse wethou- ier II. de Haas (cultuur). Mo- nenteel is in het maritiem mu- cum van Vlissingen een ten- oonstelling over hetzelfde on- ier\verp te zien. Uitgever Bert Gerestein beklemtoonde dat het boek veel meer is dan een ca- alogus. De tentoonstelling heeft lang niet zo veel prenten als in het boek te zien zijn. Kapers op de kust' is een pro- iukt van het Administratief lienstencentrum Zeeland M)Z). De Haas is behalve wet- louder sinds anderhalve week Voorzitter van het ADZ-bestuur. Het ADZ is een instelling voor mensen die om wat voor reden ook niet normaal in bedrij- V'.f. maakt. Volgens Sauwens kan een gereduceerd tarief pas geïn troduceerd worden nadat zeker heid is verkregen over het aantal gebruikers van de tunnel. Dit weekeinde worden ter gele genheid van de ingebruikname van de tunnel op Linker-en Rechteroever fiets- en wandel-' De Vlaamse bewindsman gaf verder aan dat er geen verbin ding tussen de aanvoerweg op de Linkeroever en de E17 (Ant- werpen-Gent) is gemaakt, om dat de kosten van aanleg (1,6 miljard Belgische francs) niet opwegen tegen de tijdwinst van enkele minuten die geboekt zou worden. Het verkeer komende vanuit de richting Liefkens hoektunnel zal via de Express- weg (Antwerpen-Knokke). die binnen twee jaar omgetoverd moet zijn in een autosnelweg, richting Gent-Kortrijk worden geleid. De tarieven van de toltunnel zijn voor dit jaar vastgesteld op 100 Bfrs (5,5 gulden) voor het lichte verkeer (voertuigen niet hoger dan 2,5 meter) en 470 Bfrs (26,85 gulden) voor zwaar verkeer. De Vlaamse regering heeft het re ductietarief dat de NV Liefkens hoektunnel, de exploitant, voor abonnementhouders wilde han teren - altijd goed voor 15 pro cent korting - ongedaan ge- Grevelingenschap niet tegen alleenverantwoordelijkheid GOEDEREEDE - De raad van bestuur van het Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen is in principe niet afkerig van het recreatief beheer van de gehele Brouwersdam. Overigens moet nog blijken of het' inderdaad zover komt. „Onze grondhou ding is positief. Maar er hangt veel van af wat er in de vervolg fasen gebeurt", aldus technisch voorzitter J. Hoek van Dijke. Het advies het recreatief beheer van de gehele dam in handen van het Natuur- en Recreatie schap te geven geeft het bureau Terp in het rapport "Herinrich ting Brouwersdam en damaan- zetten'. De raad van bestuur van het Grevelingenschap onder schrijft, als basis voor nadere uitwerking, de hoofdlijnen in dat rapport, zo bleek tijdens de vrij dag in het gemeentehuis te Goe dereede gehouden vergadering. De raad van bestuur had overi gens de indruk dat het rapport slechts voor een deel voorziet in de oplossing van de problemen op de Brouwersdam. 'Dit wordt mede veroorzaakt door onvol doende getalsmatige onderbou wing van de conclusies en aan bevelingen" De door het bureau voorgestelde doorgaande weg voor auto's langs de oever aan de Punt werd ongewenst geacht, vanuit het oogpunt van ver keersveiligheid en zonering. Aan de andere kant was er instem ming met de voorgestelde ont sluiting voor de Kabbelaars- bank. 'Maar het is zeer de vraag of deze wijziging om financiële redenen haalbaar is'. De suggestie dat alle voorzienin gen op de Brouwersdam 'koste loos gehandhaafd dienen te blij ven' liet de raad van bestuur na drukkelijk voor rekening van de opstellers van het rapport. Hoek van Dijke: „Deze suggestie is ons wat al te simpel." Besloten werd buiten het gebied van Port Zélande een terrein van twee hectare, grenzend aan de zuidzijde van het vakantie dorp, in te richten als parkeer voorziening. De parkeerruimte (700 plaatsen) is bestemd voor verblijfsrecre.anten, personeel en bezoekers van het recreatie centrum. ven kunnen meedraaien. Aan het resultaat is dat op geen en kele manier te zien. „Het enige verschil met andere uitgeverijen is dat onze werknemers een wat lagere produktie, halen. We be wijzen hiermee echter dat we een goed functionerend bedrijf zijn." Er is een verschil met voorgaan de uitgaven van de ADZ-uitge- verij. „Onze eerste