in Frankrijk verstopt PZC PZC Filmpremière blijft op vrijdag Gorbatsjov uitgejouwd door nationalisten Kiev bmhmmh CNV: acties bedreiging werkgelegenheid stukgoed Mandela volgt Tambo op als voorzitter ANC expresse; Peiling: D66 valt vijf zetels terug EG nog niet bereid tot erkenning van Slovenië en Kroatië eflelka binnen- en buitenland \endarmerie adviseert veiirek tot zondagavond uit te stellen Philips wil machinefabriek in Alkmaar uit concern ^jtiiuurriiviiv uuviawti verircn, IUI ^unuuguvunu uu iv ■C: ZATERDAG 6 JULI 1991 >ARIJS (ANP) - „Vermijdt za- (rdag de weg op te gaan. Vcr- rek niet voor zondagavond", lat is het advies van de Franse ationale verkeersdienst van gendarmerie in Rosny-sous- lois bij Parijs, de evenknie van Nederlandse in Driebergen. ;ik eerste weekeinde van juli is [ruk, maar dit keer zijn er in rankrijk bovendien enkele portieve en sociale gebeurte- issen, die de knelpunten alleen naar erger maken. laar schatting zes miljoen Fran sen gaan dit weekeinde met de auto met vakantie. Daarbij ko men dan ook nog de buitenlan- cers, onder wie veel Nederlan ders. Vorig jaar vierden 2,4 mil joen Nederlanders vakantie in frankrijk. Een bekend knelpunt de Tunnel de Fourvière, die jwars onder Lyon doorgaat. Dit aar voorziet de verkeersdienst nRosny daar nog grotere pro- ilemen dan gewoonlijk, omdat in Lyon de Tour de France begint. De gendarmerie wijst erop dat in Slacon, zestig kilometer ter noorden van Lyon, waarschu wingsborden staan, die oplich- ien als Lyon dicht zit. Automo- ev- bilisten wordt dan aangeraden ?ni de richting van Genève te ne- men en Lyon oostelijk te passe- ten. Vervolgens is het raadzaam m' de groene borden met 'delesta- ge' te volgen: de wegen die de 'autoroutes' moeten ontlasten. de tolstations en benzine pompen op de autosnelwegen ajn folders neergelegd met ad- e, \iezen voor minder drukke rou te fes- rende parki's de afgelopen da gen tolstations hebben bezet. Enkele op- en afritten bij Nar- bonne zijn vernield en onbruik baar. Harki's zijn Fransen van Algerijnse oorsprong, die in de jaren vijftig en zestig aan de Franse kant hebben gevochten in de Algerijnse onafhankelijk heidsoorlog. Sindsdien leven zij in kampen of in aparte woonwij ken, niet altijd onder de meest begerenswaardige omstandig heden. De gendarmerie wijst voorts op acties van de Spaanse douane aan de hele grens met Frankrijk. De Spanjaarden treden streng op tegen illegale immigranten en controleren alle buitenlandse werknemers uit Noord-Afrika die voor de zomervakantie naar huis gaan. Die hebben absoluut een visum nodig voor Spanje, anders komen zij er niet in. aldus de Franse gendarmerie. De Fransen hebben geprotesteerd vanwege de files. ir» Parijs en. Problemen verwacht men niet ■gt, alleen in Lyon. Iets westelijker, di jnMagny-Cours, vijftien kilome- ter zuidelijk van Nevers aan de mi grote driebaans rijksweg N7 igi naar het zuiden, is een nieuw ra- hil ce-circuit gebouwd. Daar wordt Jol ffit weekeinde voor het eerst de Mij Grote Prijs van Frankrijk voor ieJi Formule 1 verreden. Het dorp met 1.200 inwoners verwacht meer dan 65.000 bezoekers en men weet daar niet goed raad mee. Uiteraard is het ook druk in de Parijse regio. De gendarmerie Rosny raadt Nederlanders Parijs ten oosten te passe- Problemen zijn er ook in Zuid-Frankrijk, waar proteste- Arrestant in cel overleden aan drank en drugs AMSTERDAM (ANP) - Een 36- jarige man die woensdagavond dood werd aangetroffen in een politiecel in Amsterdam-zuid oost, blijkt te zijn overleden aan vergiftiging als gevolg van een eombinatie van drank en drugs. Een woordvoerder van de politie heeft dat vrijdag bevestigd. De man was eerder woensdag