uitgaven wa ren regionaal gericht", vertelt Gerestein. „Dit keer gaan we de nationale markt op. Dat kan om dat de tentoonstelling later dit jaar te zien is in het Scheep vaartmuseum in Amsterdam." De reacties op het boek zijn posi tief. De schrijvers, dr R. B. Prud- 'homme van Reine en E. W. van der Oest, hebben tot het laatste moment gesleuteld aan de tekst. Gerestein is bijzonder trots op het resultaat, niet in het minst door de vormgeving van Jolijn van de Wouw. een beroemde ont werpster. Gerestein kondigde aan dat ADZ de komende tijd vaak van zich zal laten horen met nieuwe uitgaven. Vrijdag werd in Walsoorden de laatste hand gelegd aan de gerestaureerde boeier Bever (foto Henk Hommers WALSOORDEN - In het haventje van Paal wordt vandaag, za terdag, een ruim twee eeuwen oude boeier te water gelaten. Het eikehouten scheepje - genaamd Bever - is geheel gerestaureerd bij de Walsoorder werf Moed en Trouw van de familie Verras. Eigenaar David Proctor uit het Engelse Rochester is blij dat het vaartuig zo goed als klaar is voor gebruik. Als voormalig conser vator van Britse scheepvaartmusea weet hij alles van boeiers. „In de vijftiende en zestiende eeuw maakten ze grotere exempla ren die zeewaardig waren en die dan ook overal in Europa kwa men. De boeier die ik heb gekocht is kleiner, zo'n 8,5 meter lang, en werd in Friesland vooral gebruikt voor het vervoeren van vee voeder." In totaal, aankoop en restauratie, heeft de gepensioneerde Proc tor ongeveer een ton voor zijn schip op tafel gelegd. Vrienden uit Nederland en Belgie, verbonden aan scheepvaartmusea in Am sterdam en Antwerpen, attenteerden de Engelsman op de moge lijkheid het scheepje te kopen. Hij is nu de koning te rijk. „De Bever moet nu een weekje in het water liggen zodat het hout goed doortrokken raakt. Daarna kan ik uitvaren." Proctor wil met de Bever tochtjes maken met familie en kennissen. „Van Paal hele maal naar Friesland, dat lijkt me het einde." De gepensioneerde museumman komt al een jaar of vijf in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij had goede verhalen gehoord over het scheepswerfje van de familie Verras en heeft besloten om Paal als thuishaven van de Bever aan te houden. „Ik was toch al geïnte resseerd in Nederland. Een deel van de familie is als Hugenoot vanuit Frankrijk via Nederland naar Engeland gekomen. Van daar." Mgehele tevredenheid bij (vlnr) wethouder De Haas, uitgever Ge- [estcin en wethouder C. de Keijzer bij het bekijken van het boekje 'Kapers op de kust' (foto Ruben Oreel (Advertentie) MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg boog zich vrij dagochtend over een ernstig verkeersongeluk, waarbij een dode en enkele gewonden vie len. F. J. R. (62) uit Den Haag moest voorkomen voor een aan rijding in de gemeente Borsele, vorig jaar september. Bij het ongeluk kwam de vriendin van de verdachte om het leven. De bestuurder van de andere auto en diens vrouw liepen beiden een borstbeenbreuk op. R. verklaarde tegenover de rechtbank dat hij de kruising niet gezien had. Hij werd afge leid door een auto aan de linker kant van de weg. vlak voor de kruising. Zijn rechteroog func tioneerde niet optimaal', R. zag hierdoor slechts wazig in zijn rechterooghoek. De auto van rechts raakte zijn auto vol in de flank, met het noodlottige resul taat voor zijn passagier. Officier van justitie mr C. van Ginkel vond dat R, een ernstige verkeersfout had gemaakt. De kruising van de Weldijk en de Van Tilburghstraat is overzich- teliik. Problemen met een oog tochten uitgezet. Het langzaam verkeer kan dan - eenmalig - ge bruik maken van de verbinding. SLUIS - Het streeklandbouw- rnuseum blijft misschien toch gevestigd in de 2.5 eeuw oude landbouwschuur in Heille. Ei genaar Th. Maenhout heeft het Stichtingsbestuur van het land bouwmuseum laten weten dat hij bereid is om nog eens te pra ten over de toekomst van het 'schuurmuseum*. Het stichtingsbestuur heeft deze week een aantal werkgroepen ingesteld die zich met verschil lende deelproblemen zal bezi- gouden. Zo