aan getroffen bij een flat in zuidoost. Hij reageerde nergens op en ver toonde alle kenmerken van dronkenschap. Hij werd overge bracht naar het politiebureau aan de Flierbosdreef. Nog voor hij kon worden onderzocht door een arts bleek hij te zijn overle den. Spandoeken tegen Gorbatsjov in Kiev (foto Efrem LukatskylAP) KIEV (RTR) - Oekrainse nationalisten hebben vrijdag Sovjetpresident Michail Gorbatsjov uitgejouwd bij diens aankomst in de Oekrainse hoofdstad Kiev op weg naar de kleine plaats Mezhigorye, waar hij met bonds kanselier Helmut Kohl zal spreken over zijn wens westelijke steun te krijgen voor zijn economische her vormingen. Een menigte van enkele duizenden mensen in de hoofd straat van Kiev schreeuwde bij het passeren van Gor batsjov ook „verdwijn uit de Oekraine" en „Oekraine on afhankelijk". Gorbatsjov zei vrijdag dat het afglijden van Joegoslavië naar een burgeroorlog een waarschuwing is aan het adres van de Sovjetunie voor de dreiging van afschei dingsbewegingen. In zijn eerste openbare commentaar op de Joegoslavi sche crisis, verklaarde de president: „De gebeurtenissen zijn een les voor alle volkeren in de Sovjetunie en ook een waarschuwing". Gorbatsjov, die tracht zijn land bijeen te houden tegen over eisen van de meeste van de vijftien republieken voor grotere soevereiniteit, zei dat desintegratie van de Sovjetunie enorme risico's zou betekenen met onvoor spelbare gevolgen. Zes republieken weigeren tot dusver een nieuw Uniever drag te ondertekenen waarin de betrekkingen tussen de centrale leiding in Moskou en de regio's opnieuw vorm wordt gegeven. Tijdens een persconferentie na een ontmoeting met de Duitse kanselier Helmut Kohl, zei Gorbatsjov ervan overtuigd te zijn dat de Sovjetunie nooit kan worden op gesplitst. „We kunnen niet uiteenvallen. Het zou een enorm risico zijn met onvoorspelbare, moeilijke gevol gen". KHH| «SÏ5S Waarschuwing van Rotterdams havenbedrijf ROTTERDAM (ANP) - Het ge meentelijke havenbedrijf' Rot terdam betreurt samen met de Vervoersbond CNV de acties in de stukgoedsector van de Rot terdamse haven. De directie ran het havenbedrijf wijst er op, dat de conventionele stuk- joedsector toch al aan de onder kant van de goederenoverslag zit en al geruime tijd onder druk staat. ECT en de Furness Pak hoed Transport Groep hebben reorganisatieplannen voor de noodlijdende stukgoedsector, waarbij het verlies van lading pakketten niet wordt uitgeslo ten. Het gemeentelijk havenbedrijf stelt dat zijn medewerking aan ;een herstructurering van de stukgoedsector met als doel be houd van ladingpakketten, wordt bemoeilijkt als er in die sector arbeidsonrust heerst. De investeringen voor bedrijfster reinen en kademuren worden ge maakt op basis van een bedrijfs plan, dat aantoont dat een be drijf rendabel kan worden geëx ploiteerd. „En dat wordt wel erg moeilijk tijdens arbeidsconflic ten". Volgens de havenwerkgevers vereniging SVZ hebben vrijdag- in het stukgoed 200 havenwer kers gestaakt. De acties vonden plaats bij de overslagbedrijven Hanno en RHPM. Vervoersbond CNV De Vervoersbond CNV heeft de Rotterdamse havenwerkgevers, de Vervoersbond FNV en het Gemeentelijk Havenbedrijf op geroepen samen op zo kort mo gelijke termijn oplossingen te zoeken voor de conflicten in de AMSTERDAM (ANP) - De bondsraad van de Nederlandse Bond van Bioscoop- en Filmon dernemingen heeft met grote te genzin besloten de premiere van nieuwe films voor nog ui terlijk één jaar te handhaven op de vrijdag. Terugkeer naar don derdag wordt nog steeds nage streefd, maar is als gevolg van de druk van Amerikaanse film- concers UIP en Warner nog niet mogelijk. Dat heeft de algemeen secretaris van de bioscoop hond, H. Tijssen, vrijdag be kend gemaakt. In mei ging men in kringen van de bioscoopwereld er nog vanuit dat de wekelijkse wisseling van filmprogramma's -net als vroe ger- weer op donderdag kon plaatsvinden. Volgens Tijssen was men ook bij de grootste bio- scopenexploitant Cannon (die 90 procent van de theaters in de Randstad in zijn bezit heeft) tot de slotsom gekomen dat de don derdag beter aansloot bij de Ne derlandse tradities. De afgelopen dagen echter bleek Cannon tijdens overleg met uit de VS overgekomen vertegen woordigers van UIP en Warner, op zijn schreden te zijn terugge keerd. „We zijn buitengewoon onaangenaam getroffen door de uiterst arrogante opstelling van HIP en Warner. 1-Iet is gespeend van elk argument", aldus Tijs sen. Hij kondigde aan dat de bio scoopbond dit „soort dictatuur" van de Amerikaanse maat schappijen meer dan zat is en voornemens is naar de Europese Commissie in Brussel te stappen als de maatschappijen doorgaan met eisen te stellen. „Hier is sprake van ordinair machtsmis bruik en ik sta absoluut te wach ten op een reden om naar de Eu ropese Commissie te stappen", zo zei hij. De grote Amerikaanse maat schappijen vinden dat in Neder land de nieuwe films net als in de VS, Groot-Brittannië en Bel gië ook op vrijdag in première moeten gaan. „Dat vinden ze ge woon, zonder enig begrip voor onze argumenten", aldus de se cretaris van de bond. Tijssen zei de houding van Can non niet te begrijpen nu uit de evaluatie van het nu al één jaar lopende experiment met de vrij dag blijkt dat deze maatschap pij een schade heeft geleden van vier procent. „Dat komt overeen met circa 400.000 gulden", aldus Tijssen. Uit recente cijfers blijkt echter wel dat de eerste helft: van dit jaar weer een stijging te bespeu ren valt van het aantal bioscoop bezoekers met ongeveer 400.000 mensen. Vorig jaar daalde het aantal in vergelijking met 1989 met één miljoen. haven. De bond „ergert zich ma teloos aan de onverantwoorde lijke opstelling van de Vervoers bond FNV". Bestuurder Cees van der Knaap begrijpt niet waarom de gemeente Rotter dam en het Gemeentelijk Ha venbedrijf niet ingrijpen om te voorkomen dat het conflict nog verder escaleert en het imago van de Rotterdamse haven ern stige schade lijdt. Als direct be langhebbende moeten zij vol gens hem de Vervoersbond FNV en zijn achterban duidelijk ma ken dat de positie van de haven op het spel staat en de werkgele genheid. „Waarom blijft het havenbedrijf lijdzaam toekijken hoe straks anderhalf miljoen ton stukgoed uit de haven verdwijnt als ECT en Pakhoed hun stukgoedpoot gaan reorganiseren." Volgens de CNV-bestuurder worden werkwilligen in de sjor- sector op grove wijze geïntimi deerd door stakers. „Sleutels worden in hetwater gegooid, banden worden lek gestoken. Op schepen waar wordt gewerkt komen dweilploegen van dertig man sterk", aldus Van dei- Knaap. FNV-districtshoofd Cees van Nimwegen noemt de beschuldi gingen grote onzin en heel verve lend. „Het CNV moet beseffen dat er een conflict is. Het is geen klaverjastoernooi. De CNV-be- stuurders moeten hun gezicht eens wat meer in de haven laten zien, dan weten zij wat er echt aan de hand is." Kabinet akkoord met herziening Bijstandswet DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de herziening van de Algemene Bijstandswet. Het gaat om een wetsvoorstel van staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken, die gemeenten meer mogelijk heden geeft om rekening te hou den met de individuele omstan digheden van bijstandsontvan gers. De gemeenten moeten nu „maatwerk" gaan leveren. Doordat de bijstand wordt afge stemd op de persoonlijke om standigheden van de ontvan