is er een groep be stuurders die de meest wenselij ke lokatie zal onderzoeken, een groep die de financiering onder de loep neemt en een groep die zorgt voor publiciteit en activi teiten. Tegelijkertijd blijft het dagelijks bestuur van de stichting contac ten onderhouden met vertegen woordigers van de provincie over het oprichten van een pro vinciaal museumdepot en even tueel ook een Zeeuws landbouw museum. De Sluisse burgemeester M. L. Everaers: „Ook aan de collectie zal het een en ander moeten ge beuren. Als we in de huidige schuur blijven, zullen we iets aan de rommelige aanblik moe1 ten doen. Er moet meer loop-1 ruimte komen om de collectie goed te kunnen bekijken. Een 1 aantal voorwerpen moet ver dwijnen. Naar een depot of zelfs, als de werktuigen niet meer te repareren zijn, naar de vuilnis belt. Een ander deel van de col lectie heeft hoog nodig een res tauratiebeurt nodig." Everaers benadrukt nog maar eens dat er in elk geval een land bouwmuseum in West- Zeeuwsch-Vlaanderen blijft. „Daarover was in het bestuur geen enkel verschil van mening. We zullen dat de West-Zeeuws- Vlamingen en de rest van de pro vincie laten weten ook. Bij de kermis in Heille over twee maan den zullen we het landbouwmu seum ook duidelijk betrekken." De Sluisse burgervader hoopt dat voor het einde van het jaar de toekomst van het Streek- landbouwmuseum eenieder kristalhelder voor ogen staat. „We houden vanaf nu een Strak tijdschema aan en hopen ook bijtijds met onze plannen bij de1 provincie op de stoep te staan." Vier berovingen in Vlissingen MIDDELBURG - Roofoverval len op een cafetaria, een super markt, een groentezaak en nog maals dezelfde supermarkt brachten in april van dit jaar Vlissingen in beroering. De 21- jarige P. R. A. van der A. kwam daarvoor vrijdag voor de meer voudige kamer van de recht bank in Middelburg. De ver dachte dreigde bij het leeghalen van de kassa steeds met een luchtdrukpistool. Van der A. pleegde de overvallen vlak achter elkaar, op 4, 5, 6 en 7 april van dit jaar. Op de zitting vertelde hij een ander verhaal dan hij eerder aan de politie deed. Hij zou niet zélf het initia tief hebben genomen voor de overvallen om aan geld voor co caïne te komen, maar gedwon gen zijn door twee 'vrienden'. Het pistool was van degene in wiens huis hij logeerde De naam van de ander kon zelfs op de zit ting niet genoemd worden, om dat diegene - een 'zware jongen', zoals Van der A. stelde - zijn ou ders en zusje zou hebben be dreigd. Hij legde omstandig uit dat hij zich danig had vergist in de keu ze van zijn vrienden. Voor hij tot de roofovervallen kwam, had hij altijd voldoende geld omdat hij dat kreeg en later ook stal van zijn vader. Toen op zeker mo ment die bron opdroogde moes ten de cocaïne en heroïne op een andere manier gefinancierd wor den. Van der'A. noemde de reac tie van zijn 'vrienden' een vorm van terreur: „Het was een echte hel. Ik zag geen andere uitweg." Hij betuigde spijt en deelde mee dat hij bereid was het gestolen geld (in één geval bijna 1200 gul den en enkele kleinere bedra gen) terug te betalen Eén van die vrienden, de Vlissin- ger T. M. (26) (de eigenaar van het luchtdrukpistool) kwam daarna aan de beurt wegens me deplichtigheid en heling. Zijn verhaal luidde geheel tegenge steld aan dat van Van der A. en bovendien ook nog eens heel an ders dan zijn verklaring aan de politie M. geloofde niet dat Van der A. écht een overval zou ple gen met zijn pistool, beweerde, hij op de zitting. Hij verdacht Van der A. ervan nog steeds een voorraadje geld ergens te heb ben verstopt. Beide verdachten vertelden op. de zitting een versie waarin hun eigen aandeel in de zaak gemini maliseerd werd. Officier van jus titie A. de Lange liet zich niet overtuigen. Hij meende dat de rechtsorde ernstig was ge schokt; „Geen winkelier voelde zich meer veilig in Vlissingen." Tegen Van der A. eiste de officier twintig maanden gevangenis straf waarvan zes voorwaarde lijk, terugbetaling van het gesto len geld aan de eigenaar van de groentezaak en toezicht van de reclassering. M. hoorde 14 maan den onvoorwaardelijke gevan genisstraf tegen zich eisen als^ mede 'onttrekking van het pi stool aan het verkeer'. De rechtbank vonnist over twee weken. Diploma-uitreiking in nieuw pand mogen nooit een verontschuldi ging zijn. betoogde hij. Toch vond hij het moeilijk zijn eis te formuleren. De verdachte was in zijn ogen al ernstig gestraft door de dood van de vriendin. Hij eis te uiteindelijk 1500 gulden boe te en een ontzegging van de rij bevoegdheid van zes maanden. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. VLISSINGEN - De speciale in stituten voor onderwijs aan volwassenen, zoals de Dag- en Avondscholengemeenschap (DAS) Zeeland, dreigen steeds meer concurrentie te krijgen van reguliere scholengemeen schappen. Voorzitter C. de Keij zer van DAS-Zeeland sprak vrijdagavond tijdens de diplo ma-uitreiking in Vlissingen die vrees uit. De Keijzer noemde met name als mogelijke concurrenten de Hogeschool Zeeland en het Zee land College, de samenbunde ling van scholen in het middel baar beroepsonderwijs op Wal cheren. „Allerlei kapers begeven zich op de kust", merkte hij beel dend op. Hij keek vooral in de richting van het contractonder wijs dat steeds vaker door de re guliere scholengemeenschap pen wordt aangeboden aan vol wassenen. Dat er plaats is voor een insti tuut als DAS-Zeeland, staat voor De Keijzer buiten kijf. De gemeente Vlissingen, waar hij wethouder van onderwijs is, heeft die gedachte ook in klin kende munt vertaald. Zonder een bijdrage van het Vlissings gemeentebestuur had de DAS- Zeeland in Vlissingen nooit be gin dit jaar een eigen schoolge bouw kunnen betrekken aan de Verlengde Bonedijkestraat. Voor het eerst werden daar vrij dagavond de diploma's en certi ficaten uitgereikt. Helemaal voor de eerste keer kregen onge veer vijftien studenten een di ploma die in één jaar het havo hebben doorlopen. Zij hadden uiteraard wel de juiste voorop leiding, een afgebroken havo of een mavo-diploma. Vorig jaar schreven zich vierentwintig leer lingen voor de nieuwe opleiding in. Niet alleen in Vlissingen kre gen DAS-studenten hun felbe geerde papiertje, maar ook in Middelburg. Goes en Zierikzee. „We hebben een duidelijke doel stelling", sprak De Keijzer over de hoofden van de Vlissingse studenten de bewindslieden op onderwijs aan. „We willen ook een herkenbare school zijn en blijven, in Vlissingen, Middel burg. Goes en Zierikzee." De Keijzer richtte zich speciaal tot de politici in Den Haag, om dat daar met de gedachte wordt gespeeld het volwassenenonder wijs met het beroepsonderwijs, het vormingswerk en de basise ducatie in één instituut onder te brengen. Dat zou in Zeeland moeten resulteren in één regio nale organisatie, terwijl in Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland nu twee verschil lende scholengemeenschappen voor volwassenenonderwijs ac tief zijn. Hij liet doorschemeren een hard hoofd te hebben in een fusie over de Westerschelde. Campinghouder Wattel in hoger beroepszaak vrijgesproken MIDDELBURG - Campinghou der en oud-wethouder van de gemeente Domburg L. Wattel is vrijdagochtend in hoger beroep vrijgesproken door de recht bank in Middelburg. De kanton rechter had hem in maart ver oordeeld tot een boete van 10.500 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Wattel was hiertegen in beroep gegaan. De zaak diende twee we ken geleden voor de arrondisse mentsrechtbank. Officier van Justitie mr J C. F van Gelder eiste dezelfde straf destijds bij de kantonrechter, namelijk 21 maal duizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. De rechtbank oordeelde dat de telastelegging niet zorgvuldig genoeg was geformuleerd. Er kon verwarring ontstaan over wat Wattel precies verweten wordt. Rechtbankpresident mr M. J. M. Klarenbeek verklaarde de telastelegging daarom nietig en verleende Wattel vrijspraak. Minister Sauwens (met donker pak) geeft uitleg over het Liefkenshoekprojecl (foto Henk Hommers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 47