gers, verwacht het kabinet dat uitkeringsgerechtigden sneller financieel zalfstandig zullen worden. In de nieuwe wet komt de Rijks groepsregeling werkloze werk nemers (RWW) te vervallen. De gaande en de komende man, Tambo en Mandela, schudden elkaar vrijdag de hand in Durban foto John ParkinlAP) DURBAN (DPA) - Nelson Mandela is vrijdag- tijdens de nationale conferentie van de anti apartheidsbeweging ANC (Afrikaans Natio naal Congres) unaniem gekozen tot voorzit ter. De 72-jarige Mandela is opvolger van Oli ver Tambo. Om de plaats voor Mandela vrij te maken werd de 73-jarige Tambo, die nog steeds last heeft van de gevolgen van een beroerte die hem twee jaar geleden trof, donderdag uitge roepen tot nationaal voorzitter, een speciaal geschapen functie. De 79-jarige Walter Sisulu. die met Mandela ge vangen zat. werd gekozen tot vice-voorzitter. als opvolger van Mandela. Sisulu kreeg 1550 stemmen. Zijn tegenkandidaat, de radicale Harry Gwala, kreeg er slechts 412 stemmen. De veel jongere Cyril Ramaphosa (39), leider van de zwarte mijnwerkersvakbond NUM, werd gekozen tot secretaris-generaal. Hij volgt Alfred Nzo op, die onder kritiek stond wegens ondoelmatig beleid. De verkiezing van de 39-jarige Ramaphosa be tekende de triomf van de jonge generatie, die de laatste jaren waarin het ANC verboden was, toen de oude leiders in de gevangenis zaten of in ballingschap waren, de strijd tegen de apart heid leidde. Ramaphosa's tegenstrever Nzo, een 'balling', werd gezien als de belichaming van de oude garde, die onder met name de jeugd het mikpunt van scherpe kritiek was, omdat ze geen 'voeling' met de 'basis' zou heb ben. Nzo kreeg 371 stemmen, Ramaphosa 1156 en de derde kandidaat Jacob Zuma, eveneens een 'balling'. 450 stemmen. Ramaphosa zei na de stemming dat hij af zou treden als secretaris generaal van de zwarte mijnwerkersbond NUM. Volgens een woordvoerder in Rosny hebben de Spanjaarden beloofd dit weekeinde meer douane-beambtes in te zetten. Net als elk jaar moet in Zuid- Frankrijk rekening gehouden worden met vertraging door ac ties van boze wijnboeren. Het zeer benauwde weer in Frankrijk maakt de vakantie uittocht er niet gemakkelijker op. Daarom verwacht de gendar merie ook 's nachts files. „Is het zo warm is gaat ineens iedereen rijden als het donker wordt" al dus de woordvoerder. De natio nale meteorologische dienst voorziet het komend weekeinde bovendien zware hagelbuien, die de wegen spekglad kunnen maken. DEN HAAG (ANP) - De hardloper D66 verliest tempo. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden zou deze partij 25 kamerzetels halen. Dit leert het jongste vertrouwelijke ver- kiezingsonderzoek van bureau Inter/View. Een maand gele den (6 juni) stond D66 nog op 30 zetels in de peiling, De 25 zetels zijn overigens nog riaht vergeleken met de werkelijke 12 zetels die D66 nu in het parlement bezet. De coalitiepartijen CDA en PvdA krabbelen op ten opzichte van de cijfers van 6 juni. In de jongste poll staan zij respectie velijk op 50 en 34,5 zetels. In de 6 juni-cijfers van Inter/View kelderde het CDA van de 54 (echte kamerzetels! naar tussen de 44 en 45 zetels. De PvdA stond op een verlies van I7en hield 32 van de huidige 49 zetels over. De coalitie zou toen zelfs niet meer resten dan een nipte meerderheid van 77 ze tels. Dat aantal is in de jongste enquête 84,5 zetels geworden. De VVD blijft stabiel en scoort 24 zetels (huidig zetelaantal: 22): op 6 juni waren dat er tussen de 24 en 25 zetels. Groen Links haalt in de laatste enquête 7 zetels (huidig zetelaantal: 6). Een maand geleden scoorde Groen Links in de Inter/Vïew- peiling nog 8 zetels. Klein-rechts haalt in de enquête 6 zetels en de overige partij en 3. (Van onze correspondent) DEN HAAG - De Europese Ge meenschap is voorlopig niet van plan de onafhankelijkheid van Slovenië en Kroatië te er kennen. Maar als het Joegosla vische leger opnieuw tot ge weld overgaat, zou de EG dat standpunt wel eens kunnen her zien. Met die waarschuwing op zak gaan de drie ministers van buitenlandse zaken van de EG- troika, waaronder minister Van den Broek, zondag opnieuw naar Belgrado. Zij gaan daar praten met alle partijen in het conflict teneinde hen tot onderhandelingen te be wegen en hen èrtoe te brengen de beloften na te komen de eer dere EG-voorstellen uit te voe ren. De ministers van buiten landse zaken van de EG beslo ten vrijdag in Den Haag de druk op Joegoslavië op te voeren dooi de economische hulp (ter waar de van 1,8 miljard over vijfjaar) stop te zetten en een wapenem bargo af te kondigen. De Duitse minister Genscher en zijn Deense collega Elleman- Jensen pleitten in Den Haag voor erkenning van Slovenië en Kroatië, maar de andere lidsta ten wilden daar nog niet aan. De Duitsers en denen willen zo het Joegoslavische federale leger onder druk zetten. Volgens Gen scher moet ook meteen tot er kenning worden overgegaan, zo dra het leger weer geweld ge bruikt. maar de anderen wilden niet verder gaan dan de verkla ring om de situatie dan „op nieuw te bezien". Volgens minister Van den Broek, die het overleg leidde, moet immers eerst duidelijk zijn wie verantwoordelijk is voor het doorbreken van de wapenstil stand. De ministers willen zo voorkomen automatisch tot er kenning' gedwongen te worden in een situatie waarbij de Slove- nen of Kroaten het geweld uit lokken. „Ik heb niet gekregen wat ik wilde", gaf minister Gen scher na het EG-beraad toe. Wij zijn exclusief dealer voor kantoor en direktie meubilair van o.a.: Mewaf, Emmein, Inaba, HAG, Gispen, EE KA k a n t o o r - e f f i c i e n c y Ov v.h. lijnbach-kantoonnstallaties Industrieweg 1-3 4382 NA Vlissingen Tel. 01184-10740 Fax 01184-13307 ALKMAAR/EINDHOVEN (ANP) - Philips wil de Neder landse Machinefabriek in Alk maar verzelfstandigen. Het be drijf maakt nu nog onderdeel uit van het concern. De besprekingen tussen Philips en de directie van het bedrijf over een zogenaamde manage ment buy-out zijn in een ver gevorderd stadium, aldus de zegsman. Eerdere pogingen om de fabriek geheel of gedeeltelijk te verkopen hebben tot niets ge leid. De Alkmaarse fabriek, waar 210 mensen werken, maakt spoor- wegbeveilingsapparatuur. Ook produceert het bedrijf flexibele assemblagesystemen. Beide produkten worden in de machi nefabriek ontwikkeld en in de hele wereld verkocht. Philips vindt dat deze activiteiten niet meer passen bij de onderneming en is daarom al geruime tijd op zoek naar een overnamekandi daat. Districtsbestuurster J.A. van Lieshout van de Industriebiond FNV zei dat door het reorganisa tieplan Centurion al te voorspel len viel dat Philips de fabriek zou afstoten. De management buy-out is wel nieuw voor de bonden. Zij zijn vrijdagochtend op de hoogte gesteld tijdens een j overleg met de directie. De overstap naar de metaal-cao hoeft volgens Van Lieshout voor het personeel geen achteruit-; gang te betekenen, aangezien daarin alleen de minimum-ar beidsvoorwaarden zijn vastge legd, zodat extra afspraken mo gelijk zijn. Volgens Van Lieshout zijn die ook gemaakt voor ande re Philips-vestigingen die door overname onder de metaal-cao zijn komen te vallen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058, Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000, Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v, PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3